Partijvergaderingen MEENEN De stemmingen in de Kamer Vreeselijke misdaad te Haeltert De Zonnekloppers XXXXXXXXXXXXXXXX ••©•©©•sses©©»** MEETINGS Deerlijk Iets in alle geval, heeft ons dubbel aange moedigd, en dit is het goede onthaal bij de strijders van Moeskroen, der;tijding van het hervatten van den strijd, ten deele gevallen. Verscheidene vrienden^ beloofden ors vast tegenwoordig te zijn, op de aangekondigde bijeenkomst, en' nog anderen beloofden ods hun steun in 't geheim, daar zij in de onmogelijk heid verkeeren, zulks in 't openbaar te doen. Wij hernieuwen toch nogmaals onzen oproep gij allen demokraten -van Moeskroen en om liggende, niet ontbreken geene achterblijvers, hoe grooter getal wij zijn des te gemakkelijker de te volbrengen taak Met verdubbelen:len moed aan 't werk, de gebeurtenissen kunnen wisselvallig zijn, immers het gouvernement bezit de meerderheid des lands niet meer, de Kamer kan wie weet onbonden worden, dus van$ stonden aan, met ie ver gewerkt, ons arrondissement moet en zal bij de rstkomen- de verkiezingen eenen volksvertegenwoordiger hebben. En, vrienden, welke eer voor ons, demokraten van het arrondissement Kortrijk, welke vol doening kon ons arrondissement de eerste demo- kratische volksvertegenwoordiger van West- Vlaanderen leveren 1 Dit kan, als er maar met moed, door ons mannen gewerkt wordt I Geen kleingeestige uitvluchten, geen ijdele woorden meer, maar daden 1 En daden zullen er zijn hoe men ook, na de laatste kiezing moge ge roepen hebben, hoe men ook, ons als dood en begraven moge uitgegeven hebben, toch zijn wij springlevender dan ooit, moediger dan weleer, en nog krachtiger zullen wij zijn in de toe komst 1 De laatste kiesstrijd heeft ons meer dan elk andere gebeurtenis bewezen, dat er voor de demokraten iets te doen is en, er is iets ver anderd, in ons, en in de christene volkspartij, en dit iets, dit zullen onze tegenstrevers wel gevoelen, zij zullen het wel ondervinden, zoo schreef priester Fonteyne en zoo zal het zijn. Mannen van Moskroen, allen op, allen naar de vergadering, op Zondag aanstaande, 18 dezer, om 4 ure zeer stipt, in ons gewoon lokaal, a Klokke Roeland Tourcoingstraat. Zooals reeds aangekondigd zal onze gevierde leider, H. Plancquaert, er tegenwoordig zijn, laten wij hem zien, dat wij den strijd met meer moed dan ooit willen voortzetten I K. Het is met genoegen, dat wij de vrienden van Meenen mogen aankondigen, dat onze hoofdman, H. Plancquaert, hun in den loop der maand Januari een bezoek zal brengen ten einde eene vergadering';van den propagandaclub voor te zitten.-|Dag en uur zullen in een vol gende nummer aangekondigd worden. Hoogst waarschijnlijk zal er dien dag, eene groote openbare, tegensprekelijke meeting belegd werden, wij dringen van nu reeds aan, opdat de vrienden van Meenen, eene duchtige propa ganda zouden maken, tot het welgelukken der meeting. Doch.fDOg veel meer dringen wij aan, opdat zijvan stonden aankrachtig werken zouden tot het nog beter gelukken der vergade ring van den propagande kring, er moet dien dag goed werk verricht worden 1 In Meenen zitten er veel, zeer veel mannen die kostbare elementen voor onze partij kunnen zijn, dat die elementen toch niet verloren gaan 1 De toekomst is aan de demokraten, daar zijn de laatste kiezingen nogmaals een bewijs van Zonder macht, zonder geld, zonder sterke in richting bekomen wij in ons arrondissement 4000 stemmen, wat mogen"~wij dus niet ver wachten, konden wij gedurende een drijtal jaren naarstig werken, stevige bonden stichten, in een woord, zorgen voor eene goede inrich ting I Gij bijzonderlijk