Liederenboekje der partij Socialistische Wereldhervormers Onverstaanbare doenwijze van katholieken Tixielt GROOTE MEETING mmmm99 VRAAGT WEVELGHEI Sweveghem en Tieghem SWEVEGHEM bond, de gekende werkende partijgenooten en afgeveerdigden onzer gemeentelijke bonden, en zegt dat het besluit dat wij genomen hebben op 19 September 11., van geen cartel te maken, gekend was vooraleer wij vergaderd hadden daar het dien dag verscheen in de Patriote, klerikaal dagblad, onder den vorm van inter- vieuw. Welnu, denkt De Strijd misschien dat de democraten maar wakker geschoten zijn bij het ontvangen van den brief der liberalen en maar voor de eerste maal op cartel gedacht hebben op 19 September, dag der vergadering. Zoo M. Plancquaert zegde dat het cartel met algemeene stemmen zou verworpen ge weest zijn, zegde hij zulks omdat hij het alge meen gevoelen zijner partijgenooten daarover kende en hij zonder twijfel zich over den uitslag der stemming kon overtuigd achten, zelfs al ware hij niet ter beslissende vergadering aan wezig geweest. Wij zouden van de kiezing van 1910 eene persoonlijke kwestie maken, zegt De Strijd. Wij vragen aan De Strijd eenigen uitleg daarover. Wij zijn benieuwd te weten in welken deele men kan beweren dat wij van de kiezing van 1910 eene persoonlijke kwestie maken. Wij strijden voor onze partij, voor onze princiepen, voor onze gedachten, die zooals De Strijd ook geheel goed weet, veel verschillen van de drie andere partijen, en bijgevolg strijden wij voor een eigen vertegenwoordiger in de Kamer te krijgen, die geen liberaal noch socialist, maar een christen democraat moet zijn. Is dat eene persoonlijke kwestie ofwel eene kwestie van princiep, volgens De Strijd. De Strijd spreekt van Dendermonde en van de scheiding in onze rangen, omdat het kartel wierd afgestemd. Wij weten niet hoe de libe ralen nog het woord Dendermonde in hunne kolommen durven drukken een dief die de plaats aanduidt waar hij gestolen heeft I Wat betreft de scheiding en de tweedracht in onze rangen, wat kunnen de liberalen en de socialisten beter wenschen Of is 't misschien ook uit compassie dat zij ons om kartel komen smeeken om M. Plancquaert te doen kiezen, zooals zij in 1908 uit kompassie voor M.Daens gingen cartel afsmeeken M. Daens kon ook niet meer herkozen worden zij zouden hem terug willen in de Kamers brengen hebben 1 De christen democraten streden alleen te Aalst en behaalden 16000 stemmen en gingen 6000 stemmen vooruit. Velen onder ons zijn ver van het besluit van 19 September goed te keuren, zegt De Strijd Welnu, wij kunnen hun geheel het tegenover gestelde verzekeren. Verscheidene vrienden, die sinds lang van ons waren weggebleven, hebben reeds hunne tevredenheid over dat be sluit uitgedrukt en ons terzelvertijd verklaard in 1906 niet voor het cartel gestemd te hebben, doch nu, dat de christene volkspartij wederom alleen strijdt, hun beste te zullen doen en het hunne bij te dragen om de overwinning te be halen. Dat zegt meer dan de lessen van De Strijd Er zal misschien wel een dag aanbreken dat wij de ware beweegredenen zullen kennen, welke deze personen aangezet hebben tot het nemen van dit besluit, zegt De Strijd Maar Strijd toch, die beweegredenen hebben wij sinds lang uitgelegd in het open baar hadden de liberalen hunne verbindtenis- sen nabij gekomen en de socialisten een recht - zinnigen strijd gevoerd, in het belang van het algemeen, het kartel bleef bestaan. Zet eens uwe ooren open Strijd opdat wij niet altijd hetzelfde moeten herhalen en raadpleegt eens uw geheugen. Zoo echter n De Strijd andere beweegredens moest ontdekken, wij verzoeken hem beleefd ons ze te willen laten kennen. De Strijd eindigt met de zeggen Indien gezel Vanderschelden uitleggingen begeert over de houdiDg der liberale partij, wij zijn bereid voor zijn komiteit te verschijnen. Hier begrijpen wij De Strijd niet goed. Is de liberale partij misschien zinnens eene houding aan te nemen die niet voorzien is of is zij van plan eene houding aan te nemen die