Partijyergaderingen JAN VLEMINX Vreeselijke moord te Wetteren Een kind aangerand te Calcken Een kind aangerand te Massemen de tegenpartijen bijna overal de nieuwe zetels in bezit nemen en aan de katholieken slechts overlaten eenen zetel te Antwerpen, twee in Brussel, en eenen in Neufcb&teau. En dan zou de katholieke meerderheid om zeep zijn Arrondissementsbond van Kortrijk Op Zondag 26 Juoi, om 21/2 ure namiddag zal de maandelijksche vergadering gehouden worden, ten hoofdlokale Prins Baudewijn, Groote Markt, te Kortrijk. Dagorde 1° Over zicht en bespreking nopens de kiezing 20 reke ning en strijdpenning 3° herneming van den strijd en propagandamiddels herkiezing van 't bestuur 5° inbreng' ig en r-kening der soucheboekjes. Alle afgevaardigden worden stellig op post verwacht I M. H. Plancquaert zal ook aan wezig zijn. Propagandaclub van Kortrijk Daags nadien op maandag 20 Juni om 6 ure 's avonds, belangrijke bijeenkomst bij vriend Désiré, Gentwijk, met zelfde dagorde, en kiezing van 't bestuur. Deerlijk propagandakring Op Zondag 19 Juni, om 5 1/2 ure namiddag maandelijksche vergadering van den bond bij Henri Caveye in Prins Baudewijn, plaats Deerlijk. Door de drukkende kies werkzaamheden heb ben eenige der laatste vergaderingen te wen schen gelaten, voortaan moet regelmatig ge schiede als vooreen en zal elk het als zijn plicht aanzien op post te zijn. Delangrijke dagorde. Het besuur. Op Zondag 26 Juni, om 9 voormiddag ver gadering van den bond in 't gewoon lokaal. Zeer belangrijko bespreking. AIIods, vrienden demokraten, werken moeten wij, alleen werken geeft leven en is leven. Onmiddelijk, zonder uitstel moeten wij naar middelen uitzien om onze partij beter en beter in te richten en onze gedachten te doen kennen. Elk wordt dus zonder four op post verwacht. Olsene en Machelen De vrieden worden verzocht een lokaal te bvzorgen in die twee gemeenten. Zulte Zondag 26 Juni, Meeting, om 5 1/2 ure, te Zulte. Spreker H. Plancquaert. Denterghem Zondag 26 Juni, vergadering om 2 ij2 ure. Arrondissement Gent Van heden doen we een oproep voor den strijdpenning. Gelijk men ziet, de kieswerking is aangevan gen, doch in den strijd moet men buskruit hebben. Vrienden en partijgenooten, helpt en springt bij. Veel kleine giftjes maken een gioot. Zondag is te Wetteren eene misdaad ge pleegd, gelijk die van Deerlijk. De kleine Cecilia De Bruycker niet 't huis komende, zijn de ouders en de geburen op zoek gegaan, en hebben de kleine vermoord gevon den in een koornveld. Het meisje was mishan deld geweest voor de misdaad. Maandag werden de kleine Louisa Van der - stuyft en Elvira Van Puyenbroeck, speelkame raadjes van Cecilia De Bruycker, langdurig door het parket ondervraagd. Louisa Vanderstuyft had van eerst af aan de plaatselijke policie verklaard dat zij Cecilia had zien meesleuren door een onbekenden manske rel. Aan den onderzoeksrechter heeft het meisje er nog bijgevoegd dat die kerel Cecilia De Bruycker moest kennen, aangezien hij haar toeriep Cecile, kom eens bier I Het kind ging tot bij hem en 't is toen dat de ellendeling haar meetrok. De laatste verklaring van Louisa Vander- stuvft zou kunnen doen veronderstellen dat de n. .Lnaar zijn slachtoffer kende, daar hij haar bij den voornaam noemde, 't Kan evenwel ook zijn dat de schurk de drie kinderen had zien spelen en den naam van de kleine De Bruycker hoorde noemen. In alle geval, wat zeker is, 't is dat Louisa Vanderstuyft den kerel niet kent en zij hem de eerste maal zag toen hij haar speelkameraadje meesleurde. De plaats der misdaad Dinsdag heeft een landmeter, die met het parket van Dendermonde naar Wetteren ge komen was, op het gehucht Klein Gent het pian opgemaakt van Ge plaats waar het lijkje van de ongelukkige kleine Cecilia De Bruycker gevonden