Oe Evenredige Vertegenwoordiging TOLK DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ Wat is E. V. Onderwijzersbelangen DE GROEVE C1 Zondag 16 Januari 1910 't Blad 5 centiemen 1 7* Jaar N'3 HET RECHT Voor Qod en Volkl Alles voor Vlaonderen I Vlaanderen voor Christus* Inschrijvingsprijs voor Belgenland Een jaar fr. 3.oo. Neger iw^den fr- a-aS Zes maanden fr. 1.75 Drie lauden fr. 1.00 voor buiten het land de vrachtloon daarbij. Hoofdopsteller H. PLANCQUAEF Men schrijft in ten bureele van dit blad en bij alle postmeester^ en SAei Alles moet vrachtvrij gestuurd worden naar het bureel van het bij COUPUREREI, BRUGGE Alle eerste en derde MAANDAGEN der ma.nd, zetelt onze hoofdman H. Plancquaert van 9 tot 11 uren in Prins Boude wijn, Groote Markt, te Kortrijk. Kostelooze raadpleging voc v de leden onzer bonden en al wie door hen gezonden wordt. Al de katholieke bladen van Vrank- rijk, gesteund door deze van Belgie, zijn nu partijgangers geworden van de E. V. in Vrankrijk. De katholieken in Vrankrijk zijn niet meer vertegenwoordigd in 't grootste gedeelte der kiesarrondissementen. Op meer dan 5oo volksvertegenwoor digers telt Vrankrijk nog een zestigtal katholieken, verdeeld in vier of vijf partijenliberalen (er zijn in Vrankrijk katholieken die den naam van liberaal nemen om zand in de oogen te werpen), koningsgezindenkeizersgezindenrepu blikeinen, demokraten, enz. 't Getal kiezers die voor de katho lieken stemmen is echter nog al talrijk, doch zij zijn verspreid over gansch het land en zijn overal de minderheid. Zij verkeeren daar tegenover hun tegen strevers in den toestand in denwelken de oppositiepartijen in Belgie verkeer den vóór 1900. De oppositiepartijen hadden hier in 1898 zooveel stemmen als de katho lieken, doch dank zij 't meerderheid stelsel hadden de katholieken bijkans al de zetels. Hier wilden de katholieken dan ook de evenredige vertegenwoordi ging niet geven, doch ze werd hen afgedwongen. Wat de katholieken hier slecht vonden, vinden zij in Vrankrijk nu goed en met reden, want de E. V. is 't volmaakste kiesstelsel dat er be staat als 't rechtzinnig toegepast wordt.. Wij vragen echter aan de katholieken waarom als de E. V. zoo goed is in Vrankrijk zij ze ook niet volledig in Belgie toepassen Waarom geven zij de provinciale omschrijvingen niet voor de Kamers en voor den Senaat? Als ge aan de godde- loozen van Vrankrijk de rechtvaardig heid wilt aanprediken betaamt het dat gij» geloovigen, toch eerst het voorbeeld geeft. En omdat de kleine arrondissementen u voordeelig zijn en onrechtvaardig na- deelig zijn voor ons en uwe andere tegenstrevers, bedrijft gij hier het on recht dat gij aan de Franschen verwijt. Wij nemen aan dat de mensch altijd genegen is de maatregelen goed te vin den die hem persoonlijk voordeelig zijn. Doch eene partij zich steunende op den godsdienst lijk de uwe zou gevoelen genoeg moeten hebben om aan de wereld te bewijzen 2Ïjn recht vaardiger dan andere partijen, want vrijwillig stemmen wij wetten die ons eerder nadeelig zijn doch uit geest van billijkheid. En indien ik zeg nadeelig, bedrieg ik mij zeker. Rechtvaardig zijn is soms niet voordeelig in schijn, doch strekt ten langen laatste altijd tot voordeel van deze die het is. En waarom dan vooral 't oud stelsel behouden voor de gemeente en de pro- vintie Is het rechtvaardig dat in den pro- vintieraad van Henegouwen slechts 4 of 5 katholieke provinciale raadsleden zetelen En in Luik twee En is het rechtvaardig dat in Oost-Vlaanderen-, West-Vlaanderen, Antwerpen en Lim burg er bijkans geen liberalen deel maken van den provincialen raad Is het niet beter voor 't goed bestuur der provintie dat de oppositiepartijen I sterk vertegenwoordigd wezen in even- j redigheid hunner getalsterkte En waar is de E. V. meer noodig dan in de gemeenten? Waar bestaan er meer misbruiken dan in de 'gemeenten waar eene kliek alles alleen te zeggen' heeft Ziet men niet dat juist deze steden