Zij zuilen ze vernietigen HULÏ3E3 Priester Fonteyne Ons onvermoeibaar volk Achteruit Volksbedriegers Geen beter Boekje Het stoomtuig doet van langs om meer mededinging ofte concurentie aan alle ambachten. Die concurentie wordt ten allen kante vaa langs om meer gevoeld. Het werk wordt als het ware weggemof feld, gelijk het gras gemaaid on Ier de voeten. Naarmate de machienen worden toegepast op nieuwe arbeidsvakken wordt de oorlog tusschen den kleinen ambachts man, den kleinhandelaar van den éénen kant, en de groote machien en groote kapitalen van een anderen kant van langs om meer heviger en scherper. Wat zal er van onze ambachten, onze neringdoenders geworden als zij wars blijven aan het stelsel van vereeniging van verbruik, en dit niet weten in pratijk te stellen. Met gekruiste armen staan toezien of zeggen laat doen, laat gaan in plaats van malkander bij te springen. De redding ligt in de vereeniging. De wedijvering der groote nijverheid, tegen de kleine kan op eerlijker wijze geschieden, dan zij nu geschiedt maar daarom moeten alle mannen van goeden wil, werklieden en neringdoeners malkander de hand geven om dezelfde te bestrijden. ;V Allen voor één, één voor allen. Frans Burens. I AAN Aï mij Ja, ze zullen ze vernietigen, deKamerkiezing van Brugge! zeggen ze Priester Fonteyne is door het volk ge kozen, door 't vrije volk, met ongehoorde meerderheid. En toch, hij mag er niet binnen Hij is er in door den wil van 't volk, ja, maar de wil van 't volk is toch maar de wil van 't krapuul.... van het schuim der bevolking Zij zullen dus de kiezing verbreken, zeggen ze Luistert, vrienden, dat is al flauwe zeever Priester Fonteyne is er in en blijft er in! En ik zal u zeggen waarom. Er is niets te verbreken, want, wij mogen het zeggen met de hand op het geweten, nooit wierd er een kiesstrijd zoo edel en zoo deftig gevoerd als onze volk8strijd te Brugge Geheel Brugge weet dat, vriend en vijand, en als er een zeeveraar van brief wisselaar dat schrijft naar het Handelsblad en consoorten van Antwerpen, dan trek ken de verstandige menschen van Brugge de schouders op Wie zou de verbreking vragen De bewaarders van Brugge Geheel de wereld weet, wat ze hier in Brugge, zoowel als in geheel het land, hebben uitgesteken om meester te blijven! Leugen en laster en eerroof Dwang en broodrooverij Uitkooperij en beloften. Daar is nu eens niets meer uit te pein zen dat ze niet gedaan hebben, goed en slecht, recht en krom, om meester te blijven, cn Priester Fonteyne buiten te houden. En die kerels zouden de schaamteloos heid zoo ver drijven,(van onzen zoo edelen kiesstrijd te durven aanranden Dat ze het maar beproeven Men zegt dat een heer liberaal van Gent naar Brugge gekomen is... om zijn boezemvriend de M. Thooris te troosten... en hij zou hem beloofd hebben.van al te doen dat mogelijk is om de kiezing te ver draaien en verwringen Begint gij ook maar, heer liberaal, maar zwicht u, van de MINSTE POGING te doen tot gelijk welke schurkenstreek, of menig uwer vrienden zal het boeten Wie dan De werkliedenpartij Eene werkliedenpartij is onbekwaam tot zulke schuimerij Dus er is niets te doen aan onze kiezing omdat ze recht is, en omdat wij mans genoeg zijn om te durven zeggen Wee aan deze die ons recht zouden verkrachten. Een tweede kapitelke over dezelfde zaak Kluchtenaars zullen de kiezing van Brugge verbreken Ehwel ja. verbreekt ze Wij zijn bereid om te herbeginnen. En gij zult dan nog wat anders zien Dan hebben wij nog 4000 stemmen meer Nog een voorstel als er lief hebbers zijn om te herbeginnen. Laat ons ook herbeginnen voor den Wij zijn daar ook bereid Ten uwen dienste Priester FONTEYNE. Rond de 300 