"1 Voor de Franschmans De Volksgezindheid in Engeland Arm Vlaanderen Aan het Socialistisch Volksrecht SWEVEGHEM KORTRIJK Groote beschavers der socialistische werk lieden van Gent, die zulke schoone bewijzen van beschaving gegeven hebben bij de laatste kiezing. Is waar in dc rede van Anseele: de socialisten kunnen maar twee zetels bekomen en hebben die zekerde liberalen kunnen maar drij zetels bekomen en hebben die zeker. Bijgevolg als ge wilt dat de nieuwe zetel aan de vijanden van A. S., E V. en alle volksgezinde hervor mingen ontsoappe, dan zoudt ge eerder de demokraten moeten steunen. Doch Vooruit heeft liever een katholiek dan een christen democraat. Waarom Democraten zijn ook volksgezinden en de socialisten willen de demo craten in pacht hebben. De Bien Public ook is nieuwsgierig. Hij steekt reeds vooruit welke lijsten er zullen op komen. Hij 'nebbe wat geduld, hij zal binnen kort bevredigd zijn. H. P. Bravo, vrienden van Ninove. Wij ver met genoegen dat er eene groote betooging plaats grijpt te Ninove om het tijdstip der kiezingen te vervroegen opdat de talrijke franschmans nog zouden kunnen gebi uik maken van hun burgerlijk recht. De betoogirg legt aan om prachtig te zijn. Ziedaar een schoon werk door ons mannen op touw gezet. Alles voorspelt een goeden uitslag. Demokraat. Meermalen reeds hebben wij gesproken over de schoone wetten, die sedert korten tijd door de liberale partij van Engeland (die eerder den naam van christen democraten zouden moeten dragen de partij die in Engeland met den naam van liberaal bestempeld wordt is eigent- lijk rechtzinniger godsdienstig dan de behouds gezinde) ingevoerd. Een rijke heer van Brussel heeft eenige der bijzonderste Eogelschc Staatsmannen uitge- noodigd om dc maatschappelijke wetgeving van hun land hier bekend te komen maken. Hier onder geven wij de voordracht verleden week door M. Morrell gehouden. Wij raden onze propagandisten aan dit verslag goed te lezen Ter inzage Engeland is 6 1/2 malen meer bevolkt dan Belgie. Een pond sterling is 25 fr. De vooruitgang aan het machinisme heeft voor gevolg gehad dat het volk het platteland verliet en zich in de steden en de nijverheids centrums ging ophoopen. Van lieverlede werd de tegenstelling tusschen de verschillende standen der maatschappij scherper en scherper en zoo zien wij, van eenen kant, een buitengewoon rijkdom, gepaard met welstand en gezondheid, en van een andere zijde armoede en ellende, samengaan met eene steeds toenemende lichamelijke ontaarding Tot op bet laatste der XIX® eeuw werd niets gedaan om die wantoestanden te keer te gaan of zelfs niet om dit schrille kontrast eenigzir.s te verzachten. Dit grootsche en edelmoedige werk was den liberalen weggelegd, wier terugkomst aan bet bewind nog bevoordeeld werd door de bescher- mingszinde neigingen van den leider der tegen partij, M. Chamberlain. Aanstonds sloeg de nieuwe regeering de handen aan 't werk en begon de verwezenlijking van een garsch programma van maatschappe lijke hervormingen en, alhoewel nog maar sedert enkele jaren in toepassing, overtreffen de gevolgen van die hervormingen reeds de meest optimistische verwachtingen. Spreker zal enkel handelen over de maat schappelijke politiek hij laat echter uitschijnen welk Dieuw verband zij heeft met de landbouw- en de geldpolitiek, die er om zoo te zeggen niet van af te scheiden zijn. De ingevoerde maatregelen op maatschappe lijk gebied kunnen in zes kategoriën