TOLK DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ De verspilling van 's lands eenten CONGRES Zondag 2 Januari 1910 't Eilad 5 centiemen 1 7' Jaar Nr 1 RECHT Voor God en Volk! Alles voor Vlaanderen! Vlaanderen voor Christuel Inschrijvingsprijs voor Belgenland Een jaar fr. 3.oo. Ncgc: den fr. 2-25 Zes maanden fr. 1.75 Drie maanden fr. 1 .oe voor buiten het land de vrachtloon daarbij. Hoofdopsteller H. PLANCQUAERT. Men schrijft in ten bureele van dit blad en bij alle postmeesters en brievendragers Alles moet vrachtvrij gestuurd worden naar het bureel van het blad COUPUREREI, BRUGGE AANKONDIGINGEN i Beken lm ..:ge.-, per drukregel fr. o.a5 i Reclamen, op de 4° bladzijde. 0.45 i 3e 1 0.55 j Bijzondere voorwaarden voor notarissen, zaak- waarnemers. Afslag voor herhaalde invoeging. Alle eerste en derde MAANDAGEN der ma-nd, zetelt onze hoofdman H. Plancquaert vau 9 tot 11 uren in Prins BoudewijnGroote Markt, te Kortrijk. Kostelooze raadpleging voer de leden onzer bonden en al wie door hen gezonden wordt. Ze gaan er goed door met onze cen ten. België is rijk, 't is waar, maar is het eene reden om ons geld weg te gooien vooral als men weet dat de rijke Belgen weinig en de arme Belgen veel betalen in de lasten Onze openbare schuld heeft bijna het cijfer van 4 mil liards bereikt alle jare moeten 160 millioen besteed worden aan den dienst der openbare schuld alleen. Ons jaar lij ksch verteer is gestegen tot 63o mil lioen franken. En nogthans hoe deer lijk staat het niet met ons onderwijs landbouwscholen bestaan niet am bachtsscholen zijn bijkans overal onbe kend 't pensioen voor den ouden werkman is om zoo te zeggen afge schaft en er bestaat geen verzekering tegen ziekte of ongevallen. Waar gaat ons geld naartoe naar 't leger forten rijzen als paddestoelen uit den grond kazernen als paleizen worden gedurig gebouwd duizende jongelingen meer gaan moeten optrek ken. r Ja, maar ge vergeet de groote werken die het ministerie heeft doen uitvoeren en die later zooveel zullen opbrengen Laat ons eens onderzoeken wat er van die werken is. Wij bestatigen eerst en vooral dat bijkans al de werken die nut zouden kunnen afwerpen onvol tooid blijven. Het kanaal van den Centre (Bergen- La Louvière) is begonnen sedert 3i jaren en nog niet voltrokken. Aan 't kanaal van Terneuzen werkt men sedert 1896. Er zijn 21 millioenen aan verspeeld. Omtrent Ertvelde heeft men eene nieuwe vaart gegraven en daarna wederom gevuld," en te Selzate is men eene brug gaan leggen op de grenzen van Holland, 't groot en schoon dorp om zoo te zeggen geheel en gansch afzonderende. 't Kanaal van de Leie naar Ieperen is begonnen sedert dertig jaar 't gaat noch vooruit noch achteruit. Men werkt sedert 40 jaar om 't ka naal van Brussel naar Charleroi te verbreeden. Men heeft er veertig mil lioen aan verspeeld. Nu eens werkt men er eenige maanden aan, dan ligt men stil voor een jaar. Ondertusschen brengen al die millioenen geen interest op. De verbreeding van 't kanaal van Gent naar Brugge is ook sedert een vijftal jaren begonnen 't derde ge deelte is gedaan. En 't overige? men hoort er niets meer van. De werken gestemd voor de Leie en de Dyle om overstroomingen te voor komen zijn nog niet begonnen. Onder tusschen stroomen beide rivieren voor al dit jaar over, dat het een plezier is, tot groote schade voor boeren en hande laars. De werken aan de haven van Nieuw- poort sedert jaren begonnen blijven onvoltooid even als de werken aan den Rupel, de vaart van de Nethe en de vaart, die de Schelde aan de Maas verbindt. De statie van Antwerpen heeft 3o millioen gekostze is reeds te klein al 't geld werd verspeeld aan versierin gen en nutteloozen luxe, sommige treinen kunnen er reeds niet binnen en moeten naar de Zuidstatie de reizigers gaan opnemen. In igo3 werd een millioen gevraagd voor 't paleis van de Koning de minister gaf zijn woord van eer dat het niet meer dan drij millioen zou kosten, men is reeds aan 't i3e millioen. Wan neer