depechen, brieven en kanrten van gelukwenschingen zijn aan onzen volkspriester toegekomen. Sommige waren zeer hertroerend en troostend voor Priester Fonteyne, die na zooveel jaren lijden en vervolging, einde lijk door het dankbare brugsche volk werd gewroken en naar de Kamers werd gestuurd. Onder do talrijke gelukwenschingen uit Amerika, Budapest, Vrankrijk, Holland, zijn er eenige van ons land die wij op j bijzondere vraag overdrukken. Uw vriend L. L. heeft met groote j vreugde vernomen dat Eerw. Priester Fonteyne, door het kiezerkorps verheven is tot volksvertegenwooroiger. Met een goed hart cn blij gemoed bied ik UEd. mijne oprechte gelukwenschen aan. U Eerw. is geroepen om daa^m het Belgisch Parlement, de schoone taak van Priester Daens zaliger voort te zetten. Waarlijk, welk eene groote eer en wat een geluk voor onze geliefde cliristene j volkspartij Hand en democratische groeten. Brussel. L. L. j Aalst, 12 Juni. A. D. biedt aan Priester Fonteyne zijne oprechtste gelukwenschen ter gelegen- heid zijner verkiezing als kamerlid, en drukt de hoop uit dat hij samen met onzen volksvertegenwoordiger P. Daens de rechten van werkman, boer en kleinen burger zal weten te verdedigen en onze groene vaan in de Statenkamer zal wg£en hoog te houden. 5 j Aan ons, vrije christene democ»aten, is de toekomst Lang leve Priester Fonteyne onzen volksvertegenwoordiger Een jonge democraat. j Mijnheer, i Ik ben verheugd vernomen te hebbon als dat gij meest stemmen hebt bekomen en dat gij tot volksvertegenwoordiger gekozen zijt, 't gene mijn innigste wensch is daarmee wensch ik u uit ganscher herte proficiat, opdat gij alzoo lange jaren het ambt zoudt kunnen bekleeden om ons '.alzoo allen tot voorspoed en gelsik te brengen. j j Intusschen groet ik u vriendelijk en met achting, j Meetkerke, 4-6-12. Moescroen, 3-6-12. Eerwaarde vriend Priester Fonteyne, Zeer gelukkig en ten hoogsten ver- heugd over uwe zegepraal, sture ik u mijn vurigste gelukwenschen en hartelijk proficiat, E. D. j Aan den Eerw. Heer FonteyneBrugge, j Achtbare Heer Volksvertegenwoordiger, Wij wenschen U van harten geluk en heil voor den schoonen zegepraal U door het dankbare volk geschonken. Eerroof, leugen, valscheid en alle onnoemlijke middelen welke allen door de hel konden ingegeven zijn, hebben U niet kunnen treffen en de Christene Volkspartij staat j zegevierend recht ondanks de vergiftigde i pijlen welke zij in het hart ontving in de i laatste tijden door hare eigene kindeten. j Heil Priester Fonteyne, Heil Pieter Daens Herdersem-bij-Aal8t. E. G. j 5-6-12. Waarde Heer Abbé Fonteynete Brugge, 5 Bevattende gansch uw werkingen en 1 doel uwer strekking, ben ik zeer geluk- kig U mijne hartelijkste gelukwenschen te mogen toesturen. De vrucht uwer aan- I houdend strijden werd eindelijk be- j kroond ProficiatGod geve U eenen verstaalden kracht, in al de lidmaten des i lichaams om voortdurend te kunnen strij den ter heropbeuring der verstootene volksklassen. Gelieve in mijnen naam, aan uwe vrienden Demokraten, dezelfde wenschen aan te biedenonderlings elkander tot volharding aan te zetten tot de verwerving uwer rechten nu dat de grondvesten zijn opgemaakt, en sterk genoeg bevonden, om de zwaarste aan vallen des vijands te wederstaan. Gelieve dit geheim te houden om in mijn handel niet verhinderd te worden Aanveerd, waarde heer, de verzekering mijner hoogachting. Antwerpen, 10-5-12. Eerw. Heer Fonteyne, Met een overgroot genoegen vernamen wij uwe kiezing tot volksvertegenwoor diger, en zeker kan ik en mijn vrouwtje niet nalaten U een hartelijkste proficiat te sturen, hip, hip hoerah Leve Priester Fonteyne en hulde aan vriend Bernard voor zijn kloek