Onze houding tegenover de Bewaarders Hoe men jonge opkomende partijen bestrijdt TOLK DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ Kleingeestige politiek MIJN AFSCHEID Ze komen van Caenegem Zondag 11 Juni 1911 't Blad 5 centiemen 18* Jaar Nr 24 HET RECHT Voor Ood en Volkl Alles voor Vlaanderenl Vlaanderen voor Chrlstual inschrijvingsprijs voor Belgenland Per jaar fr. 3.oo. N«gtt maanden fr. a-a5 Zes maanden fr. 1.75 Drie maanden fr. 1.00 voor buiten het land de vrachtloon 3aarbij. "1 Hoofdopsteller H. PLANCQUAERT Men schrijft in ten bureele van dit blad en bij alle postmeesters en brieven dragers Alles moet vrachtvrij gestuurd worden naar het bureel van het blad COUPUREREI, PRÜGGE AAN KONDIGINGEN Bek- ::dmakingeLper drukregel fr. o.aS Recumen, op de 4e bladzijde. 1 0.4) 3* o.55 Bijzondere voorwaarden voor notarissen, aak- waarnemers. Afslag voor herhaalde invoeging. I Alle eerste Maandagen en derde Zon dagen der maand kostelooze raadpleging door M. Hector Plancquaert, in Prins Boudewijn J (markt) te Kortrijk, van 9 tot 11 ure P De houding der behouders is tref fend M. Daens wordt een held, wie zijn houding niet goedkeurt is al wat slecht is. It Als jonge volksgezinde partijen op komen welk is de taktiek der mach tigen, der rijke partijen Eerst pogen zij ze te verpletteren door alle middels. Sterk door geld en goed en zedelijken invloed, sparen zij moeite noch opofferingen om den cp- komenden vijand te vernietigen. 't Is 't geen gebeurd is met de gan- sche christene volkspartij al wat haat en razernij ingeven konden werd tegen ons gebruikt en zal nog tegen de radi- kale 't is te zeggen de echte demokraten gebruikt worden. Doch eenmaal dat die jonge partij ergens sterk wordt, als zij zich zoo vast heeft weten te schieten dat zij niet meer kan uitgeroeid worden, daar verandert de taktiek. Men tracht van den vroegeren bond genoot eec vriend te majrer xnor biedt, hem eene plaats aan, aan de tafel, en door kleine toegevingen tracht men hem te paaien De radikalen natuurlijk worden achterdochtig deze die 't geluk heeft gehad erkend te worden aanziet weldra den vroegeren aartsvijand als een hal ven of geheelen bondgenoot.Gewoonlijk ver smelt hij er na min of meer langen tijd mede en voor de radikale elementen is de strijd te herbeginnen, doch in veel lastigere omstandigheden, omdat de verzwakking en houding van den partij genoot mistrouwen verwekken bij de eenen en bij de andere, de rechtzinni- gen als overdrevene doet aanzien. Dat is zoo reeds geweest tijdens den strijd van Plebeers en Patriciërs in het oude Rome en dat is ook voorgekomen in menigen hedendaagschen politieken strijd. Óm maar van België te spreken welke is de houding der antisocialisten? Voor hoeveel is zij van deze der behou ders te onderscheiden Carton en Renkin waren hevige demokraten vroeger, heviger dan velen onder ons. Ze bleven het de eerste jarendat zij gekozen waren. Doch nu zijn zij van den gewonen behouder niet te onder scheiden en hun handelwijze werd gedurende jaren en jaren tegen ons als wapen gebruikt. Tot voor vier jaren moest M. Daens kost wat kost weg, doch 't mislukte. M. Daens zit rotsvast te Aalst en kort daarna veranderde ook op eens de tak tiek. Men werd beleefd en bevallig in de grootste gazetten bleven de aan vallen tegen M. Daens achter. Als hij eens met het ministerie stemde, werd dit met genoegen aangehaald en men rekende hem allengskens mede met de greote partij. Kon men hem inpalmen, ware men minstens zijne stem