VERKOCHT EN VRIJ NOG EEN NABETRACHTING Tlxielt Kortrijk Deerlij k Honse Nog de moord van Wetteren Ze zouden zich echter ditmaal kunnen mis rekenen. De oppositie zal het fijner aan boord leggen. In alle geval, 't is wat droef als eene gods dienstige partij lijk de katholieke partij haar hoop moet stellen in 't omverschieten van eenige ongelukkigen. Te Brussel is eene tentoonstelling geopend van de schoonste schilderijen der vlaamsche meesters uit de i7e eeuw. Boven die tentoon stelling staat er Art Beige (Belgische Kunst). Belgische Kunst, dat heeft nooit bestaan. Vlaamsche Kunst, dat is gekend de wereld door. En zeggen dat het volk dat zulke geniën voortbracht zijn eigenwaarde verloren heeft en zich als vlaming laat met de voeten treden In de Brusselsche tentoonstelling kan men ook zien hoe weinig de Vlaming in Belgie geacht wordtbijkans nergens vlaamsch alles in 't fransch er nochtans moeten wij, Vlamin gen, de expositie ook helpen betalen. Vlamingen, wanneer wordt gij een fier volk lijk weleer? H. Pl. Het liberaal weekblad De Stad Kortrijk van verleden zondag haalt een uittreksel aan uit de dagorde en besluitselen, onlangs door denmiddenraadderkristene volkspartij gestemd in algemeene vergadering en waarbij wordt besloten dat de kristene volkspartij is en blijft eene onafhankelijke partij, bestaande op haar eigen en waarin tot den strijd wordt besloten in zoovele arrondissementen mogelijk. Het blad voegt er bij dat de katholieken dus mogen afzien van hunnen droom de demokrater' terug te overhalen dat de katholieke mouwvagerij geene kans heeft te gelukken en zij er mogen een kruisken over maken. De lezers van liberale en socialiste bladen zullen voorzeker aardig opzien nadat zij maan den en maanden, tijdens den kiesstrijd, niets anders gevonden hebben in hunne bladen ovi de demokraten dan dat het verkochte waren, die niets anders betrachtten dan het behoud van het ministerie en die maar werkten in het arrondissement Kortrijk om de katholieken den vierden zetel terug te schenker), enz. En de plaats van vrederechter die M. Plane- quaert stond te wachten na de kiezing. kunnen de liberale en socialiste bladen ons niet zeggen hoe het daarmede nu staat Wij denken dat het Volksrecht slimmer zal te werk gaan dan De Stad Kortrijk daarover niet meer te spreken om zoo zijn eigen bij zijn- lezers niet te doen doorgaan voor een leugenaar die wetens en willens leugens verzint om menschen te bedriegen. Nu kunnen zij met dat zelfde liedje naar Gent gaan om er dan binnen twee jaar mede terug tc keeren naar Kortrijk. Wat moeten die mannen diep overtuigd zijn van het verstand en de redeneerkracht van hun volk l R. Vamderschelde. We lezen in Hooger Leven, katholiek blad. Wat te Kortrijk is gebeurd, werd voor twee jaar op een vergadering, waar ik aanwezig was, voorspeld men had het natuurlijk niet zoo verwacht, omdat men nooit van de leiders der katholieke kiesvereeniging te Kortrijk de han delwijze had verwacht die ze hebben aange nomen maar ombewimpeld sprak alsdan Eerw. Heer Edm. Denys, de ijvere en zoo verdienstelijke pastor der Franschmans die zeker wel iets weet van de gedachten en de wenschen van zijne 12.000 parochianen Er is geen volk dat beter bereid is voor 't socia lism, dan het on\e (de West-VlamingerEn %oo men niet oplet, %al men met de volgende kieming iets \ien gebeuren Op die voor dracht waren er verschillende voorname man nen wat zij over die woorden hebben gezegd of gedacht, heb ik hun niet gevraagd maar ik kan het radenzijn raad konden zij best missen; ik heb die