Keizers en koningen VAN ALLES WAT Kwade trouw Oct. Vanschamelhout. Oe vergadering der rechterzijde RONSE is der lage loon en der belgische werk lieden. Daar het onderwijs niet ver plichtend is, gaan een groot getal kinderen, ongeveer 10 °/0> nooit ter school, en onder deze die naar school gaan, volgen vele slechts zeer onregel matig de leergangen de groote meer derheid gaan niet langer ter school dan tot hun 12 jaren, velen zelfs nog zoo lang niet. Ziedaar een man die de toestanden goed heeft gadegeslagen. Een oneindig groot getal kinderen in Vlaanderen vooral, beginnen van hun acht en negen jaar 's zomers de koeien te wachten en gaan slechts eenige weken 's winters naar de school. Zeer velen gaan zelfs in 't geheel niet meer na hun achtste jaar. IHWelke menschen moeten daaruit groeien |2Als later de geschiedenis van het tegenwoordig geslacht zal geschreven worden zal het de katholieke behouders als een schelmstuk aangerekend wor den, op zulke schandalige wijze de opvoeding van ons volk verwaarloosd te hebben. En welk is 't gevolg ervan Zijn ons menschen daar te beter en te zedelijker om De heer Andrew White, voorzitter der Hoogeschool van Cornell in Ame rika en gevolmachtigde minister der Vereenigde Staten op de vredes konfe- rentie van Den Haag, schreef het vol gende in de Review of reviews, een der grootste en ernstigste tijdschriften van Amerika, in een studie over B "Igie. Belgie in verhouding tot de be volking, is het land waar meest schelm stukken gepleegd worden. En dat na 26 jaren katholiek be stuur I The American Review, verschijnende in Sanghai, schrijft in zijne aflevering van Juli 1910. Belgie is het land, waar het meest herbergen zijn en hec meest publieke vrouwen 't Is ook in Belgie dat er meest paardenvleesch geëten wordt. Dus armoede en zedelijke minder waardigheid. Waarom omdat een groot en machtig deel der Belgische natie, 't is te zeggen de katholieke behoudsgezinde partij niet beoogt de zedelijke verheffing van het volk, maar wel de verslaving van het volk aan de hoogere standen. De katholieke leiders willen dat de geest van ons volk ge sloten blijve voor kennis en weten schap beroofd blijve van ontwikkeling om het te beter te kunnen overheer- schen. Daarvoor roepen zij schijn- heiliglijk 't belang van den godsdienst in. Zij bereiden alleenlijk den val van den godsdienst. Een dag moet er komen dat een aanzienlijk gedeelte van het volk de waarheid zal zien dat ge deelte moet den godsdienst verlaten en even als in Spanje, Oostenrijk en Polen zal de godsdienst blijven zitten met de onontwikkelden, de dommen, de min derwaardigen. Onvermijdelijk moet de verachting die op deze klassen van menschen valt terugbotsen op den gods dienst zei ven en dezen schade doen en ondermijnen. De geschiedenis bewijst ons dat ten allen tijde de meest beschaafde en de meest ontwikkelde volkeren hun ge dachten hebben doen zegepralen. Ten langen laatste zijn het deze die triom feeren welke ook de stoffelijke macht weze der minder ontwikkelde volkeren en hun getal, toch ondergaan zij ten langen laatste den invloed van de meest beschaafde en worden er gewoonlijk door overwonnen. De geest is de groote faktor van macht en rijkdom in de wereld. 