Partij-Vergaderingen JAN VLEMINX HIER EN ELDERS XXXXXXXXXXXXXXXX Gedenkt den Strijdpenning Lokalen voor meeting Gedenkt den strijdpenning. TE BEKOMEN GEEN BETER BOEKJE PRIESTER DAENS zouden de reeders weer pogingen aanwenden om in Engeland onderkruipers aan te werven, even als in het vorige jaar bij de havenarbeiders staking. De ondersteunbeweging van de Dcensche arbeiders voor Zweden, is reeds in vollen gaDg. De machienbouwers hebben besloten 2 kronen (2. fr. 80) per week en per lid bij te brengen hetgeen 20 a 24,000 kr. bedraagt. In Oosten rijk is de ondersteunbeging reeds officie ël inge steld, alsmede in Duitschland. Schoone voorbeelden, om overal, in alle landen, na te volgen. D. J. R- De gewondheids/commissie. De gezond heidskommissie der Schelde heeft een nieuw reglement opgesteld voor de irtwijking langs de haven van Antwerpen. Vo :ia«n zullen al de landverhuizers die te Antwerpen aankomen, in de statie onderzocht worden. De kelderingen van de statie zullen voor dit geneeskundig onderzoek bijzonder ingericht worden. Drie geneesheeren zullen met dezen dienst gelast zijn. De nieuwe inrichtingen zullen 75.000 fr. kosten. Deze uitgaaf zal door de landverhuizers zelf gedekt worden. Ieder hunner zal inder daad één frank per geneeskundig onderzoek te betalen hebben. Men zal de zieke landver huizers in een bijzonder gasthuis verzorgen, dat in den omtrek der stad zal gebouwd worden. Het verbindingskanaal te Gent. Voor het einde van het jaar zullen belangrijke verbete- ringswerken begonnen worden aan het verbin dingskanaal te Gent, van aan de brug van het Tolhuis, aan den inkom van het Kanaal van Terneuzen, tot aan de vaart van Brugge. Het Kanaal te Gent, waarvan spraak is, vormt inderdaad de verbinding tusschen de twee andere vaarten. De werken zullen anderhalf miljoen kosten. De wtfaluwen. Zouden de zwaluwen reeds vertrekken Men heeft maandag namid dag eene vlucht van verscheidene duizenden zwaluwen gezien. Mogelijk zijn de lieve lente boden meer naar 't noorden verhuisd, omdat het bij ons te heet wordt 1 De opslag van 't bier in Duitschland. De opslag van 't bier, ten gevolge der nieuwe belastingen door den Rijksdag gestemd, heeft overal groote misnoegdheid verwekt. Te Leipzig, Berlijn en andere groote steden spannen de herbergiers samen om de eischen der brouwers te trotseeren. In andere streken, onder andere te Lubeek, willen de inwoners de herbergen, waar het bier opgeslagen is, niet meer bezoeken. De ontvolking van Frankrijk. Het Staats blad van Frankrijk kondigt af dat er in 1908 in Frankrijk 791,712 geboorten waren 1 Het getal geboorten neemt bijgevolg nog voort durend af. Van 1859 tot 1868 waren er alle jaren een miljoen geboorten. Van 1868 tot 1886, bijgevolg op negentien jaar iijd, zakte het cijfer trapsgewijze met 100,000; gedurende deze negentien jaren begon het getal geboorten met eene 9. Vervolgens, gedurende twintig jaren (1887 1906) met eene 8. Sinds twee jaar, begint het met eene 7, en binnen tien of vijftien jaar zal het met eene 6 zijn 1 DEERLIJK Op Zondag 22 Augusti, om 5 ure namiddag, vergadering van den propagandakriDg bij Gen- tiel Ovaere in 't Katje. SWEVEGHEM De vergadering heeft plaats Zondag, 22 dezer, om 5 ure namiddag, in het gewoon lokaal. AVELGEM De vergadering van den kantonalen bond van Avelgem die Zondag moest plaats hebben, is uitgesteld tot verder orders. RONSE Op Zondag 29 Oogst, algemeene verplichten de vergadering op boete van 0.25, gewoon lokaal. Dagorde 1. Congres te Brussel. 2. Propaganda. 3. Nieuwe leden. 