Plicht van kiezers en gekozenen Cuerne Harelbeke De militielichting voor 1911 Ontvreemdingen te Brussel Betalen maar Ontploffing van een smeltoven Stormen en overstroomingen XXXXXXXXXXXXXXXX MEETINGS Deerlijk Wij hebben ons stemrecht maar nog mis vormd, wij zijn gehouden ter stemming te gaan op straf van boet, het is dus onze plicht ons recht goed te gebruiken. Om dit te doen moet men trachten te weten voor wie men stemt, en als de persooncn wel uwe stem en vertrouwen waardig zijn. En wanneer ge dan door uwe stemmen vertegenwoordigers naar de kamers gestuurd hebt, is het nogmaals uwe plicht van trachten te weten wat uwe gekozenen doen, als zij eerst en vooral er aanhouden bij iedere zitting'tegenwoordig te zijn, er hun beloften en eed getrouw blijven en hun ambt ter harte nemen. Maar als ge zult vernemen dat uwe gekozenen u bedriegen door hunne afwezigheid op de zittingen, of het verloochenen van hun programma, dan is het uwe plicht als Va'er onder en bewuste kiezer, u niet te laten meede- sleepen door fanatieke politiekers, maar uwe stem te gebruiken om hen schandelijk buiten te kegelen, en andere in hunne plaats te stellen, waar ge meer betrouwen in stelt of boven de bedriegers verkiest, dan eerst kiezers zult gij vertegenwoordigers hebben, die waarlijk uwe belangen zullen ter harte nemen. Aap u heeren gekozenen van alle partijen en bijzonderlijk der oppositie, is het uwe plicht de beloften die ge aan uwe kiezers gedaan hebt getrouw gestand te blijven en te waken dat de overmacht hare macht niet gebruike om het volk meer om meer uit te buiten en van zijne rechtveerdige rechten te berooven. Om dit te doen moet gij eerst en vooral tegenwoordig zijn op alle zittingen, een einde stellen aan alle fanatieke politiek, goedkeuren wat goed is gelijk van waar het komt, en eensgezind recht zinnig de belangen uwer kiezers behartigen.Zoo doende zult ge den naam van volksvertegen woordiger weerdig zijnen blijven, op het ver trouwen uwer kiezers mogen hopen, en zullen geen plaatsbenijdende politiekers, u in de oogen van het volk mistrouwig kunnen maken. Maar uw onweerdigheid en trouwloosheid zult ge zelf bekennen, wanneer ge zult voort gaan in uw gewoonte, zooals wij nu alreeds gezien hebben met de bespreking tot goedkeu ring der kiezingen waar velen van u prijkten door hunne afwezigheid. Heeft men ook niet de geldigverklaring der kiezing van Antwerpen, een der lafste schelm stukken zien gebeuren die ooit op politiek gebied voorgevallen zijn En wanneer onze wakkere en ieverige Pieter Daens opstond om te protesteeren tegen het verslag uitgebracht over die kiezing, waar de lijst der kleine Bur gerij en Nericgdoeners is afgewezen, alhoewel zij in regel was volgens den algemeenen zin der kieswet en den ministrieëlen brief van den heer Schollaert. Waar waart ge dan, katholieke heeren, die u zoo geern schuilt in tijd van kiezing, achter Godsdienst en rechtveerdigheid, en hoog loopt, met de zoogezegde belaugen der Burgerij Waar waart gij, heeren liberalen en socialisten, die in tijd van kiezing het monopol wilt hebben van democratie en rechtveerdigheid, en nu geen woord wist in te brengen, om het schandalige dezer zaak aan de schandpaal te spijkeren En toen onze volksvertegenwoordiger een beroep deed op u om de naamafroeping, over zijn voorstel tot verbreking der kiezing van Ant werpen te vragen, was er niet een van u die den moed had recht te staan om een zoo gewettigde vraag te steunen. Niet te verwonderen, daar de kommissie, samengesteld uit katholieken, libe ralen en socialisten, met algemeene stemmen de kiezing goedgekeurd had, alhoewel zij allen wisten dat zij daar eene grove fout begingen, die immer op hunnen naam zal vlekken. Waart gij, heeren liberalen en socialisten, benauwd voor eene herkiezing, of