Partijvergaderingsn JAN VLEMINX Q©©0ö©0ö©O©S@©ö© VRAAGT XXXXXXXXXXXXXXXX Arrondisseme nt Brugge Miiiiimimaf Meetings STEUNFONDS Plechtige Vlaginhuldiging van den Bond van Halle GEEN BETER BOEKJE Zoo wij, democraten, nu de loting bestreden was het niet met het doel den algemeeuen dienstplicht in te voeren, in der mate van Belgie's behoefte. Hetzelfde geldt de afschaffiog der plaatsver vanging. Overtuigde voorstaanders van den persoonlijken dienstplicht als wij zijn, betrach ten wij enkel daardoor de deelneming van al de klassen der samenleving in 's lands verdediging van orde en rust. De plaatsvervanging is afgeschaft, doch be nevens de zonen der bezittende klassen zullen wij talrijker dan voorheen de zonen der werken de klassen de kazernen zien binnen trekken. Onze partij kan dus geen vrede hebben met de nieuwe krijgswet en moet met hardnekkig heid en overtuiging dan ooit den strijd voort zetten tegen het overdreven en alverslindend militarisme. Doch, als men iets afbrec-l_f moet men iets beters in de plaats si.;...^een men op bouwt moet gesteund op een vasten grond en moet goed zijn ingewerkt. Wij moeten dus ook de grondslagen leggen waarop een vrijwilli gersleger moet worden ingericht en bestaan. Dat is een van die punten onder vele andere die het werk is van de partij in 't algemeen. Daarom is het dat vergaderingen, partijcongres sen zouden noodzakelijk zijn voor het leven eener partij als het brood voor het leven van den mensch. Weten wat de partij in den grond wil, dien wil bestudeeren om in alle omstandig heden dien wil te kunnen stellen tegenover hetgeen men bekampt. Ziedaar hetgeen een demokraat van noode heeft om als goede apostel zijner partij te kun nen optreden. Ten slotte stemt de vergadering de volgende dagorde In krijgszaken, verklaart het congres zich tegen alle vermeerdering van krijgslastsn aan ziet als het na te streven ideaal, het vrijw.il- ligersleger, en wensc'nt dat in 't eerste algemeen partijcongres deze kwestie grondig besproken worde. aan den Drukker van ons blad de nieuwe uitgave van het 10 Centiemen het stuk Schoone winst voor de voortverkoopers. Uit St-Andries bij Brugge Zondag werd hier door de democraten eene meeting gegeven. Een persoon, die uitsluitelijk gekomen was om van hem te laten spreken om in de gratie te staan van de kasteelheeren, kwam daar beweren dat de arme meDSchen van deze parochie zich mochten gelukkig achten dat er zooveel edellieden en kasteelheeren op S. Andries woonden, want volgens hem werden al de arme lieden mildelijk ondersteund door die edelmoedige menschen. Hij beweerde ook dat de bevolkiüg van S. Andries zich ook dank baar toonde tegenover die kasteelheeren, die volgens hem eene weldaad waren voor deze parochie. De spreker der democraten bewees dat de bevolking van S. Andries de kasteelheeren in hun herte niet moeten dragen, want, in de laatste gemeentekiezing, zegde hij, werd een kasteelheer, die volgens men beweerde een orgel aan de kerkfabriek beloofd had, indien hij gekozen werd, geklopt en dan nog met eene groote meerderheid die gegeven werd aan een eenvoudigen burger. Zoodat de burger nog de voorhand had bij dien machtigen kastéélhc:.