Kortrijk Van alles wat GENT Deerlijk SWEVEGHEM Th-ielt dat verscheidene duizenden op 22 Mei niet meer zijn blijven meelooper. 't Zou dus zijn omdat wij te rap willen gaan, te spoedig willen verove ren hetgeen het volk in rechte toekomt, dat onze partij niet ras vooruit gaat En de socialistische partij, die eene partij is van algeheele maatschappelijke omwoeling, en niettegenstaande dit, gedurig eene macht wordt in ons land, vereischt deze een minder snellen loop dan de kristene volkspartij, Land wacht Niettegenstaande haren omwente lingsgeest kleeft de werkende klasse ze aan om haar radikaal streven naar arbeiders wetten Dus eene kristene vrije volkspartij die radikaal doorwerkt voor de maat schappelijke hervormingen die 't volk aanbelangen, kan ons redden van 't socialismus dat gansch de toekomst dreigt in te nemen. De rechtzinnige demokraten in de oude katholieke partij kunnen niet anders dan die oude krocht verlaten en de vrije kristene volkspartij vervoegen, willen zij een dam opwerpen tegen den i'ooden stroom. R. VAN DERSCHELDEN OP I ALLEN OP 1 De strijd du voorbij zijnde, zijn de gemoede deren wat gestild. Iedere partij heeft hare besluitsalen getrokken en bekend gemaakt, over den uitslag der jongste kiezing. Wij, demo kraten, hebben ook goed onzen toestand inge zien, en, zooals wij het reeds zegden, hebben wij geene redenen om ontmoedigd te zijn, wel integendeel De socialisten hebben, gedurende vier jaren dag en nacht gewerkt, zij hebben duizenden frank besteed aan propaganda, zij hebben voer het volk hun programma verdraaid, zij hebben in hun schriften, op hun meetingen, overal in een woord, niet hun programma uiteengedaan, maar wel dit der demokraten Zeker, de uit slag dien zij bekomen hebben is schoon, maar hadden zij nevens zich etne vrije volkspartij gehad, die streed zooals zij streden, hoeveel honderden, ja duizenden stemmen, hadden er niet die christene volkspartij ten deele geval len I Hoeveel van dezen die nu voor de socia listen gestemd hebben, die zich steunden op een programma, dat het programma is van een andere partij 1 j Hoe het ook zijn moge, die uitslag bewijst, dat er met te werken, veel te wiuncn is het volk is zijne slaafscheid moede, en het wil eene zelfstandige partij, waar het zijne grieven, zijne verzuchtingen mag verklaren. Geene oude bewaarderspartij meer, geleid door lieden, rijke lieden der hooge klassen, die niets van die grieven, van die verzuchtingen verstaau of willen verstaan 1 De uitslag dus dien de socia listen bekomen hebben, is ontegensprekelijk schoon, (maar wij meenen te mogen zeggen, dat die zegepraal slechts oppervlakkig is de i stoet van Zondag laatst, heeft het eens te meer doen uitschijnen). De liberaleo, zijn zij nog het bespreken waardig Grooter nederlaag heeft nog nooit een partij geleden, voor 't geen ons arrondissement betreft. Laten wij dus de achterloopers der roode vaan aan hun eigen spijt over, men leeft toch immers met de dooden niet 1 En verders hebben wij de machtige katho lieke bewaarderspartij, die zooals gewoonte, alle middels in 't werk gesteld heeft, eerlijke als andere, en wier uitslag nochtans ook zoo bitter weinig aan hunne verwachting beant woordt 1 Zij gingen den vi-rden zetel terug nemen Dan blijft nog de uitslag, welke de demo kraten bekomen hebben. Geheel in 't eerst vol deed die uitslag ons niet, wij hadden op meer stemmen gerekend. Maar, de kalmte terug gekomen zijnde, overzagen wij den toestand in al zijne bijzonderheden, en zooals wij het reeds zegdeD, wij hebben geen redenen om ontmoe digd te zijn, ver van daar 1 Slechts een handvol strijders 1 Eenige kloek moedige jongens, klein in getal, maar groot in strijdlust en moei 1 En die eenige strijders verkrijgen een stemmental die de 4000 maakt, hetgeen bewijst dat onder die stemmers, het overgroote deel overtuigde demokraten zijn, en dat er daaronder vele, zeer vele mannen zijn, die niets beter vragen dan te strijden Eenige goede kriDgen, waar wij de strijders