hadt gij den judaspenning ontvangen voor uw pantomine- spel? Ik twijfel niet, of het zal de vraag zijn die de bewuste kiezers u met tijd en stond zullen stellen. Wat ons betreft. Vrije Christen Democraten, wij zullen voorts met pen en woord uwe handel wijze aan de kiezers kenbaar maken en voor niets duchten, waar het rechtveerdigheid en volksbelang geldt. Aan u, kiezers, nog een woord, tot heden toe hebt gij u altijd laten mede slepen docr kapita- lische en veel belovende kandidaten, zonder naar hunne daden te zien, en u laten misleiden tegenover Vrije Christene Democraten, die door alle partijen voor hunne rechtveerdigheid en echte volksliefde vervolgd en bedrogen zijn ge worden hopen wij dat eens uwe oogen zullen open gaan en ge eens zult zien wie uwe echte vrienden en verdedigers zijn. M. Verschueren. Lid van studie- en sprekersbond Brussel, Verleden zondag had er eene meeting plaats te Cuerne gegeven door sprekers uit den demo- kratische studie- en sprekersbond van 't arron dissement Kortrijk, die buiten alle verwachting wel gelukt mag genoemd worden. Er waren talrijke toehoorders die blijkbaar genegendheid betoonden voor de princiepen der christene democraten en hertelijk met de sprekers instem den. Na de meeting lieten zich verscheidene vrien den inschrijven als lid van den bond van Cuerne waarmede vriend Felix Depoorter zich gelastte. Eerlang zullen wij in Cuerne een sterken bond van democraten hebben zooals er reeds in zoovele andere gemeenten bestaan. De verkoop van Het Recht gaat hier ook goed vooruit en zooveel mogelijk zal een vriend van Cuerne zich gelasten om het bijzonderste nieuws van Cuerne naar ons blad op te zenden. R. V. Een ander artikel uit Ceurne toekomende week. Verleden zondagavond was het vergadering van den bond van Harelbeke. De leden waren tamelijk goed opgekomen 't is niet om er van te klagen. Eenige nieuwe leden lieten zich ook inschrijven. R. Vander- schelden en Oct. Vanschamelhout legden uiteen met welk doel de bond bestaat en wakkerde de partijgenooten aan, zooveel mogelijk bij vrien den en keunissen te werken om de gedachten der kristene demokraten te doen indringen en leden aan te winnen voor den bond. Een vriend van Harelbeke nam ook het woord, verklaarde dat de vergaderingen voor taan zonder fout maandelijks zullen plaats hebben, hetgeen veel zal bijdragen om den bond op vasten voet in te richten, waarover al de partijgenooten zeer voldaan waren. Waarlijk, sedert de laatste kiezing komen van langs om meer leven en geestdrift onder de demokraten. R. V. Het wetsontwerp waarbij het contingent voor het jaar 1911 vastgesteld wordt, werd woensdag in de afdeelingen der Kamer onder zocht het werd in vijf afdeelingen aangenomen en in een verworpen. Er werden weinig of geen aanmerkingen gemaakt. In de derde afdeeling vroeg een lid de stich ting van werkliedenkompanies, om zekere leer jongens toe te laten hunne beroepskennis te voltooien. Men heeft geantwoord dat het voldoende is gemak van verplijfplaats te verleenen aan de jongelingen die bewijzen dat eene bepaalde ver blijfplaats voor het leeren van hunnen stiel noodzakelijk is. H schijnt dat er een ministerieele omzend brief bestaat ten voordeele eener inlijving per gewest, doch alleen in zooverre het algemeen belang van het leger het toelaat. De derde afdeeling heeft gevraagd dat die omzendbrief aan de middenafdeeling zou meegedeeld wor den. Een lid stelde voor aan het gouvernement te vragen hoe het komt dat de milicieraden nu veel strenger voor het aannemen van soldaten zijn dan vroeger. Er worden volgens dit lid meer milicianen vrijgesteld dan men voorzien heeft I Dat is zeker eene die alleman, tot de onge- schikten voor den krijgsdienst toe, den ransel op den rug zou willen geven. In de vijfde afdeeling