zij liefst tot nu toe niet kenbaar maakt in 't algemeen en die zij de kristene demokraten zou willen toevertrouwen In zulk geval dan ken wij haar voor de goede trouw die zij in ons stelt, doch dat laat ons onverschillig. Evenwel zoo zij er bijzonder aan houden ons hun ge heim toe te vertrouwen, zij kunnen zich laten aanmelden op een onzer vergaderingen, wij zullen zien zoo de vergadering er belang ge noeg in stelt om hen te aanhooren. R. Vanderschelden. N. B. Daar wij te veel plaats in Het Recht zouden moeten innemen, zijn wij ver plicht ons antwoord aan a De Stad Kortrijk nog acht dagen uit te stellen. Verleden week stond de stad in rep en roer. Als 't zaterdag avond was kon men geen enkel blad De Waarheid, meer vinden. Boudewijn, 't afgescheiden lid van de socia listen, valt er de bestuurders van Vooruit op zulke hevige wijze aan dat wij zijn artikel niet durven weergeven. "t Is mij daar proper in Vooruit. Een gewezen socialist, de man is van walg voor goed uit Vooruit vertrokken, pakt ook De Bunne onder handen. Hij heeft zich de moeite gegeven te onderzoeken of de bijzonderste feiten door Simoens in zijn boek tegen de socialisten aangehaald, de waarheid zijn en hij heeft de bewijzen gekregen dat alles waar was. In Gent is 't socialismus voor goed geknakt. De aanstaande gemeentckiezingen zullen bewijs geven van zijn achteruitgang. Veel werklieden voelen echter afkeer voor die droeve charlatans en beginnen hun den rug toe te keeren. Ziehier de bijzonderste uittreksels van den brief, verschenen in De Waarheid van 10 oct. Na lezing ervan vraagt men zich af hoe de werklieden nog dom genoeg kunnen zijn om de socialistische kopstukken te volgen Welke tandentrekkers van den eenen kant en welke gaaien van den auderen 1 Ge weet zoo goed als ik hoeveel er reeds ge sproken en geschreven wierd over het werk van Amand Simoens, Mijn afscheid van de Socia listische Partij. Ik heb het boek gelezen van het begin tot het einde alhoewel ik daardoor den haat van velen mijner vroeger vrienden heb op mij ge trokken. Gc moet weten dat ik tot over eenigen tijd ook nog lid was van de socialistische partij en dat ofschoon ik precies nooit geen gaai ben geweest, ik toch langen tijd geloofde aan de rechtzinnigheid onzer leiders, Debunne en Cie, die ik evenals velen mijner werkbroeders volgde ter goeder trouw. Na de erge beschuldigingen van Simoens ging mijne socialistische overtuiging hevig aan 't wankelen. Wat mij het meest deed nadenken was hetgeen hij schreef over de werkstaking van Wetteren. De feiten door hem aangehaald nopeDS de uitwijking der kinderen van de werkstakers, waren in mijne oogen zóó wraakroepend, dat ik er geen geloof kon aan hechten. Ik aanzag Simoens voor een leugenaar, die zich wilde wreken op zijne vroegere partijgenooten. Welnu, ik heb mij zelf de moeite en de kosten getroost om een onderzoek in te stellen en ik heb bevonden dat de schrijver van mijn afscheid op sommige plaatsen, zooals hij het zelve zegt, nog ver beneden de waarheid is gebleven. Ik ben eerst bij Simoens zelf geweest om hem te vragen of hij mij den naam niet kon zeggen van het kind dat Debunne buitenschopte als hij het veertien dagen in zijn huis had gehad. Simoens zegde zich den familienaam niet meer te herinneren, doch gaf mij de volgende inlichtingen Het meisje, zegde hij, werkt tegenwoordig op het fabriek van M. Beernaerts. Het moet nu 16 jaar oud zijn, is groot van gestalte en zeer blond van haar. Het beantwoord aan den voornaam van Gabriëlle. Mij daarop steunende ben ik zelf naar Wet teren geweest en ziehier hoe ik daar gevaren ben Na er eenige inwoners te hebben onder vraagt trok ik naar het fabriek M. Beernaerts, alwaar ik aan een der bestuurders, den heer Roucquaert, die mij zeer goed ontving, het doel van mijn bezoek deed kennen. Het meisje in kwestie werd na een weing zoeken tot bij ons gebracht en daar zegde het letterlijk in tegenwoordigheid van den heer Roucquaert Ik heet Gabriëlle Vermeeren en woon bij mijne ouders te Wetteren. Ik ben binst de laatste werkstaking naar Meenen uitgeweken, waar ik geplaatst wierd bij M. Debunne. Toen ik er tien dagen was heeft men mijn pakje verzameld en ben ik weggeschopt ge weest. 