4. Rekening en verslag. Wij vragen lokalen voor meeting te Lauwe, Cuerne, Hulste, Bavichove, Heule, Gullegem, Lendelede en Bellegem. Zijn er geen demokraten die daar familie, vrienden of kennissen wonen hebben en daar kunnen voor zorgen De arrondissementsbond. ANTWERPEN. Alhoewel de dagbladen eiken dag ongelukken meedeelen, veroorzaakt door de onvoorzichtig heid van sommige huismoeders, die maar niet kunnen afkeren petrol in de brandende kachel te gieten, moet men nog maar gedurig nieuwe ongelukken melden. Dinsdag, namiddag, rond een en half ure, werd de Erwtenstraat in opschudding gebracht door een petroldrama, het tweede in 24 uren te Antwerpen. Vrouw Clara Vander Haven, echt- genoote van een dokwerker, moeder van drie kinderen; bevond zich in haar keuken op het tweede verdiep van het huis nr 22 van de Erwtenstraat. Om het vuur aan te wakkeren goot de vronw er wat petrol in de kruik ontplofte en in een oogwenk stond de echtgenoote Vander Haven in laaie vlam. Haar dochterken Maria, acht maanden oud, dat in de wieg lag, werd insge lijks door de vlammen aangetast. De geburen snelden toe, evenals de pompiers zoodra de vlammen uitgedoofd waren diende men de slachtoffers de eerste zorgen toe, waarna bei den naar het Stuyvenberggasthuis overgebracht werden De moeder had brandwonden van den derden graad over gansch het lichaam, en is 's namiddags nog in de ijselijkste pijnen ge storven. Het kindje is ook vreeselijk verbrand en zal denkelijk zijne wonden niet overleven. Zooals het dan ook te verwachten was, is het kind dinsdag morgend insgelijks aan zijne wonden gestorven. NEDERLAND In gansch Nederland heeft het onweder ook verschrikkelijk huis gehouden. Talrijke wonin gen zijn afgebrand. Te Eindhoven viel de bliksem op een blok van acht huizen, die allen ten gronde vernield werden een 29 jarige vrouw is doodelijk gekwetst. Te Tongelre is een groote pachthoeve met gansch den inboedel en heel den oogst de prooi eer vlammen ge worden. PERZIE. De gewezen shah heeft zijn vertrek uit Tehe ran nog uitgesteld, ten gevolge van moeilijkhe den, die opgerezen zijn aangaande de bijzondere eigendommen die de gewezen shah in de streek van Azerbedjan bezit en die, ten voordeele eener russische bank, zwaar gehypothekeerd zijn, tengevolge van schulden door den shah gemaakt toen bij nog kroonprins was. De natienalisten willen beletten dat de russische bank de hand op deze eigendommen zou leggen; zij zijn van zin het pensioen van den onttroon den shah te vergrooten, op voorwaarden dat deze het toezicht van het perzisch gouverne ment aanneemt dat zich verbinden de hypo theek af te leggen. De gewezen vorst vraagt tijd om dit voorstel te onderzoeken men denkt evenwel dat hij het bijtreden zal. Aan bedoelde bank is de gewezen shah Mahomed-Ali eene som van 7 miljoen 5oo duizend frank schuldig, en eene andere som van 2 miljoen en half aan andere vreemde en perzische banken. De regeering zal deze schuld betalen, indien Mahomed Ali al zijne persoon lijke eigendommen aan het land afstaat. In dat geval zal zijn jaarlijksch pensioen op 450,000 frank gebracht worden, doch, volgens den wensch van de nationalisten, zal dit pensioen vervallen indien de gewezen shah in Perzië, in de toekomst, onrust zou stoken. Over deze twee voorwaarden zullen de rus sische en engelsche regeeringen hun oordeel moeten vellen. VEREENIGDE STATEN In de zuidelijke staten heerscht er thans eene ongewone hitte. In den Texas stipte men dins dag 41 centigraden aan in de schaduw in den Kansas 39 en in den Missouri 38 112. De menschen vallen er bij twintigtallen dood van de hitte in de velden, waar