Meetingen in het arrondissement Brugge MEENEN E' g' F' Cuerne Weveighem VLAMINGEN Herbergiers BRUGGE Meetings STEUNFONDS Te bekomen ter drukkerij Coupurerei, 9, Brugge. GEEN BETER BOEKJE PRIESTER DAENS bijzonderlijk ten gevolge der steeds klimmende lasten en der laatste krijgswet. Maar van liberalen en framassons wil het niet hooren. Ons volk is immers godsdienstig. Van par tijen die hier de Fransche politiek zouden kunnen invoeren, is het met overvloed van reden bevreesd. Het ziet en wordt gewaar hoe Frankrijk den dieperik ingaat, hoe deze natie, vroeger zoo machtig uitsterft, hoe men daar ter onteigening der kloostergoederen steelt en rooft erger als in den tijd van Baekelandt en Jan de Lichte. Maar ons volk is ook in den grond volks gezind. De katholieke behouders hebben het het zoo laDg mogelijk in den slaap gehouden. Doch de vrije christene demokraten hebben sinds 20 jaren al de dorpen van Vlaanderen doorloopen om onze stambroeders wakker te schudden. Zij hebben all-s *-pr:-:fTerd voor het volk, geld, bestaaD, g mak en gezondheid. Het zaad dat zij op den viaamschen akker geworpen hebben kan niet te kwiste gaan. Het is aan het ontkiemen, 't En kan niet anders of in Vlaanderen de toekomst behoort den christen demokraten 1 De aanstaande kiezing zal het bewijzen. Het is waarlijk plezierig de liberale en socialistische bladeren te lezen, hoe zij het aan boord leggeD om de Christen demokraten te belasten met leugens, sedert wij voor goed vaarwel gezegd hebben aan het kartel Volgens den Strijd, liberaal weekblad, van 3 April, is het onze hoofdman Hector Plan- cquaert die daar de schuld van is, en is het kartel niet verworpen in den Arrondissements- bond met algemeene stemmen, maar met eene kleine meerderheid, en nog op aandringen van onzen hoofdman. De Strijd liegthet kartel is verworpen met algemeene stemmen denken de liberalen misschien dat wij de laffelijke man- datendiefte van Dendermonde vergeten hebben, wanneer de Heer Vandamme, liberaal Volks vertegenwoordiger, na drie jaren zijn ontslag moest geven ten voordeele van den demokraat Hector Plancquaert, volgens het kontrakt ge- teekend door Van Damme zeiven. O, neen, Strijd, de Chiistene demokraten vergeten zoo gauw niet van wien zij bedrogen zijn geweest. Zij willen van u niet meer weten en zeggen vaarwel aan zulke oneerlijke poli tiekers. Nu aan de socialisten. Als mende Kampioen, Fakkel, De Toekomst, Vrijheid en Volksrecht leest, men ze draaie en keere hoe men ze wil, het is altijd van de water en melk demokraat alhier, Hector den al verslaander aldaar en uit gekochte alginder en duizende laffelijke ver- wijtsels die ik hier niet wil aanhalen. Denken zij misschien dat een man zooals onzen hoofd man Plancquaert die sedert zestien jaar, zijn leven, geld, geleerdheid en toekomst opoffert voor het arme en lijdende viaamsche volk daar door vermindert in de oogen van het volk. O neen en duizendmaal neen. Zie eens wat gij socialisten met Debunne cn konscorteu aan het hoofd, verloren hebt met uwe politiek, niet een van u zoudt gij kunnen aanhalen die verarmd is, allen zijn verrijkt uit het zweet en hloed der werklieden. Nu moogt gij hoed en frak dragen, lekkere sigaren smooren, cn plezierige speel reisjes doen onder andere naar Parijs. En nu ziet eens naar de leiders der demokraten de familie Daens, wijlen De- backer, Priester Fonteyne, advokaat Vanneste, Moeyaert, Plancquaert en anderen, gij zult moeten bekennen dat zij allen verarmd zijn om te strijden voor de rechveerdigheid, maar dat zult gij aan