werd. Een fotograaf heeft eene licht- tee'keniDg genomen van het onschuldig slacht offer der vreeselijke misdaad. Op de plaats waar het lijkje gevonden werd, op den kant van eene gracht, heeft men geene voetsporen ontdekt en ook niet het minste spoor van worsteling. Men denkt nu dat de moord op eene andere plaats gepleegd werd, en dat de ellendeling het lijkje van zijn slacht offer naar de gracht gebracht heeft. Het slachtoffer Cecilia De Bruycker was zeer slim voor hare jaren ook mocht ze voor de geburen vele boodschappen verrichten, vooral voor de echt- genoote Van Puyenbroeck, de bazin uit de herberg Den Hazewind Zoo had het kind zondag namiddag nog eene boodschap gedaan voor de herbergiester, die haar gelast had eene flesch likeur te halen. Dat was rond 5 i[2 ure de kleine bleef nogal lang weg. Men denkt dat Cecilia toen voor de eerste maal aangesproken werdt door den kerel, die baar moordenaar motst worden, en die haar zeer waarschijnlijk dan de l:raaknoten gegeven heeft welke in de zakken barer kleederen gevonden werden. Die veronderstelling is zooveel te waarschijn lijker, daar Cecilia 's avonds, toen zij met hare gezellinnen verstopperken speelde, opeens zegde Ik meet Jan, van Laerne, gaan vinden hij heeft mij geroepen en, moest ik niet gaan, hij zou kwaad op mij woorden alsook op mijne moeder. Daaruit kan men afleiden dat de moordenaar het kind verzocht bad op ean bepaald uur ergens te komen, en haar be- dreigd had indien zij niet wilde komen. Moge lijk ook heeft Cecilia den kerel van verre gezien toen zij aan het spelen was, en heeft hij haar gewenkt. Gewichtige verklaringen De kleine Louisa Vanderstuyft heeft aan den onderzoeksrechter, bij de verklaringen welke zij eerst deed en die wij breedvoerig meegedeeld hebben, nog het volgende gevoegd k Ik was met Cecilia en met Elvira Van Puyen broeck achter het hof der woning van deze laatste bezig met pieperkenduik a te spelen. Ik zat achter eenen kruiwagen, die nevens den mesthoop stond buiten het hof Elvira zat achter de haag, binnen het hof harer ouders, en Ceciiia stond een 20 tal stapper verder achter eene korenplek. Cecilia is naar mij gekomen en heeft ge zegd «Jan, van Laerne, roept mij ik ga er eens bij, want hij zou anders kwaad zijn op mij. Cecilia is daarop weggegaan achter het koren, iangs den wegel. De kleine Elvira Van Puyenbroeck heeft die woorden ook hooren uitspreken door Cecilia De Bruycker. Men ziet dat de verklaringen van de twee kinderen van het grootste gewicht zijn. Begrafenis van het Slachtoffer Woensdag morgen had de begrafenis plaats van de ongelukkige kleine Cecilia De Bruycker. Al de medescholieren van het slachtoffer woon-, den de droeve plechtigheid bij. Voor de lichting van het lijk kwamen de gemeenleoverheden ten huize van de echtgenoot en De Bruycker-Van Brussel, om den troostelooze ouders wat op te beuren. Vader De Bruycker vooral was diep teneergeslagen en letterlijk door smart over stelpt. Ten 71/2 ure zette de stoet zich in bewe ging en begaf zich naar de kerk. De lijkkist- werd gedragen door de schoolkameraadjes van het slachtoffer andere kinderen vormden de haag. Aan vele huizen wapperde de nationale met een rouwvloers. Op heel den doortocht van den indrukwekkenden lijkstoet stond eene diepe bewogen menigte, die hare droefheid door weenen en snikken lucht gaf. De kerk was opge propt met volk en eene onafzienbare schaar mannen, vrouwen en kinderen volgden bet stoffelijk overschot van het slachtoffer der ijselijke misdaad naar de laatste rustplaats. Op het kerkhof hadden er hartroerende tooneelen plaats. De schrik in de streek Te Wetteren en in den omtrek is iedereen nog in de diepste verslagenheid gedompeld. Men spreekt cr van niets meer dan van de moord welke gepleegd is op de kleine Cecilia De