de oogst letterlijk verbrandt, vindt men de lijken van honderden stuks vee. In den Texas wordt men daaren boven nog geteisterd door een anderen geesel de muggen. De landbouwwerklieden zijn ver plicht den arbeid te staken. De treinen rijden met ledige wagens, want niemand durft eene reis ondernemen. Wat nog door de hitte gespaard was werd dinsdag verwoest door een onweder. In gansch den staat Texas heeft het 24 uren lang niet geregend maar gestroomd in de velden staan al de gewassen onder water en in de steden gelijken de straten aan rivieren. MAROKKO De stad Melilla, hoofdkwartier van de Span jaards, is eene echte vesting geworden. Langs alle kanten is de stad door wallen, blokhuizen, verschansingen, afsluitingen van ijzerdraad, opgestelde kanons en kampen van soldaten om- troepen oefenen zich onafgebroken, en de sol daten en de peerden verkeeren in uitmuntend toestand, ondanks de verzengende hitte. De muzulmansche priesters prediken in- tusschen den heiligen oorlog tegen Spanje en versterken de Mooren eveneens hunne kampen en stellingen. Men denkt dat de ka- bijlen te Alhucumas bijeenkomen om van daar met eene sterke legermacht tegen Melilla op te rukken. DENEMARKEN Men weet dat er sinds eenige maanden in Denemarken een ministerieele krisis bestaat, tengevolge der militaire kwestie. Deze krisis is nu op gansch onverwachte wijze opgelost. Graaf Holstein- Ledreberg heeft een nieuw gouvernement samengesteld. De graaf, die twintig ng uit de staatkunde verwijderd verbleef, is de eerste katholiek die in Dene marken aan het hoofd van een ministerie staat. Alhoewel 70 jaar oud, is hij nog vol kracht het is een man van groote bekwaamheid, die de genegenheid van al de partijen bezit. ZWEDEN Te Stockholm is de dierst der tramways vol komen hersteld. Overal, in gansch Zweden, wordt de arbeid van dag tot dag meer her nomen. De spoorwegbedienden hebben zich tegen de werkstaking verklaard. De minister van binnenlandsche heeft aan de commissie, aangesteld om eene nieuwe arbeidswet op te stellen, gevraagd hare werk zaamheden te bespoedigen, opdat de wet, door de tegenwoordige gebeurtenissen noodzakelijk gemaakt, in 1910 in de Kamer zou neergelegd worden. I bij de verkoopers van Het Recht te Deerlijk, Desselgem, Waeregem, Vyve St Eloy en An- seghem Hooger Vlaanderen, boekjes aan 10 ct., door Alfons Sevens, alsook On\e Strijd, van Priester Fonteyne, insgelijks aan 10 cent. voor de verspreiding der christen demo cratische gedachten of het werkje 64 bladzijden beslaande, van Priester Fonteyne. Vraag het aan den drukker Camiel Moeyaert, Coupurerei, Brugge. Een exemplaar kost 10 centiemen. IS VERSCHENEN: zijn leven, zijn strijden, zijn lijden, zijne dood en verheerlijking aangehaald en beschreven door zijn broeder Petrus Daens, volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Aalst. 't Is een lijvig boekdeel van 220 bladzijden die elke ware democraat zal willen n u caiGiuc muuuo vu die lezing moed en sterkte putten om meer dan rined. Melilla is oninneembaar geworden en ooit te ijveren voor onze geliefde volkspartij zal door een handvol troepen kunnen verdedigd =- dmVW,, Met koortsige haast worden de laatste schik kingen genomen, daar men alle oo^enblik de bestorming door de Mooren verwacht. De Het boek is te verkrijgen ter drukkerij van Petrus Daens-Mayart, Werf te Aalst, aan den prijs van 1.50 fr.; vrachtvrij t'huis gezonden 1 80 fr. MENGELWERK EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Christens Democraten in Vlaanderen. DOOR H. PLANCQUAERT Ge kunt in uw recht zijn Jan, sprak Leonie, nadat hij