JAN VLEMINX IIIIIWIMtliM Gedenkt den strijdpenning RECHT YOOR ONZE TAAL Welk geluk - zaak wist'dan zij tot hiertoe gezegd had. Hare nieuwe verklaringen doen de gegrondheid van dit vermoeden uitschijnen, en zij zijn zoo ver pletterend voor Van Puyenbroeck, dat hij zijn loochenen niet lang meer zal kunnen volhou den. De kleine Vanderstuyft heeft verklaard dat zij op den dag van de misdaad reeds van 12 1/2 ure aan het spelen was met Cecilia. In den namiddag trokken zij naar het hof van de her berg Den Hazewind gehouden door Van Puyenbroeck, en daar speelden zij pieperken- duik met Elvira, het dochterken van den herbergier. Rond 4 ure kwam Jan Van Puyenbroeck op bet hof en hij riep Cecilia De Bruycker, die bij hem giDg. Louisa Vanderstuyft zag dat Jan hare gezellin in de schuur lokte en de deur achter haar sloot. Louisa bleef wachten, doch zij zag Cecilia niet meer buiten komen sinds dan ook had zij haar speelkameraadje niet meer gezien. Men ziet dat de verklaring der kleine Van derstuyft allergewichtigst is en zeker en vast den doorslag zal geven aan het onderzosk. Het moet de schrik voor Van Puyenbroeck zijn die het meisje belet heeft vroeger te zeggen wat ze nu verklaart. Bene vrouw vergiftigd te Antwerpen Maandag avond, rond ix x/c ure, word oen doktoor ontboden ten huize van den herbergier Vande Pol, op de Orteliuskaai. De bazin was, na het innemen van engelsch zout, plotseling ziek geworden en aan brakingen ten prooi. De geneesheer bestatigde aanstonds dat er eene vergiftiging in het spel was, en bij onderzoek van het zoogezegd engelsch zout, bleek dat het barimchloor was, een zeer hevig vergift. Niet tegenstaande de beste geneeskundige zorgen is de vrouw, Gyselaers genaamd, 36 jaar oud, dinsdag morgen rond 61/2 ure gestorven. De policie werd verwittigd en het pakje ver gift werd aangeslagen het was in een soort staalzakje bevat. Uit het onderzoek bleek dat het zakje maandag avond afgegeven was door een dokwerker, die veel in de herberg kwam en te Deurne woont. Hij had het aan den broeder van de herbergiester gegeven, zeggende dat het voor zijne zuster was. De dokwerker in kwestie kwam dinsdag morgend als naar ge woonte om een borrel in de herberg te drinken, doch hij vond alles gesloten. Op zijn kloppen werd hem toegeroepen dat de herb^gierster dood was en dat hij haar vergiftigd had. De man was daardoor zoo getroffen dat hij de eene borrel op de andere nam en rond den middag zeer bedronken was. Ohdertusschen vernam men de gansche toe dracht van de zaak. De dokwerker was maan dag aan den arbeid op de stoomboot Lake Michingan i), genaamd aan den afdak 24. In den morgen was hij in de herberg een borrel komen drinken en hij zegde aan de bazin dat hij een goedje aan het lossen was dat denkelijk engelsch zout moest zijn, want dat hij een wondje had aan de hand dat fel pikte bij de aanraking met de stof. De herbergierster had hem daarop verzocht wat engelsch zout te brengen, daar zij eens wilde purgeeren. De dokker bracht het ger&arlijk goedje men kent de gevolgen. De vrouw moet er wel 20 gram men van genomen hebben men moet dus niet verbaasd zijn over de uitwerking, als men weet dat 5 grammen volstaan om een mensch te dooden. Het lijk van de ongelukkige is gansch uitgeslagen het gelaat ziet geel en op het lichaam zijn overal zwarte plekken. De giftstof ziet er juist uit als engelsch zout, wat de vergis sing van den dokwerker uitlegt. Het onderzoek