WAEREGEM Aan de Liberalen XXXXXXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXXXXXX Prins Albrecht en madame de Vaughan l Briefwisseling uit Turnhout Lokalen voor meeting STEUNFONDS vinding opdoen dat die geestdrift gedurig aan 't dalen gaat, en dat zij er maatregelen moeten tegen stellen om hun binnen kort niet geheel te zien uitgedoofd. En welke zijn die maatregelen, vragen wij ons af zou het niet zijn van gedurig van meer en meer te boffen en te roemen op hun goed onthaal in de buitengemeenten, van te stoefen op het groot getal aanwezigen op hunne mee tings, van hunnen bladverkoop als ontzaggelijk uit te krijten en alles tienmaal of nog meer te vergrooten zooals wij zien met hunne meeting te Deerlijk Wij gelooven dat zulks de maat regelen zijn, welke zij genomen hebben. Juist geschikte maatregelen om de gaaien te troosten. 't Volksrecht is kwaad, omdat wij hem den naam van gaaien geven. Maar «Volksrecht» 't is niet wij die den naam van gaaien hebben uitgevonden, 't zijn uwe oude partijgenooten die spreken van ondervinding. Wij zijn aanzien voor de grootste gaaien van Deerlijk, zegt het Volksrecht want het zijn wel gaaiën, die alleens liberaal, dan socialist, en nu groene kikvorsch geworden zijn en in den kalotenstoet marcheeren zooals verleden maand te Kortrijk 1 Het hindert ons niet dat het Volksrecht zulks op Deerlijk komt vertellen, integendeel, de menschen van Deerlijk kunnen zich te beter van zijne gewone leugentaal overtuigen. Het volk van Deerlijk weet geheel goed dat wij nooit met geene andere partij iets gemeens gehad hebben dan met de kristene volkspartij. Het is zelfs algemeen gekend dat geen enkel kristen demokraat in tijde van gemeentekiezingen de liberalen, noch de katholieken is achter de hielen geloopen, om zich zat te zuipen in pinten bier zooals het met sommigen het geval is. Wat betreft het marcheeren in den kaloten stoet te Kortrijk, op dien dag, 17" November, was er eene meeting van de kristene demo- kraten te Thielt, waarop wij eens met de partij- genooten van Thielt zijn geen kennis maken. Volksrecht Volksrecht ge zult moeten voor een beteren berichtgever zorgen, ge haalt er te weinig eer van, jongen. Op kermiszondag kwam Plancquaert eene meeting geven te Harelbeke in de werkwijk, en weet gij hoeveel menschen er waren gaat het Volksrecht voort, 9 waaronder 6 van Deerlijk. Laat ons voor een oogenblik aanne men, dat er maar 9 menschen tegenwoordig wareD, gerekend op zijn Volksrecht 's zouden wij moeten schrijven hebben 90. Hebben wij dat gedaan? Geenzinds.Dcch, ziehier de eigent- lijke waarheid op het gestelde uur dat de meeting moest beginnen was er geheel weinig volk en wij twijfelden, met Plancquaert, te spreken. Een half ure nadien waren er eenige menschen bijgekomen, en Plancquaert begon zijne meeting. Na dat hij een twintigtal minu ten gesproken had, waren er reeds talrijke aan wezigen, en vóór de meeting eindigde was de herberg vol volk. Het Volksrecht beklaagt zich verder over het sermoen van onzen onderpastoor op Zon dag 24" October. Wij hebben de lezers van Het Recht beloofd ook eens daar over te handelen, doch verleden week hebben andere partijaangelegenheden al onzen tijd ingenomen en nu zouden wij te veel plaats in ons blad moeten innemen. Wij stellen het dus nog eene week uit. R. Vanderschelde. Verleden Zondag hebben wij twee welge lukte