Vergaderingen Meetings JAN VLEMINX OPRECHT DROEVIG fhlelt Brief uit Anseghem Lokalen voor meeting ANTWOORD Is 't al, heer Martelaar 't Is niet fameus. Ge ziet er mij ne heelen kleinen jongen uit. Hij heeft niets misdaan hi hi hi de arme jongen wordt vervolgd hi hi hi. 't Zijn de kapitalisten die zich over nen werkjongen willen wreken, hi hi hi. Ja ik ben onschuldig, 'k werd onplichtig veroordeeld, hi hi hi. O gij kleine schooljongen I Maar als gij al die bewijzen in handen hadt, waarom hebt gij dan zelve den fabrikant niet betrokken Gij zijt in beroep gegaan, allons vergeef het mij, dat ik mij niet genoeg bezig gehouden heb met u om zulks te weten. Ik kan er niet aan doen, maar 'k aanzie een mensch die uit ijdel- heid en profijtzucht bij arme gaaien, deD mar telaar zoekt te spelen, als een zoo klein, en zoo verachtelijk persoonnaacj 3 1 En 't hof van beroep heeft u ook veroor deeld I Wel,wel, wat schandalige menschen, zijn dat! zoo 'n braaf ventje durven veroordeelen Wij christene demokraten zouden beter varen moesten wij voor de rechtbanken verschijnen om socialisten te lasteren, we zouden vrijge sproken worden, schrijft de heer Coole. Ziet eens welk belang men hecht aan die vreeselijke socialisten Men steekt ze in den bak voor het plezier, van ze in den bak te steken, en men zal haast premiën uitlooven, voor al wie 't hoofd van nen socialist afkapt. Ge kunt wel een reus zijn, in uw eigene oogen, heer martelaar maar als ge u inbeeldt jongen, dat de wereld zich veel om u bekom mert 't Geld werd rondgehaald, niet om Coole uit 't gevang te verlossen, maar om de onkosten te dekken 11 Ha, gij wordt beschaamd, over de eerlijke wijze waarop in uwen naam,geld werd getrom meld uit den zak van arme werklieden Ha, ge zoekt nu de waarheid te verdraaien Gansch de stad Kortrijk weet dat 't geld rondgehaald werd onder voorwendsel u uit het gevang te houden. Daarom werd er geld gegeven, zelfs door demokraten. Voor de kosten Maar jongen, welke kosten hadt gij Als werkman hadt gij recht op den Pro Deo, en de kosten van uwen tegenstrever hebt gij niet betaald, maar gij zijt ze gaan ver zitten Wij weten niet wat moraal is De socialisten weten dat hé 1. De opsteller van Vooruit veroordeeld voor overspel tot gevang. Die zal de lezers van Vooruit wel moraal leeren 2De Groeve, de socialistische dief tot jaren gevang veroordeeld voor diefte, en de socia listen die hem uit de partij niet durven sluiten, omdat hij te veel weet; 3. de socialisten van Meenen die volgens 't boek van Simoëns, door u nog niet weerlegd, zoo liefderijk handelen met de vrouw van hun kameraden 4. de held van den Wezelhoek te Wevelgem 5. die propere socialisten die de meisjes (i3 k 14 jareü) der werkstakers van Wetteren zoo gearrangeerd hebben en voor dewelke de socia listen nog op de knieën kruipen 1 Plaatskensjagers, welke plaats heeft Hector Plancquaert ooit gevraagd Nogthans hij heeft maar zijn vinger uit te steken en men geeft hem al wat hij wil. En wie zegt dat Een socialist en dat nog Coole nen melkbaard die onderteekentde secretaris der vakbonden dus heeft hij zelf reeds eene plaats van 24 k 28 fr. per week om niet te doen en is die M. Coole ook geen be heerder der coöperatieve van Kortrijk Dus de f kerel heeft zelfs reeds twee plaatskens en wie weet of hij reeds vijf jaren gelot heeft En zoo nen apostel die de werklieden laat zwoeger, maar zich zelve reeds goed heeft ingevet, komt anderen die sedert twintig jaren op de bres staan voor 't volk, den naam toewerpen van plaatskensjager We zien zulke kerels niet staan. Callixtus. 