Van alles wat HET KARTEL Tl&ierfc Uit Avelghem Werkstaking te Sweveghem Sweveghem Nog uit Sweveghem slagen zwegen. Doch hadden zij een weinig e rgevoel gehad, ze zouden er van onder getrokken zijn. Wij vragen aan alle ware belgen als zulke erge feiten in ons land beginnen voor te vallen, is het niet noodig dat er tegen de oude katholieke partij gestemd worde De rijke oude katholieken denken op niets dan op geld en ere plaatsen. Hunne macht moet gekort wiekt worden, daarmede moeten het alle eerliike menschen eens zijn. H. Pl. Nog ziju de nieuwe soldaten niet binnen, en reeds t eemt het ministerie van oorlog de Doodige maatregelen om te voorzien in de ver meerdering der soldaten. Verleden week is er bes.oten dat er 97 officieren xneer zullen aangenomen worden voor de artillerie alleen, 97 fficieren meer te betalen en te onderhouden per jaai De officieren voor voetvolk en ruiterij zuilen volgen. Immers, met de nieuwe krijgswet zal ons leger op voet van oorlog verdubbeld zijn tusschen dit en tien jaren. Waar gaat ons geld naartoe Alle jaren, dank aan de vermeerdering der bevolking nemen handel en nijverheid toe 't geld komt in de Staatskas toegevloeid. Ziehier volgens den Moniteur de opbrengst der belastingen in 19 8 en 1909. De onr. chtstreekscbe belastingen worden voor 19'9 geschat op 549 687 944 fr. Zij hebben opgebracht 573.900,752 frank of 24 212 8c8 meer dan men gerekend had en, 25.376 794 fr. meer dan in 1908. De ijzeren weg al.een bracht 10 millioenen meer op. En de begrnoting voor 1910 moet rekenen op de opbrengst der expositie van Brussel om niet te sluiten met een tekort Terwijl alle goed bestuurde landen hun schuld aikortcn, groeit de onze jaarlijks met i5o tot 200 milli oenen aan. En als men pensioenen vraagt voor ons arme werkmeDSchen geen geld. Eene lichte verbetering voor de onderwijzers geen geld. Overname van een deel der kasseiwegen van de gemeenten geen geld. Verzekering tegen ziekte geen geld. Maar voor paleizen, straten, forten, nutte looze ambtenaren, nuttelooze officieren, Congo, enz., dan ja millioenen. De rijke liberale familiën zullen grootendeels naar de katholieken over- loopen en de matige volksgezinde oppo- sitiemenschen van den buiten, die vroe ger voor de liberalen stemden, zullen liever stemmen voor de demokraten. De blauwe vlag ligt in 't slijk aan den voet der roode vod. Proficiat de oude doctrinaire opge blazenheid verdiende niets beters. Van twee gekozenen voor het kartel, daar is schijn noch gedacht van. In 1894 hadden de liberalen 10,000 stemmen en de socialisten boven de 4,000 stemmen. In 1900 hadden d' liberalen 12,000 stemmen en de socialisten 3,200. In 1904, hadden de liberalen 12,000 stemmen en de socialisten iets meer dan 4,000. Op acht jaren hadden de antikleri kalen dus 2.000 stemmen gewonnen doch dan streden liberalen en socia listen afzonderlijk. En nu als de liberalen samen gaan met de socialisten, voor dewelke al de matige liberalen zelve zulken afschrik en zulken walg gevoelen, zouden zij i van 16,000 stemmen op 22,000 sprin- gen. Welken gaai zullen zij dat wijs j maken Te Kortrijk in de gemeentekiezing werden de liberalen verpletterd zij vielen van 3,000 stemmen op 2,000 of 1,000 stemmen verlies, 't is te zeggen 33 Te Meenen hadden liberalen en so- cialisten, alhoewel afzonderlijk strij- dende, min stemmen dan zij samen I hadden op de vroegere kiezing. Te Sweveghem, te Deerlijk en te Avelghem werden de liberalen ver pletterd.' Te Kortrijk voor de provinciale kie zing behaalde't kartel 1,100 stemmen in een der kantons, meer dan 40,000 inwoners tellende, of het nc gedeelte der stemmen Alleen te Mouscroen gingen de anti klerikalen eenige honderde stemmen vooruit en weerom omdat zij elk op zijn eigen streden. En nu dat zij zoo vlak af een bond- In Engeland krijgen alle oude werklieden mannen en vrouwen een pensioen van 38o fr. 