Voor een enkele zucht naar vrijheid Ons Volksfeest Leest en verspreidt ons blad DEERLIJK UIT RUDDERVOORDE Uit Astene Strijdpenning Schoenmakerij Dré HERTOG Op eene gemeente van den zeekant ver namen wij een van die feiten die waarlijk tot schande strekken aan de katholieke partij en ook aan zekere geestelijken. Een persoon dezer gemeente had zich te ver gewaagd en min of meer zich wat vrij willen toonen met een menschlievend werk te ondersteunen dat niet afhing van de katholieken dus die eene vrije instel ling was. Die persoon, neringdoener zijnde, leverde bij mensohen van alle gezind heden, dus ook bij katholieken. Doch nu moest hij zijne schrikkelijke misdaad boeten. De geestelijkheid van de parochie liep naar al de kalanten waar ze invloed had en verbood deze nog bij dien zoogezeiden vrijen man te winkel te gaan.Zoo verloor de neringdoener op een dag 7 goede kalanten. De vrouw van den neringdoener daar door zeer gevoelig getroffen, ging op zoek achter de oorzaak van de houding dier klienten en kwam te wete dat het de pastor van de parochie was die hun had gebroodroofd Zeer getroffen in hunnen handel ging de vrouw naar den pastor om hem over zijne houding tegenover eerlijke en def tige burgers zijner parochie te spreken. Doch de pastor was zoo vrij van te vragen aan de vrouw of ze niet be schaamd was zulks te komen vra gen en dat zij wel wist, dat zoolang haar man zich niet wilde plooien, hij nog meer kalanten zou afgeno men hebben, ja totdat ze teniet waren. Zoo iets in uw gezicht geworpen wor den van een priester, dat hij u zal vervol gen en vernietigen tot einde toe, is toch schrikkelijk Overweegt eens een treffelijk burgers huisgezin, vader, moeder en verscheidene kinderen het brood uit den mond rukken en dat alles in naam van den godsdienst, zeggen ze* Toen Ons Heer op de wereld was, ver menigvuldigde hij de brooden om aan het volk eten te geven en deze die zich zijne volgelingen noemen, stelen het brood uit den mond van brave en deftige lieden, omdat ze niet gedwee voor de voeten lig gen van de dorpsdwingelanden 't Is te hopen dat er nog vrije en onaf hankelijke menschen op die gemeente zullen gevonden worden om de schade welke men die burgers aandoet, te ver goeden. Doch 't is in alle geval droevig dat men dergelijke feiten moet aanstippen en daarbij voegen dat dit bijna in al de ge meenten de algeraeene regel is Behoort gij niet tot de bewaar der sp&r tijgij moet te niet en indien gij het zoudt durven wagen een zucht van vrijheid te laten dan zijn zij er seffens bij om alle vrijheid en onafhankelijkheid te smooren. Laat ons hopen op betere en vrije tijden Het blijft dus bepaald ons volksbanket op 14 Juli, aan den prijs van 2 fr. De bijtredingen zijn reeds toegezegd van volksvertegenwoordiger Daens met een aantal vrienden van Aalst. Van onzen dapperen strijder vriend Plancquaert met zijne Gentsche strijd makkers. Van de Antwerpsche trouwe en koene soldaten van Priester Fonteyne, die hem altijd in bittere stonden ter zijde waren. Van de Brusselsche democraten met de heeren advokaat F eye en den goeden vriend Stoumon. Van de vrienden van 't Kortrijksche, Audenaerde, Ronse, in een woord partij- genooten uit alle arrondissementen hou den er aan dit volksfeest bij te wonen. De inschrijvingen worden bij de hoofd mannen der verschillige arrondissementen gedaan, die ze zullen overmaken aan den heer Bernard Minnebo. Voor Brugge zal 't getal ook groot zijn en alles verhoopt dat wij een echt demo cratisch feest zullen hebben. De Bruggelingen schrijven in bij de voorzitters hunner bonden. Het