Burgers bedankt uwen burgervader In 't kamp der bewaarders Politiek en Vakvereeniging Middelbare school voor knechtjes Een hertroerend Adieu i NIEUWJAARBRIEF Een tweede brief JORIS DE C0N1NCK Drinkt Dekonincks koffie Partijgenooten „eest en verspreidt ons blad deurer moest handel komen nijverheid, en zij zouden brood hebben. En zij de zwoegers en het werkende volk hebben hun woord gestand gehou den. Zij hebben hunnen plicht gedaan. Op 15 en 22 October hebben alle be waarders moeten bestatigen dat 't volk van Brugge herwordt. Weet gij nu, heeren bewaarders, waar- aan gij uwe nederlagen te wijten hebt Eet volk moet werk en brood hebben. Je Wij ook van onzen kant zullen onzen plicht doen. Klaar en duidelijk ligt den weg voor ons. Wij zullen al onze krachten inspannen en werken om handel en nijverheid in Brugge en Zeebrugge te kunnen krijgen. Wij reiken de hand aan al dezen die het goed meenen met ons volk, die zijne rechten op alle gebied willen ondersteunen en die aan ons arme volkbrood en werk willen verschafj'en. Kamp noch strijd zullen wij staken. Onze leus is en blijft.... Recht en brood voor 't volk Tegen de bewaarders die hunne co ff re torts gesloten houden, die denken dat het genoeg is wat te zeeveren, die van Brugge een Kerkhof gemaakt hebben, die aan 't werkende volk te weinig be talen en geven te [weinig.om te leven en te veel om te sterven, die, omdat zij vol zitten tot aan hunne keel, denken dat hunne broeders niet moeten eten, die, als het er op aan komt hunnen portemonnaie te vrijwaren, allen hand in hand panne te gare slaan,... tegen hen zeggen wij Brood of Bood Constant De Bal. Sedert de katholieke kiesgazetjes aller hande laugen en lasterverslagen drukken van de vergaderingen en feesten der democraten, ontvangen wij menig schrij ven van katholieken oftewel komen er menschen ons persoonlijk vragen deze of gene historie te melden over 't gene er bij de katholieken al omgaat. Doch wij moeten aan die menschen laten weten dat wij ons met dien boel niet geern bezig houden wij zijn er uitgetrokken omdat wij er een walg van hadden en dien afkeer vergroot van dag tot dag. Daarom vrienden is het niet noodig ons nog te schrijven over de schermutseling met de vuisten, in de Concorde tusschen de vrienden en vijanden van M. Schramme over 't gene er al gebeurt in de gilde tusschen turners en muziek en hoe men daar den eenen en den anderen in 't haar vliegt en zottigheden zegt en zelfs op straat gooit, als er feesten zijn over alle soorten van klaps en propere dingen van zekere personen van West- brugge, die aan den godsdienst veel kwaad doen over al de moeilijkheden in het kies- comiteit van de Concordewaar de kluch- tigste tooneeltjes plaats hebben over al de woelige vergaderingen van sommige vakvereenigingen van de gilde, waar het volk begint in opstand te komen. Enz. Enz. Want sedert de laatste kiezing staat geheel het katholiek be waarderskamp overeinde en daarom moeten zij hen getroosten met hunne vuiligheid naar andere te werpen. Zendt ons dus over al die feiten niets meer, vrienden, wij zijn er moê en beu van en dat ze verstikken in hunne vuilig heid van den Anker. Dat zullen hunne laatste gerechten zijn Alle jare met Nieuwjaardag hadden officiëele ontvangsten plaats bij den heer gouverneur, bisschop en burgemeester. Die ontvangsten brachten veel bewe ging en leven bij. De nering had een schoonen en winstgevenden dag. Koetsiers, coiffeurs, kleermakers, hand schoenmakers, allerhande stieldoeners hadden met die dagen wat werk die brachten hun wat geld bij Nu had de heer burgemeester, op be vel van den katholieken bewarenden boel van de Concorde, beslist van geene ont vangst te houden in het stadhuis en zoo volgden ook de beslissingen van gouver neur erf bisschop, ook geen ontvangst te houden. En dit waarom Uit haat tegen Priester