't Klein Griekenland overwon het machtig Perzië zijne beschaving heerschte over een groot deel van Azië; zelfs 't machtig romeinsche rijk onder ging zijn invloed 't Klein maar ontwikkeld Vlaanderen oefende een kolossale n invloed uit op gansch westelijk Europa in de XIV en XV eeuw. Zoo op gebied van handel en vrijheidsgeest als op gebied van kunst. Japan overwon 't dom en verstande loos groot Rusland. Duitschland, met zijn armen weinig vruchtbaren grond, wordt allengskens de giootste [handelsmacht en overtreft reeds Vrankrijk in rijkdom, dank zij zijn geest, zijn verstand, zijn weten schap. Waarom overwon 't christendom het Germaansche heidendom in de midden eeuwen Omdat de christenen alsdan ook de meest ontwikkelde en deverstan- digsten waren Geef aan een volk vrijheid en ont wikkeling, 't wordt groot, edel en zede lijk. Uit eigenbaatzucht willen de kop stukken der katholieken noch vrijheid, noch geleerdheid geven aan hun volk en meer en meer worden de katholieke volkeren veracht en als gevolg de katho lieke godsdienst zelve. In de oude tijden hadden de Sparta nen een ongelukkig volk onder hun juk gebracht de Iloten. Om aan hun kinderen de noodlottige gevolgen der dronkenschap te doen zien moesten die Iloten zich jaarlijksch soms zat drinken en dan lieten zij hun kinders getuige zijn van de dwaasheden en de beestig heden door de arme slaven in hun dronkenschap uitgestoken^ 't Is lijk of God aan de wereld een Vnr»rKf>f>M mil A a. goiton V.O.»* J— tige gevolgen van 't misbruik van den godsdienst om menschen te dwingen en onder 't juk te houden al de katho lieke volkeren als Spanje en Vlaanderen en Polen, onderscheiden zich door mindere beschaving, lange werkuren, kleine loonen, groote misdaden enz. Wij, christen demokraten, protestee ren daartegen wij houden staan de geloovige volkeren moeten aan 't hoofd staan van kennis, wetenschap, bescha ving, vrijheidsgeest. Daarom bevechten wij de oude katho lieken met hardnekkigheid zij leiden hun volk naar den afgrond en onteeren den godsdienst in de oogen der men schen die willen en durven redeneeren! Een der pretendenten naar Frankrijk's troon, prins Napoleon over eenige dagen in het huwelijk getreden met prinses Clementina, zou zinnens zijn zich in Brussel te vestigen. Hadde hij geen nevenbedoelingen, het zou ons weinig kunnen schelen waar hij wonen gaat. Na een koningsdochter het hoofd op hol te hebben gebracht met de hoop op een keizers kroon, en hij nu de talrijke millioentjes beet heeft, waar bij zoolang al op aasde, zou hij ons nu nog in nesten willen steken. Immers *"t vormen van een fransch hof in onze hoofdstad is een besloten zaak. Met de centen door 'c belgische volk opgebracht, zou hij hier grooten trein voeren en alles mogen beramen om als het eens noodig zijn mocht in weinig tijd in Parijs aan te landen. Of dAt de fransche republiek ten onzen opzichte gunstig stemmen zou, dat betwijfel ik sterk Men zegt, het belgisch hof zou met het fransche hof te Brussel geen de minste betrek kingen hebben dat ware toch ook wat te sterk want indien het anders zijn zou, dan waren we misschien binnen kort een vogel voor de kat. Vooruit dus, den prins laten kiezen tusschen geen bof, of... opkramen naar elders, want met kuiperijen die ons niet dan ongemak medebrengen zouden, hebben we geen gemeens. Wat meer is we kunnen al die fransche ridders en duchessen best missen want in ruiling voor wat stoffelijk voordeel, zouden ze ons heel veel schade aandoen op vlaamsch- gezind, op nationaal gebied. Al veel te veel wordt Brussel het kleine Parijs genoemd, zoo dat wij niet verlangen wat ze in Frankrijk noodig achten buiten de grens te houden. Napoleon steunt zich op de katholieken 't zijn immers overal de behoudsgezinden en vandaar zijn zorg om op goeden voet te staan met den paus. 