JAN VLEMINX Gedenkt den strijdpenning Tentoonstelling van Brussel Nieuwstijdingen Steunfonds GEEN BETER BOEKJE PRIESTER DAENS stoomboot over eenige dagen, tijdens de over vaart. Deze week had ons werkvok de banden vol. Zij hebben gelost een stoomboot met hout 700 tOD. een kolen 400 tOD. een graan 700 ton. Zij hebben geladen een zeilschip met macadam 260 ton. cimenti3o ton. Zoek in Nieuwpoort's verleden en zeg mij wanneer men dat alhier ooit zag. De zee-visscherij op onze kust Naar er gezegd wordt, zouden eenige engel- sche en belgische geldmannen aan de regeeiirtg de vergunning gevraagd hebben voor de haven, welke in de Panne gaat gebouwd worden. Niet alleen zou men er eene schuur aanleggen, maar ook eene groote virsch iven, voorzieD van de meest hedendaagsche inrichtingen en welke zou kunnen wedieveren met de havens van Grimsby, Ymuiden, Geestesmunde, enz. Er is insgelijks kwestie Zeebtugge in te rich ten tot visschershaven van eerste klas. Het ont werp is ter studie, 't Is overigens niet de eerste maal dat daar spraak van is. De nieuwe Engelsche ajdeeling De inhuldiging van de nieuwe engelsche afdeeling zal Maandag aanstaande in den voor middag plaats hebben. Z. M. de koning zal zelf de plechtigheid voorzitten en de afdeeling open verklaren. Sir Arthur Hardinge, gezant van Engeland te Brussel, en M. Hubert, minister van nijverheid en arbeid, zullen op deze plechtigheid het woord voeren. De voorborgen De engelschen hebben voor hunne nieuwe afdeeling geen enkele voorzorg verwaarloosd om huDne tentoonstelling tegen brand te be schutten. Gansch de afdeeling is, in alle rich tingen, omring door beschermhuizen vol water, verbonden met de groote geleidbuis der water leiding en voorzien alle drie meters, van kra nen waarvan de toppen smelten zoodra zij door de vlammen aangetast worden. Het water alzoo lozgelaten, verspreidt zich in vorm van waaier met eene drukking van vier atmosferen derwijze dat de rondvliegende straal van de eene kraan een deel dekt van de andere. Er zijn in het geheel 1200 zulke kranen en de buizen vertegenwoordigen eene lengte van drie kilometers. Daarbij nog wanneer eene kraan zou opengaan wordt het noodsein ge geven op een reusachtigen gong van 45 centimeters doorsnede, en het publiek zal langs talrijke uitgangen het gebouw kunnen verlaten. Voor 't geval dat er geene waterdrukking zou zijn, heeft het engelsch komiteit eene machtige pomp Merrywather besteld, die op de geleidbuis van het water geplaats, de noo- dige drukking bezorgen zal. Demokraten werkt mede in den strijd, laat geene gelegen heid voorbij gaan om onze ge dachten te verdedigen. Rcusselaere. De echtgenoote van den spoorweg werkman Camiel Sterverlinck Tangho Kleinen Weg, heeft het leven geschonken aan een drieling, allen jongens, die evenals de moeder best te pas zijn. Sedert menschenge- heugen deed dergelijk feit zich in de stad niet meer voor. De drie wichtjes werden 's namid dags gedoopt in de St Michielskerk, Camiel S erlinck is geboren te Rumbeke in 1874, en zijne vrouw te Rousselaere in 1875 zij zijn gehuwd in 1908 en hebben nu reeds vier kin deren. Gent. In den loop der maand Maart 1910 bestatigde de bestuurder van het slachtuis te Gent, dat eene afgekeurde koe, met alle noo- dige merken der goedgekeurde beesten voorzien, des nachts in het slachtuis was gesmokkeld en reeds was gevild, om aan de militairen van het garnizoen te worden geleverd. Een onderzoek werd dadelijk geopend. Men kwam tot de zekerheid dat de goedgekeurde koien des nachts uit de militaire stallen der Muinkburgstraat werden gestolen en door magere afgekeurde of geweigerde dieren werden vervangen. De dieven dreven de stoutmoedigheid zoo ver, dat zij de nummers der aanveerde beesten brandden op de hoorens der afgekeurde, om des te beter het bedrog te verduiken. In Maart werd veel gewag gemaakt rond de