'sjaars, op voorwaarde dat zij geen i5 fr. in komen hebben per week. ,1 Verleden week is't budget van Engeland genootschap hebben gesloten me. oe verschenen wat kost dat pensioen 9,200,000 socialisten, zouden die mannen vooruit pond sterling of 23o millioenen franken. Nu Engeland telt 46 millioenen inwoners of 6, 3 meer keer en dan in Belgie. Wat zou zoo een pensioen kosten in Belgie 23o verdeeld door 6, 3 36 millioenen. De staat geeft nu tusschen de 8 10 millioen aan 't pensioen. Dus met 26 tot 3o millioen erbij redt men duizende arme belgen van alle armoede. En zooals men hooger ziet brengen de onrechtstreeksche belastingen alleen zooveel meer op per jaar doch men verbrast die mil lioenen liever in nuttelooze uitgaven. Hoe wordt er nog een werkman gevonden die voor de oude behouders stemmen wil M. Picard, oud socialistische senator, schrijft in de Chronique, een liberaal blad van Brussel, over de ontzaggelijke dieften in VraDkrijk gepleegd en ziehier hoe hij die socialistische en radico socialitische ministers en rechters van i Vrankrijk afschildert Welke bende, welke zeeschuimers, welke schelmen. En als wij de socialisten op de duimen klop- pen, roepen ze als bedorvc- kinderen reeds oei oei, eer wij za geraakt hebben 1 Dat de socialisten eens aandachtig lezen wat Pol De Witte, SimoeDS, Picard, De Bruyne, Boudewijn en zooveel andere socia listen over hen geschreven hebben en ze zullen dan zwijgen,als ze nog eenige schaamte hebben wel te verstaan. H. Pl. 't Kartel is gesloten tusschen libe ralen en socialisten. De Brusselsche kandidaat telt maar mede als uitleg der gevoelens der liberalen jegens de socia listen zij zijn zoo beschaamd en zoo vies van de Kortrijksche socialisten, zoo meesterlijk afgeschilderd door Si- moens, dat zij toch walgen in hun onmiddelijke nabijheid te staan.Nagels, de Brusselsche zwanskandidaat, dient als schutsel. De socialistische partij slikt natuurlijk 't affront voor plaat sen, geld, jj/erkroppen die menschen alles. Opgeblazen hoogmoed en plat heid gaan altijd gepaard. Wat ons betreft, wij hebben onzen wensch. 't Kartel zal ons veel, zeer veel stemmen bijbrengen. Reeds veel libe ralen stemmen liever voor katholieken dan voor eene lijst waar socialisten op voorkomen men volge de kiezingen van Soignies en Aslst, de laatste ge meentekiezing va 1 Morianwelz en voor al de provinciale kiezing van Kortrijk zelve. De liberale partij van 't Kortrijk sche heeft haar doodvonnis geteakend. gaan. De 22 Mei zal de verplettering zijn van 't kartel. Slechts eene partij kan den tweeden zetel aan de behouders ontnemen, dat zijn wij. Wij ook kunnen dank aan den walg der eerlijke menschen voor 't kar tel en de misnoegdheid van 't katho liek volk over de nieuwe krijgslasten, den Congo, de weigering der volkspen sioenen, wij ook kunnen als te Aalist 6.5oo stemmen vooruit gaan. Allons, demokraten, vooruit. Wij hebben nog twee maanden voor ons. Onze werking verdubbeld. Wij moeten en we zullen zegepralen. Demokraat. Kozijntjeswinkel en verbond flnseele-Vandevyvere. Niets is meer te laken, dan al de plaatsekens geven aan leden derzelfde familie 1 Zoo denken alle lieden, uitgenomen de katholieke behouders van Thielt. De heer Loontjens-Vandevyvere is provin ciaal raadslid en bestendige afgevaardigde der provincie West-Vlaanderen. De heer Colie-Loontjens, zijn schoonzoon, is gemeenteraadslid, en de eerste schepenzetel, die ledig komt, is voor hem bestemd. De heer Vandevyvere Emiol is burgemeester der stad. Maar dat was niet genoeg. Men komt nu in den Tap als plaatsvervan- genden