't Is dus een leelijke poets die de koning van Italië hem gebakken heeft met hem te verwelkomen toen hij met zijn bruid naar het Vatikaan toog. Nu weigert de paus hem nog.te ontvangen. Dat is een tegen slag maar toch zijn tegenstrever, de hertog van Orleans ligt ook wat in ruzie met zijne aanhangers. Het is onverstaanbaar hoe menschen kunnen bestaan, aanbidders van nen Napoleon, van nen hertog van Orleans, die toch maar alleen - heerschers zouden zijn. a Ik heb recht op den troon roepen ze, en daar antwoorden wij op het recht is aan het volk mannen van kennis en verdienste aan testellen, die we als ze niet deugen kunnen vervangen zonder bloedvergieten. We zullen niet ontkennen dat er knappe vorsten zijn, maar hoeveel meer andere zijn er niet En dan, waarom moet 't zoontje de eerste van 't land zijn, toch niet omdat de vader het geweest is Ook onder stoffelijk oogpunt is het gemeene- best te verkiezen. Immers een president kost ons maar een bagatel, vergeleken met de millioenen gegeven aan nen koning, zijn familie en hof. Een demokraat is noodzakelijk republikein, anders ware 't een kartondemokraat. We berusten in het koningdom, maar ons ideaal is het gemeenebest. Studax. De bespreking in de Kamers nopens het adres te sturen aan den koning heeft niet geleverd wat men verwachten mocht. De oppositiepartijen hebben bewezen dat zij zelve niet wel wisten waar naartoe. Op de kwestie der eenmaking der kieswetten zat het ministerie op den boord van den afgic:.d ze werd slechts verworpen met 80 tegen 78. Ware men eens op de volgende stemmingen zoo goed 't akkoord gebleven hoe zou de zwakheid van 't ministerie in aller oogen ge sprongen zijn Doch reeds ter gelegenheid der eerste navolgende stemmingen, vlogen ze uiteen als een kudde patrijzen in dewelke men ge schoten heeft. De eëne wilden van geen algemeen stemrecht weten, anderen wilden hiervan niet weten, de derde daarvan niet. De liberalen hebben nogmaals bewijs gegeven van kortzichtigheid en kwade trouw. In alle kiezingen roepen zij Algemeen stem recht 1 om 't volk te paaien. Als er te stemmen komt, zijn er een gansche hoop die hun woord verbreken en tegen algemeen stemrecht kiezen. Tien liberalen hebben wederom tegen algemeen stemrecht gestemd. De Flandre Libérale volhardt in hare antivlaamsche houding. Geen Vlaamsche Uni versiteit te Gent. De Vlaamsche taal is niet wel genoeg voor de rijkgeworden fabrikanten. Die oude dok- trinairen, eigentlijk de grootste vijanden van het vulk, veel grooter nog dan de katholieke behouders, willen hier in Vlaanderen een soort A part uitmaken. Onze vlaamsche moedertaal is oen hunne kinders. De stemmen van ons volk zouden zij willen doch Vlaming zijn daar zijn zij beschaamd over. Dat is te vernederend voor hen. E11 kenden die mannen dan nog Fransch Wat zegde M. Mansion, een oud professor der Gentsche Hoogeschool in den katholieken kring gij, rijke vlamingen, gij wilt fransch spreken en gij kent het niet Hij nam den omzendbrief aan de leden gestuurd en bewees seffens, dat die heeren franschgezinde Vlamingen de fransche taal niet kenden. De Vlaamsche Strijder beweert hetzelfde tegenover de fameuze professoren van de Gent sche universiteit die een omzendbrief opstelden. Ziehier wat er in den franschen omzendbrief ie lezen stonden Sa destitution (de la langue fratfaise) dans les Flandres au profit de la langue flamande nous dépouillerait des avantages immenses dont nous lui sommes redevables elle mettrait les étudiants dans une situation d'infériorité manifeste vis A-vis des étudiants des trois autres universités. Afin de sauvegarder des intéréts aussi graves, les soussignés estiment qu'il est urgent d'aviser aux dispositions A prendre pour défendre ia ville de, Gand, etc. Ordre du jour Constitu tion d'une union pour la défense de la langue fraiisaise A l'université de Gand. De feniks die dat stuk opgesteld heeft, zoo schrijft de Vlaamsche Strijd kent blijkbaar zoo weinig fransch dat hij niet voelt dat men het woord destitution niet toepassen kan op eene taal daar