Volksvergadering Ontslag van 't ministerie Partijvergaderingen Vlaanderen's Kunstdag ASTENE Werkstakingen XXXXXXXXXXXXXXXX Gent Zondag 11 Juni Leest en verspreidt het blad Steunfonds Strijdpenning JORIS DE CONINCK Uit oorzaak van vertrek De Groote Manoeuvers Als wij dat overdenken, dan be treuren we dubbel, dat de christen democraat die in de Kamers zit, P. Daens bij name, door zijne onbe hendige, hoogst ongelukkige tusschen- komst in de bespreking, enkel een uit slag bekomen heeftde ontreddering onzer partij. C. Moeyaert. Gent, 16 Juli 1911 Volgende omzendbrief werd in 't Vlaamsche land rondgestuurd Waarde Heer Voorzitter en Leden, Met genoegen zult Gij U natuurlijk herin neren, hoe prachtig verleden jaar het iic Juli- feest te Gent is gelukt. D» uitvoering der liederen op het St Baafsplein door duizenden en nog duizenden Gentenaars, heeft een over weldigenden indtuk op de bevolking te wee» gebracht. Dit jaar richten wij Vlaanderen's Kunstdag in, om de Vlaamsche kunstenaars te verecren, die Vlaanderens naam hooghouden en zooals voortijds, Vlaanderens roem de wereld door bestendigen. Tot het feest worden niet alleen de Gentsche maatschappijen, maar de maatschappijen vau gansch het land uitgenoodigd. Daarom hebben wij het noodig geoordeeld dit feest te doen plaats grijpen den 16 Juli, tweeden Zondag der Gentsche feesten. 's Morgens van af 10 uur, wandelvoordrach ten in Gent's Kunstgebouwen toespraken over de hedendaagsche Vlaamsche kunst door de uitstekende redenaars uitvoering van volks liederen in de openbare parken en pleinen, 's Namiddags om 2 uur Grootsche Vlaamsche Optocht. Wij noodigen uit alle Vlaamsche genoot schappen voor muziek, letterkunde, kunst, sport, vermaak, enz.,*enz., die Vlaanderens's herleving betrachten, dien dag aan den Vlaam- schen Optocht deel te nemen. Na den Vlaamschen optocht worden op het St Baafsplein Volksliederen uitgevoerd door gansch het volk. Iedere maatschappij ontvangt kosteloos de liederenteksten, alsook een exem plaar van de muziek. Daarom gelieve men het getal deelnemende leden op te geven. Gezien de groote onkosten, die het verplaat sen van een muziekkorps te weeg brengt, heeft het komiteit beslist, aan iedere harmonie of fanfarenmaatschappij, die aan den stoet deel neemt, met minstens 3o leden, eene vergoeding van dertig frank toe te kennen. Daarbij zullen vijf premiën van vijftig frank verloot worden onder al de deelnemende harmonie en fanfaren- maatschappijen (Gent, Ledeberg, St Amands- berg en Gentbrugge uitgezonderd). Wij zijn vast overtuigd, Waarde Heer Voor zitter en Leden, dat uw maatschappij geest driftig zal besluiten aan den GROOTSCHEN VLAAMSCHEN OPTOCHT deel te nemen. Gansch het land door wordt de gedachte van Vlaanderen's Kunstdag toegejuicht. Op enkele dagen hebben meer dan honderd maatschap pijen uit Gent, Antwerpen, enz. enz. hunne toetreding verzekerd, Wij verzoeken U dringend ons zoo spoedig mogelijk het hierbijgevoegd toetredingsbewijs degelijk ingevuld te willen terug sturen. Ondertusschen bieden wij U de gevoelens onzer volkomen hoogachting. HET UITVOEREND BUREEL De Eere Voorzitters E. Anseele, sociale volksvertegenwoordiger, schepen der stad A. Buysse, liberaal