medestrijden. Wat zal moederke Fonteyne verheugd zijn. En al die bittere laster tegenover U heeft tot niets gebaat, en 'k geloof in 't lezen van die goeie katholieke bladen, dat zij dat werk zullen voortdoen tot hun grooter schande. Al de vrienden komen dezen avond bijeen, en denk wel dat onze moed voor 't nieuw strijden begint te stijgen. Zoodus, Priester Fonteyne nogmaals proficiat, en wij denken in 't kort naar Brugge te komen, want ik moet U toch komen de hand drukken. Mijne oprechte groeten, alsook voor Bernard. D. Borgerhout, 8-6-12. Vriend Fonteyne, De beste wenschen van al onze Borger- houtsche vrienden. Moge uwe overwin ning een spoorslag wezen tot .^ol^siingr onzer zoo geliefde volkspartij, dat is ons aller wensch. Voor de vrienden, E. V. Aan Priester Fonteyne Wij wenschen U uit ganscher herten proficiat Voor een groep vlaamsche werklieden van hun kiesrecht berooft. G. B. Ferrières-en-Brie, Seine-et-Marne, Frankrijk. Puissieuse, 5-6-12. Met veel genoegen vernemen wij hier dat het Brugsche Volk U naar de Kamers van Volksvertegenwoordigers gezonden heeft, waarover wij U hartelijk proficiat wenschen. V. C. en vrienden, Seine-et-Marne. Antwerpen, 3-6-12. Zeer Eerw. Priester Ik zend U mijne nederige hulde. Laat ons een oogenblik al het lijden dat men ons aandeed vergeven, en vieren wij de victorie der Christen Democratie. Het is heden de gelukkigste dag mijns levens. Diep ontroerd zend ik U mijne beste gelukwenschen. Uw verkleefde vriend, G. De Kamer- en Provinciekiezingen zijn enkel 8 of 14 dagen voorbij en ons volk, dat ontembaar, onvermoeibaar volk, is reeds volop aan het werk Zondag waren er in Brugge alleen 6 verschillige vergaderingen van bonden en in die bijeenkomsten was men reeds volop aan liet plannen beramen voor nieuwe zegepralen. In al de bijeenkomsten was het eene vreugde en gejubel over de kiezing van Priester Fonteyne. De politiek van den dag, 't is te zeggen de groote en heilige zaak van het Algemeen Stemrecht kwam er aan 't dagorde en allen begroeten met geestdrift de zoo spoedige zegepraal van die rechtveerdige hervorming. Dan had Maandag avond ook eene broederlijke bijeenkomst plaats met Pries ter Fonteyne. Van zoohaast het gekend was dat hij in die bijeenkomst zou aanwezig zijn, dan kwamen de vrienden toegestroomd. Op een half uur tijd waren wij met 81. Daar werd ook wat gehandeld over de schoone zegepraal, doorweekt met zooveel bitter heden en zweet, doch ook gepaard met aangename stonden want wezentlijk in den grooten en woeligen kiesstrijd hebben wij veel voldoening genoten en terwijl de anderen, 't is te zeggen de bewaarders, greinsden van haat en nijd en beestige en moorddadige plannen beraamden, dan hadden wij, omringd van ons ontembare vrienden, veel en aangename oogenblik- ken want nooit, dat zeggen wij hier luidop en met de hand op het geweten, hebben wij iemand in eere of faam belee- digd of kwaad gedaan en dat was onze gerustheid van gemoed, die ons in al die woelige dagen opbeuring en moed gaf Wij zijn er dus geraakt een schoone zegepraal aan onzen Yolkspriester te verzekeren, 'tlsde loon voor hem van 12 tot 15 jaren belangloos strijden voor de volkszaak. Ons volk is dus immer voort in volle begeestering en vol vuur, want maandag avond was het weerom als over eenige weken, een gezang en gejubbel dat hoo- ren en zien verging. Ehwel vrienden, na die eenige dagen uitspanning en ruste en een bezoek aan I Moeder Fonteyne, zoo gulhertig, zoo 1 aangenaam en zoo troostend, staan wij i weêrom aan uwe zijde met nieuwe krach ten en nieuw leven bezield. Blijven wij duB voort krachtig samen werken, eerlijk, deftig, om den eerbied van al onze medeburgers af te