hunne lezers niet kenkaar maken, want zij zouden hunne oogen openen. Nu over het kartel. Zij schrijven en willen houden staan dat zij het recht hadden van nevens hunnen naam te stemmen en nemen voor voorbeeld de Christen demokraten van Brugge en Thielt-Rousselaere, dat zij ook propaganda gemaakt hebben om nevens hunnen naam te stemmen. Hewel 1 volksfoppers en bedriegers, wat zegt klaar de geschreven over eenkomst Plancquaert moet de twee eerste jaren zetelen en dan zijn ontslag geven. Van nevens den naam te stemmen is er in het verdrag geen spraak. Daarom zullen de eerlijke kiezers op 22 Mei toekomende H. Plancquaert wreken en hem zegepralend uit de stembus te doèn komen. 't Geen op ons gemeente gebeurt geeft er aan elkeen 't klaar bewijs van hoe noodzakelijk het is dat de Christene Volkspartij werke en strijde voor de opbeuring van ons vlaamsch volk, om het vrij en onafhankelijk te maken. Op Cuerne is een man door elkeen geacht en geëerbiedigd. Op eerlijkheid of gedrag valt niet te zeggen. Voor de laatste gemeentekiezing was hij in hoog aanzien bij de geestelijken... Nu sedert eenige jaren is er nog al ontevreden heid op de gemeente en niet zonder redens. Het ging hier zooals in veel buitengemeenten eenige personen speelden baas alleen; er was geen kontrool meer over de gemeentezaken, enz. 't Volk wilde daar verandering aan. 'tZou gaarne eens een vrij man tusschen die heeren zien zitten hebben om te weten wat er zooal op de gemeente omging. Voor een groote en schoone gemeente lijk Cuerne met een talrijke ontwikkelde burgerij en fel onafhankelijk werk volk was het nu toch nog al vernederend be stuurd te worden lijk Soetenaye of Lapschuere. De persoon in kwestie, gehoor gevende aan 't verlangen van talrijke vrienden, stelde zich op rang voor den gemeenteraad. Hij voerds zijn strijd kalm en deftig geen scheldwoorden, gemeentebelangen niets anders. Dat is nu toch 't recht van iederen Belg, zich als kandidaat voor de kiezing zijner ge- gemeente voor te stellen. In de grondwet is dat werkelijk zoo, doch er zijn van die droeve menschen die absoluut niet dulden kunnen dat een burger gebruik make van zijn vrijheid. Men is hun vriend, maar voor zoolange dat men slaaf wil zijn. Ook de koleire bij zekere personen was groot, men zag met welke verpletterende meerder heid de kiezers van Cuerne den volksvriend naar het stadhuis zonden. Van nu af aan was er niets goeds meer aan dien persoon. De oude valsche truk werd in 't werk gesteld: die man, vroeger de vriend der geestelijken, werd maar seffens 'nen liberaal, 'ncn geus, en de droeve Spore van Kortrijk gelastte zich met de taak van nu en dan dien persoon door den modder te slepen en aan te vallen. Over veer tien dagen was het hetzelfde. Een antwoord werd gezonden, doch de Spore was niet eerlijk genoeg om 't antwoord over te nemen. Vroeger maakte ons nieuw gemeenteraadslid deel van bijkans al de maatschappijen van de gemeente; hij werd overal buiten gezet door de hoofdmannen, doch dikwijls tegen de goesting der leden. Doch wat hebben deze menschen te zeggen Zijn hulpgeld als lid van het muziek werd geweigerd. In een v/oord, aangezien die heer braaf was, was dit te gevaarlijk 't volk houdt veel van brave menschen. Daarom moet men ze in zijne oogen slecht maken en hen overal buiten smijten als waren zij schurftige schapen en hen namen geven die afkeer ver wekken bij het volk. Hoeveel duizende farailien werden in de Vlaanderen alzoo niet liberaal gemaakt en uit de kerk gestootenWat al kwaad heeft die geest van