Plechtige Vlaginhuldiging 't Luilekkerland der dieven Nog de 30 millioenen TOLK DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ xxxxxxxxxxxxxxxx Onderwijzers oogen open a. u. b. II! aan Zondag 20 Maart 1910 't Blad 5 eentlemen 17* jaar N' 12 HET RECHT Ood m VoJttJ li;sebpij«jngs|H,ijs vair fielgenlaad Ben jaar fr. 3.oo. Negen maanden fr. a-e5 Zt8 maanden fr. 1.75 Drie maanden fr. i.m raar buiten het land de vrachtloon daarbij, j H®efd®nst«ll®p H. PLANCQUAERT Men schrijft in ten bureele van dit blad an bij alle postmeesters en brievendragars Alles moet vrachtvrij geetumrd worden naar het bureel van het blad COUPBREREI, BRUGGI AANKONDIGINGEN Bekendmaking; per drukregel fr. e.fé Reclaaen, op de 4* bladsijde. e.^i 1 3e e.5é Bijzondere veorwaardea voor aotariesea, sauüc- waarnemers. Afslag vaor herhaalde iaveegiag. Alle eerste en derde MAANDAGEN der ma .nd, zetelt onze hoofdman H.' Plancquaert van 9 tot 11 uren in Prins BoudewijnGroote Markt, te Kortrijk. Kostelooze raadpleging vot r de leden onzer bonden en al wie door hen gezonden wordt. Met toelating van 't gemeentebestuur VAN DEN BOND VAN HALLE Op Zondag na Paschen, 3 April. Om 2 ure, vorming van den stoet, steenweg van Edingen. OPTOCHT door de stad. Daarna CONFERENTIE in de groote zaal der Harmonie. De hoofdmannen der partij zullen er het woord voeren. Talrijke groepen zonden reeds hunne bijtreding. Wij verhopen dat de vrienden van geheel het land talrijk zullen opkomen. Het moet een plechtige dag zijn voor het arrondissement Brussel. Namens 't Bestuur Priester FONTEYNE. wwwwwwwwwvvwwwwww Voor onze vrijmetselaars en socialisten is Vrankrijk 't luilekkerland. Immers in Vrankrijk vervolgt men paters en nonnen dat is bijgevolg het ideaal eener maatschappij volgens hen. Ongelukkiglijk dat heeft ook zijne keerzijde. In geen land ter wereld komen zoo veel schandalen te berde van dieverijen in 't groot als in Vrankrijk. In hun leger volgt 't een verraad op 't ander. In 't bouwen hunner oorlog schepen en in 't zeuren bij 't leveren van oorlogs- en mondbehoeften pakt men daar met gansche handvullen. Bijkans iedere maal zitten er daar anti-paapsche volksvertegenwoordigers in vernesteld. Doch de vereffenaars van de onteige ning van 't goed van kloosters en kerken komen al de andere te overtreffen. De grootste en vermaardste dieven zijn daar nog kleine mannekens bij wat zouden Jan De Lichte, Baekeland en de Pollets beschaamd staan, moesten ze eens hun eigen met de groote genien der radico-socialistische en socialistische dievenbende vergelijken De kloosters van Vrankrijk waren zeer rijk. De socialist Briand schatte hun fortuin op een milliard (duizend millioenen frank). Om de onteigening te regelen moesten likwidateurs of ver effenaars aangesteld worden. Al deze mannen, met de medeplichtigheid van fransche politieke mannen, hebben zoo goed gestolen dat er van dit milliard nog slechts 29 millioen overschiet, 't is te zeggen niet genoeg om te voorzien in den ouden dag van de oude klooster lingen die niet meer kunnen werken en aan dewelke de wet op de onteigening eene hulp verzekerd had. En de socialist Briand wist dat er gestolen werd. De socialist Millerand wist dat er gestolen werd. En de socialisten Millerand en Briand zwegen, lieten de vrienden en kennissen begaan uit vrees voor schandaal. Als men zag dat er van dit kolossaal milliard niets binnen kwam, deed men eenige opmerkingen aan den eenen of den anderen voorzitter van het tribu naai deze antwoordde dat hij volle vertrouwen had in de eerlijkheid der vereffenaars en 't was al. Geen enkwest, geen onderzoek. Welke bezorgdheid in 't welzijn van den Staat En wie moest dat alles uitbrengen