TOLK DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ Christene Volkspartij van Belgie HET PENSIOEN van den werkman q6 eerlijkheid der Liberalen en Socialisten PLANCQUAERT, een plaatskensjager Zondag 7 November 1909 't Blad 5 centlemen 1 6" jaar N' 45 HET RECHT Voor God en Volkl Alles voor Vlaanderen! Vlaanderen voor Christusl Inschrijvingsprijs voor Belgenlaiid Een jaar fr. 3.oo. N-gen maanden fr. 2-25 Zes maanden fr. 1.75 Drie maanden fr. 1.0e voor buiten het land de vrachtloon daarbij. Hoofdopsteller: H. PLANCQUAERT. Men schrijft in ten bureele van dit blad en bij alle postmeesters en brievendragers Alles moet vrachtvrij gestuurd worden naar het bureel van het blad COUPUREREI, BRUGGE AAN KONDIGINGEN Bekendmakingen, per drukregel fr. 0.25 Reclamen, op de 4® bladzijde. 0.45 x 3® 0.55 Bijzondere voorwaarden voor notarissen, zaak waarnemer. Afslag voor herhaalde invoeging. Alle eerste en derde MAANDAGEN der ma .nd, zetelt onze hoofdman H. Plancquaert vau 9 tot 11 uren in Prins BoudewijnGroott Markt, te Kortrijk. Kostelooze raadpleging voc i' de leden onzer bonden en al wie door hen gezonden wordt: AAN DE PARTIJGENOOTEN 4 voor den Congo van 33 millioen, en Zondag 3l October vergaderde de Midden- j een put in de gewone uitgaven vullen raad der partij ii En terwijl de protestantsche besturen van Duitschland en Engeland, terwijl de christen democraten in Oostenrijk een behoorlijk pensioen gestemd heb ben voor den werkman, dóet men hier weinig of niets. Voorden koning bouwt men paleizen; in prachtgebouwen smijt men millioe- nen weg dit jaar voor een begin zal Belgie eene leening mogen aangaan 't lokaal Vlaamsch Huis van omtrent een millioen. te Brussel. De volgende arrondissementen waren ver tegenwoordigt Brussel, Aalst, Antwerpen, Kortrijk, Brugge, Namen, Luik, Turnhout en Thielt. De vraag van aansluiting van verschillige bonden werd goedgekeurd. Dan werd beslist op 2n Kerstdag, zijnde Zondag 26 December aanstaande, een Congres te houden die zal plaats hebben in de boven zaal van 't Vlaamsch Huis Groote Markt, 16, te Brussel. In 't korte zullen wij de dagorde en de pun ten van 't Congres vermelden, met de namen der verslaggevers. Het punt over den politieken toestand in het land, zal in dit Congres breedvoerig worden uiteengezet en beslissingen over onze houding in de verschillige arrondissementen genomen worden. Dat de bonden of groepen die hunne aan sluiting tot hiertoe niet in regel aan den Mid- denraad stuurden, zich dus in orde zetten en hunne afgeveerdigden laten kennen. Wij hopen dat degene die tot hiertoe achter bleven, zich zullen verhaasten en dat de bonden of groepen, bij ons onbekend, aan de voorzitter, Bernard Minnebo, gemeenteraadslid te Brugge, zullen schrijven om de standregelen der partij alsook de stukken voor hunne regelmatige aan sluiting te ontvangen. Het Hoofdbestuur. Met tientallen millioenen gaat men aan 't leger werpen. I Hebben onze vlaamsche werklieden j dan alle gevoelen verloren Als zij den ellendigen ouden dag zien hunner oude vaders, hunner bejaarde moeders, doet dit hun boezem niet jagen Met eenige millioenen kan Belgie i5o duizend oude werkmenschen ge lukkig maken En men wil niet. 't Volk moet arm, ellendig blijven. Zoo wordt het te beter getemd zoo houdt men het te beter verslaafd. Hadden de oude vlaamsche werk menschen een pensioentje van twee a twee honderd vijftig frank, ze konden zich inbeelden dat zij vrije mannen zijn en dat mag niet. Zal er niet eens een tijd komen dat het werkvolk zijn oogen openen zal Wij gelooven van ja. 