Meetings JAN VLEMINX Uit Engeland Gedenkt den Strijdpenning UIT NEDERLAND Nieuwstijdingen LIEDERENBOEKJE TE BEKOMEN Aan de vrije werklieden van Thielt Op Zondag 10 October wordt het jaar- lijksch Congres gehouden te Aalst. De vrien den van Thielt welke begeeren de reis mede te doen mogen zich dagelijks laten inschrijven in 't Volkshuis en cr wekelijks wat sparen. Van de gelegenheid kunnen zij gebruik maken om het gedenkteeken van Priester Daens te bezoeken. De Sekretaris, G. Buysschaert. Arrondissementsbond Gent-Éecloo Vergadering op Zondag den 10 October, om ii uren voormiddag. Belangrijke bespreking. Elk weze op post. II Bestuur. DEERLIJK Zondag 26 September, Deerlijk kermis, om 4 ure namiddag, groote openbare meeting ter herberg Het Katje, bij Gentiel Ovaere. Ver scheidene sprekers, waaronder H. Plancquaert en C. Moeyaert. Op heden Zondag 26 September, om 3 ure namiddag vergadering van den propagandakring bij Henri Caveye, in Prins Baudewijn. H. Plancquaert en C. Moeyaert zullen aan wezig zijn. SWEVEGHEM Op heden Zondag 26 September, om 5 uren namiddag, vergadering van den bond in het gewoon lokaal. Bijzondere dagorde. Wij rekenen op de aanwezigheid van al de leden. Het Bestuur. WEVELGHEM Groote Meeting en Zangfeest, op zondag den 10 October, in de herberg De Bascule, sprekers Advokaat Plancquaert en andere. Ulës woratin dank ontvangen bij Remi Vanderschelden te Deerlijk. Herinnert gij u nog hoe de Pankhursts en vele Suffragettes met hen, maanden geleden, gezworen hebben stoornis te verwekken op al de meetings welke de hardvochtige Mr Aspuith en zijn huichelende collegas in Groot Brittanje of in Schotland zouden beleggen Deze vrouwe lijke voorvechters deden haren eed gestand en zijn daarbij te werk gegaan somwijlen op echt lui.o:0'e, doch af en toe ook op lompe en onfat soenlijke, wijze. Geen enkel minister kon in 't openbaar optreden of zijn rede werd herhaal delijk onderbroken door het ODzalig geroep Votes for Women Toen Mr. Birreil onlangs het woord wilde voeren in een groote nijver- heidstad had men den toegang der meetinghal aan de mooie kunne ontzegd en de dienders zagen goed toe opdat onder schapenvacht geen wolvinnen zouden binnensluipen. Alles ging dus op wieltjes loopen en Mr. Birreil was volop aan 't prakkezeeren als eensklaps de verbruide kreet weerklonk Votes for Women I Men zag elkander aan verbaasd en niemand wist waar vandaan die misselijke uitdaging mocht komen. Na een stille poos zette Mr. Birreil zijn aan spraak voort, maar dezelfde schrille stem gilde herdoens Votes for Women I Nu werd een diender gewaar, dat die kreet uit het reuzig orgel kwam achter in de hal geplaats. Hij ging kijken en binnen de orgelkast vond hij een suffragette verborgen. Zij had zich daar uren lang schuil gehouden om haar kiesrechtgeloof en haar kiesrechteisch ten overstaan van een Minister uit te kunnen spreken. Ook het portret van den opperminister waarover wij hier gesproken hebben bij ge legenheid der kunsttentoonstelling in de Royal Academy heeft een koddig avontuur beleefd. Men had het voorzichtigheidshalve van een g!: --:nm voorzien, want men scheen er voor beducht dat M. Asquith's moedwillige vijandin nen excellentieschennis zouden plegen. Inder daad, ondans de scherpste waakzaamheid was op zekeren morgen het portret beplakt met een gele strook papier, waarop in dikke, zwarte letter gedrukt stond Votes for Women 1 Na derhand heeft de bond der feministen te Londen de edelmoedigheid van het publiek ingeroepen