wordt voortgezet. Italië Het schijnt dat de volksvertegenwoordiger Tripepl, wiens broeder tijdens de aardbeving van Reggio het leven verloor, vergiftigd gestor ven is. Er wordt thans bijgevoegd dat de ver giftiging gebeurd is bij middel van alcaloïde van curare, wat de kenteekens eener bors- ontsteking veroorzaakt. Het schijnt dat per sonen uit de hooge wereld, waartusschen eene dame, in deze misdaad zouden betrokken zijn. Oostenrij k-Hongarië Verschrikkelijke onweders blijven verschil lende streken van Hongarie teisteren. De streken rond Eperies en Lopsi, Szeut en Gyergys werden zondag overstroomd de oogst werd er voorafgaandelijk door den hagel ver nield. Gansch het graafschap van Krasso-Szecseny ligt in puin de dorpen zijn in kerkhoven veranderd. De overlevenden hebben geen eten. Te Orsova, Bocovics en Moldavia alleen zijn 3oo personen omgekomen met de slachtoffers van de andere distrikten schat men dat 400 personen het leven verloren hebben. In het dorp Ypost alleen zijn 94 menschen verdronken buiten de kerk zijn al de huizen vernield. Het herstellen van de wegen en de spoorbanen zal maanden lang duren. Voor de vrijheid der stemming De onlangs gestichte Vrije Stemmersbond heeft maandag avond in de verkoopzaal door notarissen, te Gent, zijne eerste vergadering gehouden, onder het voorzitterschap van M. Bauters, gewezen voorzitter van den koophan delsrechtbank dier stad, en M. De Baets, gewezen stokhouder van de orde der advokaten. De vergadering was zeer talrijk. Het doel van den Bond, de afschaffing van het stem vak boven de kandidatenlijsten, of ten minste van den voorrang aan de volgorde der lijst ver zekerd, werd door MM. Van Brabant en De Baets uitgelegd. Wat de Bond vooral wil bekomen, is de vrije stemming aan de kiezers te verzekeren en ze niet meer te onderwerpen aan de beslissing van een kieskomiteit. Er werd een komiteit benoemd om propa ganda voor den nieuwen bond te maken. MM. Beernaert, E. Dupont en Paul Janson wérden tot eerevoorzitters uitgeroepen. Het komiteit zal zijne werking te Gent beginnen, om ze ver volgens in gansch het land uit te breiden. 1. COMPLET Waarom wordt onze Vlaamsche taal veracht misprezen- Waar groot talent en kunst schittrend komt uitgerezen. De wereld door bekend voor hare pracht en roem Die altijd zegepralend plukt de lauwerbloem Waarom zoo hare macht en haar schoonheid verdelgen Gesproken door de grootste macht der koene Belgen Zal trotsch het Fransch geweld ons taal zoolief en rein Weer pronken als voorheen en overwinnaar zijn. 2. Wat kan een Vlaamsche held of kunstenaar venverven Hier in zijn Vaderland is niets voor hem te erven Gelaten in zijn lot, beloond met smaad en blaam, Hij is een vlaam en men a cht hem tot niets bekwaam Geen werk voor hij hem durft vrije Vlaming noemen. Maar overvloed voor die de Fransche tale noemen. En trots verdrukking zal ons Vlaamsche Moedertaal Verpletteren al wat Fransch gezind is of wel Waal. 3. Nooit zal het Fransch geslacht een Vlaming kunnen [temmen En zijnen Vlaamschgezinden strijd kunnen stremmen Want in zijn hert vloeit 't oude Vlaamsche bloed Dat voor den strijd zijn lichaams krachten voedt. Wilt gij recht voor 't Vlaamsch schittrend zien zegepralen Volgt onze groene vaan en wilt niet langer dralen Wilt gij dat onze Vlaamsche taal het Fransch weerstaat Word lid bij ons en word een kristen demokraat. Alfons Mullie, Kortrijk. O welk geluk en is het niet De groene vane te beminnen, Zij die ons hulp en bijstand biedt In onze arme huisgezinnen I Uit haar plooien spreidt haar zaad, Dat door werken en labeuren Kiemt en opwast voor den democraat Tot sterke vrucht, verspreidt rijke kleuren. Ons herte weent, o groene vaan 1 Van u zoolang te zien verachten. Men heeft gepoogd binst uw ontstaan, U te verdelgen, te versmachten Als men u ziet, waar en wanneer Uw schoon en edel kleur ziet wapperen Doet men ons denken aan die dapperen Gesneuveld op het veld van eer. 