Comiteit. Niettegenstaande de kiezingen nog maar pas voorbij zijn, kunnen onze katholieke residenten uit Gods huis nog niet nalaten de kristenen, die daar denzelfden God komen aanbidden waarvan zij de bedienaars zijn, aan te randen. Verleden zondag predikte onze heer onder pastoor over het priesterdom en de gehoor 2aamheid, die de kristenen aan hunne piiesters verschuldigd zijn. De priesters, Zcgc'e hij, niettegenstaande zij priester zijn, blijven ook mensch en hebben ook hunne fauten en gebreken Dccb, omdat zij priester zijn, mag de gewone kristen die fauten en gebreken niet zien, noch beknibbelen. Wij zullen nooit de verwaandheid hebben den priester, gelijk den welke, te willen de lts spellen. De fauten, welke hij als mensch in zijn persoonlijk leven begaat, zien wij niet, beknib belen wij niet en als kristen achten wij het ons ten plicht ze te verschoonen en te ver kleinen. Doch vermits de geestelijkheid in 't algemeen de kristene geloovigen bij gewetensdwang verplicht hen niet alleenlijk te volgen op gebied van kristenheid maar zelfs op wereld lijk gebied, op gebied van staathuishoudkunde op maatschappelijk politiek gebied, en daar geen enkele geestelijke ons kan aanwijzen waar de kristelijke leering ons gebiedt op wereldlijk gebied den priester te volgen, op politiek gebied van dezelfde zienwijze te zijn als den priester daar wij nooit in onze kristelijke leering geleerd hebben dat wij als kristen mensch verplicht zijn de politiek van de katholieke partij te volgen, 't is te zeggen alles blindelings goed te keuren, wat die partij doet en als slecht te aanzien alles waarvan zij niet wil weten, zoo nemen de kristene demokraten de vrijheid op politiek gebied te velschillen. Omdat de ver schillende klassen van menschen verschillende belangen hebben en de arme kristen ook een toevluchtsoord moet hebben om zijne wereld- sche belangen te verdedigen. Volgens de priester moet de arme kristen zich altijd tevreden stellen met hstgeeD de rijke 't zij deze laatste christen is of niet hem wil geven als meDSchelijk recht, 't zij het er aan gelijkt of niet. Als de arme kristen zich daar mede niet tevreden stelt, blijft hem, volgens den priester, maar eene keus over overloopen naar eene partij die van geen godsdienst wil weten I Als bijvoorbeeld, de katholieke partij niet meer domineert moet er, volgens onze geeste lijken, geen kristen geloof, geen godsdienst, geen God meer bestaan 1 Dit kunnen wij niet aannemen. Wij willen dat de kristeDe werkers hunne eigene partij hebben even als de ongeloovige werkers de hunne hebben. Als een priester ons kan toonen dat het strijdig is met de christelijke leering, verande ren wij seffens. Onze E. H. onderpastoor zegde verleden zondag in zijn sermoen dat er altijd slechte priesters geweest waren. En als staving hiervan zegde hij hadden er geene slechte priesters geweest, er zouden geen protestanten geweest zijn, geene ketters, geen Stevenisten, enz... en er zouden ook, zegde bij met nadruk, geene Fonteynisten geweest zijn I... Nemen wij voor een oogenblik aan dat Priester Fonteyne eene faut begaat. Eenige oogenblikken voordien zegde onze Berw. Heer onderpastoor dat wij de fauten der priesters niet mogen zien noch beknibbelen, en wat doet hij zelf Bij elke gelegenheid steelt hij de eer en de reputatie van zijnen broeder in Christus I Hij geeft zelf het slechte voorbeeld 1 Wij zouden nog gewild hebben dat onze Eerw. Heer onderpastoor in zijn sermoen deed uitschijnen welke voorname oorzaken aan leiding gaven tot het ontstaan van die sekten waarvan hij sprak: protestanten, ketters, steve