zal 't gedaan zijn De haven van Zeebrugge kostte 44 millioen. Ze verzandt en kost meer cm op haar diepte gehouden te worden, dan wat zij opbrengt. Over twintig jaren werden op de Korenmarkt te Gent de huizen afge smeten om de nieuwe post op te bou- vo-. Deze huizen brachten 3o.ooo fr., 's jaars op de nieuwe post die millioe nen heeft gekost staat er sedert jaren doch zij dient nog tot niets Aan 't Paleis van Justitie van Gent is men ook reeds sedert jaren bezig met maken en breken, 't gaat noch voor noch achteruit maar geld kost het in massa. Dan eenige geldbrasserijen er werd vijf millioenen verbouwd aan 't Paleis van Laeken dat onbewoond bleef 6 millioenen werden verleend voor een tunnel van de statie van Laeken naar 't Paleis van den Koning de nieuwe militaire school kost i3 millioen de nieuwe kazerne der grenadiers te Brus sel 12 millioenen. Te Charleroi staat sedert jaren een kazerne voor ruiterij onbewoond te Doornik is een militair hospitaal gezet grooter dan dat van de stad die 40.000 inwoner? +elt. Dat kolossaal gebcww moet dienen voor 40 zieken in middel maat, doch men heeft er zoo gestolen dat het bouwen op bevel van den minis ter onderbroken werd de kazerne van Laeken kost drij millioen en de kerk voor 't kamp te Beverloo waar omtrent niemand naartoe gaat 1 1/2 millioen; sedert dertig jaren is 't provinciaal bestuur te Brugge afgebrand en 't is nog niet gansch heropgebouwd. 't Is schandalig. En voor pensioenen voor oude werk- menschen kniest men, op nen cent. Voor maatschappelijke hervormingen die het lot der arme menschen moeten verzachten, is 't altijd te veel. Houdt de boeren en de werkmen- schen maar zoo onwetend mogelijk, heeren bewaarders want hadden ze hun verstand, uw ministerie zou vallen. H. Pl. DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ Op den tweeden Kerstdag hield de partij der Kristene Demokraten een Congres te Brussel, in het Vlaamsche Huis, Groote Markt. Dit Congres is onder alle opzichten een waar succes, een onloochenbaar bewijs van den voor uitgang, den bloei en onweerstaanbaren groei en levenskracht der partij. Talrijke afgevaardigden uit alle oorden des lands woonden het Congres bij In de morgenzitting, om half elf begonnen, en voorgezeten door den Heer Minnebo, ge meenteraadslid van Brugge, Stelden we dadelijk met spijt en genoegen vast dat de groote zaal veel te klein was. We zien Aalst, Beveren, Ronse, Brugge, Brussel, Gent, Lede, Ninove, Denderhautem, Deerlijk, Meenen, Moskroen, Antwerpen, Luik, Ganchoren, Kortrijk, Malderen, Thielt. Den derleeuw, St - Catharijne - Lombeek, Halle, Nieuwerkerke, Moorsel, Leuven, Namen, enz. talrijk en geestdriftig vertegenwoordigd. De Heer Minnebo verwelkomt de Congres leden in gepaste hartelijke woorden. Uit alles wat die man zegt, spreekt de oprechtheid, de toewijding, de overtuiging zoo duidelijk dat men zich voelt aangetrokken en medegesleept. Bijzondere brieven en draadmaren van ver ontschuldigingen werden op 't Congres voorge lezen, en wel namelijk van den heer Advokaat Feye, den goeden raadgever vcor de Brussel- sche vrienden van den werkzamen strijder Hubert Haquet, van Luik, van den wakkeren strijdgenoot Paul Robberecht van Thielt, van menige andere partijgenoot die door 't slecht weder of door bijzondere omstandigheden belet waren 't Congres bij te wonen. I Op deze vergadering kwam ook de volgende brief van den dapperen leider van 't arrondis- I semént Kortrijk. Wij houden er bijzonder aan dezfn te vermelden, daar deze brief in gansch j dc "'aal een geestdriftig onthaal genoot en dit nu ten minsten een mondstoppertje zal wezen aan de liberalen en socialisten, die altijd uit- bazi'inen dat onze vriend Plancquaert in geen goede verstandhouding en goede overeenkomst is met de partij Ziehier deze brief Den Heer Voorzitter der Christen Volkspartij Waarde Heer, II: heb de kaart mij toegang gevende tot het Congres ontvangen. Hertelijk dank. Doch 't is mij onmogelijk deel te nemen aan het