meetings gehad te Waeregem dorp en te Waeregem-N ieu wenho ve Te Waeregem-dorp kwam een socialist den eersten spreker onderbreken om te zeggen dat Plancquaert ook een rijke advokaat is. Hij werd goed door den spreker en nog een anderen partijgenoot op zijne plaats gezet, die het ver schil deden uitschijnen tusschen Plancquaert en andere katholieke en liberale advokaten, die in de Kameis tot niets dienen tenzij om hunne 4000 fr. op te strijken en allerhande wetten te helpen stemmen om het volk in zijne rechten tekort te doen en de kapitalisten te bevoordeeligen, terwijl M. Plancquaert sedert 16 jaren, den strijd voert voor het volk ten koste van zijn eigen fortuin, terwijl hij menige winstgevende plaats had kunnen bekomen in katholieke rangen. De toejuichingen waren algemeen. Daarna sprak M. Plancquaert en legde eerst en vooial uit wat socialistische advokaten zijn die schatrijk zijn en die, nu vooral in zake van het nieuw legerontwerp, bereid zijn het belgi- sche legor ontzaggelijk te helpen vergrooten en van het land talrijke nieuwe millioenen te eischen, om aan den koning te behagen en te kunnen minister worden. Onze socialistische tegenspreker wist niet waar gekropen van schaamte. Te Nieuwenhove, niettegenstaande de velo- koersen die op eenige minuten vandaar plaats hadden, was de ruime herbergzaal te klein en zijn vele menschen moeten weg gaan zonder binnen te geraken. Demokraten, hoog de herten, ons leger komt overal in roering. R- V. Hoever is De strijd van Meenen reeds gevorderd met zijn onderzoek tot ontdekking der beweegredenen waarom de demokraten het kartel verworpen hebben Heeft De stad Kortrijkalreeds kunnen op maken of het eoht is, zooals wij schreven dat de arrondissementsbond met eenparigheid van stemmen het kartel verworpen heeft Wij wachten met ongeduld naar den uit slag van het onderzoek, dat die o zoo recht zinnige liberale bladen ons beloofd hebben. R. Vanderschelden. Uit Kortrijk De leden van den bond van Kortrijk worden verwittigd, dat er maandag aanstaande i5 November een belangrijke vergadering zal plaats hebben bij vriend Desiré, aan de Gentpoort om 6 1/2 ure stipt, onder het "voorzitterschap van H. Plancquaert. Het is t'hopen dat niemand zal ontbreken De kieziüg nadertiedereen weet ook dat de bewaarderskliek van woest en Cer bijna uit is, en de tijd van Schismokraten groene en Scheur makers voorbij is. Iedereen begint te zien dat wij christen democraten de ware redders zullen zijn van de zieke samenleving. Dus alleman op post. Het Bestuur. Arrondissementsbond van Korlrijk Op zondag 21 November, om 9 1/2 ure voor middag, zal de gebruikelijke maandvergadering gehouden worden, ten Hoofdlokaal Prins Boudewijn, Groote Markt te Kortrijk. Dagorde: 1. aansluiting bij den hoofdraad; 2. Meetings en propagandamiddels 3. Ver scheidene mededeelingen. Alleman op post Om eene bijzondere reden wordt het kongres te Moescroen voor eene maand verschoven. UIT MEENEN Op Zondag, 14 November 1909, groote ver gadering door den propagandaclub om 9 ure 's morgens, in het lokaal bij Alphonse Favoreel Schansstraat, barrakken. Talrijke punten staan op het dagorde. Wij rekenen op eene talrijke opkomst, want de kiezing nadert met rasse schreden. De leden moeten het hun als plicht rekenen deze vergadering bij te wonen. De uit slag zal voor ons nog nooit zoo schitterend geweest zijn onze