woorden goed onthouden, om te zien in hoeverre Pastor Denys profeet zou geweest zijn eilaas, hij heeft maar al te klaar gezien, want hij, die jaar in jaar uit ommegaat met al die werklieden, kende toch beter hunnen aard en hun binnenste dan die heeren die op vier jaar tijds, nauwelijks een paar maanden in hun arrondissement, waar zij schier onbe kend zijn, verblijven dat wist hij, hij, door al zijn volk bemind en geëerbiedigd hij, tot wien in Frankrijk niet één Fransche socialist een' oneerbiedig woord mag richten of de West- Vlamingen ballen de vuist om hun pastor te verdedigen en nochtans hij wist dat zij of hunne broeders of hunne vrienden gemakkelijk voor den socialist zouden stemmen. Waren het dan valschaards Neen 1 maar als zij in Frankrijk hun pastor verdedigen en willen zien eerbiedigen, is het niet, omdat hij daar hun eenige vriend en ondersteuner is en zouden ze dan ook niet stemmen voor een socialist, omdat die in hunne streek tot hen komt en hun ware vriend is of schijnt Zij voelen dat zij bescherming noodig hebben tegen hunne bazen en meer deren en zoeken die, bij wien ook, zonder te vragen welke zijne kleur is. Dat is geheel menschelijk. Toen Pastor Denys wees op dit gevaar, dat ons volk zeer vatbaar zou zijn voor de socialis tische gedachten, gaf hij niet alle redens ik wil hier op ééne wijzen. Ons Westvlaamsche volk, vooral, is een onbeschaafd en zeer ruw volk, en niemand ziet verwonderd, omdat in een of ander blad gedrukt staat in groote letters Les couteaux en Flandre of Le sang coule en Flandre met eenige beden kingen over het kathol icism van onze gouwe wij katholieke Vlamingen, zeggen altijd met veel grond van waarheid Was het niet van ouzen godsdienst en van den godsdienstzin van ons volk, 't zou veel slechter zijn I Dat is waar doch 't verslecht ook al en rap. Onze gouwe, liggend aan den uitkant van Belgie is lang een verwaarloosde hoek geweest; bet was in geheel Vlaamsch-Belgie, in 't jaar r83o, van zelf al zoo wel gesteld met onze be schaving wij hebben erbij gekregen de schrik kelijke jaren r845 met al die armoede en al die ellende als de ijzer en wegen opkwamen, wer den wij er zoo schaars en zoo slecht mede bedeeld, dat het grootste deel der provincie bleef bij de ontwikkeling der vroegere tijden, en het'.deel van 't volk onzer gouwe, in steden of sommige bijzondere gemeenten, dat tot de ontwikkelden behoorde was ook afgezonderd van '-t-vol Ir door' de- verfransching. De flamin ga'.K n kwamen, wilden volksontwikkeling, zij werden -rrketterd en daar 't meestendeel priesters waren, t<;t werkeloosheid op dit ge bied gedwongen. Maar ondertusschen kwa men sommige veranderingen nieuwe banen gemaakt, nieuwe ijzerenwe;en en buurtspoor wegen aangelegd, de fiets ten gerieve van Ldcrecn gebracht en ai met eens kwam ons ruw, simpel, onontwikkeld volk zonder voor bereiding, schier, zonder overgang in aan raking met een overbeschaving, die, ongelukkig genoeg niet van aard is om het veel te veredelen en te ontwikkelen. Het Fransch socialism met- zijne afschuwelijke bedorvenheid woekerend en indringend op de wijdstrekkende zuidergrens aan de zeekust de vaak-vererger ende uitstalling van zinnelijke weelde. Zij, die niet anders hadden gekend dan 't werk en de ontbering, zien en hooien spreken van al dat levensgemak; de gedachten wijzigen stilaan en men vergelijkt wij, die'geloofden en christenen waren, we zijn sjouwers; zij, die leven volgens hunne grillen, hebben '1 goud te scheppen. Hunne ruwheid die door den gods dienst, 't schaamtegevoel wakker