zijn gedrag had uitgelegd en verrechtvaardigd. Ik ben zoo hoog niet geleerd om u te antwoorden. Doch wilt gij toonen dat gij mij bemint, verander toch uw handelwijze en keer tot den ouden goeden weg terug. Een bittere glimlach verscheen op Jans lippen hij gevoelde het; Leonie zou hem moeilijk eens begrijpen. En eens dat zij hem niet verstond waarvoor moest zij hem wel aanzien, hem den eenvoudigen boerenjongen zonder macht en zonder groote fortuin die 't hoofd dorst bieden aan de verpletterende zedelijke en economische macht van priester en kasteelheer Voor wat tenzij voor een onnoozele, voor een zot I Daar lag 't gevaar voor hem van Leonie's hart eens te verliezen; haar geest was te bekrompen om zijn leven van strijd, vernedering en zelfsopofferiDg te begrijpen, te waardeeren, en hem, haren beminde te bewonderen. Hij besloot den stier bij de horens te vatten en dwars door te spreken. Dat ka Ti ik niet, Leonie, zegde hij. a Hoe gij kunt dat niet, Jan, maar hoe wilt gij dan ooit in de gunst mijner ouders komen Moesten zij weten dat ik met u spreek, wat voor een onweer zou er op mijn hoofd losbarsten Hoe kunt gij dan ooit mijn man worden? Neen, uw liefde kan niet zeer sterk zijn voor mij En die twijfel bij Leonie was niet geveinsd, hij was recht zinnig; dit voelde Jan want de laatste woorden had Leonie uitge sproken met een ware en diepgevoelde smart. 0 Daaraan moogt ge niet twijfelen, Leonie, sprak Jan met vuur dat verbied ik u. Maar waarom wilt gij dan niet veranderen Ik kan niet en ik mag niet. Gij kunt niet, gij moogt niet. Wie zou u dat kunnen ver bieden vroeg Leonie verwonderd. Aan den boord van den weg lag een groote boomstam, Jan zette zich en trok Leonie nevens hem aan zijne zijde. a Neen, Leonie, ik kan niet, ik mag niet en ik wil niet. Ik gevoel het wel, ge begrijpt mij niet goed. Gij met uw praktisch boerenverstand ge ziet niet anders dan het nadeel dat ik mijn eigen aandoe, 't Ideaal dat ik voor mij zie klaar, duidelijk, schitterend van hemelsch licht, is voor u slechts een ondoor dringbare nevel. Ik weet te wel hoe en door wie uw opvoeding geleid werd en hoe en waarom uw geest en deze van duizend andere vlaamsche meisjes van jongs af voor goed gesloten, met dubbele zegels gesloten werd voor hoogere begrippen en hooger leven, verstandelijk leven. Maar benevens u Leonie, die ik aan bid, voor wie ik zou willen werken, zwoegen, lijden, sterven; benevens u is er nog iets dat ik bemin met zooveel vuur, en drift met zooveel passie als u zelve. Leonie keek hem verwonderd aan. Gij zult met mij misschien lachen Leonie, maar, kind,'t is zoo. Ik kan mij niet inbeelden dat de bijzonderste taak van den mensch bestaat in 't verzamelen van geld en in 't verwerven van gezag of macht met mede te heulen met de meesters van den dag. Ik zie in de wereld een grootscher, een verhevener doel recht voor de misdrukten, medelijden met de misdeelden dezer wereld En ons volk wordt miskend, ons volk wordt verdrukt, honderd duizenden menschen van dat volk, van dat ras in wieDS midden God ons liet worden om voor hem in 't bijzonder, meer dan voor eenig ander te strijden en te zorgen, hebben geen vrijheid weten niets, kennen niets staan slechts eenige graden boven de dieren uwer hoeve; honderd duizenden lijden eene onverdiende ellende, geestelijke en verstandelijke ellende nog meer dan stoffelijke. Stelselmatig wordt ons vlaamsch volk economisch en verstandelijk laag gehouden en zelfs de kinderen onzer begoede burgerij wor den verslaafd of als ze vrij durven handelen, gebroken opdat nie mand die arme menigte