Fonteyne. Die hoogedele geboren heerschappen willen hoegenaamd in geene aanraking komen met Priester Fonteyne en diens volgens om hunnen haat en nijd tegen hem bot te vieren, slachtofferen zij de belangen en de broodwinning van honderden burgers van Brugge. Ja, heer Visart nu hebt gij eens te meer bewezen dat gij enkel de burgemeester zijt van eene politieke kliek, en dat gij de burgerij, die u nog nooit heeft moeten dankbaar zijn voor een centiem, want gij haalt alles van Brussel, nog eens te meer geslachtofferd hebt om te voldoen aan een groep haatdragende dwingelanden van de katholieke partij De burgerij van Brugge zal u om deze schandige daad wel indachtig zijn in de toekomst. Doch intusschen zijt gij Priester Fon teyne en zijne mannen, de vrije burgers en werklieden, niet kwijt en op tijd en stond zullen zij u over uwe politieke daad wel rekening vragen. De tijd van dwang en miskenning van 't volk is voorbij. Vrijheid en brood voor onze medebur gers, dat eischen wij, en dat zult gij, spijts alles, moeten geven oftewel er van door trekken. Dat zal de gelukkigste dag zijn voor alle Bruggelingen De proost van de gilde houdt staan dat al die in zijne politieke vakvereenigingen niet meêdoen op een doolspoor zijn En wij houden staan dat alle werk lieden, die zich in politieke vakbonden vereenigen, verkocht en geleverd zijn aan de politieke bazen, die heer en meester zijn in hunne vergaderingen. Daarom is het dat de vakbonden der gilde maar flauw zijn en weinig leden tellen en dat de klaarziende werklieden alle dage meer en meer den rug keeren naar den politieken boel van de gilde Werklieden, laat uw stukje brood niet vergiftigen door eene politiek van dwang en broodroof, die u eerst vangt met lijm stokken en dan aan de ketens legt Leve de vrije onafhankelijke vakbon den. Een vrije werker. Bij 't goedkeuren der begrooting voor 1912 van de Middelbare Knechtjesschool miek M. Minnebo, in de gemeenteraads zitting, de volgende zeer gegronde be merking. Mijnheeren, ik zal de begrooting niet beknibbelen, doch houd er aan er op te drukken dat de gebouwen der Middel bare Knechtjesschool zeer ontoereikend zijn en er klassen te kort zijn. Voor wat de speelplaats of koer aangaat, waar de kinders en onderwijzers eenige stonden uitspanning moeten nemen, deze beant woordt onder alle oogpunten niet aan de noodzakelijkheid. De koer is een ware modderpoel, is veel te klein en rondom omgeven door vuile zwarte muren, juist gelijk in eene koolboei. Daar is voor die kinderen noch onder wijzers niets, dat geest of lichaam ver kwikt of veraangenaamt. De heer minister heeft voor de speel plaatsen der lagere scholen, aanbevelin gen gedaan voor 't beplanten derzelve doch deze Middelbare school is ver van deze voldoening te mogen genieten. Verders, mijnheeren, is de galerie waar de kinderen, in geval van slecht weer, moeten eene schuilplaats zoeken, veel te klein, en dit ook is iets wat noodzakelijk zou moeten veranderd en verbeterd wor den. Ik beveel deze klachten aan 't collegie, die hoop ik, met de bevoegde commissie zal aandringen bij den heer minister, ten einde eene verbetering in dezen toestand te bekomen. M. Visart antwoordt dat de klachten van Minnebo wat overdreven zijn, doch dat er wezentlijk verbetering in dezen toestand dient gebracht te worden. M. van Caloen voegt erbij dat er vroeger reeds aan den heer minister voor stellen werden gedaan om dezen toestand te verbeteren, doch dat de Staat al de kosten wil op de stad leggen. Vandaar de schuld dat deze toestand nog niet veranderd is. g—a—a in i— ■■ifflft Zaterdag, 30 December, vergaderde de gemeenteraad van Brugge voor de laatste maal met de heeren die in de laatste kie- zing hun pasport van de kiezers gekregen hadden. Het afscheid was waarlijk hertroerend en velen zullen er eene eeuwige gedenk'1 nis van