Een grrroot proees Partijvergaderingen Minnebo moet in de doos De Concordemannen gewroken Democraten DE KAMERS Steunfonds Geen beter Boekje Uit Astene Schoenmakerij Dré HERTOG xDat artikel is zoo geusch enz. Waar ziet De Landwacht n de geusche zijde van dat artikel Ais de kristene demokraten het algemeen stemrecht vragen, als wij de beweging voor 't algemeen stemrecht goedkeuren en bijtreden j en steunen uit al onze kracht is dat nu ook al een bewijs van geuscheid De Landwacht a en de katholieken in I 't algemeen, tot zelfs de katholieke vakver- eenigingen waarin de werklieden gedwongen 1 worden hun eigen te verloochenen, hunne i eigene rechten te bestrijden, zijn vijandig aan 't algemeen stemrecht. Waar ziet De Land- wacht de kristene zijde van dat stelsel De kristene demokraten willen zuiver a'ge- meen stemrecht omdat het eenig stelsel is dat den wil van de meederheid der Belgen zuiver en onvervalscht kan doen kennen in zake van landsbestuur, omdat het eenig stelsel is dat de demokratie, de volksgezindheid, in toepassing kan breugen volgens hare gedachtensterkte in het land. Waar ziet De Landwacht hier de geusheid met een enkel tipken uitschijnen De katholieken zijn tegen het algemeen stemrecht, tegen het volkenrecht en al wie bij hen is ingelijfd, zelfs de werklieden bij hunne syndicaten aangesloten en die maar eene stem krijgen tegen hunnen werkbaas, die hen uithongerd, drie en vier stemmen, moeten tegen het algemeen stemrecht zijn, omdat het meervoudig stemrecht het eenig middel is dat de rijke vetzakken kaD toelaten alleen baas te spelen, waardoor het hen toegelaten is met de werklieden te handelen zooals het hun lust. Wij zouden door De Landwacht eens willen de kristene zijde daarvan aangetoond worden. j Is het geusch het algemeen stemrecht eischen omdat de socialisten het ook eischen Maar, 't is treurig genoeg dat alleen geuzen het recht van de meerderheid der Belgen mogen eischen I Is het meervoudig stemrecht een kristelijk grondbeginsel, of is het kristelijk omdat de rijke katholieken (niet kristenen) het willen Wij verwachten een woord van uitleg van De Landwacht. a. Bloedige spot 't Is bloedige spot van wege de socialisten, zegt De Landwacht, omdat Vooruit zegt dat de kristene demokraten met de liberalen en de socialisten aan één zeel moeten trekken. En zij vraagt of de kristene demokraten Kortrijk en Dendermonde zouden vergeten hebben. Vooreerst kunnen wij zeggen tot haar dat zij zich mag de moeite sparen het geheugen der kristen demokraten op te frisschen. Evenmin als Kortrijk en Dendermonde heb ben wij de bloedige en schandelijke daden, bedreven door de katholieken tegen de christene demokraten, vergeten. De kristene volkspartij bestaat vooral uit menschen die de eerlijkheid en de rechtveer- digheid boven alles schatten en die in hunnen rechtzinnigen strijd van langsom meer onder vinden dat de hedendaagsche politiek onzer drie groote Belgische Staatkundige partijen bestaat uit laag geknoei, hunne strijdwijze uit gemeene schelmerijen, slechter dan straat- schoeliënstreken. Wij hebben gemeend dat het belgiesche volk vatbaar was voor een rechtzinnigen strijd, voor eene partij die het belang van den belgieschen staatburger als eenig doel najaagt. Om zeggens was enkel ontgoocheling tot hiertoe ons loon. Doch, als Christofel Colombus die in zijne verbeelding de nieuwe wereld zag liggen al den overkant van den OceaaD, die tot dan toe nog nooit was overvaren geweest, en er naartoe stevende, zoo ook zien wij een gulden tijdperk in 't verschiet. De strijd voor 't algemeen stemrecht, is een heilige strijd, een grootsche strijd, een strijd voor een nationaal volkenrecht; en hij gaat uit van waar hij wil wij maken dien strijd mede. Onze strijd is enkel een strijd om gedachten, om strekkingen, om rechten, om princiepen en elke gelegenheid om ons doel te bereiken moet ons goed zijn en moeten wij ten nutte maken. Wrake ten koste van een grondbeginsel mag nooit in ona gedacht komen. Andere politieke partijen langs onzen rug laten omhoog klauteren mag nooit meer gebeu ren