't Kartel te Kortrijk Een onvoorzien gevolg der krijgswet Brief uit Amerika Arthur Deleu, MOEN De Christene Volkspartij en haar strijden wierd bijzonder gehandeld over de verschillige stelsels van belastingen in andere landen eü vergeleken met België. Klaar deed onze vriend Plancquaert uitschijnen dat ons volk te veel betaalt in evenredigheid zijn vermogen en de bezittende standen veel te weinig daarentegen. Hij verdedigde hardnekkig de klimmende be lastingen. Daarna handelde hij over onze nieuwe legerwet. Deze wet zal onvermijdelijk voor gevolg hebben het verzwaren van krijgs lasten en vermeerderen van getal soldaten omtrent naar willekeur. Ook wierd er klaar uitgelegd hoe men in andere kleine landen het leger heeft ingericht met minder onkosten. Het vakonderwijs wierd er sterk verdedigd. Dit moet de hefboom zijn van ons volk. Er werd gesprokt-n o -er andere landen waar het vak onderwijs zedelijk en stoffelijk het volk heeft opgebeurd en den natioDalen rijkdom groote- lijks h :eft doen stijgen, dus in het algemeen belaüg. Ook deed onze vriend zien hoe de landbouwers hier slaafsch onder den hiel liggen van hunne eigenaars, hoe de laatsten naar willekeur handelen met de eersten en toonde aan wat in Ierland bestaat ten voordeele der landbouwers, enz. enz. Een der schoonste en belangrijkste meetings die meermaals door luidruchtige toejuichingen onderbroken werd. Daar gaf ODze hoofdman ook nog eenige mannen raad en ten slotte wierd er besloten dat men er Zondag aan staande 19 December om 5 namiddag zou een bond stichten voor Wevelghem en Lauwe te zamen. Te dien einde werden er maatregelen genomen. Er werden nog eenige liederen ge zongen door de vrienden van Meenen en ten slotte eene omhaling gedaan die nog een mooi sommeke opbracht. Er was ook besloten van Wevelghem naar Lauwe te gaan. Daar moest ook eene meeting gegeven werden, maar men had ons lokaal weten af te nemen door inmenging der geeste lijkheid, doch het scheelde ons weinig, daar wij seffens twee andere lokalen hadden op Lauwe en waarvan wij gaan gebruik maken daar zij een half uur van elkander gelegen zijn. Onder weg gingen wij met de vrienden van Lauwe eenige herbergen binnen en overal had het volk de meeste symphatie voor ons en onzen vriend Plancquaert. Eindelijk kwamen wij aan ons nieuw lokaal. Wij werden er gul hartig ontvangen. Na eerst ons wat met het volk verzet te hebben vroegen zij opdat Plancquaert toch ook nog zou gesproken hebben eer wij heen gingen. Ons doel was niet klaar te spreken omdat er geene bekendmaking plaats had gehad en ons bijna den tijd ontbrak daar wij moesten naar den trein. Toen sprak M. Plancquaert omtrent twintig minuten en handelde hij uitsluitelijk over het verschil tusschen ons programma en dit der andere drie partijen. Het volk juichte bijzonder toe en vroeg wanneer wij weer kwamen. Wij ver zekerden hun geheel in het kort weer te keer en waarna het volk ons een vriendelijk goeden avond en tot wederziens weDSchte. Dien dag mag onder alle opzichten een goede dag van propagande genoemd worden. Wij komen ook te vernemen dat er in het kort een meeting te Belleghem zal belegd worden. Slechts nog 6 of 7 gemeenten zijn nog zonder lokaal. Dit alleen voorspelt ons den goeden uitslag der kiezing terwijl ons pog vijf maanden van Mei afscheiden en wij verhopen voor de kiezing in ieder gemeente een lokaal te hebben. Dus de zegepraal aan ons. F. V. Over eenige jaren zag ik eens een reeks amerikaansche spotprinten die mij hartelijk deden lachen. Zij stelden 't volgende voor Een neger had .de wedding aangegaan vijf- en-twintig naeenvolgende dagen eene kraai te eten, en veel zijner zwarte medebroeders had den op hem gewed. De eerste dagen ging de kraai er door dat het een plezier was; de tiende dag begon de neger reeds groote teekens te geven van afkeer doch den vijftienden kon hij de kraai niet meer bezien deze die op hem gewed hadden moesten hem naar de tafel slepen, zijn mond met geweld opentrekken en er beetje voor beetje de stukken van de vijftiende kraai insteken terwijl de buik van den ongelukkige veel voorspellende stuiptrekkingen kreeg. De liberalen van Kortrijk hebben nog maar een maal van de socialistische kraai geëten en om ze er eene tweede maal toe te brengen schijnt het veel moeite te kosten. Volgens sommige bladen was 't kartel al geslotenVooruit heeft reeds aangekondigd dat de kiezing van Debunne zeker was. Alles blijft nu stil. Er is niets te hooren. Op ons moeten die heeren nogthans niet wachten zij moeten het ook niet laten om ons plezier te doen. Wij doen wat wij willen en we kunnen dit ook gemakkelijk van anderen verdragen. 