De houding der liberalen Algemeens werkstaking TOLK DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ De groote Liberale partij Vaste waarheden ZOG 50°- - - Uit Nederland Ouden wijven praat Noord en Zuid te samen Vak- en Veneenigingsleven Zondag 23 Juni 1&12 "5 31*"- 5 cantiemes", 1 9' Jaar Nr 25 HET RECHT Voor Qod en Volk! Alles voor Vlaanderen1 Vlaanderen voor Chrlstual ipsohrijvingsprijs vsir Heigenland X Per jaar fr. 3.oo. Negen maanden fr. 2-35 Zes i.iaanden fr. 1.75 -- Dr:c maanden fr. 1.00 voor buiten het land d.: vrachtloon oaaibij. Hoofde patellen H. PlANCQUAERT. vlen schrijft iu ten burtele van dit bÏA«i en bij alle postmeesters ér> ur;eveudiaj»ers Alles moer machtvrij gestuurd worden ii»'2r het bur»V: van het blad COUPUREKEI. BRUGGE j7' •tcfs-omst van 'fr vaderland, de. eeuwige grond beginselen van 't onsterfelijk liberalismus, de gr;lala Zftak der meBSclielijkheid en uer bescha- v' g de-onverdragelijktCaar.matigir.gep'.von liet v -91#ui.....Jamsm'us"*én andere Ou4l#ÉSi|8^f|' AAN KONDIGINGEN Bekendmakingen, per drukregel fr. o.a5 Reclame.;, op de 4® bladzijde. 1 0.45 '1 3® 1 o Bijzondere voorwaarden voor notarissen, zaak waarnemers. Afs':ag voor herhaalde invoeginr I Alle eerste Maandagen en derde Jon- dagen der m?and kostelooze raadpleging dx>r M. Hector Iiancquacit, in Prins B mdewijn markt) te Kortrijk, van 9 tot 11 ure. GENT. Alle Vrijdagen van 1 tot a uro rb den N'tutven Boer, lokaal der YVest-Vlami igen op-de Koorumarkt, EECLOO. Alle vierde Donderdagen cLr maand, van 8 tot 10 uren, kostelooze raid- pleging door II. Plancquaert, voor werklieden, boeren en kleine burgers, In den Ossekop. DEYNZE. Alle tweede woensdagen, van 8 tot 10 ure voormiddag, te Deynze, In den Mexicaan, Gentstraat. Wat gaan de liberalen doen Welke zijn hunne inzichten Welke plannen smeden zij Zullen zij moedig en krachtdadig den strijd aanvangen De houding een er partij na de nederlaag is 't gene best geschikt is om een waar inzicht te geven van die partij, hare kracht, hare zedelijke waarde en 't geen de liberalen schrijven en vertellen sedert den tweeden Juni, is weinig ge schikt om een hoog gedacht te geven van het belgisch liberalismus. De liberalen zijn geslegen, zoo men in gewoon vlaamsch zegt. Zij waanden zich reeds meester van 't land ze zijn voor lang van 't ministerie gespeend. En zie die menschen zijn daarover 't hart in de armen hangen hen als vodden aan de lenden, 't hoofd is diep op de borst gezonken men moet hen wat zouten of ammoniac onder den neus steken om ze tot het bewustzijn terug te brengen. Volkomen gemis aan manmoedigheid, ziedaar 't schouwspel door de liberalen geleverd. De eene vallen uit op 't kartel de andere op kiesbedrog ;"de andere op de slechte kieswetten doch wat gaan zij doen Niemand weet raad I De kopstukken schudden en beven van vrees nog eenige duizende drij- stemmers te verliezen en roepen bang en angstig tot deze die wat wilskracht willen toonen psst, psst geen betoo gingen, niet spreken van bestuurlijke scheiding kalm en stil, de burgers zouden nog banger kunnen worden laat ons in 't ongeluk bewijs geven van kalme deftigheid. Zoo spreken onze liberale platbroe- ken, menschen zonder vooruitzicht en zonder kracht. Nooit heeft lamlendigheid en toe gevendheid een dwingeland, èen on- rechtvaardigaard doen achteruitgaan integendeel, zwakheid maakt hem stou ter. De reddingplank voor verdrukten is stoutmoedigheid, hardnekkige stout moedigheid. Stoutmoedigheid alleen kan de oppo sitie redden anders niets. Welke is de