Meetings Partij-Vergaderingen JAN VLEM1NX Beveren-Desselghem Vrije Demokratische Federatie van Vakbonden van Belgie Deerlijk MOEN Oct. Vanschamelhout. Te bekomen ter drukkerij Coupurerei, 9, Brugge. Antwerpsche Kempen Gedenkt den strijdpenning. huis zenden, die de belangen van de inwoners van Deerlijk anders zullen weten te verdedigen. Jan Rechtuit De kiezerslijsten liggen ter inzage van ieder een bij O. Verstraete de vrienden gelieven te gaan zien of ze volgens hun recht ingeschreven zijn, daar het nu nog tijd is van te reclameeren. WEVELGHEM Groote Meeting en Zangfeest, op zondag den 10 October, om 5 ure namiddag, in de herberg De Bascule. Sprekers Advokaat Plancquaert en andere. MEENEN gedurende het congres mogen vragen aan ééa der hieronderstaande bestuurleden. Willem Van Der Borght, Aalst Pierre Van- schoorisse, Ronse Louis Favoreel, Meenen Gérard Buysschaert, ThieltGust. Schouteten, Kortrijk Charles-Louis Van Geert, Aalst. N. B. Alle inlichtingen over reglementen, nz. zijn te bekomen in het sekretariaat bij Gérard Buysschaert, Statiestraat, Thielt. Aan de vrije werklieden van Thielt Op Zondag zo October wordt het jaar- lijksch Congres gehouden te Aalst. De vrien den van Thielt welke begeeren de reis mede te doen mogen zich dagelijks laten inschrijven in 't Volkshuis en er wekelijks wat sparen. Van de'gelegenheid kunnen zij gebruik maken om het gedenkteeken van Priester Daens te bezoeken. De Sekretaris, G. Buysschaert. straten zelfs geen mensch schier kan bewegen. Een socialist, die de meeting wilde storen werd door de menigte tot zwijgen verplicht. Nu dat Mr Plancquaert zijne rede had geëin digd werd den socialist tot de tegenspraak ver zocht, doch zegde het niet te meenen; 't is een goede dag geweest voor de Kristene Volkspartij op Deerlijk. Toekomende week een artikel uit Deerlijk, over onze Kermis. Op zondag 10 October, driemaandelijksche vergadering bij Louis Favoreel, Barakken, om 9 uren voormiddag, voor al de leden van den pr opagandaclub Dagorde: Verslag van de drie maandelijksche rekening. In het kort moeten wij eene groote meeting geven in Meenen, zoodus de vergadering zal allerbelangrijkst zijn en de tegenwoordigheid van alle mannen is er noodig. MOESKROEN Vergadering voor den propagandaclub zon dag, 3 October, om 9 ure 's morgens in het lokaal Klokke Roeland. Wij durven verhopen dat al de leden goed op post zullen zijn, aan gezien er verscheidene punten te bespreken zijn van belang vooral het Congres te Moeskroen die zal plaats hebben in November. Zoodus, vrienden, allen goed opkomen. Arrondissementsbond Gant-Eecloo Vergadering op Zondag den 10 October, om 11 uren voormiddag. Belangrijke bespreking. Elk weze op post. Het Bestuur JAARLIJKSCH CONGRES, op Zondag, 10 October 1909, ten lokale Het Volkshuis St Joorisstraat, Aalst. Geachte Werkbroeders Wij verhopen stellig zooveel afgeveerdigden mogelijk op ons congres vertegenwoordigd te zien. Alle vrije vakvereenigingen moeten het zich als plicht aanzien, dien dag te Aalst hunne afgevaardigden te sturen, want de dag nadert waarop de vrije sijndikaten eens de macht in handen zullen hebben om voor goed een einde te stellen, aan den ellendigen toe stand onzer zwoegende arbeiders. Daarom mannen op I algelijk wie voor de vrije Syndikaten is, weze dien dag op post I Het congres zal beginnen 's morgens om 10 ure tot 12 1/2 ure 's namiddags van 1 1/2 ure tot het voleindigen Dagorde 1Aanvaarding en aansluiting van nieuwe bonden 2. Algemeene rekening 3. Regeling der algemeene werking 4. Aller hande. Het congres zal toegankelijk zijn voor alle man, welke eene persoonlijke kaart voor 't con gres hebben, welke zij van nu af tot den dag en Verleden zondag had de bond der Kristene Demokraten van Deerlijk eene meeting belegd ter gelegenheid der kermis. Van in den beginne der meeting, alhoewel er op dat oogenblik nog juist velokoersen plaats grepen was ruime zaal vol volk. Camiel Moeyaert van Brugge nam eerst het woord en legde klaar en duidelijk uiteen waarom de Kristene Demokraten vast besloten waren den zuiveren strijd voor het volk alleen te voeren zonder kartel met gelijk welke andere partij hetgeen om zeggens de algemeen goedkeuring en