Socialisten I Thielt Gedenkt den strijdpenning. De Uitvoer van Fransche Uitgaven Waarmaarde Te bekomen Lauwe en Wevelghem VTRSLAG niet meer mede met partijen, die geen eerge voel genoeg hebben hun woord getrouw te blijven. Niemand kan de handelingen der liberalen of socialisten nagaan, zonder eene diepe ver achting voor de twee partijen te gevoelen. Als ze er in lukken iemand te bedriegen, dan juichen zij en roepen triomf zij hebben nie mand meer noodig dt demokraten zijn dood, enz. En nu dat ze ons noodig hebben, nu kruipen zij,zij worden ootmoedig.zij beloven in de toekomst eerlijk te zijn, lijk een klein kind dat belooft geen kwaad meer te zullen doen, zij loopen zelfs rond om geld aan te bieden en beloven duizende frank aan wie op hunne lijst wil komen I Noch waardigheid,noch fierheid is er bij hen te vinden. De socialisten vooral zijn plat over jaar bevolen zij aan de liheralen binnen zooveel dagen te beslissen of zij ja dan neen wilden een kartel met hen aangaan, 't Is reeds omtrent vijftien maanden geleden, er is nog geen kartel en de socialisten worden hoe langer hoe braver er is sedert lang geen woord meer te vinden tegen de liberalen, in 't fameus Volksrecht dat tengevolge der armoede aan geest der Meenensche socialisten naar Kortrijk in deer- niswaardigen toestand is overgebracht, doch daar ook geene schatten vindt van verstand. De socialisten staan toch zoo gaarne bij de rijke menschen. Welke is de oorzaak van den haat der socialistische kopstukken tegen de rijke menschen Niets dan gekrenkte hoogmoed en nijd. Zoodra de rijke liberalen of de rijke katholieken zich gewaardigen eens op de soci ale revolutionairen te glimlachen, die worden geheel andere menschen. Ge moest eens in den theater te Gent den verschrikkelijken Anseele zien zitten nevens M. Siffer, den voorzitter van den katholieken schoolpenning en den man van vertrouwen van den bisschop van Gent Hoe straalt het wezen van dien gewezen werkman Wat is hij fier en gelukkig I Immers, M. Siffer is een rijk man enis van gezag bij de rijke katholieke familiën van Gent. Ook heeft de socialist Anseele deze week in den gemeenteraad luide verklaard dat de katho lieken veel beter zijn dan de liberalen van Gent 1 Wat zegt ge van zulke kwakzalvers I Al wie hen bate bij brengt voor hun hoog moed en hun zak wordt een braaf man, een eerbiedwaardig man. De bloedzuigers, de loon- dieven, die vuilbaarden, dat kanaille in zwarten frak, die leelijke papen, enz., zooals de socia listen met Anseele aan 't hoofd zoo dikwijls de katholieken van Gent hebben uitgescholden, worden de beste menschen van de wereld omdat zij M. Anseele een schepenzetel aan 6.000 fr. per jaar bezoTgd hebben, den broeder van M. Anseele tot bestuurder der gentsche scholen beroemd al over 't hoofd van drij oude schoolmeesters, die meer verdiensten hadden dan de broeder van Anseele en omdat de vertrouweling van zijn hoogwaardigheid den bisschop van Gent, hem de eer aandoet hem de hand te geven 1 Te Kortrijk integendeel zijn 't de liberalen, die tot hiertoe brave menschen zijn immers met zich plat te toonen hopen de socialisten op de lijst der liberalen genomen te worden. Willen de liberalen niet, ge zult nog nooit zoo eene vlaag van scheldwoorden op hunnen kop zien vallen. Wat de liberalen betreft deze zijn ten einde raad maken zij geen kartel een deel van hun volk loopt over naar de socialisten, en 't kan gemakkelijk gebeuren dat geen enkel antikleri kaal gekozen