't Volk wacht op verlossers. Goed gestreden en met duizende zullen zij tot ons komen. Democraten, hardnekkig gestreden. Onverpoosd op de bres. Taai gewerkt deze zeven maanden en de behouders zullen voor een uitslag staan dat zij er zullen van verschieten. Quintus. Ziedaar eene hervorming die voor lange jaren in 't dak zit indien 't volk de oogen niet opent. Inderdaad het leger gaat met een vijfde, misschien een vierde vermeerderd worden. Voor i3,3oo soldaten hebben we nu met de buitengewone uitgaven 100 millioen onkosten zonder de buiten gewone omtrent de 70 millioen Zondag, 3i October, had er door de ver- eenigde groepen van Brussel de christene volkspartij, vlaamsche volkspartij en de vrije onaf hankelijken (groep Parmentier) te Vilvoorde eene groote meeting plaats. Naar loffelijke gewoonte waren de socia listen nog al talrijk opgekomen en dit om aan het volk wijs te maken dat het nutteloos was voor deze gemengde lijst te stemmen, daar zij 1 1-- ij voor ueze aeuieutue njbi. ue sicm De legerhervorming zal bijgevolg de het noodig6e getal stemmen niet zou behalen kosten van't leger met l5 a 20 millioen om eenen zetel te veroveren. Een spreker bij doen stijgen. Waar zal men, vragen we, 't geld vinden om 't pensioen der oude werklieden te verbeteren 't Is waarlijk eene schande en een volk als 't vlaamsche volk alleen kan zonderlijk, socialistische volksvertegenwoordi ger, M. Meysmans, die de laatste op zijne lijst er door geraakte met 2 of 3 stemmen meerder heid en dus met de grootste vrees zit voor zijnen zetel, smeekte de aanhoorders toch voor Pr. Fonteyne niet ie stemmen, maar wel voor de laf genoeg zijn om niet als een man op socialistische partij, daar het zij alleen was die te springen tegen al de nuttelooze ver- j de volksklas ging heropbeuren en redden, kwistingen die heden ten dage gedaan J* worden in ons land 1 kun recjjj. njet toe zich als volkspartij aan Misschien is't nog meer de onwetend- te steiien in de plaatsen waar de socialisten heid dan de lafheid. reeds vroegere werkers en aanhangers hadden. In alle geval 't is droevig voor de s Een tweede spreker, socialistisch gemeente- werkmenschen die verstand hebben en j rha^eeanvdaenrsSChaarbeek' M' me6nde de toestanden begrijpen. V001 hen ligt pr;ester Fonteyne, zegde hij, gij zijt een er een leven vol zwoegen overladen brave, werkzame volksvriend en ik geloof dat met kinderen leiden zij in de schoonste j gij in uwe meening en overtuiging al zult doen strekking breedvoerig hooren uiteendoen en de tegensprekers hebben daar ook eenige harde neten te kraken gekregen. Vooreerst, zegde Priester Fonteyne in zijn antwoord aan de teg&sprekers, gif beweert dat wij met het volk te onderrichten en met het zijne rechten en plichten te leeren kennen, verdeden en van de socialisten afkeeren. Maar moet ffic u ook hetzelfde niet zeggen Komt gij immers ook de sociale leer niet verspreiden, waar wij, christene democraten, eene schoone macht bezitten zooals te Aatst, waar wij 16000 stemmen behalen en uwe partij slechts 2000 Werkt en werkt maar altijd voort, 't is voor ons al gelijk wie iets doet ten voordeele van 't volk, hij weze katholiek, liberaal of socialist. Wij kennen maar eene zaak. 't is goed doeD en wees dus verdraagzaam in de wederzijdsche werking voor onze zwoegers. Gij vraagt mij ook, zegde priester Fonteyne, wat ik zou doen in de Kamer. Hewel, ziehier mijn gedacht, vrij en vrank, opdat het iedereen, katholiek, liberaal of socialist, voor goed zou den weten Als er. wetten voorgesteld worden door gelijk welke partij, voor 't volk, dan mag iedere partij op onze stem rekenen. Maar in dien er ooit iets moet voorgesteld worden dat schade of nadeel aan den godsdienst mocht be rokkenen, dan zal priester Fonteyne de eerste zijn om dit uit al zijn krachten te bekampen en de rechten van den godsdienst te doen eer biedigen. Wat aangaat den val van een minis terie, daar zit ik niet mede in en zal altijd en overal de rechtveerdigheid verkiezen boven ge lijk welk ministerie. Wat men ook zegde over mijne rechtzinnig heid en mijne aanhoudende werking voor het lijdende volk, daar ben ik op mijn geweten zeer gerust over en mijn verleden is er borg voor, dat ik immer en altijd op de bres zal blijven voor de werkende menigte ten koste van bitter lijden en zware