't Schijnt echter dat de walg der liberalen voor de sociale kraai onoverwinnelijk is. Van alle kanten komt men bijgesprongen om ze naar derooden te sleuren. Alle hoop is nogthans niet verloren de loge moeit er zich mede en sterk 't zal er dus toch moeten van komen doch wij gelooven niet dat die schotel de libe ralen zal smaken. Demo. Hoe meer men de krijgswet uitpluist hoe meer men ziet hoe nadeelig zij is van het volk. 't Is waar, de plaatsver vanging is afgeschaft maar weet men dat tengevolge der nieuwe wet duizende werkjongens gaan moeten dienen voor de rijken? doch nu natuurlijk zonder er voor betaald te worden. Inderdaad een artikel der wet zegt dat deze, die een zeker exaam zullen kunnen afleggen vermindering van diensttijd zullen bekomen deze ver mindering kan gaan tot een derde, 10 maanden in plaats van i5. Wat is het gevolg daarvan 't Is dat eigentlijk veel arme jongens voor de rijken gaan moe ten dienen. Inderdaad een groot deel der rijke jongens, en zelfs de kinderen van boe ren en kleine burgers zullen dit exaam kunnen afleggen zij hebben hoogere studiën gedaan of ten minste hunne klassen van middelbaar onderwijs ge volgd. 't Geen men leert in de lagere school is niet voldoende om dat exaam te kunnen doorstaan. Te meer van elf tot twintig jaren moeten de kinderen der werklieden j werkenzij hebben dus, zelfs al hadden zij neg goede leerlingen geweest, het j grootste deel der rekenkunde, aard- rijkskunde,geschiedenis,enz.,vergeten, i Wij staan hier dus voor een voorrecht der rijke klassen. Wat is het gevolg ervan Ons leger moet op vredesvoet 42,800 mannen bedragen. Laat ons nu eens veronderstellen om ons gedacht aan onze lezers klaarder te kunnen uitleggen dat alle soldaat maar een jaar moet dienen. Hoeveel soldaten heeft men dan noo- dig om de 42,800 mannen te hebben Juist 42,800, 't is klaar. Maar nu 3,000 van die soldaten leg gen hun exaam afer zijn er dus 3,000 die maar 8 maanden moeten dienen. Dus men komt 3ooo malen 4 maanden dienst te kort, om in middelmaat 42800 man onder de wapens te hebben, dus 12,000 maanden of 1,000 mannen aan een jaar dienst. Dus, voor iedere drij duizend rijke of welstellende jon gens 1000 arme jongens meer om tot de 42,800 man op voet van vrede te komen. Voegt daarbij dat deTijken veel meer dagen congé zullen krijgen dan de arme al deze dagen zullen in rekening ge bracht worden, om té schatten hoeveel man er eigentlijk onder de wapens zijn en dit te kort ook zal moeten ingevuld worden door de werklieden. Wij zijn vurige partijgangers van den persoonlijken dienst; de rijke moet zijn land dienen lijk de arme, maar wij nemen toch niet aan dat men dit voor deel vijf of tienmaal te duur aan de werklieden doet betalen. H. Pl. In verschillende gemeenten heeft men reeds uitgerekend hoeveel mannen er moeten optrekken. De uitslagen zijn zeer verschillend, doch in 't algemeen wijzen zij eene groote vermeerdering van 't leger aan. Te St-Gillis-Waas, moesten gewoon lijk 7 tot 8 jongelingen naar 't leger per jaar. Op 42 lotelingen vallen er dit jaar 21 onder de wet te Kemseke l5 op 21 te Vyncht moeten van 't eerste jaar drijmaal meer jongens optrekken dan vroeger; te Wortegem 12 in plaats van vijf. Te Semmerzaeke integendeel slechts 1 in plaats van drij. Deze zullen er niet bij verliezen met wachten ze zullen toekomende jaren hun schade wel inhalen. Aan al mijne vrienden en partijgenootert, Wekelijks ontvang ik hier de gazet a Het Recht en als oud strijder der prepaganda- club van Meenen volg ik met vele belangstelling en bewondering de hardknekkige werkinge der demokraten