vormen, dat ontbreekt in ons arrondissement 1 Maar niet lgng meer zullen die kringen ont breken. De herinrichting van onzen studie en sprekersbond is op goeden weg 1 Zondag aan staande 26 Juni houden wij onze eerste verga dering ten lokale Prins Baudewijn, Groote Markt, te Kortrijk, om 2 1/2 uren 's namid dags. Dat allen het mogelijke doen, om er tegenwoordig te zijn, de eerste stappen zijn de moeilijkste 1 Gij bijzonderlijk, jonge lieden, gij die zooveel kunt doen, tot den vooruitgang onzer vrije volkspartij 1 't Is op u bijzonderlijk, dat wij rekenen. Gij, die studielust hebt, gij die u wilt onderwijzen, die dieper nog, het ideaal, het programma der christene volkspartij wilt doorgronden. Komt allen op 1 helpt den strijd voeren, voor ons volk, helpt uwe klasse ontslaven. 't is een heilige plicht die gij te vervullen hebt, en waaraan gij niet te kort zult willen blijven, wij zijn er vast van overtuigd. Gij kunt te veel goed doen, gij kunt te veel hulp verschaffen, om te ontbreken, en de kna ging, uwen plicht niet gedaan te hebben, zult gij niet willen op u trekken I Ziet de sprekers van andere partijen, hoe dikwijls hebben wij niet teleurg- s'eld geweest, toen wij ze voor de eerste maai hoorden 1 en tocb, gaan zij naar het volk, toch winnen zij partijgangers, indien zij maar tot het hert van het volk kunnen spreken. Welnu wij moeten allen zeggen wij kunnen en wij wïllen. Ons programma is te schoon, is te verheven, te edel, om het niet meer te laten kennen, om het niet meer en meer te versprei den. Dus wij willen, en al hadden wij maar de voldoening onzen plicht gekweten te hebben, 't zal ons eene genoegzame belooning zijn. die voldoening, die tevredenheid des harten, die ons zoo gelukkig maakt, die door niets anders j te verkrijgen is, dan door de overtuiging van gekweten plicht I En mochten onze pogingen bekroond worden, mochten wij erin gelukken de goede zaak, al ware het maar een stap te i doen vooruitgaan dan zullen wij dubbel be- j loond zijn. En waarom zouden wij niet gelukken Wij moeten niet, gelijk de socialisten, ons program- i ma verbloemen, wij mocteu heden niet ver- branden, wat wij gisteren aanbaden, wij moeten heden niet aaubidden, wat wij gisteren verbrandden, gelijk zij het steeds doen wij moeten onze houding, onze woorden niet ver- anderen, volgens de streek, volgens ds ge- j meente, waar wij ons bevinden, hier een hevi- ge godsdier.shater, en wat verder een schijn- j heilige, vrijheidslievende strijder, voor een partij die den godsdienst (hoe hoeveel) eerbie- digdt. Ons programma blijft steeds hetzelfde, nog nooit hebben wij het verkacht, en overal, en altijd hebben wij de zelfde rechten te verdedi- gen, dezelfde onrechten te bestrijden. In de j plooien van het groene vaandel schuilt geen klassenhaat, ons groene kleur is aan geen ge daanteveraudericg onderhevig, er is plaats voor iedereen die maar van goeden wil wil zijn, er is plaats voor u, kleine burger, gelijk voor de werklieden, voor u handelaar gelijk voor uw bedienden I Geen klassenhaat, maar recht en rechtvaardigheid voor ieder. Onzen oproep richten wij tot allen, tot allen die maar wilt medestrijden om lostverbetering. Dat niemand dus ontbreke, op de vergadering van Zondag aanstaande, niemand van al deze die ons zouden kunnen medehelpen, in wat kleine mate het ook zijn moge, een klein plantje wordt somtijds eeü groote boom. De mededeelingen mogen van nu af reeds gezonden worden aan het voorloopig komiteit van den studie en sprekersbond, Prins Baude wijn, Groote Markt te Kortrijk, wij dringen er sterk op aan dat iedere vriend ons de namen late kennen van al de personen die, 't zij in 't geheim, 't zij in 't openbaar ons zoudeu kunnen ondersteunen, wij zullen die personen gaan vinden, de persoonlijke werking is steeds deze, die het meeste vruchten draagt. Eo op de eerstkomende vergadering van den arrondisse- mentsbond, welke ook op Zondag 26 dezer gehouden wordt vragen wij er onze aanslui ting, en moeten wij reeds op een puik getal leden mogen roemen. En dan voor goed aan 't werk, zonder rust, zonder verpoozenOh's arrondissement, moet en zal een kristen demo- kratischen volksvertegenwoordiger hebben. Koenraed 't Volksken is niet tevreden, omdat wij maar niet seffens in de armen gevallen zijn van de katholieke behouders. Dat bewijst alleen dat 't Volksken zeer weinig de christene demo kraten kent, en daarbij voorzien is van eene groote dosis onbeschaamdheid. 