bewaren. Eerst en vooral had de heer Schramme het best gevonden niet meer te gaan naar de zitting en zond een briefke van bedan king aan zijne oude medeleden. Dit briefke werd door den heer Burge meester met stille stem afgelezen en daarna de dagorde voortgezet. Doch vooraleer de zitting te sluiten, nam de heer Burgemeester het woord en met diep bewogene stem, zegde hij, een aangename plicht te vervullen met de heeren te bedanken die niet herkozen werden en die met hem zooveel jaren de stad hielpen besturen. Hij betreurde bijzonder den val van den heer Schramme en zijne verdwijning uit het 8chepencollegie, waar hij eene werkzame rol van schepen van onderwijs vervulde en wenschte hem nog terug te zien komen. Hij betreurde het verdwijnen van deze heeren uit den raad, die, tengevolge der evenredige vertegenwoordiging, het ambt van raadsheer door anderen zagen inne men. (Algemeene stilte). De heer Van ückerhout, als oudste lid, bedankte ook de leden die voor de laatste maal met hem zetelden en voegde zich bij de woorden van den heer Burgemeester. Dan vroegen de heeren Stock en Minnebo ook het woord. f-M Stock, die reeds begonnen hacPmet spieken, liet zich overhalen door de heeren van 't collegie en de heer Burge meester verleende het woord aan den heer Minnebo die in volgende woorden ook den afscheidsgroet uitsprak. Mijnheeren, Ik voeg mij gedeeltelijk bij de woorden van den heer Burgemeester en betreur het verdwijnen van zekere mijner collegas uit den raad. Hebben wij somwijlen wat harde woor den gewisseld, wij moeten als christene menschen kunnen vergjeven en op een oogenblik van afscheid geene bitterheden herhalenAlgemeen gemor) Ah gij mort, mijne heeren Wilt dat misschien zeggen dat mijne vredelievende woorden u niet aanstaan, en dat gij voort bereid zijt te twis'en Zoo ja, ik wacht u op dien weg na Nieuwjaar De heer Burgemeester heeft daar bij zonderlijk gedrukt op het verdwijnen van M. Schramme uit 't collegie en uit den raad. Ja, ik heb ook de goede zaken die hij soms voorstelde of verdedigde, goed gekeurd en betreur ook min of meer zijne verdwijning. Doch 'ten is mijne schuld niet dat zijne vrienden hem hier hebben buitengelapt Voor wat nu de toepassing der evenre- i dige vertegenwoordiging betreft, waar- j van, zegt de heer Burgemeester, zekere 1 onzer leden slachtoffer zijn, maar mijne heeren, gij moet rekening houden dat, indien er hier slachtoffers zijn van uwe partij, er op andere plaatsen van uwe mannen binnenkomen in zekere gemeen- teraden, dank aan die evenredige verte- genwoordiging. Doch 't is te hopen dat in 't belang van 't volk en voor de gemeentebesturen zelf, wij in de toekomst eene zuivere toepas sing zullen hebben van de evenredige vertegenwoordiging met het zuiver en rechtveerdig algemeen stemrecht En nu, mijne heeren, na afscheid geno men te hebben van degene die niet her kozen zijn, begroet ik het binnentreden van een groep nieuwe mannen, bezield met ijver en werkzaamheid om te werken voor 't algemeen welzijn der stad Brugge. (Doodsche stilte). M. Visart. 't Woord is aan M. Stock. M. Stockal zuchtende en met bevende 8 tem zegtheer voorzitter ik zie af van het woord (Algemeen ontroering in de zaal en bijzonder onder 't publiek). De zitting is geheven zegt de voorzitter. van den achtbaren heer G. STOCK aa*:. Mgr den Bisschop van Brugge Monseigneur Hot spijt mij grootelijks dat ik dit jaar de eer niet heb gehad, van aan de voeten van Zijne Doorluchtige Hoog weerdigheid, mijne nederige nieuwjaarwenschen te mogen komen aanbieden. Ik had nog- thans iets bijzonders te vragen. Wat zijn de Bruggelingen toch ondank baar geweest van hunnen besten boezem vriend, zoo onmeêdoogend aan de deur te zotten, 't Is waar, ik heb nog al veel menschen geduiveld, maar ik was er zoo goed, ik zat er zoo warm en zoo zacht in het vet Waarlijk mijne