en 1.000 p. st. gevraagd om een vliegtuig aan te koopen, welke dagelijks tijdens de parle mentaire zittingen, boven Westminster Palace zou zweven en van daaruit door middel van een machtigen spreekhoorn aanhoudend zou bul deren Votes for Women Al deze spitsvon digheden nu zijn zeer Punch-achtig en maken zelfs de kniezerigste vrouwenhaters vroolijk gestemd. Niet zoo de gewelddadigheden verleden week door sommige dragonderachtige row dies bedreven. Wanneer Mr. Asquith, Zondag morgen na den dienst, de kerk van Lympne verliet, werd hij door drie suffragettes omringd, die hem aangrepen en van zins waren hem terdege uit te kloppen, 's Namiddags schoten die eigenste Suffragettes opnieuw op den Premier toe, toen hij den golfclub binnen trad en Mr. Gladstone, de Home Secretary, die wilde tusschen beide komen werd zijn city cap afgeslagen. Dergelijke uitzinnigheden breDgen natuurlijk water op den molen der tegenstrevers. Overigens wint de beweging ten beste van het vrouwen kiesrecht niet zoo spoedig veld als menigeen verhoopt had. Immers de meest overtuigde mannelijke feministen zelf voelen hun ont voogdingsgeestdrift gestadig bekoeld door de onuitgesproken doch zeer heilzame vrees vroeg of laat onder de pantoefel te geraken. Dinsdag werden de Staten-Generaal van Nederland geopend. De troonrede werd uitge sproken door M. Van Heemskerk, minister van binnenlandsche zaken, daar de koningin, door hare moederlijke plichten weerhouden, belet was in persoon den zittijd te openen. In de troonrede werd onder andere gezegd De geboorte van prinses Juliaca zal een nieuwe band tusschen het Koninklijk Huis en het volk zijn. De betrekkingen met de vreemde mogendheden zijn zeer vriendschappelijk. De I toestand in de kolonies is over 't algemeen vol doende, en het gunstig nieuws uit Atjeh be wijst dat het bestuur in deze streek goed geleid wordt. De troonrede kondigt verder het neerleg gen van wetsontwerpen aan betreffende de ver hooging der belasting cp de erfenissen, eene herziening van de toltarieven en de belasting op het algemeen inkomen. Daarbij, zullen er buitengewone maatregelen genomen worden om het aanzienlijk tekort van het aanstaande dienstjaar te dekken, onder andere door eene verhooging der accijnzen op den inlandschen alkooi, en van de lasten op den ingevoerden alkooi. Een wetsontwerp over de verplichtende ver zekering tegen ziekte, onbekwaamheid tot werken en ouderdom, zal opgemaakt worden. Moedermoord te Wulveringhem De zoon van de echtgenooten Dubois, been houwers te Wulveringhem bij Veurne, oud 17 jaar, zelve beenhouwergast te Brussel, was zondag naar de kermis bij zijne ouders gekomen. 's Avonds om 6 ure, in de afwezigheid des vaders, die een glas bier gaan drinken was in het gebuurte, gerocht de zoon in twist met zijne moeder. Die twist greep plaats in de schuur en de jongeling onstak zoo in woede dat hij een hamer greep en zijne moeder morsdood sloeg. Toen geburen op het gerucht toegeloopen kwameD, nam de moordenaar de vlucht. Hij werd denzelfden avond aangehouden in eene herberg, waar hij bedaard een glas bier zat te drinken. Schrikkelijke moord te Maldeghem Eene gruwelijke ontdekking werd Dinsdag morgend rond 5 ure gedaan in een bosch niet ver van het gehucht Vossenhol gelegen tusschen Maldeghem en Donck (Sysseele). Werklieden die naar hun werk gingen, hebben er het lijk gevonden van den genaamden Speliers, een kleinen veekoopman, die weke lijks de Dinsdagsche veemarkt van Brugge bezocht. De man ging uit