toestand 't Meervoudig stelsel laat aan eene partij toe stemmeif te fabrikeeren zoo zij wil aan de katholieke partij Aangezien er weinig verschil bestaat in de getalsterkte der partijen zal de meerderheid dus altijd afhangen van een klein getal zetels. Nu dank zij de kleine arrondissementen kan de verplaatsing van eenige duizende stemmen een groot getal zetels aan de eene of andere partij ontnemen. Doch aangezien de katho- lieken beschikken over millioenen voor den kiesstrijd en dat zij meester zijnde der dorpen stemmen kunnen fabrikee ren zooveel zij willen, zoo komt het dat de ommekeer altijd of bijkans altijd te hunnen gunste moet uitvallen als zij de roodige opofferingen willen doen. Nu dat zullen zij altijd doen als zij in gevaar zijn, zij hebben het deze maal gedaan en we hebben den uitslag ge zien. Hasselt, Tongeren, Nijvel, Hoei, Thielt-Rousselaere zijn voor lang voor de oppositie verloren misschien wel voor altijd. De katholieken hebben 16 stemmen RV^r/Jfrheid en er zijn maar 7 zetels die zy kunnen verliezen al hadden zij tachtig duizend stemmen minderheid in het land. Doch mits wat geld op te offeren of eenige duizende stemmen bij te maken heeft de oppositie weinig kans ooit meer dan drij of vier dezer zetels te winnen. Voegt daarbij dat een oppositiezetel van Oostende, Gent en Soignies nog in gevaar zijn en ge zult tot de volgende slotsom moeten komenmet het tegen woordig kiesstelsel is het volstrekt onmogelijk aan de oppositie ooit aan 't bewind te komen. Dat is de groote waarheid die op 2 Juni bewezen is en 't is deze waarheid die als grondslag moet genomen wor den van de besluiten der oppositie. Hewel, eene oppositiepartij die zul- ken toestand aanvaardt teekent haren dood. Men duldt zulk geen on rechten men verklaart aan zulk regeeringstelsel den oorlog tot den dood en door alle middels. Kracht, beslistheid alleen is in zulke gevallen redding verdraagzaamheid, geduld en kalmte in zulke gevallen zijn slechts voorteekens van een zekeren dood. Het besluit moet zijn Sedert twintig jaren dulden wij eene kieswet die rechtstreeksch leidt tot vervalsching en bedrog bij middel der meervoudige stemmen. Sedert twaalf jaar dulden wij eene verdeeling der omschrijvingen die ons benadeeligt en ons belet aan 't hoofd te komen, zelfs als wij 5o,eoo stemmen meerderheid hebben zooals in 1910. Wij hebben dus gecoond dat wij, als echte vaderlanders onrechtvaardige toestanden kunnen dulden. Doch aan alles komt een einde langer zulke toestanden dulden ware bewijs geven van lafheid en verknech ting. Wij eischen ons recht zuiver alge meen stemrecht en eene breede even redige vertegenwoordiging. Zoolang gij ons geen rechtvaardig kiesstelsel geeft zal er rust noch vrede zijn in België, welke opofferingen het ons ook koste. Dat zou de taal moeten zijn der oppositie en op die wijze zoude zij moeten handelen, koppig en krachtig. Legt zij gedwee het hnofd in den schoot, o, hare wijsheid zal door de behouders luide geprezen worden, doch diep zal zij vallen in de achting van 't volk en binnen korten tijd zal zij dan ook den spot en 't misprijzen der behouders mogen onderstaan. H. Pl. Ge zoudt u kiom lachen, in die groote liberale partij. Wat denkt ge waar ze in zit De duivel kan het achterhalen. Ze is nergends te zien. Een goed deel liberalen zijn 't land uitgeloopen om in den vreemde hun spijt en hun schaamte te gaan duiken. Doch een groot nieuws doet de ronde met begin van Juli voor de opening der Kamers gaan ze vergaderen. Ik denk dat het op die vergadering zoo triestig zal uitzien. Wat niet min zeker is, 't is dat die vergade ring in 't kinderbed gaat komen en dat we 's anderendaags reeds na den barensnood, 't kereltje gaan te zien krijgen dat daar zoo op de wereld werd gebracht, het wonderkind dat Belgie gaat verlossen van den behoudersboel. Wat ben ik nieuwsgierig om dat kereltje te zien. 