Nog de,, DemokraatHelleputte Gestrafte briefdragers Leve da vrijheid In Gent (Zuid) Vrije federatie van vakbonden van Belgie ZULTE Eene terechtwijzing Ronse WAEREGEM HARELBEKE Gedachten en menschen keert er eene grcote verscheidenheid van koop waren doch de loonen der werklieden zijn \eer klein. In de bouwvakken en de ijzernijverheid zijn zij ternauwernood de helft van deze betaald in Engeland. Het onderzoek der huiselijke reke ningen van verschillende werklieden bewijst dat indien de best betaalde werklieden voldoende gevoed zijn, de loonen van veel werklieden niet toereikend zijn om eene familie op te brengen van middelbare grootte op eene voldoende wijze. Het is zeker dat de verhouding van ge noegzaam gevoede werklieden veel kleiner is dan in Engeland. Zoo schrijft de engelsche huishoudkundige. Als hij in 't bouwvak en in de ijzernijverheid waar in Belgie de hoogste loonen betaald wor den, gevonden heeft dat de loonen reeds min dan de helft van deze der engelsche werklieden waren wat zou hij gezegd hebben indien hij de loonen had gekend uitbetaald in de fabrieken onzer buitengemeenten En toch roept M. Woeste de maatschappelijke kwestie dat be staat niet.Voor u, M. de staatsminister, die als advokaat 100,000 fr. per jaar verdient, 't is mogelijk. Doch leg ons eens uit hoe men ge hoorzamen kan aan den aartsbisschop die wil dat men zooveel kinderen mogelijk moet ver wekken, en deze kinderen ordentelijk opbren gen met loonen van 1 fr. daags i,5o tot 2,00. Toon nu dat eens eer gij zulke dwaze woor den uitspreekt. De hooge geestelijkheid die door hare vijan delijke houding zooveel kwaad heeft gedaan aan ons Vlaamsche Volk schijnt zinnen te hebben om zich wat te verbeteren. Op 20 april 1910 heeft de bisschop van Luik Mgr. Rutten eene groote redevoering gehouden om het aanleeren van het Vlaamsch aan te prijzen. 1 .'t Ware een onrecht aan een volk zijne taal te ontnemen. 2. Dat de eenheid van Belgie er niets bij te winnen heeft met het vlaamsch gedeelte van het land in een soort van Polen en Ierland te herschapen. (Waarom heeft de geestelijkheid hier dan zoo machtig toe geholpen met de vlaamschgezinden te vervolgen en de ver- franschte rijken tegen het volk te steunen (H. 3. Dat de vlaamsche taal niet alleen een mach tig bestanddeel is van ons nationaliteit maar ook een machtige dam om te beletten dat Bel gie eens opgeslorpt worde door Vrankrijk. 4. Dat het van 't grootste maatschappelijk belang is dat de rijke standen in betrekking kunnen komen met het volk bij middel van zijne taal om zé tot een hoogeren graad van beschaving te helpen rijzen nu vooral sedert j het socialismus het volk bewerkt. (Dus 't is meer uit belang van uwen invloed dan uit geest van rechtvaardigheid dat gij het recht van ons volk begint te herkennen H. Pl.J 5. Dat het eene daad van dwingelandij is de gelijkheid der Belgen niet te herkennen en een volk 't recht te miskennen in zijne taal be stuurd, en gevonnisd te worden ('t gebeurt nogthans altijd voort niettegenstaande 25 jaren katholiek bestuur. H. PI.) 6. Dat het niet alleenlijk onrechtvaardig maar ook gevaarlijk en onvoorzichtig is een volk zijn recht te miskennen. (Waarom geeft het katholiek bestuur dan aan de Vlamingen geen volle recht 7. Dat het van hooger belang is dat de vlaamsche kwestie, terzelver tijd een katholieke kwestie blijve uit vrees dat het nationaal gevoelen der Vlamingen tegen den godsdienst niet gebruikt worde als vroeger het nationaal gevoelen in Italië tegen den Paus. Tot