inrichtingen, onze meetings zijn daar een klaar bewijs vandus dat niemand ontbreke want rusten roest. Hel Bestuur DEERLIJK Op zondag 21 November, om 5 1/2 ure s avonds, vergadering van den propagandakring ter herberg Het Katje, bij Gentiel Evaere. Wij rekenen op eene goede opkomst, zeer belangrijk dagorde. Het Bestuur. Hulste Op zondag, 14 November, om 4 ure namid dag, openbare meeting ter herberg In de Vlaamsche l eeuw, bij J. Snauwaert, gezegd Buischaert. Sprekers Hector Plancquaert en andere. De brusselsche briefwisselaar van het blad Avenir du Tournaisis verhaalt het volgende Het gebeurde laatst dat eene inschrijving werd geopend ten voordeeie van het belangwekkend werk Ibis dat ontworpen werd en gepatro neerd wordt door Prins Albrecht van België, troonopvolger in ons land. Het gebeurde insgelijks dat de voorzitter van het werk, dacht eene gift te mogen aannemen van 200 frank, gedaan door madame Vaughan, en dat hij zelfs dacht haar te moeten bedanken met haar galantelijk bloemen aan te bieden. Het gebeurde ook nog geheel gelukkiglijk dat Prins Albrecht van de feiten verwittigd werd dat de voorzitter, gedesavoueerd, de twee honderd frank moest terug zenden en zijn ont slag geven 1 De toekomende Koning van België zou er dus gelukkiglijk meer eergevoel bezitten dan zijn Koninklijke oom. Thbodcor. Wij hebben in onze vorige briefwisseling ge sproken over de groote vlucht der motccyclet- ten, wij zouden er volstrekt de au tos moeten bijvoegen, wier ongehoorde snelle vlucht door de stad een bestendig gevaar voor de inwoners en voetgangers daarstelt. Het gerucht loopt in de stad dat de gemeen teraad pogingen zal aanwenden om een ring- spoorweg rond de stad te bekomen. Het feit word ter dier gelegenheid fel besproken, dat de tramlijn in de Paterstraat, zonder stemming van den gemeenteraad is gelegd, waarschijnlijk omdat hooggeplaatste personen machtige aan deelhebbers zijn in de maatschappij der tram- ways. Verleden week heeft eene commissie, samen gesteld uit officieren en ingenieurs, afmetingen gedaan in de omstreken van Weelde statie om aldaar eene vliegweek in te stellen. Indien deze proefnemingen moeten plaats hebben zal het aan een buitengewonen stroom van volk niet ontbreken. De raadkamer heeft voor onze boetstraffelijke rechtbank verzonden F. Van Genechten en Frans Van Doninat, beticht op 20 September 11., opstand te hebben gemaakt en slagen toe gebracht te hebben aan een magistraat in de uitoefening van zijn ambt. Deze zaak zal den kelijk dezer dagen behandeld worden. Het; maximum der straf waartoe de betichten kun nen veroordeeld worden is 5 jaar gevang en eene geldboete. Een verscbrikkeüjk ongeluk heeft Zaterdag avond, rond 9 ure, plaats gehad, langsheen de 1 baan op Lommei. Jan, de machinist van den heer Enume was op den weg en had aldaar nog eene boodschap te doen. Gekomen aan de kromming der baan ontmoette hij de vracht kar van Lommei op Turnhout, ongelukkiglijk kwam hij terecht op een hoop kiezel, zijn velo gleed uit en werd met geweld tegen de kar geslingerd. Hij was op den slag dood.Geen enkele kneuzing werd op het lichaam waarge nomen, hij droeg slechts eene lichte schram in het aangezicht. Het slachtoffer was een braaf en oppassend jongeling, die de achting zijner meesters genoot. Een ouderwetsche Turnhoutenaar RECHTBANKEN Tijdens de werkstaking bij M. Pilckmans, te