Partijvergaderingen Liederenboekje der partij Uit Waarmaarde UIT MEENEN UIT LAUWE Konse Strijd te Mechelen Meetings Demokraten Nederlandsch Tooneel, Brugge VRAAGT Gij zult de roode vod niet dekken voor de oogen van ons verstandig volk, M. Vande Venne, maar gij zult besmeurd blijven met den modder die van haar op uw naam is gedruipt. Swevegem zal u niet volgeD, onze be volking is vrijheidsgezind doch tot den stap die gij haar wilt doen doen, zult gij haar niet over halen. Wij weten hier wat en wie de roode mannen zijn. Swevegem wil van geen socialisten weten. Wij weten hoe zij 't volk der Walenstreken reeds zoo bedorven hebben dat 't volk er ook reeds in de socialistische streken aan 't uitsterven is lijk in Vrankrijk. Ons vlaamsch, het gezond vlaamsch bloed onzer werklieden, zullen die mannen hier in Swevegem niet komen bederven, zelfs niet met uwe hulp M. Vande Venne. 't Spijt ons voor u zelve, wij hadden dat van u niet gedacht. Gij zijt de m-n van Swevegem niet meer. Weg met de socialistenduizendmalen liever christen demokraat. Een vroegere vriend van M. Vande Venne. Aan de kiezers van 't Kortrijksche. Een kiezer met overtuiging, werkt en kiest voor zijn gedacht, en, 't zij zegepraal of neder laag, hij heeft toch de voldoening gehad, van zijne burgerrechten gebruik makende, zijne stem of fijnen keus te kunnen geven, j^. Lange jaren was die strijd tusschen Katholiek en Liberaal, op en af, en omgekeerd dat libe raal van 't jaar 3o, was een heel ander iets, dan nu; wie nu nog van die oude liberale gedach ten hebben, zijn ordelievende lieden, waaraan vele katholieken, les zouden mogen nemen. Zulke liberalen vindt men meest op den buiten; ja, waren de hedendaagsche liberalen op dien leest geschoeid, er ware van geen Godsdienst vervolging spraak; ook zijn grootendeels, al die buitenlieden, in tegenstrijd van gedachten met de nieuwerwetsche liberalen, was het niet dat een of ander invloed hebbend heer van hunne streek, hnn vertrouwen heeft, zij zouden reeds lang, hunne stem, tegen hun gedacht moeten geven hebben. Welke houding moeten die kiezerz nu nemen, door het kartel dat de socialisten van de libera len afgesmeekt hebben zij zijn nu wel ver plicht, tegen hun hert, hun ergste vijanden te helpen kiezen juist die partij, die voor prin ciep heeft, alle eigendom af te schaffen; die partij die luide roept, dat de kinders in school, noch Godsdienst, noch Vaderlandsliefde mogen ingeprent worden die zoover gaan, in hunne verwaandheid, te durven verklaren, dat het kind aan zijn Ouders niet toehoort, die partij die spot met al wat ordelievend is enz. enz. Vele om niet te zeggen, al de Chr. Demo- kraten, voelen nog, die pijnlijke houding, die zij verplicht geweest zijn, te moeten aannemen over 4 jaar en die zij nooit meer aangaan, met partijen samen op komen, die in te veel punten, tegenstrijdig zijn, met onze gedachten (ook heeft het nu velen geleerd, hoe ver vijanden te betrouwen zijn). Nu, zijn wij vrij, en vertoont zich de Chr. Volkspartij, met haar Program, dat voldoet aan alwie min of meer volksgezind en vooruit strevend is, en is zij verzekerd de stem van elk rechtzinnig man te bekomen. De Chr. Volkspartij is eene vereeniging van ordelievende lieden, mis te vreden over de slechte handelwijze der bestuurders, zij be tracht goede volkswetten; voor boer, burger en werkman, aanhoudend, sedert 16 jaar, op al zijne