-' Dan vernamen wij dat het Bureel van. j cl- l dadigheid van S. Andries in 1909 de so n v m 27 duizend frank aan de armen uitdeeld-, en, zegde ons een lid van den gemeenteraad; dat was wel het bewijs dat de kasteelheeren niet veel doen voor dc arme menschen, want er staan van die machtige kasteelheeren gekend voor het betalen van hongersloonen (8 tot 10 fr.) mr> de werklieden, vaders van familie, die daarmeê nu geheel hun gezin moeten onder houden. Die kasteelheeren zuilen hunnen verdediger wel trachten te beloonen met een eereteéken, want hij staat bekend bij de bevolking voor andere edelmoedige daden. Een toehoorder. Zondag en Maandag zijn de meetings van St Kruis en St Andries goed gelukt. In beide kwamen katholieke bewaarders onderbreken, maar zij werden aanstonds op hunne plaats gezet. De sprekers C. Huys, B. Minnebo, en Cam. Moeyaert qogstten veel bijval. Meeting te Lisseweghe Zondag 27 Februari, om 5 ure, in de herberg van de weduwe Gunst, meetjng te Lisseweghe. Arrondissement Gent-Eecloo Buitengewone belangrijke vergadering, welke 5T1 plaats hebben op Zondag den 12 Maart, om 1 x uren s'morgens in het Hotel de Russie, aan de groote statie. Elk weze op post. Het Bestuur. Ronse Op Zondag 27 Februari, om 9 1/2 uren 's morgens algemeene vergadering van de demo - kratische propagandaclub Vooruit voor recht, vrijheid en plicht. Dagorde 1. Goedkeuring van het nieuw reglement. 2. Verslag van de vorige algemeene vergadering. 3. Verslag der rekening. 4. Réis naar Halle. 5. Klaroensclub. 6. Propaganda in de stad met onze bladen. Gezien de belangrijkheid der dagorde, ver wachten wij alle man op post. Het Bestuur. Wevelghem-Lauwe Vergadering voor al de leden van Wevelghem en Lauwe, op Zondag den 6 Maart, halfvasten zijnde, zal de vergadering plaats hebben om 9 uren 's morgens in het lokaal Den Bascule bij Edmond Depaepe, Brugstraat. Op de laatste vergadering hebben leden verklaard elk een nieuw lid mede te brengen. Wij hopen dat het waar zal zijn. Dagorde Politieke toestand van het arron dissement. Moesman Vergadering voor den propagandaclub, op eersten Zondag van Maart, om 9 ure 's mor gens, in Klokke Roeland. Dat alle man op post weze want er is veel en goed werk te. verrichten. Propagandakring van Kortrijk Op Maandag 7 Maart, om 6 1/2 ure 's avonds, zal er eene belangrijke bijeenkomst plaats hebben bij vriend Désiré, Gentwijk. Hoofdman Plancquaert zal er aanwezig zijn, en alle vrienden en partijgenooten worden stellig verwacht, want zeer belangrijke punten staan aan de dagorde. Allen op post. Desselghem Vergadering van den bond, op Zondag 6 Maart, in 't gewoon lokaal. Wij verhopen dat niemand zal ontbreken. Hel Bestuur. RFCKEM y Heden Zondag 27 Februari, om 4 ure namid dag, meeting te Reckem, bij onzen -vriend Stragier. Spreker H. Plancquaert. LAUWE Helen Zondag 27 Februari, om 6 ure 's avonds, meeting te Lauwe, ter herberg «Café de la place. Spreker H. Plancquaert, KNOCKE Op Zondag 6 Maart, om 3 1/2 ure namid dag, meeting ter herberg De Koeivoet tus- schen Knocke, Moen en Heestert. Spreker H. Plancquaert. DEERLIJK Op Zondag 6 Maart, om 6 ure 'avbnds, mee ting ter herberg De Nieuwe Klokke bij Camiel Verhelst, Steenweg van Deerlijk-Statie naar St-Louis. Spreker H. Plancquaert. SWEVEGEM Op Zondag i3 Maart, om 4 ure namiddag, meetingeu te Swevegem bij Jules Lotijn, koopman, Kortrijkstraat, en om 6 ure 's avonds in 't huis van Commerce Spreker H. Plancquaert. OOTEGEM Op Zondag i3 Maart, meeting te Ootegem, in de Vlasbloem, bij Vandeputte om 3 ure namiddag. "K f t( i INGOYGEM Op Zondag i3 Maart, meeting te Ingoygem, bij Jules Vande Meulebroucke, in de Groene Wandeling om 4 1/2 ure. h DESSELGEM Op Zondag ao Maart, om 4 ure namiddag, meeting te Desseigem, in 't Straal WAEREGEM Op Zondag 20 Maart, om 6 ure 's avonds, meeting te Waeregem, in Het Logement, Statiestraat. WEVELGHEM Op zondag 20 Maart, meetingen