Turnhout, waren nieuwe werklieden aange nomen. Deze ontmoetten zekeren dag, Alfons L., en Alfons V. L., welke hun toeriepen: Rat onderkruiper Alle twee werder vervolgd voor aanslag op de de vrije uitoefening van het werk, en de rechtbank veroordeelde hen, tot 20 fr. boete voorwaardelijk. Cornul C., vroeg aan Joanna L., pm te samen eene wandeling te doen. Op haar weige rend antwoord, werd zij ten gronde geworpen, en C. bracht haar eenen stamp toe op het hoofd. De vriendelijke vrijer kreeg hierop eene maand gevangenis. Eene herbergierster in het Doorniksch had een wollen baai. die zij niet dragen kon, en zij liet ze verloten onder hare klanten, nu voor af den heer burgemeester daar mondelingsche toelating voor te hebben gevraagd. De gendarmen maakten proces verbaal, op grond dat die toelating rechterlijk door het collegie van burgemeester en schépenen moest worden gegeven. H En de rechtbank veroordeèlde haar tot eene geldboete en verbeurde de baai. Wij vragen lokalen voor meeting te Lauwe, Cuerne, Bavichove, Heule, Gullegem Lendele- de en Bellegem. Zijn er geen demokraten die daar familie, vrienden of kennissen wonen hebben en daar kunnen voor zorgen Be arrondissementsbond. demokraat die wenscht voor 't arrondissement Kortrijk Inkomsten 703.90 fr. Uitgaven 368.01 In kas 335.89 fr. Maandelijksche gift van onbekend te blijven, 5 fr. KORTRIJK Ontvangen onbekend voor 't steun fonds, 5 fr. WAEREGEM. Omdat Hector Plancquaert zou gekozen zijn, 10 c. Omdat de socialisten zullen vallen en niet meer opstaan, een demokraat van Waeregem, xo c. Ontvangen na de meeting, 1.85 fr. NIEUWENHOVE. Rondgehaald na de meeting, 2.74 fr. Na een lied gezongen door eenige propagandis ten van Deerlijk, 81 c. Twee demokraten van Nieuwen hove, 20 c. E«i vriend van Nieuwenhove, Io c. DEERLIJK.Omdat de brouwer twijndraadspanner beter in de kommissie zou zijn van de lange neuzen dan de kommissie van de velokoersen, 10 c. Omdat hij zijn broek niet zou scheuren aan die vier kilo papieren geld, 10 c Rongehaald in de Congo voor 't welgelukken van de velokoersen langs den kalsijde, 78 c. WAARMAARDE. Omdat de kiesstrijd voor 1910, zoo goed aangaat, 5o c. Alle zondagen, haast, worden de kiezers een of ander schrift in de hand gegeven,^ 5o c. Omdat de Kristen Demokraat zijn inhoud, altijd met goede, nuttige en klare bewijzen zou opvullen, 5o c. Omdat het doel der kristene demokraten is Vrome en vrije kiezers te vormen, wel overtuigd van de last hunner burgerplichten, kiezers vormen, die weten waarom zij het stemrecht gegeven zijn, 5o c. Echte Jdazers, die niet dulden zouden; dat hunne gekozenen, wetten-zouden - maken of helpen maken, tegen den wil -hunuer kiezers, 5o c. lang genoeg zijn de kiezers onbewust gehouden geweest van de macht die ze in handen hebben, 5o c. lang genoeg worden, surtout, de Vlaawsche buitenki*- zers gefjp, 5o c. en nogthans, wie is er, tot heden, de eenige steun, waarop het katholieke gouvernement zich nog. half en half, rechthoudt, 5o c. Dat de leidende katholieken maar nog wat de zot houden met die goed zakkige Vlamingen 5o, Wij, christen demokraten, zullen ze zooveel het in onze macht is van de socialen afhouden; die rechtzinnige, kloeke schaar buitenkiezers willen wij niet vergiftigd zien, vol haat en nijd voor de rijken, om daarna geleid te worden als vee, onder de geeselende roede der dwinge landen. Neen 