diefte maar ten gevolge van de ziekte en het afsterven van den heer ktijgsauditeur Van Duyse, bleef het onderzoek haperen. De nacht ridders dachten reeds dat zij zouden in vrede blijven, doch zij hadden het mis op. De krijgsauditeur M. De Groote heeft de opzoekingen hernomen en dit maal is men z?t-<-r dat de dieven en hunne medehelpers Oi-...okt zijn. Het onderzoek is reeds bijna vol trokken, en men zou binnen kort kunnen ver nemen hoe de konkelfoes werd op touw gezet, door de leveranciers en hunne knechten en weten of er verstandhouding bestond met zeke re militairen die ook van afval houden. Namen. Woensdag namiddag, om 41/2 ure, is in de koolmijnen van de Basse Sambre eene stelling aan eene brug in ge- wapen beton ingevallen Vele werklieden werden onder eenen hoop balken en andere materialen bedolven. De reddingswerken wer den inderhaast ingericht en de ongelukkigen opgehaald. Drie hunner waren op den slag gedood geworden. Van den tweeden werd de buik gaopend en de derde bezweek aan de drukking van eenen balk die zijne borstverpletterde. Een vierde kwam er met ernstige wonden van af. Dit schrikkelijk ongeluk heeft in de streek groote verslagenheid verwekt. Cuesmes. De echtgenoote Delsaut, 25 jaar oud, goot petrol in de brandende kachel. Eene overgroots vlam sloeg op en stak de klee deren der onvoorzichtige vrouw in brand. Toen men de vlammen kon uitdooven, was de rampzalige reeds gedeeltelijk verkooldmen bracht haar onmiddelijk naar het gasthuis van Bergen, waar zij kort nadien in de ijselijkste pijnen stierf. Ninove, Eenige jongelingen van Ninove kwamen door de gemeente Pamel gereden, op weg naar Brussel. Zekere Vy verman wilde eene kat vermijden, doch deed een verkeerde zwenking en stuikte met het hoofd ten gronde, de andere rijders vielen over hem. De eerste brak den schedel en was op den slag dood en 5 de andere bekwamen min of meer erge won- f den. Elsene. Het scheelde weinig of maan- dag nacht gebeurde er in een hnis der Victor Hugostraat een schrikkelijk drama. Een in woner dezer straat, M. G..., ten prooi aan eene vreselijke nachtmerrie, was in zijnen slaap opgestaan en had zijn revolver gegrepen, dien hij driemaal afvuurde. Twee kogels vlogen verloren, doch de derde trof mad. G... De 1 wonde was niet erg en de vrouw kon haren man wekken en ontwapenen. M. G.uit zijnen droom wakker geschud, kon zich geen rekenschap geven van hetgeen er gebeurd was. Hij had gedroomd dat er dieven in zijne kamer gedrongen waren. Een gevonden schat Eenige werklieden die op het gehuchte Leer- beke bezig waren de grondvesten te graven voor gebouw, hebben op eene meter diepte een aarden pot gevonden van 3o centimeters hoog te, bevattende meer dan honderd goud- en zilverstukken uit de XVIIe eeuw. De schat werd getoond aan verscheidene oudheidsken ners, die er de. waarde aan toekennen van meer dan 40.000 frank. IVIan en vrouw doodelijk verbrand In de Spuistraat, te AntwerpeD, in het huis n. 22, een soort van kazerne die. van onder tot boven verhuurd is, gebeurde een vreeselijk drama. In eene kamer van het derde verdiep, in gezegd huis, woonde een koppel, de genaamde Rosalie De Rooy, vrouw Schoodt, 47 jaar, ge boortig van Kortrijk, en zekere George, gezegd Leo Marchant, 38 jaar oud. 's Avond rond 8 ure, waren zij thuis gekomen; rond 9 i|2 ure hoorden de andere huurders van het huis hulp geroep in de kamer van het huishouden. Kort daarop liep vrouw De Rooy naar beneden George kwam achteraan, doch viel op het tweede verdiep. De kleederen van den man en van de vrouw stónden in laaie vlam, en de geburen doofden net vuur uit, waarbij zij zelf lichte brandwonden opliepen. Eenige personen snelden naar de kamer van het koppel en bluschten er een begin van brand dat daar ontstaan was. De pólicie werd verwittigd en kwam ter plaatse, terwijl een bijgeroepen geneesheer de slachtoffers