gerang schikt worden r. Bijstand der oude werklieden 2. Be scherming der kinderen 3. Bescherming van de werbersklasse 4. Bevordering van de open bare gezondheid 5. Maatschappelijke ver beteringen op rechterlijk gebied 6. Geldwezen. Zooals meQ zien kan, omvat de maatschap pelijke hervorming het gansche huisgezin spreker begint dar. ook met het vra3gs'.uk der Idnderenbescherming. Tot vooi enkele jaren was het lot der behoef tige kinderen in Engeland ic' t beklagens waardig het weinige dat voor ben gedaan werd, kwam van het bijzonder initiatief. Na 1906 hield de S aat zich aanstonds met de kwestie ODledig en schreef dienaangaande eene gansche reeks maatregelen uit. De ver schillende gemeenten kregen de toelating eene bijzondere belasting te h'. ff;n om den alge- meenen toestand der kinderen te verbeteren en vooral om de gezondheid der schoolgaande kinderen te bevorderen zoo mosst er voor gezorgd worden dat de behoeftige kinderen op school gevoed werden men legde, het geregeld geneeskundig onderzoek op in de schokn, en in zekere gemeenten ging men zelfs over tot het oprichten van schoolklinieken het uit deden van brillen werd kosteloos en verpach tend gemaaktbloedarme kinderen kregen ex traspeeltijd in open lucht, enz. Door eene gansche reeks dergelijke maat regelen geraakte men ertoe den gezindheids tot stand van het kind merkelijk te vei beteren. Van een anderen kant bepaalde de wet de verantwoordelijkheid der! oudeis voor hunne kiuderen men verbood den verkoop van tabak aan kinderen van minder dan 16 jaar oud en voorzag de onttrekking van de kinderen aan de ouders ingeval deze werkelijk outaard zijn of het bediijf dat zij uitoefenen een nadeeligen invloed bij de kinderen teweegbrengen. Bijzondere rechtbanken voor kinderen wer den ingericht de terdoodveroordeeling werd afgeschaft voor personen onder de 16 jaar de toegang t .t koffiehuizen werd verboden aan kinderen van minder dan 14 jaar; de bevolking der schoolklassen werd beperkt, enz. Nevens al die maatregelen voor het welzijn der kinderen werd ook voor het lot der vrouw gezorgd, omdat de opvoeding der kinderen er in vele gevallen van afhangt zoo werd toe gelaten dat een weduwnaar met de zuster zijner overleden vrouw in 't huwelijk trad, wat vroeger verboden washet nachtwerk voor vrouwen werd afgeschaftde vrouwen kregen kiesrecht en werden verkiesbaar voor de gemeenteraden bet lot der verlaten vrouw wordt verzekerd, de echtscheidingswetten wer den gewijzigd en verbeterd. Van belang ook zijn de hervormingen die de werkersklasse betreffen drie voorname wetten zijn daarbij te beschouwende wet op de minimumloor.en, de wet op de verzekeringen en de wet op de werkbeurzen. De meest beteefeeoisvolle is wel de wet op.de minimumloonen, omdat 't de eerste.maal was, dat de Staat iusschcnkwam tegenover bazen en werklieden. Vroeger bestonden er geene maat regelen om de werklieden tegen uitbuiting te vrijwaren werd er iets gedaan, dan kwam d;t van bijzondere, menschlievende instellingen, als b. v. het u Wit Kruis dezer werking bletf echter van weinig invloed, wat eene ten toonstelling, door het Daily News op touw gezet overigens ten overvloede bewees. De Staat begon met bureelen van toezicht in te stellen, waar nevens de bazen, ook be dienden van het Board of Trade de werkersvereeniging, zetelen. Van een anderen kant stelde hij een mirimum-loon vast voor verschillende soorten van werklieden, zoo vrouwen als mannen. Het