hiertoe zijn de godsdienstige en vlaamsche belangen innig verbonden en zij zullen verbonden blijven als het vlaamsch volk zijn rechten als volk door de katholieken herkend ziet. Ja, Monseignr, maar dat zien wij,Vlamingen, niet. Wij zien het tegendeel. Wie is er de grootste vijand van 't vlaamsch volk in Belgie? De kardinaal vanMechelen. Monseigneur Mer rier. Nu en dan kiijgen de vlaamschgezinden een brokje wet als zij teekens beginnen te geven van ongeduld, 't Is door den dwang uitgeoefend door de geestelijken op 0: 0 vlaamsch volk dat het verpletterd ligt onder de verfranschte rijke standen. De groote schuldigen zijn de geestelijken en niemand anders: vraag het eens aan rechtzinnige katholieke vlaamschgezinden. Lijk alle katho lieke volkeren wordt uwe gehechtheid aan den godsdienst beloond met miskenning, vernede ring, verslaving. Van uwe woorden is er Diet veel te verwach ten.'tZijn maar woorden om eenige Vlamingen te paaien. De Demokraat is er uigemuisd. Hij loopt met al zijne beloften heen. Hij, die er zoo op stoefte van bij zijne aanstelling als mi nister van Spoorwegen-Posten en Telegrafen, hij ging alles omkeeren, hij zou een vader wezen voor zijne bediendenZij gingen recht van VereenigiDg bekomen, den Beroepsraad, hooger loon en wat nog Maar nu dat hij als een kleine jongen er van door loopt, zien wij best wat er van al zijn be loften is voort gekomen. Laat ons zeggen: Weinig, om niet te zeggen: Niets 1 Recht van Vereening? Jal Maar gemuil band, zooals wij op ons Kongres v. d. 24 Juli waren 1 Beroepsraad Och, arme wat eene teleurstelling I Hooger loon Daar heeft Va dertje Helleputte Iets voor gedaan; er zullen hem een handvol briefboden dankbaar voor zijn. Nu hebben sommige werklieden toch 3 fr. daags bekomen. Voor de briefdragers is het niet noo- dig, dat zijn immers beambten die nog moeten tobben aan 2.40 fr. en 2.60 fr. daags. Van al zijne andere beloften is zuiver niets terecht gekomen 1 En zeggen dat wij bij zijne aanstelling er alles van verhoopten I Elk dacht, en voorname lijk de briefdragers die reeds in jaren nog niets verbetering hebben bekomen «Nu zal het wel gauw beter gaan 1 Algemeen werd er gezegd dat het- een werker was, dat hij zelf zou onderzoeken. Maar in alle geval heeft zijn onderzoeken voor ons briefdragers maar weinig voortgebracht. Tientallen collegas en arbeiders zijn bij hem in zijn kabinet onderhoord geweest en meest allen heeft hij met een minzaam woord weten af te schepen. Voornamelijk wij briefdragers moeten niet weenen om zijn heengaan. Hij heeft ons te stief vaderlijk behandeld. Geen zier verbetering voor ons; alles is gebleven zooals hij het gevonden heeft; zelfs de schan dalige hongerloonen onzer buitenbriefdragers 1! VadertjeVadertje! Moest Gij eens een bud get regeeren van 2.40 fr. daags, met vrouw en kinderen, daarbij zeer afmattende marchen doen, wat zoudt gij het wraakroepend vinden I En Gij, die de gelegenheid gehad hebt zulks te veranderen Wij zullen om ons recht te doen wedervaren eens onderzoeken, in hoever die zoogezegde brigadier zijn invloed zich uitbreidt en trachten te weet te komen of het ook onder zijne bevoegd heid valt den nieuwjaardienst te schikken. Het gaat toch een beetje ver, dat de eene briefdrager den ander zou moeten gaan schoon spreken, om te bekomen waar hij recht toe heeft I I I I Wij zijn overtuigd dat hier eene nalatigheid van wege de hoogere bedienden heerscht. Heer hoofdopsteller wij danken U hartelijk voor het inlasschen dezer regelen