houdend, getemperd was, slaat over in zedebtderf en wreedaardigheid zonder opleiding en zonder opvoeding volgt het volk de slechtsten, de dwaast en geweldigstschreeuwenden I 't Franskiljo?iism draagt er de grootste schuld van: wij Vlamingen hebben het dikwijls herhaald, en Westvlaanderenis bezig met ervan een allerdroevigst bewijs te leveren \ij, de Franschge\inden, dragen er voor God en ,>oor hun volk \ware verantwoordelijkheid van. Zij hebben ons belet ons volk op te leiden in eigene, beschaving en gedachtenkring tot een volk dat levensrust en plicht verstaat; zij heb ben ons belet Vlaanderen voor te bereiden tot de s ciale herwording, waarvan de noodzake- i';K.h'jid en hoogdringendheid door ieder klaar ziend mensch worden erkendomdat zij vrees den dat wij de vrienden van 't volk zouden geworden zijn zij hebben verkozen hunne partij en dus de zaak van den godsdienst, waarmede zij altijd schermden in gevaar te brengen als zij maar konden op 't gemak hunne meesterschap bewaren. Was vóór 25 jaar de Vlaamsche beweging door de katholieke leiders overal ondersteund geweest, de. sociale werkiüg zou thans veel gemakkelijker hebben gegaan en we zouden de leerrijke, ja, maar misschien noodlottige ondervinding niet moeten opdoen van de waar heid der hollandsche spreuke Hoe dommer, hoe rooder1 Ik herhaal West Vlaanderen vooral is \eer rijp voor 't socialism, omdat het een weinig ontwikkelde, weinig-beschaafde streek is, ten gevolge van het machtigwoekerend jranskil- jonism. Hoe meer ik het beschouwe, hoe meer ik overtuigd worde, dat wij, Vlamingen, recht hebben, of liever den allerdringsten plicht hebben 1 echt van mede spreken op te eischen in de katholieke kiesvereenigiDgen; en daarom van nu reeds, zonder wachten, moeten wij ons vereenigen om onze werkiDg doelmatig en ook krachtdadig door te zetten: wij moeten vormen de Vlaamsche, volksgezinde fractie der katho lieke partij, die dan ook de katholieke gezind heid in Vlaamsch Belgie moet redden. J. Uytnat. Het blijkt dus uit ons vorig schrijven dat, ten gevolge der vermeerdering der bevolking, er in 1912 zal moeten overgegaan worden tot de kiezing van twee en twintig nieuwe volks vertegenwoordigers. Naar alle waarschijnlijk heid zal de eene reeks dezer nieuwe zetels on derworpen worden aan het evenredigheidstelsel, zoo als dit in de Wet voorkomt, terwijl de an dere, in tegenstrijd met den geest dezer Wet, zal gekozen worden volgens het afgeleefd meer derheidstelsel ofwel, daar waar twee of meer nieuwe vertegenwoordigers bij komen, volgens eene gebrekkige toepassing der evenredige ver tegenwoordiging. Zoo handelen, heet onrecht plegen; zoo veel te meer, daar eenieder met de overtuiging be zield is, dat de uitslagen dier kiezingen aan de wezentlijkheid der gevoelens van het kiezers korps niet zullen en niet kunnen beantwoorden en dat zij bijgevolg het tegenovergestelde zullen wezen van hetgeen zij zouden moeten zijn. Dat is de verkeerde wereld en dat hebben wij in onze jongste uitgave met een doortastend voor beeld bewezen. Mogen wij nu de hoop koesteren dat de katholieke behoudersregeering van die toestan den rekening zal houden, en recht zal weder varen Hoegenaamd niet 1 De katholieke partij mag geener wijze op rechtvaardigheid pochen aan geest van eerlijkheid heeft zij ods geenszins gewoon gemaakt. Och I wij twijfelen er niet aan I Zij zullen om wel antwoorden Men heeft immer zoo gehandeld 1 Altijd, twee jaar na de ambtelijke volksoptelling is men oveigegaan tot gedeelte lijke kiezingen, daar waar er geene uitgaande afgevaardigden