invoeren van deze regeling bleef niet zonder gevolgen andere landen, als Frankrijk, Duitschland en Oostenrijk zijn nu ook bezig met het ontweipen van eene gelijkaaidige wet geving. Wat de verzekering betreft, naar het voor beeld van Duitschland, werd deze verplichtend gemaakt voor de werklieden Ge Staat stort 20 centiemen, de werkman 3o en de ba3S 40. Door oplegging van zekere voorwaarden aan een ahntal maatschappijen werd eene soort groote nationale verzekeringskas tot stand gebracht, waarvan de profijten naar de zieke en onbe kwame werklieden gaan. De geneeskundige hulp is kosteloos zelfs voorziet de wet het oprichten van sanatoriums voor tcringslijdcnde arbeiders. De wet stelt ook de verzekering tegen de werkloosheid in spreker weidt uit over de inrichting dezer verzekering die nagenoeg op dezelfde wijze als in Belgie geschiedt. Daarnevens werd eene groote werkbeurs gesticht met vei takkingen over gansch het land d ze schiet desnoods de verplaatsingskosten voor a2n werkzoekenden. De syndikaten heb ben in dgn beginne deze instelling gewan trouwd, doch zij hebben later moeten inzien dat het enkel eene onpartijdige bemiddeling was tusschen werkgevers en werknemers sedert de stichting werd aan meer dan 324.000 arbeiders werk bezorgd. Wat de bebo ftige grijsaards betreft, zooals men weet hebben de liberalen voor dezen iu 1908 eene pensioenwet gestemd die jaarlijks eene uitgave van 12 1 [2 millioen pond sterling vergt, (ong. 316 mill, frank)alle jaren wor den meer dan 750.000 rustgelden van ong. 3oo frank uitbetaald. De openbare bijstand is dan ook overal afgenomen in enkele jaren viel hij van 22 op 17 per 1000 inwoners. Deze pensioenen hebben ook de herbevolking van het platteland in de hand gewerkt. Ook de gezondheidstoestand van de werk lieden werd door allerlei middelen bevoor- deeligd. De slechte huisvesting werd te keer gegaan, doch ongelukkiglijk is op dit gebied de gewensebte uitslag r.og niet bereikt men is er in gelukt dc ODgezordc woningen te doen ver dwijnen, doch tot hiertoe werden geen andere, betere huizon opgebouwd. Wat aangaat het gerecht, vroeger moesten de rechters onder de eigenaars gekozen worden: maatregelen werden getroffen om daarin ver andering te brengen en te beletten dat het ge recht voortaan nog ten dienste van de rijken stond. Vele andere, kleine hervormingen werden nog ingevoerd om het zedelijke peil van het volk te verhoogen. Veel is er tot stand gebracht, en niettegen staande dat is er nog veel te dien en beschouwt de liberale regeering ha e taak nog niet als voltooid. De maatschappelijke hervormingspolitiek heeft ontzaglijke uitgaven gevergd en nochtans werden duitgaven voor andere zakeu nooit ingekrimpt in 6 jaar tijds werden er o. a. 40 millioen pond sterling meer uitgegeven voor de vloot; de begrooting van 's lands middelen klom van i5i mill. p. st. in 1906, tot 181 mill. p. st. in 1911, zegge 75o millioen fr. ver meerdering op 6 jaar. Zooals men ziet weid dus niet met de eene hand gegeven wat m t de andere teiuggenomen werd neen, üieuwe belastingen, op nieuwe beginsels gesteund, werden ingevoerd de ongelijke verdeeling van den rijkdom werd daarbij vooral in 't oog gehouden. In Engeland laten 700.(00 afstervenden jaar lijks g5o mill. p. st. achter 4000 daarvan laten voor hun deel 200 mill. p. st. achter, terwijl 6a5.ooo personen nagenoeg niets achterlaten. De belastingen op het inkomen, waardoor nieuwe ontvangsten gevonden werden, tnff.