spaarzaamheid te voet naar deze markt. De ongelukkige lag met het aangezicht in het zand hij was het hoofd met twee geweer kogels doorschoten. Hij was vervolgens, naar men denkt, met een kolfslag afgemaakt, daar zijn schedel gebroken is. Speliers had dinsdag morgend, rond 4 ure, zijne woning verlaten. Men oordeele over de droefheid van de ongelukkige jonge vrouw, wanneer men haar, omtrent eene uur later, het wreede nieuws aanbracht. De moord is ge pleegd op ongeveer drie kwartuurs van de woning van het slachtoffer. De geldbeurs was uit zijne zakken verdwenen. Men denkt dat zij van 6 A 700 frank inhield. Speliers was 36 jaar oud en vader van negen kinderen. Hij was een eerlijk man, van iedereen geacht en bemind. Men veronderstelt dat de moord bedreven werd door veestouwers, die ook wekelijks rond hetzelfde uur te voet naar de markt van Brugge gaan en die wisten dat Speliers altijd met geld naar dezelfde markt trok. De parketten van Gent en Brugge doen gezamentlijk een onderzoek. De gendarmerie van laatstgenoemde stad heeft dinsdag op de veemarkt en in de omliggende herbergen neerstig opzoekingen gedaan,doch vruchteloos. Over ongeveer veertien dagen had Speliers aan eenige kennissen gezegd dat men, cp korten afstand, op hem geschoten had hij dacht dat men het op zijne beurs gemunt had. Daarom ging hij over acht dagen bij klaren dag naar de markt. Dinsdag was zijne vrees verdwenen en hij trok vroeg in den morgend stadwaarts. Die j schrikkelijke misdaad heeft in gansch de streek i eene groote opschudding verwekt. FRANKRIJK Te Bourg Elient (Brest), had over een paar dagen eene bruiloft plaats die door niet minder dan 700 genoodigden bijgewoond werd. Onge- veer vijftig van de bruiloftgasten werden plotse ling ongesteld zij werden door zeer pijnlijke brakingen aangetast. Men schrijft deze vergifti ging, want het was er eene, toe aan verkens pasteien, die tijdens het maal opgediend waren. ENGELAND Miss Fh R becca Lord, eene aartsrijke amerikao.^ocüc, welke groote eigendommen be zat in de Vereenigde StateD, evenals in Frank rijk, laat aan de engelsche blinden, van beider geslacht, een wekelijksche pensioen van fr. i2,5o na. Deze aanstaande renteniers zullen meer dan 33 jaar oud moeten wezen, en blind geworden zijn na 28 jaar. Bovendien moeten zij een goed karakter hebben en bewijzen dat ze nooit in het openbaar hebben gebedeld. ITALIË Maandag had, voor de eerste maal, te Rome een referendum plaats over een ontwerp van uitbating door de Stad van zekere tramway lij nen en een groot elektriekfabriek. De helft der kiezers namen aan deze volksraadpleging deel en stemden ten voordeele van het voorstel. Maandag heeft Rougier het record voor het hoogste vliegen gewonnen. Hij bereikte met zijn vliegmachien eene hoogte van 198 m. Hij overtrof bijgevolg Latham, die te Reims i55 meters hoog vloog en Orville Wright, die te Berlijn 172 meters bereikte. De koning van Italië heeft de hangaars be zocht en zich de vliegers doen voorstellen. Vervolgens nam hij in de koninklijke tribuun plaats en woonde de merkweerdige vlucht van Routier bij. De fransche vlieger werd geest driftig toegejuicht. Tweemaal deed hij eene eereronde, terwijl de Marseillaise te zijner eer gespeeld werd. VEREENIGDE STATEN De Political Equality U nion van Chicago bijzonder samengesteld uit juffers van 18 tot 25 jaar oud, heeft als kenspreuk aangenomen Geen stemrecht, geen echtgenoot I i Meer dan drie duizend dezer jonge meisjes hebben de volgende verbindtenis geteekend Wij ondergeteekenden, overtuigd zooals wij het zijn dat op verstandelijk gebied de vrouw op zijn minst den man gelijk is, verbinden ods geen man tot echtgenoot te nemen die niet een ieverige aanklever is van het stemrecht voor de vrouwen. Vraagt aan den Drukker van ons blad de nieuwe uitgave van het der partij. 