Meetings VICHTE poÏÏtiS Brood voor 't Volk! Geen beter Boekje Gij zult uwen heer en meester (huisbaas of landheer) beminnen boven alles. Gij zult uwen heer verklaren dat gij zijn nederigen slaaf zijt. Gij zult voor uwen heer of zijne lakeien kiezen 4. Gij zult u zwak toonen als vlaamsche boer, tegen uwen franschen meester, die uw volk en taal veracht, maar die uwe vlaam sche centen eert. 5. Gij zult in 't zweet uws aanschijns, uw droogen brood verdienen, en het nutten met vrouw en kinderen, en zeggen, het vleesch is voor de rijken. 6. Gij zult niet morren, wanneer u zaaiet, gij niet en maait. I Als die menschen zelve te werkzaam of te bekwaam zijn om het hun tegenstrevers onmo gelijk te maken ze te ruïneeren dan neemt men zijn toevlucht tot kleine plagerijen en kleine processen. Over eenigen tijd liepen twee honden los, van twee verschillende eigenaars, een dezer honden beet nen haas dood deze loopen er hier dik, worden goed beschermd en eten goed het koren en de vruchten der boeren af. Gezien er hier enkel een toeval was, dat d:e honden niet losgelaten waren noch in 't veld J gejaagd om wild te vangen, zou elk redelijk en niet wraakzuchtig mensch zoo een feit onop- in al zijne kuiperijen. De Zwarte Kaproen. gemerkt laten voorbijgaan. Doch een der twee honden behoorde toe aaneen lid der tegen- 7. Gij1 zulMaiet knorren, wanneer uwe vruch- 5 partij. Natuurlijk 'twas zijn hond die't feit ten worden afgeëten, van hazen en wilde 5 moest bedreven hebber en vandaar onmiddel- konijnen, want uwe heer en meester moet lijk proces er zich mede vet mesten, cu die beestjes Ziedaar de hooge politiek gevoerd door onze moeten goed verzorgd worden. 5 fameuze katholieke dorpsdwingelanden 1 Al 8. Gij zult geen valsche getuigenis geven, maar wie vrij is en voor hun onbeduidendheid met uwen heer en meester vleien als de laagste in 't stof kruipt, moet het maar uitboeten, platbroek, en hem zweeren dat al hetgeen En nogthans er is beter werk te verrichten gij overdraagt, waarheid is. dan menschen te plagen. Terwijl op al de 9. Gij zult uwen evenaaste die goed christen andere gemeenten jaarlijks aanzienlijke gedeel- is, in 't openbaar voor geus uitschelden. j ten der wegen gekasseid of met grein gelegd 10. Gij zult uwe slavelijke ketenen niet trachten wordqp, polsen en pletsen de menschen hier te breken maar als laat uwen heere dienen maar altijd voorts door den modder. In ete* redigheid der lengte der wegen hebben wi hi hei meest gegreinde boerenstraten. Immers de automobiels moeten langs daar niet voorbij rijden 't geen in zeker opzicht eene groote j gerustheid is voor de boeren die dochters heb i ben. De vreemde mijnheers zullen dan des nachts niet voor hun huis komen toeteren en de boeren zullen hun lieve schepsels riet aan den pikkel der tafel moeten binden opdat ze niet zouden wegloopen. En zouden ook zekere katholieke heeren niet beter hun werkvolk betalen Die mannen loo- i pen altijd hoog op met hun almoesen en goede werken 't beste wat men voor den werkman kunne doen dat is hem genoeg betalen opdat hij geen almoes noodig hebbe. En hierin ook ligt een der redenen van den haat der katholieken tegen de tegenpartij. Niet zij, geven hooge loonen, maar hun tegenstre- vers. Van daar de erkentelijkheid van veel werkmenschen die geld verdienen en tezelver tijd vrij zijn en zich in niemand moeten ge- neeren. En ziedaar nog iets dat ons kleine dorps- dwingelanden niet kunnen verkroppen. Zeker, ze hebben de meerderheid, maar hoe Dat ze eens van hun getal stemmen deze afnemen van deze die van den krijg moeten leven, van deze die afhangen van kerk en klooster of door land en huis gedrongen zijn, wat zou