Liederenboekje der partij JAN VLEM1NX VRAAGT Briefwisseling uit Turnhout ANSEGHEM deerlijk Gedenkt den strijdpenning. De ministers bij den koning Demokraten PRIESTER DAENS Te bekomen ter drukkerij Coupurerei, 9, Brugge. moeten volgen. Het tweede denkbeeld is het aanvullen van het huis der lords de^ koning zou nieuwe leden benoemen en niets dan libe ralen, zoodanig dat er in het Hooger Huis eene meerderheid voor de begrooting zou zijn. Vroegertijd werd in dezen zin wel meer ge handeld in Engeland, maar zal de koning daartoe overgaan, dat is juist de vraag. aan den Drukker van ons blad de nieuwe uitgave van het 10 Centiemen het stuk Schoone winst voor de voortverkoopers. Mijnheer de Hoofdopsteller, Verleden Vrijdag is in ouze stad een feit 0 beuit dat groote opschudding en opspraak Als de oppositie de katholieken verwijt dat zij slechts bonden en andere maatschappijen stichten met een politiek doel, dan schieten zij in eene verontweerdigde gramschap en roepen op alle tonen dat hunne maatschap pijen alleenlijk maar gesticht worden om 't lot van burger, boer of werkman te verbeteren. Hier op Anseghem hebben wij een welspre kend bewijs waarvoor zij hunne bonden doen dienen Al de leden van den boerenbond wierden uitgenoodigd om deel te nemen aan de katholieke manifestatie te Koitrijk. Veel gezegd dus in weinige woorden. Het is dus klaar bewezen dat de katholieken bonden stichten om te trachten hun waggelend kraam van dwang, alleerheersching, broodroof en vervolging recht te houden. Gelukkiglijk de Anseghemnaren zijn nog mannen die met gezond verstand begaafd zijn, weinige leden namen deel aan die kleri kale manifestatie. De landbouwers begrijpen dat de verbetering van bunnen stand alleen niet te bekomen is met bonden die de katholieken stichten, zij weten dat de kristene demokraten bijzonderlijk den boerenstand indachtig zijn, dat zij wetten wilVu die den boerenstand moeten doen her leven \n opbeuren, zooals lange pachten, schatting van den pachtprijs, vermindering der grondlasten', 1 eenkassen waar dat de boer bet geld zou halen-om zelf zijne hofstede te koopen, verbetering van wegen en straten, hulp in geval van hagelschade en overstrooming, enz. In Mei 1910 zullen de Anseghemsche land bouwers hunde vrienden kennen en zich niet laten foppen met 't gezegde de demokraten zijn tegen de pastoors of godsdienst, want zij weten te wel dat het niet waar is, maar zij zullen als een man stemmen voor de lijst der kristene demokraten. Boer Vapeur heeft verwekt. De heer B.. reed met volle charge door de Otterstraat naar zijn buitengoed te O. Aangekomen op een zeker punt dezer straat, kwam de kn-cht van den heer Van M., uit de pooit -.-au zijnen heer aan het hoofd van zijn paard, welke hij met de teugels leidde. Van den anderen kant der straat bevond zich een steenhoop, gebruikt voor verandering ven een oud huis gelegen aan den overkant der straat. De heer B., viel van zijn motocyclelte en eene hevige woordenwisseling ontstond.Een agent van policie, daar omtrent aanwezig, be rispte den knecht van den heer Van M.. en maakte een proces-verbaal tegen hem op, terwijl de heer B., eene schadevergoeding vraagt van 80 fr. De openbare denkwijze komt hevig tegen die feiten op en vraagt een reglement waarbij aan iedereen verboden wordt, in volle vaart te rijden in de straten der stad. Hebben wij het goed voor, dan bestaat er te Verviers een policie-reglement waarbij het aan eiken wiel rijder of berijder van een motocyclette verboden is door de straten te rijden in de stad. Elke velorijder moet nevens zijn velo gaan. tot buiten de stad. De openbare opinie in Turn bout vraagt een degelijk reglement om alle verdere onheilen te voorkomen. Ook voor de trams vraagt het publiek dat het reglement volstrekt gevolgd worde en dat aan de bedienden van den tram verboden worde, in volle charge door de stad te rijden. Een agent moot voor den tram gaan, en de tram op stap rijden, terwijl zelfs de klok moet geluid worden. Als er ongelukken gebeurt zijh wordt dat reglement 14 dagen gevolgd, en dan is het