te Wevel ghem in den Hoogen, (Kruishoek) om 4 ure, en ter herberg den Bascul, om 6 ure 'savonds. Spreker H. Plancquaert. AVELGHEM Op Zondag 27 Maart (Paschen) om 6 ure meeting te Avelghem. HULSTE Op Zondag 27 Maart ("Paschen), meeting te Hulste in de Vlaamschen Leeuw bij Jan Snau- waert. voor 't arrondissement Kortrijk Inkomsten: 1042.06 fr. Uitgaven 722,23 fr. In kas o3i3,63 fr. MEENENMaandelijksclie bijdrage van den bond van Meenen, 10,00 fr. Eenige vrienden vergadert heb ben eene wijkclub gesticht Brugschevoorgeborte. o.5o fr. DEERLIJKWekelijksche gift van den gazetverkooper van Swevegem, omdat het mij spijt dat dien strijdbroeder van Swevegem ons moet verlaten 0,10 fr. Van een demo- kratische vrouw omdat de feuilleton Jan Vlemincx geen Zondagen meer zou weg blijven in «Het Recht», o,o5 ff. Omdat er binnen kort te Ilarelbeke ook een bond zal Ij staan o,o5 fr. Leve zwarte Plancquaert, zwarte Plai quaert verweten 'dftór een roste socialist A. P., o,V. Omdat het Volksrecht geen verslag durft gevenf dé laatste meeting der socialisten te Deerlijk o.oJu Wanneer kruiptden dikken uitzijn kot? O. V, S., 0,1 Voor de onbeschofte spreuke van Coole te Haralf 0,10 fr. Omdat hij veel blazen op zijn vuisten haa op de muren te slaan o,o5 fr. En daarna nog twee l blessen kreeg, o,o5 fr. Omdat mijn kind gauw zout zen zijn dat ik s'nachts beter kan slapen, o,o5 fr. A Coole in plaats van alleen met vieren zou moet.J om near Harelbeke te komen, 0,10 fr. Als Dei zeker gekozen is waarom valt hij op zijn knien vil liberalen o,o5 fr. 't Volksrecht scgrijft dat De a zeker gekozen is, maar't zal Plancqnaert zijn, o,l Omdat Coole zoo beleef de woorden uitgehaald he\ Harelbeke 0,10 fr. Maandelijksche gift, van een drt kraat van Deerlijk die onbekend moet blijven, 1,00 fn MOENGewonnen in den Teerlingbak, voor j strijd, o,25 fr. Een liedjesboekje, 0.10 fr. Leve Plaj quaert, o,rn fr. Voor de vooruitgang der demokrater© Moen o.20 fr. HARELBERE (Stacegem) Voor een abonnement De Kristene Demokraat 1,00 fr. DEERLIJK Rondgehaald door een kristene demo» kraat A. T in de herberg De Snep te Deerlijk, o, fr. Wekelijksche gii'c van een demokratische herbergier o,xo fr. MOESCROEN Leve de christene volkspartij, Cies Degroeve van Mcescroen, 1 00 fr. Omdat Jan Liesken in zijn midden pakte, o.3o c. Omdat Jef niet wist wat het was, 0.10 c. Waermaarde. Hoe is het vrienden van Overleie met den vooruitgang Alles goed, zeker wel 3o c. Ge bewerkt ook goed, uw eigene gemeenten elke demokraat, zijn straat gehucht of wijk, vergeet het niet, beste vrien den, t' is zoo een vruchtbare werking, bewerkt uwe vrienden, ;f uwe bladen rond, verspreid strijdboekjes van Pr. Fonteyne, t' is zoo een machtig wapeij* dat door vrienden, voortge- geven, dubbel ..ffekt maakt. Spreek aan oude lieden over hf - pensioen aan landbouwers over de regeling der pachten, enz. 3o c. Als er hier in onze streek eene meeting belegd is, al de ieverige mannen, wakkeren hun vrienden aan, en trekken op, een uur in 't ronde. Als de vooruitgang, op uwe streek zoo bloeiend is, als alhier, is de zegepraal verzekerd Dus, Beste vrienden, dat elk zijn vrienden be- werke 1 1 o,3o fr. Tieghem Rondgehaald op de meeting te Tieghem na de vlucht der socialisten 3.3o fr. Alles wordt in dank ontvangen bij R. Van- derschelden te Deerlijk. DEERLIJK Op Zondag i3 Maart, pintedek bij Henri 'Caveye, in Prins Boudewijn. Demokrater:, bezoekt uwe vrienden. met de toelating van 't gemeentebestuur Op Zondag na Pasehen, 3 April. Wij verhopen dat de vrienden van geheel het land talrijk zullen opkomen. Het "moet een plechtige dag zijn voor het arrondissement Brussel. Verdere inlichtingen voor later. Namens 't Bestuur Priester FONTEYNE. vcor de verspreiding der christen demo cratische gedachten of het werkje 64 bladzijden beslaande, van Priester Fonteyne. Vraag het aan den drukker Camiel Moeyaert, Coupurerei, Brugge. Een exemplaar kost 10 centiemen. Voor voortverkoopers, maatschap pijen, of exemplaren, bij zeker getal genomen, groote afslag. 