Partij-Vergaderingen JAN VLEM1NX DEEELITX Bij plaatsgebrek Fransche schouwburg van Gent Gijselbreehtegem Ronse Nieuwstijdingen Gedenkt den Strijdpenning Wij weten wel dat het er somtijds nog niet al te puik gaat in ons katholiek gemeentebe- bestuur, maar wij hadden nooit durven ge- looven dat men alzoo zou durven te werke gaan met zoo een ongelukkige. Men zegt ook, dat zijn meester wil zijn loge ment betalen, waar men hem opneemt. Maar gezien zijn ellendigen toestand moet hij ge durig bewaakt worden, iets wat gansch onmoge lijk is voor werklieden, en rijken zullen hem niet aan veerden. Wat moet die ongelukkige dan aanvangen Zit er dan geen greintje medelijden meer in onze katholieke gemeentebazen of moeten wij door openbaar protest hot gemeentebestuur er toe dwingen den ongelukkige op te nemen Wij zullen zien wat er ons te doen staat. Woensdag 29 September, 8e dag der kermis, had er eene vergadering plaats van den ge meenteraad, in dewelke er moest overgegaan worden tot de aanstelling van een hulponder wijzer. Sedert meer dan een jaar deed M. Vanneste hier dienst als plaatsvervangend hulponder wijzer, en was, zoo wij goed ingelicht zijn, naar Deerlijk gekomen op gegeven woord van het gemeentebestuur, van als bestendige hulponder wijzer aanveerd te worden eens dat het oogen- blik gekomen was dat er eene benoeming moest gedaan worden, hetgeen nu moest geschieden. Naar algemeen wordt gesproken is meester Vanneste een vlijtige onderwijzer, die de school wist aantrekkelijk te maken voor het kind, die in de herten der kinderen genegenheid tot leeren wist in te planten; in een woord het was een onderwijzer die op de hoogte van zijne ver- hevene taak als opvoeder der jeugd is. Welnu, meester Vanneste bekwam slechts twee stemmen, terwijl een kandidaat van eene vreemde gemeente met algemeene stemmen min a werd verkozen. Voegen wij daar nog bij dat meester Vanneste vrouw en kinderen te onder houden heeft en de nieuwe aangestelde nog een jongman is. Daar moeten toch redenen voor bestaan heb ben, zal men wellicht veronderstellen. Welnu, M. Vanneste is algemeen gekend als een deftig man en voorbeeldige huisvader en, zooals wij reeds zegden een goede schoolmeester, bij zoo verre dat kinderen zijner klas weenden bij het vernemen dat meester Vanneste geen school meer ging houden. Wat mag daar dan toch onder schuilen Welnu, zooals elk weet, hebben eenvoudige onderwijzers, zonder persoonlijke fortuin, die een huisgezin te onderhouden hebben, het niet al te breed en zijn verplicht naar iets uit te zien die hen wat bijwinst kan verschaffen. Welnu, meester Vanneste hielp sedert eenigen tijd voor en na zijne klas, mede aan de boek houding bij M. Descheemaker, brouwer, die liberaal is. Ziedaar de eenige reden die kan uitgedacht worden waarom onze katholieke gemeentebazen hem zijn bestaan ontnemen met vrouw en kinderen I Geen wonder dat het volk van Deerlijk alge meen zijne verontweerdiging te kennen geeft over deze laffe daad van wege ons katholiek gemeentebestuur, alsook meester Vanneste zelf die, onmiddelijk na de stemming van den raad, aan zijne woning de vlag uitstak met rouw floers omwonden en waaronder hij volgende opschrift hing Satan de duivel heeft den God van recht- veerdigheid overwonnen. Waarlijk onze gemeentebestuurders denken hier voortaan gerust op hunne twee ooren te mogen slapen zonder rekening te moeten hou den van rechtveerdigheid of algemeen belang. De toekomst zou het hun nog anders kunnen toonen. Broodnoodijf zitten hier een paar demokraten in den gemeenteraad, die vrij dur ven spreken en het volk van Deerlijk op de hoogte houden van hetgeen in het gemeente huis gebeurt. Om te eindigen wenschen wij meester Van neste kloekmoedigheid, wenschen wij meester Vanneste al spoedig aan eene goede bediening mocht komen, hier op de gemeente zelf een goed bestaan mocht vinden tot spijt van deze die hem van honger van Deerlijk willen weg jagen. R. V. Uitgesteld tot toekomende week Artikel uit Meenen, artikel uit Ronse. GENT Op ZONDAG 24 Oetobar verga dering voor den arrondissements- bond, om 11 ure. H. Plancquaert zal aanwezig zijn. RONSE Op Zondag 17 October, verplichtende alge meene vergadering voor de leden der vakver- eeniging op boete van 25 centiemen, in ons gewoon lokaal, om 21/2 namiddag. Dagorde Verslag der vorige vergadering. Rekening verslag over het Congres van Aalst. A..