eene reddende hand zou kunnen bieden, Ons vlaamsche volk, de eenige steunpilaar nog der kerk in Belgie, wordt verpletterd door de kerk zelve uit hoogmoed, uit heersch- zucht en wordt in verwisseling van goud en gezag bij de rijken, geboeid en geketend, weerloos als eene koopwaar geleverd aan eene aristokratie zonder nationaal gevoelen en voor 't grooste deel zonder zedelijke of verstandelijke waarde. Niet voor mij of uit ijdelheid of uit koppigheid, Leonie, maar voor dit volk wil ik strijden, Vlaming heeft God mij geschapen; voor mijn Vlaamsch volk, vernederd en veracht, slecht ontwikkeld en arm, te strijden en te lijden, dat is mijn plicht, dat is 't hooge doel, dat is 't hemelsch ideaal van mijn geest als zedelijk en naar Gods gelij kenis geschapen wezen, even als gij het ideaal zijt van mijn hart. de bron mijner liefde die dit hoekje van arm Vlaanderen voor mij in een Paradijs heeft herschapen. Leonie, hoe prozaïsch ook van geest en karakter, was getrof fen. Zij verstond niet al te goed wat Jan wilde met zijn recht en zijn Vlaamsch volk, doch zij voelde dat er in een man die zoo kon spreken met zulk vuur en zulke overtuiging, iets meer moest steken dan in een anderen boerenzoon. Zij gevoelde bewondering voor Jan, doch weldra was die bewondering gemengd met de vrees voor de gevolgen van zijn stoutheid. Uwe gedachten kunnen goed zijo, ik weet wel dat gij geen kwaad in den zin hebt. Gij zijt geen vijand van Kerk en Priester lijk men er u voor uitgeeftgij verschilt enkel van meening met hen over ik weet niet wat. Doch ge weet toch hoe machtig ze zijn. Ze zullen u ruineeren en mijn ouders zullen ze hoe langer hoe meer tegen u opjagen. Wat moet er dan van ons beiden geworden En zij begon te weenen. s Als wij elkander getrouw blijven wie kan er ons iets doen Alles verandert en vergeet, Leonie. Als 't noodig is ik kan wachten... Er komen misschien betere tijden. En gij. <1 Ik ook, antwoordde Leonie doch 't zal wel droevig zijn zoolang gescheiden te leven. 1 a Ja, sprak Jan ook met droefheid in de stem, t zal wel droevig zijn. Ik had mij u zoo dikwijls voorgesteld mij helpende mij steunende met zoete woorden en aanmoedigingen. In romans van vroegere tijden zag men de verloofde over de bloedige slag velden dwalen op zoek naar den gevallen beminde. Zij laafde hem, zij verbond zijne wonden en genas hem door liefde meer dan door geneeskunst. De groote wereldstrijd wordt niet meer gevoerd op 't slagveld doch in den geest en 't hart. En geest en hart lijden soms meer dan 't lichaam. Ik zag er mijne vrouw als troosteres opdagen in mijnen strijd, maar dat is mij ontzegd, voor goed ontzegd. Lijden zullen wc nog, Leonie, eer we voor goed zullen vereenigd zijn. Laat ons dit met geduld verdragen, ik geloo vast in God en in zijn rechtvaardigheid. Als ons volk zijn getal slachtoffers zal geleverd hebben voor recht en volksliefde, dan, 'k betrouw het vast, zal er ook een einde komen aan Vlaanderens vernedering, verdrukking en ellende. Dan zien we wel eens ons volk wederom in volle mannelijke kracht de wereld verbazen door zijn welstand, zijn vrijen geest en zijn genie. Leonie glimlachte om den geestdrift van Jan Vlemmx en schudde bedenkelijk het hoofd als verstond zij maar half wat hij ZCg De avond viel ras 't was tijd van scheiden, Jan en Leonie omhelsden elkander vurig ze hadden als het voorgevoelen dat het lang zoude duren eer ze elkander nog eens konden weerzien. Leonie haastte zich naar huis en Jan Vlemmx sloop dcor leine wegels en langs groote omwegen naar zijn moeders hoeve.

Het Recht | 1909 | | pagina 3