en hopen dat lar.gs dezen weg, de heer Postontvanger van Gent (Zuid) verwittigd zij en dat hij de noodige 'maatregelen zal nemen, om aan die handels wijze een einde te stellen. Eenige briefdragers van Gent (Zuid). ONS ANTWOORD De graad van Brigadier-Briefdrager bestaat Vaarwel, Vadertje Hef, wel bedankt voor Uw j ">fel in ons postwezen; alleenlijk mag men in schoone beloften 1 de belangrijkst» kantoren mannen aanstellen gelast met het toezicht over de zakken en de cijferblckken. Deze agenten ontvangen hiervoor een bijgevoegd loon van 5 fr. per maand, doch zij hebben buiten hun toezicht over zakken en cijferblokjes, niets meer te vertellen dan hunne andere ambtgenooten. Red. In alle geval vinden wij elkander nog wel terug, daar waar wij toch nog 'n beetje recht hebben, bij de stembus, en Gij moogt verze kerd zijn dat gij daar op onzen steun zult kunnen rekenenGe weet wel STEUNFONDS RONSE Voor de vooruitgang der partij 1,00 fr. Van nu tot te kiezing Firmin o 5o fr. Volgt mijn voorbeeld V. P. M. 0.60 fr. Mijne wekelijksche gift Prosper 0.25 fr. Abel en Arthur 0.20 fr. Men zal zich herinneren dat op het laatste congres der brievendragers, M. Helleputte, dan nog minister van ijzerenwegen, posterijen en telegraaf, den toegang aan leden van het parlement en aan de vertegenwoordigers der pers verboden had. Nochtans heeft M. Daens aan de vergadering kunnen deelnemen en had, gelijk alle deel nemers, het punt der dagorde Verzet tegen den maatregel, genomen door den minister, toegejuicht. Deze vernam het feit en wilde zich wreken. De minister strafte, vooraleer hij weg gior» den voorzitter van het congres door hem een vijfde van zijn loon af te trekken, met bedrei ging van wegzending... in 't vervolg. Moesten de brievendragers, om te gehoor zamen aan het ministerieel bevelschrift, den heer Daens aan de deur zetten Blijft te zien of zij er de macht toe hadden en of, als volksvertegenwoordiger, de heer Daens het recht niet had op de zittiDg tegen woordig te zijn. Wat er ook van zij, M. Helleputte heeft nogmaals getoond hoe hij voor zijn personeel recht van vereeniging verstaat. WAt M. de Brocqueville aangaat, die schijnt besloten denzelfden weg te volgen als zijn voorganger. Als blijde intrede komt hij den sekretaris van hetzelfde congres te straffen, omdat deze de.groote misdaad heeft begaan aan de afgevaardigden een administratief dag blad te zenden dat meldde dat P. Daens het gouvernement bij het hernemen der Kamers zou ondervragen over de verschillende voor vallen van het congres. O die lieve vrijheid der staatsbedienden T.taaea{ft3«gB«-— Is het waar dat er in het Postwezen eene plaats van Brigadier briefdrager bestaat Wij denken van neen I Want tot nu toe, hebben wij van zulk een graad nergens geboord. In Gent (Zuid) zijn er nochtans twee brief dragers welke 5 fr. per maand of 60 fr. in 't jaar meer ontvangen, voor het nazicht der cijfer blokjes en om ze aan hunne Kollegas te over handigen. Maar waar die goeië jongens het recht halen ALGEMEEN KONGRES Op Zondag, 3o October 1910, zal net ge woon jaarlijksch algemeen kongres plaats hebben, waartoe al de afgeveerdigden der aan gesloten bonden dringend uitgenoodigd worden. Het kongres zal gehouden worden te Deer- lijk-St. Louis, ter herberg In Transvaal bij Jules Feijers. Om 9 ure voormiddag zal de ver- afgaandelijke bestuursvergadering plaats hebben en om xo ure stipt het kongres. Om 1 ure zal de vergadering geheven worden tot 2 ure. Om 2 ure herneming van het kongres. Dagorde