jongeren., gij kunt zoo veel, oneindig veel bijdragen tot het welgelukken van onzen strijd I In de jongeren zit er meer kracht, zit er meer moed welnu, gij moet, jongeren, strijdlustig zijn; en medehelpen aan den schoonen, edelen kamp der Christene Volkspartij gij moet medehelpen tot de ont- slaving uwer klasse, 't is te zeggen de werkers- klasse I Vrienden van Meenen 1 Wij hopen vast dat wij niet nutteloos dezen oproep tot u zullen gericht hebben, en wij zijn overtuigd, dat gij een puik getal nieuwe leden zult aangeworven hebben, voor den dag der vergadering, welke door H. Plancquaert zal voorgezeten worden, ook dat gij zult zorgen voor 't welgelukken der aangekondigde meeting. En dan, nadien niet geslapen, niet gerust, maar aanhoudend voortgewerkt, tot versprei ding der Christene Demokratie. K. Citoyen Vandervelde had aan het adres eene wijziging voorgesteld om het zuiver algemeen stemrecht te vragen. Dat voorstel werd ver worpen met 80 stemmen tegen 63 en~io ont houdingen. Die tien onthouders zijn liberalen eenigen van hen willen wel het enkelvpudig algemeen stemrecht voor de Kamers, doch slechts op 25 jarigen ouderdom, terwijl de socialisten het eischen op 21 jarigen ouderdom. Anderen willen aan de vaders des huisgezins op 35 jarigen ouderdom eene tweede stem verzekeren. Over de gelijkmaking der kieswetten voor Kamers, provincie en gemeente was een voor stel, door M. Janson gedaan. Het werd slechts verworpen met 82 stemmen tegen 80 en 2 ont houdingen. Een der onthouders is M. Theodor, die er niet heeft kunnen tosbesluiten, neen te stemmen met de rechterzij. De andere onthou der is M. Lorand, die gepaireerd had met M. De Sadeleer, belet de zitting bij te wonen M. Lorand had dus beloofd zich te onthouden bij de stemmingen, aan welke M. Da Sadeleer geen deel kon nemen. Helpt ons blad verspreiden om nieuwe lezers te winnen. Maandag namiddag is het parket van Aude naerde in de gemeente Haeltert geweest, om een onderzoek te doen over eene vreeselijke misdaad, welke aldaar gepleegd werd. Eene 7ojarige ouderlinge, de weduwe Monika Beau mont, die alleen eene hoeve bewoonde op het gehucht Eecke, werd in hare woning vermoord gevonden. -Maandag morgend ging de voerman Leander Lievens, die in de buurt woont, naar het huis der weduwe Beaumont. Hij moest er een boom afhalen die onlangs in den hof geveld was de voerman klopte herhaaldelijk aan en riep op de vrouw, doch vruchteloos Hij keek door het venster, waarvan de blinden niet gesloten wa ren en zag de weduwe Beaumont in de keuken harer woning uitgestrekt ten gronde liggen. Lievens riep aanstonds op de geburen men klauterde over de afsluitingshaag en langs den koer droog men in het huis. De personen die in de woning kwamen be merkten er een vreeselijk schouwspel. De oude vrouw lag op den rug nabij de stoofde onge lukkige was den hals afgesneden en dat met zooveel geweld dat het hoofd nog slechts met eenige vezeltjes aan de romp vast was In de rechterhand hield het slachtoffer het mes dat gediend had voor de misdaad, doch averechts, 't is te zeggen den rug en niet de snede gekeerd in de richting van de wonde. Rond het lijk lag een overgroote plas gestolten bloed. De eerste indruk v/as dat de moordenaar het slachtoffer het mes in de hand moest geduwd hebben, om aan eeue zelfmoord te doen gelooven. Ontdekking der misdaad. Zoodra de vreeselijke ontdekking gedaan werd, verwittigden de geburen den bevelhebber der gendarmerie van Haeltert, M. Hosdey, die z - anstonds ter plaatse begaf. De weduwe Monika Beaumont bewoonde op het gehucht Eecke eene hoeve, omringd van andere wonin gen. Zij