waren, en waar er nieuwe zetels bijgevoegd waren Dat is al goed, maar vroeger stond de even redigheid in de Wet niet geschreven deze is slechts in voege sedert 1900 en 't en is niet omdat men dit grondbeginsel in 1902 onder de voeten heeft getreden, dat men het een tweede maal zou mogen doen, en voorts in de dwaling volharden. Doch de katholieke partij zal daar geen acht willen op geven, zoo veel te min omdat zij wel overtuigd is, dat met de nieuwe zetels aan het meerderheid stelsel te onderwerpen in vijf gouwen 's lands, of wel aan eene gebrekkige evenredigheid, zij nog een tweetal jaren langer zal kunnen ontsnappen aan de onvermijdelijke verplettering, die-haar te wachten staat, en die wellicht in 1912 een voltrokken feit zoude wezen, moest alles op eenen rechtvaardigen voet ingericht worden. Bravo I vrienden van het Kortrijksche arron dissement, gij hebt waarlijk getoond dat de democratische strijd u nauw aan 't harte ligt de eerste vergadering van den studie- en spre- kersbond heeft waarlijk alle verwachtingen overtroffen, er waren een vijf en twintigtal partijgangers opgekomen. Er heerschte eene geestdrift alsof de kiesstrijd nog in zijn hevigste was, een goed bewijs dat onze vrienden den strijd ver zijn van moede te zijn. Wel integendeel. De tegenkomsten stalen onzen moed en verdubbelen onze krachten indien wij zoo voortdoen, indien iedereen wil doen wat hij kan doen dan zal ons arrondisse ment eerlang op zijn democratischen volksver tegenwoordiger mogen roemen. Hieronder laten wij het verslag volgen onzer eerste vergadering. Om 3 i\2 ure is de vergadering geopend onder het voorloopig voorzitterschap van den vriend H. S. uit Kortrijk, den demokraten ge noeg bekenden kamper. In korte en welgepaste woorden doet hij uit schijnen dat de bond, die hier gesticht wordt, eene noodwe idigheid was voor de democra tische partij te Kortrijk. Met een weinig spijt moet hij bekennen dat de uitslag der laatste kiezingen niet al te luistetlijk geweest is maar tevens geeft hij er de oorzaak van aan. 't Is, zegt spreker, het ontbreken van bekwame strij ders en weluitgeruste verdedigers hier in ons Arrondissement bijzonderlijk, dat ons belette vooruit te gaan. Er dient gewerkt en gestreden te worden, onophoud'lijk de socialisten hebben ons hierin het voorbeeld gegeven. Er is hier zóó weinig propaganda gemaakt; vele demokraten, meest allen, laten den last op de schouders van eenige oude strijders wegen, in plaats van eens de handen in een te slaan om dien schoonen strijd, den strijd voor burger en werkman voor vrijheid en welstand te strijden. Die staat van zaken zal en moet veranderen. Er roert iets onder de jongere en 't zijn deze die een handje dienen toegesteken te worden, 't Is daarom dat wij ons gericht hebben tot oude en jonge strijders. De oude zullen de jongere steunen door hunnen raad en voorbeeldde jongere zullen met het jeugdig vuur, dat hun bezielt den strijd aanvaarden en de zegepraal van onze partij in 't arrondissement verzekeren. Hij stelt voor over te gaan tot het kiezen van een bestuur. Door recht staan en zitten wierd de vriend H. S. tot voorzitter aangewezen. Deze bedankte de aanwezigen, hun tevens ver zekerende dat ze op zijn gedurigen steun en werkdadigheid mogen rekenen. Tot secretaris duidt de vergaderingden vriend J. L. aan, een persoonlijke onbekende tot nu toe voor onze partijgenooten maar die anders slechts de gunstige gelegenheid afwachtte in het firijdpeik dei Chritene Volkspartij te treden. Door lang en geestdriftig handgeklap, wordt die