dit woord altijd gebezigd wordt met betrekking tot ambten, waardigheden, enz. en dat men niet spreekt van la constitution maar wel van la fondation ou l'érection d'une union ncch wat dat men in 't fransch zoo maar niet zeggen kan prendre des dispositions (een generaal prend des dispositions en dan beteekent dispositions heel wat anders dan mesures) noch weet dat hij in een stuk dat in den derden persoon gesteld is, een zin heeft met een voornaamwoord nous als bepaling dat op niemand anders slaan kan, dan op de ondertee kenaars waardoor die heeren natuurlijk een gek figuur slaan. En zeggen dat dit stuk onderteekend was door een 40tal franskillons waaronder een groot getal franschgezinde professoren der Hooge school I En we zouden om 't wille van die heeren ons Vlaamsche moedertaal moeten verloochenen 1 Moest een fransche taalkundige in de wer ken dier verfranschte Vlamingen van deze die er geschreven hebben, want velen durven niet schrijven omdat zij weten dat zij er te belache lijk 2ouden van afkomen) gaan pluizen, wat al schatten van taalfouten zou hij er niet ont dekken 1 En wat voor een stijl, welk charabia somwijlen I En is het voor zulke brabbeltaal dat die menschen de taal van hun volk moeten ver loochenen 1 De beweging voor de Vlaamsche Hooge school gaat goed vooruit. In Gent worden wekelijks meetings gegeven, 't Is te hopen dat de Vlaamsche Hoogeschool die zulken grooten en weldoenden invloed moet uitoefenen op ons volk voor de toekomende kiezing zal ge stemd worden. In alle geval er wordt krachtig gewerkt't is. te hopen dat de Vlaamscbgezin- de volksvertegenwoordigers de kwestie spoedig voor de Kamers zullen brengen. (vervolg en slot) Nu dat wij de feiten aangehaald hebben voor gevallen bij de antisocialisten, en daardoor bewezen hebben dat zoo er werklieden zijn die hun werk verloren hebben te Vichte, dit te wijten is even als te Ninove aan het gemis aan gevoel van solidariteit onder de werklieden, willen wij eveneens bewijzen dat al het overige wat De Textielbewerker geschreven heeft, slechts het gevolg kan zijn van kwade trouwe. Het antisocialistisch blad begint met te zeggen dat wij bun verleden jaar met leugens aangevallen hebben en dat zij ons met klin kende argumenten tot zwijgen gebracht hebben I 't En is nogthans niet wel mogelijk dat ze niet meer weten dat wij hun tweemaal uitgedaagd hebben deze zaak in eene openbare meeting te bespreken, hetzij te Moen voor de werklieden, hetzij elders. Daarbij nog zijn ze verplicht geweest een voor hun verpletterend antwoord op te nemen in hun eigen blad, en dat noemen die mannen ons tot zwijgen ge bracht hebben 1 Wat helden toch I Verders spot het blad omdat wij een oproep deden tot steun voor de werkstakers, en besluit daaruit wij er geldelijk Diet al te schitterend voor zitten. Wat kluchtspelers tochIndien wij een op roep deden in Het Recht dan was dit om ook de onvereenigde stakers te steunen, en hen het nut der vereeniging te doen inzien, en ik geloof niet dat iemand dit kan afkeureD. En nu heeren kluchtspelers, wat hebt gij verleden jaar gedaan te Moen Hebt gij geene inschrijvinglijst geopend ten voordeele der werkstakers Gij hebt daarbij nog uwe voor mannen naar alle boeren en neeriDgdoeners gezonden met eene inteekeningslijstgij hebt liederen doen drukken en die doen verkoopen door uwe leden in de omligende gemeenten, en lang na de werkstaking bleef de inschrijvingslijst open i <#>uw blad De Textielbewerkers Bijna geene werkstaking gaat voorbij die ge in handen hebt zonder dat gij verplicht zijt, een oproep te doen tot steun. Niet dat wij dit kritikeeren, of aanzien als gevolg van geldnood in uwe ver eeniging. Integendeel, we brengen