er hun nog overschieten Waarschijnlijk zeer weinig. Dit weten de behouders de vrije onafhankelijke menschen zijn verre van 't grootste gedeelte met de tegenpartij en dat gedeelte is reeds zoo sterk dat men er rekening moet van houden en dat men niet meer lijk vroeger de banden vrij heeft om met de gemeente te doen wat men wil. v. En daar ligt de groote oorzaak van den haat en den nijd jegens deze die durven oppositie maken op ons vroeger zoo verslaafd Olsene. Doch ze bedriegen zich, indien ze denken dat wat plagerijen dien strijd zullen doen op houden. Wel integendeel, en we zullen het zekeren dag wel eens zoo ver brengen, dat de meerderheid vaD onze bevolking zal kunnen naar waarde schatten, hoe verheven en schoon het is een vrij en onafhankelijk mensch te zijn en hoe laag en vernederend voor menschen te buigen, die misschien wel rijk zijn doch op al ander gebied verre beneden den kleinsten bur ger van de gemeente staan. Cies Van Houttegem. De socialisten geven hier gedurig staaltjes van hun belangstelling voor de sterke vereeniging der werklieden. Sedert lange jaren bestaat er in Waarschoot eene vrije vakvereeniging, deze werd niet ge sticht door socialisten, maar wel door christen werklieden. Haar bloei had ze te danken veel meer aan de werking van onderpastoor Vanden Abeele vroeger en aan deze der democraten. Deze vereeniging had nooit een politiek doel noch een politiek uitsteekberd. Zij wilde vereeniging van alle werklieden, van welke gezindheid ook, eendracht en eenheid onder de werklieden van Waarschoot. Ook nooit tot voor eenigen tijd werd in de vereeni ging een woord politiek gesproken. De belan gen der werklieden alleen dienden tot onder werp en 't zou moeilijk geweest zijn voor een toehoorder van te raden of deze die 't woord voerden, katholiek, liberaal, socialist of kristen democraat waren. Buiten de vakvereeniging natuurlijk was elkeen wat hij wilde en maakte propaganda lijk hij wilde. Dat is hier sedert nen tijd veranderd, meer en meer begint hier de klok politiek te slaan tot groote misnoegdheid van veel leden. Som mige rooden, die veel meer inzitten met hun politieken winkel waaruit de kopstukken zoo veel persoonlijk profijt weten te trekken, geven hun maar af van socialen en van dompers dat het een plezier is. We zijn geen domper en we bestrijden ze zelve, doch wij zeggen dat komt in ons vak vereeniging niet te pas. Het socialismus noch min. Wij willen onze vakvereening vrij en sterk; de socialisten zoeken ze aan den band te leggen van Vooruit en ze te doen dienen als strijd middel tegen andersdenkenden. Wat moet het gevolg zijn Verdeeling en verzwakking der werklieden, moedeloosheid bij veel strijders en weldra strijd tusschen werklie den op een terrein, op hetwelke allen het eens kunnen zijn, de vakbelangen. 't Is altijd 't zelfde liedje met die kerels. Hun mond stroomt over van woorden van liefde voor het volk geen onderscheid tusschen werklieden, allen hand in hand. En de eenheid eens verworven, onmiddelijk smijten zij het moeielijk opgebouwde werk van anderen in stukken om hier of daar met een brok te kunnen wegloopen. De roode kopstukken hier lijk overal zijn slechts uit op persoonlijk voordeel. Het welzijn van den werkenden stand is ondergeschikt aan hun eigenbelang. Eerst uwen winkel, zeggen zij, dan de werk menschen Ziet men ze nu reeds niet al hun vroegere princiepen stillekens in den hoek ste ken om aan eenige ministeriëele zetels te gera ken Ziet men Anseele 't volk niet opjagen tegen de Vlaamsche Hoogeschool, tegen 't belang van 't vlaamsche volk zelve om in de gratie te staan der Walen en niet door hen verstoken te wor den als de ministeriëele zetels zullen moeten verdeeld worden Ikzucht en eigenprofijt bij middel van 't volk, lijk voor de oude bewaarders bij middel van den godsdienst. 