't Is toen dat M. Simoens mij terug naar Wetteren heeft gebracht. Mijn bloed kookte als ik dit hoorde. Ik had Debunne hooren spreken over die arme kinder- kens met hunne bleeke gezichtjes ik had hem hooren uitroepen dat wij er moesten voor zor gen als voor ons eigen kroost, en nu vernam ik, dat hij met zijne 4000 fr. per jaar, zelf aan zijne plichten te kort kwam en zijn pleegkind als een hond de straat opjoeg, niet na veertien dagen zooals Simoens schreef, maar Da tien dagen, zooals het meisje het ons zelf bekende. Ge zult u ook herinneren dat Simoens schreef over een ander meisje dat naar Wetteren wierd teruggeschopt omdat het moeder moest worden. Ook dat is de volle waarheid. Door mijne tusschenkomst is Simoens nu reeds in bezit van een uittreksel uit den ge- boorteakt van dit kind. Ge zult echter wel begrijpen dat ik gegronde redens heb om dien naam te verzwijgen, doch of Simoens dit ook zal doen weet ik niet. Ik durf Debunne verzekeren dat, als hij zal trachten rond den pot te draaien, ik voor geene vervolgingen zal terugdeinzen om de waarheid te doen zegevieren. Ik blijf nu nog liefst onbekend, doch 't zou wel kunnen gebeuren dat er in 't kort een tweede Simoens opstaat om nog meer onthul lingen te doen. Ik ben er veel langer bij geweest dan Simoens en weet er dus veel meer over te vertellen. Wat men wel kan verraden dat is eene bende, die de goedzakkige dutsen van werkmenschen stroopen tot op het been om zelf mijnheer te kunnen spelen 1 U dankend voor de opname noem ik mij Een geweien socialist. On\e Tijd, katholiek weekblad van Brussel, drukt Een stem uit Italië. Uit Rome wordt ons geschreven Een pluimtje voor onze vulgarisa- teurs ofte Leliaerts Belg van naam, Franschman van hart (zóó citoyen-députó Maroille, te Longville). Hoort, vrienden hoe de Civilta Cattolica het grootste tijdschrift van Italië en zoo hoog in aanzien in het Vatikaan, onze Belgische toe standen beoordeelt in een harer laatste num mers, dit ten aanzien der zedelijkheid. In de Vlaamsche gouwen, geroemd om hunne onwankelbare getrouwheid aan 't ge- loof der Katholieke Voorvaderen, zijn de geboorten steeds in aangroei. Bij de Walen a integendeel, aangetast gelijk zij zijn door heilboten franschen geest van ongeloof, ver- mindert het geboortecijfer voordurend- Alzoo kon men in 1906 bij de Vlamingen 160 ge- boorten, bij de Walen er slechts 100 aantee- kenen. Twee steden nochtans maken hier uitzondering aan Gent, en de hoofdstad, waar de fransche beschaving eilaas maar al te veel vooruitgang maakt. 1000 Vlaamsche vrouwen tellen jaarlijks 267 geboorten, de Waalsche, honderd minder. Nochtans zijn er jaarlijks, in het Luiksche, 1000 huwelijken meer en... 10,000 minder geboorten dan in West-Vlaanderen. In 1901 was het midden- cijfer der geboorten er a3.2 op duizend, in 1908 i6.3. Hoe komt dit Ja, in Belgie treft men ten u aanzien der geboorten, twee onderscheiden streken aan, verscheiden van ras en van (i godsdienstigheid van den eenen kant, het (i Vlaamsch gedeelte, diep geloovig en dus diep zedelijk van den anderen kant het Walenland, minder zedelijk, daar het vergif- tigd is door den franschen geest van ongeloof en nieuwerwetsch heidendom. Hoe nader Frankrijk, hoe minder kinderen gemeen- schap van taal, van gedacht, van leven. Lo spopolamento progressivo.... II Belgio. N°1420. 