Storting, herkiezing van het be stuur, algemeene werkzaamheden en uitbrei ding der vrije vakorganisatie. Om 4 ure namiddag groote openbare meeting in het zelfde lokaal. Het Bestuur. Velleden Zondag heeft de meeting bij Geevaert, in de Linde, veel genoegen geschon ken aan de brave toehoorders, die zoo talrijk waren opgekomen. Bravo beste vrienden van Zulte, blijft kloek en standvastig en wellicht zult ge mogen roemen over de edele princie pen en doeltreffende handelwijzen der christe ns democratie. De aandachtigheid was het beste bewijs dat de Zultenaren goed hebben begrepen wat onze jonge vriend Robrecht van Kortrijk en Vanschaemelhout van Moen hebben voor gedragen. Het was bij overtollig werk dat onze hoofd man II. Plancquaert niet kon tegenwoordig zijn, maar vast en zeker zal hij er zijn op tweeden Zondag van November. Elke vriend brenge er nog twee mee en dan zult ge zeker een sterk legertje vormen van echte apostels der christene volkspartij. Lid van Studie- en Sprekersbond. R. V. De Landwacht beschaamd zijnde over de kleingeestigheid in het schrijven van het adres waaronder ons het Fondsenblad wierd toegezonden, zegt dat dit adres van hem niet komt en maakt de veronderstelling dat het hetzelfde nummer is, dat zij naar Brugge ge zonden heeft en dat van Brugge zou gezonden zijn met dit adres, waarschijnlijk voor de klucht, zegt De Landwacht Wij hebben het bandje met den postzegel en den stempel nog in ons bezit. Het staat klaar en duidelijk te zien dat het te Gent verzonden werd. Is het voidoeude om De Landwacht te overtuigen!? Het werd niet door haar gezon den, zegt ze, wij gelooven daarvan wat wij willen, even als wij gelooven wat wij willen over het bestaan van haren kristen demokraat briefschrijver van kort na de kiezing en die nu geen teeken van leven meer geeft. R. Vanderschelde. Defami'ieloon, waarvoor wij, kristine demo- kraten, reeds sedert 20 jaar schrijveD, spreken en strijden, begint nu ook partijgangers te vin den bij onze katholieke bewaarders. Zij hebben ook deel genomen aan het onpartijdig huisar- om hunne Kollegas zoo maar te bevelen, weet j belders congres, volgens het Volkske van niemand te zeggen of ons zulks te bewijzen. Wanneer er iets aan hun cijferbakje scheelt, waar zij verantwoordelijk voor zijn gesteld, dienen zij er kennis van te geven. Maar dat zij de rol van hoofdbriefdrager willen spelen, is 'n beetje sterk In voormeld bureel is het zoo gesteld, dat die mannen van de cijferblokjes, er den dienst rege len, bij zooverre dat als er een briefdrager in verlof wilt gaan, hij zich eerst bij dien zooge zegden brigadier dient aan te melden, die dan op zijne beurt zeer willekeurig handelt Een is zelfs in het bezit van een boekje, dat hij van zijne centen moet koopen, om er alles in aan te teekenen. Waarom dit verschil met Gent (midden) Daar is het de bureeloverste, die de diensten regelt, alhoewel er eene eerste hoofdbriefdrager is. Waarom gebeurt zulks niet in Gent (Statie) Zoo soms de bureeloverste overlast is, dat men hem dan een helper geve cfwel dient er een hoofdbriefdrager benoemd te worden, die de diensten kan regelen. Met de huidige werkwijze, hebben wij geen vrede men is briefdrager of men is mèèr. En in het postwezen zijn alle briefdragers gelijk I Hier is het geval anders de eene mag dén ander bevelen, zelfs moedwillig lastig vallen en de kand'daten die dien zoogezegden brigadier de mouw niet kunnen vegen, weten er van te spreken. Het wordt dus meer dan tijd, dat wij