is maken zij kartel zij weten dat eens dat de lijsten ingediend zijn hun bondge- nooten de eerste zullen zijn om op hun kop te springen. Voor ons, demokraten, is dat alles zeer plezierig. H. Pl. Gij spreekt van op al onze meetings te komen tegenspreken. Gij zult niet komen tegen spreken. Wij zullen voor u den buiten van Vlaanderen niet openen. Wilt gij spreken op onze dorpen, zoekt er zelve lokalen en roept zelve 't volk samen. In Kortrijk, Moeskroen, Dottignies, Avel- ghem, Herseaux en Meenendat is wat anders. Hoe meer gij daar van uw volk medebrengt, hoe liever. Maar op onze vlaamsche buiten gemeenten krijgt gij in onze lokalen het woord niet. Het bestuur. DE SCHOE De Schoe is nog eens verschenen 1 De Schoe is dat katholiek schimpblad, dat de artikels opneemt, welke de Gazette van Thielt zou weigeren in te lasschen, en dat de diepste minachting heeft verworven, zelfs van wegens de overgroote meerderheid der katho lieken. De Schoe verdedigt alle misbruiken, en schijnt liever hier ter stede eenige werklieden of landsche menschen vergeven te zien door bedorvene eetwaren, dan te bekennen, wat eenieder heeft kunnen bestatigen, dat er hier te Thielt meer dan eens rotte visch werd ver kocht, zonder dat er van wegens het gemeente bestuur daartegen bijzondere maatregels wer den genomen. De eerste maal, was De Schoe zoodanig slecht aaneengelapt, dat hij van zijn eigen in stukken en aan flarden viel. 't Heeft verschei dene maanden moeten duren, om hem weerom aan een te plakken en te nagelenen, och armel de duts, die met dit werk werd gelast is zoo onbehendige schoenlapper als hij onervaren schoenmaker was Dat hij nog eenige jaren naar de beroepschool g& en zich van een goed brille ken voorzie I De Schoe noemt zich de tolk der werklie den I Is het niet om er van te barsten en moet het niet hatelijk genaamd worden zoo met de arbeiders den spot te drijven In De Schoe komt er geen enkel regel voor, die de benaming van vakblad wettigt of ver- rechtvaardigt geen regel om de rechten der werklieden te verdedigen geen woord om ze behoorlijk te onderrichten I Wij dagen De Schoe uit de tarieven, den loonstandaard bekend te maken, volgens den welken de verscheidene ambachten in de ver schillende steden en landen betaald worden. Aangaande de ebbe en den vloed der leder- markt en betreffende het invoeren van nieuwe machienen zou een tolk eener schoenmakers- gilde veel belangwekkend nieuws kunnen en moeten mededeel en, en daarover eene ernstige beoordeeling trachten te vellen. Doch over die belangrijke zaken is er in De Schob geen woord aan te treffen. Waarom Omdat De Schoe een blad is dat uitsluitelijk bestemd is om de werklieden de keel toe te snoeren, en deze aan te vallen, die de werklieden, in de oogen der volkshaters, te veel genegenheid toedragen. De eerste maal dat De Schob verscheen, had hij het bijzonder gemunt op eenen inge zetenen der stad, die gedurende gansch zijne loopbaan immer en zonder aarzelen de mindere standen heeft verdedigd. Die heer had de groote misdaad bedreven aan eenen Antwerpscheu geneesheer, die zich bijzonderlijk met gezond heidsleer onledig houdt, eenige gevraagde inlichtingen te bezorgen. Die geneesheer, die tevens volksvertegenwoordiger is, heeft het nuttig geoordeeld deze inlichtingen aan de Kamers mede te deelen. En zoo werd de zorg loosheid van het Thieltsch gemeentebestuur overal bekend gemaakt, alsook zekere slechte, toestanden der stad. 