heeft een lid gevraagd wanneer men zal kunnen beginnen den dienst tijd te verminderen. De middenafdeeling bestaat uit MM. Vande walle, Hoyois, P.oullet, de Brouckhoven, Berloz en du Bus. Een boodschapper is dinsdag namiddag een valschen wissel gaan aanbieden in een bank der Houtmarkt. De bediende der bank had het be merkt en, in plaats van bankbrieven, wat weer- delooze papieren in een omslag gesloten, dien hij den boodschapper afleverde.Deze werd dan opgevolgd en op dé Groote Markt zag men hem den omslag aan eene vrouw Marie J..., wonen de in de St-Jan-Nepomucenustraat, vertelde dat zij door een onbekende gelast was den wissel te doen ontvaDgeD, waarvoor zij 5 fr. gekregen had. Het onderzoek bewees echter dat de wissel haar gegeven was door haar man Steven J... Deze werd's avonds aangehouden en legde volledige bekentenissen af. Hij werd ter beschikking van het parket opgesloten, de vrouw werd in vrijheid gelaten. Uit het onderzoek is gebleken dat de wissel niet valsch was, maar enkel het handteeken van een wisselagent, M... genaamd, voor wie bij bestemd was. Het handteeken was zoo slecht nagemaakt, dat de bankbediende het spoedig bemerkte en alzoo werd het bedrog ontdekt. Verder is er nog gebleken, dat er sedert lang ontvreemdingen van wissels, komen de uit den vreemde, gèpleegd werden in de groote post. Welnu, de aangehoudene Steven J. was bediende iu de groote post en het was hij, die de wissels, uit het buitenland komende, ontvreemdde. Hij plaatste er valsche handteekens op en gelaste zijne vrouw het bedrag te doen ontvan gen door de tusschenkomst van een boodschap per. Over eenige weken, toen de eerste ont vreemdingen van wissels in de groote post ontdekt werden, vielen de vermoedens van den onderzoeksrechter M. Delandtsheere op Steven J..., in wiens woning er zelfs eene huiszoeking gedaan werd, die echter geen uitslag opleverde. Na zich eenigen tijd koes gehouden te hebben, wilde Steven J... dinsdag het spel herbeginnen, doch het mislukte en het bedrog werd ontdekt, zooals wij gemeld hebben. De onderzoeksrechter M. Havaux, die zich met de zaak bezig hield, heeft woensdag mor- gend zijn dossier aan M. Delandtsheere gezon den. Steven J... wordt beticht van zes ont vreemdingen van wissels, voor een gezamentlijk bedrag van meer dan 10,000 fr De betichte is 48 jaar oud, en afkomstig van Givet. Sedert eenigeu tijd worden er scheikundige vuurslagen verkocht, metalen doosjes, die door het opslaan van het deksel, eene vlam verwek ken. De rookers vooral maken er gebruik van. In Frankiijk bekwam die uitvinding een grooten bijval, omdat de vuurstekjes er peperduur kosten en daarbij dan nog van slechte hoedanig heid zijn. De fransche regeering, die het monopool van de fabrikatie en den verkoop der stekjes heeft, wilde eerst den verkoop dier vuurslagen verbieden en deed proces-verbaal opmaken tegen de leurders. De zaak is voor de rechtbank van Parijs gebracht, en binnen eenige dagen zal deze uit spraak doen. In afwachting heeft de minister van financies dinsdag in de fransche Kamer een wetsontwerp neergelegd om eene taks op de vuurslagen te heffen: 2 fr. 5o op de gewone; 5 fr. op de zilveren doosjes 20 fr. op die in goud en platien 5 fr., xo en 20 fr. op de doosjes van meer dan 10 centimeters lang. Maandag nacht waren de werklieden der smeltovens Orban, te Grivegnée bij Luik, als naar gewoonte aan den arbeid en alles scheen in den besten toestand. Rond middernacht ver liet eene ploeg van een der smeltovens het werk om in een naburigen hangaar een stuk te gaan eten. Nauwelijks waren de mannen daar eenige minuten, of eene geweldige ontploffing had plaats, weldra gevolgd vau eene tweede, zoo hevig als de eerste. Het was de smeltoven die plotseling gespron gen was eene scheur was ontstaan tengevolge