'k Geloof niet dat het er wel kloek en krachtig zal uitzien, 'k Vrees dat het vreeselijk zal lijden van den ouden man lijk ons moeders zeggen en een hachelijk zuur gezicht zal opzetten. 't Zal zoo een stuk proclamatie zijn met tien tallen van aangezien dit en aangezien dat, de Dat vrees ik. Doch de omstandigheden in dewelke wij leven eischen daden. Wat schikt gij te doen heeren doktrinairs Schikt gij 't juk af te schudden Schikt gij de algemeene werkstaking te steunen Schikt gij door obstructie, door dwarsdrijverij in de Kamers alle bestuur onmogelijk te maken zoo lang wij geen recht bekomen Schikt gij den voorrang te nemen ia de beweging 't land te doorkruisen arm aan arm met al wie strijden wi' voor de rechtveerdigheid, zonder omzien naar uw van angst bibberende coffre fortman nen. Daar ligt de knoop daden, daden, zooniet meakt een kruiske op uwe partij, de krachtige zullen overloopen naar socialisten en demo- kraten, en ge zult den spot worden van al wie "Vi^omoedig is en wilskracht heeft. H. Pl. Met het meervoudig stemrecht en de kleine kiesomschrijvingen is het onmo- ge1 ijk aan de demokratische partijen ooit aan het hoofd te komen dat kan elkeen die den toestand kent, klaar bewijzen. Dus zulke toestanden dulden is zoo ve<-l als voor eeuwig 't juk aanvaarden de- behouders. Er is maar eene uitkomst 't land in beweging houden tot dat wij recht vaardige kieswetten bekomen Zuiver Algemeen Stemrecht en Evenredige Vertegenwoordiging. deel van die menschen hebtjen gehoor d'-da 't minisiM-Tggggfë gaat voorstellen de grondwe .i£ jhcKieu."g%;diè-'^frpn gewaardigen zich te n wat ?ij we! aanV't mimsterie zouden iiwt'ie van eene of meer koloönenafuks. Ja die menschen suffen weihoe ze denken dat de katholieken de grondwet gaan herzien uit eigen beweging om 't stemrecht te verbete ren I Arme dutsen dat gij gaarne zoudt hebben dat de katholieken dat doen, dat geloo- ven wij gaarne. Daar zou het moeten komen, dat weten wij ook, maar dat zal strijd vereischen en ziedaar 't geen waarvoor de oude liberalen suffers bang zijn. Dat zou hen zoo op den schoot moeten ge bracht worden lijk een tasken koffie met een kluitjen suiker aan een bedorven kind. Door strijd en door strijd alleen zult gij dat bekomen, heeren liberalen I Sluit u aan bij al wat echt demokraat is en zweer nen duren plechtigen eed geen vrede meer in 't land en geen oogenblik rust meer of stilte in de Kamers zoolang wij geen rechtveerdige kieswetten be komen. Staak uwe onnoozele intervieuws in de dagbladen! Handelt, we vragen daden. H. Pl. Zal zij met Juli plaats grijpen Wij hopen het. De oppositie lijdt aan onrecht, onverdragelijke onrechten. Gansch 't publiek leven van Balgie wordt vervalscht door omkooperij, ver menigvuldiging van stemmen, enz. Onmogelijk met het tegenwoordig stelsel ooit tot een demokratisch bestuur te komen.De tegenwoordige toestanden aanvaarden is zooveel als Belgie voor altijd aan de behoudersbende over leveren. Slecht eene uiterste poging kan de demokratie redden. Kracht en stoutheid dat is noodig. Refchtvaardige kieswetten eischen wor den ze geweigerd dan zijn wij geen Belgen meer maar parias in ons eigen laJd, vreemdelingen, verdrukten. Dat