was juist 66 jaar oud en had den Daam veel geld te bezitten. Tijdens de laatste kermis te Haeltert waren er 's nachts dieven in hare woning gedrongen en hadden er eene som van 3oo fr. gestolen alsook eenige voorwerpen van weerde. Onlangs nog werden er een gouden uurwerk en gouden oorslingers gestolen. De weduwe Beaumont had toen vermoedens op den genaamden Joseph Van Landuyt, een iöjarige jongeling die dikwijls in hare woning kwam slapen, daar zij des nachts schrik had. De vrouw ondervroeg Van Landuyt, die bekente nissen deed, en zij verwittigde de gendarmen. Op dinsdag 29 November gelastte de bevel hebber der gendarmerie twee zijner manschap pen met de ondervraging van Van Landuyt. Deze hing er geen doekskens aan en bekende vlakaf dat hij de pleger was van de diefstallen. Toen de gendarmen weg waren ging het kerel tje naar de woning van de weduwe Beaumont, om de vrouw uitleg te vragen over het indienen der klacht. Daags nadien, rond den avond, -werd Van Landuyt gezien toen hij weer naar de woning van de weduwe ging. De misdaad Toen de moord ontdekt werd, dus maandag morgend, moest de weduwe Beamont, reeds sedert verscheidene dagen dood zijn. De twee katten van het huis, die uitgehongerd waren, hadden het gelaat hunner oude meesteres afge knaagd tot op het been. 't Was een ijselijk tooneel I 6 MENGELWERK En wij die gekomen waren oms ons te amuseeren 1 Die vetlappen En die het bloed uit den neus droop, wist toch los te worstelen en probeerde zich te ver schuilen tusschen de gapers. Wreed en onver murwbaar bleef hun kring voor hem gesloten, niets kon hunne belangstelling afleiden. Met vreesachtige oogen zocht hij een uitweg, tot Baronneken hem medelijdend wenkte. Arme jongen, zei een pover, oud wijve- ken, kouwelijk in een dikken sjaal gewikkeld, arme joDgen, 't is eene deernis hoe ze hem hebben toegetakeld Susken lief 1 Policie 1 Policie Ergerlijk floten de straatbengels die joelden in dat lawaai, en heel geniepig hielpen trappen, en sleurden en stampten in den hoop der opge hitste mannen.De maan lichtte onverstoord, en kalm-zacht viel haar glans over de straat in rep en roer. De verwarring was nu op het uiterste. Velen lagen als verslagen op den grond en steenden, en kermden, of vloekten en rochel den. Steeds struikelden er over de gevallenen, stonden op, opnieuw te been vochten zij weer in blinde woede. In het rond lagen hoeden als gezaaid, en de feestkleederen zagen er deerlijk gehavend uit. Zij ranselden malkaar blauw en grauw, klopten blauwe oogen en bloedneuzen, krapten en stampten onverbiddelijk. Zij die hunne bekomst hadden bleven maar stillekens liggen, op Gods genade, als voor dood. De slimste slopen op handen en voeten vandaan. 't Is schandalig, verontwaardigde opeens Baronneken. dat kan niet blijven duren... dat gaat te ver 1 Hij was zoo opgewonden dat alle schuchter heid verdween, hij had het woord in zijn groepje, dat instemmend nu ook luidruchtig begon te protesteeren. 't Kan niet blijven duren 't Is nu meer dan genoeg I Policie 1... Policie De vrouwen kregen nu hulp en gilden weer eensgezind Moord Moord IBrand I Policie IPolicie Eene aanhouding. De bevelhebber der gendarmerie kreeg on middellijk vermoedens op den jongen Joseph Van Landuytde getuigen waren stellig om te zeggen dat zij hem verleden woensdag, rond den avond zien gaan hadden in de richting van het huis der misdaad. Aangezien de weduwe Beaumont sedert eenige dagen niet meer gezien werd, leidde de bevelhebber der gendarmen er uit af dat de mcord wel kon gepleegd zijn door Van Landuyt, die zou gehandeld hebben uit wraak voor de aanklacht