De belangrijkheid van het algemeen stemrecht voor het kleine volk. Het kiesrecht in Beigie over tijd Heldendaden van de zoogezegde katholieken(I?!) Geen beter Boekje Verblijdt u in den Strijd, gij, Rechtveerdigen De provinciale kiezingen D@ VERVOLGING Men kan niet denken van welk belang het is, voor het kleine volk, van in de Kamer van volksvertegenwoordigers, tot op zijn volle recht vertegenwoordigd te zijn want de wetgeving in een land, is gewoonlijk van den grootsten invloed op liet volksleven. Zij is niet alles en zonder de medè- werking van het volk, kan ze doode letter blijven. Maar het blijft toch waar dat de wet, met het Staatsbestuur erbij, de macht, die de wet uitvoert, de banen afbakent en de wegen waar langs het volk zal wandelen, en bijgevolg den grootsten invloed moet hebben op het volksleven. 't Is gemakkelijk om verstaan. De mensch is zoo gemaakt, dat hij ge woonlijk eerst voor zijn zeiven zorgt, en zijn eigen vorendient. Dat zal hij ook niet vergeten te doen, als hij de man is die de wetten maakt, en dat hij het hooge woord te zeggen heeft in de benoemingen, in de landsbesturen en in de gerechtshoven. De geschiedenis der volkeren is daar om dat te bewijzen. Wij zullen er een voorbeeld van geven, een enkel onder duizenden. Over een honderdtal jaren en voordien was het de geestelijkheid en den edeldom, met den Koning aan het hoofd, die meester waren in Vrankrijk. Zij maakten de wetten, zij waren het bestuur van het land en het gerechtin een woord, zij waren heer en meester. De burgers zelf, die op het laatste zijn opgekomen als derde stand, hadden wei nig of niets te zeggen, daar zij in de Kamers maar gelden voor 1 tegen twee. En hoe hadden de meesters de zaken geschikt in Vrankrijk Men kan er een gedacht van hebben. Men mag zeggen dat de hoogere stan den, de geestelijkheid en de edeldom bijna geheel vrij waren van alle lasten lasten dragen en betalen was hun man onweer dig. en goed voor de burgerij en bijzonderlijk voor 't kleine landsche volk. Van eenen anderen kant, zij hebben met der tijd, alles zoo wel geschikt en geregeld dat koninggeestelijkheid en edeldomeigenaars gerocht waren van de drij vijfden van den grond van Vrankrijk. en daarbij dat zij in 't bezit waren van al de prachtigste gebouwen, van de koste lijkste meubels, van de edelste kunst werken, van de rijkste juweelen en schat ten des lands Een vijfde van den grond behoorde aan de geestelijkheid, een vijfde aan den edeldom en bijna een vijfde aan den Koning Men schatte het inkomen van de geeste lijkheid op 200 millioen, wat men in de hedendaagsche weerde op vier honderd millioen zou mogen schatten. De hertog van Orleans alleen, had er elf millioen 500 duizend frank rente, wat vandaag 28 millioen zou bedragend Wij spreken niet van alle andere voor- deelen en voorrechten. Gij ziet wat de heerschers in een land, die de wetten maken, en mees ter zijn in bestuur en gerecht kunnen.... en gewoonlijk doen. Wij hebben hier in Belgie van af de jaren 80, ook onder de heerschappij geleefd van eenen hoogen stand, niet meer zooals in den ouden tijd, onder koning, geestelijkheid en edeldom, maar onder de voogdij van eenen rijken burger stand, waarin priesters, edellieden en burgers, al ondereen versmolten waren, en in het staatsleven hadden de lagere standen tot over korts niet te zeggen. Het waren immers allen de rijkste be zitters die kiezer waren en bijgevolg het recht hadden aan de regeering deel te nemen. En dat getal was klein zeer klein in geheel 't land waren er voor de Kamers in 1850 maar 78,228 kiezers