opofferingen. ,M. Minnebo antwoorde dan ook aan den tegenspreker die ons zegde Plancquaert te moeten afkeuren in zijne werking in het Kortrijksche. Mijnheeren, zegde hij, in deze zaak hebben wij van u geene lessen te ontvangen. Ten De socialisten trachtten dan opnieuw die beweringen over de zaak van Dendermonde en Kortrijk te logenstraffen om hunne handelwijze te verschoonen, doch M. Minnebo legde de juiste bewijzen voor,de oogen die dan ook door een trouwen partijgenoot uit het arrondisse ment Kortrijk, in deze meeting aanwezig, wer den bekrachtigd. Schooner gelegenheid hadden de democraten nooit gehad om de socialisten en liberalen hunne oneerlijkheid en bedrog in het gezicht te wrijven. En 't was dan ook met reden dat menige toehoorders, zelfs socialisten, dergelijke handelwijze tegenover de democraten afkeur den. En waarlijk de socialisten spreken altijd van eerlijkheid en rechtvaardigheid en als zij die woorden moeten in praktijk stellen tegenover hunne tegenstrevers, dan zwemmen hunne baatzuchtigheid en ikzucht boven en bedrie gen en bestelen opentlijk andere partijen. Die openbare discussie over die zaak zal menig eerlijk man doen afzien van die bedrie gers en aanhangers winnen bij de christene democraten, die meer dan ooit voor recht en vrijheid zullen werken. Een aanwezige. Plancquaert is mogelijks de knapste» hardnekkigste, werkzaamste propagan dist onzer Christene Volkspartij. AL de democratische kandidaten heeft hij geholpen en bijgesprongen in hun arrondissement. Kwamen de zondagen niet talrijk genoeg, hij trok op in de week om meeting te geven en de man nen zijner partij te helpen. Omdat Plancquaert die onschatbare democratische deugden heeftis hij thans het mikpunt van de aanvallen der boozen. Gaat het na als de booze menschen andere over 't gene gebeurt ic Kortrijk hebben j „een s^0f vinden om hun vijand te wij niets te bevelen want bij ons IS leder j kjeineeren Qf vcrachtelijk te maken, meester m zijn arrondissement. 1 j j 1 t- Ah wij zouden moeten opnieuw kartel droomen Zij van al de duivels. Zij maken om een liberaal en socialist te doen slachten de kalkoenen die een rooden kiezen, wanneer zij beiden de. christene volks- j doek voor hunne OOgen zien zij WOr- partij tot twee maal toe bedrogen en bestolen j ^en van haat en van nijd, hebben. moor roepen leugen en laster ter hulp om Hier is geen kwestie van personen maar r t> r bijzonder van miskenning onzer partij. Te hunne woede bot te vieren en gooien Dendermonde vond men een liberaal, zekeren j naar hunnen tegenstrever al de vuilig- Van Damme, die zijn gegeven woord verbrak heid, die in hunne handen komt. en dus de rechten onzer partij miskende. Te Tegen Plancquaert, die christen de- Kortrijk vond men socialisten en liberalen dm i mocraat w,j - maar aatikleri- het geteekend accoord verbraken en opnieuw -, J? A onze volkspartij in den persoon van een onzer j kaal, die tweemaal schandelijk bedrogen dapperste leiders Hector Plancquaert te kort werd in zijne eerlijke gevoelens en «wl* deden. J:1-s* En gij socialisten zoudt opnieuw langs onzen rug een zetel in de Kamer willen behouden, die ons ontstolen werd. Vooraleer gij ons les wilt komen geven en spreken van cartel, gaat w eerst bij die woordverbrekers en dat zij eerst geweld gericht van liberalen en van de rechten van onze volkspartij herstellen en socialisten. trouw, die geen kastanjen uit het vuur wil halen voor menschen wier schaam- telooze oneerlijkheid hij ondervonden heeft, tegen Plancquaert is nu al het jaren van hun bestaan een echt slaven leven. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat werken en wroeten's zondags met moeite een pint jen of 'nen druppel geen enkel der genuchten van 't leven valt hen ten deel. Geen lekkere spijzen voor hen geen fijne dranken geen wetenschappelijk genot wat is voor hen kunst, muziek, letterkunde, het hoogste genot van een ontwikkelden mensch veredeld in zijn geest door ge leerdheid en door studie Armoede met haar sleep van ont beringen en ziekte is hun beste aandeel. Hadden zij nog eenige jaren rust op het einde van hun leven Dit ook wordt hen ontzegd. 