waar al de partijen vertegenwoordigd zijn in den gemeenteraad best bestuurd worden De misbruiken worden on mogelijk de tegenstrever zit daar altijd voor u om uwe minste daden te bespieden en uwe minste fouten aan 't kiezerskorps bekend te maken. Geen onrecht kan bedreven worden jegens een ingezetene of 't komt voor den ge meenteraad te berde; rekeningen, open bare werken, openbaar onderwijs wor den beter nagezien en ingericht. Waar eenige personen, dikwijls eene enkele machtige familie, alles alleen te zeggen heeft, heerschen dwang, alleenheer schappij met haren sleep van vleiers, knechten en slaven, die om 't wille van de gunst der machtigen kruipen en vleien en dank aan deze gunst gemeente en armbestuur bestelen of ten minste slecht besturen. Binnen korte weken zal een wetsont werp te berde komen in de Belgische Kamers om de E. V. in te voeren voor provintie en gemeente. In de midden- sektie werd dit ontwerp aangenomen zelfs door eenige katholieke volksver tegenwoordigers Zal de Kamer het stemmen De eene zeggen ja, de andere neen wij zullen 't afwachten. Men heeft nu tegen den wil van het land de vermeerdering gestemd der krijgslasten waarom zou men nu met den wil des lands geen hervorming stemmen die door de groote meerder- j heid des volks gevraagd wordt Spreek aan een ontwikkeld mensch 3 hij weze katholiek of liberaal, op enkele i uitzonderingen na zullen al die men- j schen de E. V. voorstaan. Ga dan na welke de uitzonderingen zijn en gij zult vinden dat het ofwel juist een alleen- heerscher is ofwel een die aan den staart komt der lijst en dus gebaar loopt zijn plaats te verliezen, ofwel een fanatiek t mensch die van niets anders droomt dan van zijn vijanden te verpletteren en een mensch die een ander gedacht heeft dan hij als een slecht mensch aanziet, dus men alle mogelijk nadeel moet doen. Gij zult weinig andere tegenstrevers der E. V. vinden. Ook ziet men deze schoone hervor- l men de acht katholieke kandidaten zijn zen de tegenpartij heeft niets. Hoe zou 't gaan met de Evenredige Vertegen woordiging Eene partij zou jpiet allgs hebben, doch iedere partij -zou gekozenen hebben volgens, 't is te zeggen in evenredigheid van haar getal en deze verdeeling der zetels gebeurt op eene zeer eenvoudige wijze. Bijvoorbeeld in 't kanton A. zijn 8 provin- tiale leden te kiezen De katholieken hebben 4000 stemmen de liberalen 3ooo de socia listen 2000 en de christen demokraten 3ooo. Hoe worden die zetels verdeeld Gij verdeelt het kiescijfer van elke partij door een, twee, drij, vier, vijf, zes, zeven, acht. De katholieken hebben 4,000 st. verdeeld door een, twee, drij enz. geeft dit. 4000 2000 i,333 1000 800 666 571 5o6. De liberalen hebben 3ooo stemmen. Dit cijfer verdeeld door een, twee enz. geeft 3,000 i,5oo 1000 t5o 600 5oo 428 375. De socialisten hebben 2000 stemmen. Dit cijfer verdeeld door een, twee, drij enz. geeft 2000 1000 666 5oo 400 333 a85 25o. De christen demokraten hebben 3ooo stem men welke verdeeld door een, twee, drij enz. geven 3ooo i5oo 1000 y5o 600 5oo 428 375. Hoeveel gekozenen heeft nu iedere lijst Neemt uit deze lijsten de acht hoogste getal len en de lijsten aan de welke zij toebehooren hebben zooveel gekozenen ais er getallen uit genomen worden. De acht hoogste getallen zijn: 4000 3000 3ooo 20002000 i5oo i5oo i333. De getallen 4000 2000; i333, komen voor op de katholieke lijstdeze heeft 3 gekozenen. De getallen 3ooo en i5oo op de liberale lijst :l deze heeft 2 gekozenen. De getallen 3ooo en i5oo in de christenl demokratische lijst: deze heeft ook 2 gekozenen.' Hot tweede getal 2000 komt op de socialis-^ tische lijst deze heeft een gekozene. f Alzoo heeft iedere partij gekozenen volgens hare getalsterkte 't geen de ware, juiste en rechtvaardige vertegenwoordiging is. Veronderstel een kiezing voor de gemeente. De eene partij heeft 3oo, de andere 200, de andere i5o stemmen en er zijn 6 of 7 of 8 zetels te verdeelen het toe te