De oude Combes, die gaarne Briand den voet zou lichten en in zijn plaats komen als eerste minister. Ziet ge .van hier hoe de socialisten zouden huis houden in hun collekti- visten Staat Leve Vrankrijk roepen de socia listen, en hoe jeuken hun handen van begeerlijkheid. En als ge die mannen dan de schanddaden hunner kopstukken onder den neus wrijft, roepen zij lijk verleden zondag in Vooruit Plancquaert volgt het stelsel der behouders en beieedigt ons. Bevende als een hond die een stuk vieesch gestolen heeft en de stem van zijnen meester hoort, roepen zij in de meetings gij moogt ons niet aanran den Die mannen, die sedert jaren hun tegenstrevers uitmaken voor bloed zuigers, uitbuiters, loondieven, ver raders, verkochten, enz., zij schudden en beven als men spreekt van hun boekjen open te leggen. En dat is de partij die de zeden gaat hervormen Dat is de partij die roept broederlijkheid Dat is de partij die de wereld gaat vernieuwen En geen enkele partij geeft op tien jaren zooveel schandalen als er uitge broken zijn bij de socialisten sedert 2 jaren van hier. En daarom moeten zij 't volk op jagen, den haat en den nijd in 't herte steken omdat dan het volk door zijn driften verblind niet zou zien door welke droeve kluchtspelers het bij den neus geleid wordt. H. P. I Al wie met ernst en aandacht de debatten der Kamers leestmoet vast overtuigd zijn dat al de partijen zonder uitzondering nu bijzon derlijk met het kiezingsjaar geerne van onder wijs en opvoeding spreken, 't Moet zijn dat er schromelijk vele van afhangtanders zij en zouden daar zoo geen geweldig, misschien schijnheilig gewag van maken. Ongetwijfeld strekt zulks tot groote eer en lof voor de school meesters maar daar zijn ze vet mêe, al die zagerij breDgt weinig vet in de pot. De heer Daens, democraat van 't hert tot de ziel, heeft op meesterlijke wijze, den bekrompen en scha- melen toestand der hulponderwijzers van de buiten gemeenten naar weerde gekenschetst. Hij heeft bewezen met cijfers in de hand hoe het meerendeel der brave dorpsonderwijzers in eene onverdiende ellende hunne lastige zendiDg uitoefenen De woorden die hij aan den Minis ter toestuurde zullen hunnen weerklank vinden. De heer Bertrand. socialist, in eene onderbre king der redevoering van den heer Daens, ver klaarde met klank dat de mestvagers tot Brussel 3 fr. minimum winnen. De heer Augusteyns, liberaal, wees op de noodzakelijkheid van den toestand der onderwijzers te verbeteren opdat zij vrij van bekommerissen van stoffelijken aard zich gansch kunnen wijden aan hunne edele en verheven taak. Verleden Vrijdag heeft de heer Colaert, katholiek, zich in dien zelfden zin uitgedrukt. Hierbij de juiste weergeving zijner gedachten volgens het beknopt verslag van de vergadering van n Maart laatstleden. De heer Colaert. Eerst en vooral vraag ik of er niets te doen is voor de hulponderwijzers en hulponderwijzeressen, die gemiddeld namenlijk 3 tot 4 frs. daags trekken. De heer Daens. Zeg liever 2 fr. 5o. De heer Colaert. Dat is een echt honger loon, vooral dat alles duurder is geworden. Hoe kunnen ambtenaren met 1000 tot i3oo fr. hunnen rang in de samenleving ophouden Wellicht zal de heer Minister ons zeggen, dat men zou aanduiden met welke geldmiddelen men die meerdere uitgave zou dekken, maar toch moet hij bekennen dat sommige toestan den niet mogen voortduren. Verscheidene wets voorstellen (Buyl-Maenhout) zijn ten hunnen voordeele ingediend; doch het initiatief moet van de Regeering uitgaan zoo voor de wedde als voor pensioenen. Er is een minimum pen sioen bepaald voor de burgerlijke ambtenaren, doch voor de onderwijzers werd er niets gedaan. De inzichten dezer