weer hetzelfde liedje. Het publiek vraagt eene strenge waakzaam heid van wege de policie en de gemeenteover- heid. De gemeenteraad draagt in dergelijke gevallen eene groote verantwoordelijkheid. Een katholiek rechtsgeleerde heeft op het laatste congres te Mechelen gezegd, dat, alwie in overheid gesteld is, zielelast draagt. Veel wordt er in de stad gesproken van een schatrijk fabrikant, die het werkloon met 5o c. per dag vermindert heeft. Gedurende heel den zomer, hebben de zaken in het fabriek slecht gegaan, en nu de zaken in het fabriek verbete ren, vermindert hij het werkloon met 5o cent. per dag. 't Is wraakroepend 1 En diezelfde heer rijdt met een automobiel van 35,ooo frank Dat het weldenkend publiek oordeele II... Een Turnhoutenaar. Waeregem-Nieuwenhove I Op denzelfden dag, zal er op Nieuwenhove j ook eene meeting plaats hebben, in 't buis van 1 Commercie, bij Camiel Vandeputte, om 3 152 u Sprekers H. Piancquacrt cn andere. Moascroen Op Zondag 7 November, vergadering voor den propagandaclub om 9 ure 's morgens, in 't lokaal Klokke Roeland. Bijzondere dagorde ea het Congres. Wij hopen dat niemand zal ontbreken. Meeting te Luigrie bij Victor Herpoel, a la Li esse n op 3i Octo ber, cm 4 uren namiddag. Dinsdag namiddag werd M. Ren'xin, mini ster der koloniën, in het paleis te Brussel door den koning ontvangen. Het gehoor, dat ten 2 ure begonnen was, eindigde slechts rond 5 ure. Onmiddelijk na het vertrek van M. Rent in, werd M. Scholia er t, eerste minister, door den koning ontvangen. Het onderhoud duurde tot 6 ure. In dn glasnijverheid Dinsdag namiddag hebben de glasblazers- gasten eene belangrijke vergadering gehouden in het lokaal van de a Union Verfïere te Charleroy. Men weet dat de bazen zich ver bonden hadden tegen 1 Fovember een verkoop kantoor te openen. De werklieden hebben be sloten dat, als de bazen hunne verbintenis op den gestelden datum niet zullen uitgevoerd hebben, zij i5 p. h. opslag zullen vragen. Wordt deze niet toegestaan, dan zal de werk staking uitgeroepen worden. FRANKRIJK Zekere Michel Andrieux, in September laatst tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld,heeft aan M. den rechter de Valles, voorzitter van den aanstaanden zittijd der assissen van het Seinedepartement, en aan den advokaat van mad. Steinheil geschreven, om hun te laten weten dat hij de rosse vrouw kent, die deelge nomen heeft aan de moord van den kunstschil der Steinheil en van mad, Japy. Deze vrouw, zekere Marie Mundling, zou met hem in betrekking geweest zijn en aan den schilder Steinheil voor model gediend hebben. OOSTENRIJK Gravin Margareta Lonyay, bloedverwante van graaf Lonyay, gemaal van prinses Stefanie van Belgie, is Dinsdag getrouwd, slechts iu 't bijzijn van twee getuigen een knecht en een werkbestuurder, met eea bankbediende van Budapest, Arpad Rezdivasarhelyi genaamd, 3o jaar oud, en tien jaar jonger dan de gravin- Hij fcwas vroeger bediende bij graa^^Kjjjjjjcu* be-Jond^th tbans zonder^adMBI^Bi^^^^ Alles wordt in dank ontvangen bij Remi Vanderschelden te Deerlijk. In 't Kortrijksche wordt de strijd hardnekkig gevoerd voor 't vrije en onafhankelijk bestaan der zuivere vrije kristene demokratie. 't Is een strijd om gedachten, om princiepen een strijd om 'c kristen demokratisch ideaal, afgeteekend van liberalisme, van socialisme en van conser vatisme. Al wie dezen schoonen strijd genegen is, al wie liefde en geestdrift in zijn herte voelt klop pen voor 't vrije en onafhankelijk bestaan der zuivere vrije kristene demokratie moet dezen strijd ondersteunen persoonlijk en geldelijk. De christene demokraten hebben drie mach tige vijanden maar heett ook vele vrienden. Die vijanden blijven niet werkeloos, zij ge bruiken alle middelen om de christene volks partij te bekampen. Onze vrienden mogen hier ook niet werkeloos blijven, want het geldt de verdediging van eene zaak die voor elke recht- zinnigen demokraat een kostbaar goed is een strijd voor 't geloof door rechtvaardigheid, vrij heid en een vrij bestaan en hooger leven voor ons volk te doen