zeker voor de gevallen van nood (stemt hij eens tegen dat geeft niet, ter kontrarie 't geeft nen schijn van onafhankelijk heid) waar 't bestaan van 't ministerie op 't spel staat, welk gelukgansch het werk van twintig jaren christen demo- kratie ware voor een gedeelte geneu traliseerd om niet te zeggen vernietigd en dat de radikale demokraten dan maar herbeginnen. «Nu gaan wij u vervolgen en dwin gen zooveel wij kunnen, zegde nog over acht jaren een katholiek advokaat van Gentmaar als we u eens noodig heb ben, o dan zullen wij u de hand reiken en ge zult zoo blij zijn bij ons te mogen komen Daarom wordt er nu zooveel op M. Daens geboft men denkt dat men op hem mag rekenen als 't bestaan van 't ministerie op 't spel zal staan en vol gens mij hebben zij gelijk, 't Is mijne vaste overtuiging M. Daens zal nog wel nu en dan oppositie maken, maar aL !i_t er zal op aankomen den gehaten behouder, den verdrukker van Vlaan deren in 't zand te doen tuimelen, M. Daens zal uitvluchtsels zoeken en zich aan hun zijde scharen. En wat kan hef de behouders dan schelen dat M. Daens wat spreekt van A. S. al hij 't ministerie blijft steunen dat van geen A. S. wil Wat geeft het dat hij voor E. V. scherme als hij 't ministerie steunt dat van geen rechtvaardige E. V. wil Wat geeft het dat M. Daens voor de Vlaamsche Hoogeschool schermt en spreekt als hij de partij redt die ons vlaamsche volk verdrukt Dat kan de behouders niet schelen veel andere katholieken doen dat ook en als men maar tot dien uitslag komen moest was het tcch niet noodig daarvoor eene nieuwe partij te stichten twin tig jaar te strijden en te lijden 1 Waar om dan geen antisocialist gebleven De kwestie is blijft België behouds gezind of wordt België volksgezind Blijft België lijk nu liggen onder den hiel van de rijken en de aristokraten of wordt het volk vrij en machtig! En wij zeggen, België en Vlaanderen vooral moet demokraat worden het volk moet lijk in deXIII0 enXIVeeeuw, de macht worden en dit komt niet door oppositie te maken op eenige punten maar alleenlijk met de partij weg te vagen die de aristocratie en 't kapitaal vertegenwoordigt 't is te zeggen de behoudsgezinde partij. De antiklerikalen kunnen niet anders dan demokratisch werk verrichten daar zullen de socialisten en progres sisten wel voor zorgen en de katholie ken willen zij eene macht blijven zijn verplicht tot de demokratie hun toe vlucht te nemen en de ketenen te breken waarmede zij nu hun demokratische jongelingen en hun vooruitstrevende elementen gebonden houden. De val der behouders is de val van een stelsel, van een regiem't aristokratisch regiem, 't Is daarom dat de behouders zich vernederen glimlachend en inslokkend de hand te reiken tot den zoo verachten en gehaatten Daens, hopende zoo nog eenigen tijd den valdag hunner schuld te kunnen verschuiven. H. Pl. Er wordt in het land veel gesproken over de houding van den heer Daens in de Kamers, deze laatste dagen. Hij heeft eenige gedachten uiteen gezet over de schoolwet, wat zijn recht was en zijne plicht is, voor zooveel die gedachten overeenstemmen met de be slissingen van ons congres maar dat is eigentlijk de zaak niet. D j heer Daens is buiten alle ver wachting, al met eens opgekomen, als verdediger der regeering, nog min nog meer als de gemeenste der bewaarders. Natuurlijk, de katholieke bewaar ders hebben hem toegejuicht, of liever I I zij hebben schalks geglimlacht en ge baard hem to: te juichen. Ik zeg gebaard, want de bewaarders haten ons, en