10 Centiemen het stuk Schoone winst voor de voortverkoopers. Van toekomende week te verkrijgen. bij de verkoopers van Het Recht te Deerlijk, Desselgem, Waeregem, Vyve St Eloy en An- seghem Hooger Vlaanderen, boekjes aan 10 ct., door Alfons Sevens, alsook On\e Strijd, van Priester Fonteyne, insgelijks aan 10 cent. 55 MENGELWERK EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Christene Democraten in Vlaanderen. DOOR H. PLANCQUAERT Zoo is de mensch, als er maar een ander menschelijk wezen hem moed inspreekt gevoelt hij meer weerstandskracht. Vrouw Vleminx bezag Mina. 'k Zeg het nog, sprak Mina, met kracht, Jan heeft duizendmalen gelijk. Heeft hij niet zooveel recht zich voor te stellen als wie ook En zou hij niet met meer overtuiging de belangen van de boeren en de werklieden verdedigen en kun nen verdedigen dan al die liefhebbers die men hier in Vlaanderen in Kamers en Provincieraden ziet En zonder verademen gaf Mina, met een geweld en een ergheid, dat vrouw Vleminx er nu eens van verschoot en dan eens tot tranen toe lachte, een gansche redevoering af tegen de oude bewaarders, en op pastoors, vrijheid, vlaamsch in een woord, van al 't geen zij in Klokke Roeland en andere demokratische bladen gelezen had. Toen zij bijkans geen adem meer had van spreken, zegde zij nog met zichtbaren spijt Jammer genoeg dat wij moeten zwijgen maar wij zijn vrouwmenschen en wij hebben nergens iets te zeggen. In den loop der week eens dat vrouw Vleminx alleen was met Jan vroeg ze hem of 't waar was wat Klokke Roeland ge schreven had. Jan antwoordde ja. Maar Jan toch, sprak vrouw VlemiDX, weet ge niet hoe men de Daensen afgemarteld heeft Weet ge niet wat De Backer en Sterkx en Smid Lambrecht al moeten lijden Men zegt dat geen enkel mensch nog M. De Backer durft nemen voor advokaat de priesters en hun vrienden strooien overal uit dat hij toch al zijn zaken moet verliezen en nooit meer is in de smis van Smid Lambrecht den hamer op 't aanbeeld te hooren 't Is waar, moeder, antwoordde Jan. Vreest gij 't zelfde niet, Jan gij weet hoeveel klienten wij reeds verloren hebben alleen omdat gij wat stout durft spreken en ronduit uw gedacht zeggen Moeder als gij 't mij niet volstrekt verbiedt kan niets mij weerhouden. Ik heb op alles nagedacht 'k verwacht mij aan alles, doch 'k vrees niets. Vrouw Vleminx bezag haren zoon met fierheid. Zij voelde dat haar Jan een man was, en dat geen moeder van Volxem zich over zulken zoon mocht roemen. Zie Jan, jongen, sprak zij na eenige oogenblikken u op dat gebied iets bevelen wil ik niet. Gij zijt oud genoeg om te weten wat gij doen moet en doen moogt. Ik vraag u slechts iets zijt'gij zeker met te handelen lijk gij handel tg dat gij geen kwaad doet «Ja moeder, dat voel ik en dat weet ik. 