benoeming begroet 1 De vriend Vanderschelden uit Deerlijk wordt gekozen tot ondervoorzitter zijne benoeming wordt geestdriftig door de vrienden toegejuicht. Tot hulpschrijver wordt benoemd de vriend Robrecht Vandenbulcke, een demokraat uit één stuk op wiens hulp we vast mogen staat maken. Verders worden er nog eenige artikels van het te maken reglement besproken, alsook de te nemen richting voor hetgeen onze toekomende werking betreft. Vriend Vanschaemelhout doet een beroep op den goeden wil en ijver onzer kortrijksche leden, gelijk de Voorzitter vriend H. S., doet hij hun opmerken de ijver die er aan den dag moet gelegd worden om onze vrije demokratische gedachten in alle klassen te doen doordringen hij durft verhopen dat van nu af de strijders werkdadigar zullen optreden en brengt hulde aan de inrichters der eerste vergadering Hij handelt verder, met kennis en ervaring over het vormen van goede sprekers en overtuigde propagandisten. De Voorzitter neemt het woord en drukt zijn dank uit voor de talrijke opkomst, stelt voor de naaste vergadering op Zondag aanstaande, 3 Juli, ter zelfde lokale te houden. Ten einde onze medestrijders niet te belemmeren in hunne bijeenkomsten wordt steeds de eerste zondag der maand tot datum onzer maandelijksche vergadering aangenomen. Onder de meeste geestdrift wordt de vergade ring om 5 xj2 geheven. J. L. Daar de kamerkiezing ons gedurig veel werk verschafte, hebben wij sedert eenigen tijd maar weinig kunnen schrijven over onze gemeente belangen, maar voortaan beloven wij ors nu en dan eens hiermede hezig te houden en onze talrijke lezers zooveel mogelijk in te lichten over hetgeen er in onze gemeente omgaat en wat onze zuivere katholieke gemeenteraad zoo al verricht. Iedereen moet bestatigen dat de gemeente werken, zooals het leggen van duikers (riolen), eerst en vooral gedaan worden in de straten waar er een gemeenteraadslid of een katholieke grootspreker woont, terwijl in andere straten, zooals in de Schoolstraat, waar eene regenvlaag genoeg is om gansch de straat onder water te zetten, niets wordt gedaan om dien toestand te veranderen in 't belang der reinigheid en dus ook der gezondheid daar wonen immers geene gemeentebazen. Maar, beste lezers en lezeressen, binnen 16 maanden is 't kiezing, voor zes leden van den gemeenteraad, en wij hebben kunnen bestati gen dat op de 22 Mei 11. in de kamerkiezing Deerlijk een groot getal stemmen geleverd heeft voor de demokraten. Vast en zeker dus, als wij deze 16 maanden goed gebruiken om propa ganda te maken tegen de gemeentekiezing, dat er gemakkelijk twee demokraten kunnen geko zen worden in de gemeenteraad, den derden zondag van October 1911. En met twee demokraten in den gemeente raad zullen onze katholieken verplicht zijn rechtvaardiger te handelen en werken uit te voeren daar waar het eerst en meest noodig is. A. V. Nog aanhoudend duurt de ongelukkige plaag in Ronse voort kleine loonen te betalen, en waar men denkt genoeg te betalen, zoekt de patroon naar middels ten einde rechtstreeks of onrechtstreeks te kunnen aftrekken. De verledene week, was dit ook het geval in de| kleine fabriek van E. G waar er sedert eenigen tijd gisting bestond onder de wevers, gezien den lagen tarief op sommige artikelen, reeds hadden de wevers verscheidene onder handelingen met het bestuur der fabriek, doch niets te bekomen. Eenige wevers besloten eene vergadering te beleggen, deze had plaats op Zondag zijnde den 12 Juni in het lokaal de Vrije Demokratische Vereeniging waar alles grondig onderzocht werd, en