alleenheerschappij bij de kopstukken der katholieken niet gedaan Hoeveel menschen 't misbruik van den godsdienst van den gods dienst zelve niet verwijderd I t geluk nog dat de christene volkspartij 1 bestaat 1 Daar ten minste vinden de vrije en f onafhankelijke menschen nog eene toevlucht I zonder dat zij verplicht zijn tot goddelooze par- tijen over te ioopen. Dat de katholieken nogthans oppassen ze j spelen een gevaarlijk spel en eer vele jaren J voorbij zijn zou het hun kunnen rouwen.'t Volk j wil van geen dwang meer weteu. Leve de vrij- j: heid en eere aan de menschen die vrij durven zijn. Vlasbooter. 't En gaat hier niet goed met 't kartel. Al de gematige liberalen zijn verontwaardigd. De socialisten van Meenen hebben hier te Wevei ghem op gebied van eerlijkheid en zedelijkheid veel te treffjndc gedachtenissen nagelaten, 't En zal niet mogelijk zijn ons deftigs burgers en werklieden over te halen om voor 't kartel te stemmen. Zelfs is het tot hiertoe in 't geheel niet zeker dat M. Van Dorpe op de lijst van 't kartel komt. Men aanzag hier M. Van Dorpe wel als een vrij man en als een lid der oppositie, Diemand dacht dat hij zoo verre gekomen was om met een socialist op een en dezelfde lijst te willen staan. Al de gematige menschen keuren hem af en zijn verwonderd over zijne houding. De katholieken triomfeeren. Inderdaad er is hier eene sterke oppositie in de gemeente. Deze oppositie werd zeer gevaarlijk voor de katho lieke allcenschappij. Veel menschen die eigent- lijkniet antikatholiek waren, doch vrij, stemden er voor. Doch nu dat een lid der oppositie met de roode mannen opkomt,is er veel veranderd. Al de matige burgers en de deftige werklieden krijgen afkeer van de Wevelgemsche liberalen en ge ziet van hier hoe de katholieken de handen wrijven. Welk schoon kiesmiddel voor hen de oppositie van Weveighem verbonden met de socialisten 1 De kandidatuur van M. D'Halluin van Lauwe maakt hier goeden indruk. Die familie, eene deftige landbouwersfamilie, is hier opper best gekend, 't Is voor de demokraten eene schoone aanwist, 't Zijn deftige eerlijke men schen die op de lijsten moeten staan en geen schavuiten zooals men er zooveel bij de socia listen vindt. Vlasbooter. Ons Vlaamsch volk bekomt zijn rechten niet. Wie springt er altijd eerst op om den Vlaming te verdedigen De christen demokraten. Wie spreekt er de taal van ons volk in de Kamers De christen demokraten. De socialisten hebben op hun lijst een her- gier genomen die niemand niet kent. Doch vraa geens wie sedert jaren lid van den bond van Gent Wie daar dikwijls het woord voert op de vergaderingen der herbergiers 1 't Is niet M. Nagels maar wel M. Plancquaert. Vorig bedrag. 186.20 Brugge Wekelijksche storting van vriend Cyriel Huys. 10.00 Opdat de christen demokraten van Brugge den 22 Mei eene overheerlijke zegepraal zouden bekomen steekt een goede vriend in de hand van B. Min- nebo een stukje van 20.00 S. Andries. Wekelijksche stor ting van een dapperen demokraat van S. Andries. 1.00 2x7.20 Zondag 24 April 's Morgends om 11 ure te HEYST, bij Jan De Groote, Vlamingstraat. 's Avonds, om 6 ure te BLANKEN- BERGHE, in 't Hotel de Com merce Weststraat. 's Namiddags, om 5 1/2 ure, te SYSSEELE, in De Vriendschap 's Namiddags, om 5 ure, te COOL- KERKE, In Maldeghem Maandag 25 april 's Avonds, om 6 1/2 ure, bij Claeys, aan de Gerbobrug, nevens den Ijs put, te S. KRUIS. 