Kiezing van Juni aanstaande TOLK DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ DE NIEUWE ZETELS r Vlamingen op Ons kongres te Sweveghem Arrondissementsbond Gent UIT ASTENE Zondag 7 Januari 1912 't Blad 5 centiemen 19" Jaar N" 1 HET RECHT Veor Qod en VolkI Alles voor Vlaanderen! Vlaanderen voor Chrlatual inschrijvingsprijs ssar Bslgenland Per jaai fr. 3.oo. Negen maanden fr. 2-25 Zes maanden fr. 1.75 Drie maanden fr. 1.00 voor buiten het land de vrachtloon daarbij. Hoofdopsteller H. PLANCQUAERT. Men schrijft in ten bureele van dit blad en bij alle postmeesters en bnevendrager:- Alles moet vrachtvrij gestuurd worden naar het burae! van het blad COUPUREREL BRUGGE AANKONDIGINGEN Bekendmakingen, per drukregel fr. 0.25 Reclamen, op de 4e bladzijde. 1 0.45 t 3e 1 o.fï Bijzondere voorwaarden voor notarissen, zaak waarnemers. Afs'ag voo'- herhaalde invoeging. Alle eerste Maandagen en derde Zon dagen der maand kostelooze raadpleging d x>r M. Hector Plancquaert, in Prins B oudewijn (markt) te Kortrijk, van 9 tot 1 x ure. GENT. Alle Vrijdagen van 1 tot 2 ure in den Nieuwen Boer, lokaal der West-Vlamingen op de Koornmarkt. EECLOO. Alle vierde Donderdagen der maand, van 10 tot 12 uren, kostelooze raad pleging door H. Plancquaert, voor werklieden, boeren en kleine burgers, In den Ossekop. DEYNZE. Alle tweede woensdagen, van 9 1 /a tot xi 1/2 ure voormiddag, te D eynze, In den Mexicaan, Gentstraat. EN DE De optelling is gedaan er komen 18 nieuwe kamerzetels bij een te Oostende, Roeselare, Gent, Dender- mondeT urnhoutT ongeren- Maaseyck Mechelen, Luik, Leuven en Bergen twee te Antwerpen en te Charleroi en vier te Brussel. Ditmaal hebben de katholieken geen kans gehad. Hadde de provincie Luxem burg eenige duizende inwoners meer gehad, de 18* zetel viel aan 't arrondis sement Virton-Neufchateau en moest aan de katholieken komen, nu komt hij toe aan Bergen en is een zekere zetel voor de socialisten. De verdeeling dezer achttien zetels maakt ook den val van 't ministerie in Juni aanstaande omtrent zeker.Van die achttien zetels zijn er 9 die zonder de minste kans op verlies aan de oppositie toekomen. Oostende, Mechelen, Leu ven, Bergen, een te Antwerpen, twee te Brussel en twee te Charleroi. Doch buiten deze g zekere zetels zijn er ver scheidene die bijkans zeker in handen der oppositie vallen, namelijk de zetel van Turnhout, de tweede zetel van Antwerpen en een derde zetel voor Brussel zouden door de tegenpartij kunnen gewonnen worden. Zelfs voor den zetel van Gent zal het afhangen van 't politiek beleid der liberalen en socia listen die hem niet kunnen veroveren, en van .den anderen kant een zeker overschot van stemmen hebben om den zetel van Gent aan de katholieken te ontnemen en naar de demokraten te doen overgaan. Te Antwerpen hebben liberalen en socialisten slechts 615 stemmen te kort om den tweeden zetel op de katholieken te veroveren nu de gemeentekiezingen hebben bewezen dat de katholieken in 't Antwerpsche kolossaal zijn achteruit gegaan. TurnhoutDe katholieken hadden 38.700 stemmen en de liberalen 8.200. Het vierde deelcijfer der katholieken is dus nog iets hooger dan het getal stemmen der liberalen, doch het schijnt dat er de liberalen daar 1200 stemmen zijn ontfutseld. Als dit zoo zou zijn ware deze zetel zonder den minsten twij fel voor de katholieken verloren. Brussel 4 nieuwe zetels. De oppo sitie gaat hier gewoonlijk bij iedere kiezing met 20.000 stemmen vooruit en de katholieken met 10.000. Ten minste 2 zetels komen zonder twijfel aan de oppositie, doch 't is zeer gemak kelijk mogelijk dat een derde zetel door de oppositie gewonnen worde. Daarenboven zijn er drij arrondisse menten waar de katholieken een volks vertegenwoordiger kunnen verliezen te Doornijk had de oppositie nog 1200 stemmen te kort om een zetel te ont nemen aan de katholieken. Doch bij iedere kiezing doen de liberalen en socialisten een voorsprong van 3ooo 3,5oo stemmen. Dus als de bisschop en kloosters geen millioenen opofferen is hier een zetel waarschijnlijk verloren. Te Brugge