Mimsterieele Crisis TOLK DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ 1 Een persoonlijk gedacht Sterkte der katholieken in Nederland Socialisten en liberalen in het Kortrijksche KORTRIJK Tlxielt Zondag 31 October 1909 't Biad 5 centiemen 1 6* jaar Nr 44 HET RECHT Voor God en Volk1 Alles voor Vlaanderen l Vlaanderen voor Christnel Inschrijvingsprijs «oor Beigenland Een jaar fr. 3.oo. Negen maanden fr. 2-25 Zes maanden fr. 1.75 Drie maanden fr. x.oo voor buiten het land de vrachtloon daarbij. Hoofdopsteller: H. PLANCQUAERT. Men schrijft in ten bureele van dit blad en bij alle postmeesters en brievendragers Alles moet vrachtvrij gestuurd worden naar. het bureel van het blad COUPUREREI, BRUGGE .AANKONDIGINGEN Bekendmakingen, per drukregel fr. 0.25 Reclamen, op de 4» bladzijde. 0.45 3e 0.55 Bijzondere voorwaarden voor notarissen, zaak waarnemers. Afslag voor herhaalde invoeging. Alle eerste en derde MAANDAGEN der ma .nd, zetelt onze hoofdman H. Plancquaert vau 9 tot 11 uren in Prins Boudewijn, Groott Markt, te Kortiijk. Kostelooze raadpleging voc r de leden onzer bonden en al wie door hen IN 'T ZICHT Zal het ministerie yallen op de leger- kwestie Heel waarschijnlijk; de rech terzijde is meer verdeeld dan ooitzij kan zich niet meer t'akkoord stellen op de kleinste kwestie. Haat, nijd en wrok heerschen er als meesters j de eene kan de andere niet meer lijden en mijnheer Woestedie zoo wreed de christen democraten deed vervolgen als scheur makers, blaast op 't vuur zooveel hij kan. De rechterzijde vergaderde verleden dinsdag uitslag men keef er meer dan ooit en na de vergadering was de verdeeldheid nog grooter dan voorheen. 't Ministerie wil de plaatsvervanging niet afschaffen van daar woede bij eenige slebbendragers van den koning en de twee of drij demokratiseerende volksvertegenwoordigers. 't Is uitgelekt dat er van 't eerste jaar meer dan 4,000 soldaten meer zullen zijn van daar gramschap en gerechtvaardigde gramschap bij de anti- militaristen. In der waarheid minister Schollaert gaat er een beetjen ruiterlijk door. In de vergadering der rechterzijde, schrijft de altijd goed ingelichte brief- 1 wisselaar van den Bien Publicwerd er aangedrongen opdat het ministerie kaarten op talel zoude spelen, opdat elkeen zou weten welke houding hij in de bespreking moet aannemen. De ministers hebben niets laten weten 't Ministerie heeft niets willen toe- j geven betreffende het jaarlijksch vast stellen van 't getal soldaten dat zal moeten optrekken. Niettegenstaande de levendigste en de nadrukkelijkste verzoeken heeft het ministerie niets willen beloven. M. Schollaert behandelt dus de leden der rechterzijde als jongens. Ook ziehier volgens denzelven brief- wisselaar de gevolgen dezer houding 5 Nogthans is men rechts vast be- sloten den minister van oorlog in het kabinet niet te laten doen wat hij wil zooveel te meer daar 't gerucht veld wint als zoude er van nu af besloten 1 zijn 't leger met 4,000 man 's jaars te vermeerderen. Dit versterkt de oppo sitie der rechterzijde tegen het leger- ontwerp van 't ministerie. Dus reeds van 't eerste jaar zouden er moeten 17,300 man optrekken in plaats van i3,3oo. Er zijn er die be weren dat zelfs van 't eerste jaar het cijfer 18,000 zal bereikt worden. En zeggen dat die mannen bij iedere kiezing durven roepengeen man, geen cent, geen kanon meer Ziehier nu 't slot van 't artikel van den Bien Public De leden die het kalmst zijn en meest ondervinding hebben voorzien eene crisis als onvermijdelijk ten ware M. Schollaert toegave nopens het be drag van 't jaarlijksch vast te stellen contingent. De overeenkomst tusschen ministerie en rechterzijde hadde dins dag moeten geschieden en 't is een grove fout de bespreking voort te zetten te midden de algemeene ontevreden heid. Dat is de juiste maar weinig gun stige toestand. Dus we mogen ons verwachten dat een dezer dagen 't ministerie zal vallen Wie zal het vervangen Zullen de katholieken, die elkander onderling haten, nog bekwaam zijn te besturen i 't Valt erg te betwijfelen