de eerste zorgen toediende. Vrouw De Rooy en George waren beiden erg verbrand aan het bovenlijfzij werden naar het gasthuis overgebracht, waar hun toestand zoo bedenke lijk beschouwd wordt, dat men voor beiden een noodiottigen afloop vreest. Vrouw De Rooy verklaarde dat George dronken thuis gekomen was en geld gevraagd had, wat zij weigerde toen had hij haar de brandende lamp naar het hoofd geworpen. George, daarentegen, beweert dat de vrouw dronken te huis kwam en hem geld vroeg, en dat zij op zijne weigering met de lamp gewor pen heeft. Van vier getuigen beweren er drie dat de vrouw dronken was en slechts een dat de man aangeschoten was daar beiden goed met de flesch om kunnen, weet men niet hoe de zaak ineen zit. Wat er ook van zij, zeer waarschijnlijk zullen beiden het met de dood bekoopen. Het parket is een onderzoek gaan doen. Een dorp van Kabautermannekens Het huis De Vos heeft op de Weieldfoor te Brussel iets nieuws en aantrekkelijks ingericht: een dorp van kaboutermannekens, die er nog niet zijn, wel te verstaan I Zij zullen het dorp betrekken wanneer het rond i5 September zal verplaats zijn in Oud-Brussel op de Tentoon stelling, waar elkeen ze zal kunnen gaan zien en bewonderen in hunne lieve huizekens van hoogstens 4 meters met deuringangen van zoo eenen meter of ietwat hoog zij zeiven meten geene 70 centimeters. Er zal nog zijn een stadhuisje, een postbureeltje en een kerkje met lustgebouwtje, een lief geheel van natuurlijke groote en verhouding uitmakende. Men zal zich kunnen wanen in een stadje onzer sprcokvertellingen, waarmede onza kin derdroom en n .de bevolkt waren kabouters en elven in werkelijkheid teruggekomen uit de bergholten, waarin sedert eeuwen zich verdo ken hielden tegenover de reuzen van onzen nieuwen tijd. Alles is in hout en lief afgewerkt en getuigt van den vooruitgang door M. De Vos van Gent, gemaakt in den bouw van verplaatsbare woningen en timmers. Voor 't arrondissement Kortrijk DEERKIJK Die oneffen kluite van wegens Remi o,o5 c. Omdat C. P. durft buiten gaan zonder drinken o,ao c. Omdat den baas uit de Congo geerne ging gaan slapen om xo i/a ure verleden zondag 0,10 c. Strijdpenning uit Olsene De vlucht mislukt 0,15 fr. Van je vrienden moet je het hebben 0.10 fr. voor de verspreiding der christen demo cratische gedachten of het werkje 64 bladzijden beslaande, van Priester Fonteyne. Vraag het aan den drukker Camiel Moeyaert, Coupurerei, Brugge. Een exemplaar kost 10 centiemen. Voor voortverkoopers, maatschap pijen, of exemplaren, bij zeker getal genomen, groote afslag. IS VERSCHENEN zijn leven, zijn strijden, zijn lijden, zijne dood en verheerlijking aangehaald en beschreven door zijn broeder Petrus Daens, volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Aalst. 't Is een lijvig boekdeel van 220 bladzijden die elke ware democraat zal willen bezitten» die lezing moed en sterkte putten cm meer dan ooit te ijveren voor onze geliefde volkspartij. Het boek is te verkrijgen ter drukkerij van Petrus Daens Mayart, Werf te Aalst, aan den prijs van 1.50 fr.; vrachtvrij t'huis g 1 80 fr. 95 MENGELWERK EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Christene Democraten in Vlaanderen. DOOR H.PLANCQÜAERT Hij voelde om hem als de warmte eener groote edelmoedige ziel verholen op eene kleine hoeve van Vlaanderen. Daarna sprak Jan zijne biecht na nog eenige woorden van aanmoediging verliet de pater de ziekenkamer en kwam in huis bij vrouw Vleminx en Mina, die dood bedroefd elk in eenen hoek der keuken zaten. Tegen de beide vrouwen ook sprak de oude pater nog eenige woorden van troost, en 't docht Mina dat die eerbiedwaardige kloosterling, met zijn zacht wezen, omlijst met sneeuwwitte lokken, het echte beeld was van den waren man Gods. Welk verschil met de hoogmoedige botheid van Van Boschvoorde De pater vertoefde niet 't rijtuig stond nog altijd inge spannen voor het huis en hij richtte zich naar de deur. Mina schikte hem beleefdheidshalve tot op den drempel te volgen, doch op dezen oogenblilc zag zij vrouw Vleminx uit haren geld beugel een goudstuk halen. De pater die vrouw Vleminx in het oog had, hield de hand geopend op zijds een weinig achterwaarts en onvrijwillig kwam een glimlach op zijn lippeD, toen hij 't stuk gevoelde. Hij moest gewoon zijn op die wijze geld te ontvangen want hij kende tr de waarde van op den tast. 