Leest ei Tersprei ons Blad De politieke en de vrije vakbonden i Zelfmoord in het Duitsche leger Ronse Tlxielt Brief uit Beveren aan Leie ANSEGHEM op dat gebied hebben zij ons niets anders ge geven dan een broddelwet. In Engeland, Holland, Duitschland, Zwit serland, Denemarken, Noorwegen, enz- is de Zondag een dag van rust, een dag des Heeren. In 't katholieke Belgie ziet men 's middags op veel plaatsen werken en slaven. En zulk bestuur wordt van het voik aangesteld als het bestuur aangenaam in de oogen van God. Als Ons Heere bij middel der klaarziende kiezers die kerels maar eens naar hun groensel- kweekerij niet terugstuurt. Nooit viel eene partij zoo plat als de socialis tische partij van Kortrijk voor de liberalen. Sedert eenigen tijd telt het socialistisch blad 't Volksrecht de dagen op gedurende dewelke de volksvertegenwoordigers van Kortrijk af wezig zijn van de Kamers, 't Valt al op de katholieken, maar M. Vandevenne wordt ge spaard. Immers de socialisten staan zoo gaarne nevens een burger. Die menschen die enkel op de burgerij uitvallen uit nijd en gekrenkten hoogmoed, denken dat ze zelve grooter worden als ze eens op dezelfde lijst met een burger mogen staan, 't Werkvolk dat is te gemeen voor hen. Zien we 't zelfde niet te Gent Te Kortrijk is een prijs uitgeloofd voor dezen die 't eerst van buiten al de redevoeringen van M. Van de Venne zal kunnen opzeggen Men is nu aan 't zoeken in 't verslag der kamers sedert acht dagendoch nog niemand heeft er een gevonden, 't Schijnt toch dat hij sedert vier jaren eenmaal gesproken, heeft doch 't is nog al natuurlijk dat men in zulken grooten hoop papier die redevoering nog niet gevonden heeft, 't Volksrecht natuurlijk spreekt nog niet veel van 't stilzwijgen van M. Van de Venne. Doch als M. Van de Venne 't ongeluk heeft van niet op dezelfde lijst te willen staan met de socialisten, zal hij niet weinig gekapitalist, gemillioennaird en gekasteelheerd worden. Ook wij kunnen M. Van de Venne niet ge noeg aanraden met den zoetst mogelijken glim lach aan de socialisten de hand te reiken. Zijn populariteit zal er op de grenzen veel bij winnen en ons zal hij er kolossaal veel plezier meê doen. Ze gaan tegen de kiezing de omheining van Antwerpen beginnen afbreken 't land geraakt 'nen muur kwijt en krijgt veertig splinter nieuwe forten in de plaats. Dat noemt men tienmaal weergeven wat men ontnomen heeft spijtig dat de dieven het ook zoo niet doen niemand zou de vermeerdering der gendarmerie vragen. H. Pi. de werklieden ook zouden moeten doen, want zoolaDg er politieke vakvereeniDgen bestaan, zullen de werklieden verdeeld zijn, en zoolang zij verdeeld zijn zal het hun onmogelijk zijn hun heiligste recht te veroveren Hun recht van leven door hun werk. Vroeger wanneer de werkhuizen aan een enkelen persoon toebehoor den was de volstrekte eendracht onder de werklieden zoo noodzakelijk niet, want eene langdurige werkstaking kon den ondergang van den fabrikant voor gevolg hebben hij was dus verplicht aan de rechtmatige eischen zijner werklieden te voldoen. Doch nu is het zoo niet meer, het patroon schap is om zoo te zeggen verdwenen. De fabriekanten hebben hunne kapitalen ver- eenigd, en groote naamlooze maatschappijen gesticht. Deze bezitten verschillige werkhuizen, en breekt er in een dezer werkstaking uit zij ondergaan slechts een gedeeltelijk verlies zij kunnen bijgevolg langer wederstaan vooral als die werklieden niet eendrachtig vercenigd zijn, en zulke vereenigingen zijn slechts mogelijk buiten alle politiek. Wij herhalen het nog eens, daarom is het hoogst noodzakelijk dat de werklieden zich ver eenigen in vakbonden die zich hoegenaamd niet bekommeren om de politieke overtuiging hun ner leden. De werklieden moeten hun getal stellen tegenover het kapitaal en dan zullen de naamlooze maatschappijen er rekening moeten van houden. Oct. Vanschamelhout, Moen. In den huidigen economischen stj-^ patroonscnap om zoo te zeggen ven door groote naamlooze maatschappij^ vangen is, is het meer dan ooit noodzakelijk dat de werklieden zich vereenigen in vrije vak bonden, ten einde met goed gevolg