nisten enz.Was het omdat de stichters van die sekten algemeen stemrecht vroegen voor het volk, en de katholieke partij er niet wilde van weten Was het omdat zij eerbied en recht vroegen voor den Vlaming en zijne taal en de katho lieke partij met den bisschop er niet wilde van weten Was het omdat zij onderwijs en bestaan vroegen voor het volk Was het omdat zij een pensioen vroegen voor den ouden werkman Omdat zij de afschaffing vroegen van het vergunningsrecht Was het omdat zij allerhande verbeteringen vroegen voor het volk en veranderingen van maatschappelijke wetten? Neen, zij wilden verandering brengen aan de kristelijke leering, zij wilden het godsdienstig programma wijzigen, zij stichtten een nieuwen godsdienst En priester Fonteyoe en de democraten, wat willen deze Aanbidden, belijden, volgens hetgeen ons de pauzen, de bisschoppen voor schrijven alles wat den godsdienst aangaat. Wat ons land en ods volk aangaat wetten vragen die ons goed schijnen voor land en volk en die ons kunnen toelaten te leven naar de voorschriften van Paus en bisschoppen en priesters. De godsdienst verbiedt ods dat niet. Kan ons iemand overtuigen dat ons maat schappelijk programma niet goed is voor land en volk, wij veranderen seffens. Waarom langs dien weg niet begonnen, Eerw. Heer onderpastoor R. Vanderschelden. Er is zeker nergens eene gemeente te vinden, waar min eerbied is voor de vrijheid van ge dacht, als Rudder voorde, en dit alles door toedoen van een geweldigen kerel. Al wie zijne vergaderingen en ónnoozelheden niet bijwoont, is zijn vijand, wordt vervolgd, bespot en ge lasterd. Nu met den kiesstrijd, heeft het bijzonder geweest, hij sloeg de mate, gaf in zijne nachte lijke vergaderingen zijne orders aan alle tra wanten, om onze gazetdeelers aan te vallen zelf te slagen. Men zou zeggen dat het die lummels al toegelaten is, omdat zij onder de bevelen staan van dien geweldigaard en volgens hun zeggen, dat zelfs de policie noch gerecht tusschen te komen heeft. Nu zeggen wij al ras, dat zijn rijk hier uit is. Op 14 April werd ik van eenige zijner tra wanten laffelijk aangevallen en belasterd op 29 Mei werd des nachts mijn huis vol behangen met papieren door een snotneus van zijn bende schuifbaars den 5 JuDi, aan het huis eener onzer deftigste inwoners, werden buizen ge hangen, tegenwoordig haDgen zij er nog, want dien heer zou ze zeker niet gaarne aanraken, wie weet uit welk kot zij niet komen. Maan lag, daags na de provinciekiezing, een ander snotneus, aanhanger en deelmaker zijner nachtvergaderingen, haDgde schuins over mijn huis op een 20 meters afstand ook buizen, zeggende DAT IS VOOR POL. De policie verwittigd, deed zulks wegnemen, maar zie, eenige stonden nadien stond de ge weldigaard reeds ter plaats, eD was nog niet weinig verontweerdigd omdat die spotternijen niet mochten blijven hangen. Maar zie, des namiddags rond 6 ure was op eene halfuur tijds eene samenscholing rond mijn huis van meer dan 400 personen, op voorhand door die al te katholieke wacht verwittigd, dat iets schoons en deftig ging gebeuren, en inder daad, zij kwamen af... eene kar met paard be spannen en geleid.gij zoudt het nooit raden. door een oud papenfretter, draaier van aller eerste klas, gekend om zijne gulhartige lief tallige rondborstigheidelkeen riep van verre dat is dienen kerel toch zijne plaats niet, wat is leeg gevallen... Op de kar vier reeds ver maarde personnageu met elk eene groote buis voor hun en in de hand een stuk droog brood. Voor mijne deur gekomen hielden zij stil, wier pen eene buis af, en een pretensieus kereltje riep, past