meetingen, hekelt de Heer Plancquaert, de vergunningswet. Hij is de kandidaat, wiens voordrachten het best, met de gevoelens van de Kiezers van ons arrondissement overeen komen; dus aan v/ie, gematigde liberale kiezers, kunt gij beter uwe stem geven t' Is de talent volste kandidaat. Vol iever en opoffering voor zijne princiepen, die bewonderd wordt pm zijne krachtdadigheid, die de belangen van boer, burger en werkman, zoo ter herte neemt, en zijne groote geleerdheid, voer ai wie raad en bijstand noodig heeft, altijd ten dienste is; dus een echte volksvriend aller vertrouwen weerdig. J:C. EEN HERBERGIERSKANDIDAAT Het liberaal weekblad De Strijd van Meenen loopt hoog op in zijn hoofdartikelen, geteekend het antigouvernementeel kartel, met de kandidatuur van den zoogezegden her bergiers kandidaat Nagels. «i De Strijd zegt dat het de plicht is voor alle herbergiers te stemmen voor den heer Nagels, die de kandidaat is van den nationalen herbergiersbond en dezer belangen in de Kamer zal verdedigen. Welnu, een kandidaat die eene politieke partij of eenen afzonderlijken groep in eene kiezing vertegenwoordigt, moet ons dunkens door zijne partij of door zijne groep voorgesteld zijn, zoo men die kandidatuur als ernstig wil doen doorgaan. En is zulks hier het geval met de kandida tuur van den heer Nagels is deze voorgesteld door den herbergiersbond van Meenen of door een herbergiersbond van't arrondissement Kort- rijk Neen. De herbergiersbond van Meenen noch geen enkel lid van den herbergiersbond weet iets van deze kandidatuur nooit is er in den herbergiersbond spraak geweest van het voorstellen van een kandidaat. Dit zijn dus uitgezochte trukken van de libe ralen die, wetende dat zij in verbond met de socialisten rechtstreeks hunne partij naar den ondergang voeren, en dus kost wat kost een tusschen kandidaat wilden hebben. En ware het nog dat deze kandidaat door den herbergiersbond is voorgesteld, wat zou zulks bewijzen Dit zou bewijzen dat noch Vandevenne noch Debunne de belangen der herbergiers in de Kamer verdedigd hebben. Welnu, als lid van den herbergiersbond van Meenen raad ik de herbergiers aan te stemmen voor Hector Plancquaert. Deze ten minste geeft sedert jaren blijk van een taaien strijder te zijn, die wil, die durft en die kan, en die zoo dapper en krachtig de belangen der herbergiers verdedigt als de belangen van al de n. iere standen der samenleving. Een lid van den herbergiersbond. HET KARTEL Sinds het kartel gesloten is tusschen Libera len en Socialisten en een Onafhankelijke is het een wonder om het Volksrecht te lezen het is eene ware hagelvlaag die op den rug der democraten neervalt. M. Plancquaert is een uitgekochte alhier en aldaar en wat weet men nog al. In 1906 was M. Plancquaert een geheel andere omdat hij op de lijst stond der godde- looze socialisten en liberalen alsdan was hij een bekwame advokaat en spreker. Sedert 1906 is hij niet veranderd altijd is ons programma hetzelfde. Hadde hij dan gelijk het zijn persoonlijk gedacht was, hem achteruit getrokken eenige dagen voor de kiezing, hij had welgedaan, maar neen, M. Plancquaert had te veel eergevoelen, hij wilde niet dat de kans voorbijging om een zetel af te nemen van de katholieke bewaarders en koes terde de hoop dat de socialisten toch nog wat eergevoelen zouden bezeten hebben. Maar neen, er zit daar niets meer in, noch eergevoel en noch