moest er een zwakkeling 'xu overloopen, dan zouden zij hem nog verachten, en zij zouden gelijk hebben ook De andere partijen, al dat demo craat is in 't land, is met verbaasheid geslagen geweest, ja met verstomdheid, want geen enkele vrije democraat in 't land kan in zijn kop krijgen, hoe een democraat het over zijn hert zou kun nen krijgen de bewaarders, die volks verdrukkers en stemdieven, in hunne ovt rmacht en heerschappij te steunen en recht te houden Maar bijzonderlijk in onze partij, is de verbittering groot, en naar ik hoor, onder ons volk zal ze den eenen of den anderen dag, geweldig losbarsten. Ik schrijf tot hier, enkel en alleen, wat ik gehoord heb en gezien, wat ik heb bestatigd. En nu mijn gedacht, (en ik ben zeker ook 't gedacht van al ons trouwe volk), zo:.der haat of nijd, heel koelbloedig neergeschreven, zoo als het behoort in zulke gewichtige omstandigheden. Eerst en vooral, wat de schoolwet betreft,men kent onze gedachten,breed voerig genoeg in ons congres besproken e(i meer als genoeg uiteengezet in de 'Men weet dus genoeg dat wij veel, 2eer veel strekkingen in de schoolwet bestrijden, en bijzonderlijk dat wij vijand zijn, aartsvijand van den ver maarden schoolbon die den school- oorlog, vuriger, driftiger, woester, dan ooit in 't land zal doen woelen, den schooloorlog van hachelijker en hate lijker memorie, die zooveel haat en nijd, zooveel vervolging en broodroof zooveel tranen en verdriet op zijn gewe ten heeft Dus, vooraf de schoolbon weg, onverbiddelijk, en dan gezien Een tweede vraag van hoogst be lang, het is, wat onze houding zou moeten zijn tegenover de bewaarders- partij. De bewaarders, die onze hoofdman nen hebben vervolgd en gelasterd, en zelf onze arme partijgenooten, bij hon derden en duizenden hebben gebrood roofd de bewaarders, die dat gedaan heb ben jaren en jaren lang, gedurig, over al, boos en herteloos de bewaarders die ikzuchtig ons arbeidende volk zooveel rechten weige ren, bijzonderlijk zijn recht van alge meen stemrecht, dat zij bereid zijn in 't volksbloed te smachten en te smoo- ren die bewaarderspartij steunen, hunne heerschappij verlengen en bestendigen, al ware 't maar van een jaar, van een maand, van eene week, van eenen dag, dat, ook nooit 1 Wij herhalen het, heeren bewaarders, geeft eerst aan ons volk het algemeen stemrecht, en dan zullen wij zien Priester Fonteyne. Ik ontvang een brief uit Aalst waarbij men mij verwittigt dat M. Daens zijn partijgangers tegen mij opruit (lijk over 4 jaren in Parnassus te Gent). Ik ben jaloersch van hem ik zou hem uit zijn zetel willen jagen om in zijn plaats te komen bij (de arme man) is reeds zoo oud en ziek, enz., enz. M. Daens weet wel dat hij liegt als hij de eenvoudige menschen zoo opmaakt, maar dat komt er niet op aan. Ware ik van zin naar zijne plaats te dingen ('t geen benevens een onpoli tieke daad, nog een dwaasheid zou zijn) 'k zou niet handelen lijk ik nu handel. M. Daens is sluw, en als hij persoonen aanvalt, niet altijd zeer kitsch (Priester Fonteyne weet er voor dezen oogenblik van te spreken chaque son tour). Doch hij mag niet denken dat iemand anders ook geen verstand genoeg heeft om slim te zijn gelukkiglijk 't grootste deel der men schen aanzien zulks als beneden hun waardig heid. Ik heb jegens M. Daens noch haat noch nijd geen vriendschap ook, die kost te duur. 