-n enkel de rijken, en tri.ff.n hen naargelang van hun vermogen. Vele hervormingen zijn nog voor verbetering vatbaar; nieuwe betere wetten liggen ter studie. Wat tot hiei toe gedaan werd was echter vol doende om de Eogelsche maatschappij tot in hare grondvesten te wijzigen 1 Spreker oogstte een algemeenen cn welver dienden bijval in. Na hem vatte M. Norris, Engelsche Kamer lid, zijne voordracht in korte woorden samen en liet uitschijnen, dat men al die hervormings- wetten niet afzonderlijk moet beschouwen, maar ze wel iü hua geheel beoordeelen. Het gezamenlijke vormt slecht één programma uit, dat jaren studie gevergd heeft en tot heden toe nog niet gansch verwezentlijkt is. Wat meer is, deze hervormingen dragen de goedkeuring weg van de gansche natie, wat i wel bewijst dat zij niet door partijgeest werden ingegeven; de maatschappelijke hervormings politiek strekt Engeland ter eere. i Minister Carton de Wiart weaschte beide sprekers geluk, inzonderheid M* Gardiner met zijne uitvoerige en allerbelangwekkendste voor dracht. L. V. H. En Vlaanderen vond men thans zoo naar, Het Volk zoo stil, de lucht zoo zwaar, Het was dat zonnig land niet meer, Met de vreugd én de trots én de praal van weleer. Een sluier scheen het "t overdekken, En zwarte schaduwen te strekken. Juuus De Geyter. Wij bevinden ons nogmaals, in de krochten, van het arme Vlaanderen, waar onze katholieke den septer voeren waar alles in hunne handen is Arbeid en kapitaal en gewetens, waar de vrijheidskreet gesmacht wordt, onderdrukt door de allerheerschende banden, die niet-willen dat de braakliggende akkers van ons geliefde Vlaanderen groeien, bloeien, gedijen. Waar de familiën met 25 kinderen., er slechts 5 in leven kunnen houden gemeenten met 80 °/0 onge- letterden, loonen van 7 fr. voor 17 uren arbeid. Ja, bet volk zoo stil, de lucht zoo zwaar mannen, vrouwen, kinderen en ouderlingen allen bezwijken onder den last, ongezonde en verpestende woningen, dooden den arbeid, en dat is het land. dat vlaamsche land met al die katholieke volksweiken, en vakbewegingen. Zegt, heeren, betaalde vetleggers schrijve- laars, komt ook eens mede met ons door arm v'aanderen om te rieken dit slavenzweet, in plaats van die gedurende wierookwalmen, en eau de cologne. Wij volgens onze reeks voort van de tabel der loonen in ons artikel van 23 October ver schenen in de Volkseeuw. Touwslagers Hamme 12 fr. per week voor 14 uren arbeid per dag. Mekanieke touwslagers loonen i,85 fr. tot 2,25 fr. voor 14 uren die omstreken tellen 56 6 ongeletterden. Wol wevers Zele, 9, 10 tot 12 fr. per week. Mierenjagers rond Knesselaere 1 fr. per dag. Breidsters, n fr. per week voor 12 uren arbeid huiswerkers, iu fabriek, 8 tot 9 fr. en dat bij zekere katholieke Volksvertegenwoordi gers nog, die slaven moeten eerst bidden voor zij aan den arbeid gaan Heer geeft ons heden ons dagelijks brood. Klompenmakers, ia de zomer begint men van 5 ure 's morgens tot 9 ure 's avonds, in de winter van 6 ure 's morgens tot 9 ure 's avonds. Gladmakers, 81 centiemen voor i3 paar. Klompuithalers, x fr. middenloon 12 fr. per week. Wevers. Kortrijk, Roesselare en omliggende xo tot i5 fr. per week voor 12 uren arbeid per dag. Die menschen eten nooit vleesch, bij hen is het altijd vasten Bisseghem, Wevers, 12 uren arbeid per dag, xo fr. te week, de vrouwen helpen dan nog mede spoelen. Vlasbrekers, van 5 uren 's morgens tot 7 ure 's vonds, loon 9 fr. per