in 1860 97,308 in 1870 107,093 in 1880 116,090 in 1890 134,437 in 1893 137,772. Dus altijd voort was het geld de meester in het land. De mensch is mensch, en hier zoowel als elders, de heer- schende stand, de rijke bur gerij, heeft in wetgeving, be stuur en gerecht, eerst en best, voor eigene belangen gezorgd. Men kan den toestand, die nog eens het gevolg is geweest van het burgerkies stelsel, in korte woorden beschrijven. Voor 't kleine, het arbeidende volk Het grootste pak der lasten sleuren, en Belgie, zooals de Koning' eens zegde is het land der lange werkdagen en der lage loonen. Priester FONTEYNE. i^33sssssss!maamsmjBassss^BfE»stK^KimiMiimmwia«* Onder den titel Katholieke Werken, drukt M. Petrus Daens het volgende ar tikel, in 't Land van Aalstdat bewijst dat het niet te Brugge alleen is dat men beestig en herteloos gehandeld heeft tegen Priester Fonteyne en zijne vrienden, doch ook te Aalst, waar men het monopool van katholieke schurkerij in pacht heeft. De Brug-sche bewaarders gaan er regel matig om les en al wat M. Daens schrijft over Aalst, mag ten vollen en in zijn geheel op Brugge toegepast worden. Leest dus het volgende artikel en ver andert het woord Aalst in Brugge. KATHOLIEKE WERKEN - De Kiezerslijsten vervalschen bedrog plegen in het geven der 2 a 3 stemmen op vele Gemeenten aldus 50 a 75 stemmen STELEN. Liegen en lasteren voor de kiezingde vrije kandidaten eerrooven van Daens gaan uitstrooien langs Sarlardinge en Voorde dat hij nooit naar de Kerk gaat Van den Bruele uitmaken als Vrijdenker. Door hun menigvuldige gazetten stroo men van leugens en lasteringen dagelijks rondgieten denken Laat ons gedurig en aanhoudend liegen Er zal toch iets van overblijven, hetgene ongelukkiglijk waar is. Manifesten gereed maken zonder naam van Schrijver, Uitgever of Drukker, gelijk t' Aalst; er moest den Zaterdag morgend iets uitkomen, van 't krapuleuste dat ooit iets ievers is ver schenen; maar de Prokureur des Konings werd verwittigd en 't eerloos schrift werd ingehouden. Zoo hebbende katholieken van Aalst ook in 1894smaadprenten tegen Priester Daens uitgegeven en aanstonds nadien opgekocht. Kiezers van hun vrijheid berooven zeggen, gelijk t' Aalst in een rijk trotscli katholiek huis metredelijkveel werkvolk: Wij zullen weten voor wie gij stemtEen bejaarde brave huisvader, daags na de kiezing, van werk en brood berooven, omdat hij zijn brief ken niet wilde VER NIETIGEN. Rijke broodroovers, de oude rechtvaardige God leeft nog Oude arme kiezers doen opleiden als slaven van 't Heidendom! Kiezers doen gaan stemmen met 'ne surveillantMet een envelop van gaz-papier, om te weten hoe ze stemmen. Aan afhankelijke kiezers zeggen Als wij niet winnen, ge moet uw hypoteek afleggen Ge wordt uitgespannen als wij niet winnenStemt voor ons, hier is 20, ja 30 of 60 fr. Als wij winnen, ge moogt om 20 of 40 of 60 fr. komen. Rondloopen de zakken vol stukken van 50 fr. gelijk JUDAS. Al zaken die tegen de Wet zijn, dus strafbaar. Doen stemmen voor kiezers die al 7 weken, al 7 maand onder de groene sar- gie liggen doen stemmen voor afwezige Fransclimans. Na de kiezing, wraak nemen wild en ruig triomf vieren; een godsdienstig haat dragend fanatismus opwekken doen drinken, gelijk t'Aalsthuisschenderijen doen plegen gelijk t'Aalst waar ons Huis bestormd werd door zatte plodden en zatte ploddinnen, die huilden Vivan WoesteWeg met Pee JDonsjden smeer lap, den rotsakden luierik En ander nog veel smeriger vuiler geroepen die zaak komt voor de Rechtbank, het mag niet ongestraft blijven. De kinderen der