't Moest een stuk van waarde zijn, want zijn wezen verhelderde nog als hij het in de diepe tasch zijner soetaan liet glijden. Mina kon geen stap meer verder. Wat moest er 't grootste geluk zijn voor uen geestelijken, tenzij nen mensch in zijn stervensuur bijstaan, voor de groote reis naar de andere wereld l Waarom zijn er d?.n kloosterlingen en priesters En zie, om nen ongelukkigen jongeling die tengevolge vau de omstandigheden toch zijn vijanden aan zijn doodsbed niet kon roepen en ontvan gen, te komen biechten, ontvangt men geld, geen kleine vergel ding in evenredigheid met de gedane moeite of bijzondere onkosten, maar een groot goudstuk, tien, twaalf malen de waarde van 't dagloon van nen vlaamschen boerenwerkman I Ware Jan eens arm geweest, lijk of men sedert verschillige jaren poogde hem arm te maken, en hadde men geweten dat 't goudstuk, dat wel niet gevraagd werd, maar van wieus ontvangst men toch zeker is, niet te verwachten was, zou er eene geestelijke ziel te vinden zijn geweest in al de kloosters van 't arrondissement Aalst, om acht of tien kleine kilometers verre de biecht te gaan hooren van nen armen christen, die tengevolge van bijzondere omstandigheden, zonder diepe vernedering zijn pastoor aan zijn bed niet kon ontvangen, en dat voor niet En Mina met haar schrander verstand en zich herinnerende wat er soms ter gelegenheid van de begrafenis van dood arme menscben in de omstreken gebeurd was, moest antwoorden 't ak koord met al wie Vlaanderen kent waarschijnlijk neen. En dat na negentien eeuwen prekatie over de liefde van den evenmensch en de nietigheid en verachtelijkheid der goederen dezer aarde. De lichtkrans van verhevene christelijke deugd, die Mina zich rond het witte hoofd van den zachten, minnelijken klooster ling had verbeeld, vervloog en verteerde als een lichte rook zij liet vrouw Vleminx alleen den pater uitgeleide doen zij richtte zich naar de achterkeuken om haar dagelijksch merk voorts te zetten en in gedachten verslonden zegde zij op eens luide deze vraag van haren catechismus die zij onthouden had Wat is simonie (1) 's Avonds moest Jan berecht worden, als 't duister werd zou Cies de geestelijkheid gaan verwittigen, doch na eenige oogen- blikken nadenken, sprak Mina Laat mij gaan, vrouw Vleminx. Ik heb juist nog eene boodschap te doen op het dorp. En daar Mina aandrong stemde vrouw Vleminx toe, zij kon echter niet raden waarom Mina er zoo aan hield zelve naar de pastorij te gaan. Toen de avond gevallen was, hing Mina haren mantel om de schouders. Ge moogt 's avonds zoo ver alleen niet loopen, had vrouw Vleminx gezegd ge weet niet wat ge kunt tegenkomen. Daarop had Mina Max geroepen die sedert zijn meesters ziekte dag in dag uit voor 't bed van Jan Vleminx lag, en het trouwe dier ging mede met hangenden kop en slependen staart, 't Verdriet dat bij de Vleminx heerschte had zich aan 't gemoed van 't vrolijk dier medegedeeld Max was het leutige beest niet meer van vroeger, de vriend van al de schooljongens van 't ge- (1) Nota. Wij gelooven niet dat iemand die de toestanden kent ons betichten zal de geldzucht der geestelijken, vooral der kloosterorden ;- Vlaanderen te overdrijven. Wij beweren in ons boek voor al hetgeen onze critiek der geestelijken betreft, nog beneden de waarheid gebleven te zijn. De handel die tegenwoordig in