218 09. O onbegrijpelijke verblindheid onzer geeste lijke Overheden in Vlaanderen I Moed Katho lieke vuigaritateurs fransch gebroed in vlaam sche vêeren moed frêjrkens en maseurkens, ijverig voortgewerkt om die hcilloo\efransche beschaving in ons Kristen zedelijk Vlaanderen te verspreiden 1 En toch verdrukken de katholieken ons Vlaamsch volk 1 't Was beter in 't oud testa ment. Als de Joden zich goed gedroegen, gaf God hen glorie en rijkdom. Onder 't nieuw testament worden de trouw gebleven volkeren miskend, vernederd en verdrukt en dat door katholieken zeiven. Laat ons onbeschroomd en zonder aarzelen immer strijden voor de volkszaak I Rusten is een woord, welk uit het woorden boek der vrije christene volkspartij dient go- schrabt te wordeD. Want wat rust, roest. Het zij ter harer eere gezegd on geschreven, de afdeeling der volkspartij voor de omschrij ving Thielt-Rousselare, schijnt bekommerd om het tot dien einduitslag te brengen. Reeds worden wekelijks, met duizenden en duizenden afdruksels De Vrije Democraat, kosteloos aan de vier uiteinden onzer dubbele omschrijving de wereld ingezonden en onder de kiezers verspreid en met den dag neemt deze werking in drukte toe. Wij beschikken over eene schaar overtuigde medewerkers Onze Lieve Heer kon er zooveel rond hem niet tellen I En dagelijks bieden nieuwe, versche, kloeke strijdkrachten, vol be geestering, zich aan. Zoo moet het zijn 1 Zoo moet het blijven gaan en toenemen I Wij moeten tot den dag van morgen niet wachten, om te beseffen wat voor een machtig wapen wij onzen vriend en kandidaat PAUL ROBBERECHT, te danken hebben I Hij schonk den volksgezinden den hefboom, welke eene wereld kan omdraaien, in andere woorden de druipers. Zonder de volksdrukkerij ware het eene on mogelijkheid, een hersenschim, een ernstigen, gestadigen en steeds aanwassenden kiestocht te ondernemen. De volksdrukkerij is overigens overlast. Machtig veel politiek werk ligt op de plank en de handelsbestellingen stroomen toe met de vleet. Het eerste druktuig, hoe goed het is, was niet meer voldoende I Eene tweede machien werd aangekocht en is reeds in volle werking 1 En, o wonder der wonderen, de noodzake lijkheid eener derde machien dringt zich op Moet dit verheugend nieuws, vrienden en vriendinnen, ons niet aanmoedigen om met meer ijver dan ooit voor de heilige volkszaak te strijden Maar kan de voortplanting der volks gezinde gedachten het best bewrocht worden bij middel der pers, door vlugschriften, dag bladen of beelden, doch moeten wij geenszins uit het oog verliezen, dat het woord insgelijks een machtig en doeltreffend wapen moet ge noemd worden. 't Is eene heilige plicht voor eiken volksge zinden, deze waarheid steeds indachtig te wezen. Op straat, in huis, in vergaderingen, in samenspraken, op het spel, altijd en overal moet men het volksgezind evangelie bekend, en bijgevolg bemind maken en verspreiden. Laat ons ook het lied niet verwaarloozen. De zang worde beoefend. Weg met die zoute- looze, alledaagsche, gemeene, maar al te dik wijls zedelooze en walg verwekkende liederen 1 De goede God schenkt den zangers hunne stem niet om er misbruik van te maken, bijzonderlijk niet om onze zonen en dochteren te misleiden cn hun jong hart te bezoedelen. Dat deze welke met eene schoone, mooie stem begaafd zijn, hunne zinnen scherpen dat zij onzen geest verkwikken en verlustigen door het voordragen van heerlijke gezangen, die de ziel van het lijdende volk ontwaken en balsemen, en den geestdrift en moed van het strijdende geslacht ontkiemen en ontwikkelen Mochten zij tegen den dag van heden, ZONDAG 17 OCTOBER eenige van die schoone volksliederen aangeleerd hebben Want vandaag, meer als ooit, zullen zij wel te pas komen, ter gelegenheid der die om 4 uren in HET VOLKSHUIS, Nieuwe Statiestraat, aanvang neemt. Als sprekers treden op PAUL ROBBERECHT, eerste kandidaat op de lijst der Vrije Christene Volkspartij voor de omschrijving Thielt-Rousselaere. CAMIEL MOEYAERT, van Brugge, druk ker van Het Recht. GERARD BUYSSCHAERT, kandidaat op de lijst der Christene Volkspartij. HECTOR PLANCQUAERT, de machtige volksredenaar. Op heden Zondag, 17 October, moet het Volkshuis tienmaal te klein wezen. Aan eenieder zijnen plicht te vervullen Woord en pen mogen niet rusten, nooit rusten, want wie rust roest TOONEELNIEUWS Op Zondag 24 October, in den Schouwburg van Thielt LUISTERL1JKE DAGVER- TOONING door de aloude Rederijkerskamer 't Roosje Geblayt in 't Wilde. Worden opgevoerd De Scheiding, boeiend drama door J. Toussaints en