't Is altijd 't zelfde bij die mannen. Doch die zou wel kunnen tegen de roodjes uitkeeren, de kiezing van October heeft bewezen dat ze hier juist niet hoog aangeschreven staan, 't Is niet te verwonderen ook als men hun daden hier op Waarschoot eens nagaat en toetst aan het waar belang der werklieden. Een Wever, Verleden Zondag hadden wij eene schoone vergadering. Verscheidene vrienden van Zomer- ghem waren opgekomen en veel nieuwe leden werden ingeschreven. Als we goed werken kan onze bond Waarschoot-Zomerghem gemakke lijk honderd leden tellen, nog voor de kiezing. Bijzonderlijk nog als men denkt aan die schoone cinema-vertooning die zij hier deden opvoeren en waar er zoodanig veel volk was en waar het zoodanig dreumde dat vele jonge dochters de knoppen van hunne blouzen ge trokken waren cn met schaamte mochten naar huis keeren 1 Wel is waar was de iDgangsprijs niet te hoog maar wat men daar te zien kreeg was ook niet te straf zedelijk. En nu, over drie weken was er een concert, zooals men het noemt dat ook veel te wenschen liet. Ook was het als eene uitdaging tegenover hunne loon slaven, zij deden de gendarmen komen om te toonen aan de vreemdelingen dat het volk van Vichte op zedelijk gebied veel te wenschen laat om te doen gelooven dat het volk van i Vichte bekwaam was onlusten te verwekken, juist zooals zij te werk gingen, toen gij eene kleine verbetering van loon vroegt. Ja, weest gerust vrienden, die weversbond zal u nog meer leeren als gij voort kontent blijft. In 't jaar 1912 is het kiezing voor de wet gevende Kamers. Denkt, vrienden dat gij uw recht bezit in 't geheim te stemmen en stemt dus allen voor de kristene volkspartij, de eenige partij van recht en vrijheid, van vrede en welvaart. H. Deroost. OOST EECLOO.— Op Zondag, 21 Januari, meeting om 4 1 [2 ure ter Herberg van De Buck, te Oost Eecloo. Spreker H. Plancquaert. GENT. Op Zondag, 28 Januari, groote meeting aan 't Arsenaal te Gentbrugge (Gent), om 3 i[2 ure namiddag.Locaal zal later bekend gemaakt worden. Sprekers De heeren Heetor Plancquaert en Octaaf Van Schaemelhout. Het jaar T911 is ten einde. Een nieuwjaar is begonnen. Wij demokraten, hebben goed en op eene eerlijke wijze gestreden voor ons recht en ons brood. Niet op de manier zooals onze katholieken het doen, met bedriegingen en met broodrooven, met schoone beloften en daarna de lasten op onmenschelijke wijze te verhoogen zoodanig dat er geene enkele gemeente bestaat waar het arbeidende volk, de werklieden, de landbouwers, de neringdoeners zooveel moeten betalen, niettegenstaande al de groote fortuinen die zich op Vichte bevinden door het werkvolk bijeen gebracht. En bij het zien hoe het werkvolk hier wordt uitgebuit moet men verwonderd staan over zijne bijblijvende onverschilligheid. Onze rijke heereDfabriekanten hebben nu een kristen weversbond gesticht Een kristen syndikaat zult gij denken Neen neen, een bond die ten klaarste bewijst dat het is om alles te doen draaien naar hun gedacht. Daarin heeft geen enkel werkman iets te zeggen; zelfs daarin mag er geen spraak zijn van werk- liedenbelangen, van loon en werkvoorwaarden. 