toejuiching der aan wezigen verwierf. Verders handelde hij nog langen tijd over 't programma der Kristene Volkspartij. De velokoersen waren reeds gedaan en meer en meer kwam het volk toegestroomd. Daarna nam Mr Plancquaert het woord en deed uitschijnen het verschil dat er bestaat tusschen de Kristene Volkspartij en de oude katholieke partij alsook tusschen de liberale en socialistische partij. Hij sprak over onzen strijd van in den beginne tot op den dag van heden en over het volherden der Kristene Volkspartij in de toekomst. Op dit oogenblik was bijkans al het volk dat zich op de dorpplaats bevond naar het Katje gekomen naar de meetiog zoo dat de herberg stampvol was er tot verre op de Met een ongeëvenaarden moed en volkomen eendracht, zetten de werklieden den strijd tegen loonsvermindering voort. De onderhandelingen hebben tot heden nog niets aan de zaak ver anderd. De werklieden zijn nog altijd vast be sloten den strijd voort te zetten zoolang de gewezen tarief niet terug in voege gebracht wordt. In het laatste onderhoud tusschen bazen en wevers, verklaarde een der bestuurders dat zij dezen loonaftrok niet pleegden om de werk lieden uit te buiten, maar wel omdat zij niet konden concureeren met de andere fabriekan te^ I Maar hoe doen deze laatste het dan, die dc< zelfde geweefsels vervaardigen en hoogere loojnen betalen Indien de firma Gratry niet ken mededingen, dan moet dit voort komen door den kleinen prijs dien zij betaald, en dit is nu wel mogelijk ook. Immers wat hebben wij sinds eenige jaren zien gebeuren hier in de fabriek Een voor een •der wevers, die op de hoogte waren van het werk trokken er vandoor om elders een beter loon te verdienen deze moesten dan vervangen worden door leerlingen vandaar een bestendig gemis aan wevers, die op de hoogte waren van het vak, eene kleine voortbrengst en gemeene Stukken. In haar eigen belang dus, zou de firma beter doen een hooger loon aan de werklieden te be talen. In plaats wevers te hebben die met tegen zin werken tot dat ze elders werk vinden, zou zij dan werklieden hebben die met vlijt werken, en iD korten tijd zou de fabriek met goede wevers opgevuld zijn. Een wever, die een goed loon verdient, werkt met vlijt, en tracht het maximum voortbrengst te bereiken, en schoone stukken te maken. Een werkgever, die zijne wevers slecht betaalt zal nooit geene goede werklieden hebben vooral in de nabijheid van Vrankrijk, ze trekken er in tijds van onder. Bijgevolg wat langs den eenen kant uitgegeven wordt, komt langs den anderen kant weer binnen Ten anderen, iemand die in Vrankrijk werkt en die niet alles onopgemerkt laat voorbij gaan, heeft tijdens de laatste algemeene nijverheid- krisis kunnen bestatigen, dat juist die. fabrie kanten, die hunne wevers het hoogste loon laten verdienen, het minst aan werkgebrek geleden hebben. Dit wordt door veel fabriekan ten niet verstaan, en 't is nogthans zoo. De feiten spreken klaar en duidelijk. Daaraan ziet men, dat het juist sommige fabriekanten of bestuurders van naamlooze maatschappijen niet zijn die het poer uitgevon den hebben. 'T ware dus te wenschcn in 't belang van bazen en werklieden, dat bovengenoemde firma de loonen barer wevers verhoogde, in plaats van ze te verminderen. Alle soorten van GEDRUKTE en ONGEDRUKTE ZAKKEN. BEENHOUWERS - BROUWERS - en EMBALLEERPAPIER. Bijzondere prijzen voor 't groot. Stalen en prijzen worden op aan vraag gestuurd. Turnhout. De schoone en merkwaar dige arrondissements-tentoonstelling van Turn hout is verleden Maandag officieel gesloten met een prachtig banket, waaraan 53o dischgenoten deel namen. Verschillende toasten zijn op het banket uitgesproken, dat in den grootsten geestdrift is geëindigd. Op Vrijdag 1 October, zal op de cor- rectionneele rechtbank van Turnhout, het ge ding worden behandeld, ingespannen door Aug. Vanden H., onderkruiper cigarenmaker bij den fabriekant P. tegen Frans V. om op 12 Juli 11. vrijwillig slagen te hebben toegebracht. De eerste maal was V. veroordeeld voor acht dagen of 26 fr. boete voorwaardelijk. Op 12 Juli verweet de eerste Van den H. public in eene herberg dat, hadde hij de eerste maal alles rechtzinnig verklaard, de laatste 3 maanden