is een ommekeer van 1400 stemmen voldoende om aan de katholieken een zetel te ontnemen ten.j voordeele der vereenigde oppositippar ib tijen. Nu de kiezing van Brugge en** Thourout heeft bewezen dat er reeds meer dan acht honderd stemmen gewon nen waren. Eindelijk te Soignies ook zit de tweede katholieke kandidaat niet heel en gansch vast. In alle geval zelfs indien de katho lieken nog twee stemmen meerderheid behielden 't geen niet waarschijnlijk is j hun rijk is uitna Juni zullen zij min- stens 70 a 80,000 stemmen minderheid hebben in het land. In die voorwaar- den zal het onmogelijk zijn voor hen het bestuur te bewaren 't waarschijn- lijkste is dat we na Juni een ministerie van zaken zullen hebben, ten ware, dat het de liberalen en socialisten mede- slceg en dat zij eene meerderheid van zes of acht "stemmen konden bekomen, 't geen wel niet zeer waarschijnlijk maar toch goed mogelijk is. H. Pl. Vlaamsch volk, schaart u onder 't vaandel der christen democraten Wie heeft er voor u pensioen gestre den Wie verdedigt u tegen deze die u verdrukken Wi® verdedigde de kJ.cinc bediendex», de boeren, de werklieden in de kamers? Pastoor Daens, Pieter Daens, advokaat De Backer. Wordt vrije mannen en volksgezinde mannen, uwe partij, uwe eigene partij moet gij hebben waar uwe belangen op den voorgrond staan en niet deze der- groote rijken lijk bij de liberalen en de katholieken. Vrije, deftige, krachtig strijdende menschen moet gij worden. Dat zult gij als ge deel maakt van de christen volkspartij. Op boeren, bur gers en werklieden, op voor de christen democraten, door hen zult gij vrij wor den en goede wetten bekomen. Kaproen. EN HET blad met name VOLKSRECHT - Het centenblad met name Volksrecht dat nu, sedert Debunne in de Kamer zit, aan 5 centiemen wordt verkocht en dat het eigen aardig genie bezit briefwisselaars en corres pondenten te scheppen bij de macht, die allen met dezelfde pen in den zelfden inktpot dop pen heeft nu van zijn genial schepsel van Sweveghem eene verslag gekregen over ods kongres aldaar. Sweveghem wierd waarschijnlijk gekozen, zegt de opsteller van Volksrecht omdat de kandidaten der christene volkspartij zooveel stemmen behaalden, dank aan den steuu van liberalen en socialisten. De demokraten hebben dus hun schoon getal stemmen te danken aan den steun van liberalen en socialisten zeggen wij eerst en vooral dat de liberalen van Sweveghem in den 11. gemeen- tekiesstrijd rechtveerdig en eerlijk gehandeld hebben met eenvoudiglijk hunne kiezers aan te 1 zetten voor de oppositie te stemmen. I Daartoe zijn alle liberalen niet bekwam, niet verdraagzaam genoeg. Wat den steun van de socialisten betreft, deze hebben niets anders gedaan dan gejam merd en geweeklaagd omdat zij geene kandi daten vonden om eene socialistische lijst te j vormen hadden zij kandidaten gekregen zij stelden eene socialistische lijst voor om de democraten drie werkmenschen van Sweve ghem te bekampen. En zulk volkske komt spreken van afbrekerswerk, van stokken in de wielen-stekers enz... En als zij den bijval der kristene democraten niet kunnen beletten en er nijdig moeten staan op zien, dan zouden zij zich willen doen doorgaan voor de goe jongens aan wien de democraten steun te danken hebben. Te Moen en Deerlijk hebben zij hunne steun aan de demokraten r iet gegeven daar hebben zij al hunne macht en hun gezag gebruikt voor hunne eigene partij. Te Moen behaalden zij 10 (tien) stemmen en te Deerlijk, waar zij verbond si|)ten met de liberalen, kregen zij de helft van c-.'; stemmen die de liberalen vroeger alleen be- Vwamen.Te Harelbeke van het zelfde laken een 'ctoelr, ziedaar.'t gevolg van den steun der so- crïlisten 1 Danke mijnheers, gij moogt uwe steun voort aan de liberalen geven. Ér waren een paar dozijnen afgevaardigden naar ons Kongres gekomen, zegt de schrijver van Volksrecht. Hieruit blijkt dat de schrijver van verre noch van bij de opkomst gezien heeft. Hoe het ook zij de inrichters van dit Kon gres zijn uiterst te vrede en mogen zich ver heugen over de goede opkomst