kandidaat voor de Kamers uit te roe pen, den heer Vandevyvere Alois, ook al van dezelfde familie, wonende te Gent. Eu wie is deze heer Hij is de bondgenoot der Gentsche socialis ten 't Is dank aan hem, dat Anseele aanvoerder der socialisten, schepen van geldwezen te Gent is geworden 1 Hij heeft den radicosocialist Cambier tot schepen van onderwijs helpen benoemen. Hij heeft zijne stem verleend aan eenen socialist, om hem te doen opnemen in den beheerraad of bestuur der burgerlijke gods huizen van Gent. Ach 1 ware de heer Vandevyvere een demo kraat, hij zou daarvoor niet weinig banblik sems naar zijn hoofd gekregen hebben, van wegens dezelfde personen die hem nu op hemelen I De kiezers moeten daartegen verzet teekenen en zij zu.i n het doen, op eene waardige wijze met e stemmen voor de lijst der Vrije Christene Vo.-spa: 'ij. Het heeft reeds lang genoeg geduurd, dat als wanneer een vrije burger, boer of werkman ilde gebruik maken van zijn recht, als kan didaat voor de eene of andere kieziDg op te treden, deze op alle manieren vervolgd en gebroodroofd werd. Onze vriend en kandidaat Paul Robberecht weet ervan te spreken Doch de Christene demokraten zullen de katholieke behouders beletten voorts het volk uit te buiten. Maar zij zullen ook alle oneerlijkheid be strijden, gelijk waar zij schuilt. Zij hebben bij oorbeeld niets dan verachting over voor dat vuige ras, dat in Frankrijk ter gelegenheid der verkooping der kloostergoede ren, milioenen ea milioenen steelt 1 Daarom wordt onze vriend Plancquaert, die gansch zijn leven opoffert voor de volkszaak en die op eene schandige wijze door de liberale en socialistische partij werd bescolen, het mikpunt van al wat verachting verdient. In hunne bladen randen de socialisten hem aaD op eene wijze, die aan alle eerlijke lieden moet walg inboezemen. En diezelfde socialisten keuren het bond genootschap goed, dat bestaat tusschen de heeren Vandevyvere, katholieke kandidaat en Anseele. Anseele en andere socialisten van den Gent- schen gemeenteraad stemmen voor den heer Vandevyvere als schepen 1 Maar Plancquaert wordt door de socialisten met de vuigste scheldwoorden overladen. Kiezers, oordeelt I en stemt allen boven de lijst der Vrije Christene Volkspartij In zijn antwoord aan Fr. C. over het kartel schrijft F. M. in 't Volksrecht van i3 Maart de socialisten zijn door de ontwerpers van het Contrakt niet geraadpleegd geworden en hebben deze overeenkomst geteekend onder k de uitdrukkelijke voorwaarde dat zij vrij K bleven nevens den naam van Debunue te doen stemmen Ik ben benieuwd te weten waar, wanneet en met wien die uitdrukkelijke voorwaarde is besproken geweest- Zou F. M. daarop kunnen antwoorden Fr. C. is de zelfde persoon die in 't jaar 1902, of igo3, niet in ippó, door monde van twee socialisten van Avelghem eene plaats is aan geboden geweest in de coperatieve van Meenen. Debunne schreef mij daarom eens eene kaart, die weder is gestuurd geworden. Als hooger- genoemde socialisten eerlijk en rechtzinnig zijn, zullen zij bekennen dat dit de waarheid is. i Hadde ik gewild ik had die plaats \onder vragenmaar ik voelde 'ce wel dat ik daar op mijne plaats niet hadde geweest. Wegens het rondsnuffelen, van het oogenbiik dat ik kon begrijpen wat politiek was, heb ik de Christene .Volkspartij aangekleefd en nooit heeft het mirste winstbc-jaag mij daartoe gedreven heer F. M Bij uwe partij mogen er velen zoo niet spreken, niet waar U we Avelghemsche vrien- den weten wat ik door de politiek heb gewon- nen, en loochenen zij hoogerstaande terecht- j wijzing dan moet ik waarlijk gelooven dat j liegen en verdraaien hun beste stieltje is. Ik schrijf dit niet om mij bij de socialisten te verrechtvaardigen, verre