verklaringen kunnen met du beste gevoelens bezield zijn; laat het waar zijn doch het is niet aan te nemen, dat als wlnneer er verbetering van wedde of pensioen vefer de onderwijzers gevraagd wordt, dit al- tijfl zou moeten uitgaan van de Regeering. Wij tónen zulk komediespel al lang genoeg, met beloften en vorte appels kwetst men niemand. De Regeering heeft sinds de wet van 189 5 voor de onderwijzers beneden de 16 jaren goeden dienst, niets, volstrekt niets gedaan. Waar zouden wij dus komen met zulke initiatieven Wat meer isMijnheer Baron Descamps, heeft nojpens de Regeering op al die schoone rede voeringen ten onzen voordeele uitgesproken, gèfen enkel woord weten te antwoorden; ofschoon zijne intreding in het ministerie nog door geen enkele verbetering is gekenmerkt geweest. Ja, Minister en Regeering zijn doof en blijven doofstom als het den stoffelijken toestand geldt der nederige onderwijzers. Wij zouden mogen zeggen zij hebben oogen maar zien niet... zij hebben ooren tnaar hooren niet... Daarom, katholieke onderwijzers, zullen zij eens moeten gevoelen wat wij kunnen en dit veeleer, dat zij wel meenec, want 22 Mei nadert met rasse schreden en aan het onderwijzers geduld hoe sterk het ook weze komt er ook een einde. Merkt wel aan, heeren Volksvertegenwoordigers, dat de onderwijzers niet veel vragen ja, enkel de stemming van 't wetsontwerp (Buvl Maen- hout), t. t. z. een brokje wet, die eene bete brood moet verschaffen aan vrouw en kinders. En nogtans nooit meer dan nu is er gestreden in geheel het land, maar vooral in de Vlaanders om die bete brood te bekomen. Vergaderingen op vergaderingen worden belegd, ze gaan en loopen de zolen ®an hunne schoenen, ze schrij ven en wrijven in gazetten en tijdschriften, zenden smeekschriften, vallen ministers en ae- putés lastig; maar 't is al zeepe aan de galge I ,,Qe ZQudt ze moeten hooren, die kamerheeren! zelfer, zeker, zeggen ze, wij zijner in den grond vai overtuigd, gij wint te weinig, 't is een hon gerloonveel werkmenschen winnen meer. Ge moet en zult verbetering bekomen 't is eene ware schande voor 't katholiek gouvernement weest braaf en gerust, wij zullen ons beste doen en patati en patata en wat zien wij De middensectie, gelast met het onderzoek dit r voorstellen, moest verleden week bijëen ko nen om den uitslag der finantieele gevolgen te kennen dier ontwerpen maar helaas I die he ;ren hebben geen tijd of te wel de Regeering weigert met opgezetten zin om die inlichtingen teverschaffen; ten einde het ontwerp schip brèuk te doen lijden. Voor de forten en kanons wierden de finantieele gevolgen niet gevraagd ofschoon het millioenen goldt, maar voor die arme bete brood aan de gehuwde onderwijzers te verschaffen durven zij met zulke kwakkels voor den dag komen terwijl de katholieke ga- zeiten en Ministers op hooge-tonen uitblazuinen dat 's lands boni's, nog nooit zoo groot waren als nu. Volgens goede inlichtingen zouden die uitgaven voor dit ontwerp Maenhout enkel 300000 fr*. kosten dus zooveel als de auto- mobils van Minister Delbeke, en vermits er nu 3o millioen terug keeren van den Congo, die op behendige manier ontvreemd waren geweest, zal het toch niet moeilijk vallen voor ons lands- bestier i/xoo ervan te besteden aan de verbete ring van den droeven toestand der hulponder wijzers I Ja, heeren volksvertegenwoordigers van Kort rijk, Rousselaere en Brugge, waar de kiezing van 22 Mei van 'tgrootste belang is, wij houden onze oogen naar u gericht; wij roepen met volle stem van uit het diepste der Vlaanders: onder wijzers, ambtsbroeders, stemt niet meer voor mannen die met u den zot houden; zoekt uwen steun bij dezen die rechtzinniger