middelen zien aan te wenden om aan die wan toestanden een einde te stellen II... Over een drijtal weken gebeurde het volgen de in voornoemd bureel Een kollega vroeg verlof aan den bureel overste om de tentoonstelling te gaan bezoeken. Deze antwoordde Wend U tot den briga dier De Kollega zich zoo ver niet willende vernederen, om verlof te moeten gaan vragen aan een ander collega, deed opmerken dat die brigadier maar een briefdrager was als hij Eenige dagen nadien ziet hij jongere kollegas in verlof gaan en wendt hij zich daarop tot den bureeloverste en vraagt of bij geen verlof kan bekomen Hij krijgt voor antwoord, dat hij nu voor zijne straf maar moest wachten tot wan neer de anderen in verlof zijn geweest, ofwel dat hij zich moest verstaan met den «brigadier# Ronse van verleden Zondag Het schrijft het volgende De huisarbeiders, zooals zeil- draaiers, haarsnijders, touwslagers winnen ge woonlijk zeer kleine loonen. De Congresleden zijn getuigen geweest van hartverscheurende toestanden en een kreet van medelijden en afgrijzen is uit hunne harten opgegaan. Gewoonlijk moeten de kinders vader helpen, ze moeten aan het wiel draaien en kunnen dus niet ter school gaan. Zoo schrijft de Spiellegremsche Leeuw Maar als wij, Christene Demokraten, beter loonen vragen en mindere uren werken, waarom roept gij ons toe dat het overdreven is? Als wij den eliendigen toestand van onze arme werklieden beschrijven, waarom vervolgt gij ons Als wij beter onder wijs, verplichtende verzekering voor ziekten en ongevallen vragen, waarom scheldt gij ons uit voor alles wat slecht en rot is Als wij de ar moede en de ellende van ons vlaamsche werk volk beschreven, waarom vervolgdet en broode- roofdet gij ons Ea nu komt gij hetzelfde te schrijven in uwe judasblad. Maar gij speelt de vos, gij geeft verslag, maar uitlegging over de volksarmoede en volksellende durft gij aan uwe lezers niet geven. Zooals onze volksver tegenwoordiger Pieter Daens op het onderzoek te Hamme aan een jongen van 12 jaar vraagt: kunt gij lezen Het kind antwoordt: O neen, Mijnheer, ik werk hier van mijn 6 jaar. Is dat niet vreeselijk Is dat niet schandalig Ook schrijft gij dat uwe kongresleden getuigen zijn geweest van hartverscheurende toestanden. Maar gij schrijft niet dat er vellebewerkers, vaders van familie, gevonden worden die voor i5 uren arbeid i,5o fr. en 2,00 fr. per dag verdienen en de vrouwen 0,80 fr. en de kinderen 0,40 tot o,5ofr. voor dat vuil en ongezond werk; dat er jongens gevonden worden in de steenbakke rijen van Steendorp en Rupelmonde die nog geen 12 jaar oud zijn en 8,5oo malen daags moeten stuipen. Gij ziet dus, lieve lezers, hoe onze volksjongens afgebeuld worden. En die volksarmoede en volksellende die heerschen, aan wie de schuld Aan de katho lieke bewaarders, die 27 jaar lang heer en meester zijn en die ons, arme kristene demokra ten, vervolgd, gebroodroofd en gelasterd heb ben. Firmin. Verleden zondag had de gewone maandelijk- sche vergadering plaats van den bond van Waeregem aangekondigd met voordracht van M. H. Placquaert en een lid van de studie-en sprekersbond van Kortrijk. Zonder er iets bij te doen mogen wij zeggen dat de vergadering zeer verre ons aller verwach ting heeft overtroffen. De leden waren talrijk opgekomen en een 20 tal nieuwe leden lieten zich inschrijven in den bond der demokraten. Eerst werd de vergadering gehouden en de maandelijksche inleg betaald. Daarna nam de vriend Coenrad van Kortrijk het woord. Ware het ons mogelijk