katholieke scholen in den politiekenstrijdmengen, gelijkt' Aalst, waar die onnoozele kinderen met de smaadliedjes naar huis komen, tot ver ergernis hunner brave ouders, waar ze mij smadend achterna roepen, tot in de kerk. ®En bij al die Katholieke Werken GODSDIENST-SCHENDERIJ Kan iemand zeggen dat de demokraten ooit iets tegen den godsdienst hebben gezegd of geschreven Is het de volks- vertegenwoordiger-demokraat Daens niet die het kristen onderwijs kloekmoedig heeft voorgestaan en verlost van den Schoolbon Heeft Daens niet manhaftig de kloosterzusters verdedigd Kan er iets onrechtveerdiger zijn dan ons bestrijden in naam van den godsdienst P. D. voor de verspreiding der christen democrati sche gedachten of het werkje ONZE STRIJD van priester Fonteyne. Vraag het aan den drukker C. Moeyaert, Coupurerei te Brugge. Een exemplaar kost 10 centiemen. De strijd voor 't volk moet noodzakelijk zijn eón strijd om gedachten en denkbeelden. De politiek moét bij ernstige menschen vrij wat hooger staan dan 'nen ellendigen vischwijven- twist. Met verachting treden wij die persoonlijke vitterijen, dat wroeten in eens andermans bij zonder leven, met de voeten. Kleine menschen met een kleinzielig brein, politiekers zonder geest of gedacht staven hun nen strijd met persoonlijkheden, met zaken uit 's menschen privaat leven. We noemen zulks vuile realistische drekpolitiek die bevlekt alleen hen die ze voeren. j De bewaarder spar tij heeft te Aalst tegenover de democraten een dergelijke kleinzielige, on- teerende strijd gevoerd. Wij, die buiten alle denkbeeld aangevallen werden, niet om de wille onzer politieke of maatschappelijke gedachten, maar omdat een eenvoudig persoon de eer aan een kasteelheer niet mag ontnemen het volk dom en gedwee in dienstbaarheid te kunnen houden, wij zeg ik bekommeren ons geen zier om al dat ellendig geknoei, Hadde men ons bekampt in onze politieke gedachten, dan ja, dan zouden wé~meer acht geslagen hebben, maar nu, die gansche karrevrachten vuilnis over ons, aan de bevolking te slikken gegeven, och, 't ligt lang op den mesthoop. En waarom ook zouden wij ons storen over 't geschrijf van een broodschrij ver, van een weggeloopen pennelekker, van een omgekochten tafelspriDger, van een gedwon- 1 gen slaaf, van een zatte polichenel, van 'nen clown of August die in geen io jaar ter kerk ging en nu gaat om Van den Bruele vrijdenker te kunnen verwijten Ja, lezers zouden wij aan zoo'n volkje, aan j zoo vuile argumenten onzen tijd verspillen j Neen, we hebben meer te doen dan dat. 'i Ons volk moet hooger op, zijn brein moet meer ontwikkeld, de gezonde moraal en het f degelijk maatschappelijk oordeel, dat heeft ons volk van noode om zijn lot te verbeteren. Dat is dan ook ons eenige doelhet volk zoo trachten te leiden dat het de reine, algemeene strekking der politiek begrijpt en weet te onder- scheiden met de drogredens en 't bedrog der anderen. Er is in politiek maar één rechtvaardige weg en naar die weg moet het volk geleid worden onverschillig door wie. En wie komt de weg der rechtveerdigheid het dichtste bij in de politieke strijd Toch nooit de katholieke bewaarders. De rechtveerdigheid in den politiekén strijd is bij hem die de gepaste, niet overdreven evolutie voor 't volk aanpredikt. Want 't volk zich voortdurend laten evolu eer en en hooger opklimmen, dat is rechtvaar dig, omdat dat volk van af zijn ontstaan in een staat van ondergtschiktheid, van onverdiende iijlDclemeid is gehouden gewéest. Het lijdende volk brengen op eene mensch- waardige plaats in de maatschappij, dat