Congres. Ik hoop dat gij goed, deugdelijk en duurzaam werk zult afTggen tot meerderen groei en bloei der partij. Ik verzoek UE., de Congresleden in mijnen naam te groeten en mijn wensch tot goeden uitslag hunner werkingen over temaken. U allen vriendelijk groetende. H. Plancquaert. Gent, 24 December 1909. Dan gaat Heer Minnebo, voorzitter en ge meenteraadslid van Brugge voort Het stevig inrichten der partij werd mij opge dragen, en ik zal trachten die taak te volbrengen, steunend op de hulp en medewerking van U allen. Ik ben gelukkig U te kunnen mededeelen dat wij goede, jonge krachten aanwonnen in den persoon van de Heer Demarez student in de rechten, en den Heer Lambrichts, leeraar. Aan die nieuwelingen in onze partij zij ook hartelijk welkom. Op de dagorde staat Priester Fonteyne als verslaggever, over de inrichting der partij. Aangezien de Heer Fonteyne, hier aanwezig, K-I fcudheid lijdt-, zr.l ik -elf zijne teek vervullen. Ieder heeft recht zijne meening te uiten en komt daartoe op het verhoog. Doch gelieve niemand te onderbreken, daar de tijd kort is, en 't werk lang. P. Daens, volksvertegenwoordiger. Ik wensch den Heer Minnebo, in aller naam ge luk over zijn werk. Hij is de rechte man op de rechte plaats en wij hopen hem lange jaren te behouden als vrome werker in ons hoofdbe- 3 stuur. (Toejuiching). Heer Minnebo, voorzitter. In 't verleden, ligt het heden in het nu, wat worden zal. Het verleden weze onbesproken. Het heden is aan de dagorde hiervan hangt de toekomst l af, en die toekomst is aan ons. Toen men mij vroeg de vaste inrichting der j partij op mij te nemen, heb ik geantwoord K Geeft mij de macht, en ik zal doen wat ik kan en moet. Men heeft mij de macht gege ven en ik begon. i* Deed ik de standregelen der partij druk ken en zond d>e rond. Die standregelen zijn de beste verdediging tegen elke aantijging. Een eerlijk en heerlijk programma dat wij eerlijk toepassen. Dat is onze macht. Meer dan 40 bonden zonden mij reeds hunne bijtreding de andere zullen volgen. Wij kunnen wijzen op eene strijdmacht van eenige duizende en dat getal zal weldra verdrie dubbelen. Dat de achterblijvende bonden zich dan ook spoedig aansluiten. We moeten dus bonden stichten. Daar ligt de macht. Priester Fonteyne begon te Brugge stil, ongekend het goede zaad der echt kristene volksgedachte uit te strooien.En uit zijn werk groeide eene macht, waarvoor de oppositie vrees had, en waarmede zij. moest afrekenen. Te Aalst ging 't ook zoo en Aalst is ge worden de versterkte plaats der kristene demo craten-partij. In alle steden, in 't Vlaamsche en in 't Walenland zal 't ook zoo gaan. Dat stichten van bonden is hoofdzaakdoch dat moet met kalme beradenheid en voorzich tigheid geschieden. Heel mijn kracht, dag en nacht sta ik gereed, doch steunt mij door uwe medewerking. Die medewerking weze stipt, zonder sleur. Elk werk dat zich voordoet, dient onmidde- lijk te worden verricht. Sleur en slenter dienen tot ondergang stipte, aanhoudende werking leidt tot kracht en bloei, stelt niets uit tot morgen en de toekomst is aan ons. (Daverende toejuiching). Dan geeft de voorzitter lezing van een tele gram van den Heer Paul Robberecht uit Thielt, V$elzende de volle bijtreding en ondersteuning der christene volkspartij. (Toejuichingen). Heer Robiefoid, afgevaardigde der vrienden van Luik vraagt de welwillende vertaling der redevoering, aangezien talrijke Luikenaars hier tegenwoordig, tot hun groot spijt het vlaamsch niet machtig zijn. De Heer Lambricht geeft op staande voet de vertaling aan de aanwezigen. De Heer Robiefoid bedankt de Voorzitter en het Komiteit en verzekert in naam der Luik- l sche demokraten, dat men in 't Walenland flink en eendrachtig zal meewerken. (Toejuiching). Dan neemt de Heer Lambrichts het woord, en betoogt dat 't sterk worden der partij afhangt van het nobel gedrag der kristene demokraten zelf. Ons gedrag, onze handelwijze, onze rede voeringen, zij moeten den stempel dragen der echte