farj^rgaderingen JAN VLEMINX Werkstaking op cgehalte van den ijzerweg in w ankrijk Een gestolen kind teruggevonden La Chronique Order meerdere nieuwtjes vernam ik daar iets te kolosaal om het uiet den lezers van Het Recht te vertellen. Frank rijk telt zoovele geleerden omdat in dit land veel wijn gedronken wordt! I Och Chror ique 'k zou uw opsteller en geheel de antiflamin- gantsche kliek willen aanraden nu tn dan eenige teugen van dien verstandgevenden drank te drinken, welhaast zal geheel ons land door geleerdheid overgoten worden, zooniet door domheid en waanzin I Nog iets de mensch komt nooit van nen aap hé Ewel u Chronique stuurt eenige fleschen rooden of witten naar den dierentuin van Antwerpen, zoo zal men nog eenige kluchtige menschen te meer kunnen kweeken. Zoïlus. Studie- en Sprekersbond. Verscheidene eischen, onder andere vermeer dering van loon geen voldoening bekomen heb bende, zoo hebben de machinisten en stokers van de spoorwegen uit het noordergedeelte van Vrankrijk het werk gestaakt. Verhooging op de Beurs Ten gevolge der staking op het Noordernet is de suiker op de Beurs gestegen met 2 fr., de alkooi met 2 tot 3 fr. en de bloem met 5o cen tiemen. De verklaring der werkstaking Na vastgesteld te hebben dat alle pogingen tot verzoening en onderhandeling niets gebaat hebben en dat de werklieden verlaten waren door de openbare besturen, vraagt het manifest: rAlgemeene loonsverhooging voor geheel het personeel, gezien de levensduurte, waarvan al de werkers te lijden hebben. 2. Terugwerkende kracht der pensioenwet van 11 juli 1909. 3. Regeling van den arbeid. 4. Toekenning der wekelijksche rust, waarvan veel werkers nog verstoken zijn. 5. BetaliDg per maand in evenredigheid van eene minimum-jaarwedde van i85o fr. voor de kleinste arbeiders. De verklaring drukt het vast voornemen uit dat de werklieden den arbeid niet zullen her nemen zonder volledige voldoening. De werkstakers zijn vast besloten kalm te blijven en voor alle uitdagingen koel te blijven. De prijzen der waren verhoogen Men voorziet voor heden eene groote verhoo ging van prijs op talrijke verbruiks-artikelen. De toestand van gister morgend Dinsdag morgend waren op de lijnen waar de werkstaking uitgeroepen is, op 700 machi nisten en stokers, nauwelijks 60 aan den arbeid, en op 1700 werklieden der treindepots, 55o. Geen enkele trein vertrok dien morgend uit de Noordstatie, te Parijs. De treinen uit Brussel moesten te Tergnier stoppen. Een ongeval te Tergnier Dinsdag nacht was een trein in de statie van Tergnier tengevolge van de staking ge- blokeerd men ging eene lokemotief uit den depot halen, doch deze ontriggelde op de draaischijf, die voor de versporing dient. Eene andere lokomotief kwam aangestoomd en botste op de eerste.' Het gevolg was dat de spoorbaan voor lange uren versperd bleef. In de Noordstatie te Parijs Het uitzicht der Noordstatie was dinsdag oprecht zonderling. Meest al de poorten waren gesloten. De troepen bezetten de kaaien en de wachtzalen. De eerste morgentreinen stonden vertrekkens gereed. De reizigers hadden in de wagons plaats genomen, en hun reisgoed was in de foergons geborgen. Wanneer het sein tot het vertrek gegeven werd, verlieten de stokers en de machinisten d-c, ^komotieven en de reizigers konden niet anders dan met pak en zak huiswaarts keeren. In den Parijzer omtrek Dinsdag morgen krioelden de wegen in den parijzer omtrek van autos, koetsen, karren, tandems en rijwielen men zag er voertuigen die in geene jaren nog den dag gezien hadden, namelijk eene automobiel van veertig paarden kracht, die sinds vier jaar niet meer gerold had: en daarop hadden vijftien personen plaats genomen om naar Parijs te komen. En al dat gerij verving de treinen. Het