't Oud mannenhuis of 't klooster, ziedaar hunne uitkomst. wat mogelijk is voor 't lijdende meDSchdom, maar gij zijt op een verkeerden weg. Uwe plaats is bij ons in de rangen der socialistische volks partij, daar zult gij als vrome werker steun en kracht vinden, terwijl gij nu al uwe werking nutteloos ziet door de harde tegenkanting der hertelooze geldzakken. De werkerspartij zoudt gij moeten komen versterken en daarbij dien man, die in het Kortrijksche een harden kamp voert tegen den stoel vlechter en socialist Debunne, afkeuren en tegen hem gaan meeting houden. Hij doet geen volksgezind werk en zal denkelijk de schuld zijn indien het ministerie in igro nog over eene meerderheid moest beschikken. De volkspartijen, die de meetingen belegden en beurtelings als sprekers de heeren Reinhard, Minnebo en priester Fonteyne deden optreden, had hier eene van de prachtigste gelegenheden om bun programma en ook de aanhalingen der socialistische sprekers te weerleggen. Nooit zagen wij zulke geestdrift en vol voering in eene meeting. De honderde toe schouwers hebben daar ons programma en onze dan alleen zult gij mogen aanspraak maken op onze toegeving en medewerking. Nooit waren wij voor een antiklerikaal ver bond, maar om spoediger de zoo noodzakelijke volkshervormingen te bekomen gingen wij samen met u, gij hebt ons tweemaal bedrogen en de derde maal zult gij er de gelegenheid niet toe hebben. Voor wat aangaat den steun dien wij daar door aan 't katholiek ministerie zouden geven, zenden wij u, socialisten, naar uwe trouwe vrienden, de oude doctrinaire liberalen, die reeds meermalen 't ministerie konden omver werpen, maar liever met de katholieke bewaar ders stemden dan de volksgezinde hervormin gen door te drijven. Gij zegt nog dat gij alleen het recht hebt den strijd te voeren in de steden of gemeenten waar gij de eerste begint. Maar mag ik u zeggen, socialisten, dat gij in Vlaanderen bij uwe op komst meer kwaad dan goed verricht hebt. Gij vielt overal den godsdienst aan op uwe meetin gen en 't volk wilde van u niet meer hooren uwe ongepaste aanvallen tegen den godsdienst zijn de grootste schuld geweest dat de volksge zinde gedachten niet rasser vooruit gingen. Nu begint gij dit te gevoelen en daarom vermindert gij voort de aanvallen tegen den godsdienst. En omdat de werkeade menigte in Vlaanderen van uwe aanvallen niet wilde, mochten wij dan niet tot dit volk gaan en met het wapen van den eerbied voor den godsdienst ia de hand, dit volk onderrichten en het zijne rechten en plich ten leeren kennen Zegt en doet wat gij wilt, maar nooit zult gij kunnen beletten dat wij hier of elders onze volkspartij en haar programma komen verde- digen. Hun bladen spuwen gal en venijn op hem. Hun sprekers, getuige de meeting te Vilvoorde in 't Brusselsche van zondag, komen onze propaganda storen om hem aan te vallen en hunnen winkel aan te bevelen. Hij is in hun oogen een verkochte, omdat hij zijn partij aan hen niet wil verkoopen voor een zetel in de Kamer. Hij is een plaatskensjager, omdat hij hun mannen hun laf verraad verwijt en hun schandelijken diefstal van een zetel, die hem toekwam. Dendermonde en Kortrijk zijn twee onvergeeflijke misdaden in het leven der liberalen en socialisten. Den bond genoot die hen winnen deed, hebben zij niet alleen bedrogen, maar boven dien nog bestolen. Die twee vlekken zijn onuitwischbaar.Van daar de razernij van liberalen en socialisten, razernij die dagelijks aangroeit omdat zij dage lijks eerlijke aanhangers hunner partij tegenkomen, die het eene schande noemen wat te Dendermonde en te Kortrijk is gepleegd tegen de demo craten. Zou het wel noodig zijn dat wij Plancquaert verdedigen tegen zijne

Het Recht | 1909 | | pagina 1