kristene liefde. Nooit mag men van ons kunnen zeggen dat wij ook maar met één slecht gekozen woord ontbreken aan den eer bied voor den godsdienst en zijne bedienaren. We worden reeds genoeg, ten onrechte, als scheurmakers verguisd. Onze taal moet eene loochenstraffing .dier verguizing zijn altijd en overal. Zoo ontnemen we best de wapens aan onze tegenstrevers. Ons Congres op den twee den Kerstdag heeft eene diepere beteekenis. Het recht van den keinen, den armen de adel van den arbeid, en eene met hartebloed bezegelde leer van broederliefde ging uit van 't stalleken van Betlehem. Daar ligt onze groot heid, ODZe hoop, onze toekomst, de zekerheid van onze slotzegepraal. (Toejuiching). Priester Fonteyne. Ik kan niet nalaten nog eens te drukken op de noodzakelijkheid bonden te stichten. De bonden vergemakke lijken het beleggen van meetingen en doen de vruchten daarvan eerst recht gedijen. Een landbouwer die zijn zaad uitstrooit en niet meer omziet naar zijn veld, mag geen oogst verwachten. Plet zaad van 't goede woord, uitgeworpen op een meeting, moet door den bond bewaakt, verzorgd, beschermd worden en vermenigvuldigd. Dat brengt leven, moed, bezieling en kracht ter overwinning. Eu overwinnen zullen wegoed doen, voort- werken en niet omzien. 't Is onze plicht en wat we eisschen is ons recht. (Toejuiching). De Heer Vanden Breide begon aan zijn ver slag over enderwijs er. scholen. Kwartier voor een uur wordt de morgenzitting geheven. NAMIDDAG ZITTING. Geopend ten twee ure. Zaal en aanpalende plaatsen kunnen onmogelijk de Congresleden bergen. De Heer Albert Vanden Breule, gaat voort zijn verslag over de toestand en de hervorming van het onderwijs, 's morgens uit gebrek aan tijd onderbroken, uiteentezetten. Mijne taak is zwaar, zegt hij, te zwaar voor mijne krachten, doch een goede soldaat eert de tucht. Ik nam aan uit liefde voor de orde in de partij, die orde die ons Kristene Demokraten vooral kenmerkt. Het verslag is zoo volledig, zoo in bijzonder heden uitgewerkt dat wij 't onmogelijk kunnen meedeelen.Op voorstel van de Congresleden zal het bestuur zien of het niet nuttig ware dit ver slag afzonderlijk in druk te doen verschijnen. Menig grijze vakman kan er iets goeds uit leeren. De Hoofdzaak, door 't Congres gestemd, komt neer op de volgende punten. (Zie veider besluitselen). Als derde punt der dagorde, met den Heer P. Daens, volksvertegenwoordiger als verslag gever staat: Propaganda door de pers. De Heer Daens. Onze leuze luidtDe waarheid is ons wapen. Met dat wapen zullen we ten strijde trekken en zegevieren. Is 't gesproken woord machtig, wordt dat wapen almachtig door het geschreven woord de pers. Wij demokraten met christenvlag in top, wij bezitten niet de groote pers doch alleen de kleine. De groote pers onzer tegen strevers zou onze kleine pers willen verslinden, Dat moeten en kunnen wij verhinderen. En hoe zullen we dat verhinderen? i° Door op onze bladen te abonneeren. 2° Door ze te lezen en ter lezing voort te geven. 3° Door goede verkoopers op te zoeken, ze te steunen en trachten te behouden. 5° Door te zorgen voor aankondigingen. 5° Door te gaan koopen, bij voorkeur in de huizen die in onze bladen aankondigingen plaatsen. 6° Door het aanbrengen van plaatselijk nieuws. 7a Door onze drukwerken te laten drukken in de werkhuizen onzer gazetten. De raadgeving van P. Daens wordt flink toegejuicht. Komt ter bespreking de kiezing van 1910. Onze wakkere werker, de Heer Stoumon van Brussel, zegt dat we zullen zegevieren. Die ons bestrijden leveren ons de wapens. Een fransche journalist zegt, dat het christen dom goed gekend en begrepen en toegepast, alle wetgeving vervangt. Welnu, de kristen demokraten willen niets anders, en dat is hunne zegepraal. In 1904, zoo lees ik in de jaarboeken van 't Parlement, zeide de Heer Helleputte tot zijn H.H. deD Aartsbisschop Op kerkelijk gebied, zal ik nederig en ge hoorzaam, al uwe voorschriften volbrengen.

Het Recht | 1910 | | pagina 1