van den slechten toestand der steenen, die het ijzerschuim afscheiden. De smeltoven bevatte rond de 10 ton kokend ijzer. Door den geweldigen schok waren de werk lieden van de smelterijen met geweld door elkaar geslingerd. De muren van den hangaar, waar zij zich bevonden, stortten in gelijk een kaartenhuis en de vensters van de bureelen vlogen aan stukken de daken werden in de lucht geslingerd, het kokend metaal, de mate rialen van allen aard, de kareelen, de stukken muren werden in alle richtingen verre wegge slingerd. Toen het eerste oogenblik van schrik voorbij was, ging men op zoek naar de slachtoffers, daar het onvermijdelijk scheen of er moesten, zooniet dooden, dan toch gekwetsten zijn. Gelukkiglijk werd die vrees niet bewaarheid als door een wonder was er geen enkele ge kwetste, veel minder een doode. Indien de ont ploffingen vijftien of twintig minuten vroeger of later plaats gehad hadden, dan zouden er zonder den minsten twijfel verscheidene doo den en gekwetsten te betreuren geweest zijn.De werklieden van den smeltoven die gesprongen is, htrbben 't leven te danken aan het feit dat zij iü den hangaar gegaan waren om hunnen boterham të etendoor die omstandigheid werd eene vreeselijke ramp vermeden. Men kan de schade nog niet schatten, zelfs nog niet daaromtrent. Ze zal evenwel verschei dene duizenden franken bedragen, want de aangerichte schade is onbeschrijflijk. Dinsdag heeft heel het personeel der werkhuizen gear beid aan het wegruimen van de puinen. IN SPANJE In de provincies Malaga en Leon duren de overstroomingen nog altijd voort. Te Izate, nabij Malaga, heeft het water de instorting van een huis veroorzaakt. Men heeft de lijken van de moeder en var. twee zonen onder de puinen uitgehaald de vader en een zoon werden in beklagensweerdigen toestand terug gevonden Op zee woede dinsdag het tempeest nog geweldig. Op de kust gebeurden verscheidene schipbreuken. De stoomboot Virgen del Carmen is nabij Tarragone vergaan. Te Ibizo is eene visschersloep gekapsijsd. Men heeft de bemanningen kunnen redden. De stoombooten Mercurio en Juanito der haven van Coruna, hebben op de portugeesche kust schip breuk geleden. Men weet nog niet wat er van de bemanningen geworden is. Twee fransche en italiaansche en eene hollandsche stoomboot hebben eene schuilplaats in de haven van Ferrol gezocht, na op zee schade bekomen te hebben. Het noorweegsch schip Tiflis is even eens vergaan. Vier matrozen zijn verdronken de vijftien anderen gelukten erin de kust te bereiken. IN ENGELAND De Teems en hare bijrivieren de Kennet en de Loddon, zijn buiten hunne oevers ge- loopen en hebben de velden en de weilanden stroomopwaarts Londen gelegen, onder water gezet. In de huizen van Caversham en van Raiding, in het graafschap Surrey, staat het water een voet hoog op 't gelijkvloers. In het graafschap Oxford zijn verscheidene dorpen overstroomd. IN ITALIË Rocca Forte, in de Appenijnen, is door eene bergafschuiving van 5 miljoen kubiekemeters vciwocet. De bewonoro dor steden van de Kiviera verlaten hunne huizen, die door het water ingesloten zijn. De Po heeft de kaaien van Forzuiza, Coladoseo, Malcantone en Cust- cigiovarni overstroomd. Maandag nacht is de stroom San-Francisco, te San Remo, zoo geweldig gezwollen dat hij groote rotsklompen meevoerde en tegen de woningen beukte, die geweldig geschokt wer den. De bewoners moesten bij middel van lad ders en touwen gered worden. Aan de haven van San Remo, nabij de monding van den stroom, heeft men het lijk van een landbouwer gevonden zijne vrouw en zijn zoon zijn ver dwenen, hunne woning, door het water onder mijnt, is ingestrort. In de naburige streken is de toestand ook hachelijk. Te Vallecrosia, nabij Bordighera, is de Nervia buiten hare oevers gelcopen en heeft de