er besloten werd een schrijven tot den patroon te richten, met alle eischen der wevers, ten einde zoo tot eene goede oplossing te komen. Naar men ons verzekert heeft de patroon bevonden dat de eischen zijner wevers rechtvaardig waren en heeft hij hun den gevraagden opslag gegeven, zijnde op sommige artikels 1/2 centiem per meter. Mochte dit een voorbeeld zijn voor vele fa briekanten, want hier in Ronse gebeurt het maar al te dikwijls dat een patroon den spot drijft met de rechtvaardige eischen zijner werk lieden, waardoor er maar al te dikwijls moei lijkheden ontstaan welke aan niemand eenig voordeel doen. Nu, werklieden van Ronse, (bij zonderlijk gij werkzaam bij E. G.) velen die nog onver- eenigd zijn, hebt ge nog eens het bewijs dat de vrije demokratische vereeniging niets anders betracht dan verbetering van uwen toestand. Hoelang gaat gij nu nog wachten u te ver eenigen, want gij ziet daar alleen ligt de macht om verbetering Daarom niet gewacht en het ordewoord moet zijn, wij willen vereenigd zijn, en geven ons aan als lid der vrije demokratische Ver eeniging (gevestigd op de Groote Markt bij Frans Hantson) (Peneel) waar men ten minste vrij is en elk zijn recht heeft zijn gedacht te zeggen. Het Bestuur. Os plaats dsr misdaad Zondag, van in den vroegen morgend tot in den laten avond, stroomde het van volk op de wijk Gransvelde. Van overal waren er personen aangekomen om de plaats te b zichtigen waar het lijkje van de kleine Cecilia De Bruycker, het slachtoffer van de ijselijke misdaad, gevon den werd. Te Dendermonde Maandag morgend werd op de markt van Dendermonde het gerucht verspreid dat Jan Van Puyeubroeck, de vermoedelijke moorde naar der kleine Cecilia De Bruycker, naar het justiciepaleis zou gevoerd worden om er gekon- fronteerd te worden met verscheidene getuigen. Men vernam weldra dat de getuigen gedagveerd waren om ten xo ure in het kabinet van M. den onderzoeksrechter Pardoen te komen. Rond 9 1J2 ure was het gerechtshof binnen en buiten bezet door eene overtalrijke menigte; men verdrong er elkaar letterlijk om een plaatsje te vinden. De overheden zagen dat men moeite zou gehad hebben om Van Puyenbroeck tegen de volkswoede te beschermen, en daarom wer den er aanstonds bijzondere maatregelen geno men. Ten 9 ure kwam het celrijtuig aangereden, vergezeld van eenige gendarmen. Aan het jus ticiepaleis stapten vijf gevangenen uit het karre ken Van Puyenbroeck was er echter niet bij. De gendarmen vertelden dat hij dien dag niet bij den onderzoeksrechter moest komen. Van Puyenbroeck zat nochtans in het rijtuig, doch de gendarmen hadden onder weg bevel gekre gen hem te laten zitten en terug naar het gevang te voeren, daar men niet in staat zou geweest zijn het volk. te bedwingen. MM. de prokureur des konings, de onder zoeksrechter en de griffier zijn zelf naar de gevangenis gegaan, om het aanhoudingsman daat tegen Jan Van Puyenbroeck te bekrach tigen. De raadskamer der rechtbank heeft dinsdag morgend, op hare beurt, de aanhouding van Van Puyenbroeck bekrachtigd. Verpletterende getuigenis Men weet dat er reeds van verledene week door den policiekommissaris van Wetteren verpletterende getuigenissen opgedaan werden tegen Jan Van Puyenbroeck. Vooral de verkla ringen van zijn eigen broeder en van den ge- naamden Bové zijn allerbezwarendst voor den aangehoudende. Nu echter is de kleine Louisa Vanderstuyft, de onafscheidbare gezellin van wijlen Cecilia De Bruycker, aan het spreken gegaan. Men vermoedde al lang dat dit kind meer van de

Het Recht | 1910 | | pagina 2