Bruycker; terzelfder tijd worden al de mis daden van dien aard. welke in de laatste jaren bedreven werden en waarvan er verscheidene ongestraft gebleven zijn, terug opgehaald. De aanranding welke dicsdag te Massemen gepleegd werd, en deze welke zaterdag begaan werd te Calckcn doch die nil eerst aan het licht gekomen is cn welke wij verder meedeelen, heeft den schrik ^er ouders het toppunt doen bereikt:; Tengevolge der ontdekking van de ijselijke misdaad te Wetteren, is er eene aanranding aan het licht gekomen die vei leden zaterdag gepleegd werd in de naburige gemeente Calcken, doch die gelukkig kon verijdeld worden. De vijf dochterkens van de echtgenooten Vandewicle, wonende op het gehucht Schrieck, te Calcken, speelden zaterdag namiddag in den omtrek der ouderlijke woning. Een kerel kwam daar voorbij cn wilde de kleine Hortense Van- de wiele meelokken, met haar geld en lekker nijen te beloven. De vier zusterkens van de kleine Hortense moesten al hunne krachten inspannen om bet kind uit de handen van den ellendeling te halen. Dinsdag morgend kwam de kleine Marie Albrecht, 9 jaar oud, langs de groote baan van Gent naar Brussel, toen zij aangevallen werd door een kerel die haar opnam, en mede over eene gracht sprong en naar een elskant wilde loopen. Het meisje riep luidkeels om hulp een wielrijder, die juist langs de groote baan reed, hoorde de kreten en snelde toe. De laffe aanvaller liet daarop het kind los en nam ijlings de vlucht. De kleine Aelbrecht had gelukkig geen letsel slechts hare kleederen waren ge scheurd. Daar de wielrijder den ellendeling slechts van achter gezien heeft, en het kind te veel ontroerd was om er op te denken den schurk goed te bekijken, heeft men slechts een onvolledig signalement van den kerel. Onnoodig te zeggen dat dit geval, al is het dan ook nog goed afgeloopen, de ontroering in de streek nog is komen vergrooten, en dat de ouders schrikken en beven voor hunne kinderen. Auê^wordt illICM VÏUIUL 1.1 uauft UI Vanderschelden te Deerlijk. dank ontvangen bij Remi 84 MENGELWERK EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Chrlstene Democraten in Vlaanderen. DOOR H. PLANCQUAERT Den volgenden zondag was het volop feest te Volxem de katholieken hielden er de groote aangekondigde betooging. Al de buizen waren bevlagd en versierd. Daar men Jan Vleminx op zijne eigene gemeente een gevoeligen slag wilde toebrengen had men met alle kracht gewerkt om de betooging buitengewoon goed te doen lukken. Met duizenden was het volk opgekomen. Vijftig maatschappijen van alle slach, met kartels cf vaandels muzie- ken, zangmaatschsppijen, ziekenbonden, maatschappijen van onderlingen bijstand, boerenbonden enz., namen deel aan den stoet. Voor de kerk was een groot verhoog opgetimmerd. Na een plechtig lof te hebben bijgewoond, kwamen daar plaats nemen de groote kopstukken der katholieke partij van 't land van Aalst omringd van pastoors vol hoogmoed met dtn kop in de lucht en den buik vooruit. Alle wezens glansde van tevredenheid 't suc ces giDg alle verwachting te boven. Al spelende of zingende trokken de manifestanten het ver hoog voorbij onderpastoors en jónge kandidaten voor benoe mingen gaven 't signaal van toejuichend geroep en gezwaai met hoed, muts of zakdoek. In dichte drommen trokken de eenvoudige vlaamsche werk menschen en boeren voorbij met eerbied groetende velen met bewondering de groote mannen beziende die ginder tusscben de pastoors in zaten en 't lot van godsdienst en vaderland in handen hadden. Hoevelen van die menschen dachten er eens op dat die mannen daar sedert lang ons zoo onrechtvaardig behandeld vlaamsche volk konden redden en dat zij zoo dikwijls aan de zijde hadden gestaan van de vijanden onzer nationaliteit of met karige hand nu en dan een stukje