hulde aan werlieden zooals deze van Moen die den moed bezitten geld in te zamelen, ten einde hunne nog niet vereenigde werkbroeders te helpen om zoodoende den strijd te kunnen doorvoeren tot het uiter ste. WIJ halen dit slechts aan, om eens te meer te bewijzen, dat alles wat gij geschreven hebt niets anders kan zijn dan het gevolg van kwade trouw. De schrijver zelf is zoo overtuigd van de ongerijmdheden die hij over de werkstaking Vichte geschreven heeft, dat hij deze niet heeft durven onderteebenen. Hij heeft dit slechts gedaan om zich te wreken over de klinkende oorvegen die hij verleden jaar gekregen heeft. Wat meer rechtzinnigheid als 't u belieft, heeren antisocialiiten. De rechterzijde der Kamer vergaderde woens dag voormiddag in een der zalen van het Paleis der Natie, onder het voorzitterschap van M. Cooreman. De rechterzijde heeft eerst de lijst der verschillende wetsvoorstellen, waarvan de verslagen neergelegd zijn, nagezien, om de dagorde van de werkzaamheden der Kamer te bepalen. Er werd eene bijzondere aandacht gegund aan de wetsvoorstellen betreffende de bescherming der kindsheid, het pensioen voor mijnwerkers, de landelijke- en rechterlijke poli- cie, het vergunningsrecht, de handelsmaat schappijen, de mijnen, de kleine eigendommen, enz. De voorrang aan deze verschillende ontwer pen te geven, is nog niet definitief vastgesteld. De leden hebben vervolgens het voorstel onderzocht aangaande eene wijziging aan het reglement der Kamer te brengen, namelijk het houden van zittiDgen den dinsdag namiddag van 2 tot 5 of 6 ure, voor de ondervragingen, en de woens en donderdagen van 10 ure tot 's middags en van 2 tot 6 ure. De zitting den vrijdag zou afgeschaft worden. Men heeft doen opmerken dat de Kamer vroeger ook de maan- en de zaterdagen zetelde, en dat het moeilijk aan te nemen is het getal zittingdagen te verminderen, zelfs indien het getal werkuren verhoogd wordt. Daarbij zou de bijtreding van het voorstel voor gevolg hebben dat de parlementaire diensten zouden overlast, en de regelmatige werking van de ministerieele departementen belemmerd wor den. Het gouvernement heeft verklaard geen par tijganger van het voorstel te zijn. BERICHT De vrije democratische werkersbond geeft zijne jaarlijksche volksfeest, op Zondag 18 De cember, om 4 ure namiddag, in ons gewoon lokaal op de gioote markt. Hij doet eenen oproep tot alle de leden en hunne vrouwen, dien welke deel maken van de volgende maatschappijen de vrije democra tische werkersbond, de democratische propa- gandaclub, de democratische klaroensclub, de democratische reizigersclub, de demokratische spaarmaatschappij en zangkring. Toegang kosteloos. DE VOLKSFEEST zal geopend worden door de klaroensclub, daar na de chocolafeest. Verscheidene goede zangers zullen de demo cratische volksliederen zingen en eene aan spraak zal gedaan worden door onzen vriend Adrien. Tot slot het blijdspel De twee boeren. Aangezien de feest wel geregeld is hopen wij daar alle de demokraten van Ronse te zien, als ook veel vrienden uit het Gentsche. Het Bestuur. Op Zondag 25 December, verplichtende algemeene vergadering, voor de democratische propagandakring Vooruit voor recht, vrijheid en plicht, op boete van 0,15. Dagorde 1. Verslag van de vorige alge meene vergadering, 2. Verslag en rekening, 3. Propaganda met het weekblad Het Recht, 4Allerhande, 5. Voordracht door onzen besten digen schrijver A. B. met onderwerp het ver plichtend onderwijs. Het Bestuur. Demokraten werkt mede in den strijd, laat geene gelegen heid voorbij gaan om onze ge dachten te verdedigen. Na lezing gelief ons Blad te geven of te zenden aan een uwer kennissen.

Het Recht | 1910 | | pagina 2