ieder pogen tot het bekomen van betere werkvoorwaarden, of het beletten van loonsvermindering te kun nen doorvoeren. Stilaan beginnen de werklieden dit te be grijpen, maar ongelukkiglijk vragen vele zich te weinig af, bij welke vakvereenigingen zij zich moeten aansluiten. Sommige verdedigen de politieke vakver eenigen. Wij kristene demo- kraten aarzelen niet de voorkeur te geven aan de vrije vakbonden. Ten i® omdat de politieke syndikaten de werklieden verdeelen, en ten ae omdat de politiek daar zeer dikwijls op den voorgrond geschoven wordt. De partijgangers van politieke vakvereeni gingen verwijten ons veelal dat wij de werk lieden willen verdeelen en dat wij ze tevens willen beletten zich in te laten met de politiek. Wij zullen hier eens onderzoeken in hoever die verwijtingen gegrond zijn. Van eene vrije vakvereeniging kan eenieder deel maken gelijk welke overtuiging hij aan kleeft. Van eene politieke vakvereeniging kunnen slechts deze deelmaken die dezelfde overtuiging bezitten van de politiekers die zulke vereenigingen stichten. Nooit zal een katholiek of een kristen demo- kraat kunnen lid worden van eene socialistische vakvereeniging, omdat er daar met een deel van het gestorte geld, politieke propaganda gemaakt wordt ten voordeele eener partij wier grondbeginselen zij bestrijden. Van een anderen kant, kan evenmin een socialist of een kristen demokraat zich aansluiten bij eene katholieke vakvereeniging, omdat die partij stelselmatig alle doorslaande volkswetten tegenwerkt, en dat zij ook hare vakbonden 't hare politieke bate wil doen dienen. Wat het tweede argument betreft, 't is zoo dom als het eerste. Welke werklieden mengen er zich opentlijk in den politieken strijd Buiten eenige onwrikbare durvers die bereid zijn alles te trotseeren voor hun ideaal, slechts deze die een vrij bestaan hebben door hunnen arbeid. Welnu, 't is juist om zoo mogelijk een vrij bestaan door hunnen arbeid aan de werklieden te verschaffen dat wij de vrije vakbeweging op touw gezet hebben. Wie wil er nu de werkers verdeelen, ofwel deze die de vrije vakbonden voorenstaan buiten alle politiek, ofwel diegene die er politiek willen in mengen Wie wil er tevens beletten dat de werklieden aan politiek kunnen mee doen Deze die ons bovengenoemde verwijtingen toesturen, anders niemand. Dat de werklieden zich door die mannen niet laten medeslepen dat zij het voorbeeld volgen ons door de werk gevers zeiven gegeven deze kennen ook geen politiek als het hunne belangen geldt, en katho liek en vrijdenker zitten samen te beramen hoe zij het aan boord zullen leggen om de meeste mogelijke winsten op te strijken, 't Is hetgeen Het Pruisisch leger verliest jaarlijks door zelfmoord 200 manschappen en onderofficieren, i want van de officieren wordt niets gezegd. Als Duitschland er fier op mag zijn dat in zijn I leger het aantal sterfgevallen door ziekten het geringst is van ergens. in Frankrijk b. v. sterven dubbel zooveel soldaten dan mag het van den anderen kant wel betreuren dat het met Oostenrijk het meest soldatenzelfmoor- den te boeken heeft. Opmerkelijk is het verschil, wat zelfmoord aangaat bij de verschillende korpsen. Zoo staat het 4de (Pruis-Saksische) aan de spits en dan moet men weten dat de i manschappen van deze afdeeling meest uit streken komen waar ook onder de bevolking J hooge zelfmoordcijfers gevonden worden. Gun- stig onderscheiden zich hier de katholieken van j de protestanten. Berlijn, Postdam, Hamburg, i Sleeswijk-Holstijn en Saksen, die hoofdzakelijk protestantsch zijn, hebben een veel hooger zelfmoordcijfer dan de katholieke provincies Posen, Westbr. Rhijnland en Westfalen. Welke zijn daarvan de oorzaken In 't algemeen neemt men aan dat van alle j zelfmoorders 1 ƒ4 en van alle zelfmoordenaressen I 2/5 krankzinnig zijn. Deze reden komt echter voor het leger bezwaarlijk in aanmerking daar l met groote angstvalligheid allen geweerd wor- i /lor. die naar den geest niet normag^Üm^DojL 'holmisbruik, dat bij de zelfmoorden veroorzaakt, kan in het leger" slechts uiterst zelden als grond tot zelfmoord v/orden aangevoerd, wijl de soldaten niet zoo