schaamte. Iedeimaal is het kartel ver worpen geweest met algemeene stemmen, in den Arrondissementsbond. Onthoud wel dat M. Plancquaert ook maar eene stem heeft, gelijk ik arme zwijngelaar bij ons gaat het niet gelijk bij de liberalen en socia listen, dat alles slechts van een of eenige man nen uitkomen moet. Dan zijn zij op zoek gegaan naar een ander die zich als democraat wilde doen doorgaan en beloofden zelfs een premie van duizend fran ken, maar daar lukten zij niet in een eerlijk man neemt zulks niet aan; doch zij moesten kost wat kost een drievoudig kartel hebben want de liberalen waren bang van de socialisten, en de socialisten vielen op hunne knien voor de libe ralen, toch zijn zij er in gelukt een onafhanke lijke te vinden, wie is die onafhankelijke kan didaat later zullen wij 't weten te zeggen daar om hebben wij nog tijd genoeg maar wij durven verzekeren, dat boeren, burgers en werlieden zich niet zuilen laten bedriegen, en in Mei aanstaande stemmen voor de lijst van Hector Plancquaert omdat hij zegevierend uit de stembus zoude komen want hij alleen zal weten hunne belaDgen te verdedigen. Hij alleen zal onophoudelijk strijden voor een pensioen van 1 fr. daags, tegen het schandalig vergun ningsrecht, tegen de groote belastingen en de militaire nuttelooze geld verkwistingen, dus met Mei aanstaande zal het stemmen regenen op de lijst van advokaat Plancquaert. Een Zwingelaar. De almoes van 9 cent per dag Het zoogezegd katholiek weekblad Het Volkske van Ronse heeft ons, vrije christene demokraten, verscheidene malen aangevallen en geschreven, dat wij spotten met het pensioen van 9 cent per dag, gegeven door de katholieke regeering Dat judasblad schrijft zulks, maar zegt de waarheid niet. Wij spotten niet met het schamel pensioen, maar wij beweren dat het te klein is. Wij, vrije christene demokraten, eischen een pensioen van i fr. per dag voor onze afgeslaafde afgebeulde werkmenschen 1 Wat heeft het grootste gedeelte der werk menschen in ons land Niets anders dan ar moede en ellende. Al zuchten en kermen geraakt de werkman afgemat van werken aan zijne oude jaren, en hij die zou mogen aan spraak maken op eene voldoende rust van wege het vaderland dat hij hielp verrijken, wordt door ons onmenschelijk bestuur ver- stooten. En met eene aalmoes van 9 cent per dag gepaaid of wel tusschen 4 muren gestoken, om de laatste zuchten des levens vol nood en ontbering af te wachten. En de vasthoudisten, wanneer onze moedige volksvertegenwoordiger 1 frank per dag pen sioen vraagt zooals het nog verleden jaar voorviel, antwoorden er is geen geld, maar om drij milliard drij honderd millioen franken schulden te maken aan nuttelooze werken, is er geld. Dat is voor 't werkvolk zorgen hé, lezers Wij, vrije Christene demokraten, aanzien zulks als onrecht en dat onrecht bekampen wij. De werkman bidtgeeft ons heden ons dagelijksch brood, en wat zien wij die meest zweet heeft mirist eten. Wat wij dus willen, 't is dat wij het verdiende stukje brood eten. Geeft ons heden ons dagelijksch brood, wij willen dus dat die gebeden waarheid worden en aan den arbeid zijn rechtveerdig deel toekome. A. Adrien. Rondgehaald op Zondag 6 Maart, 2,5o fr. en op i3 Maart 3,5o fr. ten voordeele van de klaroenklub. Onze vrienden, de Christen democraten van Mechelen, hebben den strijd beslist. Met eene volle lijst. Bravo I Tegen de Fransche toltarieven