f TOLK DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ G-ent Christen Volkspartij en de Kiezing Vers l'Union Naar de Eendracht Zondag 5 Juni 1910 't Biud 5 esntismen 1 7" Jaar N' 23 HET RECHT gSÖr Ood an Volk! A Hes voor Vlaanderen! Vlaanderen voor Ghrisèmel ir-schrpngsprijs voor Belganland Per jaar fr. 3.oo. Negeo maanden fr. 2-25 Zes maanden fr. 1.75 Drie maanden fr. 1.00 voor buiten het land de vrachtloon daarbij. Hotvfdopstellsr H. PLANCQUAERT in ten boreelc van dit blad en bh alle postmeesters eu brievendragt- noet vrachtvrij gestuurd worde» naar het bureel van. het blad - COUPUREKEI. BRUGGE AAN KON Dl GINGEN i'ki.-uumakingen, per drukregel fr. 0.25 Recbmerii op de 4e bladzijde. 0.45 3= 0.55 Bijzondere voorwaarden voor notarissen, zaak- aarnemers. Afslag voor herhaalde invoeging. Alle eerste en derde MAAN DAGEN der mu.nd, zetelt onze hoofdman H. P-accquaert vau 9 tot 11 uren in Prins Boudewijn, Groote Markt, te Kort:ijk. Kostelooze raadpleging voer de leden onzer bon den en al wie door hen gezonden wordt. Zondag, 12 Juni, om 3 ure namid dag, vergadering van den arrondisse- mentsbond. Wij rekenen op eene tal rijke opkomst. Wij rekenen ook op de aanwezigheid van vrienden van Brugge, Kortrijk, Aalst en zoomogelijk Brussel. Onmiddelijk gaan we aan 't werk. De kiezing van 1912 zal een stormloop zijn lijk of men er nog nooit een zal gezien hebben. De Christene demo kraten zijn vast besloten te strijden met eene hardnekkigheid en eene wilskracht, die al onze tegenstrevers zal verbazen. Demokraten, ge hebt hier nu 6 jaren rust gehad, we gaan hier nu dubbel werk verrichten. H. Plancquaert, I Wij lezen in Hei Land van Aalst Onze aller overtuiging dat dc Chris ten Volkspartij weldra de Partij van het evenwicht en van den doorslag tus- schen de groote partijen des Lands zal worden, wordt reeds bewaarheid. De katholieke meerderheid in de Kamer is op 6 stemmen gezonken. De katholieken hebben bijna overal veld verloren. Daaruit blijkt dat de provinciën beschikken wij ook over de bestemming, van zetels te Gent, te Dendermonae, te Aalst en te Luik, Zonder overdrijving kunnen wij dan acht katholieken "óf achT anti-katholie ken doen kiezen of niet. Gezien de huidige verhoudingen en omstandighe den is dit cijfer zeer eerbiedwaardig want hv.t beteekent eene leefbare en onvoldoende meerderheid of eene zeer beduidende minderheid. In hun eigenwaan hebben de anti klerikalen gemeend de christene demo craten als vermomde papen te mogen verachten en hen te mogen verachten en hen te misbruiken om kastanjen uit het vuur voor anderen te halen. De 22 Mei is voor de anti-klerikalen juist eene nederlaag geweest omdat zij wie weet hoe de christene demo kraten verstooten hadden. Indien de veriatenen aan de zijde van de anti klerikalen gestreden hadden, welnu wij zouden heden voor eene ontbinding van de Kamer en dus voor eene ver zekerde overwinning der oppositie staan Zal men dit nu links inzien Op hunne beurt hadden de katho lieken gemeend de arme christene demokraten te moeten verschoppen en vervolgen en onrecht aaudoen zonder medelijden voor vrouw en kinderen. I 'schoonen droom ontwaakt, dien zij dipomden aan 'en boord van een die I pi/n afgrov bjr-den lee riVv.Vi AsSkIsi zeggen wij even ronduit als ten tijde dat gij almachtig waart op gebied van pi/r-. afgrond. W-c de groote katholieke godsdienstige kwestiën zullen wij altijd leest voelt hetzij zon geslagen, lage?! de werkelijkheid ligt b voor hunne oogen, het valt niet te loochenen ze zijn de minderheid in ons land, van rechtswege komt het be stuur hen niet meer toe, hunne meer derheid, vroeger zoo overwegend, is vervlogen en nu eerst bemerken zij of willen zij bemerken hoe zij bij iedere kieziog met reuzenschreden achteruit zijn gegaan. E11 waaraan ziet men best dat zij ge voelen hoe ziek zij zijn, ja bijkans hoe hopeloos ziek Aan hun tegenwoordige houcingjegens ons, chris!en demokra ten. Van alle kanten van het land klinkt het we moeten 't akkoord komen, zelfs met de christen demokraten we móeten t' akkoord komen te Kortrijk, te Gent, te Aalst, te Dendermonde, te Brugge Moesten de eenvoudige menschen, die ons over 14 dagen nog in veel kerken hebben hooren verketteren, lezen wat er in de Bien PublicLe Pa trio te, Le XX' Siècle, Patrie en andere bladen staat, ze zouden verwonderd de armen open slaan en uitroepen maar wat een kluchtspel is dat nu? Voor eenige dagen nog, ketters, en nu goede christene