veel gelegenheid hebben, en wijl de tijd bij 't leger toch ook maar een paar jaar is. Levens moeheid, eene andere bron van zelfmoord, eischt hare offers meestal eerst rond of na het 40® levensjaar, en de 200 zelfmoorders van het Pruisisch leger zijn meest jonge mannen onder 3o. Blijft dus ten slotte alleen over de strengheid van den dienst en de vrees voor straf, die gevoegd bij de moderne karakterloosheid vele soldaten tot den wanhopigen stap aandrijft. Dat hier de groote oorzaak ligt word; des te waarschijnlijker als men uit de statistieken ziet dat het eerste dienstjaar dubbel zooveel zelf moorden telt als het tweede, en dat de eerste zes maanden weer het grootste aantal voor hun rekening nemen.Opmerking verdiendt nog dat, terwijl de burgerlijken zich meestal ophangen of verdrinken, de soldaten gewoonlijk naar het geweer grijpen. Naast die 200 gelukte zelf moorden, vindt men dan gewoonlijk nog een honderdtal mislukte pogingen. De werkstaking, bij M. Van den Broecke uitgebroken, duurt onveranderd voort. Reeds heeft er eene onderhandeling plaats gehad tusschen den patroon en de vrije beambten met eene delegatie van wevers, onderhandeling welke geen gevolg gehad heeft. De patroon beweert dat de werkstaking uitgebroken is door het wegzenden van den wever, en hij verklaart dat hij niet verplicht is eenen wever bij hem te houden wanneer zijn werk niet in regel is. Wij moeten met hem bekennen dat dit waar ismaar hier in deze beweging, zeggen de werkstakers, is het toch een uitvluchtsel waarmede de patroon voor den dag komt en ziehier het bewijsvan den eersten oogenblik dat de weggezonden wever bij hem werkt tot met het uitbreken der staking heeft hij nooit geen reklaam over zijn werk ontvangen en nu drie dagen na de staking komt de patroon hiermede voor den dagwat er van is, en dat is zeker, de wever moest buiten, want hij was te wel op de hoogte van tarief en grondstof, dat is de ware oorzaak van de weg zending, en juist hierom ook houden de wevers voetbijstek. Doch hebben wij hier weer een feit te be treuren en dat is de oorzaak dat vele werksta kingen ten ondergaan en waar vele patroons zich opsteunendat is dat er altijd daghuur mannen gevonden worden, welke het werk hunner broeders, of medewerklieden, afmaken. Wanneer zullen zij van deze ziekte genezen zijn .Denken zij nietvandage zijn het de wevers morgen kunnen het wij zijn, en vast en zeker houden zij nu geene rekening van de wevers, de wevers zullen hetzelfde doen met hen, want met de maat waarmede gij een ander meet zult gij ook gemeten worden. Ook is er eene werkstaking uitgebroken (beter eene uitsluiting) bij van Ex ten gevolge van eenen aftrok op de bobijnders, wat voor gevolg had dat hetzelfde is uitgebroken bij B. Boessens. Namens het bestuur de vrije demokratische vereeniging. 't Was onlangs vergadering in den Katho lieken Burgersbond, met het doel de nieuwe ontworpene krijgswet te verhandelen. De bij eenkomst werd voorgezeten door den heer Loontjens, en 't was de heer MiDnaert die het woord voerde. Uit dit verslag, over deze rede in de Gazette van Thielt verschenen, ontleenen wij de volgende belangwekkende cijfers. 't Is een staat, ten stadhuize opgemaakt, en die, van 20 jaar verre aangeeft: i°hoeveel ingeschrevene loters er te Thielt zijn 20 hoe veel mannen Thielt alle jaren moet leveren 3" hoeveel eerstgeboren zoons er in die jaren waren 40 welk verschil er is tusschen de man nen die jaarlijks geleverd moeten worden en het getal eerstgeborenen. Men vergete niet dat de nieuwe ontworpene krijgswet het stelsel bekrachtigt van éénen man per familie. Jaar 1900 1901 1902 1903 1904 igo5 1906 1907 1908 1909 Jaarlijksch) Eerst- I Verschil aandeel geborenen in meer 87 90 ioo 94 92 90 92 106 89 100 19 19 *9 27 29 36 3i 36 37 28 43 27 3g 9 16 16 17 19 In de laatste tien jaren dus werden 194 Thieltenaars als soldaat ingelijfd. Indien het ontwerp, uitgaande van het katholiek ministerie er door komt, dan wordt de loting afgeschaft en in grondbeginsel moet iedere familie éénen man leveren, bij voorkeur den eerstgeborenen. Ware dit stelsel in de laatste tien jaar toege