aangaande de dief stallen. De gendarmen gingen cp zoek naar Joseph Van Landuyt, die eenige minuten later aangehouden werd. Het onderhoek van het parket. Toen het parket maandag namiddag ter plaatse kwam, werd het onderzoek, door de gendarmen begonnen, onmiddelijk voortgezet. Van Landuyt werd naar de woning van de weduwe Beaumont geleid, om er met het slachtoffer gekonfronteerd te worden. Het was echter onmogelijk hem het stoffelijk overschot der oude vrouw te doen aanschouwen. Van Landuyt was ten prooi aan een onzeggelijken schrik hij hield voortdurend het hoofd afge keerd en weigerde te antwoorden op de vragen welke hem gesteld werden. Naar de gevangenis. Gezien de bezwaren die tegen Joseph Van Landuyt bestonden, leverde de onderzoeks rechter een aanhoudingsmandaat af. De ver moedelijke dader werd door de gendarmen naar Audenaarde overgebracht en in de gevangenis opgesloten. HARELBEKE Op Zondag, 11 December, om 6 1/2 ure, vergadering van den bond te Harelbeke ter herberg, In Vlaanderen bij Edmord Vlieghe, Staceghemstraat. LAUWE De vrienden van Lauwe worden dringend verzocht, te willen aanwezig zijn, op de bijzon dere vergadering, welke zal gehouden worden op heden Zondag, in ons gewoon lokaal, om ro 112 ure, 's voormiddags zeer stipt, in het gewoon lokaal, bij Alberic D'Hallewiju. Vriend Koenraed en andere zullen aanwezig zijn, er zal eene belangrijke voordracht gegeven worden. Arrondissemenisbond van Kortrijk Op Zondag 18 December, om 9 i[2 uren voormiddag, zal de gewone maandvergadering plaats hebben, ten hoofdlokale, Prins Bou- dewijn, Groote markt, te Kortrijk. Het bestuur en de aanwezige hoofdman rekenen er stellig op, dat al de afgeveerdigden der bonden zullen tegenwoordig zijn. Niemand mag ontbreken. WAEREGEM Op Zondag, 18 December, pintedek ter herberg, Au Due de Brabant bij Remi Samijn. Demokraten bezoekt uwe vrienden. DEERLIJK ST-LOUIS Op Zondag, 18 December, om 5 ure namid dag ter herberg In Transvaal bij Feyers. Zij huilden nog naar hartelust toen onver wacht twee struische pakkemannen door de gapers heendrongen. Awel, wat beteekent dat allemaal, riep de eerste. Niksmendalle, giechelde een guit. Opmarcheeren, gebood de tweede... 't heeft nu lang genoeg geduurd Ge moest beschaamd zijn, bestrafte de eerste, zoo laat in den avond Menschen, gaat uwen weg... in naam der wet 't Is hier niks te betrouwen, peinsde Baron neken, en, vreesachtig van natuur, volgde hij zonder weifeling de vrouwen die door het ge drag poogden heen te vluchten. Hij werd inge haald door Toontje. ZMijgend liepen zij de Hoogstraat uit tot aan de Groote Markt. Daar bleven zij staan aan den hoek, al luisterend naar het rumoerig gefluit der uiteengedreven bengels en schavuiten, 't Volk trok weer de feestzaal binnen. Na eenige oogenblikken wachtens haal den ook Burki en de Doofstomme hen in. Ze zijn terug gaan feesten, zei Burki, komt inaar voort... Koud en stil lagen de straten onder den zilveren maneglans. Hunne stappen verklonken hard over de keien 't Is heel laat, zuchtte Baronneken. Het ergste van al is dat we niks gevonden hebben, zei Toontje... 't Is niet zóó gemakkelijk 1... Burki had andere beslommeringen, de ge beurtenissen gingen zijn begrip te boven, hadden zijne levensovertuiging in de war gebracht, en hem zijne illusies ontnomen. Hij had steeds vertrouwen en geloof gehad in de goede aanpassing van alle levenstoestanden, al wat bestond was zoo door hoogere wetten geregeld, en dus rechtvaardig. Maar nu kwam deze dag met zoo'n merkwaardige ontgooche lingen. Hij was verbitterd, terneergeslagen en zeer verbaasd. 