heerschen Langs de kalsijde naar Waeregem ligt een stinkende vuile gracht, aan dc brouwerij van den heer Demeester. Het is meer dan hoogtijd dat er maatregelen genomen worden om die vuiligheid en dien stank te doen verdwijnen. Welnu, naar men zegt is besloten eea duiker te leggen die dat vuil water zou afleiden naar den steenweg naar Vichte waar het in de beek zou terecht komen. Geheel goed, doch is het waar- dat het gemeentebestuur zou van zin zijn deze kosten, ofwel een groot deel van die kosten te dragen Een demokraat van Deerlijk die 'tgeern al weet. Verleden Zondag hebben wij in onze twee eerste missen een buitengewoon schoon ser moen gehoord. Er wierd gesproken juist als de kristene demokraten spreken, over rechter, en plichten van werkgevers en werklieden. Hoe jammer dat men zulks niet vroeger heeft inge zien. Toekomende week meer daarover Op Zondag 31 October, om 5 ure namiddag vergadering van dea bond, in 't gewoon lokaal. I Bijzondere dagorde. Wij verhopen dat deze i maal niemand zal ontbreken. Deerlijk-St-Louis Op Zondag 3i October, om 4 ure namiddag i vergadering voor de demokraten van St-Louis en omliggende, ter herberg In Transvaal bij Jules Feyers. Wij rekenen op eene goede opkomst, ook op de mannen van Swevegem. Waeregem Op Zondag 7 November, in Het Loge ment, Statiestraat, groote openbare meeting om 5 i\2 ure namiddag. Sprekers Paul Robberecht van Thielt en H. Plancquaert. Dagcrde De kiezing van 1910 en 't pro gramma der christene demokraten. Geen sterker strijdmiddel dan ONZE STRIJD, het boekje 64 bladzijden be slaande, van Priester Foneynedat aan 10 centiemen te verkrijgen is bij den drukker C. MoeyaertCoupurerei Brugge. IS VERSCHENEN zijn leven, zijn strijden, zijn lijden, zijne deod en verheerlijking aangehaald en beschreven door zijn broeder Petrus Daens, volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Aalst. 't Is een lijvig boekdeel van 220 bladzijden die elke ware democraat zal willen n die lezing moed en sterkte putten om meer dan ooit te ijveren voor onze geliefde volkspartij. Het boek is te verkrijgen ter drukkerij van Petrus Daens Mayart, Werf te Aalst, aan den prijs van 1.50 fr.; vrachtvrij t'huis gezonden 1 80 fr. Alle soorten van GEDRUKTE en ONGEDRUKTE ZAKKEN. REENHOUWERS - BROUWERS en EMBALLEERPAPIER. Bijzondere prijzen voor 't groot. Stalen en prijzen worden op aan vraag gestuurd. MENGELWERK EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Christene Democraten in Vlaanderen. DOOR H. PLANCQUAERT Men zette zich neder. Toen belette men eerst dat er twee plaatsen te kort waren. M. Wouters en onderpastoor Buyck die aan een uiteinde van de tafel stonden hadden geen stoelen en voor hen stonden geen tellooren. Houthem, Volxem en Bekegem bezagen elkander en de pastoor riep Fienlje. Fientje verscheen 't was haar schuld niet M. de pastoor had haar slechts van 14 genoodigden gesproken en er waren er 16. 't Was eene vergissing meende de pastoor, en 't was nu toch niet meer mogelijk af te dienen om de schuiftafel te verlengen. Fientje zou een tafeltjen halen en daar zouden M. Buyck en M. Wouters plaats nemen. M. Wouters gevoelde wel dat dit alles gemaakt spel was zijn demokratische gevoelens waren gekend om zijn geestelijke overheid te gehoorzamen had hij ook al eens in zijn sermoen ge waagd van demokraten enz. doch nooit had hij ze aangevallen op de ruwe, brutale wijze lijk de andere priesters. Van Cutsem en Van Boschvoorde konden hem dat niet vergeven zooveel te meer daar Wouters hierdoor nog beter gezien werd bij het volk. Van Cutsem had zelfs eens van een demokraat moeten hooren dat M. Wouters veel te veel opvoeding ontvangen had om menschen zoo plat en zoo gemeen aan te vallen als Van Bosch voorde. Dit had gramschap en jaloezij ontstoken bij Van Cutsem en Van Boschvoorde. Ook bekloegen zij zich dikwijls aan den deken en aan de geestelijken der naburige gemeenten over de j zwakke houding van Wouters jegens de demokraten. Een bedekte vijandschap ontstond tegen hem. Gedurende de voordracht van Bekegem had de pastoor van Volxem