katholieke menschen, wiens stemmen Toen dechte-n ze er selfc ni©fc-a&r\ daf de. -antiklerikalen niet mogen mede hunne trotsche meerderheid tot op 6 stemmen zou kunnen slinken. En nu Het zou ons niet verwonderen indien klaarziende hoofdmannen der katho lieke partij reeds wenschten dat het zou mogen gaan tusschen Katholieken en Christene demokraten als tusschen liberalen en socialisten, nu vooral zij nieuwe Kiezers den rug keeren naar de gezien hebben hoe weinig aarde den bekrompen behoudsgezinde politiek niet-katholieken Theodoor aan den van M. Woeste. Langzaam maar zeker dijk gebracht heeft, nadert het uur der afrekening. Dit jj Ha de politieke misslagen en mis- vooruitzicht vervult de katholieken met daden tegen de Christene demokraten schrik, terwijl de anti-klerikalen zich worden vroeg of laat doch onvermijde- van nu af zeer laatdunkend toonen, lijk uitgeboet. hoewel de kiezingen van 22 Mei, voor De groote politieke partijen hadden hen eene bittere teleurstelling geweest allen Lafontaine's versje vergeten is. Dit is overigens ook het geval voor 1 On a souvent besoin, d'un plus petit de katholieken die hoopten een zetel te ij que soi... Brussel, een te Kortrijk en eenen te (Dikwijls heeft men een mindere Namen te winnen. Overigens zal de 22 dan zich zei ven noodig.) Mei voor alle partijen de dag der i bedrogen verwachting blijven. jj Laat ons vooral verheugd zijn omdat I onze vrienden in West-Vlaanderen er De partij aan het bewind heeft nog in geslaagd zijn een groot deel van de rekenen als de hunne, maar die abso luut bij deze der katholieken moeten gevoegd worden. Zoo staat het bijkans letterlijk in den Bien Public te lezen van Woensdag morgen Hoeveel menschen als ze machtig zijn vergeten die schoone spreuk van Lafonlaine en zijn fabel De Leeuw en de Rat on a souvent besoin d'un plus petit que soi men heeft soms iemand noodig, die op verre na zoo machtig niet is als men zelve is De katholieken meenden dat zij al- aan uwe zijde staan. Daar moet gij niet aan twijfelen en gij weet dat gij er niet moet aan twijfelen, 't is eene uwer talrijke oneerlijkheden geweest van ons bij het volk op dat gebied te doen door gaan als schijnheiligen. Maar in eikaars armen vallen, dat is iets anders We gevoelen er bitter weinig lust toe en daarenboven we zien er voor de katholieke zaak weinig nut in. Gij gaat ten onder, niet omdat er christen demokraten zijn of omdat er soms gekeven wordt in uwe partij. Liberalen en Socialisten kijven en twisten honderamalen meer dan gij en dan wij en gij. E11 nogthans liberalen en socialisten gaan vooruit en dat zelfs in 't katho liek en zoo weinig ontwikkeld Vlaan deren waarom Omdat de anti-klerikalen twee par tijen vormen en nut eene eene partij voor het volk, en eene partij voor de hooge burgerij. De katholieke partij gaat achteruit, omdat zij eens wil zijn en blijven onder de leiding der aristokratische standen, die volstrekt niets kennen of willen kennen van de tegenwoordige gevoe lens, neigingen en belangen van het volk en de burgerij. Gij zult 't socialismus niet tegenhou den niettegenstaande xhr ïnacht en het geweld uwer onderpastoors, niettegen staande uwe kolossale strijdmiddelen, zoolang er geen vrije geloovige partij zal bestaande hedendaagsche gevoe lens en gedachten op politiek evenals op sociaal gebied ten volle aannemende en verdedigende. Waren de christen democraten er in gelukt al ware het maar vier of vijf hunner mannen in de Kamers te krij gen zoodanig dat hun partij invloed en macht verkreeg, ge mocht op uw twee ooren slapen, ge zoudt wel demokratie machtig waren voor eeuwig in België, gehad hebben in Vlaanderen, Hun overmoed kende geene palen. Zij broodroofden en vervolgden als iemand hen weerstaan dorst ze banbliksem den goed kome het uit. En nu wenken ze reeds zelve naar die gehate christene demokraten wie weet of 't lang duren zal eer zij door den nood gedwongen rechtstreeksch schoon zullen komen spreken Wij zullen noch spottennoch iemand geen socialismus, met zijn verbitterde en hatende partijgangers. Den dag, op denwelken gij de christen volkspartij hebt kunnen tegenhouden, is de dag geweest op denwelken gij de deur voor 't socialismus veel wijder dan vroeger hebt opengezet. Zoolang er geene sterke christen volkspartij in Belgie zal bestaan, zult gij voorts afbrokkelen. De christelijke moeders van Vlaan- het meest te klagen vermits hare meer- christene democraten, die vroeger met