in het arrondissement Kortrijk. Ook, kan ik niet laten u eens mijn gedacht kenbaar te maken, nopens den kiesstrijd van 1910. Eerst en vooral moet ik zeggen dat het mij hertzeer doet bij u in de rangen niet te kunnen staan. Ik herinner mij met voldoening die schoone dagen wanneer wij al te samen op propagandatocht waren en dat ik mijn stem verhief om eenige liedjes der kristene Volks partij te laten hooren, alzoo door het gezang onze politieke gedachten te verspreiden en nieuwe aanhangers te winnen. Ik lees dat gij in den huidigen strijd tegen drie machtige vijanden te kampen hebt, maar ik verneem ook met blijdschap dat gij allen moedig, vrank en vrij, den strijd hebt aange gaan. Proficiat, want dit is ook mijn persoon lijk gedacht ziet naar niemand om en gaat recht door zee. Gij zult toonen aan al deze die u dood gemeend hebben na den slag van 1906, dat zij zich leelijk misrekend hebben. Hun doel was den slokal te spelen, en alzoo de kristene demokraten te ontmoedigen. Nu dat gij zulk bedriegersspel niet meer wilt moge lijk maken komen die kerels u verwijten van verkocht te zijn aan de katholieken. Stoor u daar niet om, het was immers hun liedje in 1906, vooraleer het verbond gesloten was. Maar zoohaast het cartel geteekend, waren wij de beste jongens der wereld en tot belooning wierden wij bedrogen en moesten enkel tot schoteldoek dienen. Een maal bedrogen, goed 1 maar geen twee maal, heeren socialisten. De democraten zullen erbij zijn om aan het volk uwe handelwijze van 1906 voor oogen te leggen. Ja, fopperij was gansch hun kiesstrijd Ik heb vele meetingen bijgewoond, en overal heb ik te dier gelegenheid het gedrag der socialisten hooren veroordeelen en voorspellen dat zulks de ondergang van het kartel zou wezen. Tot zelfs den Maandag voor den kies- dag (21 Mei 1906) op de meeting belegd in e De Karpel te Meenen, daar bracht Meester Plancquaert nog eens alles voor oogen en niets kon helpen. De socialisten daar tegenwoordig trokken eens hunne schouders op en 't was al. Rechtveerdigheid kan hun niet baten. Die kerels hebben maar een doel de socia- liste partij verheffen ten koste van alles. Daar bij 't en zou niet geradig zijn daar in hun midden een vrijzinnig gedacht vooruit te zet ten. Zou het waar zijn dat, uit vrees dat de volgelingen zouden klaar zien, het verboden is aan de socialisten Simoens boekjes te lezen De hoofden vreezen waarschijnlijk dat de rangen te rap zouden dunnen. Die wereldhervormers zouden beter doen i met hun eigen zeiven te beginnen. Er zijn reeds i vele socialisten die er van weten te spreken, met Anseele te Gent en met Debunne te Meenen, 't is buigen of bersten. Nu om terug te keer en naar de kiezing van 1910 indien Debunne valt mogen de socialisten op hunne 1 borst kloppen 't is hun eigen schuld. Zoo het schijnt loopen de liberalen van het arrondissement zeer hoog op met het getal stemmen dat zij zeker weten te bekomen. Naar mijn gedacht zullen zij aardig staan kijken na den slag het zal wel gaan als zij er hunne pluimen niet bij laten. Zij staan daar tegen over het volk met het oud versletene program- ma van 1878-1884. Het land heeft ze aan het werk gezien en heeft er voor zeker geene goe- Y sting meer na. j De wind is naar de volksgezindheid en bij de liberalen bestaat dit niet, ook moet hunne politieke macht dalen. Hunne aanhangers vindt men nog in de groote steden waar er nog menschen gevonden worden die gediend zijn met t'hooren roepen a bas la calotte, zeker uit vrijheidgeest 1 De katholieken zullen ook hun gewoon liedje komen zingen Dat zij 25 jaar regeeren, schoon bewijs dat zij wel gedaan hebben, dat zij het volle vertrouwen hebben van het volk enz. Maar dat zal niet meer pakken bij het volk. De katholieke partij, waarvan Woeste de leider is, is door hem naar den val geleid. Jaren lang heeft die wereldlijke paus de roede gezwaaid in de rangen der katholieken. Nie mand mocht anders denken dan hij of hij gevoelde seffens wie er meester was. Kerk en bisschoppen moesten buigen voor zijn wil. Pe 1 democraten weten goed daarvan te spreken. Woeste 's rijk is uit, maar de katholieke partij, door zijne schuld, is bijna uitgebloeid. De verdeelheid heerscht in de rangen. Men vreest de toekomende kiezing. De oude bewaar ders werpen de verantwoordelijkheid op de jonge rechterzijde. Deze bieden het hoofd en houden staan dat de achteruitgang van de katho lieken voortkomt uit reden van te lang gewacht te hebben den volksgezinden weg in te slaan. Zij worden uitgemaakt voor scheurmakers zoo als de kristene democraten uitgemaakt worden sinds i5 jaar. 