nogmaals over Wouters gewaagd met Houthem en verscheidene andere pastoors. Houthem had onmiddelijk 't besluit genomen Wouters eene les te geven. Wouters werd dus met Buyck aan een klein tafelje geplaatst in den hoek der eetzaal, evenals een gestrafte kleine jongen. De priesters rieden genoeg de reden dezer vernedering een pijnlijk- stilzwijgen heerschte terwijl het tafeltjen aangebracht werd en opgedekt. Schoone Floor die al den anderen overkant der tafel geplaatst was trok een oog naar Rikus deze antwoorde met een grol die getuigde van innige misnoegheid. Elkeen was nu gezeten. De pastoor van Houthem had aan zijn rechterzijde madame Van de Woestyne rechtover hem zat Bekegem en aan zijne linkerzijde de pastoor van Volxem. Op den pastoor van Volxem volgde de pastoor van Bouveloo de eenige magere onder die aanwezige opperherders. Hij verschilde van hen nog onder menig ander opzicht. Zijn kleedij was meer verzorgd de haren waren gepomadeerd een aangename geur walmde rondom hem mijnheer maakte gebruik van parfums. Hij was lang onderpastoor geweest op eene der rijkste prochiën van Gent. In gezelschap kon hij zeer aangenaam wezen nq bad con versatie wist iets van veel zaken zonder eigentlijk eene grondig te kennen. Hij kon zich een voornaam voorkomen geven en zijn verfijnde manieren zouden doen vermoeden hebben dat hij van groote afkomst was, 't geen nogthans 't geval niet was. Iiij had van de natuur het talent gekregen zich onmiddelijk t huis te gevoelen in welk gezelschap hij zich ook bevond en zich de fijne manieren van anderen op korten tijd eigen te maken. Hij weid wel ontvangen bij rijke oude dames der stad men beweerde dat het bisdom hem gebruikte om conkurrentie te doen aan de Jesuiten die bij 't rijk volk verschillende graden hooger aange- teekend staan dan de gewone geestelijken. Zijn benoeming als pastoor te Bouveloo was slechts tijdelijk, beweerde hij. Bij de eerste gelegenheid zou men hem terugroepen naar Gent t zij als pastoor, 't zij als kanunnik. Hij aanzag zich dan ook als ver boven deze gewone buitenpastoors die hij te Gent boerenpastoors noemde, verheven. Deze hadden nogthans onder een oogpunt een groote superioriteit. Zij waren voorzeker zoo fijn met ge- manierd als hij zij waren ook niet zoo zwierig van omgang en LUn taal was niet zoo beschaafd, docb zij waren oprechter, recht- zinniger, opeohartiger. De pastoor van Bouveloo was een salon priester, een intrigant. De andere hadden meer hoogmoed hij meer ijdelheid en pronkzucht. Zij willen vooral meester zijn als hij maar in de oogen der wereld iets belangrijks scheen was hem voldoende. Er werd eerst weinig gesproken de magen riepen om vol doening buiten Bouveloo namen onze pastoors eik twee groote tellooren soep. Hadde de schoone Floor gedurfd hij vroeg een derde zoo smakelijk was ze doch hij mocht toch niet te veel den boer uithangen. Eenige woorden werden gewisseld over t weer de toestand der vruchten. De pastoor van Houthem tikte met zijn glas wijn tegen dat van Bekegem, Allons Bekegem, ter uwer eere voor uw schoone voor dracht. Ze was inderdaad prachtig, vervolgde hij, zich tot madame Van de Woestyne wendende. Bekegem is sterk in gods geleerdheid, 't is een knappe kerel, zegde hij half luid, als ver trouwelijk tot zijn dischgenote, doch luid genoeg om van Bekegem gehoord te worden. Madame bezag Bekegem met bewondering en Bekegem werd van iedereen gelukgewenscht 't was een gelegenheid om 't eerste glas te proeven. Floor ledigde 't zijne ook tot den bodem toe en verklaarde dan ook met gebaren en muilentrekkeryen die zijn bewondering te kennen moesten geven 't Was admirabel niet waar Pottegcm, zegde hij, Rikus aansprekend. Ja, 't was wel, antwoorde Rikus, effenaf als scheen hij niet veel van overvloedig gebof te houden. "t Eerste gerecht werd met ongemeene dapperheid aange vallen kilos vleesch met patatten en groensel, overvloedig met wijn begoten, om eerst te beter te schuimen en later te beter te vertecren, verdwenen in de hongerige magen der dekenij van Ninove.

Het Recht | 1909 | | pagina 3