't Was genoeg, om de woede van het katho liekejanhagel te ontsteken 1 Doch zoo echt, zoo gegrond waren de ver klaringen in de Kamers afgelezen, dat in het artikel zelve, waarin De Schoe aan zijne geveinsde verontwaardiging lucht gaf, hij toch anders niet kon, dan gestadig te bekennen, dat in den grond toch alles waar was, wat men had aangeklaagd. De Schoe had zich met zijne eigene zool geslagen I Een gepeperd antwoord liet zich niet wach ten en tot den dag van heden is het onbeant woord gebleven. De kleine burgerij Wat hebben de behouders voor de kleine bureerij gedaan Niets, weerom niets en nogmaals niets. Om wat zand in de oogen te strooien, werd eene onderzoekscommissie ingesteld. Wat goeds is er vandaan gekomen van de kleine burgerij Geen, hoegenaamd geen 1 Meer als vroeger wordt de kleine burgerij onderdrukt onder de patenten en de lasten van allen aard. Provincie en gemeentebesturen, even als de regeering hebben gewedijverd om onder andere de herbergiers de goudstukken uit hunne zakken te pressen. De kleine winkeliers, die alles moeten in- koopeu met kleine hoeveelheden, en bijgevolg alles moeten duurder betalen, zijn onderwor pen aan groote patenten. De groote winkeliers, die voor millioenen franken zaken doen, beta len in verhouding om zoo te zeggen niets. Daarbij de lasten verhoogen gestadig. Hier in Thielt werden er onder andere door het katholiek gemeentebestuur twintig duidend frank nieuwe lasten gelegd, die bijzonderlijk wegen op de landbouwers en de kleine nering doenders, die menschen betaalden zeker nog niet genoeg de kleine burgers willen verbete ring van hun lot. Daarom stemmen zij als één man voor Paul Robberecht, kandidaat der vrije christe demo kraten. BERICHT Alle inwoners van stad en omliggende, welke de wereldtentoonstelling van Brussel dees jaar willen bewonderen, zullen dit kunnen, met zich te laten deelmaken van den Onafhanke- lijken Reizigerskring Nn voor Later gesticht in 't volkshuis, Statiestraat te Thielt de reis zal plaats nemen op 14 en 15 Augusti aanstaande. Men spare dus van nu. De minste storting is 3o centiemen. Volgens de officiëele Fransche statistiek, groeit ieder jaar den uitvoer aan van Fransche dagbladen en tijdschriften In 1906 leverde men van Frankrijk aan den vreemde uit: 2,2o8,55i kilcgr. dagbladen en tijdschriften in 1907 bereikte men het cijfer van 2,260,405, en in 1908 kwam men tot een totaal van 2,624,400 kilogrammen. Daar de officiëele waarde per kilogram op dit oogenblik fr. 7.12 was, heeft men in 1908 in Frankrijk voor 18,685,729 franken bladen en tijdschriften uitgevoerd. Op dit gebied is België de belangrijkste ver bruiker van Frankrijk; inderdaad, in 1906 ont vingen wij i,7o5,533 kilogr.; in 1908, 1,970,000 ki'.ogr. dagbladen en tijdschriften van Over- Quiévrain, wat 14,032,808 frank vertegen woordigt. Na België, komen Groot Bretanje f260.007 kilogr.), Duitschland (149,760 kilogr.), Zwit serland 72,900 kilogr.), de Vereenigde Staten van Amerika (32,100 kilogr Indien'dus de Belgische Regeering het voor stel aanneemt, waarmede de Hoogere Handels- en Nijverheidsraad zich bezighoudt, strekkende om de Fransche bladen bij hunne intrede in België te belasten, zou de Slaat er stellig aan zienlijke hulpmiddelen in vinden en aan de Fransche regeering eene duchtige les geven tegen den taks op onze drukwerken en werk lieden. 