volksvertegenwoordiger K. Lybaert, katholiek gemeenteraadslid. De Voorzitter E. Quicke, voorzitter van den West-Vlaamschen Kring. De Secretarissen H. Meert; Alf. Sevens. De Onder Voorzitters Dr R. Speleers, voorzitter van het A. N. V. tak Gent Adv. L. Willems, voorzitter van liet N. V. V. afd. Gent. De Leden Van het N. V. V. D. Beirnaert, II. Vardcrspurt, J. Wannijn. Van het A. N. V.R. De Cneudf, J. Lefevre, J. Rouckhoudt. Nachttreinen en nachttrams in alle richtingen Alle toetredingen van maatschappijen, alle vr om inlichtingen uitsluitend te sturen aan Alfons Sevens, Steurstraat, 7, Gent. Een inlichtingsbureel van Vlaanderen 's Kunstdag is gëWstigd in De Lustige Boer Limburgstraat, 2, Gent. Alle weekdagen kan men daar mondelings inlichtingen bekomen van 8.3o u. tot 10 u. 's avonds. De heer Hector PLANCQUAERT zal zetelen te GENT, op Vrijdagden 16 Juni, In den - Nieuwen Boer van 12 tot 1 ure. Te DE IN ZE, op Woensdag21 Juni In den Mexicaan bij Michiels, Gent straat, n' 20. Te EECLOO, op Donder dag, 29 JuniIn den Ossekop recht over de Statie. Onze jonge wacht is zondag naar Gent geweest. Het most zijn dat zij daar niet wel gekomen waren, aangezien 't meestendeel geen go«st meer hebben, deel te nemen aan zulke uitstapjes. Steuvelingen waarin men uwe frak eens goed uitklopt waardoor blauwe vlekken op uwe voor en achterfa^ide te voorschijn komen, zijn natuurlijk niet aangenaam. Doet dan eens uw beste kostuum aau. Wen wacht die er zijn botten aan vaagt). Te Ingelmunster is 't werkstaking, onder de wevers. Te Wevelghem is 't werkstaking onder de vlasbewerkers, o Hier zijn maandag gewelddaden gebeurd. 24 gendarmen zijn er naartoe geweest om de orde te handhaven. Voor de vlasbandelaare te Wevelghem is die werkstaking eene onzeggelijke schade. In beide werkstakingen is de geestelijkheid zoo geweldig als de socialisten langs den kant der werkstakers. Waar zijn de tijden Op 't oogenblik dat wij 't druk ken van 't blad beginnen, komt d6 mare uit Brussel toe 't Ministerie Schollaert heeft zijn ontslag gegeven. Als M. Schollaert heden namid dag in de Kamers dit ontslag mede deelde, sprong gansch de rechter zijde recht en riep Leve Schol laert. Alleen M. Woeste bleef stil zitten op zijne plaati. De Kamerzitting opgeschorst is de rechterzijde bijeen geweest. M. Woeste woonde die vergade ring niet bij. De toestand is gespannen, de be houders komen zelf niet overeen zij zullen fel moeten spartelen om uit de moeilijkheid te geraken. OP ZONDAG 11 JUNI om 4 ure namiddag bij Camille Degrootc-Hertsoen Vlamingstraat, 29. te H EYST-AAN-ZEE Sprekers PRIESTER FONTEYNE en BERNARD MINNEBO. Groote vergadering van den Ar rondissementsbonden den bond van Gent bij Theophiel Vanden Bossche, Toekomststraat 48, Gent om 10 1[2 ure voormiddag. Onze onvermoeibare Hoofdman Hector Plancquaert zal tegenwoor dig zijn. Bijzondere punten staan aan 't dagorde, en de leden worden verzocht zooveel mogelijk op te komen. Vergadering voor de Studenten, op Dinsdag l3 Juni, In den Haan rechtover (Het Vlaamsch Tooneel) om 8 1/4 's avonds. WAARSCHOOT-BEKE Op Zondag, 25 Juni, vergadering van den bond van Waarschoot, bij Pieters, op de Beke, om 4 ure. Alle man weze op post. Arrondissementsbond