't Is enkel dit i5 centiemen per maand uitleggen in de hand van den baas en dan eens mogen eten en ferm drinken. Dat is beter dan in een sijndikaat zijn zegt mijnheer de fabriekant in een sijndikaat moet gij ten minste 15 centiemen per week betalen en gij moogt dan nog niet eens uwe kraag vol drinken. En de werkmenschen bedeesd, goedzakkig, leggen onze vrienden van Eecloo leggCn 't hoofd in den schoot I Zij durven niet j hand aan 't werk Er zitten daar anders 11 Wanneer ook eens de hand aan 't werk Er zitten daar j anders 11 demokraten genoeg, doch ze zitten verscholen Zeker is 't beter, werkvolk, dat gij zoo ge- 5 in 't donker. willig kontent zijt maar 't is voor de fabrie- v kanten dat het beter is. Gij zult zoo altijd UIT OLSENE mogen kontent blijven met hetgeen zij u willen Onze kleine dorpsdwingelanden kunnen het En dat noemen de heeren een kristen wevers- nog altijd maar niet verkroppen dat iedereen bond, zonder dat hij in werkelijkheid of in onder hun juk niet plooien wil. Alle mogelijke schijn kristen of volksgezind is. DEINZE Op Zondag, 7 Januari, in den Mexicaan, bij Michiels, in de Gentstraat 20, om 5 1/2 ure namiddag, vergadering van den kautonalen bond van Deinze. MOUSCROEN Vergadering voor den propagandeclub, op 204 Zondag van Januari, om 9 's morgens in Klokke Roeland. Vrienden komt allen op naar de vergadering daar zij belangrijk zal zijn. KORTR1JK De eerstkomende algemeene vergadering van den A. B. zal gehouden worden op Zondag 21 Januari, om 9 142 ure voormiddag, ten hoofdlokale Prins Boudewijn, Groote Markt, te Kortrijk. Nogmaals wordt er op eene drukke opkomst gerekend, en alle afgevaar digden der Bonden dienen op pest te wezen Op de wijze van Qiiatrecht. Door brave politiekers Wordt Vlaaudren teer bemind Zij dragen 't in hun harte Het is hun troetelkind 1 Zij zeggen tot den Vlaming Mijn oude trouwe vriend Gij zult toch voor ons stemmen, Wij hebben 't goed verdiend I En de Vlaming, d'arme duts, Die verliest ervan de kluts. Maar toch ziet g'op zijn gelaat Dat die haring niet meer braadt I Het vrije avistotje Geeft ons een warmen poot, Hij gaf ons, zoo hij 't waagde, Uit liefde wel een toot 1 Flamand de coeur, dat ben ik 1 Zoo spreekt de liberaal. 'k Geloof het a, denkt de Vlaming 't Is slechter nog dan Waal. n De Geus, dat is de vijand 1 a Vertrouw dien kerel niet, a Hij is een logebroeder a En brengt U in 't verdriet. Kies mij, ik zal U leiden a Zoo spreekt de katholiek. En trekt terzij een oogsken 't Is alles maar taktiek 1 a Mijn lieve Vlaamsche broeders a Roept nu de socio, Gaat gij dien domper volgen, Of wel dien aristo a Zoo gij voor mij wilt stemmen, a Dan hebt gij niets te kort 1 a Zoolang, denkt hij in petto, De Waal niet kwaad en wordt. Maar eens tcch zegt de Vlaming Mijn beste liberaal, a Mijn brave katholieken, En ferme sociaal, Gij vraagt mij om te doppen, a 't Is goed, 'k vergeet het nie, a Maar als 't op doppen aankomt a Dan weet ik wel op wie 1 a Want de Vlaming, d'arme duts Is niet langer van zijn kluts. En zoo is het dat het gaat Als men taal en volk verraadt 1 Vox populi, vox Dei De stem van liet volk is de stemme Gods. Zij is de stemme Gods omdat zij steeds weerklinkt voor meer reclit, voor meer brood De stem van 't volk weerklinkt ook in Brugge. Gij, heeren bewaarders, wilt die stem niet hooren. Dat is uwe gewoonte. Doch denkt niet dat die stem zal zwijgen. Denkt niet, heeren rijken van alle geur en kleur, dat gij die stem zult smooren of smachten Alle macht komt uit het volk. Niets weerstaat eene beweging uit het volk komende. Daar was ook een tijd dat het volk zijn recht van stemmen eischte. Donderend wêerklonk die stem gansch de lande door Doch gij, bewaarders, verwaten en ver waand, steunende op de macht uwer soldeniers, rekenende op de geweren uwer gendarmen, staat makende op uwe ge dulde burgerwachten,gij ook wil- det dan die stemme niet hooren. Meer nog, gij de verdedigers en steun pilaren van altaar en kerk, gij de recht- veerdigheid in persoon, wildet die Btem- me wurgenin 't bloed. En nogthans vox populi, vox