't Is verheugend voor de Christene Demo kraten, hoe gretig, landbouwers en pachters, luisteren naar de gegronde aanhalingen, uit het Program der Vrije Christene Volkspartij. Wanneer de regeling der pachten uitgelegd wordt, met de lange termijn van 3o jaar, met bepaalde prijs van pacht volgens klas en hoeda nigheid van grond, juist lijk men nu de lasten klasseert, onder toezicht van landbouwraden. Hoe lang reeds, kon en moest de regeling door de" boerenbonden, wiens belangen het toch wel zijn, doorgedreven geweest zijn Was dat niet een der eerste verbeteringen die de boerenbonden moesten invoeren ten bate hun ner leden en is het niet duidelijk te zien, dat het in zake van pachten en lasten boeren handen zijn, die in d'handen zitten van groote eigenaars, en onder opzicht van pachten en lasten lam liggen Nu, ingezien het rechtvaardige dat zelfs aan geen enkel rechtvaardigen eigenaar, schadelijk kan zijn, met al de voordeelen die er de pach ter van te verwachten heeft, is het de strengste plicht, voor de landbouwers hunne stem te geven aan uwen vastberaden Kandidaat Hector Placquaert, die met zooveel zielen iever, uwe zaak verdedigt. De regeling der pachten moet door de wetgeving uitgevoerd worden, doch zal nooit door do oude bewaarders (vasthouders) zoo Katholiek als Liberaal, uit eigen beweging gestemd worden, dat ware hunne eigen voor rechten den nek omwringen. Maar de Chris tene Demokraten, allen katholieken die afge scheiden zijn, om de onrechtvaardige handel wijze der katholijke partij, ten opzichte hunner kiezers, zullen ze met uwe hulp, wel dwingen, tot daar te komen. ook, wat meer is, en 't eenige wat ons te doen staat, pachters, bur gers en werklieden elk \ijn spel kiest awe kandidaten om uwe belangen te verdedigen. Ziet niet meer om, naar dat comediespel van katholiek en liberal, weet wat ge zijt, cn wat er U te doen staat, kiest mannen van zaken, die wel uwe godsdienstige overtuiging hebben maar vrij zijn, Vrij gekozen door U, Volk, dat zijne rechten eischt dan oh I dan zal men met die goedzakkige VlamiDgen niet meer spot ten; ja, maken wij het die katholieke huiche laars indachtig, dat zij voor hun jubeljaar te sluiten, hunnen oproep van over 25 jaar geen man, geen cent meer, in 't oud museum gezet hebben, en voor uwen dank, van iederen huis vader zijn oudsten zoon, zijn-eerste redplank voor zijn bestaan afgenomen hebben. 't Wordt hoog tijd, dat het verandere. P. UIT MEENEN De -werkstakking in Halluin uitgebroken, waarin er zooveel werkers van Meenen betrok ken zijn, duurt nog altijd voort, het is nu sedert 19 weken dat deze werkersmassa strijd voert tegen hunne patroons en aan niets is er eene i verandering gekomen. Over eenige weken dach ten wij dat het einde nakend was, maar onge lukkiglijk onze hoop was spoedig verslonden. Terwijl de rijken lustig in hunne huizen en i kasteelen zitten te smeeren en alle slag van 1 lekkere dranken zitten te drinken, denken zij aan den honger en de ellende van hunne werk- j lieden niet. Daarom hebben wij, kristen demo- 1 kraten, besloten op alle vergaderingen en bij eenkomsten onze vrienden aan te wakkeren geldinzamelingen te doen, ten einde die dui zende werkstakers te ondersteunen. Vooreerst op de vergadering van den arron- dissemëntsbond van Zondag laatst hebben de afgeveerdigden uit Meenen dezen droevigen toestand kenbaar gemaakt, zulks miek een die pen indruk op al de aanwezigen. Eene omha ling werd gedaan, die de som van 8 franken opbracht, dan werd er op verzoek van den hoofdman Hector Plancquaert en met de toe stemming van al de leden eene som van 40 fr. uit de kas