Kortrijk Op Zondag, 18 Juni, zal de gebruikelijke maandvergadering gehouden worden, ter hoofd- lokale Prins Boudewijn, Groote Markt, te Kortrijk. Deze zal aanvang nemen om 21/2 ure stipt namiddag, ten einde bij tijds te kunnen eindigen, vóór de zitt<ug van den Studie- en Sprekersbond. Allen dus op post, a. u. b. sDe dagorde is uiterst belangrijk, er moeten 'zeer gewichtige besluiten genomen worden. Hector Plancquaert zal er tegenwoordig zijn. DEERLIJK Op Zondag, 18 Juni, om 6 ure 's avonds vergadering van den bond in Prins Baudewijn bij Henri Caveije. Bijzondere bespreking. MOUSCRON Vergadering voor den propagandaclub op 2d#n Zondag van Juni om 9 ure 's morgens in Klokke Roelandt. Hopende dat al de leden op post zullen zijn. Het bestuur. BRUGGE Bestuur Volksbond Daar er Maandag, 12 Juni, meeting is te Brugge, zal de gewone bestuurvergadering geen plaats hebben. Democratische Ziokenbond Brugge De vergadering van 't bestuur die op 11 Juni moest plaats hebben, is om gegronde redens verzet tot Zondag 18 Juni, 's morgens om 10 ure. Voor 't arrondissement Kortrijk KORTRIJK. Ontvangen uit Koitrijk o,85 fr. VICHTE. Ontvangen door Henri Derooet van <'cnige goed partijgenooten, 6 fr. ANSEGHEM. Omdat Charel wel tachtig duiven die hij in een jaar gevangen heeft weder geeft, 10 c. Omdat de demokraten zouden denken dat alle menschen broeders zijn, 10 c. Alles wordt in dank ontvangen bij Remi Vanderschelden te Deerlijk. BRUGGE. Omdat de democraten van Brugge zoo moedig werken met Priester Fonteyne 0,60 Omdat de meeting van Brugge in de Kelk zoo wel zal gelukken. o,3o LISSEWEGHE. Omdat de oude Sire niet en weet wie dit hierin stelt 0,40 Leve den ouden en ook de nieuwe Sire 0,10 HEYST. Eenige vrienden bewerken de meeting van Zondag en zijn verzekerd dat de groote zaal zal te klein zijn. 0.40 Omer Van Wynendaele APOTHEKER - S. Michielsslraat, 17, GENT (bij de Sl Michielskerk) Prijsvermindering voor de leden onzer bonden die het arrondissement Gent bewonen. Stoomkoffiebranderij ESSCHEN (grens) Fijn mengsel Nr i fr. 2.40 2 fr. 2.20 3 fr. 2.00 Echte Moka aan 3 fr. per kilo. Franco per 5 kilog. tegen terugbetaling. Brugsche samenwerkende Brouwerij GAMBRINUS ST. KRUIS (Brugge) Bier van i« kwaliteit tegen voordeelige prijzen. Over te nemen of te pachten eene uiterst welgelegene en zeer goedgeklante HERBERG, midden der stad Brugge, tegen zeer voordeelige voorwaarden en met gemak van betaling. Zich te wenden tot de brouwerij Gambrinus S,u Kruis, (Brugge.) Om dadelijk te pachten aan goede voorwaar den twee wel geklante HERBERGEN, gelegen in veel bezochte straten van Brugge. Zich te bevragen bij de brouwerij Gambrinus S««8 Kruis: (Brugge.) MENGELWERK. DOOR VIRGINIE LOVELING Figuurlijk stiet ze hem thans af, met gruwel voor zijn liefkoozing, zijn naderenden kus, dien zij niet had gekregen, met een gevoel van opstand en ontheiliging. Het was dat oog, dat bruin, bespiedend oog van mevrouw Agon, nu nog haar onderzoekend, haar gedachten peilend, dat hunne samenkomst ontwijd had. XVII. In 't midden van den nacht schrikte zij wakker Wat was er dan gebeurd Iets vreeselijks voorzeker, zij herinnerde zich eerst niet wat... Caloen afgezegd 1 Zij zette zich overeind in haar