passen stelsel is hetzelfde. Dan worden de plaatsen onder de kandidaten eener zelfde lijst verdeeld volgens de stemmen die op hen persoonlijk vallen dat is ingewik kelder. Wij wilden heden alleenlijk eens aan onze lezers uitleggen hoe de E. V. in 't algemeen toegepast wordt. H. P. ming met rasse schreden vooruitgaan. In Baden, Zwitserland, Belgie en on langs in Zweden is zij in al of in een i deel der openbare besturen ingevoerd. In Duitschland, Engeland en Vrankrijk is er reeds veel snrab-o s r-~TelU' I Laat ons hopen dat er onder de leden 3 der rechterzijde eenige volksvertegen woordigers zullen gevonden worden rechtvaardig genoeg om deze schoone hervorming te steunen zij moet voor zeker voor gevolg hebben meer vrijheid, beter bestuur en meer rechtvaardigheid. H. Plancquaert. AANKONDIGINGEN Bekendmakingen, per drukregel fr. 0.2i Reclamen, op de 4' bladzijde. 0.45 3e 0.55 Bijzondere voorwaarden voor notarissen, zaak waarnemers. Afslag voor herhaalde invoeging. Tijgerwreed en onbarmhertig wordt gij, katholieke wereldlijke onderwijzers, werkzaam in katholieke streken en gemeenten in uw be staan bedreigd opent de oogen vooraleer het te laat zij, en ziet naar doeltreffende middelen uit cfrn de onheilspellende onweerswolken, die met rasse schreden naderen, van uw hoofd af te weren en schadeloos te maken, want brood- rooverij en pijnlijk tandengeknars wordt u voorbereid. Met opene armen hunkeren de vrije normaal scholen naar uwe centen, en geven u, kandi daat-onderwijzer, zoo gij vooruit en vooral zeer godsdienstige slepdrager zijt, 't zij schijnheilig 't rechtzinnig, het diploma, dat, naar uwe onervarene meening, uw bestaan moet verze keren. Helaas I dagelijks ziet gij rondom u de u terecht toekomende plaatsen inpalmen door onverzadelijke geldwolven geestelijken, broe ders en nonnen, die met geveinsden dekmantel de godsdienstige ouders overtuigen, dat zij alleen de geleerdheid en de beste opvoeding kunnen bezorgen. Ziet rondom u, weldenkende onderwijzers, gij vooral die met de jaren, den vossigen gang van den bedriegelijken wereld volgdet, en zegt mij, hoeveel plaatsen van hoofdonderwijzers zijn er u niet ontstolen hoe talrijk worden de Vlaandersche gemeenten niet, waar broeders en nonnen al wat onder wijs is hebben ingeslokt Ontelbaar zijn de gemeenten, waar de religieuzen de plaats be stormen en bestormd hebben in knechten- scholen, waar een wereldlijke onderwijzer werkzaam was, en 't zij door de jaren, of door welkdanige oorzaak de plaats openstelde. Waarom werken al die gulzigen niet om de kosterijen te bemachtigen f dat immers past beter met hunnen zoogenoemden roep gods dienst en kerkdienst zijn rakende gebuurs, en "Nj. beschikt de geestelijkheid over geheel den plaag de inpalming dier herteloozen uit. Terecht klaagt gij over uwen onuithoudelijken toestand. Gij vraagt de stemming der wet Maenhout, die u enkel luttel hulp en troost zal bijbrengen, en uwe onverbiddelijke katholieke wetgevers schijnen ongevoelig te blijven aan uwe herhaalde smeekingen. Ja, onderwijzers, uw geduldig wachten en hopen is vruchteloos Keert den rug aan die ondankbaren, ondersteunt democratische wer king, en gij bevoordeeligt rechtstreeks uwe magere broodwinning en gij stelt paal en perk aan de doodelijke plaag van de inpalming uwer bediening door den grenzeloozen geldzucht van broeders en nonnen. S. Aangezien de kwestie der Evenredige Ver tegenwoordiging voor de gemeente en de pro vintie zeer waarschijnlijk binnen kort voor de Kamers gaat besproken worden, willen wij over deze belangrijke hervormig een woord uitleg geven. Hoe worden de provintiale leden nu gekozen? Door de meerderheid der stemmen. Bijvoorbeeld 't kanton kiest 8 provintiale raadsleden. Er zijn 12000 stemmen. De katholieken hebben 6001 stem en de andere partijen 5599. De katholieken liggen bovenzij hebben eene stem meer dan de helft der uitgebrachte stem- Reeds lang strijden de katholieke onder wijzers met