dwingen en de toekomst zal ons schoone en ver rassende zegepralen verzekeren. Bern. MINNEBO. Het is onnoodig nog te spreken, over den algemeenen toestand van het land, iedereen weet dat hij voor de bewaarders regeering hachelijk is, het volk heeft er meer dan ooit genoeg van, het walgt van eene regeering die dank aan een valsch kiesstelsel en dwang en drukking aan het bewind is. Daarom zal ik mij bepalen met eenige woorden over den plaatselijken toestand te schrijven. Alles wel ingezien is de toe stand van de concordebazen van Brugge al even hachelijk als hij in het gansche land is voor hunne partij Het is genoeg gekend, dat zij wan hopige pogingen aangewend hebben om zich van hunnen val te redden. Maar of hun dit zal lukken in de toekomst, dit zijn een ander paar mouwen, want hier ook heeft het volk genoeg van dezen die sinds zij het bestuur in de stad in handen hebben, van Brugge eene doode stad hebben gemaakt :t volk heeft genoeg van dezen die de werkerskwartieren meer en meer lieten vervallen. En als wij zeggen dat de katholieke bewaarders, van Brugge eene doode stad hebben gemaakt, dan zullen zij misschien op onze haven wijzen en zeggen, is dit geen bewijs genoeg dat wij don handel hebben doen leven in Brugge Ja, wij hebben eene haven, die mil- lioenen en millioenen gekost heeft en wat brengt zij op voor 't volk 0, zoo bitter weinig. Gaat naar Zeebrugge, 't is er doodsch en verlaten, de verroeste ketenen hangen daar aan de met gras begroeide kaai muren als een bewijs van nuttelooze millioenenverspilling. En de bevolking van Zeebrugge die alle persoonlijke opofferingen doet en toch kwijnt en te niete gaat. En het zijn die mannen, die het arme werkende volk steeds met minachting voorbijgaan. Het zijn die mannen, die zeggen dat degene die naar de meetingen van Priester Fonteyne gingen, het schuim der bevol king zijn en krapuul zijn. Het zijn die mannen die de werkers woningen meer en meer lieten vervallen. Het zijn die mannen die de werkers- wijken meer en meer lieten ongezond worden. Het zijn die mannen die onze handel drijvende stad in een soort van kerkhof laten vervallen. Het zijn die mannen, die nadat zij gevoelden dat het volk, van hen genoeg had, naar de arme volkswijken gingen om er kiesmeetingen (lees zuippartijen) in te richten. En welke zijn dan de verklaringen die zij deden op hunne zuippartij... pardon Zegden zij dat het schande is dat het werkende volk honger lijdt, terwijl de rijke nietsdoeners alles in overvloed hebben Sprake zij van een degelijk pensioen aan den ouden afgeslaafden werkman te geven, 't is te zeggen een frank daags Spraken zij van het algemeen stem recht in te voeren Spraken zij van dit alles Gij zijt er wel mede. Weet ge wat ze zegden aan de vrouwen Dat zij den man voor middagmaal wat aardappelen met eene kluite vet gestoofd, moesten geven en dat zij er piepers zou den voor krijgen. Schandedriemaal schande aan dezen die op zulke wijze tot het arme werkers volk durven spreken. Gelukkiglijk be gint het te verstaan dat het al fopperij is, 't volk richt den kop, 't keert zijne ver drukkers, zijne uitbuiters den rug toe. En dat weten de bewaarders wel, want nog meer dan voor de kiezing van 2 Juni zitten zij met de schrik op het lijf, en in 't korte zullen wij aardig uieuws verne men over die zoogezegde macht der bewaarders. Mogelijks zal al dat gejubel van heden in zuchten en kermen veranderen, eer wij 2 maanden verder zijn. A. D. voor de verspreiding der christen democrati sche gedachten of het werkje ONZE STRIJD van priester Fonteyne. Vraag het aan den drukker C. Moeyaert Coupurerei te Brugge. Een exemplaar kost 10 centiemen.

Het Recht | 1912 | | pagina 2