't Is droef om ons socialisten door de straten te zien wandelen. Wat zien de arme dutsen er toch triestig en wanhopig uit. W ilt ge de reden weten De liberalen willen maar naar hen niet omzien. Eerst hebben die dolle kleppers het op een hoogen toon genomen nog veertig dagen en Ninive zal vergaan. Ge hebt tijd tot den zooveelsten September om ons te komen smeeken een socialist op uwe lijst te nemen, zooniet 1 De liberalen kwamen niet en onmid- delijk ons socialisten aan 't zoetelen er werd op de liberalen niet meer uitgevallen, men stipt aan hoeveel keeren de katholieken in de Kamers gezwegen hadden, doch van Van De Venne geen woord. 't Was al boter aan de galg. De liberalen willen van de socialisten niet weten die kerels zijn zoo proper dat M. Van De Venne aan hun gezelschap niet meer houdt geen socialisten meer op de liberale lijst, zooniet ontslag. En beschaamd en vernedert druipen de socialisten weg ze zouden toch zoo gaarne bij den S wevegemschen kasteelheer gestaan hebben nu gaan ze met een lijst van hun mannen moeten opkomen, van hun beste 'k en zegge u maar dat 1 Doch moet men voor socialisten en liberalen niet onbeschaamd zijn de democraten er een verwijt van te maken geen kartel te willen sluiten Als de liberalen zelve van geen socialisten willen, waarom zouden wij de vuile roode vod, door zoovele vuilheden en oneerlijkheden be vlekt en bezoedeld, voor de kiezers moeten duiken achter onze onbevlekte groene vaan We zijn wij toch nog een beetjen properder dan de liberalen, al dragen zij nen lakenen frak en nen hoogen hoed 1 Wat de socialisten betreft, ons rechtzinnig rouwbeklag. Arme dutsen, nog niet gewild worden van liberalen. Dat is nu toch de stamp van den ezel. Demokraat. De Heer Beernaert in de Katholieke Burgersgilde van Thielt. Op Zondag 12 September hield de Katholieke Burgersgilde van Thielt eene algemeene verga dering, met het doel de nieuwe krijgswet te bespreken Deze bijeenkomst wierd voorgezeten door den heer Loontjes, en eene dagorde wierd op voorstel van den Heer Colle met eenparigheid aangenomen. In deze dagorde vroeg men onder andere de plaatsvervanging te behouden in de toekomende leger wet. Men besloot eindelijk met den inhoud der werischen, in deze dagorde geuit, de Senators en Volksvertegenwoordigers van Thielt-Rousse- laere bekend te maken. De Thieltsche Burger heeft deze verga dering besproken, en voorspeld, dat de heer en Senators en Volksvertegenwoordigers hunne broek zouden geveegd hebben aan bovenge melde dagorde. En zoo is het inderdaad reeds gebleken. Verledene week had de heer Janson eene vurige rede uitgesproken ten voordeele der afschaffing der plaatsvervanging.Na hem voerde een katholieke afgevaardigde van Charleroi, de heer Lsvie, het woord, om insgelijks deze'fde hervorming met vuur en gloed voor te staan. En wie h wft deze rede toegejuicht Al de leden der linkerzijden en met hen hier en daar een katholieke, waaronder de heer Beernaert. Daaruit blijkt het, dat deze heer zich maar weinig om de gezegdens der Thieltsche katho lieken bekommert. Mijnheer de Opsteller van Het Recht. Ik ben een getrouw lezer van uw geëerd week blad, omdat ik zie dat het de belangen van de stieldoende menschen