honen We zijn zelve te diep dooi- derheid verminderd is. De antiklerika- j ontlooping door het cartel bedreigd drongen van de ernstigheid van den deren zullen de kinders koopen die len kunnen intusschen geduld oefenen. I waren, opnieuw rond de groene vlag toestand, in denwelken de katholieken Belgie moeten bevolken, maar uw on- Des te kostelijker wordt in deze 5 geschaard te hebben. Door moeden ons land gebracht hebben. We zullen rechten en uw miskenning van den omstandigheden de zetel van M. Daens j volharding in den strijd zullen zij na nochtans aan onze behoudsgezinden geest van uwen tijd zal er 't grootste in de Kamer. In de gegeven omstan- weinige jaren hunne schaar aanzienlijk eenige vragen stellen. deel van naar 't anliklerikaïismus ja- dikheden zullen meerderheid en oppo- doen aangroeien. De toekomst hoort j Welk uitwerksel zou het op het volk gen. sitie meer en meer met hem afrekenenhen toe wanneer zij maar willen. n FFionc Met eene meerderheid van 8 stemmen 1 Op 22 Mei zegde ons een politieke was het reeds niet gemakkelijk voor jj tegenstrever te Brussel Met de M. Schollaert het Staatsschip te sturen. christene volkspartij is het opgevou- Hoe zal hij het aan boord leggen met- eene meerderheid van 6 Het vooruitzicht dat onze partij in de naaste toekomst eene zeer gewichtige rol van scheidsrechter onder de partijen zal vervullen, troost ons eenigszins om ons niet vooruitgaan Hebben wij geen enkelen gekozene, nochtans beschikken wij feitelijk over de bestemming van verscheidene zetels naar wij strijden of niet. Is dit het geval niet te Kortrijk Zonder de christen Democraten kunnen de katholieken den vierden zetel niet veroveren. Dit is ook het geval te Brussel voor wat den io" zetel der katholieken betreft. Zulk is nog het geval te Brugge, te Roesselare en Thielt, en ook misschien te Mechelen. In andere wen. Neen, antwoordden wij krachtig. Weldra zullen wij u toonen dat wij binnen en buiten de Kamer de scheidrechters zullen zijn ten gunste van een politieke en oprechte democra tie, breed en verdraagzaam, goed en voordeelig voor vooruitgang en volk. Ook zullen wij beletten dat de katho lieken, liberalen en socialisten de kle rikale en antiklerikale zaag spannen, die maar dient om het volk onder den hiel der machtigen te houden Léonce Du Catillon. H- Pl- maken moest jen Pieter Daens op de- j zelfde lijst komen met M.Woeste en de nvp^wPCriïiö'Ptl pil llPslllitPll ondersteuners van Denderbode en Recht j UVerwegingen Gil UeblUHtJIl en Vrede Welk effekt zou hot maken op het volk moest ik, H. Plancquaert, op dezelfde lijst komen met de mannen van den Bien public en opgehemeld worden door de Landwacht en Het Volk Op 't groot katholiek publiek weinig 't is mogelijk, want uw groot publiek hebt ge toch zoo dom en onwetend weten te houden. Maar op de menschen die nadenken en ontwikkeld zijn Nu dat gij op 't punt staat te vallen en misschien op uwe beurt vervolgd te worden; nu dat gij weldra niet meer bij macht zult zijn ons te slaan en te ver Wij hebben de kiezing achter den rug, de afmattende beslommeringen zijn henen, en wij staan weder frisch en vrij,levenslustig en ieverig voor eene nieuwe aanvangende strijdperiode. Zooals wij in den loop van het tijdperk, van 1906 tot 1910, het meermals zegden meer op ons gemak, ons meer op onze plaats te bevin den in de kristene volkspartij sedert het voor goed afbreken met andere partijen sedert de goede zuivere lucht waait over 't vrije kristen democratisch veld, zoo ook mogen wij zeggen dat onze kiezers, deze die nu voor onze lijst stemden, het zelfde gevoelen declen als wij, er even als wij over denken en de kristene volks partij als hun eeDig ideaal beschouwen en daarin alleen hun betrouwen stellen voor de toekomst. Zulks is onbetwistbaar voor al wie weet welke middelen, oneerlijke en valsche buiten alle mate, tegen de demokraten en bij zonderlijk tegen Plancquaert wierden gebruikt. Door liberalen en socialisten was het een stort vloed van schelden en verwijten Plancquaert i volgen en dat ge eerder ons te vreezen 1 viueu v«ui swn-'""" -*Ji I zult hebbenomdat net van ons zal ,vas een uitgekochte die voor belooning, omdat Geen triomfkreten meer De katho- afhangen als we willen u voor eeuwig j wjj geen kartel van liberalen en socialisten meer lieke behoudsgezinden zijn als uit den in de minderheid te werpen, nu nog 1 wilden toetreden, eene plaats van vrederechter

Het Recht | 1910 | | pagina 1