op, dat het ministerie niet om valt. A propos, ik heb nooit geen droogen brood moeten eten en ben zeker treffelijker opgebracht dan gij. Maar zouden er soms LATER van die droogen broodschimpers geene zijn die nog geen droogen brood te eten hebben Spijtig dat daar toevallig geen portrettrekker was, om ze eens op te nemen en nog veel spijtiger dat het niet toegelaten is die helden hun levens- portret op papier te cijferen, want zij zouden er allen afgrijselijk op figureeren. Al hunne buizen, zelf een gemaakte dikke vent met groenen hoed op, lagen reeds gereed, voor de Maandag 3 Juni. Maar, oei... ei... bij het ver nemen dat Priester Fonteyne gekozen was, kropen zij allen met een groen gezichte in hunne puipen en durfden niet- te voorschijn komen, zelfs waren er van die wijven die in onmacht vielen... en na bij hunnen baas raad geschoreD, werd er beslist, en zij waren er mede uit den slag... Zondag is te Brugge kiezing voor de Provin cieraad, 't is wel ons kanton niet en hij is kandidaat op de kartellijst, en toch is het onmo gelijk gekozen te worden... dat wist alle man et 't was toch maar voor de formule, dat wij ons stelden. Maar daarmede waren zij uit de slag hunne buizen ter eere van Priester Fon teyne, mij beschikt, veranderden dan in Pro vinciale kiezing buizen. Dat waren stampen hé... Nu voor al deze euvëldaden zullen zij met Moeder Justicia af te rekenen hebben. Maar zie... en oordeelt, lezer... hoe kleingeestig en schijnheilig, die kerelkeDS zijn wat zij nu uitstrooien..zelf nóg een jufferke, die maar slecht kan gaan van glorie... 'tis schoon réclaam voorwaar... en dat droogen brood is dat voor het jufferke of andere damen Het kwaad moet dus groot zijn in hun oogen, die ik bedrijf, een armen Volkspriester ter zijde springen, en hem tegen hunne laffe en oneerlijke aanvallen verdedigen... ja maar dat doe ik met liefde, en zal het in 't vervolg nog meer doen, immers het is troostend als men inwint, en dat hebt gij ondervonden, met de kieziog spijts al uw geweld, uwe oneerlijke handelwijze, schuiffelen en gazetjes scheuren, spijts dit alles is hij toch de gekozene met 8450 voorkeurstemmen. Wij feesten, wij vieren, wij hebben redens, en nu voet bij stekke, voort gewerkt om hier nog een honderd aan hangers bij te winnen, reeds bij ons schoon getal... schimpt maar, 't is tcch maar van het schuim der gemeente dat het komt, ik recht mij er ver boven... Leve Piiester Fonteyne. Leve de Democratie. Hippolyte DE CORTE. LIED VAN DEN NIEUWEN BOND Wij laten ons niet spannen, Als slaven in 't gareel Wij zijn nog vrije mannen, Geen vee voor 't kiesbureel.. Zij zullen ons niet temmen, Zoo lang ons bloed nog bruischt, Zoo lang er nog op Astene Een vrije boezem huist De strijd is aangevangen, Wij vallen niet meer stil Van vuur is ons verlangen, Van ijzer onze wil, In klein getal begonnen, Wij houden vasten tert De vrees voor geldbaronuen Zit geenszins in ons hert 1 Zij dreigen ons te vinden, In boet en boei te slaan, Den Nieuwen Bond 't ontbinden, Maar dit zal slechter gaan... De stoot is eens gegeven, Thans rusten wij niet meer Ons vaandel is geheven, En niemand haalt het neer Zij willen ons doen knielen Met dwingelandsch geweld, Maar 't zit in onze zielen, Meer macht dan in hun geld. Wij trotssn hun fortuinen, Op werkerszweet gebuit I Hun rijk stort haast in puinen, En 't onze gaat vooruit I WAARSCHOOT Op Zondag 23 Juni, vergadering van den bond van Waarschoot. Een vriend uit Brugge zal er spreken van algemeen stemrecht. Op Zaterdag 29 Juni vergadering van den bond van Waarschoot bij August Pieters op de