Reisavontuur, geprimeerd blijspel door Karei Van Rijn. Men neme in tijds zijne kaarten. aan den Drukker van ons blad de nieuwe uitgave van het 10 Centiemen het stuk Schoone winst voor de voortverkoopers. Verleden Zondag hebben wij wederom eenen schoonen dag beleefd, de propagandisten uit Meenen hadden eene meeting belegd in Wevel- ghem, en hier was het gelijk in Lauwe volk was er niet te kort. Van rond vijf ure waren onze zangers wederom op de bres om eenige schoone liederen te laten hooren. De herberg was proppensvol. Iedereen verlangde tot dat M. Planquaert binnen kwam. Nauwelijks zagen zij het hoofd van onzen moedigen strijder M. Planquaert of 't was alleve Planquaert alhier en aldaar dat men hoorde. Nauwelijks binnen getreden begon M. Planquaert het pro gramma kenbaar te maken der vrije christene demokraten. Ook legde hij klaar en duidelijk uit wat verschil er bestaat tusschen den vlaam- schen, duitschen en engelsche werkman, hoe de vlaamsche werkman vernederd is door zijn lange werkuren, zijne kleine loonen, en zijn gebrekkig onderwijs, zijn rede was een krachtig pleidooi voor de christene volkspartij. En nu, propagandisten van Meenen, wat moet gij zeggen van uwe vrienden strijders, die twee zondagen zich geslachtofferd hebben voor deze meetings Ehwelvrienden, ons werk is beloond. Rekent van nu af dat de vrienden het allen als plicht zullen rekenen van de vergade ringen bij te wonen en ons te helpen tot het verspreiden van ons strijdblad De- Kriste?i Democraat. Vrienden aan het werk, peist er wel op, wij hebben nooit zulk geene meetingen gehad in Wevelghem noch in Lauwe. De wind blaast in onze zeilen. Om te eindigen een woord van dank aan de vrienden van Moen. Personen van Sweveghem en Tieghem had den mij gevraagd eene reclamatie in te dienen nopens het slecht onderhouden van zekere waterloopen. Een onderzoek is hierover ingesteld en zie hier wat de ingenieur met 't onderzoek gelast schrijft I. Te Sweveghem is de Hoetermeersch- beke over twee jaren op hare wettelijke breedte gebracht. Haar loop is regelmatig doch kruid en lisch stremmen eenigzins den loop en zouden moeten weggedaan worden. Indien 't water dikwijls opgehouden werd komt dat hieruit voort dat er een dam bestaat waarvan de oprichting in de vormen der wet toegestaan werd. Nogthans indien 't water niet opgehouden werd hooger als door een nagel aangeduid is (iets dat ik toekomende winter zal kunnen vaststellen), kunnen er geen overstroo mingen plaats hebben. II. TIEGHEM. Hier moet er kwestie zijn van de S. Amoldsbeke. De groote hinderdaal tot het wegstroomeu van 't water is de aanwezigheid van eenige boomen in vollen groei. Deze boomen hebben gelegenheid gegeven tot een langdurig proces dat komt te eindigen zij zullen dezen winter uitgeroeid worden. Wat de huizen betreft die overstroomd zijn geweest, een aanpalende heeft mij gezegd De waterloop stroomt over als er overal overstroomingen zijn. H. Plancquaert. In onze gemeente komt een 66 jarige man zijn vrouw te verliezen De man blijft alleen zonder kinders of familie. Hij is gebrekelijk en lijdt daarbij nog aan vallende ziekte. Niettegen staande zijn ellendigen toestand heeft hij meer dan 20 jaren voor den zelfden heer gewerkt. Zondag laatst 3 October verkocht de man open baar zijne meubelen. Daar hij geen man is om alleen huis te houden, vroeg hij aan het gemeente bestuur om in het oudemannenhuis opgenomen te worden. Deze weigerde. Als algemeene reden wordt op de gemeente gezegd dat men geerne de laatste spaarpenningen die hij nog zou be zitten, zou wilen zien storten. Indien dit waar heid is, kunnen wij niet nalaten het gemeente bestuur over den hekel te halen. Wat men zou eenen armen ouden, ziekelijken, gebrekelijken werkman, zonder kinders of familie willen pluimen tot het laatste mogelijk en hem niet op nemen omdat hij nog eenige centen bezit Zijn meester, waarvoor hij zoolang werkte, is gemeenteraadslid, waarom springt hij niet dade lijk in de bres voor dien ongelukkige

Het Recht | 1909 | | pagina 2