past geweest, dan zou Thielt ia de plaats van 194 man, er 337 moeten leveren hebben, of 143 meer, of i5 's jaars meer, of 74 ten hon derd meer. Dit cijfer zou inderdaad wat ver minderen ten gevolge van zekere vrijstellingen, doch zou het nieuw stelsel eene ongelooflijke verzwaring van krijgslasten voor gevolg hebben, 't Zijn wij alleen niet, die deze gevolgtrekking aanhalengeen dag gaat voorbij, of de Patriote, het bijzonderste katholiek blad van Belgie, klaagt deze verzwaring aan, en dat nog op eene geweldige wijze. Na de voordracht werd op voorstel van den heer René Colle, de volgende dagorde eenparig aangenomen De algemeene vergadering van denJKatho- 3&en Burgersbond van Thielt, dr^*j£5aar vertrouwen uit in hare vertegenwoordigers bij Senaat en Kamers, om gelijkvormig het katho liek programma a) alle verzwaring van krijgs lasten te verwerpen, zoo in mannen, als in gelde b) het vrijwilligersschap rechtzinnig aan te moedigen c) het plaatsvervangen in eene toekomende legerwet te behouden. De Burgersbond drukt de begeerte uit, dat de krijgswet zal veranderd worden enkel door eene katholieke meerderheid Daarna dronken de aanwezigen een glas, zij peen plas en lieten de zaak zooals zij was 1 Vervolg toekomende week. Mijnheer de Opsteller, Daar gij soms brieven krijgt uit verschillige gemeenten tot opname in uw geeërd weekblad Het Recht, kom ik u ook beleefd een klein plaatske vragen, in uw blad. Sedert verschillige jaren vragen de inwoners der Stagestraat aan het gemeentebestuur dat men hunne straat verbetere, want bij slecht weder en vooral in den winter kan men er moeielijk door geraken, 't gelijk juist aan eenen modderpoel. Ja, 't is waar, door het aanhou dend vragen hebben ze over twee jaar, een paar karren steenbrokken gekregen, daar ze op den dries juist een gemeentehuisje afgebroken hadden, en over jaar kregen wij nogmaals iets, 2 karren gravier om de putten wat op te vullen, met de belofte dat men van de jare geheel de strate in gravier zoude gelegd hebben, maar tot den dag van heden is er nog geen gekomen, ze krijgen zeker weer geen wagons of is er nogmaals geen zaad in 't baksken om onze straat te verbeteren Nogthansveel werklieden zouden er voordeel uittrekken die naar Spriete moeten gaan werken in de vlasmagazijnen en fabrieken. Kan ons gemeenteraadslid van den hoek daar niet vooren zorgen want hij moet er ook nog al dikwijls door met zijne kar, of telt hij daar ook tot niets Wij zouden het wellicht moeten gelooven I Over een 4 tal jaren legde men wel gravier in de karriere van onzen eersten schepen, die er ook zooveel noodig was als een vijfde wiel aan een wagen, over 2 jaar ook legde men gra vier in de Damstraat en dit enkel omdat 2 boe ren het vroegen, de eene voor beter gebruik van zijn land, de andere voor 't gemak aan zijne rooterij, en als wij, eenvoudige werklieden der Stagestraat, iets vragen opdat wij een wei nig gemakelijker zouden zijn als wij den korte- wagen moeten voeren, we krijgen het niet. Gelukkig dat de tijden aan 't veranderen zijn, en dat er meer geest en verstand onder het volk begint te komen, en dat het ook meer besef van eigenliefde begint te gevoelen, want wist ons volk gebruik te maken ven zijn recht, gij zoudt het ook meer vreezen, wij zullen ook al doen wat wij kunnen opdat ons volk van langsom meer zijne oogen zoude openen, en zijne bestuurders van langsom meer en beter zoude leeren kennen, en dat het dan bij de toe komende gemeentekiezing eens* andere mannen naar het gemeentehuis zoude zenden, die meer en beter het lot hunner medeburgers zullen verdedigen en hunne belaDgen behertigen. Gelukkig ook nog dat wij een blad gevonden hebben dat vrij en vrank de belangen der min dere standen durft verdedigen, want voor een vreemdeling is het nu niet moeielijk te zeggen waar den Burgemeester, schepen of een ge meenteraadslid woont, want overal ligt er een schoone gravier. Hopende, Mijnheer de opsteller, dat gij mij ook een plaatsken zult willen afstaan in uw blad Het Recht, groet ik u met eerbied. Dank op voorhand, Boerke Naas. Inhuldiging van den Heer TheophielValcke als Burgemeester dezer