75 MENGELWERK EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Christene Democraten in Vlaanderen. DOOR H. PLANCQUAERT Er kwam daar nen demokraat spreken. Maar daar is hij wel ontvangen geweest Wat er daar geroepen, geschreeuwd en geschuifeld is, daar kunt gij u geen gedacht van geven, 'k Ben er schier heesch van. Nooit heb ik zoo'n plezier gehad. Had die mensch misschien iets misdaan, vroeg de vrouw die weinig van politiek kende, gansch naïef. Hoe iets misdaan Is 't geen schande van 't volk zoo te komen opmaken Wat willen die kerels tot de menschen komen spreken Waarvan hebben zij verstand Van niets. Zij doen dit enkel om aan een plaats te geraken en niet meer te moeten werken. Niet waar, Karelken, sprak hij, zich tot 't bultjen wendende dat met hem was. 'k Ken ik daar niets van, mijnheer Pier, sntwoordde de koeier, want Karelken was koeier op 't hof van Pier. 't Is spijtig dat hij daar niet tot 's avonds gebleven is, we zouden hem eens gevraagd hebben op hoeveel tijd hij van Vossem tot Ninove kon loopen met nen goeden pak slagen geladen En Pier met nen grooten vloek sloeg de vuist op den toog. Dat ware schoon geweest, sprak Liesken bitsig. Zoo vreemde menschen slaan. Ge zoudt er veel eer van halen. Hein, zei Pier, wat scheelt er met u vandaag 't Staat ♦geloof ik alles tegen uw goestiDg. 't Is gelijk, luidde 't antwoord beslist. 'k Vind het gemeen treffelijke menschen alzoo te behandelen. Wat, demokraten treffelijke menschen Wat vindt ge er onder tenzij al 't slechtste volk van de streek Franschmans die hier bij ons niet willen werken en in Vrankrijk gaan slaven lijk bee ;ten om hier dan alles te verzuipen werkvolk dat te leeg is om te werken en wat jonge kerels die 't volk opmaken om te zijnen koste te kunnen leven, 't Is nen boel, nen vuilen, rotten boel En Pier volgens loffelijke gewoonte gaf nog nen vloek dat het kraakte. Ge liegt, riep een schorre stem. Ik zeg u dat ge liegt,» en er werd nen grooten slag op den tafel gegeven. Jan Vleminx was recht gesprongen, en den onbeschoften boer willende nade ren had hij nen stoel niet gezien die voor hem stond en hem omver geloopen. Liesken werd bleek als nen versch gewitte muur. Waarmede hebt gij u te bemoeien dan, jongen, wie spreekt er u aan sprak Pier, hem scherp beziende. 'k Zeg u dat ge een lasteraar zijt, stotterde Jan en hij sloeg nog eens met zijn vuist op de tafel terwijl hij op zijn beenen waggelde. Ha kerel, 'k herken u, sprak Pier. En ge durft gij mij hier op mijn eigen gemeente, in mijn eigen gebuurte, hier in mijn huis, van God.... dat is hier 't mijne, beleedigen. Wacht eens... Pier knoopte zijn vest toe en maakte zich gereed Jan Vleminx onder handen te pakken. Hij werd al met eens bij den nek gegrepen door een kleine maar felle hand en achteruitge trokken en onmiddelijk daarna stond 't meisje voor hem gloeiende dol met de vuisten in de heupen en oogen die bliksems schoten. Er valt hier niet te vechten schreeuwde zij. We zullen eens zien of gij hier in ons huis menschen slagen zult geven. Dat