't Volksken is een der ergste bladjes geweest om de christene demokraten te lasteren en te bevuilen. Honden lekken de handen van deze die hen geeselen slaven misschien ook, niet waar Volksken maar vrije mannen niet. Waarom reikt men ons nu de hand? Uit liefde voor het volk Neen, maar omdat men vreest de geldelijke, de stoffelijke profijten te verliezen die gehecht zijn aan 's lands bestuur. Dat is de eenige en de ware reden. Wilden wij de behouders wat helpen, ze zouden ons allicht een goed deel geven van de profijten ten koste van 't land. Doch 't Volksken mag er van denken wat het wil; nooit werd de christene volkspartij met dat doel gesticht. Wij willen meer rechten voor ons volk, meer ontwikkeling voor ons volk, meer vrijheid voor ons volk, meer wel stand voor ons volk, en tot hiertoe zien wij niet dat wij dat kunnen bekomen, met in de armen te vallen der katholieke behouders. De Bien Public wordt lijk een beetje beschaamd over de platheid, waarmede hij en de andere katholieke bladen de armen naar de christen demokraten hebben uitgereikt. Deze week schreef hij eeu geheel artikel om onderscheid te maken tusschen christen demo kraten en christen demokraten. Wij geven de Bien public gelijk van be schaamd te zijn over de houding der behouders jegens ons. Wij hebben altijd een groot gedacht gehad over den hoogmoed der behouders, doch nooit van hun fierheid. We hebben ons echter nooit kunnen voorstellen dat de katho lieken zich jegeDS ons zoo plat zouden getoond hebben lijk of zij het sedert drij weken doen. En dat alles om aan 't schotolken te blijven I Op 't liberaal banket, verleden zondag te Brugge gehouden, werd er veel gesproken over den vooruitgang der antiklerikalen op den buiten. De Bien Public lacht daarmede. De antiklerikalen gaan enkel vooruit in de steden en langs de grenzen. Bien Public gelooft zelve niet wat hij schrijft. De kiezingen te Antwer pen, Mechelen, Brussel, Kortrijk en Brugge en overjtwse jaar te Gent en te St-Nikolaas be wijzen dat de antigodsdienstige partijen ook vooruit gaan op den buiten. Dat dit zoo rap niet gaat als in de steden, dat is zeer begrijpe lijk, doch 't is een ernstig feit dat menig uwer zich tegen de katholieken keert. Omdat 't gods dienstig gevoelen veiflavwt, zeggen de groote katholieke flosofen. Ja maar, de ware kwestie is waarom vermindert de godsdienst zelfs cp den buiten. En die de ware antwoord wil geven zal zeggen door de dwingelandij en de misbruiken der katholieken. Er heeft een kiezing plaats gehad te St Gillis, land van Waes, van den provincialen raad. De liberalen bekwamen er 2775 stemmen tegen 5goo aan de katholieken |of ongeveer 't derde der stemmen. In 1904 bekwam het kartel er maar 600 en in 1908 1100. Is dat niet ernstig, Bien Public 't Volk wil meer vrijheid, meer volksgezind heid, breeder gedachten. 't Volk begint bewustzijn te krijgen. Katho- lieken, past op I Zondag was 't eene welbelovende vergade ring te Gent. 3i leden boden zich aan, allen overtuigde j wgeus, die het werk niet ontzien zullen. Allen hebben verzekerd dat zij ten minste een nieuw lid in de toekomende vergadering zouden voor te stellen hebben. Bravo 1 Zoo behoort het te zijn. Verscheidene gewichtige besluiten zijn ge nomen voor de werking, de verspreiding der schriften, enz. Van die besluiten zijn er reeds in toepassing heden Zondag. Nu, de kamerkiezing voorbij is, en dus de groote strijd voor eenigen tijd op zijde staat, zal het gemakkelijker gaan nu en dan iets in Het Recht te plaatsen over Deerlijk