gevangenis zoude zijn opgeloopen. Daaruit proces. Op van V. werd art. 310 toe gepast. Wij zullen den uitslag van dit werk mans proces meedeelen. Groot bedrog In de duivenprljskampen Sedert eeoigen tijd wordt er veel bedrog in de duivenprijskampen gepleegd. Sommige per sonen hebben in de verschillige wedvluchten achtereenvolgens al de eerste prijzen gewonnen. Dit kwam zeer verdacht voor, en een ernstig onderzoek werd ingesteld. Daaruit bleek dat een der verdachten, zekere V. S., van St-Joost - ten-Noode, duiven had laten meekampen die hem niet toebehoorden en die toch den eersten prijs wonnen. Het ingesteld onderzoek bewees duidelijk en klaar dat er hier bedrog werd gepleegd. V. S., is voor eeuwig uitgesloten, en zal aan geene prijs vluchten meer mogen deelnemen. MENGELWERK EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Christene Democraten in Vlaanderen. DOOR H.PLANCQUAERT DE MEESTERS VAN VLAANDEREN De pastorij van Houthem was omringd van eenen schoonen hof. Deze hof liep tot achter de huizen van het dorp en paalde aan een eenzamen weg. Een poortjen liet toe in en uit den hof van de pastorij te gaan zonder dat de te nieuwsgierige oogen van dorpsbewoners het konden bemerken. Dit poortjen op den dag van ons verhaal stond toe maar was niet gesloten een lichte stoot was voldoende om het te openen. Vader Cats, in een zijner zoo graag gelezen verhalen over liefde en huisgezin, vergelijkt ergends eene schoone vrouw aanJ een sluis waar een voor een als vogels die zich laten vaDgen de schepen met volle zeilen komen binnengevlogen. Dezen dag ook moest er een bijzonder aantrekkingskracht verborgen zitten in de pastorij van Houthem. Van oost en west, van noord en zuid, van alle kanten kwamen talrijke pastoors naar Houthem afgezakt eu al was hun vertrekpunt ook al in schuinsch of noesche of tegen overgestelde richting gelegen van het poortjen, toch wisten zij zoo hun zwaai en zwenking te nemen dat zij een voor een aan den ingang van den hof terecht kwamen cn weldra tusschen de boomen en 't struikgewas verdwenen. Er waren er bij van alle slach en soorten, lang en korte, zwarte, blonde en grijze, stekel harige, gekrulde en kaalhoofdigen ook, kloeke en struische, veel zeer veel op wien het woord dik volstrekt van juiste toepassing was en bij uitzondering een enkele magere weinige lazen hun brevier andere bezichtigden de velden 't grootste deel waren flinke mannen toch gebruikten sommigen een stok 'als steun voor hun verouderde beenen ofwel ook tot hulp en bijstand van hun voeten waarvan de jicht of liever in vlaamsch gezegd, de kozijntjes, de familie, het gebruik verhinderde. Immers er was in de pastorij te Houthem co nfer ectie iedere pastorij op bepaalden tijd vergaderen de geestelijken van een zeker getal gemeenten uit 't omliggende. Voor den middag werd er een kwestie van godsgeleerdheid op den godsdienst aan- belangende door de een of de andere besproken en na afloop dezer geestelijke en verstandelijke oefening vereenigden de dienaars des Heeren zich rond eene gemeenzame tafel om de krachten van hun lichaam, uitgeput door de afmattende geestesinspanning die het komt te onderstaan, te herstellen. Mgr Bracq zaliger, een echte christene bisschop (deze zijn er raarder dan veel menschen wel denken) die aan al zijn diocesanen eu aan zijn pastoors het eerst het voorbeeld van een godvruchtig en ook van een matig en een sober leven (iets bij de geestelijken zoo raar als een witte meitl) had vastgesteld wat de spijskaart op zoo een vergadering mocht bevatten eene soep, twee vleeschen, groensels uit den hof en een gebak van de meid. Al de pastoors van zijn bisdom met eene wonderbare eenparigheid en zonder ooit op voorhand met elkander te zijn afgesproken, hebben zonder dat men ooit eene enkele uitzondering heeft kunnen vast stellen, zich op dit punt ongehoorzaam getoond en hardnekkig wederspannig aan hunne geestelijke overheid. Nogthans Z. H. Mgr Bracq, die voorzeker zijne herders goed kende had zich onthouden, de minste beperking vast te stellen voor 't geen 't gebruik van wijn betreft, voorzeker inniglijk overtuigd dat hij alzoo zijn priesters te veel in de naaste, ja onvermijdelijke gelegenheid van zonde