's Avonds, om 7 ure, in de Café 't Park Wantestraat, te ASSE- BROUCKE. In deze verschillige meetings, zullen de heeren Vanneste, Minnebo en Moeyaert spreken. Swevsghem Heden, Zondag om 2 uren, bestuur verga dering in de gewone plaats. Om 71/2 uren s'avonds, gewonige maande- lijksche vergadering, bij vriend Aimé Vaughe- luwe. Ootegem Heden Zondag, 24 April om 4 ure namiddag, vergadering van den bond van Ootegem in de Congo 1» bij Callewaert. St. Louis Heden Zondag, 24 April vergadering van den bond van St. Louis, om 6 ure namiddag in Transvaal bij Jules Feysrs. DOTTENIJS Op Zondag, 24 April, om 11 ure voormid dag, meeting te Dottenijs. Strooibrieven zullen 'c lokaal aanduiden. Spreker H. Plancquaert. MOESKROEN Op Zondag, 24 April, om 41/2 ure, meeting Moeskroen. Lokaal door strooibrieven aan te duiden. Spreker H. Plancquaert. ROLLEGEM Op eersten Mei, meeting in de Boschbarakke tusschen INGOYGEM en NIEUWENHOVE, om 6 i\i ure 's avonds. HERSEAUX Op Zondag 24 April, om 11 ure, na de hoogmis, meeding te Herseaux. Spreker H. Plancquaert. MOESKROEN Op Zondag 24 April, om 3 1/2 ure, meeting te Moeskroen. Spreker H. Plancquaert. LUIGNE Op Zondag 24 April, om 6 ure, meeting te Luigne. Sprekers H. Plancquaert en advokaat Feye van Brussel. DESSELGHEN Op Zondag 1 Mei, na de mis van 8 ure, meeting te Desselghem In 't Straal 11 Spreker: H. Plancquaert. WAEREGEM Op Zondag 1 Mei, om 4 ure namiddag, meeting te Waereghem, ter herberh u Au due de Brabant dicht de wijk Biest. Spreker H. Plancquaert. STACEGEM Op Zondag 1 mei, om 4 ure, meeting te Stacegem ter herberg De Kroon. SprekerAlfons Daneels van Groot Bijgaar den. SWEVEGEM Op Zondag 1 Mei, om 5 1/2 ure, meeting te Swevegem in de suikerij bij Laverge. Sprekers: Alfons Daneels en H. Plancquaert. REKKEM Op Zondag 1 mei, om 4 ure meeting te Rekkem bij Stragiers. SprekerC. Moeyaert. MEENEN Op Zondag 1 mei, om 6 ure meeting te Meenen Spreker C. Moeyaert. ANSEGEM Op Zondag 1 Mei, om 4 ure, meeting te Ansegem in de Drie Kranen. Sprekers Vanderschelde en Vanschamel- hout. LAUWE Op Maandag, 2 Mei, meeting te Lauwe. Spreker H. Plancquaert. HULSTE Op Donderdag 5 Mei, (O. H. Hemelvaart), em 4 ure meeting te Hulste, in de Viaamsche Leeuw bij Jan Snauwaert. Spreker H. Plancquaert. HARELBEKE Om 6 ure, meeting te Harelbeke, ter herberg in a Vlaanderen bij Ed. Vlieghe, Stacegem- straat. Spreker H. Plancquaert. OOTEGEM Op Zondag, 8 Mei te Ootegem, in de u Vlas boom bij Vandeputte. TIEGEM Om 7 ure, meeting te Tiegem, in Het Akkerke voor 't Arrondissement Kortrijk Inkomsten Uitgavan 1337.05 fr. 1152,29 ff- In kas 018K76 fr. DEERLIfK. Omdat Slunze te naaste keer geen zatte menschen meer zoude mede brengen naar Beveren 10 c. In plaats van zatte vrouwen verstandige mannen August. A. P. 10 c. Van een demokraat die onbekend moet blijven. 40 c. Voor Plancquaert er in en Debunne er uit J. L. 10 c.Omdat den burgemeester van Nieuwen- hove de kristen demokraat niet meer zal in stukken scheu ren. 10 c Verstandige liberalen wie hebt gij liefst geko zen Plancquaert of Debunne 10 c. Kiest gij Debunne houd dan uwen rug maar gereed voor de slagen van den rooden martinee, 10 c. Twee frank dertig is niet juist zegt mijnheer, maar zestien honderd frank in twee jaar dat is juist, 10 c. Het Recht schrijft de waarheid er niets anders dan de waarheid 10 c. Salut madam Spons 10 c. Omdat de gaaien van Debunne geen ruzie meer zouden maken in de snep te Deerlijk als ze met briefjes rond gaan 10 c. Drie maanden geleden hadden de socialisten i3 mannen op hunne meeting te Deerlijkvolgens socia listische rekening was het i3o en in hunne meeting van over veertien dagen hadden zij 7 maDnen of. naar socia listische rekening, 70 1 dus 60 mannen in eenen slag achteruit I 10 c. Omdat wij in de vergadering ons nog maals goed verzet hebben, 10 c. Omdat de pastoor zoude rondgaan met de schale om wat geld te hebben om den hane te doen draaiën op den tore, 10 c. UIT HET GENTSCHE.