en voor Deer lijk. Immers, integendeel van hetgeen de tegenstrevers der demokraten wen- schen en evenals na iedere kiezing pogen te doen gelooven, dat de demo kraten dood zijn en begraven, staan zij even gezond en werkzaam voor de toe komst als voorheenzelfs van langs om beter en vaster. Hebben wij nog geene overwinningen behaald toch zegt ons ons stemmental dat wij met werken cr kunnen komen. En niet alleenlijk moeten wij werken eenige maanden voor de kiezing, maar van nu af moeten wij werken, aanhou dend zonder ophouden. En wie moet er werken? Niet eenige mannen, maar alle demokraten, 't zij gelijk wie. die de partij genegen is, die er voor stemt kan iets doen om demo kraten bij te winnen. Elke demokraat moet eiken zondag Het Recht lezen, moet een blad koopen zijner partij en na het gelezen te hebben moet hij het weg geven aan een ander mensch die men denkt te kunnen winnen voor zijn gedacht. Meer nogelke demokraat zou zich moeten aansluiten bij den bond der kristene demokraten, om zijne partij beter en beter te leeren kennen en zijne partij te ondersteunen. De kamerkiezing is nu wederom voorbij, nu hebben wij wederom tijd om voor onze inrichtingen te zorgen, om te zorgen voor den verkoop onzer bladen, enz. De kiezing is voorbij, zeggen wij, maar men denke niet dat wij nog vier jaar van de eerstkomende kiezing zijn afgescheiden. Er kan in den loop van deze vier jaren geheel gemakkelijk iets gebeuren dat ons de ontbinding der kamers geeft, en dus wederom kiezing. Er komen ook provinciekiezingen en gemeentekiezi ng De gemeentekiezing, waar wij maar een goed jaar meer van af zijn, en die voor eene gemeente en ook voor eene partij van bijzonder belang zijn, zullen wij vooral niet uit 't oog verliezen. Dus, demokraten, er is werk genoeg, te veel zelfs, om niet werkeloos te moeten blijven. Allen dus malkaar geholpen. R. V. Reeds laug wisten wij dat allerhande mid delen goed waren voor onze katholieken om stemmen af te dwingen, doch er is nu nog een andere ons aan het oor gekomen waarvan wij nog niet wisten. Een getuige verhaalt ons dat in de week voor de kiezing de onderpastoor in het oude man nenhuis aankwam, waar eene algemeene ver gadering op voorhand was aangekondigd ge weest aan al dezen die stemrecht hadden om te spreken over hun te vervullen plicht. Na in 't lang en 't breed de oude bewaarders opge hemeld te hebben stelde de spreker voor dat al wie katholiek zou stemmen zijn vinger omhoog zou steken. Het spreekt van zelfs dat alle vin gers omhoog gingen maar de onderpastoor was zoo weinig overtuigd dat hij besloot dat den dag der kiezing niemand mocht te voet gaan om te stemmen allen zouden afgehaald werden per rijtu'g. Men ziet het, de stemming is geheim, zoo zegt de wet ten minste, en daar dwingt men de ouderlingen op onrechtstreek- sche wijze. Voegt daarbij ook nog de dwingelandij en omkooperij, die hier ook niet achterwege ge bleven zijn, zoo komt het dat de oude partij geen den minsten invloed meer heeft op het volk, omdat zij het altijd heeft miskend en misacht zoo zal die eens zoo sterk gewezene partij wellicht het onderspit moeten delven door haar eigen fout. Te laat zal zij wel een mea culpa uitroepen. Wij stelden dus verledene week vast, dat de bevolking van Belgie in de laatste jaren werke lijk toenam, en dat deze toename bijna uitslui- telijk ten goede kwam aan den vlaamschen stam, die steeds meer en meer overwegend wordt. Alle tien jaren wordt er overgegaan van ambstwege tot eene bijzondere volksoptelling, en dit zal nu geschieden met 3in December aanstaande. Ter gelegenheid der Wetgevende kiezingen, welke daarop volgen, houdt men dan rekening van de vermeerdering der bevolking, ten einde het getal Volksvertegenwoordigers te doen rijzen in verhouding met deze laatste, zoodat er een Volksvertegenwoordiger weze voor ieder 40.000 zielen. Het getal nieuwe zetels wordt natuurlijk verdeeld tusschen de omschrijving, die er meest recht toe hebben, naarvolgens hun getal in