't Is uit met dwang en tiranij, Die drukte op ons stramme werk ers, 't Is gij die ons weer vrank en vrij Verlost heeft uit ons slaven kerkers Den strijd, dien gij voor ons bestaan, Voor recht en vrijheid hebt begonnen, Is gansch door u alleene overwonnen Wees dus gegroet, 0 groen vaan 1 Refrein. O groene vaan, blijf voorts de tolk Van het vertrapt verdrukte volk Wees gegroet, o vrijheids vlag I Want gij alleen zult zegepralen. Alfons Mullie. Arrontlissementsbond van Kortrijk Op Zondag 26 Juni, om 2 1/2 ure namiddag zal de maandelijksche vergadering gehouden worden, ten hoofdlokale Prins Baudewijn, Groote Markt, te Kortrijk. Dagorde i° Over zicht en bespreking nopens de kiezing 20 reke ning en strijdpenniDg 3U herneming van den strijd en propagandamiddels 40 herkiezing van 't bestuur 5" inbrenging en rekening der soucheboekjes. Alle afgevaard'gden worden stellig op post verwacht I M. H. Plancquaert zal ook aan wezig zijn. Zondag aanstaande, 3 Juli, om 3 t[2 uren, zeer stipt vergadering van den Studie en Spre- kersbond, in Prins Baudewijn, Groote Markt. Wij rekenen op eene talrijke opkomst, ieder [id moet een n ieuw lid medebrengen. De Schrijver, J. L. Desselghem Op Zondag 26 Juni, om 6 ure namiddag, vergadering van den bond, in 't gewoon lokaal. Daar de kiezing nu voorbij is, moet wij met vernieuwde krachten wederom aan 't werk. Daarom worden al de leden deze maal op post verwacht. Bijzondere dagorde. Het Bestuur. Sweveghem Op Zondag 26 Juni, om 9 voormiddag ver gadering van den bond in 't gewoon lokaal. Zeer belangrijke bespreking. Allons, vrienden demokraten, werken moeten wij, alleen werken geeft leven en is leven. Onmiddelijk, zonder uitstel moeten wij naar middelen uitzien om onze partij beter en beter in te richten en onze gedachten te doen kennen. Elk wordt dus zonder fout op post verwacht. Harelbeke Op Zondag 3 Juli, 6 ure namiddag, verga dering te Harelbeke, bij Edmond Vlieghe in Vlaanderen Stackegunstraat, tot inrichting van een demokratischen bond. Wij verhopen dat al de vrienden van Harel beke zullen tegenwoordig zijn. Arrondissement Gent Van heden doen we een oproep voor den strijdpenning. Gelijk men ziet, de kieswerking is aangevan gen, doch in den strijd moet men buskruit hebben. Vrienden en partijgenooten, helpt en springt bij. Veel kleine giftjes maken een groot. Olseno en Machelen De vrienden worden verzocht een lokaal te bezorgen in die twee gemeenten. Zulte Zondag 26 Juni, Meeting, om 5 i/a ure, te Zulte. Spreker H. Plancquaert. Bond vin Bent Op i° Zondag van Juli, omii ure voormid dag in 't Hótel de Russie bij de Zuidsttaie, ver gadering van den bond van Gent. Wij hopen dat de leden talrijk zullen opkomen en volgens hunne belofte nieuwe leden zullen medebrengen Gent Op i» Zondag van Juli, om 10 ure, voor middag, arrondissementsbond. Alleman weze op post. GENT Wij vragen een verkooper voor de arbeiders- wijkeu, Brugsche Poort. Rabot-Dok. Qank