wijk Beke, om 7 i[2 ure 's avonds. Op Zondag 3o Juni vergadering van den bond van Waarschoot, bij Jules De Baerde- maker in Flora om 4 i[2 ure. ASTENE Op Zondag 7 Juli, vergadering van den bond van Astene, bij de W° Cnudde, om 5 i]2 ure. GENT Op Zondag 14 Juli, vergadering van den bond van Gent en den arrondissementsbond, om xo i[2 voormiddag in ons lokaal, Toe komststraat 48, Gent. flrrondissemanisbotid Xortrijk Daar H. Plancquaert op heden Zondag 23 Juni belet is naar Kortrijk te komen, en daar de partijgenooten en ook M. H. Planc quaert zelve er aan houden op de eerstkomende vergadering tegenwoordig te zijn, zoo is deze bepaald vastgesteld op zondag 3o Juni, om 3 urg namiddag zeer stipt. Partijgenooten, 'neemt uwe schikkingen opdat niema'nd afwezig moet blijven. Het Bestuur. DEERLIJK Zondag, 2 3 Juni, om 6 1/2 ure 's avonds, vergadering van den bond, bij Henri Gaveye, in Prins Baudewijn. Al de partijgenooten worden op post ver wacht. Belangrijke bespreking. voor 't Arrondissement Gent Uit de steunfondsbus n° x, op 26 Mei, 3.22 fr. Uit de steunfondsbus n° 1, op 16 Juni 1.33 fr. DEYNZE. Voor de zegepraal van Pries ter Fonteyne te Brugge, 1,00 fr. Voor de strijd der zuiver kristene democratie geef ik ook, 1,00 fr. Democraten geen moed verloren nieuwe moed is er gehoreu. Etude du notaire DE BUSSCHERE A Bruges, rue des Tonneliers, 16 VENTE PUBLIQUE avec grande faeilité de payement. Par suite de cessation d'affaires. Les notaires De Bussehere A Bruges et Vei'CPuysse A Ruddervoorde, vendront publiquement les Etablissements de Mon sieur Vercruysse-ChristiaeDS A Bruges (Bassin) 61, rue du Fort Lapin, com- prenant A. 1. GRANDE MALTERIE con struite en 1900 avec installation compléte du dernier système pouvant produire en viron 1,200.000 kilos de malts par an. 2. QUATRE MAISONS de rapport et jardir.s le tout d'un seul tenant d'une superficie de 4-325 mètres carrés, situés très-a^antageusement A Bruges, Bassin, prés de deux canaux, du chemin de fer et des trams vicinaux. B. MATÉRIEL COMPLET pour l'exercice du commerce d'Orges et d'Escourgeons avec installations complè- tes de trieurs diviseurs élévateurs et dis tributeurs perfectionnés système Seek, de Dresde et Mayer de Kalck (Cologne), pouvant nettoyer, trier, diviser environ 60.000 kilos par jour. Affaire lucrative pouvant être mise en société. Nombreuse et bonne clientèle. Bénifices A prouver par les livres. Ces affaires sont aussi A reprendre de la main A la main. M. Vercruysse se mettra a la disposi tion de ses successeurs pour les seconder par ses conseils et renseignements. S'adresser pour affiches et informa tions chez les noiaires De Busschere et Vercrxjysse susdits et chez M. Vercruysse- Christiaens, 61, Fort Lapin A Bruges. A visiter les Mardi, Jeuii et Samedi, 1/2 de prime de mise A prix. Mise A prix Mardi 2 Juillet 1912, A 2 heures précises de l'après-midi au Café le Progrès a Bruges, Bassin. Srug3che samenwerkende Brouwerij GAMBRINUS ST. KRUIS (Brugge) Bier van ie kwaliteit tegen voordeelige prijzen. Het best geassocieerd Huls In Sohoeisels is voorzeker de groote 5, Vlamingstraat, BRUGGE Fraaie en sterke schoenen en bottinen in alle slach voor heeren, damen en kinderen. Amerikaacsche en Rationnelle Modellen. Het huis houdt ook Imperméables van de beste Engelsche firmas. Schoone en deugde lijke Regenschermen. Laatste nieuwigheden. Onmogelijke concurrentie. Sportdepot van het huis G. Verbist van Gent. Tennisspel: Roquetten en ballen enz. Omer Van Wynendaele APOTHEKER S. Miohielsstraat, 17, GENT (bij de S' Michielskerk)

Het Recht | 1912 | | pagina 3