ziel is bedroefd tot ter dood toe en ik gevoel het, ware het niet, dat ik toegegroeid ben van vettigheid en dat mijn arm zielke noch uit noch in kan, voorzeker het slorke ware reeds sedert lang uit haar droevig gevang, uit dit tranendal gevlucht. Een groote troost voor mij, Monseig neur, het is dat ik niet alleen in droefheid ben gedompeld. Zooals gij weet, zijn wij met acht dompelaars, en er zullen er nog veel achterkomen. Monseigneur, ik moest UEd. dus iets vragen. En daar ik het, door de schuld van het schuim; van de Brugsche bevolkingniet mondeling kan doen, daarom vraag ik het H. E. in dit mijn nieuwjaarbrietke. Een dry dubbel verzoek Monseigneur. Mijn eerste verzoek. Ik begin met mijn zwaarste pak zooals in de Biecht dat eens er door, het overige vliegt gemeenlijk meê Ziet Monseigneur, zooals Uwe Hoogweerdig- heid reeds meermalen in mijn katho lieke gazetten en gazetjes Be Waarheid en 't Ware Woord gelezen heeft (ik veronderstel dat Monseigneur slechte gazetten mag lezen) ik moet om Priester Fonteyne, die al het kleine volk opmaakt en geheel ons kraam doet waggelen, ik moet om hem te kunnen dood leggen, kost wat kost, liegen en bedriegen Ik heb tot nu toe mijn best gedaan, en om de waarheid te zeggen, ik heb gelogen als een duivel uit de Hel Goed Monseigneur, maar er zijn reeds veel katholieken, en nog van onze beste, die mij zeggen dat ze moê zijn en beu en een walg krijgen van al dien leugen en dien laster tegen Priester Fonteyne. Zelf mijn biechtvader, 't Pastoorke van de Maagdenstraat, dat nogthans niet scrupuleus is, zegt mij dat ik te ver ga Als het zoo voortgaat, Monseigneur, men zal nog eindigen in Brugge, met te zeggen, dat ik geen goede katholiek meer ben Daarom Monseigneur, ik geloof dat er een middel moet gevonden worden, opdat de brave christene menschen toch niet meer zooals nu, door al mijn liegen zouden verergerd wordenwant zij peizen nog altijd dat liegen zonde is. En ik denk het beste redmiddel ge vonden te hebben en kom het nederig aan uwe voeten neerleggen. Het is eenvoudig Monseigneur, maar het is nog al erg voor een goé katholiek zooals ik ben. Nu tot daar, mijn biechtvader, het pasterke van de Maagdenstraat zegt het mij altijd dat men in het werkelijk leven met al die groote principen niet te veel mag bekommerd zijn. Ik vraag U, H. W. dus, van het 8e gebod van God gij zult geene getuigenis der valschheid geven, te willen afschaffen, (wel te verstaan voor onze partij en onze gazetten). Mijn tweede verzoek Monseigneur is.... uwe H. begrijpt het reeds Men verstaat dat het schrijven van mijne katholieke lasteragzetjes, rr ij veel werk vragen. Het is wa: r de drukkosten zijn gedekt door de C rncorde, door de kas der goede werken. Maar mijn persoon lijk geschrijf, mijn werk van godsdienst- verdediger dat is iets anders Tot nu toe wierd mijne zelfsopoffering en de godsdienstverdediging zeer goed betaald maar nu dat ik dubbel noet schrijven, zou ik wel dubbel mogen be taald worden. Immers, Monseigneur, als het mijn arbeid betreft, ik ben groote voorstaan der van het minimum van dagloon Monseigneur zal dus zoo goed zijn van eens in de kas te zien als er voor Gustave iets van af mag Mijn derde verzoekMonseigneur, is dat ik UEd. eerbiediglijk verzoek, in geval de twee eerste verzoeken zouden toegestaan zijn, mij ook nog er bij zijnen zegen te willen geven. Uw onderdanige zoon Get. Gustave STOCK. over het Congres van Sweveghem, is ons op 't laatste oogenblik toegekomen. Voor toekomende week. STRIJDPENNING UIT MEENEN •Tal toekomende week verschijnen. Staomkoffiebranderij ESSCHEM (grens) Het is de beste de gezondste en de goedkoopste Omer Van Wynendaele APOTHEKER S. Michielsstraat, 17, GENT (bij de S' Michielskerk) Prijsvermindering voor de leden onzer bonden die het arrondissement Gent bewonen.

Het Recht | 1912 | | pagina 3