ontvangen bij Remi Vanderschelden te Deerlijk. Voor het arrondissement Gent GENT. Omdat de bestuurder over het muurke niet meer zou kijken, 0.10. ANSEGHEM. Eenige leden van den bond tot ondersteuning van hoofdman Hector Plancquaert, 1 fr. Van een bondslid van Oost- vlaanderen die de gelegenheid zal hebben voor den onversaagden strijder te stemmen, 1 fr. MENGELWERK EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Christene Demooraten in Vlaanderen. DOOR H. PLANCQUAERT De missie had ongemeenen bijval, al wat buiten huis kon was 's morgends en 's avonds in de kerk. Voor 't sermoen van acht uren waren het natuurlijk alleen de begoede personen van het dorp en eenige rijke boerendochters die ter kerke konden ga*11- Pater Modestus vooral had succes, iets waartoe zijn schoon en krachtig wezen veel bijdroeg en ook zijn kloeke stem want bij onze weinig ontwikkelde buitenlieden is 't orgaan zelve een groote faktor voor de welsprekendheid. Die man kan spreken, hoort men dikwijls zeggec, men kan hem verstaan wel honderd meters verre. Hij was welsprekend. De twee andere paters waren echte dutsen. Hun sermoenen bestonden veel in alle slach van vertel- selkens, ongelukkiglijk dikwijls zoo slecht gekozen en zoo dom dat zij op een verstandig mensch eerder eenen slechten indruk maakten en voorzeker aan een ongeloovige die toevallig hun sermoenen zou gehoord hebben, een uiterst flauw gedacht zou den gegeven hebben van de katholieke predikaties. Immers ook in zake van prekatie wordt de opmerker algauw gewaar hoe de katholieke kerk het volk slecht bedeelt en hoe zij hierin ook het geld bevoordeel! gt. Welk verschil tusschen de fijn en echt welsprekende ser moenen door jezuiten en rijke kloosterorden aan de rijke jufvrou wen-gezelschappen opgedischt, en den dikwijls onbeduidenden kost, om niet slechter te zeggen, aan 't volk gegeven door de arme kloosterorden 1 Zelfs op gebied van godsdienst bestaat er een sterk klassenverschil. Indien bij de lagere standen der katholieken de godsdienst ge woonlijk zoo verkeerd of minstens zoo gebrekkig verstaan wordt, ja we mogen gerust zeggen zooveel besmet is door bijgeloof, 't is niet moeilijk om er den oorsprong en reden van op te 9peuren, De eerste dagen der missie werd er vooral gesproken van 't geloof, het heilig sakrament, de deugden. Nu en dan wierd er eene zinspeling gemaakt op de vijanden der kerk, doch van verre. Den Vrijdag werd er in het avondsermoen op aange drongen vuriglijk te bidden voor de bekeering van nen grooten zondaar der parochie en te dezer intentie werden na 't sermoen luide en door 't volk te samen, de pater met trage effektzoekende stem las voor, vijf Onze Vaders en vijf Weesgegroeten gebeden. Wie was die groote zondaar Daar waren nu alle menschen in 't naar huis gaan en zelfs na 't huis komen mede bezig negen op tien beweerden dat het Jan Vleminx moest zijn en niemand anders. Anderendaags voormiddag was het markt te Aalstsedert eenige weken ging Jan eiken Zaterdag naar Aalst om zekere schikkingen te nemen met het komiteit der christene volkspartij nopens de kiezingen. Zie eens, vrouw Vleminx, sprak Mina tot hare meeste res in 't begin van den voormiddag, er komt ginder eene non. Zou Pier Meyers begijntje misschien haren zieken vader komen bezoeken Misschien wel, sprak vrouw Vleminx. Ten ware niet te veel, ging Mina bitsig voort. 