vlakte ingenomen. De landlieden van Vin- timille moeten met boo'jes uit hunne hoeven gehaald worden. De Roja heeft haren dijk doorbroken, en de Argentina, eene andere rivier van Noord-Italië, heeft eene uitgestrekte vlakte in een meer veranderd, en huizen, stallen en talrijke dieren zeewaarts meegevoerd. De bloemenoogst, de bijzonderste inkomst van de streek, loopt gevaar. Arroiiuisscmentsbord van Kortrijk Op Zondag 18 December, om 9 112 uren voormiddag, zal de gewone maandvergadering plaats hebben, ten hoofdlokale, Prins Bou- dewijn, Groote markt, te Kortrijk. Het bestuur en de aanwezige hoofdman rekenen er stellig op, dat al de afgeveerdigden der bonden zullen tegenwoordig zijn. Niemand mag ontbreken. DEERLIJK ST-LOUIS Op Zondag, 18 December, om 5 ure namid dag ter herberg In Transvaal bij Feyers. Vergadering voor de partijgenooten van St-Louis en pmliggende voor de herinrichting van den bond. Er'zullen vrienden van Sweve- ghem en Deerlijk aanwezig zijn, er zal door een hunner eene voordracht gehouden worden. Wij rekenen stellig op alle demokraten DEERLIJK Op Zondag 18 December, vergadering voor den propagandakring om 6 1/2 ure 's avonds, bij H. Caveye in Prins Boudewijn. Elk wordt op post verwacht. AVELGHEM Op heden zondag, 18 December, heeft er eene bijzondere vergadering plaats te Avelghem bij Francois Come. De partijgenooten, die het kanton Avelghem bewonen worden allen op post verwacht. DESSELGHEM Op Zondag, 25 December (Kerstdag) om 81/2 ure voormiddag vergadering voorde leden van den bond in 't gewoon lokaalwij verhopen dat niemand zal ontbreken, allen wordt op post verwacht. Het Bestuur. SWEVEGHEM Vergadering bij A Vangheluwe op Zondag 25 December (Kerstdag) om 7 ure stipt. Dag orde i° Uitreiking van bewijskaarten 20 te nemen maatregelen tot uitbreiding der propa ganda 3° allerhande. Daar de dagorde veel tijd zal innemen zal de vergadering stipt op uur beginnen. Dus alle man op post. Het Bestuur. GENT Vergadering van den arrondissementsbond en den bond van Gent, op Zondag 8 Januari 1911, om 2 ure, bij Theophiel Vanden Bossche, Toekomststraat 48, Gent. De vrienden worden verzocht hun best te doen op die vergadering tegenwoordig te zijn. MOESKROEN Op heden Zondag, om 4 uren namiddag, zeer stipt, vergadering met voordracht door H. Plancquaert, ten lokale Klokke Roeland» Tourcoingstraat. Wij verzoeken dringend, alle vrienden op te komen, de propagandac'ub zal stevig heringe richt worden. Allen op post, niemand mag ontbreken WAARSCHOOT OP TWEEDE KERSTDAG, meeting om 4 112 ure, bij Callewaert op het dorp. M. Moeyaert zal in 't bijzonder handelen over ons potitiek programma, en M. Planc quaert over den Vlaamschen strijd en de Vlaamsche Hoogeschool. ZULTE Zondag, 18 December meeting bij R. Gevaert om 41/2 ure. De bond zal vergaderen om 3 ure, en de leden worden verzocht allen op post te zijn. DEINZE Op 2de Zondag 8 Januari, om 2 ure 's namid dags, in den Mexicaan, bij Michiels, Gent straat 20, debat tusschen een socialist en eenen Christen Democraat, een inkomgeld van 10 centiemen per persoon zal geëischt worden. Op Zondag, 25 December (Kerstdag), pintedek ter herberg In den Congo, bij Camiel Furniere Verlangt ge een lekkere pinte bier, Een goe sigaarken om te smooren Dan komt ge op Kerstdag maar langs hier Drie snelle dochters komen voren, Die wenschen met 'nen zoeten lach U vriendelijk 'nen goeden dag Dag Adolf, dag Camiel, Zet u Nestor, langs hier Odiel... DESSELGHEM Op Zondag, 2 5 December (Kerstdag), pinte dek ter herberg Het Straal op de plaatse bij Th. Deloof. Om 4 ure meeting door H. Plancquaert. Democraten, bezoekt uwe vrienden. WAEREGEM Op Zondag, 18 December, pintedek ter herberg, Au Due de Brabant bij Remi Samijn. Demokraten bezoekt uwe vrienden.

Het Recht | 1910 | | pagina 3