eerlijkheid nog rechtzinnigheid bestaat niet bij geene enkele onzer drie groote politieke partijen oppassen is de boodschap doch wij moeten van de gelegenheid gebruik maken om onze macht te doen gelden ten voordeele onzer gedachten. In kiezingstijd zelf, daar waar de toestand der verschillende partijen ons in de gelenheid steld, zos als in 't arrondissement Kortrijk bijvoorbeeld, moeten wij van die toestand en die gelegenhein gebruik maken aan en voor on\e eigene partij voordeel uit te trekken. P. Vanderschelden zweet en 't bloed van 't werkende volk of voor het verdrukken van arme wedu wen en weezen Heeft hij misschien aangeklaagd ge weest voor aanslag op de zeden met onnoozele schapen van kinderen, eene soort van deugd voor zekere broerkes Is hij misschien den brandstichter van de magazijnen van den Vettenbond Neen lezers, 't is veel erger. Doch en verschiet niet..... Minnebo heeft het ongelijk gehad van hem over zekere beleedigingen in den ge meenteraad te verdedigen en den zeer eerweerdigen boterbaron die nevens hem zit in den gemeente raad te bedreigen van hem een oor veeg te geven, indien hij zijne beleediging dorst herhalen Ziedaar de groote misdaad, waarvoor Minnebo op Maandag 8 Juli voor de cor- rectionneele rechtbank van Brugge heeft moeten verschijnen. Doch ziehier in welke omstandigheden dit zoo belangrijk en groot proces plaats had. Iedereen kent de kluchtige gebeurte nis in den gemeenteraad van Brugge voorgevallen tusschen Minnebo en den heer Braet. Niemand dacht aan een pro ces, doch 10 dagen na de gebeurtenis zonden de heer burgemeester Visart, te samen met M. Braet, gemeenteraadslid, eene klacht naar den procureur des Konings over deze schrikkelijke misdaad van M. Minnebo. Nadat beide personen, Braet en Min nebo door den onderzoeksrechter onder- hoord zijn geweest, besliste de heer Substi tuut van den heer procureur des Konings M. Deceuckelaere tot de niet vervol ging der zaak en beiden zonder vervolging te laten. Doch de kamer van in beschuldigings stelling bestaande uit MM. Fraeys, de Crombrugge en Heyvaert oordeelde er anders over en deed M. Minnebo alleen vervolgen en voor de rechtbank brengen. Aan het vel van den Kerkvader den hoog edel geboren heer boterbaron Adolphus Braet, mocht niet geroerd worden. Minnebo, de zwarte beest van de Con- corde^moest vervolgd worden en de doos in Voor hem geen genade Dus Maandag morgend voor de recht bank opgeroepen, ging ik geheel nederig, met het hoofd ter neergeslagen,.... de tranen in de oogen.... en het doodzweet op mijn lijf.... mij op het bankske der beschuldigen neerzetten ('t was een beetje harder dan op de kussens van de zetels van den gemeenteraad zulle) en ik zat daar, zoo ingetogen te hooren naar die schrikkelijke beschuldiging die den heer Braet daar als eenige getuige kwam afleg- ge: toekwam en beide klachten den volg- J nummer der ingekomen stukken dragen. (Dit werd niet gelogenstraft door de rechtbank.) Verders kleedde de heer Geuens goed dat pretentieus boterbaronnetje uit, zoo danig dat de heeren advokaten daar uit nieuwsgierigheid gekomen, alsook de talrijke aanhoorders menige keer een schaterlach lieten hooren. j De heer advokaat vroeg dan om te sluiten de vrijstelling van M. Minnebo. j Het gerecht bestaande uit de heeren Soenen als voorzitter en Van Den Abeele 'i en Lauwers als rechters, gaf na eenige minuten onderhandelen, de volgende j uitspraak GENT Op Zondag, 4 Oogst, vergadering van den arrondissementsbond, en den bond van Gent om 10 1 [2 voormiddag zeer stipt in ons lokaal, Toekomststraat 48, Gent. De vergadering van Zondag, 14 Juli, wordt dus verschoven. Het bestuur. SWEVEGHEM Zondag, 21 Juli, om 6 ure 's avonds, verga dering van den bond in 't gewoon lokaal. Zeer belangrijke dagorde. Al de leden worden op post verwacht. DEERLIJK Zondag, 21 Juli, om 6 1/2 ure 's avonds, Verschiet niet lezers, want zeer groote en erge zaken zijn in het spel, waaraan den deugniet Minnebo zich heeft plichtig gemaakt. Heeft hij een moord begaan op een zijner familieleden om een fortuintje bin nen te palmen Heeft