gebeden, beloften van den hemel, enz,, gedaan wordt, is schandalig. Wij herinneren ons in de AAC Siècle en in den Bien Public daarover afkeurende artikels gelezen te hebben, doch zooals Jan Vleminx zegt geschreven op een wijze die eerder moet dienen als middel van verweer tegen antiklerikale bladen dan tot uitroeiing van het kwaad. Wat soms in 't toedienen der sakramenten plaats giijptover een vijftien tal jaren stierf te Ursel bij Somergem een landlooper, daar hij geen geld op zak had en niemand voor hem wilde betalen, werd hij zonder priester be graven I Dit is meermalen gebeurd in Vlaanderen. Een arm man pleegt zelfmoord, men is streng, hij kan geen grooten dienst betalen, dus de wetten der kerk worden toegepast en de arme duivel wordt in ongewijde aarde begraven. Als 't een rijke is vindt men ALTIJD een uitvluchtsel immers er zijn honderde soms duizende franken te verdienen aan lijkdienst, jaargetijden en missen. Niets kan een beter gedacht geven van de totale verslaving der katholieke bevolkingen. Zelfs als ze hun gods dienst gekrenkt zien voor geld, durven ze niet spreken, noch protesteeren. Hoe dikwijls ook zijn er geen woordenwisselingen geweest als doodarme menschen niets wilden geven ter gelegenheid van den doop hunner kinderen I Ten andere die geldzucht schijnt algemeen in de kerk. Men leze bij voorbeeld de ongeëvenaarde prachtige redevoering van II Santo, (de heilige), tot den Paus, in den roman van Fogazzaro, een der schoonste werken der heden daagsche romanlitteratuur. Wij herhalen het en houden het tegen iedereen staan hoe scherp onze kritiek ook weze, nergends schrijdt zij over de waarheid. meer van vroeger, de vriend van ai ae scnoojjongens vau 1 ge buurte hij treurde lijk zijn meesters. Aan de pastorij gekomen belde Mina. De meid deed open en verschoot als zij zag wie er binnen kwam. Zij leidde Mina in eene kleine plaats, ontstak licht en vroeg wat zij begeerde. i) 'k Zou mijnheer den pastoor willen spreken, luidde het antwoord. De meid vertrok en weldra hoorde Mina hoe er in den gang niet ver van 't plaatseken waar zij wachtte gevezeld werd. Eenige oogenblikken nadien ging de deur open en Van Boschvoorde trad binnen. Zijn wezen was hard en streng. Wat begeert gij Mina, vroeg hij ernstig, doch zonder onbeleefd te zijn. Is M. de Pastoor t' huis, vroeg Mina. 'k Zou liever M. de Pastoor zelve spreken. M. de Pastoor is niet t' huis, antwoordde Van Bosch voorde. Wat begeert gij M. Jan is slecht, mijnheer de onderpastoor, de doktoor heeft gezegd dat hij moet berecht worden, zonder uitstel t voegde zij er bij en een snik ontsprong aan hare keel. Vrouw Vleminx vraagt of hij dezen avond zijn laatste rechten niet zou kunnen ontvangen Heeft hij zijne biecht gesproken? vroeg Van Boschvoorde. u Ja, dezen namiddag hebben wij naar Aalst om een pater geweest. Ab, sprak Van Boschvoorde, 't Is wel, 1» vervolgde hij na eenige oogenblikken, binnen een uur zal er iemand komen. Hij ging naar de deur en opende ze, Mina verroerde niet. Van Boschvoorde bezag haar scherp. Begeert ge nog iets vroeg hij. Ja, antwoordde Mina. Hewel spreek. Zou M. Jan niet kunnen berecht worden door M. Wouters. Een bittere glimlach verscheen op de lippen van Van Bosch voorde. Gij hebt hier niets te bevelen, sprak hij. Uw meester zal berecht worden door den onderpastoor die gelast is met den dienst der week. Mijn meester zou niet gaarne door u berecht worden, en gij kunt wel denken waarom, sprak Mina beslist. Ik herhaal het, gij hebt hier niets te gebieden, sprak Van Boschvoorde koel. Mina bezag hem en hoe meer zij hem bezag boe meer het stormde in baar verbitterd hart. Zij bedwong zich nogthans en sprak kalm, traag met eene stem waarin eene onwrikbaar besluit te raden was. u Mijnheer de onderpastoor, ik weet dat mijn meester u niet begeert, noch vrouw Vleminx...

Het Recht | 1910 | | pagina 3