1 5o c. Wij zullen hen over tuigen, dat zij, bij het volbrengen hunner christene plichten volle recht en plichten heb ben, 5o c. om hunne belangen te behartigen mits die belangen in geen handen meer te geven van mannen, waarva katholieke klaarziende bladen moet n schrijven dat hunne leiders verkocht zijn, door wat, goud op hun jas, en in hun kas f(Het blad ligt te zien, 6 Novem ber 1909). Leve H. Plancquaert onze moedige voor man, 0,10. klepels zoo dik, in de hoogte vijf», herhaalde hij solemneel. c Hij heeft de klauw van den leeuw gevoeld, sprak Bou- veloo. Ja, sprak Floor, ja, zegde hij nogmaals twee toonen lager, als iemand die zijn verpletterden vijand, toeroeptGij ligt daar hé. En deze burgemeester, Floor O dit is nen brave man. Hij is altijd tevreden. Hij is blij als hij mijn goesting mag doen. «Ja, maar is 't waar dat hij zijn naam niet kan zetten. Tut, tut, farceurs Bierbeek is iets anders dan dat. Hij kan zijn naam zetten en zelfs lezen. En rekenen, Floor Een beetjen, luidde 't antwoord, traag. De burgemeesters van Vlaanderen moeten niet te geleerd zijn. We zijn wij daar, sprak Floor, zijn glas ledigend. Bravo, Bierbeek riepen eenigen. We gaan hem eens doen vertellen, hoe hij den kiesstrijd gevoerd heeft, sprak Houthem, tot madame Van de Woestyne, hij kan zoo geestig zijn. Zeg eens, Floor, hoe hebt ge 't aan boord gelegd, om den ouden burgemeester omver te werpen Ja Floor, vertel ons dat eens vroegen nog andere priesters. 't Was zoo eenvoudig, sprak Floor. De burgemeester van mijn hoofdstad was een nog al rijk boerken. Hij was reeds lang burgemeester en daarenboven er bij slim en geslepen. Mijn voor ganger Potflesch was een oud dutseken dat zich op 't eind van zijn leven niet veel meer om 't bestuur zijner parochie bekommerde en zoo alles een beetjen liet gaan lijk 't gaan wilde. De burge meester had daarvan gebruik gemaakt om in veel zaken te handelen naar zijn eigen goesting en zonder zijn geestelijke overheid te kennen. De gemeenteonderwijzer werd benoemd zonder dat de pastoor geraadpleegd werd de armmeesters ook en als er een gemeenteraadslid te kiezen viel stelden burgemeester en schepenen maar voor wie ze wilden, zonder naar den pastoor om te zien, 'k zegde in mijn eigen dat zal hier zoo niet blijven duren zoo waar ik met reden de schoone Floor genoemd word. Schenk 't glas van onzen Floor eens vol riep Houthem tot den pastoor die nevens den schoonen Floor zat. Floor nam nen goeden slok, de hoeveelste wist hij niet hij had ze absoluut niet opgeteld. 'k Moest voorzichtig te werk gaan. 'k Begon dan ook met de vrouw te bewerken van den eersten schepene en de dochter van een gemeenteraadslid. De eerste was jaloersch omdatt zij vrouw burgemeester niet was en de tweede beminde denzelfden boerenzoon als de dochter van den burgemeester, doch deze lag in 't bovenste schof. Ha, de machiavelist, riep Bekegem. Floor, ge zijt nen Bismarck, riep een andere. Nen Richelieu, nen Mazarin,nen Talleyrand,» zei Bouve- loo, die wilde toonen dat hij iets van geschiedenis kende. Dat ze mij eens aan 't hoofd van 't land zetten, sprak Floor met hoogmoed, na vijfjaren hoort ge van liberaal, socialist of demokraat niet meer spreken. Ik zou Duitschland kunnen besturen maar 'k had eens nen Bismarck mijn Bierbeek willen zien leiden naar zijn zin. Mijn kwezels alleen stelden al zijn staatsmanstreken