uwe belaDgen ter herte nemen. Want liefde vraagt, weder liefde. Stemt voor de democraten I Een driestemmer. Dit ongehoord schandaal, dat eeuwige vlek zal werpen op 't tegenwoordig ministerie, heeft gansch het land door diepen indruk gemaakt. De ministers zijn ten minste nalatig geweest; volgens wij, zijn zij meer ge weest dan dat zij hebben zich gedre- gen als laffe hovelingen, plat op den buik liggende voor den Koning, en hem alles toelatende om 't wille van eenige gunsten van zijnentwege. Reeds voor twee jaren werden de ministers verwittigd dat de 3o millioen, door België aan den Congo geleend, verdwenen waren zonder dat men kon zien waar zij naartoe waren. Waarom hebben zij van dan af geen rekening gevraagd aan den Congostaat, 't is te zeggen aan den Koning En wat is er met de andere honderd millioenen gebeurd door ons land aan den Congo geleend Nooit zal iemand het weten. Waarom Voor de overname van den Congo werden al de rekenboeken van den Congo verbrand al de boeken van het domein der kroon verbrand al de boeken van 's Konings geldbeheer ver brand Dus, geen kontrool mogelijk op al 't geen in den Congo gedaan werd en op de wijze opdewelke 't geld gebruikt werd door België verschoten. En 't is in zulke voorwaarden dat men den Congo heeft overgenomen Zouden wij ver van de waarheid zijn, indien wij met het katholiek Handels blad schreven deze millioenen zijn rechtstreeks van Brussel naar Ballin- court (waar 't kasteel staat van Caro lina Delacroix) gegaan En geen enkel katholieke minister heeft durven aan den Koning zeggen halte la En nen koning, die zoo zijn volk besteelt, wordt dan nog beboft, ver heven en tot in de kerken toe als een soort van heilige uitgeroepen Is dat niet schandelijk En gaat ons volk zulk platheid blij ven verdragen Er is nog meer. Om al de millioenen te verduisteren stichtte de Koning maat schappijen, waar andere personen goe deren en waarden inbrachten op hunnen naam, doch die eigentlijk aan den Koning toekwamen. Dit waren dus geen werkelijke maatschappijen maar verzonnen, verdichte, valsche maat schappijen die zulke maatschappijen sticht of helpt stichten of er zich aan 't hoofd van stelt is in tegenstrijd met de wet. Hewel, wie stond er aan het hoofd van deze maatschappijen Heeren der groote wereld, zooals de baron Goffinet; ja, en dit is erger, zelfs een der hoogste rechters van het ver brekingshof, het oppertribunaal van Belgie Ook kunnen wij niet anders dan in stemmen met de volgende woorden door den heer Janson in de zitting van 3 maart uitgesproken Ik betreur ten hoogste dit voor beeld van diepe ontzedelijking aan het land gegeven door de grootste perso- nagen van den Staat, zich leenende tot de.rol van tusschenpersonen, en ik betreur even zeer het droef schouwspel ons door het ministerie gegeven, dat geen enkel woord van afkeuring heeft gevonden om zulke feiten te laken. De gelijkheid van alle burgers voor de wet, der rechters zoowel als van andere personen, het voorbeeld dat zij moeten geven van eerbied aan de wet is noodzakelijk. De rechter, die dit grondbeginsel vergeet, neemt op hem eene groote verantwoordelijkheid gij moet hem de verantwoordelijkheid doen ondergaan Welk gezag zal die rechter hebben om eerbied te vragen voor de wetten, indien hij zelve ze overtreedt als we zien dat het verboden is aan rechters bestuurders te worden of commissaris sen van wettige sociëteiten, en dat er een rechter gevonden wordt, die het ambt aanvaardt van bestuurder eenef vreemde stichting en van ingebeelde onwettige maatschappijen, ja van maat schappijen, die hij wist verzonnen, ingebeeld te zijn De ministers onder die striemende

Het Recht | 1910 | | pagina 1