verdedigt al dikwijls heb ik bemerkt dat gij brieven opneemt U ge zonden om onrechten aan te klagen of ver beteringen te vragen. Hewel, M. de opsteller, ik durf ook eens een plaatseke in uw geëerd blad afsmeeken. De inwoners van Anseghem vragen drie zaken die voordeel en gemak zouden meêbreng- en voor iedereen, namentlijk ie Nen trein te Anseghem vertrekkende naar Audenaerde tusschen 8 en 9 ure voormiddag. Nu hebben wij in den voormiddag maar 2 trei nen naar Audenaerde en Brussel ten 6,37 en ii.o5, dus een verschil van 4 uren en half iedereen kan het nut beseffen van dien trein de eerste die nu rijdt past niet voor eikendeen om zijn vroegtijdig uur en de tweede is dan soms te laat. 2e Een werkmanstrein tusschen Audenaerde en Kortrijk naar Frankrijk. Onze werklieden die hier voor geen hongerloon willen werken trekken naar de fabrieken van Frankrijk nu zijn zij verplicht den zondag avond te vertrekken om reden dat zij 's maandags morgens geenen trein hebben die vroeg genoeg vertrekt om hun tijdig op hun werk te brengen. Ge ziet van hier wat een leven die werklieden hebben van den zondag avond tot den zaterdag avond van huis en familie, ook is het een groot verlies voor de herbergiers en andere stieldoeners. 3e Eene rijwielbaan langs de staatsbaan van Anseghem naar Cruyshautem langs Worteghem. Wij mogen zeggen dat die rijwielbaan er zeer noodig is, want 't is nogal bergachtig en den steenweg na regen gelijkt aan een moeras, bij zonderlijk tusschen Anseghem en Worteghem daarbij van met het leggen der baan over een i5 tal jaren heeft men eenen weg afgezonderd door uitstekende borduren, die nu niets anders dan een ongemak is voor de voerlieden. Nog nooit heb ik gehoord dat de Volksver tegenwoordigers van Kortrijk iets deden voor bekomen dier verbeteringen, zelfs M. Reynaeit! niet die te Anseghem geboren is. Een middel blijft er de Anseghemsche kiezers toch nog over en 't is in de toekomende Kamer- kiezingen ook op die Kortrijksche Volks (I?) Vertegenwoordigers niet denken "en te stemmen voor den aller volksvriend Hector Plancquaert, die wel zal zorgen dat die verbeteringen algauw zouden uitgevoerd worden. Dank voor de opname, M. de opsteller, en misschien dat ik later, nog wel eeus gebruik maak van uw blad. A. Herbergier. Wij vragen lokalen voor meeting te Lauwe, Cuerne, Bavichove, Heule, Gullegem Lendele- de en Bellegem. Zijn er geen demokraten die daar familie, vrienden of kennissen, wonen hebben en daar kunnen voor zorgen De arrondissementsbond. Waeregem Op Zondag 7 November, in Het Loge ment, i) Statiestraat, groote openbare meeting, om 5 i[2 ure namiddag. Sprekers Paul Robberecht van Thielt en H. Plancquaert. Dagorde De kiezing van 1910 en 't pro gramma der christene demokraten. Waeregem-Nieuwenhove Op denzelfd dag, en zal er op Nieuwenhove ook eene meeting plaats hebben, in 't huis van Commercie, bij Camiel Vandeputte, om 3 112 u. Sprekers H. Plancquaert en andere. Moescroen Op Zondag 7 November, vergadering voor den propagandaclub om 9 ure 's morgens, in 't lokaal Klokke Roeland. Bijzondere dagorde en het Congres. DEERLIJK Op heden zondag, 7 November, pintedeji met koeken en sigaren ter herberg Prins Boudptvijn bij Henri Caveye. Wij verhopen dat alle demokraten, vrienden en kennisen met hunne tegenwoordigheid zullen 61 MENGELWERK EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Christene Democraten in Vlaanderen. DOOR H. PLANCQUAERT Na de twee eerste gerechten kwam er wat meer leven in 't gezelschap. Lekkere wijn, sprak Bekegem, keer na keer kleine teugjes binnen slurpend en met de eene hand op het hart als behoorde de werking die hij aan 't verrichten was tot deze die zekere plechtigheid eischen. Onze deken uitgezonderd, hebt gij de beste kelder van gansch 't kanton. 