week. Vlasrooters, 2 fr. per dag in de verpestende en ongezonde waters. Timmerlieden, Thielten omliggende 25 c. per uur. Metsers, i5 c. per uur dienders, 16 tot 17 c. per uur. Zwavelstokmakers, rond Geeraardsbergen doodenden arbeid, zwavel vernietigt de tanden, ontbindt de kaakbeenderen, doordringt door de andere beenderen. Ia zeker hospitaal bewaart men kinnebakken die aan de werklieden ontrukt werden, om het bederf der beenderen van de basis van de sche del te verhinderen. Werkdag, 12 uren, i5 tot ao fr. per week en dat met gemiddeld 8 tot 9 kinderen. Sigarenmakers, Ninove en omliggende ia tot i5 fr. per week. Handschoenmakers, Alost en Audenaerde, 70 c. per dag voor 11 uren arbeid. (Vervolgt) Studex. Als Volksrecht 1 van 1 Januari schreef over ons kongres te Sweveghem was het met het doel te vernemen of het waar is dat H. Plane- quaert met de aanstaande kiezing geen kandi daat zal zijn in 't arrondissement Kortrijk en het is verheugd zoo gauw dat gerucht bevestigd te zien. Wij hebben de socialisten dus een pleizicr gedaan. Dat spijt ons niet, integendeel. Dccb, 't een pleizier is 't ander weerd en wij verhopen dat Volksrecht ook zoo vies niet is op een pleizier bijzonderlijk als het zelf het eerste graties ontvangen heeft. Welnu, wij vernemen dat de socialisten het gerucht trachten in omloop te brengen dat een ander advokaat de plaats zal komen innemen van H. Plancquaert op de lijst der kristene demokraten in 't arrondissement Kortrijk. Wij verhopen zoo haast mogelijk van «Volks recht te vernemen welken advokaat zijne meesters aangeduid hebben voor ons. Dat kan misschien ons en ook voor hen DUttig zijn. Wij verwachten Zondag antwoord. Hoe kan Volksrecht ons in tegenspraak stellen met ons zeiven als wij schrijven dat de liberalen hunne Jciezers hebben aangezet te Sweveghem te stemmen voor de oppositie, doch dat er vele liberalen voor de katholieken stem den? Een woordje nadere toelichting a. u. b. om uw gelijk en onzetegenspraak met ons eigen te doen uitschijnen Hoe komt het dat de socialisten kunnen bewerken dat de demokraten te Sweveghem zoovele stemmen behalen, daar waar zij zelf geenen kandidaat konden vindeD, en dat zij te Deerlijk, Harelbeke en Moen waar zij kandi daten vonden op gemeenten die rondom, aan Sweveghem palen zelf maar een uitslag bekwa men die op min dan een niet moet gerekend worden Aangezien wij die zaak niet verstaan, wach ten wij een woordje uitleg a. u. b. H. Plancquaert is een koppige en taaie vol harde r zegt Volksrecht. Wij zijn tevreden over deze bekentenis. Volksrecht is op zijn gemak, zegt het, voor de aanstaande kiezing. Des te beter, wij wen- schen het geen ongemak het zal te gemakke lijker gaan om op onze nederige vraagjes te antwoorden. R. Vanderschelden. Al wie met de opkomst der christene Volks partij bekend is, weet ook met welke groote, jt bijna onoverkomelijke moeilijkheden deze te s'rijdcn had, hoe men met list en huichelarij 1 het volk verleidde en afkeerig van onze man- non maakte, hetgeen zelfs, en maar al te dikwijls, tot groote vijandelijkheid leidde, hoe i men onze dapperste strijders het meest trof in hunne stoffelijke belangen en hen onbermhartig zedelijk deed lijden. Op onze gemeente was dit ook nagenoeg het zelfde, bijzooverre dat velen van onze vrienden door de te groote drukking schenen hunnen moed te verliezen, niettegenstaande hunne onwankelbare overtuiging. Er diende dus eerst voorzichtig en met beleg gehandeld