'T is de politieke comédie. Het volk is dit alles beu. Het vraagt enkel democratische wetten. Een man, een stem arm gelijk rijk, want niemand vraagt om als werkman op den wereld te komen. Als belooning van een gansch leven zwoegen vraagt de werker op 60 jaren ouderdom het pensioen van 1 fr. daags. Wie zou durven houden staan dat dit overdreven is Hij vraagt ook het verplichtend onderwijs met vrijen keus van school, opdat zijne kinderen geleerd zouden wezen, want hij heeft ondervonden den ongelukkigen staat van den werkman die ongeleerd is. In een woord hij vraagt wetten die zooveel mogelijk den werkerstand verheffen en hem een eerlijke plaats geven in de samenleving. Beste vrienden en partijgenooten, uw werk bestaat de gedachten in de kristene democratie gevat, te verspreiden. Ge kunt overvloedig bewijzen dat die leering alleen de vrede, den welstand, de rechtveerdigheid kan brengen in de samenleving. Bij ons geene lage berekeningen van ikzucht en hebzucht, wij werken om door de liefde voor elkander de ware broederlijkheid te doen heerschen. De overwinning zijn wij zeker, want wij steunen op de kristelijke leering die de waarborg is van goed en rechtveerdig heid, en wij zijn overtuigd dat God onze pogingen zal zegenen. Vrienden, werkt onverpoosd uwe opoffe ringen zullen vrucht dragen, vroeger misschien dan men het denkt.Allen in het harnas gespron gen en moedig onze hoofdmannen bijgestaan. Neemt voorbeeld op den strijd in "t arrondis sement Aalst in 1908. Men heeft daar gezien wat vereenigde krachten kunnen voortbrengen. Alle democraten zonder onderscheid hebben daar mee gewrocht in de mate van hun krach ten. Verspreiding der gedachten door schrifton, woorden, meetingen, ondersteuning door strijd- penning, alles wierd ingespannen en tot slot 't was de verbazende uitslag. In plaats van de nederlaag zooals liberalen, socialisten en katho lieken voorspeld haddeD, 't was de roemvolle overwinning in plaats van geen man, bijna twee gekozen. Dus, beste vrienden, ten strijde. Toont dat gij nog wilskracht bezit en gedenkt onze voor vaderen, die ook in i3oa streden in het Kort- rijksche voor de verovering van hun rechten. Wees allen op post, verzuimt geen gelegenheid waar er te werken valt en Mei 1910 zal ook een triomf wezen voor de kristene democratie. Lavrence Mass, Noord Amerika. Vervolg van Zaterdag ia December) Van het fabriek trokken de stakers naar het volkshuis, en verklaarden aan den leider der werkstaking dat zij de voorwaarden niet aau- veerdden omdat zij die niet goed begrepen.Deze ha l het echter spoedig gevonden, 't was een misverstand, scheidsrechters en bestuur der fabriek hadden elkaar niet goed begrepen. Sommige werklieden geraakten niet wijs uit den laatsten zin van het artikel acht waarin het woord verplicht voorkomt. Nu waren onze antisocialisten er boven op, daar lag inderdaad de misgreep, men kon dit woord op verscheidene wijzen begrijpen enz., doch men legde de eigentlijke beteekenis er niet van uit, en over de rest van den tarief zweeg men ook. Welnu dit is eene grove leugen, men kan dit woord door een ander vervangen doch niets verandert den zin. Dat men ongeleerde werklieden voor eenige stonden door een dubbelzinnigheid bedriege, dat is verstaanbaar, doch dat men onderwezen mannen met zoo iets kan misleiden dat is niet mogelijk. Ten anderen, de heer Portois heeft de voor- I waarden afgelezen in het bijzijn van vier ge- j leerde personen, waaronder twee die hooger onderwijs genoten hebben. Ge ziet dus, hier is van den kant der leiders bedriegerij in het spel geweest, anders niet. Hoe zou het mogelijk zijn dat fabriekanten, die er zelf