hij ievers een braaf of deftig meisje, een onnoozel werkmansdochter in 't verdriet.gebracht Heeft hij misschien een erfdeeltje ge stolen of afgetroggeld Heeft hij misschien bij het gerecht aan- geweest voor 't stelen van het gezien het eerlijk en deftig verleden vergadering van den bond ter herberg Het van M. Minnebo, Katje bij G. Ovaere gezien het feit dat M. Minnebo enkel j handelde ten gevolge van aanhitsende woorden, verwijst hem tot 25 fr. boete of 3 dagen gevang met 3 jaar voorwaardelijkheid, De uitspraak van het vonnis verwierf eene bijzo'ndere opschudding onder de °P ommegang Maandag 29 Jul., boiling •J i T\r voor een best kleed voor het vrouwvolk, voor aanwezigen en meen vlucht was M. Braet mannevolk TCn ikte en een krauweei ta uit de zaal en buiten bet gerechtshot 1 winneDi M. Minnebo heeft beroep geteekend tegen de uitspraak. Ter gelegenheid van den Ommegang, op Zondag 28 Juli, ter herberg de Koornbloem, bij Gabriel Pannecoucke, muziek en gezang alsook den Maandag. Gedenkt voortdurend met vrienden het steunfonds. MEENEN Op Zondag, 21 Juli, om 5 112 stipt verga dering voor den bond bij A. Favoreel, In de Trombonnen, Barakken. Belangrijke dagorde. De Kamers zijn deze week vergaderd in buitenge wonen zittijd. Verscheidene liberalen en socialisten hebben het kiesbedrog en de omkooperij van de katholieke bewaarders aange klaagd. Minister de Brocqueville, "Woeste en andere hebben zich verdedigd die brave zielen hebben hunne zegepraal in alle deugd en eerlijkheid gewonnen. Sommige kiezingen zijn reeds goedge keurd. Andere worden betwist en van som mige zullen de stembriefkens nagezien worden door de commissie, zoo, die van Turnhout. Tegen de kiezing van onzen Volks priester Fonteyne is eene klacht ter Kamers ingediend door liberalen van Voor 't arrondissement Kortrijk. KORTRIJK. Tot herneming van den strijd in ons arrondissement, 1,00 fr. DEERLIJK. Van peter Jules, 0,20 fr. Vrienden demokraten doet allen uw best voor ons steunsfonds wij zijn totaal uitgeput, wij moeten onze krachten herstellen, ze ver driedubbelen bij hetgeen zij ooit vroeger ge weest zijn. In de toekomenden kiesstrijd hebben wij eene bijzondere rol te vervullen 1 Etude du notaire DE BUSSCHERE it Bruges, rue des Tonneiiers, 16. VENTE PUBLIQUE avee grande faeilité de payement. Par suite de cessation d'affaires. De logie werkt om onzen gekozene buiten do Kamer te houden, en den logiebroeder Thooris in zijne plaats te hebben. De 3 commissie, die met het onderzoek der kiezing van Brugge gelast is, heeft hare werkzaamheden nog niet geëindigd. Wij wachten hare uitspraak en die der Kamer afals er omkooperij gebeurde, j dan waren 't wel de katholieken en de liberalen, die ze pleegden, de democraten j kan men niets verwijten en priester Fon- j De heer Burgemeester was gedagveerd j teyne om die reden uit de Kamer zetten als getuige en was moeten naar Brussel i ware onrecht en groote deugnieterij gaan.... j Wij hopen wel dat die schurkerij niet Was gij misschien besohaamd over zijn zal begaan worden tegen de christene edel werk j democraten. Nu was het de beurt van onzen verde diger, den heer Edward Geuens, advo kaat, die aan de rechtbank de zaak zoo klaar en duidelijk uiteenzette en bewees dat het eigentlijk M. Braet was die de eenige en ware schuld was van hetgeen gebeurd is in den gemeenteraad. M. Min- voor de verspreiding der christen democrati sche gedachten of het werkje ONZE STRIJD van priester Fonteyne. Vraag het aan den drukker C. Moeyaert nebo zegt hij, beweerde dat het Stack- Coupurerei te Brugge. bestuur het slecht voorbeeld gaf met vreemde architecten te nemen voor brugsche werken en dat er zelfs rijke burgers waren die alles naar Brussel gingen koopen en alzoo hunne medeburgers niets en junden. Daarop vloog M. Braet naar M. Minnebo en roeptGij loopt gij wel naar Marquet. Vandaar het voorval, die toch wezent- lijk de schuld was van M. Braet, die tegenover M. Minnebo met persoonlijk heden begon en hem alzoo wilde beleedi- gen met al dien vuilen en smerigen laster van de katholieke kiesgazetjes van