van daar maar alleen- iijk omdat ik gevoel wat schoon doel F. M. i betrachtvan mij bij Christen demokraten die i mijn leven en persoon niet kennen, én Volk- recht én Recht lezen, te doen doorgaan voor j valschaard om zoo schade aan onze partij te berokkenen. Wat schoone daden Op verschil- lige meetings van Plancquaert heb ik reeds geweest en nog nooit hoorde ik hem laster en smaad van u uitkramen. Maar ja, die veel op zijn lever liggen heeft, denkt altijd dat de menschen van hem bezig zijn. Fr. C. Verleden week, woensdag 9 Maart, brak eene werkstaking los in de fabriek van de heeren Raes en Clc. Er wierd onderhandeld met den bestuurder, die liet weten dat hij de bevoegdheid niet bezat den eisch van het volk in te willigen, maar dat hij zou telefoneeren naar al de patroons-aan deelhebbers, zoodat er bijgevolg 's anderdaags met de patroons zelf zou kunnen onderhandeld worden. Dit werd goed begrepen door hetlvolk, dat dan het werk hernam tot 's anderdaags tot 3 ure. Nogmaals werden alle getouwen stil ge legd, en de oudste wevers naar het bureel geroepen, die de grieven van het volk lieten kennen. De wevers vroegen op alle werken 2 centiemen per strenggaren meer. Na eene onderhandeling, die meer dan twee uren duurde, werd alles toegestaan. De werklieden wisten zoo goed hunne billijke eischen uiteen te zetten bij de patroons, dat deze zelf zonder omwegen bekenden dat hunne klachten gegrond waren. De vermeerdering van loon zal voor de wevers van 2 tot 3.5o per week maken. De bobijnsters en speelsters hebben ook eene verhooging van o fr. xo per pak garen bekomen en eene verhooging is ook toegestaan aan alle daghuurwerkers die in voege zal treden^na Paschen. Wij wenschen de werklieden geluk en voelen ons zeif gelukkig dat zij op geene onhandelbare patrooDS gebotst zijn, die eene rampspoedige werkstaking wisten te vermijden. Maar vooral moeten wij de werklieden aan manen zich in vakvereenigingen te versterken, om gezamentlijk ten strijde te kunnen trekken, wanneer zij zich er toe zouden kunnen gedwon gen vinden. Sluit u aan, vereenigt u in vrije vakbonden vooral, 't is te zeggen waar gij zelf meester blijft over uw geld, ds richting en leiding en waar geen politiek gekonkel uwe centen verbrast, of geene vreemde macht van geestelijkheid of pa troons achter de vereeniging verscholen ligt om desnoods het volk toch naar willekeur uit te laten buiten of aan banden te ieggen. Zijt altijd strijdvaardig; maar gedenkt altijd dat de macht alleenlijk ligt in de vrije vakvereeniging. Verleden zondag waren alhier twee meetings belegd op de wijken Het kreupelde en den bosschaert die beiden uiterst wel gelukt mogen genoemd worden. In beide lokalen waren er verscheidene personen om onzen onvermoeibaren strijder Plancquaert te raadplegen en anderen om hem te bedanken voor den reeds vroeger gegeven raad. De spreker hield in ieder lokaal door zijne welsprekendheid het volk zoo geboeid dat men een muis zou hebben hooren loopen. Hij zette wonderschoon ons christen demokratisch pro gramma uiteen, en wist het zoo goed te ver heffen boven dit van andere partijen dat hij menigmaal door stormachtige toejuichingen onderbroken wierd. Er wierd klaar uiteengezet hoe de minderen gekrenkt worden in hun reent en vrijheid om de domininatie voort aan de behouders te moeten laten, maar vooral wierd er op gedrukt hoe de tegenpartijen zullen te werk gaan eenige dagen voor de kiezing om het kiezerskorps te trachten tot hen te lokken of te dwingen. Het hoeft niet gezegd of onze kandidaat Plancquaert het voorwerp was van algemeenen geestdrift onder die groote menigte in beide plaatsen. Na iedere meeting, die elk meer dan een uur duurde, kwamen menige toehoorders den spre