Dei, de stemme van het volk is de stemme Gods. En dan zijn te Leuven gevallen die martelaren, doodgeschoten door u, omdat zij eischten het recht van mensch te zijn, het onbetwistbaar recht van stemmen Die vlek zal altoos op u kleven en al het water der zee is niet bekwaam ze af te wasschen. Toch hebt gij, bewaarders, moeten toe geven. De stemme van 't volk heeft geze gevierd, het volle mag stemmen. Binnen kort zult gij nogmaals moeten toegeven, het volk zal dan zijn volle recht verove ren, moeilijkheden worden hier de menschen aan gedaan, die de ongemeene pretentie hebben in hun eigen land het recht te bezitten zich in eene kiezing voor te stellen. Wat moet die naam van kristen toch ge bruikt en onteerd worden voor en door die valsche rijke huichelaars om werkmenschen uit te plunderen en te bedriegen voor de verspreiding der christen democrati sche gedachten of het werkje ONZE STRIJD van priester Fonieyne. Vraag het aan den drukker C. Moeyaert Coupurerei te Brugge. Een exemplaar kost 10 centiemen. Hier in Brugge klinkt ook de stem van 'tvolk. Op 15 en 22 October beeft het volk gesproken. U en uw kraam heeft het stuk geslagen. Het arme werkende volk heeft gestemd voor de Volkspartij. En nogthans gij bezit alles, heeren bewaarders. De katholieke bewaarders hebben nog den Godsdienst op den hoop toe. Gij bezit geld, gezag, invloed. Gij zijt eigenaars, gij kunt dwingen. Gij de groote, de rijke, de sterke, de heilige, gij bewaarders van alle geur en kleurgij zijt geklopt door arme jongens. Wij werkers en strijders der Volkspartij hebben maar onzen moed en geestdrift, onze pen en woord. Wij de opschoten van jongens, de droomers, een deel schuimwat krapulehebben u, de achtbare rijke conservateurs overwonnen. WAAROM Omdat wij spreken en schrijven de wil en stem van 't kleine volk. Onze pen is de herleving van Brugge ons woord is Brood voor 't Volk Integendeel omdat gijheeren bewaar ders, naar de stem van 't volk niet luis tert, dat brood vraagtomdat Uwe. pen ishet behouden van 'tdoode Brugge en uw woord uwen porte monnaie. DAAROM hebt gij den klop gekregen. Ik herinner mij nog zoo goed onzen strijd en onze meetingen. Die schoone meetingen zoo grootsch zoo prachtig zoo indrukwekkend Ik zie daar nog die honderde zwoegers voor ons staan. En als wij spraken over recht en brood, dan begonnen de oogen te glinsteren. Toen wij hen aanzetten den kop te rech ten, fier en vrij en vrank, niet meer dee moedig en slaafsch te buigen maar mannen te worden...., dan straalden die oógen van vuur en wilskracht. En als ik Brugge daar voor hen afschil derde, met zijne hongerloonen, zijne ongezonde werkmanswoonsten, zijn zuur en leed en weê en ellende.zijne 120,000 weekabonnementen 's jaars die op een ander het stuksken brood voor vrouw en kinders moeten verdienen...., Brugge die doode en het zoo kostelijke Zee-Brugge, dat daar doodsch en verlaten ligt, omdat de bewaarders hunne stampvolle coffre- forts niet willen openstellen om fabrieken te bouwen, omdat zij liever eene bede lende hand hebben dan eene schouw op eene fabriekdan trilden de toehoor ders van verontwaardiging. En als wij dan voor hunne oogen Antwerpen, de kloeke vlaamsche stede tooverden, met haren handel en wandel, haren groei en bloei, hare dokken en pakhuizen, hare magazijnen en fabrieken, hare werkhuizen en nij verheidsgestichten als wij het oude Brugge afschilderden ten tijde van Breidel en De Coninck, met zijne hansa en kooplieden, zijne 200,000 inwoners, zijne pracht en macht...., dan voer er een nieuw leven door de aanhoor ders. Ja, Brugge zou herleven, herworden, herbloeien, de bewaarders moesten aan de

Het Recht | 1912 | | pagina 2