'k Neem wel aan dat het God kan aangenaam zijn dat men zich in een klooster opsluit om hem te beter te dienen, doch ik begrijp niet hoe 't hem kan behagen dat kloosterzusters hun vader of moeder ziek laten liggen zonder ze eens te gaan bezoeken en ze in hun leed te komen troosten. Vrouw Vleminx gevoelde wel wat Mina bedoelde over eenige jaren was zij zeer ziek geweest en hare dochter die in een streng klooster getreden was had niet eens mogen tot bij haar komen. 't Kan waar zijn, Mina, maar als ge in 't klooster treedt moet ge toch den regel volgen antwoordde vrouw Vleminx. Goed, antwoordde Mina immer bitsig, maar als Maria's meter (vrouw Vleminx dochter) ziek werd mocht ze wel komen nichte Sophie van tevredenheid bezette haar een goede som die natuurlijk aan 't klooster ten goede kwam. Ja, Mina, kind, 't geld kan veel. Ja vrouwe,'t wordt zulk een aardige religie, 't En ver wondert mij niet dat er zooveel geleerde menschen zijn die de hunne verliezen. Ja kind, hoe meer de menschen geleerd worden hoe slech ter voor den godsdienst, antwoordde vrouw Vleminx. 't Kan wel missen lijk of ze er tegenwoordig mede boeren, dacht Mina, doch zij volgde met gespannen aandacht 't geen buiten huis gebeurde om het te zeggen, n Wat mag dat zijn fluisterde zij op eens tot hare meesteres die non komt op ons hof. Vrouw Vleminx, zie Vrouw Vleminx keek door 't venster. Oh God, b riep zij uit en sloeg hare handen samen en droefheid overtrok haar wezen. Mina werd rood van gramschap en haar oogen gloeiden. 't Is Maria, b sprak zij, 't is zuster Amelia I O die schelmen, b Zuster Amelia trad binnen, 't wezen omlijst door de zwarte kap zag bleek haar wezen was streng. Dag moeder, b zegde ze geheel koeltjes toen ze binnen kwam. Maria, welgekomen, zet u, kind, sprak vrouw Vleminx hartelijk doch eenigzins verlegen. Zet u hoe is 't nog met u en met moeder overste? Mina was in de achterkeuken verdwenen. Zuster Amelia zette zich. Men sprak van 't een en 't ander doch vrouw Vleminx wachtte zich wel te vragen welke de reden was van 't bezoek har er dochter. Deze was genoodzaakt dit zelve te verklaren. Zij dorst het niet rechtstreeksch aanvangen. Maar moeder, sprak zij op zekeren oogenblik, is het wel waar wat ik van onzen Jan gehoord heb Vrouw Vleminx bezag hare dochter eenigzins vreemd. Wat, b sprak zij dan kalm doch met zekere vastheid in de stem. Is onze Jan werkelijk zulk nen slechten weg ingeslagen? b Jan is nog immer braaf en goed jegens mij als vroeger, b luidde 't antwoord. Ja, maar hij doet toch mede met nen slechten priester. Nen slechten priester Durft gij, die non zijt, kwaad spre ken van een priester Zuster Amelia dierf op het terrein niet voortsgaan. Maar Jan strijdt toch tegen de katholieken. Hij werkt de vijanden der kerk in de handen. Jan is nen christen en blijft nen christen. Verders doet hij wat hij wilt. Hij is oud genoeg. Zuster Amelia wist in te brengen dat hij ongehoorzaam was aan zijn geestelijke overheid, dat hij opstond tegen de priesters. Dat had zij nooit van hem verwacht. Wist vrouw Vleminx welke schaamte zij hare dochter reeds in 't klooster had moeten afstaan voor haar broeder De genegenheid van moeder overste en van den bestuurder van 't klooster, een kanunnik,voor haar was meer dan op de helft gezonken. En nu stelde hij zich aan 't hoofd der lijst der afgevallen christenen I O dat was eene echte schande.En de taal en de toon van zuster Amelia werden hoe langer hoe bitterder.

Het Recht | 1910 | | pagina 3