der partijge- nooten van ons arrondissement, over den strijd lust waarmede zij bezield zijn, alsook over de goede besluiten en den goeden indruk die het Kongres heeft nagelaten. De opsteller van Volksrecht vervolgt Wij weten niet juist welke besluiten er genomen werden doch M. Plancquaert zal zon der twijfel medegedeeld hebben dat hij in 't vervolg zijne kandidatuur niet meer stellen zal in ons arrondissement, dat de opvolgende klop pingen hem de keel uithangen en hij besloten is bij de eerstkomende verkiezingen te Gent op te treden om stokken in de wielen i e steken en het mandaat van een oppositielid in gevaar te brengen gelijk hij te Kortrijk beproefde met gezel Debunne. Wij zullen aan de nieuwsgierigheid en het verlangen van Volksrecht om de genomene be sluiten te kennen, niet voldoen; Volksrecht zal moeten een beetje geduld aan den dag leggen en op tijd en stond de uitvoering dier besluiten afwachten. Doch wat betreft de kandidatuur van Hector Plancquaert zullen wij hem onmiddelijk gerust stellen. Mijnheer Plancquaert heeft zijne bijzondere hul'ty<5i» wjt," Uaodi«io.t«i^xr toet*eefcaa.n aan Gent vooi dé kiezing van 1912, doch dat onze tegen strevers van 't arrondissement Kortrijk voortaan van M. Plancquaert zullen verlost zijn, daarop moeten zij niet rekenen. Ware H. Plancquaert nen socialistische advokaat-plaatskenszoeker hij zou desnoods reeds tien keeren van kazak veranderd hebben om des wille van het plaatsken, doch zijne hardnekkige standhouding in de verspreiding der vrije kristene demokratische gedachten bewijst dat zijne princiepen alleen den leid draad zijn van zijn kloekmoedig strijden. De socialisten kunnen in hun leger niet op zulke mannen wijzen. Stokken in de wielen steken, het mandaat van een oppositielid in gevaar brengen, dat zal voortaan het aria zijn dat verdraagzame (1?!) roode broeders van Gent zullen aanheffen tegen de democraten Dat kan ons niet treffen, enkel kunnen wij medelijdend de schouders ophalen voor een kiezerskorps dat tot verleiding zou vatbaar zijn voor dergelijke argumenten uitgaande van mannen en eene partij die in 1908 al zijne macht afzond op het arrondissement Aalst, waar zij niet de minste kans bezaten een ge kozene te krijgen, om den Kamerzetel der kristene democraten te doen overgaan in han den van de katholieke bewaarders. Volksrecht schijnt bang dat een werkman de eerste plaats zal bekleeden op de lijst der kristene democraten in 't Kortrijksche. Wij kunnen 't Volksrecht hier niet gerust stellen wij wenschen dat zijne hertkloppingen niet tot een bloedopdrang aanleiding geven want de democraten zijn vast besloten geen vinger breed te wijken voor de socialisten, zoo min als voor de katholieken en liberalen. De strijd der kristene democraten zal niet verlamd zijn in 1912 niet tegenstaande H. Plancquaert zijne bijzonderste krachten zal wijden aan het arrondissement Gent. Welke benamingen zullen de socialisten nu uitvinden tegen dien werkman kandidaat in de plaats van rijke advokaat, advokaat werk- volksverdeeler enz... benamingen welke zij nu zullen moeten overlaten aan de Gentsche rooden R. Vanderschelden. I Wij doen een vurigen oproep tot al onze partijgenooten, om op 2e zondag van Januari (zondag aanstaande) talrijk op te komen. Wij verwachten dus talrijke leden om 21/2 ure in ons gewoon lokaal Toekomst straat, Gent. Allons jongens, komt moedig op. De strijd is reeds aangevangen, doch we moeten er nog meer vuur in steken. Allen op uw Gentsche vrienden wachten u. H. Planquaert. DEINZE Ik zal op uwe vergadering aanwezig zijn, heden zondag, 7 Januari. H. Planquaert. De kasteelheeren en grondeigenaars van Vlaanderen hebben hier nog eens getoond wat voor een hart zij hebben. De laatste dag voor Kerstdag, op den laatsten knip, zag men hier nen deurwaarder de gemeente langs alle kanten doorkruisen tien tot twaalf menschen werden bezocht en vernamen op den laatsten oogenblik dat zij hun land ontnomen waren. Wat hadden die menschen misdaan Betaalden zij niet Lieten zij hun land vervuilen Neen, die menschen