getal werklieden en bedienden, die in den omtrek der hoofdstad wonen en te Parijs werken, en die gister morgend te laat op hunnen post gekomen zijn, is onberekenbaar. Het personeel binnengeroepen Tengevolge van den ministerraad gister gehouden verschijnt in het fransch Staatsblad van heden een dukreet betreffende de militaire inrichting van de spoorwegen, en toelatend voor acht en twintig dagen de cheminots die nog dienstplichtig zijn, onder de wapens te roepen. Het gouvernement kan, desnoods, de machi nisten en de stokers van de vloot op de lokomo- tieven gebruiken. Er zullen ook maatregelen genomen worden om den postdienst te ver- i n alsook de noodige bevoorrading van Panjs. Aanhoudingen Men verwacht zich alle oogenblikken aan de aanhouding van een zeker getal werkstakers, die zich aan saboteeriog n plichtig gemaakt hebben. Het is bijzonder te Tergnier dat er lokomotieven beschadigd zijn. Te Calais Het syndikaat van°de cheminots van Calais heeft Dinsdag morgend ten 21/2 ure bevel,gekregen den arbeid te staken ten 91/2 ure verlieten 34 van de 42 werklieden de werk- van den spoorweg. In andere dienstea werd het werk ook gedeeltelijk gestaakt. Te Brussel Dinsdag morgend hadden, in de Zuidstatie te Brussel, talrijke reizigers hunne koepoDS genomen om met den trein van 8 ure 21 naar Parijs te vertrekken. De statieoverste verwittig de de reizigers dat de dienst onderbroken was en deed den prijs van de reiskoepons terug betalen. De treinen raar Parijs konden maar tot aan Saint -Quentin geraken, 't is te zeggen half weg Brussel-Parijs. Uit Parijs was de laatste trein ten 5 ure 6 's morgens te Brussel aangekomen, deze die ten 8 ure 5 's avonds uit de fransche hoofdstad vertrekt en bloemen, fruiten en groenten van Parijs en de omstreken naar de belgische hoofd stad voert. Naar alle waarschijnlijk zal een post-auto- mobieldienst tusschen Brussel en Parijs inge richt worden. De parijzer dagbladen 2ijn, in plaats van 'smiddags, eerst 's avonds te Brussel j HukW zuster en eeD ktiad bij een ftmlllelid hadden vernacht. Tom zij binnen in bet huis vielen wel degelijk dat bet Louieke was, die hen mets' allen kende. Zij liepen nu de vader A als mfeionig van vreugde, kwam toegesneld, en dmkte aijn koontje, dat bij vijf dagen kw.jt was, ÏÏeS zag er uit, deerlijk om aan te zien j A. vloertjes hingen hem als lompen aan het 'vertelde dat hij twee nachten met de i. .de vrouw in de bosschen bad geslapen :fdïtdt hem Sn hedie had leeren zingen cm te bea«lea- De vrouv.7 is aangehouden. toegekomen In het telegraafbureel werden nog depechen voor Parijs aanvaard, doch het personeel ver wittigde het publiek dat de overseining n>et groote vertraging zou geschieden. Te Charleroi De laatste trein uit Parijs is Dingdag morgen ten 2 ure voorbij Charleroi gekomen. De trein die ten 4 ure 2 voorbij moest komenwas ten 1 u.e 17 te Tergnier tegengehouden. Te Maubeuge stoppen al de treinen in be- stemming voor België. Uit Erquelinnes vc-r trekken alleen treinen die in deze statie gevormd worden. Op de fransche grens v/oröen de wis- selkabienen door de soldaten van het. 145®' van Maubeuge bewaakt, alsook de spooi'Üjn van 40 tot 5o meters. Verleden week was het knaapje Louis Schoors, drie jaar en half oud, wonende Breda- straat, i3, op den Viaduct van den Dam te Antwerpen, door eene onbekende vrouw ont voerd. Dank aan de verspreiding van het signale ment dezer vrouw is men c-r in gelukt haar zondag morgend te St-Leonards bij Brecht aan te houden, terwijl zij nog was in gezelschap van het kind. Ziehier in welke omstandigheden de' aan houding plaats had Mad. Bertha De Preter, zuster der advoca ten Jan en Frans De Preter, die te Brecht was Zaterdag 11., ontmoette daarop den steenweg van