M. Liebaert, minister van financies, heeft woensdag namiddag op het bureel der Kamer een wetsontwerp neergelegd waarbij de tol rechten op de voortbrengsels, die uit Frankrijk komen, gewijzigd worden. Volgens het wets ontwerp zal de champagne belast worden met een inkomrecht van 2 frank per flesch en met 200 frank per hectoliter. De wijn op fleschen zal 80 centiemen per flesch en 80 fr. per hecto liter tolrecht betalen de gewone wijn 40 fr. per hectoliter de brandewijn en de likeuren, 5oo frank per hectoliter of 5 frank per flesch. De truffels worden met 5oo fr. per ico kilos belast. Het reukwerk zal 25 ten honderd der der weerde betalen en de zijden stoffen 20 ten honderd. Drama te Antwerpen Dinsdag avond, rond 9 ure, kwam een jong koppel eene kamer huren in het Hotel Rubens in de Sinjoorstraat. De man schreef zich in onder den naam van Jan De Keuninck, 23 jaar oud,onderwijzer, wonendein de Schrijn werkerstraat, te Luik; de vrouw gaf zich op als Melanie Vacdevelde, kassierster in het Hotel d^ Londres in de Gr^trystraat, te Luik. De jopgelieden sloten zich in hunne kamer op, na eerst een gazvuur en twee fleschen stout ge vraagd te hebben. Zij openden vervolgens de gazbekken en wachten den dood door verstik king af. Woensdag morgend, rond 6 ure, ontwaakte De Keuninck, en hij bestatigde dat zijne gezel lin zoowel als hij zelf aan den dood ontsnapt was. Toen stelde hij het meisje voor samen te sterven door den kogel, waarin zij toestemde hij nam een revolver en schoot haar een kogel in de richting van het hart. De kogel door boorde het lichaam zonder een levensorgaan te kwetsen, niettemin viel het meisje door de pijn. in bezwijming. De Keuninck, denkende dat zij dood was, schoot zich een kogel in de hersens en was op den slag dood. De hotelhouder, die ten 2 ure namiddag nog niemand had zien beneden komen, werd onge rust en ging naar boven. Hij bestatigde dat de deur gesloten was en, daar er op zijn herhaald kloppen geen antwoord kwam, ontbood hij een slotmaker en deed de policie verwittigen. Toen de deur opengebroken was, vond men De Keuninck dood te bed liggen nevens hem lag Melanie Vandevelde, bijna uitgebloed, doch nog levend. Zij leed zooveel, dat zij de kracht miste om gerucht te maken of om hulp te roepen zoo had zij zes volle uren beweegloos en door schrik verteerd nevens den doode Het lijk van De Keuninck werd naar het doodenhuis gedragen. Melanie Vandevelde is naar het Ste-Elisabethsgasthuis overgebracht haar toestand is erg, doch niet hopeloos. In de kamer waar het drama gebeurde lagen twee brieven, waarin de wanhopigen vroegen dat men hunne familie zou verwittigen. De moeder f van De Keuninck is eene weduwe die zich vele opofferingen heeft moeten getroosten om haren j zoon zijne studies te kunnen laten doen. RECHTBANKEN Rechtbank van Brussel In Maart van het vorige jaar zagen op de Liedtsplaats voorbijgangers eene blinde bede lares die een gebocheld knaapje mishandelde. Vrouw en kind werden naar het politiebureel gebracht, waar het knaapje verklaarde sedert een tiental dagen door zijne ouders, wonende te Linkebeek, aan de bedelaarster verhuurd te zijn voor i5 frank per maand. Eiken ochtend om 4 uur moest het kind op staan en de blinde leiden naar de kerken der gemeenten van den Brusselschen omtrek. Van "s avonds, 5 uur af, begaven blinde en kind zich naar de koffiehuizen om te bedelen, en dit duurde