hadden ofwel durven gebruik maken van hunne burgerlijke rechten de eene hadden de stoutheid gehad zich te durven voorstellen aan de kiezers de anderen werden verdacht voor die menschen gestemd te hebben. Jamaar, zult ge zeggen, die menschen waren misschien vijanden van Kerk en godsdienst In 't geheel nietverschillende van hen zijn veel beter christenen dan deze die medeloopen met de officieele katholieken allen zonder uitzondering waren veel deftiger en treffelijker dan onze onderpastoor zelve. Ziedaar 't groot schelmstuk door die mei- schen bedreven Daarom moeten zij broode loos gesteld worden en geruineerd 1 O groote katholijke menschenliefde! O katho lieke edelmoedigheid I Dwingelanden dat zijn zij dwingelanden die 't volk als slaaf onder den hiel willen houdendwingelanden die voor België voorbereiden wat er in Vrankrijk reeds is gebeurd. Landbouwers van Astene, trekt de les uit dit voorbeeldgij moet den kost winnen voor die rijke leeggangers, die uw geld verbrassen in groote steden, we weten wel hoe. En daarmeê zijn ze nog niet tevreden dat stuk grond moet nog dienen als keten van uwe verslaving. Niet alleenlijk moet gij de heeren den mond open houden, gij moet nog hun slaaf zijn. Gij hebt eaen recht, op vrijheid gij hebt geen recht eigene gedachten te hebben gij hebt geen recht van vrij te spreken De waalsche werkman mag dathij durft in kiezingen tegen de rijke kapitalisten stemmen de fransche boer, de fransche werkman mag dat, ze hebben het verstand gehad die mannen te verpletteren. Gij, vlaamsche landbouwers, wat zijt gij De knechten der heeren, de slaven die voor hen moet zwoegen en 't hoofd tot in 't stof bukken voor het nuttelooste en het redelooste ras dat in België bestaat groote katholieke grondeigenaars, de katholieke kasteelheer. Ge zijt een treffelijk man wat geldt dat in f Vlaanderen. Wees sloeber en van de kliek en geef dan maar slechte voorbeelden die op uw gemeente schandaal verwekken en al de kinders op korten tijd leeren wat ze slechts tien jaar later zouden moeten weten, dan blijft gij een held dan buigt iedereen voor u en groet u j diep. Doch treffelijk en vrij wordt in Vlaanderen geruineerd. Ge zijt een goede christen, doch ge wilt vrij c zijn, dan zijt ge tienmalen verdoemd. Wees kazakkeerder, help nu de vrije men- i schen verdrukken, 't Geeft dan niet dat ge i vroeger op pastoor en paters uitvielt en dat uw geloof drij punten onder zero staat, ge zijt van de kliek en dat is meer waard dan alle christe- lijke deugden. 't Hoofd bukken, zwoegen, knielen, dat moet de vlaming omdat hij laf genoeg is om de rijke behouderspartij, de partij der groote j grondeigenaars, der bloedzuigers van de land- bouwers, der dwingelanden van Vlaanderen, die f ons volk tot voorwerp van verachting gemaakt hebben voor andere landen, door zijne stem te steunen I Vlaamsche landbouwers maakt u vrij 1 Waarom kunt gij een langen pacht niet bekomen lijk de Iersche boeren Waarom woont gij niet vrij op uw hof lijk de Iersche boer die niet van zijn hof mag verjaagd worden zonder wettelijke reden Omdat gij zelve uw vijanden sterk maakt. Wat zijn de rijken van Vlaanderen zonder u Niets, niets. Gij zijt de meesters, als gij wilt, dergene die u slaven willen maken l Bevend zullen ze voor uwe voeten kruipen als gij u boven hen durft stellen. Zonder de vlaamsche buitenmenschen worden de groote heeren hier uit het land verjaagd en door die heeren en hun meêloopers laat gij u vertrappen. Alle vrees van kante, jongens goed door gewerkt iedere stem gewonnen voor de demo craten is eene ziel gewonnen voor de vrijheid en voor Vlaanderen. Wij willen geen godsdienst als middel van verslaving en als steun voor de onrechtvaar- digen lijk de katholieke bewaarders wij willen een godsdienst van recht en vrijheid recht en vrijheid zoowel voor den armsten huttebewoner als voor de dwingelanden en tyrannen van Vlaanderens kasteelen. Van der Leien. Aan de landbouwers en werklieden Ziehier uwe tien geboden, kunt gij ze niet, dan wordt uw land ontnomen

Het Recht | 1912 | | pagina 1