^ Lande. Het Bestuur. Arrondisssmentsbond van Kortrijk De belegde vergadering van heden Zondag, bij tijds naar Het Recht opgestuurd, werd bij vergissing niet opgenomen. -Uit die reden zal de gewone vergadering van October ge houden worden, acht dagen later, den Zondag 24 dezer, om 91/2 ure voormiddag, ten hoofd- lokale Prins Bouiervijn, Groote Markt, te Kortrijk. Alzoo zullen al de afgeveerdigden voor reden niet hebben, dat zij niet verwittigd werden, en allen zullen op post wezen aan gezien de dagorde uiterst gewichtig en belang rijk is. SWEVEGHEM De vergadering zal plaats hebben op Zondag 17 October, om 5 ure namiddag. Belangrijke bespreking. Elk weze op post. DEERLIJK Op Zondag 24 October om 5 ure namiddag, vergadering voor den propagandakring bij Henri Caveye. Bijzondere dagorde. Wij verhopen dat nie mand zal ontbreken. Het Bestuur. Wij vernemen dat de Vlasgaard van Alfons Sevens en R. De Clercq, muziek van Van der Meulen, in den franschen schouwburg van Gent gaat opgevoerd worden. 't Is een schoone daad van wege den be stuurder zoo de vlaamsche kunst aan te moe digen. 't Stuk zal voorzeker veel succes hebben. Wij raden al onze vrienden aan het te komen zien. Het zal minstens tweemaal in matinee gegeven worden. Sedert eenige zondagen wordt u Het Rechtna de hoogmis alhier verkocht het blad telt reeds talrijk lezers die personen zullen dus reeds heb ben kunnen oordeelen was het blad verdedigt en wat de Kristene Volkspartij wil. De verkoop van ons blad moet nog toenemen doch daarom moeten al de lezers medewerken aan de verspreiding, 't zij door het voortgeven na lezing of het te koopen voor Hunnen vriend of kennis of ook nog met hetgeen dat voorvalt op de gemeente aan den drukker te sturen. De inwoners van Gijselbreehtegem kennen ge noegzaam den aanvoerder der Kristene Demkra- ten van 't Kortrijksche ze hebben hem aan 't werk gezien van den tijd der opkomst der partij met woord en schrift hebben zij hem het pro gramma der Kristene Volkspartij zien planten in 't hart van talrijke personen die liefde voelen voor die uitgebuitte menigte, die wroetende werklieden en boeren en die verwaarloosde neringdoeners. Geen twijfel of de inwoners dezer kleine gemeente zullen eenparig eene hand toesteken in mei 1910 tot de verkiezing van dien moedigen en gevierden volksman. De ver hooper. De werkstaking bij Van den Broeke komt te eindigen na bijna 4 weken stijdens en dat met voldoening voor de wevers. Reeds van in de laatste onderhandelingen bekwamen de vrije beambten der verschillende vereenigingen io0/° opslag boven den tarief der patroons, behalve op den dimet waar hij maar 50/° wilde op geven. Na eene grondige be spreking in het gemengd komiteit kwam men overeen eenen laatsten stap te doen men zou het verschil in 2 trekken en nog 2 vragen op den dimet. De tusschenkomst van M. Portois voorzitter der handelskamer werd gevraagd, iets wat hij bereidwillig toestond. Na een onderhoud met de sekretarissen der wederzijdsche vereeni gingen is hij er in gelukt den gevraagden opslag te bekomen doch op voorwaarde dat al de patroons der stad zijnen tarief moeten betalen tegen den 1 December toekomende. Zoo niet zou het verschil opgelost worden tusschen patroon en de verschillende vereenigingen der stad. De patroon, die in bet eerst van geen onder handelen met de verreenigingen wilde weten, heeft op het laatst toch moeten toegeven want hij heeft hier gezien dat had hij van den eersten oogenblik met de verschillende syndikaten onderhandeld het misschien nooit op eene staking zou uitgeloopen hebben of toch zoo lang niet geduurd immers, alleman leert nog dagelijks. Doch wij denken moest er nog eens een geschil oprijzen in zijn fabriek hij het zoo lang niet zal uitstellen om in onderhandeling te komen met de vereenigingen, aangezien hij ziet dat deze alleen bij machte zijn omalle geschillen op vredelievende manier op te lossen. Ook doen wij hier nog eens een beroep op alle onvereenigden van dees fabriek, ja zelfs van gansch de stad om zich zoo spoedig moge lijk te vereenigen, want in dezen strijd, juist gelijk in veel andere, zien zij dat een vereenigde alles vermag, waar dat een onvereenigde tot niets anders