't Leven gelijkt nu aan niks meer... de tijden verslechten... -Ja! 't Is de verkeerde wereld... nu vechten de gardevils onder elkaar.,. Het zou me niet verwonderen moesten binnen kort de menschen op hunne handen loopen I... En met dat alles hebben we niks ge vonden, onderbrak weer Baronneken. Och, sprak Burki schouderophalend tegen, och 't kan me niet meer verschillen... 'k ben Vergadering voor de partijgenooten van St-Louis en omliggende voor de herinrichting van den bond. Er zullen vrienden van Sweve- ghem en Deerlijk aauwezig zijn, er zal door een hunner eene voordracht gehouden worden. Wij rekenen stellig op alle demokraten 1 DEERLIJK Op Zondag 18 December, vergadering voor den propagandakring om 6 1/2 ure 's avonds, bij H. Caveye in Prins Boudewijn. Elk wordt op post verwacht. CUERNE Op heden Zondag, 11 Dec., om 4 1/2 ure, meeting ter herberg De Nieuwe Voerman bij Xaveer Naart. SWEVEGHEM Op Zondag, 11 December, groote openbare tegensprekelijke meeting, om 6 ure, ter herberg n Café St-Georges Statiestraat. Over de Onpartijdige Vakvereeniging. WAARSCHOOT OP TWEEDE KERSTDAG, meeting om 4 i[2 ure, bij Callewaert op het dorp. De meeting is uitgesteld omdat er tegenwoor dig Missie is op Waarschoot. M. Moeyaert zal in 't bijzonder handelen over ons potitiek programma, en M. Planc quaert over den Vlaamschen strijd en de Vlaamsche Hoogeschool. Op Zondag, 25 December (Kerstdag), pintedek ter herberg In den Congo, bij Camiel Furniere Verlangt ge een lekkere pinte bier, Een goe sigaarken om te smooren Dan komt ge op Kerstdag maar langs hier Drie snelle dochters komen voren, Die wenschen met 'nen zoeten lach U vriendelijk 'nen goeden dag Dag Adolf, dag Camiel, Zet u Nestor, langs hier Odiel... Alles wordt in dank ontvangen bij K. van- derschelden te Deerlijk. eigenlijk... rechtuit gesproken... nog maar content dat we... maar wat staat de Doofstom me daar geniepig te lachen Ha manneken, vindt gij dat zoodanig plezant De wrevel werd alzoo afgeleid door het oolijk gebarenspel van Burki en de Doofstom me. Baronneken keek droomend voor zich uit over het plein. De rijzende bladeren dwarrelden langs hem heen, het licht dreinde, en in zijne opgewekte verbeelding hunkerde de sukkel naar het povere leger van hun gul winter verblijf. Ha smous, lachte Burki opgewekt, ha 1 ha I ha I... zoo 1 zoo I dat heeft er een ver loren Jongens 't is nog alles geen schade I Zie eens Toontje Van-honger-de-muur- op I Ziet eens, een stuk van twee franken 1... Watte Laat eens zien Toontje draaide en keerde het muntstuk, liet het klinken op de straatsteenen, bekeek het nogmaals, en zei Ja 't is echt zilver... maar 't is geen Belg, 't is een vreemd stuk... nietwaar Baron neken Voorzichtig lei Van honger-de-muur-op de kostelijke vondst in zijne hand en boog zijn mager lijf ietwat voorover in den lichtschijn. Hij keek wantrouwend en lang, toen jammerde zijn gebroken stem 't Is een slecht stuk Daar krijgen we niks van Laat zien Laat zien I huilde Burki ver bolgen, er valt niet te truuten I... Baronneken had gelijk, er viel niet aan te twijfelen, en gelaten bekende hij Ja jongens, 't is begot waar... 't is maar 'n paus I... Een stondeken stonden zij nog te dubben, toen gromde Burki iets dat zijn avondgroet was, en beende het plein over, naar zijn hoekje in den Petergang, tegen den overmuur. De Doofstomme borg het zilverstuk in zijn broekzak en wandelde naast de twee kame raden huiswaarts, naar het miezerig logement van Joke Trip. Zeg, Toontje, bad Baronneken, denkt ge nu toch ook niet dat het tijd wordt om naar ginder te gaan Ja, zuchtte de andere. EINDE

Het Recht | 1910 | | pagina 3