't Is oude Margaux van 't jaar 65, antwoordde Houthem, proef eens, proef eens allons weest toch de spreuk van 't Heilig Schrift indachtig bonum vinum latificat cor hominum. 't Is 't schoonste dat er in al de oude en nieuwe testamen ten samen staat, dacht de schoone Floor, want hij was nog te naarstig aan 't exerceeren met zijn forket om het te zeggen. We mogen de gaven Gods niet verachten, sprak de pastoor van Heide, zijn glas toestekend 't ware den Heer ver nederen. Nooit werd een gezegde met meer eenparigheid goedge keurd. Bouveloo ook bevestigde dat de Chateau Margeaux van den pastoor van Houthem iets ultra fijns was. 'k Herinner mij nogthans er eenmaal gedronken te hebben die deze nog verre te boven ging 't was bij de. oude markiezin van Rennes. Welken nektar; hij stroomde over de tong zacht als olie en had een geur zoo fijn, zoo verleidend Hij was van 't jaar 1840 en mevrouw moest bijzonder goed geluimd zijn om dezen wijn boven te halen. En deze voor wien hij ontstopt werd moest wel in de gratie staan van mevrouw de markiezin, voegde de pastoor van Heide er vleiend bij. Misschien wel, antwoordde Bouveloo, met een glimlach die bewees dat de woorden van Heide zijn hoogmoed aange naam streelden. De andere priesters zegden niets zij waren misschien wel een weinig nijdig omdat Bouveloo zoo wel stond met groot volk en misschien nog meer omdat hij dat op iedere conferentie of op ieder diner te pas wist te brengen. Wat moet de geparfumeerde fiscadijn ons altijd de ooren afzagen met zijn coaten, zijn dues en zijn markiezinnen a's hij denkt dat wij hem daarom als een profeet gaan aanzien dan heeft hij 't leelijk miszoo dacht Rikus, doch hij zegde 't niet. Immers hij was bezig met den schoonen Floor nog hardnekkiger concur rentie aan te doen dan ten tijde dat zij samen in 't kollegie waren, doch nu was 't natuurlijk in 't eten. t Hewel Bouveloo, sprak Houthem, als het wild opgediend wordt, zal ik u eens een glas ouden Tours schenken 'k Daag u dan uit een huis te noemen in Vlaanderen waar gij ooit beteren zult gedronken hebben Niet waar madame, voegde hij er bij, zich tot madame Van de Woestyne wendende. Ja, dat is waar, sprak madame, 't zou moeilijk zijn iets beters te vinden, a Ha, schertst Bekegem, madame kent den besten wijn van M. den pastoor. Ge hebt u verklapt, Houthem; 't is niet voor ons dat gij hem ophaalt, kerel 't is madame die hier op witte voetjes staat en den bovenrang heeft. En al de pastoors loegen instemmend. Zeker, zeker, zoo is 't, antwoordde Houthem men is dikwijls beter met nen goeden gebuur dan met nen verren vriend, niet waar, madame Zeker, zeker, mijnheer de Pastoor gij hebt wel gelijk. Juist werd de haas opgediend, en op een wenk van M. den pastoor bracht Fientje vier oude bestovene fiesschen op. De pastoor ontstopte eene met belangstelling waren alle oogen op 't glas van Houthem gericht en als de heeren pastoors der dekenij van Ninove 't helder, goud geel vocht zagen kleuren, doorliep een rilling hun ledematen en