'Doch ik zie wat ik zie en ik weet wat ik weet en zonder spreken laat ik onze volkspartij niet dienen tot steun der behouders en daar gaat het naartoe. Men weet toch waar men mij vast heeft 't is toch zoo niet met alle personen. H. Pl. M. Daens jaagt de menschen te Aalst op tegen mij ik zou hem zijn zetel willen afnemen. Veel onnoozele sullen gelooven dat. Toen ik misnoegd was over de verradelijke houding van M. Daens jegens mij in zake I Dender monde en Kortrijk was het te Aalst 't zelfde liedje ik was jaloersch van P. Daens en wilde hem vooral onderkruipen. M. Daens gelooft dat zelve niet. We zullen nu de sullen die dat gelooven gerust stellen. 1. Zondag 11 Juni, na het kongres, zal ik mijn ontslag geven als lid der partij en nie mand zal mij dit ontslag doen intrekken. 2. Ik verbind mij nooit mijn kandidatuur tegen deze van M. Daens te stellen uitgenomen nogihans als hij op eene katholieke lijst zou komeD, 'k zou het dan waarschijnlijk nog niet doen, doch 'k wil voor dit geval mijn volle vrijheid behouden. Waarom verlaat ik nu de christene volks partij 1. umo-^ /.ii.rjjv.u* 1 «ju il aac partij eendracht en vrede te hebben zoolang V] M. Daens leeft. Al wie eemg gezag zal krijgen in de partij dat M. Daens zal doen vreezen voor zijn alleenheerschappij, zai onderkropen en ondermijnd worden. Als men met M. Daens strijdt voelt men altijd als stond er iemand achter u om u in den rug te schieten of een coup de jarnac te geven. 2. Ik ben innig overtuigd dat het iazicht I van M. Daens is, zoodra hij het kan doen j zonder gevaar, de behouders te redden. Hij zal nog wel op sommige punten hen aanvallen als oogverblinding, doch tot de oppositie zal hij niet behooren tenzij in schijn. Wij,de radikaal-antibehoudsgezindcn, kunnen in die omstandigheden bijna nergens meer met vrucht strijden. De houding Daens dient voor de behouders tegen ons bij de katholieke menschen en voor liberalen en socialisten bij de vrije menschen. Wij worden tusschen twee vuren gezet. Nu voor mij geen redding voor Vlaanderen, geen vrijheid meer, geen radikale hervormingen zoo lang 't behoudsgezind bestuur de meerderheid heeft. Wat wil ik dan door mijn strijd de christene volkspartij zooals ze nu is steunen als ik de overtuiging heb dat zij toch tot redding der behouders zal aangewend worden op het voor M. Daens geschikt oogenblikl H. Plancquabkt. Bijkans al de katholieke bladen betichten mij den zetel van M. Daens te willen nemen, 'k Zal sommige dier bladen antwoorden. Doch 't is kenschetsend dat zij allen MDaens onder hun hooge bescherming nemen. Over vier jaar was 't zoo niet. Nu dat is licht om verstaan ze weten wel dat ze het met mij zoo gemakkelijk niet zouden hebben. H. Pl. De Landwacht, De Gentenaar, Fondsenblad enz. in een woord de gansche rommel zoo van Gentsche bladjes die ons gewoonlijk aanranden, zijn deze week allen van Caenegem t' huis ge komen 't Is er uit I 't Is er uit I roepen ze allen in triomf. Weet ge wat, beste lezers I Het Recht heeft bekend dat het radikaal antiministerieel was I Dat is 't groot nieuws dat ons Caenegemscbe bladen met verbazing en verbauwercerdheid de wereld in zenden I Ik meende ia mijne een voudigheid dat dit reeds 17 jaren door Jan en alleman gekend was I Ilebben de christene demokraten zich niet opentlijk in tijde van kieziDgen tegen 't be houdsgezind ministerie verklaard 1 Hebben de katholieke bladen ons dit niet altijd verw»ten en er bij liegende ons nog doen doorgaan voor vijanden van den godsdienst De verbaasdheid van Landwacht en compa gnie is dus maar geveinslze is valsch lijk bun schrijven het zoo dikwijls is.

Het Recht | 1911 | | pagina 1