't Is niet uit hoog moed of uit baatzucht dat ik zoo handel, alleen omdat ik onzen strijd noodig acht voor ods volk. Dan is 't nog al wel, Jan, doch ik vrees dat het u zal rouwen. n Een jong mensch heeft niet veel noodwendigheden als 't nood doet kan ik mijn eigen verteer nog inkorten 'k leef liever spaarzaam zelfs karig, doch ik wil en moet een vrij man zijn. Toen vrouw VlemiDX voorspelde dat de kandidatuur van Jan bij "de aanstaande kiezingen hem veel moeilijkheden zou berokkend hebben, had zij zich niet bedrogen, 't Is ongelooflijk welke beroering dit nieuws op Volxem teweeg bracht. Al wat eenige demokratische gevoelens bezat was overgelukkig zelfs menschen die geen demokraten waren stelden zich voor, hun stem op Jan uit te brengen hij was braaf en goed zijn vader en zijn moeder had veel menschen geholpen en dan, was hij geen parochiaan In de pastorij had Jan's optreden eerst verslagenheid en daarna groote gramschap verwekt. Onder de burgers en onder de boereu was vooral jaloezij en deze jaloezij werd behendiglijk aangevuurd door Van Bosch voorde en den pastoor. In 't kanton Ninove had pastoor Daens meer stemmen gehad dan de oude bewaarders er was dus kans dat de demo kraten voor de Provincie gekozen werden, 't Gedacht dat Jan VlemiDX provinciaal raadslid ging worden en daar misschien een rol spelen belette menigen burger te slapen. De nijd immers is een der groote drijfveeren op onzen vlaamschen buiten, 't Was Van Boschvoorde vooral gemakkelijk de boerinnen die even rijk of rijker waren dan vrouw Vleminx op te jagen. Vrouw Uyten- hove vooral was bijzonder op Jan Vleminx gebeten ware hij gekozen zou hij niet hooger gestaan hebben dan haar man en hare familie zelve Wat er wilde kandidaat zijn, sprak zij dat hij zijnen molen oppast en eerst een vrouw tracht te krijgen 1 Zij voelde zich vooral vernederd door de gedachte dat kon Jan lukken hij een vrouw zou gekregen hebben die rijker was dan hare Leonie en zoo met haar had kunnen spotten. Zelfs een oud boerken dat tot dan toe altijd liberaal was geweest en met de twee handen voor pastoor Daens had gestemd uit oppositie tegen de priesters, begon nader tot de katholieken te komen hij vond ook dat de demokraten 't werkvolk te veel opmaakten eigentlijk zag hij met leede oogen dat de familie van Jan Vleminx die vroeger niet rijker en gezaghebbender was dan de zijne omhoog ging klimmen voor pastoor Daens had hij wel gestemd doch hij stelde zich gced voor ditmaal, de eerste maal van zijn leven, voor de katholieken te stemmen. De woedendste van allen was de burgemeester. Deze rekende er op eens op de katholieke lijst als kandidaat genomen te worden. En al met eens kwamen de democraten dezen schoonen droom storen. Welke vernedering voor hem moest hij Jan Vleminx zien lukken 1 Zou er geen strijd op de gemeente volgen En de burgemeester die meende dat hij dank aan zijn vroegere kazakkekeerderij, voor goed op Volxem eene dynastie van burge meester en schepenen en provinciale raadsleden gesticht had, meende te bezwijken van spijt. Wat geeft er meer veer kracht dan afgunst, dan nijd Haat volgt onmiddelijk en stookt de menschelijke driften tot hun hoogste punt van drukking en bijgevolg van werkzaamheid en kracht. Veel vroegere vijanden begonnen reeds elkaar te groeten men tastte eerst voorzichtig naar elkanders gevoelen en na korte dagen als een machtige tooverwoede, had de nijd tal van men schen die vroeger elkaar of haatteD of benijdden, vereenigd in eenen eng aaneengesloten bond om den onbeschaa ide die bet wagen dorst zich dank aan zijn talent en zijn vrij en onvervaard optreden boven hun hoofd te willen (zoo dachten'zij) groeien. Geestelijke en wereldlijke macht waren gereed om Jan Vleminx te bestrijden en als naar gewoonte in 't katholiek Vlaanderen den vrijen man door alle middels goede en slechte, slechte vooral, te verpletteren en te vernietigen.

Het Recht | 1909 | | pagina 3