Wie weet krijgen we nog voor -dc kiezingon geen gemengd ministerie van liberalen en katholieken 't Is niet zeer waarschijnlijk, doch wie weet De katholieken leveren meer en meer 't bewijs dat zij onbekwaam zijn van te besturen 't Land kan toch zoo niet voort sukkelen Sedert twee jaren is geen enkele ernstige wet gestemd. Dat zijn geen besturen meer dat is anarchie j en daar moet een einde aan komen. H. Plancquaert. ders de dompelaais willen doen gelooven wij zofaden integendeel veel eerder moeten beken- nrh, dat de legeruitgaven zooveel duurzaam tuit stichten, dat wij de verhooging der krijgs lasten en de uitbreiding van 't leger zouden moeten goedkeuren en voorenstaan. Later zal ik eens in ons geliefde strijdblad eene in te voeren nieuwigheid bespreken, die misschien wel zou kunnen maken, dat iedereen buiten de Katholieke Vasthoudisten wel te verstaan het alleman soldaat gretig zou ver langen en verdedigen. Een vriend die geen vijand is van de krijgs lasten integendeel, zendt ons het volgende artikel om zijn gedacht te verdedigen De Vaderlandsliefde der Christene Demokraten moet vele verschillen van de\e der Katho lieke Behouders. In onze vrije en aangenomene scholen, zoo wel als in avondfeesten en bijeenkomsten zijn de Katholieke Vasthoudisten geheele dagen bezig met de vaderlandsliefde en den helden moed onzer dappere voorouders zoodanig op te hemelen, te roemen en te bezingen, dat men waarlijk zou meenen, bij hen geene andere dan uitstekende en voorbeeldige vaderlandsverde digers te kunnen vinden. En och Heere toch al hunne vaderlandsliefde bestaat enkel in zin gen en roepen en tieren want niet alleen zijn de bestuurders en aanvoerders van al dat 5^r.aug cu gcatmccu'w CU ictWlJU, "CRT UeVIgSlC bekampers van onzen *zoo eenvoudigen en gemakkelijkgemaakten legerplicht, maar zij storten zelfs in de herten hunner zangers, schreeuwers en lawijdmakers eene bespottelijke vrees en een doemensweerdigen afkeer voor alles wat den soldatendienst betreft. Daarom ook mogen hunne politieke tegenstrevens hun met veel recht en reden toeroepen Zwijgt van vaderlandsliefde, verachtelijke lafaards 1 want gij stelt immer uwe eigene partijbelangen boven deze van 't vaderland. WIJ zijn bereid ons geld en ODze vrijheid te slachtofferen om ons door den soldatendienst behoorlijk bekwaam te maken tot het verdedigen onzer nationale onafhankelijkheid maar gij, Vasthoudisten, gij stort niet alleen met tegenzin uw aandeel in de krijgslasten, maar gij onttrekt daarenboven uwe zoons aan den vaderlandschen plicht om hem door de kinderen onzer werklieden alleen te laten vervullen. Dat onze Katholieke Behouders, ondanks deze bijtende waarheden, in hunne lafhertige houding zullen blijven volherden, moet toch niemand verwonderen immers, meest alle uit gaven, welke niet rechtstreeks moeten dienen om kerken, kloosters of gildezalen te bouwen, vinden zij gewoonlijk slecht of nutteloos. Daar bij alles wat ons jong volk van hunne congre gatiën of politieke vergaringen verwijdert, en bijgevolg min of meer aan de bewaking en den invloed der geestelijken onttrekt, wordt door die dSipjaoquoOit vaderlanders onmeêdoogend veroordeeld en gedoemd. Doch beklagensweerdig mag het genoemd worden, dat sommige demokraten in de meening verkeeren dat zij ook de legeruitgaven en de uitbreiding van den soldatendienst moeten be strijden, en mij dunkt evenwel dat ze grootelijks missen ziehier waaromIedereen van ons kan gedurig bestatigen, dat meest al de werkmans jongens, die, door 't lot aangewezen, hunnen vaderlandschen plicht moeten gaan vervullen, 't is te zeggen, die soldaat moeten worden, later veel gemakkelijker hun brood verdienen, dan hunne broeders, vrienden of kennissen, welke van den soldatendienst ontslegen bleven. Daar bij, vinden wij niet van den eenen kant, dat de ongeletterde buitenlieden, bijna zonder uitzon dering, veel te lomp, te dutsachtig, te benauwd en te verslaafd blijven en zien wij ook niet van den anderen kant, dat al de buitenjongens, die soldaat zijn