gemeente. Zondag i<J September, was het de plechtige inhuldiging van den nieuwen Burgemeester van Anseghem. Reeds verschillige dagen waren de inwoners bezig met alles te bereiden om hunnen geachten Burgervader op schitterende wijze te ontvangen. Dichten, bloemen en versiersels van alle slach wierden gemaakt, een prachtige stoet ingericht en iedereen beieverde zich om het schoonste bij te dragen tot het welgelukken der feest. Niet tegenstaande de aanhoudende fijne regen die van 's morgens viel, had men de hand aan het werk geslagen om overal langs de straten sperrekens te planten met koorden omsierd, die alles als in een bloemhof herschapen deed uitschijnen. De driekleur wapperde aan al de huizen dus iedereen heeft zijne genegenheid willen betoon en. Eerlijk en treffend was het gezicht als men op den Heirweg, Kruisweg, Plaats en Statie kwam en men moest getuigen dat de nieuwe burgemeester welgekomen was. Ook is het niet te verwonderen als men baaske Valcke goed kent, gelijk wie hem kent, moet hem beminnen. Hij is wel katholiek toch niet fanatiek, want iedereen heeft kunnen bemerken dat hij in den stoet door de leden der oppositie opgeleid is geworden. En zijne reputatie is genoeg gekend om hem op Anseghem te waardeeren. Zijne inwoners wisten dat hij een ieverige burgermeester zal zijn, met de beste inzichten bezield, taai aan het werk en met een waar vaderherte begaafd zonder twijfel vooral onpartijdig Al de Anseghemnaars gelijk voor de wet. Rond 1 1/2 ure wemelde het reeds van het volk op den Kruisweg en Heirweg. De ge meentenaars kwamen van alle hoeken toege sneld, en vrienden en kennissen kwamen van de omliggende gemeenten zich bij de paro chianen vervoegen. Iedereen was welgezind en blijgemoed. Ongelukkiglijk de regen bleef aanhouden. Reeds was het peerdevolk nog al talrijk naar de Statie Heirweg getrokken om den heer Burgemeester te verwelkomen. De peerden wel is waar wat ongerustmaar ten was uit geen erge't was om den nieuwen Burgemeester te toonen, dat er staal zit in 't Anseghemsche ras, en dat er hier ook nog mannen zijn, die durven fier hunnen kop verheffen als 'c noodig is. De stoet der rijtuigen was ook prachtig. Wat de groote wagens betreftweinig talrijk, doch geheel natuurlijk was hunne verbeelding vooral dezen van de plaats, alwaar het schui mend tonneke nog al vroeg geledigd wierd terwijl de mannen die daarop waren, oprecht blijgeestig, plezierig en bewondersweerdig schenen. Overprachtig was het gemeentehuis ver sierd, en de plechtigheid der installatie met eenvoudigheid gedaan. Eere en dank aan al de inwoners die zonder onderscheid gewedieverd hebben om de inhuldiging zoo prachtig moge lijk te maken. Mochte de heer Burgemeester dit goed ont houden, dan zal er vrede en eendracht mogelijk zijn. En om te sluiten, wij Anseghemnaars, die Mr Valcke sedert lange jaren kennen en hoog schatten, wij willen onze gelukwenschen ver voegen bij die der bevolking en roepen hem toe uit den grond van ons herteAd muitos annos. Tal van huizen waren met jaarschriften of gedichten versierd, waaronder wij hier maar een enkel geven om reden van plaatsgebrek. Het is geheel schoon en deftig als het maar gemeend isHet zal misschien in de Spore ook verschijnen. Wij staan bij U, slaan hand in hand Vooruit voor God en Vaderland Blijft immers al uw volk uit hooger goed genegen Wij zijn U hoogst verkleefd en volgen uwe wegen. Als 't Past. UIT MEENEN De uitstap van Zondag naar Wevelghem mogen wij als goed rekenengezien het slecht weder waren nog verscheidene propagandisten opgekomen. Wij hebben eenen schoonen avond gehad verscheidene democratische liederen werden er gezongen en allen waren uiterst te vreden. Wij hebben beslist van op Zondag den 3U October een uitstap te doen naar Lauwe, waar het kermis is. Onzen Hoofdman zal er tegen woordig zijn, wij rekenen dus stellig op eene groote bijeenkomst, die zal plaats hebben bij AlfoDS Favoreel, Schansstraat, Barakken, om 2 uren namiddag. Wij zullen een klein zang feest geven. Zoodus zangers rekenen wij op U, er is daar veel propaganda te maken. Het Bestuur.

Het Recht | 1909 | | pagina 2