dan tot 11 uur, of middernacht. Wanneer de ontvangst niet minstens 10 of 11 frank bedroeg, moest het arme knaapje zonder eten naar bed. Voor deze schandelijke feiten stonden gister de onwaardige ouders en de blinde bedelares terecht. Eerstgenoemden zijn beiden veroordeeld tot 8 dagen gevang, met uitstel, en de blinde tot 2 boeten een van 10 de andere van 20 fr. St-Louis Op Zondag 20 Maart, pintedek bij Jules Feyers, in Transvaal. Democraten, bezoekt uwe vrienden. Swevegem Op Zondag, 27 Maart (paschen), om 6 ure 's avonds, vergadering van den bond. Zeer belangrijke dagorde. DEERLIJK Heden Zondag, 20 Maart, om 4 ure namid dag, meeting in den Evangelieboom bij Aloïs Coussemen'. (Molenhoek"). Spekers A. Vandenbruele en C. Moeyaert. Op Dinsdag, 5 April (kappellekensomme- gang), groote openbare meeting, ter herberg in 't Katje, bij Gentiel Ovaere, om 4 ure namid dag. Sprekers H. Plancquaert en priester Fon- teyne. DESSELGEM De meeting, aangekondigd voor heden Zon dag 20 Maart, is acht dagen verschoven en zal plaats hebben op Zondag 27 Maart (paschen), om 4 ure namiddag, na de vespers, ter herberg In 't Straal Om 3 i{2 ure vergadering van den Bond in 't zelfde lokaal. WAEREGEM Op Zoodag 20 Maart, om 5 ure 's avonds, meeting te Waeregem, in u Het Logement, Statiestraat. Sprekers A. Vandenbruele en C. Moeyaert. WEVELGHEM Op zondag 20 Maart, meetingen te Wevel- ghem in den Hoogen, (Kruishoek) om 4 ure, en ter herberg den Bascul, om 6 ure 'savonds. Spreker H. Plancquaert. HULSTE Op Zondag 27 Maart (Paschen), meeting te Hulste in de Vlaamscheu Leeuw bij Jan Snau- waert, om 4 ure namiddag. Twee bijzondere sprekers van Brussel. AVELGHEM Op Zondag 27 Maart (Paschen) om 4 ure meeting In de Klok bij Vercoutere, wijk Brugge. Om 6 ure meeting In Jerusalem Corne- plaats. Spreker H. Plancquaert. Allen naar de Plechtige Vlag- inhuldiging van den bond vanHalle op Zondag na Paschen, 3 April. Arrondissementsbond van Kortrijk Op Zondag 20 dezer, om 91/2 ure voor middag, zal de belangrijke maandvergaderiag plaatshebben ten hoofdlokale Prins Bouée- wijn Groote Markt, te Kortrijk. Gewichtige punten staan aan de dagorde, en al de afge vaardigden, de bonden alsook talrijke vrienden worden stellig verwacht en mogen niet ont breken. Dagorde 1. Vaste aanduiding der kandi daten. 2. Reis naar Halle. 3. De kieswerking. Om 9 ure bestuurvergaderiog. Meenen Propagandaclub. De vergadering die moest plaats hebben op Zondag 20 Maart, is uitge steld om reden dat het vergadering is voor den arrondissementsbond Deerlijk Op Zondag 20 Maart, 6 ure 's avonds ver gadering van den bond ter herberg in «'t Katje» bij Gentiel Ovaere. Dagorde de aanstaande kiezing en de pro- pagande in 't omliggende. Het Bestuur. Op Zondag 20 Maart, om 3 i\2 ure namid dag, vergadering van den bond in 't gewoon lokaal. Al de leden worden deze maal op post verwacht. Ter oorzaak van onvoorziene omstandig heden, zal Het Nederlandsch Tooneel van Brugge op Zondag 20 Maart aanstaande, het tooneelstuk SCHAKELS niet opvoeren, maar eene buitegewoone vertooning inrichtten, met de volgende stukken 1) HET KIND, drama in een bedrijf door Herman Heyermans. 2) JONGGEHUWDEN, tooneelspel in twee bedrijven van Bjorsteme Bjorson. Begin om 7 ure 's avonds. aan den Drukker van ons blad de nieuwe uitgave van het 10 Centiemen het stuk Schoone winst voor de voortverkoopers.

Het Recht | 1910 | | pagina 3