dient als tot struikelblok en be letsel. Wevers opgepast I Naar wij vernemen zijn hier te Ronse hoo rnen van Moen, waar het werkstaking is, toegekomen. Wij berichten onze leden een oog in 't zeil te houden en hun bestuur op tijd en stond in te lichten, welke zal besluiten wat er hun te doen staat. T urn hout. De cigarenmaker, Frans Van O., tegen wien een ouderkruiper, Van den H., een geding had ingespannen gelijk wij gemeld hebben, is door de correctionneele rechtbank dezer stad vrijgesproken. Proficiat, Frans. Vrijdag avond rond 10 ure, werd J. Claes- sens, leurder, wonende in de Patriottenetraat, gewekt door het geroep brand n en geklop op de deur. Claessens sprong in nachtgewaad naar boven, om zijne kinderen te redden, terwijl de vrouw de voordeur opende, toen een vreemd persoon met geweld binnensprong en vrouw Claessens baldadig ten gronde wierp en haar verscheidene voetstampen over geheel het lichaam toebracht, waarbij zij fel gekneusd werd. Op het hulpgeroep der vrouw kwam koopman Claessens beneden gesprongen, doch werd door den woestaard vastgegrepen en duchtig afgerameld. Een gebuur moest tusschen komen om den baldadigaard buiten 't huis te zetten. Klacht werd bij de policie ingediend. Verleden Zondag waren alhier velo koer sen in de Paterstraat ingericht langs Weelde, Merxplas enz. Te Weelde reed de wielrijder K., op het machien van den genaamden Jacob van Arendonck. Deze laatste bekwam afzichte lijke en vreeselijke wonden aan het hoofd en de beenen, en spuwde veel bloed uit mond en longen. Hij wierd te Weelde ten volle bediend en alsdan per rijtuig naar Arendonck vervoerd. Men zegt, dat hij Maandag overleden is. MENGELWERK EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Christene Democraten in Vlaanderen. DOOR H. PLANCQUAERT Langzaam stonden de priesters op al pratende onder elkander. De pastoor van Houthem met een flesch porto en een flesch Hulscamp in de handen, praamde zijn gasten nog een laatste slokjen te nemen de glazen waren toch zoo klein, beweerde hij, Weinige weigerden sommige boden een zeer zwakken weer stand de schoone Floor maakte geen complimenten op eerste aanvraag stak hij zijn glas vooruit weigeren, zegde hij, ware M. de pastoor een affront aandoen de porto was zoo goed hij kwam voorzeker van 't patersvaatje. Rikus op interpellatie legde de hand op zijn glas, doch na herhaalde vraag, gepaard met een uitnoodigend ooggeknip, deed hij de vingers open zoodat men kon inschenken en bad met over tuiging en klem dat hem slechts een striep zou geschonken worden... als 't glas reeds boordevol was. Zijn vroegere konkurrent schoot in een grooten lach. De jezuiet, hé pastoor, sprak bij tot Bekegem. Er zitten looze streken in dien grooten bol. Langzaam ging men de eetzaal binnen. Fientje wachtte geduldig aan de deur tot dat alleman op zijn plaats zoude zitten om dan op te dienen. Iedere maal er een pastoor haar voorbijging zegde zij met een hartelijken glimlach Welgekomen, mijnheer de pastoor. Aan Bekegem voegde zij er bij Proficiat M. de pastoor, onze mijnheer heeft gezegd dat ge toch zoo verstandig en geleerd gesproken hebt. De pastoor van Bekegem antwoordde hartelijk en menige pastoor stuurde Fientjen die voor hen allen een oude kennis was, een vriendelijk woord toe. Bijkans allen waren binnen iu de eetzaal toen de deur openvloog. 't Was de pastoor van Houtkerke. Hij verschoonde zich de notaris, een oude kenois van hem, had hem wat lang bezig gehouden. Ja, we kennen u, vogel, sprak Houthem al lachende, ge doet lijk sommige onzer parochianen die liever achter 't sermoen in de kerk komen. Allons rap, proef eens mijn porto. 't Kon niet zijn, hij had reeds verschillige glazen gedronken bij den notaris, enz., enz. De pastoor van Houthem drong aan en de schoone Floor deed van achter dezes rug teekens dat de porto toch zoo goed was hij wierp de armen in de lucht van bewondering en smekte luid met de lippen. De pastoor van Houthem schonk een glas vol, Fientje ook kwam tusschen om Houtkerke die moeskens maakte te overhalen; Floor sprong ter hulp. Pak vast, Houtkerke, pak vast, spoed u jongen. Vrai nectar des Dieux En die laatste woorden sprak hij uit met een tongval 1 Een boer die hem zou gehoord hebben ware voorzeker in de meening geweest dat Bierbeek vloekte