wet aan ons vernederd volk hadden gegeven 1 Wie van al die geloovende werkmenschen of boeren dacht er eens aan, dat het die mannen waren die met zooveel hard nekkigheid gestreden hadden om hen hun politieke rechten te Weigeren en dan enkel gedwongen na brand en moord een ver minkt politiek recht hadden geschonken Wie dacht er aan dat geen enkel dier mannen ooit op de arme vlaamsche werklieden had gedacht, die jaarlijks met duizenden in Vrankrijk gaan werken tot den dag dat de christen demokraten van hen eene macht hadden gemaakt Wie dacht er aan dat dank aan die mannen en aan him bestuur ons volk onwetender bleef dan andere volkeren, achter lijker en armer r Wie dacht er aan dat velen dier mannen zulke verachting vcor hun volk koesterden dat zij de taal van dat volk niet spraken Hier en daar een als uitzondering, als groote uitzondering. Want zoo laag heeft men ons volk weten te houden dat het noch nationale fierheid beeft noch begrip van zijne heiligste rechten en zijne grootste belangen; 't vlaamsche volk heeft maar gedachten op kommando op koramando van de meesters van Vlaanderen zullen de geloovige Vlamingen vlaamschgezind zijn, volksgezind, zelfs republikein, al wat de meester wil doch om ooit uit eigen kracht en beweging een onrecht uit te roeien of een verheven gedacht uit te voeren of grondige hervormingen van diepgewor telde misbruiken of wantoestanden voor te stellen en tot stand te brengen, dat kan het geloovig vlaamsch volk niet en dat kan waarschijnlijk geen enkel katholiek volk. De alleenheerschappij, de dwingelandij die op ons dorpen en in katholieke kleine steden heerscht, ja, tot onder 't katholiek gebleven gedeelte onzer groote steden heeft dezelfde gevolgen gehad, die de alleenheerschappij en de dwingelandij altijd en onvermijdelijk hebben voortgebracht zelfs op groote volkeren. Het katholicismus is door de priesters op zedelijk gebied verlaagd tot eene zedelijke macht van ondergeschikten raDg bijzondere zonden, bijzondere onrechtvaardigheden, vooral bij kleine en weinig machtigen v/orden met kracht gehekeld en bevochten. De groote onrechten die gansch een volk treffen of eene ganscho maatschappij de algemeene misbruiken hoe schendend ook, doch die hooggeplaatste personen of de rijke standen ten goede komen, vinden in de katholieke overheid een warmen ver dediger in name der goede orde in 't openbaar belang voor de zedeloosheid der grooten hangt zij niet zelden nen sluier om ze aan de oogen van 't volk te duiken. Als ze maar niet onbe schaamd de heiden van de grootste schandalen die haar dienstig waren durft ophemelen lijk of wij dit over eenige maanden tot drijmaal toe in on2e kerken hebben moeten hooren, na de dood van Leopold II, op gebied van rechtvaardigheid en zeden voor zeker de triestigste figuur van onzen tijd. Hier en daar vindt men eene sterke ziel die duift protesteeren, doch in 't algemeen de geloovige slaven van Vlaanderen zwijgen en volgen. O Christus, wat hebt ge u waarlijk een goddelijke profeet getoond, toen gij uw volgelingen vergeleken hebt aan kudden of aan lammeren en schapen, brave diertjes, 't is waar, maar toch van de domste die gij in uwe almacht geschapen hebtl De pastoor, onderpastoor Van Boschvoorde, de burgemees ter, de notaris, al de katholieke kopstukken van Volxem waren uiterst tevreden 't volk had nu eens gezien hoe machtig de katholieke partij was. Wat konden de demokraten stellen tegen over zoo een indrukwekkende bctooging Doch men verwachtte nog meer van de missie die acht dagen daarna moest beginnen en slechts moest eindigen vier dagen voor de kieziDg. Al de christene menschen werden aangemaand om regelmatig en aandachtig de sermoenen te volgen en deel te nemen aan de godsdienstige oefeningen. Er was een eerste ser moen om 5 1/2 