is hier mijn huis,schreeuwde Pier, razende omdat Liesken partij trok voor den demokraat. Gij hebt hier niets te zeggen,» schreeuwde Liesken nog luider. Ge wilt bier zeker nog eens alles overeind zetten Hier baas spelen I En als gansch 't dorp dan over ons spreekt, zult gij ons verdedigen 't Is hier al tegen ons en door uwe schuld. De Pastoor zal zeker nog eens op ons herberg moeten prediken en we zullen zeker voor u nog eens met beschaamde kaken in de kerk moeten zitten. Wilt ge elders van uwen bonjour gaan maken ge moogt, maar hier niet. Ge hebt hier reeds genoeg uitgestoken.» Dan haalde Liesken die hoe langer hoe razender wierd nen ganschen hoop oude koeien uit den gracht en alles rolde zoo rap en zoo schetterend uit haar mond, dat Pier den tijd niet had er een woord tusschen te plaatsen, en gansch verbluft als nen sul stond te gapen. Jan had zich bereid gehouden in den woordentwist Liesken ter zijde te springen, maar weldra had hij zich gansch verbijsterd op zijn stoel laten vallen, overtuigd als hij was dat 't meisjen zijnen hulp gemakkelijk kon missen en voor zooveel hij nog zien kon, bezag hij met verbazing die kleine furie uit wiens mond verwijten en scheldwoorden als een kletterende hagelbui op den kop van den verbluften Pier nedervielen. Van natuur hebben de vrouwen eene bijzondere gave voor tooneelschikking en de verdeeling der rollen. Liesken de energieke, de krachtige rol spelende, nam de vrouw op haar de rol van middelaarster. Toe, mijnheer Pier, houd u kalm. Ge moet toch op ons denken. Ge weet hoe de menschen van ons klappen. Wat gaat het zijn als men morgen hooren zal dat er hier gevochten is geweest 1 Ge weet hoe kwaad de pastoor op ons is Zondag krij gen we het wederom in den preekstoel, 't Is zoo geestig niet voor mij en onze Lies. «Ja maar wat heb ik nu toch misdaan sprak Pier zi«h half verontschuldigend. Wat heb ik misdaan, spotte Liesken hem na, en weerom rolde het uit haren mond als waren alle sluizen der welsprekend heid open en kwamen al de kijvagien die voor en na Christus geboorte op vischmarkt of tooneel plaats hadden gegrepen of voorgesteld werden, als een door regens gezwollen bergstroom buitengestort. Jan was verrukt van bewondering voor dat fel gebekt spook. Hij achtte het zijn plicht ook een woord in 't midden te brengen om niet te toonen dat hij het met Liesken hield. Hij stond recht zoo goed hij kon en wilde spreken, doch eer hij een woord had uitgebracht kreeg hij van de vrouw een duw op 't hart dat hij op zijnen stoel wederzonk. Gij moet ook zwijgen, sprak de vrouw. Ge moet alle twee zwijgen, voegde zij er bij om bewijs te geven dat zij wel onpartijdig was. Jan hield zich stil en Pier ook zei geen woord. De bazin wandelde altijd voort met korte stapjes tusschen Jan en Pier, zoodanig dat ze elkander niet konden naderen. Liesken stond in den toog met de handen ia de heupen, zeer kwaad en duister te kijken. Pier sloeg soms de oogen op haar, doch ze wilde hem niet bezien integendeel, iedere maal hij haar bezag, neep zij de lippen nog nijdiger samen. Dit scheen toch effekt op hem te maken want hij werd kalmer en sprak geen woord meer. Ware ik van u 'k zou voor een half uurken voortgaan. sprak de vrouw zacht. Zoolang ge hier zijt zal de vreemdeling niet willen voortgaan. Keer dan terug, zoo zal alles rustig afloopen, niet waar Karelken Ja, de vrouw heeft gelijk.'t Ware genoeg om nog eens nen klap op de parochie te hebben en uw ouders zouden dat ook niet gaarne hebben, mijnheer Pier.

Het Recht | 1910 | | pagina 3