bed en keek in de haar omgevende duisternis... Het was een droom zeker, het kon niet waar zijn Caloen afgezegd I Het angstzweet maakte haar rug kalm, zij tastte met de handen rond dit was hare sprei, dit haar kussen, dit waren hare schouders I... Het was geen droom, maar hachelijke werk- lijkheid I Zij had hem afgewezen I dien moord had zij gepleegd, den moord van zijn en haar geluk I Aldus ontwaakt de dronkaard, die, door het geestrijk vocht bedwelmd, in woede ontbrand, een misdaad heeft begaan. Hij vraagt zich af, hoe 't mogelijk was, welke helsche macht zijn arm bestuurde en wat zijn beter ik met lamheid sloeg. De luitenant was gekomen met valavond. Oom Schaatse had hem antwoord overgebracht, 't ongunstig neen, dat hem verpletten moest. Hij kon het niet gelooven, hij drong aan om haar zelve te zien. Zij had geweigerd met hardnekkigheid... Waarom O, omdat zij van toen af aan reeds gevoelde, dat hem wederzien toegeven was een laatste opstand van haar eerste liefde... Hare eerste liefde 1 Hoe veel inniger, plot- ser, hoeveel dieptrillender was de aandrang van haar hart niet naar Caloen geweest Geen twijfel hier, geen half ontzag als naar een vader opziende, geen jaloezie, geen aarzeling. Met heel haar wezen werd zij als tot hem getrokken van 't eerste oogenblik. Ginds aan den wagen, waarop bij baar hielp, ginds op de heide, waar over zij samen hotsten, ginds op de duinen, waar zij samen zaten. Hoe broederlijk bezorgd was hij voor haar geweest, gedurende den nachtelijken tocht. En ook daarna bad ze hem van zich afgestooten. Welke ontschuldigiDg bestond er voor zulk een ondankbaarheid O dat haar hart vermorzeld was door de schrikkelijke ontknooping, verbijsterd ook haar geest, door 't onverwachte van den slag I... Hij had haar vergeven, zoodra het toeval hen weder samenbracht. Hij stak het vlam metje omzichtig weder aan, het met de hand voor tocht beschuttend. Stil, zwak nog laaide 't op, toen een ruwe adem het wilde aanwak keren en het onbehendig uitblies... Mevrouw Agon I wat moest die hier komen, met haar spot en hare dwingelandij En tante en oom met hunnen raad Waarom had men haar niet aan haar zelve overgelaten, waarom had men de ranken barer ontluikende min met vreemde bindsels aan hen steun willen be vestigen zij klisten zich van zeiven er aan XVIII. De tijd verliep. Hij kwam niet weder. Zij had het nooit vermoed, dat ze zijn uit blijven zoo diep betreuren zou. Zij was nu zoo gewoon geweest hem op gestelde dagen te zien. Zij kende zich zelve zoo weinig, zij meende dat ze onverschillig was voor zijn bezoek, het kwam zoo zekei steeds, toen ze 't verwachtte. Het was een droevig genot voor haar geweest ic stille melancholie weg te zinken, omvadend door den zwijgenden troost van zijn bijzijn te meenen, dat zij aan den doode dacht, terwijl zij naar den levende luisterde... Hem weer te hebben I Onmogelijkheid. Dezelfde koppigheid, die haar bem had doen afzeggen, maakte baar bet wederroepen onuit voerbaar. Indien hij zelf eens weigerde I Het bloed steeg haar naar 't hoofd bij de gedachte. Eentonig gingen de dagen voorbij, lang en ledig schenen baar de uren. En in de leemte van hare ellende zocht haar geest weder ver troosting bij