tegen de ongehoorzaamheid zou gesteld hebben. Aangezien we reeds bestatigden dat er zonder eenige uitzondering nooit aan 't voorschrift var\ den Heiligen Bisschop gehoorzaamd werd, moest dit ook 't geval wezen in de pastorij te Houthem en om de nieuwsgierigheid onzer lezers te voldoen, geven wij hieronder de verschillende gerechten die de magen onzer geestelijke zielen herders, goed voorbereid door een niet te overvloedig ontbijt 's morgends, door de wandeling in den frisschen voormiddag en door eenige smakelijke apéritifs ofte maagontsluiters moest stillen en in hun normalen toestand terug brengen. Soep, rosbeef met pataten, kalfvleesch met bloemkolen, een gepensjaagden haas, duivenjoDgen (een geschenk van eene boerin wiens ziek varken de pastoor van Houthem die week belezen had,) en een koppel jonge vette kiekens (een geschenk van een braaf katholiek gemeenteraadslid) met salade, een gebak 's morgends door den loopjongen van den besten pastei bakker van Aalst gebracht, verders een viertal soorten van bonbon en fruit. Voor de toebereiding werden noch boter, noch fijne specerij gespaard, zoodanig dat een aangename, verlokkende, appetijt verwekkende geur gansch de pastorij vervulde, ja zich door de openstaande vensters der keuken tot eenige meters buitenhuis verspreidde. Ook 't was kurieus om zien de eerste indruk op ons brave dorpsherders na te speuren, toen zij de achterdeur open gestoken hadden en den fijn riekenden gang binnentraden allen staken 't reukorgaan, bij elk even verscheiden als hun lichaams bouw maar dat "wij om niet te lang te zijn niet zullen beschrijven, in de lucht en snoven met zichtbaar welgevallen de geurende lucht, als een slimme ervaren jachthond die de nabijheid riekt van eene prachtigen haas of een kudde smakelijke patrijzen. En konden zij als de trouwe gezel van een jager hun vreugde niet uit wendig toonen door 't gekwispel van hunnen staart, toch streken zij instinctmatig, als van zelfs met de beide handen over den ver vooruitstekenden buik (de enkele magere uitzondering daarge laten) en hun wezen straalde van geluk als dat van een ziel uit *t vagevuur die weet dat binnen eenige stonden de eeuwige zalig heid haar deel gaat worden. Een doktoor mijner kennissen beves tigde mij zelfs op zijn eerlijk woord van wetenschappelijk man dat hadde men op dien oogenblik bij middel der X stralen de ledige en ree.ls goed geprikkelde maag van eiken binnentredende kunnen aanschouwen, men deze kort opeen zich verscheidene malen had zien samentrekken en wederom openzetten, onder den invloed van een soort natuurlijke magnetische stroom uitgaande van de fijn gebradc hazen, duivenjongen en kiekens die aan de verstandelooze doch gevoelige maagzenuwen het voorgevoelen der blijde boodschap kwam brengen van de aanstaande buik- kermis. Recht over de eetplaats waar de tafel reeds opgesmukt stond, was een tweede nog al groote plaats. Daar vergaderden de groote verstanden van rond Houthem die de duistere geheimen der schriftuur en ingewikkelde brandpunten der godsgeleerdheid door de werking van hun nuchter brein gingen opklaren, 't Was de pastoor van Bekegem, een man van rond de vijftig jaren, die ditmaal een zeer gewichtig vraagstuk moest behandelen. Die pastoor stond bekend als een sterke geest en een geleerd; latinist iets waarmede eenvoudig de doktoor van zijn dorp, die hem meer dan eens gewogen had, niet gansch 't akkoord was. Menschen, zegde die oude doch ervaren doktor, die behoo- ren tot een kapelleken, of tot eene kaste worden licht als pheno- meDen als kleine groote wonderen aanzien en uitgegeven. De kapel, of de caste heeft er belang bij, en al benijden zij zich dik wijls onderling, toch verheffen zij elkander in 't belang der kapel, der caste of liever 't gepaste vlaamsch woord met zijn naam van verachting de kliek. De verhandeling moest om 10 1/2 ure beginnen. Om elt ure was er nog bijkans niemand, en kwart over elf uur kon men beginnen er waren toen reeds een vijftal toehoorders, nog vijf anderen waren reeds in den hof en schenen haastig hun getijden te lezen, voorzeker wel overtuigd dat na het noenmaal dit zoo gemakkelijk niet meer zou gegaan zijn.

Het Recht | 1909 | | pagina 3