woners. Daar Belgie op het einde 1910 waarschijnlijk eene bevolking zal hebben van boven de 7,5oo,000 zielen, zoo zullen er waarschijnlijk 22 nieuwe zetels toegekend worden, waarvan 16 aan de vlaamsche en slecht 6 aan de waalsche gouwen. Er zal één zetel bijkomen in Oostende, Thielt, Gent, Dendermonde, Turnhout, Meche len, Leuven, Tongeren, Neufchateau en Bergen. Twee komen er bij te Luik en te Charleroi, drie te Antwerpen en vijf te Brussel. Wie zal nu die zetels veroveren in 1912 Want'tis dan Jat de eerste kiezing plaats grijpt, als alles regelmatig gaat en geene ontbinding der Kamers geschiedt, iets wat natuurlijk nie mand zou bevreemden, gezien den neteligen toestand waarin de katholieke behouders ver keer en. Om deze vraag op^te lossen, moeten wij vooral doen opmerken dat de kiezingen van 1912 de volgende provinciën behelzen Oost- Vlaanderen, Limburg, Luik en Henegouwen. In die gouwen zullen de nieuwe zetels bij de reeds bestaande gevoegd worden en de kiezing zal voor al de zetels volgens het huidig stelsel van evenredige vertegenwoordiging gebeuren, 't Is eerlijk. Wat echter eene schreeuwende onrechvaar- digheid daarstdt, 't is dat in de andere provin ciën er afzonderlijk voor de nieuwe zetels zal moeten gestreden worden, zonder dat de even redige vertegenwoordiging op eene billijke wijze toegepast worde. Een voorbeeld zal dit duide- i lijk bewijzen. In Thielt-Roeselaere hebben wij eenen zetel meer. Indiende katholieken 2900I stemmen beko men, en de tegenpartij 2900O dan veroveren de katholieken, die reeds de vier andere zetels in handen hebben insgelijks den vijfden, terwijl in eene volledige kiezing, detegenpartij eenen zetel zou bekomen met min dan 10000 stemmen en twee met min dan 20000 stemmen I De katholieken zullen uitroepen tot hunne verdediging, dat dit de gewoonte is, en daar deze gewoonte hun leven twee jaar moet ver lengen, zullen zij trachten deze gewoonte te laten bestaan 1 ten ware dat de openbare meening er anders over besliste, en de regeering ver plichtte wat meer rechtschapenheid aan den dag te leggen Doch komt er aan dit zoogezegd gebruik, of liever misbruik geene verandering, dan zullen de nieuwe zetels waarschijnlijk volgender wijze veroverd worden. In deze verdeeling verliezen wij uit het oog niet den aanhoudenden doch laDgzamen achteruitgang der katholieke be houdsgezinde partij. In de provinciën waar er algemeene kiezing is zullen de volgende nieuwe zetels den katho lieken te beurt vallenzeker een te Tongeren en te Dendermonde, waarschijnlijk een te Gent en te Luik, is te zamen vier. De tegenpartijen zullen bekomen een zetel te Luik, een te Bergen en waarschijnlijk de twee van Charleroy, is te zamen vier. Moesten de kiezingen zich bij die provinciën bepaleD, dan zou de katholieke meerderheid vallen op twee stemmen, daar de katholieken eenen zetel zouden verliezen in Zinnik en hoogst waarschijnlijk in Doornik. Doch deze meerderheid zal weêrom van twee tot acht stemmen rijzen, door de gedeeltelijke kiezingen in de andere omschrijvingen. Hier zullen de katholieken veroveren eenen zetel in Oostende, Thielt, Turnhout, Mechelen, Leu ven en Neufcbiteau. Van de drie nieuwe zetels van Antwerpen zal er éen toekomen aan de katholieken en aan de liberalen. Voor den derden bestaat er twijfel. Doch wij denken dat hij zal katholiek zijn, omdat om hem te winnen de tegenpartijen kartel zullen moeten sluiten en dat in dit geval er genoeg stemmen zullen gewonnen worden door de katholieken onder de benauwde men- schen om de meerderheid, hoe klein zij ook weze, te behalen. Van de vijf zetels van Brussel eindelijk zullen er twee katholiek wezen. Zoodat naar onze berekeningen, gesteund op cijfers en op feiten, van de 14 laatste nieuwe zetels er 10 zullen terecht komen aan de katholieken en slechts vier aan de tegenpartijen. Heel anders ware de uitslag moest er in de laatste gouwen ook algemeene verkiezing ge houden worden. Dan zouden naar allen schijn

Het Recht | 1910 | | pagina 2