St-Leonards eene vrouw, vuil en slordig gekleed, die een knaapje aan de hand leidde, dat overvloedig weende. Die vrouw vroeg den weg naar St-Leonards. Dat is nog drie uren gaans, zegde Mevrou w De Pretere maar ge kunt daar met dit kind geraken 't valt van vermoeienis. Daarop vertelde de vrouw dat zij door haren man was verlaten en reeds drie dagen rond doolde, bijna zonder eten. V< 1 medelijden gaf Mevr. De Pretei ecnig geld aan de vrouw en vroeg dan toevallig aan het kind Hoe heet gij, manneke Louieke Schoors, zei het ventje, en ik woon in de Bredastraat. Op het eerste oogenblik dacht Mevrouw De Preter niet aan het verdwenen kind en stelde aan de vrouw voor, haar kind te plaatsen in het gesticht van barmhar.igheid, voor verlaten en arme kinderen, te Wyneghem. Neen, antwoorde de voorgewende moeder ik houd nog liever het kind bij mij. Toen nu mevr. De Preter 's namiddags in de stad kwam las zij van het verdwenen kind in de gazetten en zag onmiddeiijk dat de knaap geen ander kou zijn dan het jongentje dat zij had ontmoet zij ging haar wedervaren vertel len aan haar broeder. M. Frans De Preter. die onmiddillijk naar de policie van deo Dam telefoneerde, terwijl mev. Bertha De Preter op s taanden voet naar de ouders van het kind snelde. Seffens ging de vader eenige vrienden halen en een half uur later reden zij in volle vaart met hunne rijwielen naar Brecht. Wanneer zondag de dag in de lucht kwam gingen vader Schoors en zijne vrienden den veldwachter van Oostmalle verwittigen. Deze Arrondissement GENT Zondag 16 October, om l/z ure. Meeting teBEY^ZE: In den Mexicaan, Gentstraat. - H Plancquaert en andere. Spreker, - die%erleden week te laat -d en belet was, zal zonder faut ve rwittigd wet teg 'enwoordig zij. n* ober, om 8 1/2 ure verga- M aandag, 17 Oct. tg GEnT, gewoon dering van de vrieno lokaa 1van den Arrondis- 7 November, vergaderii sementsbond. Maandag, 14 November, &EYNZE. Debat tusschen een Socialist en et D Peinokraat over socialismus en christen volksge. ^ndheid. Zondag, 14 Novomber, Meeting te O'LSENE en ZULTE Spreker H. Plancquaert Zondag, 23 October, Meeting te OOSTER- ZEELE of BAELEGEM Spreker H. Planc quaert. Arrondisssmentsbond van Korlrijk Op Zondag 16 October 1910, om 3 uren namiddag, zal de maandelijksche vergadering gehouden worden te Meenen, bij vriend Alfocs Favoreel, ter herberg De Trombone Kor- trijkpoort. Van alie afdeelingen wordt te minstens één afgevaardigde stellig verwacht, om een blijk van genegenheid te geven aan onze Meenensche medebroeders. Dus, allen in zulk groot getal mogelijk op post I Deerlijk Zondag, 16 October, om 6 ure 's avonds, vergadering van den bond in Prins Boudewijn, bij H. Cavaye. Al de leden worden ditmaal zonder faut op post verwacht. Hel Bestuur. MENGELWERK EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der CHristene Democraten in Vlaanderen. DOOR H. PLANCQUAERT Dan naderden de priesters, lazen de betaalde gebeden met de gewone onverschilligheid en begeleidden al zingende het lijk door de straten van Volxem naar de kerk. De groote menigte die het lijk volgde maakte indruk op de inwoners. Men had in stilte alles aangewend opdat er zoo weinig volk mogelijk zoude geweest zijn op de begrafenis van den afge storven demokraat, want in Vlaanderen vervolgt men de vrije menschen tot in het graf. Ook zeer weinige menschen van Volxem volgden het lijk. Boeren uit het gebuurte van vrouw Vleminx waren niet gekomen en werkten naarstig op hun land terwijl Jan Vleminx naar zijn laatste rustplaats gedregen werd andere hadden er eenvoudig hunne meid of hunnen knecht naartoe gezonden. Zelfs de doktoor van Houthem, die Jan verzorgde had een onvoorzien belet inge roepen om niet te moeten tegenwoordig zijn en op