te loor. Maar ik kan er mede weg. Da schoone Floor sprak hij, en met de vuist sloeg hij op zijn borst dat het dreunde. Toe, toe, vezelde Houthem met de oogen aan den gebuur van Bierbeek teeken gevend, 'tglas nogmaals te vullen. Ja maar, bemerkte Bekegem, ge loopt te ras, vertel ons hoe gij den burgemeester afgesmeten hebt. He wel, sprak Floor, en met nen grooten rooden neusdoek vaagde hij 't zweet dat hem 't allen kante uitborst zoowel tenge volge zijner reden en bewegmgen als tengevolge van de chemische werkingen die de kolossale massa soep, vleesch, groenten brood, bier en wijn door hem verorberd, in zijn tot het oneindige rek bare maag ondergingen hewel eens dat ik den schepen en het invloedhebbendste gemeenteraadslid op mijne hand had... Maar hoe, hoe, ge hebt dat nog niet gezegd Wel door de jaloezij van 't vrouwvolk aan te steken. Kondet gij dat niet raden, sprak Floor, met een schouderophalen, als wilde hij te kennen geven dat hij niet verstond hoe een ver standig mensch dit niet van den eersten stond begrepen had. Ik begon den burgemeester eerst wat te dwarsboomen. k Leed een armmeester noemen tegen zijn goesting als ik mijn ronde deed voor St Pieterspenning bewerkte ik eenige boerkens die kiezer waren, 'k Had een congregatie gesticht en als ik nen kiezer winnen moest maakte ik zijn dochter prefekte of onder-prefekte, enz. enz. De moeders waren hoovaardig en M. de pastoor werd de God van de kiezersfamiliën. 'k Wist daarenboven aan wie de hofsteden toebehoorden van al mijn parochianen en wie land had van katholieke eigenaars. Als ik alzoo vijftien stemmen zeker was op de vijf en twintig, zegde ik nu mag ik marcheeren, allons Floor, au pas gymnastique, chargez. De pastoors en madame Van de Woestyne loegen de tranen uit hun oogen. 'k Stelde een volle lijst tegen deze van den burgemeester. De duts was al lang ondermijnd eer hij mijn werk,ng gewaar werd, doch 'ksliep op mijn lauweren met en acht weken voor de kiezing begon ik er op te kloppen. Heel t heilig schrift, oud en nieuw testament, alles kwam te pas. Nu eens was de burge meester Satan of Belzebuth als ik de menschen eens wilde doen lachen maakte ik er nen jood van die ons Heere had helpen kruisen J de namen die echter het meest effekt maakten waren die van antechrist en framasson. De pastoors loegen dat zij schokten. Floor, geef ons een staaltjen van uw sermoenen, k Heb gehoord dat gij zoo wonderwel kunt preêken. Preêken dat kan ik zeker, maar ik ken mijn volk. Ge moet daar op Bierbeek niet afkomen met pinazen op zijn Bossuets of zijn Fenelons Ge moet daar werken met den groven borstel, hoe harder het klinkt hoe beter, en ge moet eens op den predik- stoel slaan dat het kraakt. Mijn menschen zijn veel .e dom ge moet tegen zulke kerels niet beginnen redeneeren. Ge zoudt beter tegen sommige hun beesten spreken dan tegen hen zeiven. Geweld, altijd geweld, dan ontzien zij u, en hoe kwader ge maakt of schijnt te maken hoe meer effekt 1 Ja maar, leert ons eens hoe gij dat doet. Ja Floor, al ware het maar voor een minuutje, met waar, madame sprak Houthem. ja, mijnheer de pastoor, zegde madame Van de Woestyne, laat ons eens iets van u hoeren, 'k heb zoo dikwijls uwe wel- sprekendheid hooren roemen. - -. Ha, ha, Floor, nu kunt ge niet weigeren, riepen allen, gij zult madame toch geen affront aandoen.

Het Recht | 1909 | | pagina 3