het buitengezette gemeenteraadslid M. Stock te bevestigen. Dan gat de heer advokaat Geuens aan M. Braet eenige gevoelige berispingen en lessen van welvoegelijkheid, waarover M. Braet mag fier zijn, hij een man die alle soorten van hooge studiën gedaan heeft en die tegenover een werkman van den gemeenteraad zich moet verdedigen met gemeene persoonlijkheden.. Hij aanveerdt niet dat de rechtbank Een exemplaar kost 10 centiemen. Voor voortverkoopersmaatschappijen of exemplaren bij zeker gental genomengroote afslag. Les notaires De Bussehere A Bruges et Vercruysse k Rudder voorde, vendront publiquement les Etablissements de Mon sieur Vercruysse- Christiaens k Bruges (Bassin) 6i, rue du Fort Lapin, com- prenant A. 1. GRANDE MALTERIE con- struite en 1900 avec installation compléte du dernier sys'ème pouvant produire en viron 1,200.000 kilos de malts par an. 2. QUATRE MAISONS de rapport et jardins le tout d'un seul tenant d'une superficie de 4 325 mètres carrés, situés très-avantageusement k Bruges, Bassin, prés de deux canaux, du chemin de fer et des trams vicinaux. Mis k prix en lots séparés portés en semble A 140,100 fr. B. MATÉRIEL COMPLET pour l'exercice du commerce d'Orges et d'Escourgeons avec installations compe tes de trieurs diviseurs élévateurs et dis tributeurs perfectionnés système Seek, de Dresde et Mayer de Kalck (Oologne), pouvant nettoyer, trier, diviser environ 60.000 kilos par jour. Matériel mis i. prix ensemble x 8.000 fr. Ces affaires sont aussi k reprendre de la main a la main. Affaire lucrative pouvant être mise en société, S'adresser pour affiches et informa tions cbez les notaires De Busscherb et Vercruysse susdits et chez M.Vercruysse- Christiaens, 61, Fort Lapin k Bruges. A visiter les Mardi, Jeudi et Samedi. Adjudication MARDI 16 JUILLET 1912, k 2 heures précises de l'après- midi au Café le Progrè3 k Bruges, Samenspraak tusschen Désiré en Siska over Geiten en'Bokken. Désiré.Proficiat, Siska, met uwen eersten prijs Siska. Dank u, Dési.é. Désiré. Ja maar, Siska, al die den eersten prijs heefr, die heeft nen naam, raad eens hoe dat uw geitje heet. Siska. Trees/e misschien. Désiré. Neen, z' heet Mietje. Siska. Ja. j Désiré. Ja want den bok, die den eersten prijs heeft, is ook gedoopt en raad nen keer hoe dat den dienen heet, Siska. Sies, Jan of Pol. Désiré. Neen, het is nen zeer schoonen naam bij heet Philemont en is van eene zeer groene soortc zulle, zie daar is nog eenen bok _r T-, die daar komt, den dienen zal voorzeker ook M. Minnebo vervolgt, maar eerst M. Braet n0g g0e(j moeten gebonden worden met een ZOU moeten vervolgd hebben. f goed zeel, want dat hij hem moest los trekken Dan bestatigt de heer advokaat ook dat het onaannemelijk is dat men 10 dagen na een feit, die reeds in de geheime zitting van den gemeenteraad besproken en min of meer vereffend was, er dan door den heer Burgemeester en M. Braet een klacht ingediend werd tegen M. Minnebo. Deze twee personen waren dus t'accoord vermits hunn® klacht samen in het parket hij zoude voorzeker naar 't korenveld loopen 't is ook eenen van de groene soorte. Gemeente St. MICHIELS Op Zondag, 28 Juli, Gro-ta prijskamp op de WIL- DEBAAN, gegeven door de maatschappij Kaas en Brood in de Spoorwegstraat. Inschrijving in 't Haper je Loting in de Café Léon Betaling in de Stad Brussel. Speling in de 3 herbergen. 60 fr. prijzen. Warm aanbevolen aan onze vrienden. Brugsche samenwerkende Brouwerij GAMBRINUS ST. KRUIS (Brugge) Biervan ic kwaliteit tegen voordeelige prijzen. Het best geassocieerd Huis in Schoeisels is voorzeker de groote 5, Vlamingstraat, BRUGGE Fraaie en sterke schoenen en bottinen in alle slach voor heeren, damen en kinderen. Amerikaansche en Rationnelle Modellen. Het huis houdt ook Imperméables van de beste Engelsche firmas. Schoone en deugde lijke Regenschermen. Laatste nieuwigheden. Onmogelijke concurrentie. Sportdepot van het huis G. Verbist van Gent.Tennisspel: Roquetten en ballen enz. Omer Van Wynendaele APOTHEKER S. Miohielsstraat, 17, GENT (bij de S' Michielskerk)

Het Recht | 1912 | | pagina 3