is de zuivere, gezonde, reine democratie. En dat moet ons eenig doel en ons eenig streven zijn. Onverschillig is het ons, moet het ons zijn wie het volk daar brengt. Zijn het de katho lieken, goed zijn het liberalen of socialisten, ook goed. De personen komen niet in aan merking de zaak is alles. En 't is voor die groote algemeene volkszaak dat wij den kamp voeren Verstaat ge ons, lezers En als men een strijd heeft doorworsteld, lijk nu met Juni laatst, dan mag de politieker met hoogere begrippen en 'n hooger ideaal, den kop Diet laten hangen als zijne partij niet ras vooruitgaat. Als de algemeene volkszaak maar vooruitgaat, is dat niet voldoende En zou er ooit een kiesstrijd geweest zijn waar de aristocratie, de algemeene volksvijand, zulke verpletterende nederlaag heeft geleden Want ware er een beetje doorzicht en recht- veerdigheidsgevoel bij d'oude bewaarders te vinden, dan zouden ze, na dezen slag, de christen democraten in eere herstellen. Immers, waarom werden wij van af ons ontstaan tot heden, verketterd en gedoemd Was het niet om de wille der zaak die wij verdedigden, de algemeene volkszaak, de vreedzame ontslaving der mindere klasse En zijn er nog geene bewijzen genoeg die ons zeggen dat de christen democraten den rechten weg zijn ingeslagen Van alle punten die we vroegen en waarin wij de maatschappelijke redding zagen, van al die punten is 't beginsel ingevoerd geworden door den drang der eeuwige volksevolutie. Wij vroegen volksverbeteringeneene beper king van den arbeid, met een minimum van 3 fr. per dag. We werden er om gebanvloekt... doch de banvloekers moesten ons stelsel in voeren I We vroegen stemrecht en werden geban vloektdoch de banvloekers moesten het invoeren We vroegen pensioen voor 't werkvolk en we werden gebanvloekten de banvloekers moesten een pensioen schenken. Dus keurden zij nog eens goed. We vroegen d'afschaffing der hatelijke bloed wet en plaatsvervanging, 't gevloekt voorrecht der rijken.... wij werden er om gebanvloekt.... doch onze banvloekers schaften later zelve af. Ze keurden dus nog eens goed. We vroegen verplicht onderwijs, we werden er om verketterd en gebanvloekt en toch moe ten heden die banvloekers het verplicht onder wijs met ons verdedigen en invoeren. Nu bleven er nog verscheidene punten waar over lauwe zielen uit onze rangen zelve zich verontrustten en meenden dat we toch wat verre gingen. Immers een minimumloon van 4 fr. voor 't volk, een pensioen van i fr. per dag voor d'ouderlingen, één man één stem voor alle Belgen, eene degelijke wet voor de land bouwers, klimmende belasting, belasting op de roerende waarden, enz., dit alles was nog al kras. En wat leert ons de afgeloopen strijd Dat wij noch ketters, noch verdwaalden zijn, nu zoo min als de eerste ure onztr geboorte. Want hebben wij niet gezien dat dezelfde banvloekers uit den verleden en tegenwoordi- gen tijd, met heel dat programma der geban- vloekten te velde zijn getrokken. Hebben de bewaarders geen leerplicht moe ten verdedigen Waarvoor wij jaren strijden 1 Hebben de bewaarders geen pensioen van i fr. daags moeten verdedigen Dat wij jaren lang vragen Hebben de bewaarders geen landbouwwetten moeten verdedigen Die wij jaren vroegen 1 Hebben de bewaarders geen klimmende be. lasting moeten verdedigen Wat wij van d'eersten dag vroegen I Hebben de bewaarders dat zoo lang bevoch ten A. S. niet moeten verdedigen Wat wij bij onze geboorte eischten Hebben de bewaarders de belasting op de roerende waarden niet moeten verdedigen. Ha, zeker, de volkszaak is een groote stap vooruit