geweest, knapper, beleefder, fierder, stouter, weetgieriger, ondernemender, onafhan kelijker, ja zelfs sommige geleerder terugkeeren en bijgevolg niet alleen burgerlijk opgevoed, maar ook veel beter gesteld om onze werking te verstaan en onze gedachten te aanveerden Daarenboven moeten wij ook indachtig blijven dat de millioenen voor 't onderhoud van het leger besteed, verschillige takken der Belgische nijverheid doen groeien en bloeien, en werk en brood verschaffen aan duizende cn duizeude Belgische werklieden. Verre dus van te mogen denken dat de krijgs lasten nuttelooze uitgaven zijn, zooals het de groote en kleine gazetten der Katholieke Behou- Wij lezen in Hooger Leven Daar de Nederlandsche Katholieken in de laatste jaren zoodanig hunne stelling op alle gebied hebben verbeterd dat ze op 't Congres van Mechelen aan hunne Belgische geloofsge- nooten te recht tot voorbeeld konden gesteld worden, zou men geneigd zijn dezen gunstigen toestand toe te schrijven aan eene groote ver meerdering van het aantal katholieken in dit land. Toch is dit niet het geval. Het tegendeel is veeleer waar, want de statistieken toonen aan dat er van 1829 af een onafgebroken verminde ring plaats vindt in het katholieke kamp in verhouding tot de geheele bevolking. Het gehalte der Roomsch-Katholieken be droeg in 1829 bijna 3g in i85g slechts 37,3o en in 1890 was hun aantal tot 35,24 geslonken. Het is opmerkelijk dat zij, in de deelen van 't land waar ze sinds lang de groote meerder heid vormen, voortdurend zijn vooruitgegaan, zoodat zij in verschillende gemeenten die vroege; eene protestantsche kerkelijke inrichting auvltyen kant echtétv_—--^ij«^'dKw4»t zij in de overwegend protestantsche streken des landrf, al langer hoe meer achteruitgaan. De voornaamste oorzaak van dit jammerlijk ver schijnsel moet men zoeken in het groote aantal gemengde huwelijken die het grootste gevaar opleveren voor den godsdienst der katholieke partij, en eene degelijke katholieke, opvoeding der kinderen meestal onmogelijk maken, 't Is ook niet zonder reden dat het Nederlandsche Episcopaat met kracht gewaarschuwd heeft tegen het aangaan van zulke huwelijken. Nog eenige bijzonderheden omtrent de sterkte der katholieken in de verschillende provinciën des lands. Van i83g tot 1899 is de meerderheid van de katholieken naar de protestanten overgegaan in 29 gemeenten, waarvan er 9 in Zuid-Holland, 8 in Noord Holland, 5 in Utrecht en 4 in Gelder-land liggen. In 11 gemeenten slechts is de meerderheid van de protestanten aan de katholieken ge komen. Van deze zijn er 5 in Noord-Holland, 3 in Zuid-Holland en 2 in Zeeland gelegen. Alles samen genomen gaan de provinciën Gelderland, Overijsel en Utrecht het sterkst achteruit. In Gelderland is het aantal katho lieken van i83g tot 1899 gedaald van 37,g5 °/0 tot 35,64 in Overijsel van 32,g5 °/0 tot 26,69 in Utrecht eindelijk van 3g,93 °/0 tot 33,09 Alleen in Groningen en Drente en de beide katholieke provinciën is eenige vooruitgang, terwijl in de anderen de algemeene verhouding omtrent dezelfde blijft. Het is dus niet de vermeerdering van getal sterkte die de Nederlandscüe katholieken heeft opgevoerd naar de benijdenswaardige positie die ze in hun land innemen. Meer dan door het getal, laten zij zich gelden door hun zedelijken invloed. Het is overbodig hier de verschillende punten op te noemen waarop de werkkracht der katholieken zich in de laatste jaren met zoo'n jeugdigen ijver en taaie volharding gericht heeft. Op 't Congres van Mechelen hebben velen de sympatieke rede van baron Wijnbergen aangehoord en vernomen welk een opgewekt leven er onder zijne land en geloofsgenooten heerscht op godsdienstig, maatschappelijk en politiek terrein. A. Bus, m. s. c. En jammer is 't, zeggen we, dat de katho lieken in Belgie zoo vooruitstrevend niet zijn als die van Holland, waar zij de belasting op 't inkomen en het verplichtend onderwijs om slechts die voorname punten te noemen hielpen invoeren. De socialisten voelen zich niet meer op hnn gemak. Hunne handelwijze laat dit gemakke lijk