alle belang bij hebben zoo weinig mogelijk te betalen,zouden komen onderhande len in het voordeel der werklieden Er zijn er wel die zeggen dat zij er wel belang hij hebben aangezien zij veel te lijden hebben door de concurrentie hun aangedaan door deze die min betalen dan zij. Daar ligt schijn van waarheid in, doch hunne handelwijze heeft het anders bewezen. Hadden zij er belang in gesteld dat men hier meer betaalde, dan zouden zij tegen den wil der werklieden geene voorwaarden onderteekend hebben die hunne mededingers toeliet min te betalen dan vroeger dan zouden zij in plaats van de wevers van Moen te bena- deeligen door het werk der firma Gratry te maken gedurende de werkstaking, en zoo doende aan deze Latste toe te laten zoo lang te weerstaan, geweigerd hebben dit te doen. Dit zijn bewijzen, het overige is praat. Om te eindigen geven wij hier een uittreksel uit een artikel verschenen in De Textilbe- werker vakblad der antisocialisten, waarin men het einde der werkstaking doet doorgaan voor een schitterende overwinning. 11 In naam aller bondsleden roepen wij de werklieden vaq Moen een hartelijk proficiat toe Allereerst om de schitterende overwinnig die zij hebben behaald. Ook omdat zij zich ge durende de maanden strijd zoo kalm, deftig, moedig en heldhaftig hebben gedragen. Ook nog omdat er onder hen geen de minste oneenigheid heeft bestaan en geen enkel s de rol van verrader of onderkruiper heeft vervuld. Proficiat, zusters en broeders van Moen, omdat gij zoo voorbeeldig gestreden hebt waaraan gij nu uwe schitterende zegepraal hebt te danken. Dat is nu toch wel durven he zoo eene verpletterende nederlaag voor een schitterende zegepraal doen doorgaan, Ha ze zijn blijde, omdat er onder de werk lieden geen verraders zijn geweest I Ik geloof het tegenovergestelde, want hadden er onder de werklieden verraders geweest dan zouden zij zelf die rol niet moeten spelen hebben. Overigens daag ik de antisocialisten uit in eene openbare meeting te bewijzen Ten i° dat die voorwaarden aangenomen door de scheids rechters van Ronse eene overwinning zijn voor de wevers ten 20 dat er een misverstand mogelijk was ten 3® dat het woord ver plicht op meer dan een manier kon begrepen worden, en ten 40 dat ze de werklieden niet bedrogen hebben, niet alleen deze van Moen, maar van geheel vlaamsch België, waar hun vakblad De Textilbewerker gelezen wordt. Indien zij erin gelukken, in onze tegenwoor digheid aan de werklieden te doen gelooven, dat zij ter goeder trouw hebben gehandeld, bijgevolg dat ze dom genoeg geweest zijn om zich te laten bedriegen, dan zijn wij bereid ons woord te herroepen en te schrijven, dat het enkel aan hunne onbekwaamheid te wijten is. Maar dan zullen wij er ook bij voegen dat de werklieden niet kunnen tevreden zijn met zulke leiders, en die mannen beter hun ontslag zouden geven en hunne plaats overlaten aan iemand met meer doorzicht, die zich geen appelen voor citroenen zou laten opdraaien en die terzelver tijde zou durven zweeren bij God en al zijn heiligen van de werklieden niet te verraden. Oct. Vanschamelhout. Hulste Toekomende week nieuws uit Hulste. (VERVOLG) Wel wisten socialisten en liberalen in 1906 dat de uitslag der kiezing, zoo hij uitviel inge volge hunne werking, niet in de Kamer eene vertegenwoordiging zou daargesteld hebben naar wensch en gevoelen van het kiezerskorps van het arrondissement Kortrijk. Immers de demokraten, die om zeggens zoo sterk waren als de socialisten, zouden van alle vertegen, woordiging verstoken blijven, en dat was niet redelijk, niet rechtveerdig. Doch wat kan hun dat schelen, dat is immers politiek 1... En in den naam der politiek mag bij de socialisten zoowel als bij liberalen of katholieken alles worden den nek omgewrongen. O, die politiek 1 A'.swanneer men eenigen tijd in de politiek is gewikkeld en eenigzins aan dachtig de politieke beweging gade slaat, dan zou men zich moeten afvragen of een ernstig, rechtzinnig, eerlijk mensch de politiek niet moet verafschuwen, of hij zich wel met politiek mag bezig houden wil hij zijne goede faam en

Het Recht | 1910 | | pagina 2