ure 's morgens een gedurende de mis van acht uren, en eindelijk een om acht uren en half 's avonds na het werk. Volxem, dat gekend was als een door en door christelijk dorp, mocht bij andere gemeenten niet ten achteren blijven. De Paters missionarissen moesten getroost Volxem verlaten. De meesters moesten erop passen dat bun onderhoorigen regelmatig de sermoenen volgden; de vrouwen moesten hun mans en kinders aansporen gedurende deze dagen aan de godsdienstige oefeningen deel te nemen. M. de Pastoor had 't geluk gehad te bekomen dat Pater Modestus, de beroemdste predikant van 't Vlaamsche land, de missie zou komen leideD. 't Was hij die de sermoenen 's avonds zou doen. Dit en meer werd van den kansel afgekondigd den zondag voor de missie die 's anderendaags begon. Dit alles werd door 't mansvolk met veel bedaardheid aanhoord doch de aan kondiging dat Pater Modestus kwam prediken, maakte op veel jonge godvruchtige meisjes en op al de kwezels een diepen indruk. De naam van Pater Modestus was goed gekend. Wat er na de missen in de winkels gekakeld werd over Pater Modestus en zijn kollegas kan niet beschreven worden. Doch 't was weldra algemeen geweten dat Pater Modestus een nog betrekkelijk jonge pater was, schoon cn daarbij zeer bevallig. Overal werd zijn biechtstoel bestormd en menig vertelselken over de wondere bekeeringen die hij bekomen had van oude en verstokte zondaars, van framassons op hun sterfbed, en zelfs van socialisten die van God noch kerk wilden weten, deed de ronde van 't dorp. Bij de kwezels en bij veel jonge dochters, ja zelfs bij godvruchtige huismoeders werd er veel meer gesproken over Pater Modestus dan over de missie zelve. Van de twee andere paters, twee oude menschen met grijs haar werd er zooveel gewag niet gemaaktmen sprak er toch ook van, en luisterde met genoegen naar de beschrijving die er van gemaakt werd door deze die ze elders nog gezien hadden. Victor De Wilde, die eene betrekking had gevonden in Brussel, dcch nog voor eerrigen tijd alle dagen naar huis kwam, en 's zondags op Volxem verbleef, zegde na de mis tot Jan Dat is de laatste klop die men u gaat geven. Ia alle geval,'t zal ods geen voordeel doen, meende Jan. Neen, Jan, de eerste dagen zal men veel spreken over deugd en hemel en als 't volk goed onder den invloed dier brave welsprekende menschen zal zijn, dan zal de aap uit de mouw komen ol liever en juister gezegd, de duivel uit zijne kas. Al het kwaad en 't verderf der wereld zal de schuld der demokraten zijn. 'k Verwacht het ook zoo, sprak Jan, een weinig ont moedigd. Ge moet er niet aan twijfelen, sprak Victor De Wilde. Is het dan te verwonderen dat zooveel menschen hun geloof verliezen, zuchtte Jan, denkende op al de vernederingen die de volksgezinde menschen van Volxem en hun familiën gingen moeten onderstaan. 't Geloof, sprak Victor bitter. Gij denkt daarop, en veel van ons eenvoudige menschen van Volxem. Maar gelooft gij waarlijk, dat de kopstukken der katholieke religie daar eerst en vooral mede bekommerd zijn Sommige, 'k geef het u toe, beste vriend, maar zeer velen zien in eerst en vooral 't voordeel, 't zij zedelijk, 't zij stoffelijk dat de werking door geloof en ziel kan voortbrengen, en 't eigentlijk belang voor geloof en ziel komt dan op den tweeden rang. 't Is waar, Victor, de wereldlijke hedoeliDgen stooten maar al te dikwijls de echte godsdienstige gevoelens op zij. De gods dienst wordt te veel misbruikt voor eigen voordeel en macht. En ook tot voldoening van eigen haat en wraaklust. Maar ook daardoor, en niet vooral door socialisten en framassors, vermindert in de katholieke landen het godsdienstig gevoelen. Als 't zoo voortgaat zou de katholieke kerk wel kuunen verklei nen tot eene katholieke kapel.

Het Recht | 1910 | | pagina 3