van het steunfonds onmiddelijk ter hand besteld aan de vrienden uit Meenen. Onze moedige strijdmakker uit Moen heeft dan eene aanspraak gedaan, waarin hij vurig de afgeveerdigen aanwakkerde om elk op zijn gemeente geldinzamelingen te doen, ten einde die schaar moedige werkers ter hulp te komen. Men mag niet vergeten dat zij ook nooit ten achter zijn gebleven als het er op aankwam de noodlijdenden terug ter hulp te komen. Deze woorden werden warm toegejuicht en allen hebben hunne toestemming gegeven en beloofd dat zij huDne vrienden en partijgenooten gingen aanwakkeren om hunne werkers moedig te hulp te komen. Het bestuur van de propagande club. N. B. Alle giften worden in dank aanveerd bij Louis Favoreel, voorzitter van de onafhan kelijke vereeniging, Schansstraat, barrakken, Meenen. Wij doen een warmen oproep aan al de vrienden van Meenen, Wevelghem, Lauwe, Moorseele en Reckem, die begeeren de inhuldi- ding van het vlag gefeeste van Hal bij Brussel, bij te wonen, mogen hunnen naam kenbaar maken, waar er eene spaarkas zal ingericht worden bij L. Favoreel, Schansstraat, barrak ken, Meenen. Het zal nogmaals eene verbroedering zijn waar alle demokraten van gansch het land zullen vertegenwoordigd zijn. Het Bestuur. Bij de verkoopers van Het Recht te Sweve- gem, Stacegem, Harelbeke, Waeregem, Anse- gem en Gijselbrechtegem, liederenboekjes en boekjes onze Strijd van priester Fonteyne aan 10 centiemen. Geef ons heden ons dagelijksch brood, dus bidden armen en rijken, kleinen en grooten, iederen dag. Waarom, o heer, zijn er zooveel, die gebrek hebben aan dat dagelijksch brood dat ze met zooveel betrouwen afsmeeken van uw vaderhand En waarom zijn er duizenden die baden in weelde en overvloed en niet omzien naar hen die hongeren naar hen die ver gaan van armoede en gebrek hoeveel rijken zijn er niet die bidden als de armen, geeft ons heden ons dagelijksch brood en geen bete broods weggeven, aan deze die honger hebben. Aan de deur van den rijken vrek smeekte de arme werkman om een kruimelke brood, het werd hem geweigerd. Dat gebeurt nog. Belgie is rijk, Belgie is gelukkig verklaarde koning Albert in zijn troonrede den dag zijner inhuldi ging. Ja, het is rijk en gelukkig voor wie voor de werklieden niet. Des winters ziet men kinderkes loopen over de straat, bibberend en versteven van de kou 1 Knechtjes en meisjes klagen soms in de school dat zij pijn in den buik hebben van honger en kou. Vindt men geen ouders, die schreeuwen en klagen, op het hoofd slaan met de vuisten omdat zij kinders hebben die een boterham vragen en geen kunnen geven. Belgie is rijk 1 en vruchteloos vragen duizende werklieden geef ons heden ons dagelijksch brood. Belgie is rijk, en wij, arme oude versletene werklieden, trekken negen centen daags voor ons pensioen. Belgie is rijk, maar het geld ligt in de coffre forts der rijken dicht opeengestapeld en nooit denkt men aan den armen werkman. Wanneer, zullen deze woorden waarheid zijn en wanneer zullen de werklieden hun dagelijks brood hebben Met 22 Mei aanstaande zenden wij Hector Plancquaert, den advokaat der vlaamsche werklieden, naar de Kamers. Dan zullen de werklieden eenen verdediger hebben die hen op stoffelijk en zedelijk gebied zal helpen. Vlaswerker. OVER DE NIEUWE KRIJGSWET voorgedragen door R. Vander schelden op het arrondissementskongres te Moescroen, op zon dag 9 Januari 1910. (Vervolg). Als onafhankelijk land heeft Belgie slechts een leger van noode die in staat