wij zouden geerne zijne rede in haar geheel mede deelen. In eene geschil derde taal sprak hij over de Vlamingen van weleerover onze voorouders, die als het puike der menscheid, als een verstandig volk, als een krachtig ras gekend stonden. Hij wees op het zedelijk en stoffelijk verval van dat eens zoo edel gekende volk, dat nu ligt afgebeuld en te slapen aan den voet der volkeren. Hij han delde over 't programma en den strijd der kri stene Volkspartij, die niet alleenlijk voor doel heeft de heropbeuring van het vlaamsche volk maar die voor zich heeft de ophelping van de werkersklasse in 't algemeen, die voor gevolg moet hebben de herwording van Vlaanderen. Verscheidene malen werd hij krachtig toege juicht. Wij moeten zeggen ter zijner eere dat hij tot voorbeeld strekt aan de leden van den studie-en sprekersbond van Kortrijk. Mocht onze studie en sprekersbond nog maar pas gesticht in twee-drie jaren tijds wij zullen niet veel vragen bij machte zijn nog een 6 tal apostelen der vrije kristene demokraten te vormen maar de ziel van onze vriend Coenrad, wij zouden mogen zeggen dat onze partij voor goed den worm doorkropen is en een tijdstip van groei en vooruitgang beleeft. Na den vriend Coenrad sprak H. Planc- quaert in zijne gekende krachtige onwankelbare taal, en plantte zichtbaar de overtuiging en den geest van volherdiDg in de herten der aanwe zigen. De strijd der demokraten heeft geen oogen- blik stil gelegen na de kiezing van Mei 11. en die strijd valt niet stil gedurende de vier jaren die ons van de toekomende kiezing scheiden. Gunst Klauwaert. Studie- en Sprekersbond van Kortrijk. Van Waeregem vertrokken wij naar Harel- beke, waar eene meeting belegd was en ver gadering van den bond. Hier liet de opkomst over 't algemeen iets te wenschen, doch de leden van den bond waren nog al goed opge komen en verscheidene nieuwe leden lieten zich inschrijven. Opvolgentlijk spraken de vriend Coenrad en H. Plancquaert omtrent elk eene halve uur en werd met belangstellende aandacht aanhoord en menigmaal warm toegejuicht. Ten slotte sprak de vriend Coenrad nog eenige woorden over de vrije vakvereeniging die tot nu toe in 't arron dissement Kortrijk maar bestond in kleine afzonderlijke groepjes, maar die thans voor goed is samen getrokken en één gemaakt, en voortaan geschikt om vooruit te gaan onder de werkersklasse tusschen de verschillende poli tieke syndikaten. Hij maakte bekend dat de werklieden van Harelbeke, gelijk tot welk vak zij behooren, zich mogen aangeven als lid in ons lokaal en dat eerlacg overal plakbrieven hierover handelende zullen uitgehangen worden. In een woord wij mogen zeggen dat wij verleden Zondag een góeden dag beleefd hebben voor den vooruitgang onzer gedachten. Te meer is het aanstippenswaardig en aanmoe digend daar wij tegenwoordig niet leven op een oogenblik van bijzijnde kiezing of bijzon dere politieke beroering, die de algemeene aandacht trekt en zoo de verschillende politieke gedachten tot onze meetingen brengt. Guust Klauwaert. Studie- en Sprekersbond van Kortrijk 't Zijn altijd de socialisten niet die ons voor lichten, ons den weg aanduiden der weten schap en waarheid, soms steekt een vernuftig liberaal zijn pontifibalen kop omhoog en van uit z'n predikstoel verklaart hij in 't fransch (meest altijd) zijne onomstootelijke waarheden. 't Volgende om te bewijzen: Vrijdag zond ik om n'en hariDg, die men mij welhaast bezorgde gewikkeld in een oud dagblad van Brussel

Het Recht | 1910 | | pagina 2