die wijze de priesters te vleien en iu hun gratie te staan. Aangezien de familie verwittigd was dat er verschillende ■demokraten van de omstreken van Gent en Brussel moesten komen en moeielijk in tijds konden aankomen voor de offerande c mdat Volxem nog al ver van eene statie afgelegen was, had vrouw Vleminx aan den pastoor doen vragen den lijkdienst eenige minuten na negen uren te willen beginnendoch dit werd vlakaf geweigerd en Mina, wel wetende waartoe de pastoor en Van Boschvoorde bekwaam waren, had er voor gezorgd dat de lijk stoet wel op tijd aan den ingang van 't dorp zoude geweest zijn. Zoo niet na een of twee minuten wachtens waren de priesters in staat rechtsomkeer te maken en den dienst zonder lijk te beginnen om alzoo den gestorven demokraat nog een laatste affront te kunnen aandoen. Doch van andere kanten was het volk opgekomen en veel werklieden der omstreken hadden hun werk verlet om een hunner hoofdmannen een laatste vaarwel te komen zergen. Dit tot groot spijt niet alleenlijk van de priesters, maar ook van hun aanhang die er op gerekend hadden dat Jan Vleminx als door iedereen verlaten, zou ter aarde besteld worden. De doktoor en de notaris beloerden den stoet van achter de gordijnen van 't gemeentehuis recht over de kerk zij vonden groote pret in de kwinkslagen van nen half zatten bakker die de begrafenis van Jan Vleminx te baat nam om een reden te hebben den voor middag vijf of zes druppels meer te drinken dan naar gewoonte en voorstelde naar een katholiek blad van Ninove een brief te sturen om 't geluk uit te drukken van eene gemeente van 't kan ton die op onverwachte en mirakeleuze wijze verlost werd van eene besmettelijke ziekte die er sedert eenige jaren heerschte. Een schoenlapper die ook halfzat aan den toog stond, zou ook willen weten hebben of Jan Vleminx zoo gemakkelijk Ons Heere bij den neus zou geleid hebben, zooals hij het deed toen hij op de meetings de werkmenschen alle slach van leugens wijs maakte, en doch 't geen hij liefst zou gezien hebben waren de muilen en grimassen die Jan Vlesrinx nu aan 't trekken was terwijl de duivel hem roosterde met de nummers van Klokke Roelant, waarin hij 't gemeentebestuur en de deftigste personen van Volxem had aaDgerand. De burgemeester en de notaris prosten van lachen, evenals de waard en de waardin en de kluchtige] schoenlapper werd met twee, drij groote druppels getrakteerd, 't Geluk van die christelijke zielen werd nogthans vergald door den grooten toeloop van volk die het lijk van hun politieken tegenstrever begeleidde. Veel kweze's en katholieke boerinnen waren dien dag ook naar 't dorp naar den winkel gekomen om de begrafenis van den afgevallen christen te zienbij de jufvrouwen Scherpenzeel vooral werden het leveu en de dood van Jan Vleminx druk besproken hier echter beperkte men zich meer tot het vaststellen van de macht en de rechtvaardigheid van God die op tijd en stond de boozen weet uit te roeien lijk of M. Van Boschvoorde het ten andere eenige weken te voren met zooveel welsprekendheid gepredikt ja, voorzegd had. Sommige boerinnen echter gevoelden de steek van den nijd als zij zagen hoe eerbiedig en bedroefd honderde menschen het lijk van Jan Vleminx volgden. Als hun man of hun zoon begraven werd was er op verre na zooveel volk niet. 't Feit echter dat verre 't grootste getal dier menschen van andere gemeenten kwamen en dat geen enkel der bijzonderste boeren of burgers van Volxem het lijk volgde, ver zachtte eenigzics de steken harer jaloezij. Zij konden dan ook niet nalaten vast te stellen hoeveel slechte menschen er reeds op die aodere gemeenten moesten zijn. De uitzonderlijke maatregel genomen tegen het muziek der demokraten werd algrmeen goed gekeurd. De dienst was ten einde de vleugels der groote kerkdeur vlogen wijd open. 