Maubert. O, indien bij nog had geleefd, o indien hij haar weder ware l Maar neen, hier ook werd ze teruggestooten. Was hij niet bij een andere ginds omhoog, bij eene die meer recht op hem had dan zij zelve I Intusschen ging het dagelijksch leven zijn gang. De uren moesten doorgebracht worden opstaan, aan de tafel zitten, oom bet dagblad booren lezen, tante over de meiden hooren klagen Dit heeft de eene vergeten, dat heeft de andere verkeerd uitgewerktzij zijn ongehoor zaam, zij luisteren uiet als men iets gebiedt... Eglantine luisterde evenmiu, al nam zij er den schijn niet van aan, al knikte zij of schud de zij overeenstemmend het hoofd, naar gelang van de ondervraging of den toon i Hoe vindt ge dit Wat zegt ge hiervan De banaliteit der grieven, liet haar roerloos, koel voor tante's opsommingen. Een enkele gedachte helderde er zich voor Eglantine uit op Wat moet tante gelukkig wezen, zij die zwarigheid in zulk iets maakt I Zoo spoedig mogelijk sloop zij weg naar boven, op het kleine boeksalon met de twee loggia's, in elke straat uitzicht gevend. Daar stond, daar keek ze beurtelings naar de lange ledigte en de schaarsche voorbijgangers, of ze hem niet zag komen, hem den eenigen ver wachte, dien ze uit duizend herkennen zou. c Nu is het Zaterdag, nu is het Dinsdag... zal 't voor vandaag niet zijn En eindelijk Nu is het 't uur van zijn bezoek, zou hij er ntei aan denken Zou hij het niet betreuren ook Zij was er toe gebracht, dat het haar reeds tot leniging zou hebbeu verstrekt te weten, Ja hij baar niet gaosch vergeten bad. Hem eenmaal weer te zien 1 Dit werd haar groot verlangen, een obsessie van haar hart. Waar en hoe Zij wist het niet. Er zou eeu wapenschouwing plaats hebben ter gelegenheid van de verjaring des Konings, op negenden April. Tante was uitgenoodigd in een vriendenhuis om het dófilé te gaan zien. Indien ik medeging stelde Eglantine voor. Gretig werd het voorstel aangenomen, doch op het laatste oogenblik week zc terug zij ont strikte haar hoed, wierp dien op de tafel en begon te schreien Neen, ik kan niet I jammerde zij. Dan blijf ik ook, zei tante. Goede, oude vrouw, bezorgd en liefderijk I Eglantine was haar zoo dankbaar Ga, als 't u belieft, tante smeekte zij, in baar behoefte m alleen bet uit te mogen weenen. Neen, kind, neen I en tante bleef. Hoe lastig dat gesprek van toewijding Hoe hitter al die troost, over 't verlies van een niet meer betreurden doode I hoe weemoedvol en wrang het zelfverwijt van eigene ondankbaarheid I... Omtrent dien tijd las ze een boek, een meesterstuk heette het Maubert had het haar tijdens hun verloving eens medegebracht. Maar toen had ze zooveel te overdenken, van zooveel te genieten, zoo licht en wispelturig was haar geest, zoo egoïstisch elke aandrang, dat ze onverschillig voor 't wedervaren van anderen het niet eenmaal ter hand genomen had. Het stond nog onopengesneden op het rek tusschen andere boeken. Nu nam zij het er uit. Zij zat er mede aan 't raam. Zij keek er bestendig uit op, nn«r buiten, en toen zij een paar bladzijden gelezen bad, wist ze nauw waarover de inhoud liep. Neen, aldus ging het niet. Met den rug naar 't licht zou ze 't lezen. ft Vervolgt.)

Het Recht | 1911 | | pagina 3