is de inwendige orde te handhaven en om, in geval van oorlog tusschen zijne gebuurlanden te beletten dat de strijdende legers zijne grenzen overschrijden. Welnu, niettegenstaande dit, zien wij gedu rig aan onze krijgslasten verzwaren I Gedurig worden millioenen op millioenen uitgegeven aan nieuwe forten en kazernen, aan meer en nieuwere bewapeningen en de nieuwe wet van legeraanwerving komt eene aanzienlijke ver hooging van het getal manschappen in te voe ren. Wel deden onze militaristen de belofte het oude effectief niet te overschrijden, maar wij weten door ondervinding welke weerde men mag hechten aan dergelijke beloften. De vermeerdering der getalsterkte is een onbetwijfelbaar vastgesteld feit, doch, hoe hoog deze vermeerdering zal loopen is moelijk te bepalen. De nieuwe legerwet is een eerste stap naar den algemeenen dienstplicht. Ook hebben de Wetgevende kamers, die vroeger jaarlijks het legerkontigent vaststelden, met de nieuwe wet vooitaan het recht niet meer daar toezicht over te houden. Ons tegenwoordig gouvernement belooft uiterst breed te zijn in het verleenen van vrij stellingen. Daarin kunnen wij geen vertrouwen stellen. Ten eerste wij kunnen ons niet te vreden stellen met beloften vaststaande, afdoende wetten moeten wij hebben. Ten tweede, een gouvernement leeft geheel dikwijls niet lang en kan morgen Vervangen worden door een ander dat niet verantwoordelijk kan gesteld worden voor die beloften. Ten derde, de eerzucht onzer militaristen doet hen maar heel dikwijls de wetten overschrijden, ver dus dit gedacht dat zij van beloften zouden rekening houden. Ook geeft dit stelsel van ruimschoots toepassen van vrijstellingen, aan leiding tot allerhande misbruiken en onrecht- veerdigheden. Immers de vrijstellingen die gedaan worden moeten geschieden op aanvraag der belanghebbenden, door tusschenkomst van de gemeenteoverheid. Wanneer nu die belang hebbende in de gunst staat van den burgemees ter of andere invloedhebbende personen zal zulks in vele gevallen veel bijdragen tot het bekomen der vrijstelling, terwijl anderen, zon der voorspraak, zonder bijzondere bescherming, dikwijls met meer recht van vrijstelling,dikwijls zullen moeteD optrekken. Dat is onze jongelin gen, gedeeltelijk overgeleverd aan het wille- keurig lot. Is nu de nieuwe aanwervingswet van aard om in onze huisgezinnen beter onthaald te worden dan de oude wet met zijne loting Wel integendeel. Daar de wet toelaat dat de tweede zoon de oudste vervangt,op voorwaarde dat hij niet meer dan twee jaar jonger zij, kan geheel dikwijls moeilijkheden en familietwisten doen ontstaan die dc ouders met den besten wil niet kunnen beslechten, in plaats van de algemeene loting kan het nu geheel dikwijls de loting onder broeders zijn I De loting is afgeschaft 1... En die afschaf fing der loting diende als een verleidingsmiddel om de nieuwe legerwet te doen doorgaan. Im mers alle partijen bestreden de loting, en wij, democraten, niet minder. Met het verdwijnen der lotingsdagen verdwijnen de dagen der wilde tooneelen, werd algemeen aangevoerd. Wat ons betreft, wij meenen dat er gelegen heid genoeg bestaat tot het hernieuwen dier wildemansstreken, op de konsuldagen bijvoor- beeld, ea men veel doeltreffender zou te werk gaan door onze jeugd een goed verplichtend onderwijs te verschaffen, opdat zij door goede opvoeding het besef krijgen van mensch zijn en zich zelf weten te eerbiedigen en te achten.

Het Recht | 1910 | | pagina 2