gegaan. Nog maar met woorden, dat is waar, doch van woorden zal het volk wel daden weten te eischen. Verblijdt u dus in den strijd, gij Rechtvaar digen. Verblijdt u dus, democraten, zonder het zelf te weten herstelt de conservatieve partij ons in eere. Laat ze maar kleinzielig weg aanvallen, lasteren, eerrooven, banvloeken, we staan er boven, verre boven De algemeene volkszaak gaat vooruit.... wij betrèden den eenigen rechtvaardigen weg. Bewijzen met de vleet zijn er dat de demo craten gezond redeneerende, doorziende poli tiekers zijn geweest. Hewel, democraten, op die baan vooruit 1 1 De aristocraten volgen, moeten volgen. Regent het verketteringen en banvloeken over ons, tot daar, onze princiepen en denk beelden ingevoerd te zien worden, dat sterkt ons, dat is ons ideaal waar we smachtend naar verlangen. En bij dat schoone hooge ideaal zullen wij toch een pluimpje op onzen hoed mogen steken en 't zal deze zijn Dat wij de baanbrekers waren der ao eeuw- sche volkswelvaart, de voorvechters voor de verstooten klasse, dat we geweest zijn de man nen die dag aan dag met zweepslagen de oude pruiken hebben voor uitgedreven de groote baan op van 't algemeen volkenrecht. A. Van den Bruele. Al hebben wij geen triomf gevierd in de pro vinciale kiezingen, al waren onze krachten te gering om den strijd met kans van lukken aan te gaan, toch mogen wij uiterst tevreden zijn over de uitslagen die wij behaald hebben, die ons een spoorslag moeten zijn om maar immer voort te strijden, onverpoosd en ontembaar en die ons dan voor de toekomst, het beste laten verhopen. Onze Brugsche vrienden Berten en Minnebo bekomen 8i53 stemmen, 't Is prachtig. Wat een gunstig voorteeken voor de gemeen- tekiezing.Wee aan hen, die de Brugsche demo kraten in den weg durven loopen. Onze leider, de Heer Hector Plancquart be komt in het kanton Waarschoot 366 stemmen dus ii6 meer dan in de Kamer kiezingen terwijl de klerikalen er deze maal minder bekomen. In dit kanton gaat onze partij niet slecht voor uit. Wij bezitten daar eenige vrienden waar geen rust in zit. Ook in het Harelbeke, bekomt onze partij genoot Vanderschelden 1638 stemmen. Deerlijk alleen gaf 5oo stemmen. Schitterende uitslag die er onze vriend behaalt. Wij houden dus aan ons gedacht van vroeger dat door eene aanhoudende werking en eene bestendige propaganda onze christene volks partij vooruit moet. Daarom deden wij in de maand April een beroep op onze mannen om den strijd in de provinciale kieziDgen aan te gaan, hetgeen wij in de toekomst nog zullen doen. Maar dan her beginnen wij met nog meer moed en gloed en hoop tot overwinning. Brutus. IN YLAANDERBN Ter overweging aan Mgr Waffelaert Bisschop van Brugge Ik ken 'nen christen huisvader die werkt bij 'nen katholieken baas. Dat huisgezin bestaat uit de moeder en 3 kinderen. Zij weren hen om eerlijk en treffelijk, met sparen en spartelen, door de wereld te geraken en elk het zijne te geven. Op zekeren avond gaf ik eens meeting in 't gebuurte waar dezen man woont. De man lijk veel anderen kwam luiste ren, Ik herinner mij nog heel goed dat ik sprak over de hongerloonen die in Brugge betaald worden door gebrek aan werk en nijverheid. Verders bewees ik hoe doodsch en verlaten Zeebrugge en onze haven was door de schuld van de Brugsche rijkzakken en bewaarders die uit vreeze van geldgewin dat steeds vrijheid met zich sleept, liever hunne goudklompen in hunne coffreforts laten beschimmelen dan werk en brood aan ons geliefde kleine volk te verschaffen. Na de meeting kwam die christene

Het Recht | 1912 | | pagina 2