en al de Spaansche koeien die fransch spreken waren geborsten van spijt. Nu kon Houtkerke niet weerstaan. Een zeupken hij stak de gesloten lippen vooruit, zette wijd de oogen open en knikte en herknikte beteekenisvol. Lekker, sprak hij, lekker, pastoor. Nog een zeupken en 't was binnen. Ziet ge wel dat ik een goede raadsman ben, sprak de schoone Floor met fierheid en hij liet zijn groote hand zoo zwaar op den schouder van Houtkerke vallen dat gansch zijn karkas schudde en beefde. Bijkans allen waren nu in de eetzaal. Wouters kwam nu juist binnen te gaan in gesprek met den onderpastoor van Houthem een klein ventje met pekzwart recht haar een donker vel over 't wezen met sproeten en puisten een opgekrulde neus stond heel aardig te midden zijn gelaat boven een wijden mond, en de beide zijden van het hoofd waren letterlijk beslagen door de breede zeilen zijner ooren. 't Is daarom dat in 't Kollegie en in 't seminarie bij al de voornamen en familienamen hem door zijn peter of meter en tengevolge zijner afstamming door de wet gegeven, zijn medeleerlingen nog dezen van midas 1gevoegd hadden. Hij was nog niet lang genoeg priester om reeds dik te zijn doch ongelukkiglijk was hij zeer bijzichtig en hielp hij 't gebrek kig werk der natuur bij middel van een bril die de eigenaardig heid van zijn voorkomen nog eenige graden verhoogde. Ook toen hij zich inspannende om iets te zien, 't donker vel van zijn lang voorhoofd in rimpels zette, zijn zwarte wenkbrauwen samentrok, de oogen bijkans toeneep, en 't hoofd dat noch rond, noch ovaal, maar wel eerder zes of achtkantig was reikhalzend vooruitstak, (1) Midas een persoonaadje uit de oude Grieksche godenleer, door een vertoornde Jodin ezelooren aangezet. zoo het zeer moeilijk geweest zijn in 't dierenrijk een schepsel te vinden met hetwelk hij onder betrek van uitzicht kon vergeleken worden. Hij had derhalve zeer weinig bijval bij de kwezels van de begoede standen zooveel temeer daar zijn verstand niet gunstig bij zijn uiterlijk afstak alleen de kwezels van de armste klasse deden elkaar konkurrentie om 't langst in den biechtstoel te zitten. Overigens was hij zeer goed medelijdend met den arme, nederig en gehoorzaam. Voor deze twee laatste gaven was hij naar Houthem gezonden. De pastoor van Houthem was fel en gaarne alleen baas nooit had hij kunnen overeenkomen met een onderpastoor even fel en- verstandig als hijOm den vrede in de pastorij van Houthem te stichten had Monseigneur hem M. Buik gestuurd en aangezien deze gewillig en gedwee was en zelfs zonder tegenstribbelen kon verdragen dat de pastoor als hij slecht opgeluimd was, hem onverdiend bekeef, ging nu alles op zijn best. Rikus en schoone Floor sloten de marsch. Opeens trok deze laatste zich achteruit. Zie eens Rikus, sprak hij, we zijn niet alleen, er is ginder eene madame. Inderdaad aan de eereplaats der tafel stond eene vrouw zij zag er zeer oud uit, ze was zedig, maar rijk gekleed de geestelijken groetten haar beleefd, doch fluisterden onmiddellijk iets aan elkanders oor. De schoone Floor pakte ook een zijner buren vast He, Puttem, wie is dat Puttem vezelde iets aan 't oor van Floor, die onmiddellijk teekens van groote bewondering gaf en als groet lichtelijk boog in de richting der oude dame. Pottegem jongen, 'k weet. fluisterde hij tot Rikus. 't Is madame Van de Woestijne millioenen, sprak hij. wijsvinger en duim over elkander wrijvend Houthem heeft haar testament 1 Rikus uitte een licht gebrom als stond hem dit laatste niet zeer wel aan. Hadden wij eens dat geluk, hein, zoo vervolgde de schoone Floor, we zouden niet weinig welstaan met Monseigneur. We zouden niet lang meer in de modder van ons klein Bierbeek of ons klein Pottegem moeten plonsen. En met bewonderende oogen keek hij wederom naar de dame en daarna naar den pastoor van Houthem. Madame Van de Woestijne was eene vrouw van vijf k zes en zeventig jaren zij zag er niet zeer kloek meer uit. Zij was rijk, met millioenen, zegde 't volk, 't geen beteekent vier a vijf honderd duizend franken. Broeders en zusters had zij niet meer maar neven en nichten, waaronder vele arme menschen waren ofwel kleine land bouwers. Jan Vleminx was haar kleinneef langs vaderszijde en een harer wettige erfgenamen.

Het Recht | 1909 | | pagina 3