uitschijnen. Over omtrent drij tot vier maanden schreven zij in het Volksrecht dat zij in het arrondis sementscomiteit eene dagorde hadden gestemd het kartel voorstellende aan ue ÜbëTilëR. Ls socialisten zonden hunne beslissing over naar de liberalen. Er wierd ook in deze dagorde kenbaar gemaakt, dat, zoo de liberalen niet antwoordden voor 4 September laatst, zij be sloten alleen te strijden. In het Volksrecht van 26 September 11. zien wij het kartel bespreken Velen van onze vrienden zijn benieuwd te weten hoe ver de zaak van het kartel geworden is. Wij hebben een antwoord ontvangen van de liberalen dat de Plancquaertisten het kartel verwerpen en dat ten dien gevolge de vergade ring die moest plaats hebben op Maandag 27 September voor veertien dagen uitgesteld is. Zoo I zoo 1 De socialisten zenden een brief naar de liberalen het kartel voorstellende, en het scheen dat zij de liberalen wilden doen ja knikken voor 4 September of zij gingen alleen strijden, en vier weken later schrijven zij dat de vergadering nog voor veertien dagen uitgesteld is. Men kan daaraan gemakkelijk bemerken hoe fel die mannen in hunne schoenen staan. Verder, als men 't Volksrecht leest, ziet men overal waar eene meeting belegd wordt dat zij een oproep doen tot verstandige werk lieden. Denken zij misschien dat het van de ver standige werklieden is dat zij gemakkelijk gaaien kunnen maken of is het omdat zij ge waar worden dat er groote mangel wordt van verstandige menschen in hunne partij Wij laten daar vrij het publiek over oor- deelen Laat ons nu eens zien naar onze liberalen. Onze vriend Vanderschelden in zijn antwoord aan den liberalen Strijd schrijft: Wij weten niet hoe de liberalen nog het woord Dender monde in hunne kolommen durven drukken een diet die de plaats noemt waar hij gestolen heeft. Ehwel, dit is dood eenvoudig. Dit is omdat de Kortrijksche liberalen juist van den zelfden kaliber zijn als die van Dendermonde. Zij zijn even eerloos en schraapzuchtig in hun politiek, en wij verwachten er ons nog aan zij zullen nog wel opentlijk de partij van hun liberalen volksvertegenwoordiger kiezen te Dendermonde. Aan hunne handelwijze zullen wij ze beter en beter leeren kennen. Die politieke huichelaars Fl. VER8CHUERE. Verleden maandag hield de bond Kortrijk zijn maandelijksche vergadering. Er is zeer goed werk afgelegd. De verkoop van Het Recht is zeer toegeno- ji men, en er zijn maatregelen genomen om dien 8 verkoop nog te verbeteren. De bond is nu stevig ingericht. Wij doen een warmen oproep tot al ons vrienden van Kortrijk, om zich bij den bond aan te sluiten. Tot hiertoe heeft de werking in Kortrijk wat geslabbakt 't vast besluit is genomen door te werken, met de meeste wilskracht. Zorgt ook voor den strijdpenning. Wij hebben verschillende begoede partijgan gers in Kortrijkwij rekenen er vast op, dat zij ter hulp zullen springen. Zij zien toch dat wij ernstig werk verrichten. Aan onze lezers Van Zondag af zullen onze verkoopers ook De Waarheid verkoopen van Kortrijk, De Waarheid, is 't beste blad van Kortrijk voor nieuws en onpartijdige beoordee lingen over bestuur van stad en land. Wij bevelen het ten zeerste aan, aan onze partij gangers. Opgepast Sommige lieden beelden zich nu in dat er een verbond bestaat tusschen liberalen en demokraten, omdat de liberalen op hun plakkaten zetten liberale demokratisch ver bond. Er is noch schijn noch gedacht van. Er valt op geen kartel te denken; geen enkel demokraat van gansch 't arrondissement wil er van hooren, 't kartel is sedert meer dan drij jaren voor goed dood en begraven. Demokraat. ROND EENE KAMERKIEZING Geene partij, welke op de werklieden met meer verachting neerziet, dan de katholieke I Al de hervormingen, in de laatste jaren ten voordeele van den werkenden stand verworven, werden haar afgedwongen en in den strijd voor deze hervormingen, hebben talrijke zwoegers in velerlei steden of gemeenten de straten met hun bloed moeten rood verwen. Deesaangaande j bevatten de jaarboeken van Leuven, Roux,

Het Recht | 1909 | | pagina 1