vereenigde krachten voor een beter bestaan reeds i5 jaar genieten de vlaamsche hulponderwijzers echte hongerloonen, zonder een duit verbetering bekomen te hebben. Te langs en te vergeefs hebben zij met betrouwen geklopt aan de deur hunner eigene partijhoof den, voor wier verheffing en behoud zij weleer hun ambt en bestaan offerden in de ongelukkige schooljaren van 1879, onzaliger memorie 1 Helaas I dat zoo machtig katholiek landsbe stuur bleef, evenals de levenlooze afgoden, doof voor de aanhoudende smeekingen hunner beste weldoeners. Verdwenen zijn de 25 jaren katholiek be stuur gij zijt katholieke w1-1 - uv, aoor uwen ^..ucgrensaen hoogmoed verblind, aan het einde uwer loopbaan gekomen gij hebt, evenals een eeuweling, dat einde luidruchtig gevierd, om weldra voor eeuwig ten grave te dalen. Manes, thecel, phares. Op den boord van den grondeloozen afgrond zijt gij gekomen, en 't hand op het geweten, moet gij, uwe innigste vrienden en uwen verwaarloosden plicht gedenkende, rondborstig bekennen dat uwe plichtige zorgloosheid, de eenige oorzaak is dat die zelfde vrienden gesmolten zijn als sneeuw voor de zon, en rijpe vruchten wierden der tegenpartijen, om gezamentlijk uwen alge meen gewenschen ondergang te bewerken en te verhaasten. In Noord-België is de opvoeder der jeugd de getrouwste aanhanger zijne voorouderlijke ge loofsgrondstellen. Da&r nog ziet men hem soms ten koste zijner magere beurs, ten koste zijner te vroeg geknakte gezondheid aan 't hoofd aller maatschappelijke inrichtingen, en rustloos slaaft hij, zijde aan zijde van den priester, voor al wat de katholieke zaak aanbe langt. Het spreekwoord zegt overlaadt een ezel met weldaden, hij beloont u met zijne schJa onderwijzers, het katholiek lands bestuur, gesteund door de geestelijkheid, zal uwe hongerloonen blijven behouden, om u alle vrijheid te ontzeggen, om u aanhoudend tot nederige slaven te doen dienen. IE De socialisten zwijgen als vermoord. De Groeve heeft aan den procureur des konings een brief geschreven in dezen brief beklaagt hij er zich over alleen gestraft te worden hij heeft slechts gedaan, zegt hij, wat andere hem leerden namelijk volgt eene gansche reeks namen van gekende socialisten. Wij vragen aan de socialisten gij die altijd huilt en tiert op anderen, hebt gij reeds een onderzoek ingesteld om te weten wie het volk bedriegt? In alle geval er is niets van te hooren. Ziehier wat mij iemand, die zeer goed weet hoe het bij de socialisten gaat, vertelde Weet u|jC ae dwingelandij bij de socia listen mogelijk is Dit moet u verwonderen dat mannen die altijd spreken van vrijheid en karakter zoo plat liggen en zoo weinig durven zeggen als er tijrannij en misbruiken bestaan in hun partij? Bij"de socialisten zijn er veel perso nen op wien er iets te zeggen valt de eene heeft een liederlijk gedrag de andere heeft al eens lange vingers gehad, enz. Meer dan een winstgevend postje wordt bekleed door zulke personen, en daar zij weten dat zij op een enkel woord kunnen gebroken worden en op straat gezet worden, zij kruipen en vleien, en zijn altijd bereid om te schreeuwen en te vechten voor deze die aan 't hoofd staan, 't Zijn deze mannen die de socialistische kopstukken dan gebruiken om hun tegenstrevers te overschreeu wen, en desnoods af te ranselen. Ik kan mijn lezers verzekeren dat deze die mij dat zegde zeer goed bekend was met den toestand bij de belgische socialisten. 't Is wonder hoe de socialisten de katholieken napoetsen. Hoe dikwijls ziet men op ons dor pen niet menschen op wien er zeer veel te zeggen valt, die in hooge eere staan bij het geestelijk, ja dikwijls de hoogste plaatsen op de gemeente bekleeden. Waarom Wel, die men schen wetende dat er op hen veel te zeggen valt, dat men hen kan breken als men wil, zijn nede rig, gedwee, onderworpen.Dit zijn de geschikte werktuigen in de handen der dwingelanden. Let er eens op de overheden hebben gewoon-

Het Recht | 1910 | | pagina 1