't Kruis verscheen tusschen tsvee akeligjwap- perende zwarte vlaggen gevolgd door pastoor en onderpastoors die nauwelijks op den drempel der deur gekomen met krachtige stem, luide gesteund door den koster en de zangers die hen vergezelden, het triomflied aanhieven In Paradyso recht den Hemel in, o ziel, eDZ. Immers vrouw Vleminx als laatste teeken van liefde dat zij haren zoon geven kon, had gewild dat hij met een der hoogste en plechtigste kerkelijke diensten begraven wierd. Daar zij hier voor 400 frank betaalde werd Jan die eenige dagen te voren nog een ketter, een schismatiek, een vijand van God en de maat schappij uitgeroepen werd, zoo maar in éénmaal zonder entr'acte den hemel ingezongen. Van Boschvoorde, die voor zijn deel omtrent 40 frank moest trekken, dacht dan ook dat hst zijn plicht was zijn longen en stemsnaren niet te sparen en zong den man dien hij zoo vurig haatte en zoo dikwijls van op den predikstoel uitgescholden en gelasterd had, recht in den schoot van Abraham tegen omtrent een frank per woord of vijf en-zeventig centiemen per gezongen noot muziek. Ea van al die goede geloovige katholieke zielen van Volxem die zich aanzagen als de trouwe kinderen van God en de steun pilaren zijner kerk, de toekomstige leden der gemeenschap der heiligen, hoevelen waren er die aan den armen Pier Goethals dachten twee dagen te voren begraven Pier was een voorbeeldig christen, in den zin des woords waarin onze katholieke pastoors het verstaan. Hij had bij zijn vrouw veertien kinderen gehad cn won zonder morren 72 centie men en zijnen kost bij nen braven boer der gemeente. Zeven van zijn veertien kinderen waren gestorven tengevolge van onvol doende voedsel. Hij stemde regelmatig en gewillig bij iedere kiezing voor de katholieken zonder dat dit hen meer koste dan de belofte van almoezen en twee pinten bier die hij in zijn gebuurte op de vic torie der goede zaak mocht gaan drinken. Hij stierf ter nauwer- nood vijf en veertig jaren oud van eene ziekte meer veroorzaakt door overdreven werk met onvoldoende voedsel dan ten gevolge van eigentlijke besmetting. Hij liet eene droeve weduwe achter met zeven kleine kinderen zonder dat iemand ia zijnen dood lijk in die van Jan Vleminx eene straf en eene wraak zag des hemels. Om zijn goeden wil te toonen en terzelvertijd cp witte voetjes te staan bij de heeren van Vinccntius en van 'c armbestuur die onder de hoogc kommande stonden der geestelijken, was Pier lid van Sint Barbara, een maatschappij waarvan de leden wekelijks vijf centiemen stortten om na hunnen dood met eene mis begraven te worden, eene mis die dan ook schromelijk duur kwam te staan, als de leden wat lang leefden tot gioot genoegen van den pastoor die de gelden inde zonder er ooit zelfs éénmaal in zijn leven rekening over te geven (1). Dank aan de wekelijksche opoffering die waarschijnlijk meer ingegeven was door de hoop op meerdere almoezen dan in 't belang der zaligheid zijner ziel, werd Pier twee dagen voor Jan Vleminx te acht uren met eene mis begraven, terwijl de armsten die niet over 't voldoende geld beschikten slechts 's moigends vroeg achteraan in de kerk werden gebracht, zoo kert mogelijk door r.en onderpastoor wat belezen en dan door vier oude mannekens uit 't klooster naar 't kerkhof gedragen en niet zelden onder eenige kwinkslagen terwijl M. de onderpas toor in de sakristij zijn voeten warmde ten een sermoen voorbe reidde over de christelijke werken van barmhartigheid, namelijk de dooden begraven. (ij Zoo eene sociëteit bestaat te Zomergem de vroegere pastoors gaven nooit rekening. Wij weten niet hoe 't nu voor den oogenblik gesteld is.

Het Recht | 1910 | | pagina 3