— Omdat de propagandisten van het arrondissement Kortrijk ook zullen mede werken aan de propaganda in het Gentsche x fr. HARELBEKE. Iedere stem gegeven aan de kris ten demokraten is een stap vooruit naar de reohtveerdig- heid, J. T. 25 c. KORTRIJK: Na het zingen "van het lied van het libe- raalkartecl 1,2 5 c. Vaneen vriend die onbekend moet blijven 2 25 c. Rondgehaald na de vergadering van den arrondissementsbond 3,5o c. Omdat Adolf en Guillin niet zouden ontbreken op onze toekomende vergadering xoc. Omdat de vrienden van Montaleux verlangen M. Plancquaert daar terug te zien en dat hij bij hun wat langer zoude vertoeven 10 c. Omdat wij geheel te vreden zijn den werkmansverdeediger M. Plancquaert door 200 hebben hooren spreken 10 c. Omdat hij zoo schoon in portret is 5 c Van eene democratische vrouw van Her seaux die wenscht als haar waar uitgaat op propagande zoo laat niet meer zou weg zijn 10 c. Vrienden laat ons allen ons beste doen den strijd is lastig en kost geld elk een kleintje 10 c. En de zegepraal zal aan de ware demo- kratie zijn de Plancquaert den nooit vermoeiden strijder naar de Kamers zal sturen van deze keer x5 c. HEESTERT Rondgehaald na een zangfeest geron gen door twee vrienden van Waermaerde en Deerlijk 2,72 c., waarlijks eenen prachtigen uitstap iedereen is er te vrede van, Leo zegt dat Leander ingenieur is van gebraden pataten 10 c. MARCKE. Ontvangen voor de propaganda te Marcke, 2 fr. WAARMAARDE Van een demokraat 10 c. Omdat P. F. God lof, niet verongelukt is 10 c. Omdat M, Van Wassenhove en geheel hej katholiek bestuur van Berk- hove meé zou werken, in plaats van tegen, 10 c. om de straat, Kerkhove Waarmaarde, te graveeren, 10 c. om verdere ongelukken te voorkomen en omdat iedereen bruikbare wegen zou hebben xo c. Omdat H. Plancquaert zeker gekozen is, 5o c. Omdat de woorden van Priester Fonteyne wanneer hij handelde over onzen goddelijken meester, en zei dat hij voor bij ging al weldoen ons meer en meer verster ken, om 't volherden, in den strijd voor de christelijke rechtvaardigheid 10 c. Vrienden houdt voet bij stek 10 c. Wie wel doet niet vreezen moet 10 c. Alles wordt in dank ontvangen bij Remi Vanderschel- den te Deerlijk. Alle soorten van GEDRUKTE en ONGEDRUKTE ZAKKEN. BEENHOUWERS - BROUWERS - en EMBALLEERPAPIER. Bijzondere prijzen voor 't groot. Stalen en prijzen worden op aan vraag gestuurd. voor de verspreiding der christen demo cratische gedachten of het werkje 64 bladzijden beslaande, van Prie»ter Fonteyne. Vraag het aan den drukker Camiel Moeyaert, Coupurerei, Brugge. Een exemplaar kost 10 centiemen. Voor voortverkoopers, maatschap pijen, of exemplaren, bij zeker getal genomen, groote afslag. IS VERSCHENEN zijn leven, zijn strijden, zijn lijden, zijne dood en verheerlijking aangehaald en beschreven door zijn broeder Petrus Daens, volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Aalst. 't Is een lijvig boekdeel van 220 bladzijden die elke ware democraat zal willen bezitten, die lezing moed cn sterkte putten om meer dan ooit te ijveren voor onze geliefde volkspartij. Het boek is te verkrijgen ter drukkerij vam Petrus Daens-Mayart, Werf tc Aalst, aan den prijs van 1.50 fr.; vrachtvrij t'huis g 1,80 fr.

Het Recht | 1910 | | pagina 3