te worden, en dit wierd gedaan door eenige onverschrokkene vrienden, die eerst onzen vroegeren uiteengeslagen bond weder oprichtten op vaste en sterke grond vesten. Die taak viel mij wat moeilijk, daar het getal leden in het begin niet sterk was en dezen af te rekenen hadden met moeilijkheden van allen aard, doch met geduld en volhar ding er toe geraakten den bond sterk te maken. Onze bond geniet op heden een algemeene - achting, daar al onze leden manoen zijn van onberispelijk gedrag, waarvoor wij dezen geluk wenschen. Zelfs onze tegenstrevers spreken er lof van, en zien met een nijdig oog hoe het volk zich zelf wil leiden en besturen in plaats van geleid en bestuurd te worden door hoogere mannen die een tegenovergestelde richting wil len opgaan. Het spreekt van zelfs de invloed laat zich gevoelen op de bevolking onzer gemeente en voortdurend komen nieuwe leden bij, doch hoe sterk reeds onze bond is, moeten wij hem trachten te verdubbelen in enkele maanden, en dat kunnen wij. Er zijn door ons. nog vele demokraten gekend die nog de sterke organi satie niet verstaan, en dit moeten wij hen voorleggen. Immer.s in den bond is het dat wij elkander leeren kennen en wederzijdsche ge negenheid voor elkaar winnen. Ook nog moeten al onze vrienden alle onverschilligheid of vrees afwerpen. Wij zijn reeds sterk genoeg om elkander behulpzaam te ziju, bijvoorbeeld, eerst eu vooral onze vrienden herbergiers bezoeken en zoo ook andere neringdoeners. Reeds is die weg ingeslagen, maar er kan en er moet nog meer gedaan zijn, doch daartoe moet elkeen behulpzame hand uitsteken. De vergaderingen goed bij wonen, deel nemen aan beraadslagingen en besluiten tot vooruitzetting van onze gedachten, dat is het werk van al de leden. En nu met de aanstaande kamerkiezingen moeten wij alles doen wat mogelijk is om onze mannen op strijdpost te stellen. De kiezing vooral moeten mij alles goed overwegen en in het werk stellen opdat onze tegenstrevers zich beschamen over hunne min achtende houding tegenover ods. Wij hebben ook nog eene andere taak. Uit onzen bond moeten mannen gevormd worden die de aanpalende gemeenten kunnen gaan inrichten. Dit is dus een werk dat ons voort durend de handen vol geeft, en juist daarom is het dat onze bond nooit te sterk kan zijü. Dat dus eenieder van onze vrienden de rangen invuïle van zijne strijdende makkers, en alles zal op wielkens loopen. Wij hopen dat bij de e. k. vergadering, die zal plaats hebben op 28 Januari, ons lokaal zal te klein zijn. Wij maken bekend dat een feestavondmaal zal plaats hebben bij A. Vangheluwe op Zater dag avond, om 9 ure, den 27 Januari e. k. Voor inlichtingen aangaande de voorwaarden wende men zich bij E. Casier of naar 't lokaal. Wij lezen in Het Kortrijksche Volk van Z indag 14 januari 11. Mogelijke besparingen. Veel kleintjes maken een groot. Onlangs, voorbijgaande op de Groote Markt, las ik eenige uittreksels van de ui'geplakte stadsrekening. Maar waarom toch dat al in twee talen gedrukt Dubbel werk, dubbel kosten. Is het publiek van Kortrijk tweetalig? Het publiek, dat is het overgroot getal, zoodat de uitnemingen van geen tel kunnen zijn. Het ware de moeite weerd een uitstapje te doen naar eene waalsche stad, Daar Doornijk bijvoorbeeld, om Da te gaan of die tweetaligheid op het stadhuis daar ook bestaat. Iets anders in dien zin. Over eenigen tijd viel mij een kaartje in de hand, alzoo opgesteld:

Het Recht | 1912 | | pagina 2