ker de hand drukkeD, hem geluk wenschende, ea men hoorde ten allen kante ditmaal gaat hij naar de Kamers zonder den minsten twijfel. Manifesten wierden uitgedeeld, vijf nieuwe leden kwamen onzen bond vervoegen, dis reeds 70 leden telde, nog eenige propaganda liederen werden door onze wakkere mannen gezongen en in beide plaatsen eene omhaling gedaan die te samen 4 fr. 3o opbracht. Wij trokken gansch verheugd huiswaarts in de overtuiging dat Sweveghem, waar wij op aile wijken een lokaal hebben en er nog kunnen krijgen, een dorp is gewonnen voor de christene demokraten. F. V. Veel menschen beginnen te erkennen dat zij duizendmaal beter zouden zijn met H. Plan cquaert dan met H. Liebaert en consoorten. Elk roemt zijne bereidwilligheid en gedien stigheid. Welk verschil met de heeren, met hooge hoeden aan, die ons enkel tegen de de kiezing eens per automobiel komen bezoe ken en die wij dan niet meer wederzien 1 Welke kracht in zijn spreken Ware H. Plancquaert gekozen, hoe lang zou men nog 't pensioenen van de oude werklieden durven weigeren Hoe lang- zou men de boeren duiven ver- waarloozen en de kleine burgers pluimen Is hij niet de felle, ontembare man, die spreken kan en door zijn durven meer zou doen dan vijftig lamzakken lijk sommige' brave menschen die op de katholieke lijst staan en duizendmalen meer dan M. Liebaert die als opgeblazen is van hoogmoed en 't volk niet meer kent. En wie zou later ons land verdedigen tegen revolutionnairs, socialismus, tegen de Belgische combisten en papenvreters, M. Plancquaert ofwel de schapen der katholieke lijst? Deükt daar eens wel op, katholieke werk lieden, denkt daar ook wel op, vredelievende en ordeminnende burgers van welke partij gij ook wezen moget I Wij hebben al een tiental nieuwe leden aan geworven voor onzen bond. Iemand die hier zeere in achting daalt dat is M. Van de Venne, de liberale kandidaat. We vonden het vroeger reeds eene kleine eer voor Swaveghem in de Kamers vertegenwoordigd te zijn door 'nen mensch die daar nooit den mond open deed. Wat moet men te Brussel denken van 't ver stand der Swevegemmenaars die zulke palin gen naar de hoofdstad zenden 1 't Is waarlijk weinig vleiend voor ons. En welke diensten bewijst die mensch aan 't volk Geene of bijkans geene. Zijn bijzon derste is geheel serieus zijn 4.000 frank opstrijken en 't is al. Voor hem is 't natuurlijk genoeg, doch voor 't volk is dat te weinig en we worden hier niet gaarne aanzien als gaaien, en behandeld als gaaien. Vroeger ging men daar, nog al licht over omdat men M. Vande Venne aanzag voor een allerdeftigste man. Doch omdat men ziet, dat niettegenstaande de ongehoorde schandalen door Simoens publiek gemaakt nopens de socialistische partij, M. Vande Venne zich niet schaamt nevens een socialist te staan, en de roode mannen hier binnen te brengen, nu wordt dat al opgehaald, en M. Van de Venne is gezakt, zeer gezakt in de achting van 't volk. Gaat M. Van de Venne hier ook doen lijk de liberalen van Deerlijk den weg openen voor 't socialismus Gaat men hier ook 't lawaai moeten hooren van eenige opgeblazen kerels die de matige menschen en de rustige burgers beschaamd maken Gaan de roode mannen hier ook boven komen kraaien en dat dank aan u M. Van de Venne O 1 dat had de bevolking van Sweveghem van u niet verwacht. Zij meende dat ge meer fierheid hadt dan dat We zouden het nog verstaan hebben haddet gij de socialisten noodig gehad om zelf gekozen te worden. Doch gij zijt het gij die wij aan zagen a;s een maiig mensch die op bevel der vrijmetselaarsiogie, uwen naam geeft om de socialisten te dekken, om den walg te vermin deren die 't volk voor de roode opruiers «u lawaai makara gevoalt 1

Het Recht | 1910 | | pagina 2