mag niet geduld worden. Ja, maar de werkstaking zal misluk ken 't Is wel men wacht drij masn- den, men spaart wat en men herbegint. Ze mislukt nog men wacht niet, men herbegint. In de Kamer geen wetten meer te stemmen. Obstructie, dwarsdrijverij evenals in Hongarie, evenals in Oosten- rijk. De Kamer verdeeld in twee vijande- lijke legers; geen verkeer meer tusschen j katholieken en oppositie vijanden, gezworen vijanden tot dat we ons recht hebben. Ondertusschen gedurige beroering in j het land en altijd, eeuwig altijd 't zelfde eischen rechtvaardige kieswetten j anders niet, maar ook dat geheel en gansch zonder de minste toegeving Algemeen Stemrecht. E. V. voor Gemeente, Provintie, en voor de Kamers en Senaat groote kiesomschrijvingen. Zooniet 't is de slavernij voor altijd. H. Pl. Wij ontvingen dezer dagen een schrij ven uit Zeeland dat ons diep getroffen heeft. Telkens een weerklank ons toekomt uit den vreemde, is het een spoorslag te meer voor ons om met vernieuwden moed te strijden. Te Aalst hadden wij 't geluk de vrienden te hooren van Enschedé nu zijn het andere Noorderbroeders die door hun kloek orgaan De Volkswil de stem durven verheffen en ons aanmoedigen in den strijd voor Waarheid en Recht. Bravo vrienden, wij gevoelen ons ge steund en geschraagd door eene kloeke schaar leiders. Zoowel in Vlaanderen als in Zeeland is een kreet van verheffing losgebroken. Bij het doorbladeren zelfs van uw boekje hebben wij prachtige bladzijden aangetroffen, die als het ware een gan- schen strijd innemen. 't Verdrukte Vlaanderen, zoo luidt het, 't is uw volk, 't is ons volk, 't is Franscli- Vlaanderen, gebukt onder een oud regiem, en in zijne taal miskend 't is ook ons Vlaanderen dat naar u, onze Noorder broeders de hand reikt, die broederhand, dien eigen wet zou willen bedwingen doch laat de stroom der gedachten zijn vollen gang gaan, en binnen korte jaren zal slechts een kreet weerklinken onder de groene vlag. Noord tot Zuid en van Oost tot West Vrijheid en gelijkheid voor alle broeders D. Waarlijk de liberale partij is oud, veel harer mannen beginnen te suffen. Ge kunt nu in meinig liberal blad intervieuws lezen, onder houden, gesprekken van nieuws speurders van dagbladen met eenige oude liberalen;'t grootste De Volkswilhet kloek orgaan der zeeuwsche demokraten onder redactie van Heer Van Balsum, provinciaal staten lid, komt de stem te verheffen. Met vele lof spreekt zij over onzen strijd met zoo vele hardnekkigheid en stalen wil door gevoerd en die ons den zege schonk op 2n Juni 11. Onze plicht is het ook bij te springen en een wederszijdschen steun, eene solidariteit van gedacht en strijd aan te gaan met de jongere volken die willen wat is recht en winnen wat zij willen. Verdrukten aller natiën, of verdrongen maatschappij leden, uw belang wordt algemeen en met meer ijver besproken hoe nauwer de broederband, hoe vaster wij staan, hoe breeder onze gelederen hoe machtiger de strijdlust die ons bezielt. Harop dus, ten strijde. Wij wenschen ook den Heer Van Balsum goeden uitval, daar hij thans op rang staat voor jde Kamer- kiezing van 1918 voorop op het ingesla gen spoor en dat de kreet over gansch Vlaanderen en Zeeland wêerklinke: Waar heid en Rechtvaardigheid leiden ons ter zege. E. D. Sinds het ontstaan onzer kristene volks partij werd door al onze leiders en schrij vers altijd gewezen op de noodzakelijk heid der vereeniging. Vereenigingen niet alleen van werklieden maar ook van neer ingdoenders

Het Recht | 1912 | | pagina 1