allen dachten op 't vers der schrif tuur waar er spraak is van een hert dat smachtend zucht naar de frissche wateren eener klare bron, alhoewel zij zich die vurige begeerte naar klaar water moeilijk konden voorstellen. De schoone Floor lonkte uit de hoeken zijner oogen en als zijn gevuld glas door zijn gebuur voor hem werd gezet werd hij zoo zenuwachtig dat zijn stoel kraakte. Rikus was kalmer en zijn zenuwen ten volle meester, maar hij dacht zeer praktisch in zijn eigen Is hij zoo goed als Houthem beweert, 'k zal er toch wel mijn deel van hebben. Lekker, goddelijk, klonk het van alle kanten. Hewel Bouweloo, sprak Houthem met de flesch nog in de hand, wat dunkt u. 'k Moet u gelijk geven nooit heb ik beteren gedronken.» K Ziet ge nu, madame, riep Houthem triomfantelijk die groote mannen van stad moeten nog naar Houthem komen om den waren nektar der Goden te kunnen proeven dat hebben uw contessen en markiezinnen van Gent in hun kelder niet, Bouveloo Neen, neen, meenden allen, te Gent was zoo iets lekkers niet te vinden. e Hoe oud is hij vroeg Bekegem, die zijn glas niet kon lossen en gestadig 't een slurpjen na 't andere nam. Van welk jaar sprak Houthem. Wacht eens, wacht eens, en hij bezag madame Van de Woestyne. k Van 't jaar 46, mijnheer de pastoor, antwoorde madame Van de Woestyne. k Ha, ha, ge zijt verklapt, ge hebt u missproken, riep Van Cutsem, op de tafel slaande, 't Is wijn die gij van madame als geschenk gekregen hebt. Zeker, zeker, wel geraden Volxem, riepen al de pastoors met een grooten lachzij hebben zich misklapt. Houthem glimlachte en madame Van de Woestyne loeg dat de tranen uit haar oogen rolden. Houthem heeft wel gelijk, sprak Bouveloo vleiend, men is beter met zulke geburen dan met verre vrienden, 'k Moet u waarlijk geluk wenschen madame, nooit, nooit, heb ik zoo iets lekkers gedronken. En Bouveloo helde zich vooruit om voorbij den buik van Volxem en dien van Houthem madame Van de Woestyne te zien en zoo /an haar opgemerkt te worden. Voorbij den buik van Volxem hoe zeer hij ook vooruitstak ging het nog al, doch voor bij Houthem onmogelijk. De groote massa van den pastoor van Houthem, die hem ook juist vooruit helde, verdook geheel en gansch 't magere lichaam van de rijke eigenares. Houthem immers had opgemerkt dat Bouveloo reeds ver schillende malen gepoogd had met madame Van de Woestyne in gesprek te komen, en dat beviel hem in 't geheel niet. Hij ried wel de inzichten van Bouveloo. Hij ook zoo gaarne een voet hebben gehad in 't huis van madame Van de Woestyne Bouveloo was een konkurreüt en Houthem vreesde dien man met zijn stadsche manieren en zijn vleiende, fleemende stem zijn 't zulke niet die bij de vrouwen in 't algemeen hoog aange schreven staan Daarom ook had hij hem wat ver van madame Van de Woestyne geplaatst, op zij en niet voor haar, om hem te vermoeilijken onder de oogen van de rijke eigenares te vallen. Immers 't was voldoende dat Houthem zijn zwaar lichaam een weinig vooruitboog om alle verbinding met oog of tong onmoge lijk te maken. Er werd een tijdjen gegekt en gespot met Houthem met zonder dat er ondertusschen menig vleiend komplimcnt voor madame Van de Woestyne werd tusschengeworpen. Madame amuzeerde zich toch zoo goed kon men wel geestiger gezelschap uitdenken dan priesters En al die eer haar aangedaan was dat niet vleiend en streelend

Het Recht | 1909 | | pagina 3