öe strijd om 't km DE DEMOCRATEN INDE DOOS katholieke kiesdravers verheerlijkt! Brugge-V oorwaart s Arrondissement Kortrijk DEERLIJK UIT ASTENE Steunfonds Schoenmakerij Dré HERTOG Het leven van den mensch op aarde, is een ware strijd om het dagelijksch brood, en in dien strijd en op dat slagveld, zien wij de geleerden in bezit van de krijgs kundige kaart, en met de bezitters, de kopjes bezetten en beste stellingen in nemen, en dan nog zouden zij durven eiscken, het oneerlijk voorrecht van de twee derden van het krijgsvoorraad, hun voor te kehouden Ja, oneerlijk voor recht Meer nog moest men een struischen jongeling zien aan het vechten gaan tegen een kind, of een kloeken man tegen eene zwakke vrouw, men zou het eene lafheid heeten Wie zal ons dan wijs maken dat de kamp van geleerden en bezitters, met 2, 3, 4, voorrechts temmen gewapend, tegen 't zwakke volk met zijn armzalig één stemmeken, een eerlijke, ridderlijke strijd mag genoemd worden De ridder van den ouden tijd zou den kamp met ongelijke wapens, uit ridder lijke eerlijkheid geweigerd hebben en als eene lafheid veracht Die wet van 't meervoudig stemrecht, en dit beweren wij voor het rechtzinnige katholieke volk, beantwoordt niet aan den geest van de leering van Christus Men leert ons in de kerken, van op den predikstoel, in gemoedelijke, verruk kende woorden, dat de menschen allen kinderen zijn van God dat z,i\ broeders zijn in den Heere erfgenamen van den zelfden Hemelmen zegt dat de rechtveerdigheid van hier boven geen onderscheid kent van personenen dat die goe de Vader onder zijne kinde ren GE ENE verstootelingen kent. Troostelijke, verheffende en verede lende leering voor het menschdom Maar eilaas, die leering geraakt zoo moeilijk uit de kerken, en blijft zoo menigmaal stroppen aan den uitgang Hier ook vragen wij waar is de chris telijke broederlijke gelijkheid van ons volk voor de stembus Broeders in de kerk, maar voor de stembus, zijn bij de 1 millioen werklieden maar de helft, 't derde, 't vierde van eenen broeder En eindelijk onze kieswet is eene ware verkrachting van de grondwet. Wij weten wel dat de grondwet die volksbedriegerij lijdelijk verdraagt; maar wij weten ook dat die grondwet vooruit en vooral in grootsche woorden ver klaart alle belgen zijn gelijk voor de wet alle macht komt uit het volk. Nog eens waar is de gelijkheid voor de stembus De werkman is maar de helft, I het derde, het vierde van een Belg. En wie kan er eerlijk beweren dat alle macht uit het volk komt Wij hebben het gezien de macht komt j uit den geldzak Genoeg voor vandaag over dat schreeu wend en menschentergend onrecht van ons meervoudig stemrecht. Doch wij verzekeren dat zoolang dit schreeuwend onrecht zal blijven heer- se hen, er eene klove zal bestaan in de maatschappij, die den strijd voor 't leven alle dage zal verbitteren en rust en vrede in gevaar brengen. Priester FONTEYNE. EN DE Op 14 April had te Brugge een schoon vlaggefeest plaats voor de democraten. Vrienden van alle gewesten waren toege stroomd. Ook vrienden uit Rudder voorde 's avonds bij het thuiskomen op zijne gemeente werd de vriend H. Decorte,door een 6 tal beursloopers en politieke kies dravers aangevallen, verweten voor al wat schandalig en eerroovend is en vcr- dromd en gestooten. Hij diende een klacht in bij 't gerecht en Vrijdag 19 Juli moesten die 0 helden voor het Vredegerecht van Thourout ver schijnen. Zij hadden voor verdediger Mijnheer Schramm e, ad vokaat, oud-gemeenteraads lid en afgedankte schepene van Brugge, die een overbiddelijken haat tegen de demokraten heeft. Hij viel daar onzen vriend Decorte aan als opmaker en ruzie stoker en bekwam de vrijstelling van de zes katholieke kiesdravers. Wat verschil alle zes vrij voor al die beleedigingen, en aanvallen tegen één persoon, en M. Minnebo, die zelf belee- digt was in den gemeenteraad van Brugge om hem te verdedigen, wordt gestraft. Die vergelijking zal aan onze mede burgers doen klaar zien, welk lot degene te wachten staan die niet gedwee de knechten en kiesdravers willen zijn van Concordeboel. Men zal nu voor die ruziemakers en opstokers eene huldebetooging inrichten te Rudder voorde. Moesten de katholieken vroeg of laat zooals wij behandeld wordengij zoudt ze hooren roepen dat ze vervolgd en gemarteld worden. Niettegenstaande de maatschappij Brugge-Voorwaarts, van de stad alle hulpgeld geweigerd werd om te Brugge een bestendig festival in te richten, richt zij niettemin alle Zondagen een Concert in op de Groote Markt tot 8 September medebegrepen. Wij kunnen die maatschappij niet ge noeg gelukwenschen om haren ijver ten einde in onze stad feestelijkheden en aan trekkelijkheden in te richten en alzoo de vreemdelingen naar onze stad te lokken, ten einde handel en neering aan te moe digen en te ondersteunen. Die maatschappij verdient allen lof omdat zij de grootste geldelijke opoffe ringen doet om Brugge aantrekkelijk te maken en vooruit te helpen. Die maatschappij heeft een ongeluk en 't is dat zij de lieveling van de stad niet is, zooals de politieke Roya. En daarom moet zij miskend worden. Een onzer trouwe en werkzame vriend is niet meer. Vrijdag op zijn werk zijnde aan een nieuw huis te Gent, is onze vriend Victor Plancke, oud 25 jaar, steenhouwer van bedrijf, van eene hoogte van 20 meters gevallen en was op dén slag dood. Dinsdag moest hij begraven worden en het lijk werd van Gent naar Brugge ge bracht. 's Morgens had de mis plaats, uet lijk maar enkel 's avonds om 6; e zou aankomen te Brugge. In beide plechtigheden 's morgens en 's avonds was er een talrijke menigte. Bijzonderlijk de teraardebestelling die 's avonds plaats had, was zeer droevig en indrukwekkend De lijkwagen, die aan de Kruispoort het lijk had afgehaald, volgden in stille eenzaamheid langs de vaart den weg naar de woning van onzen vriend. Meer dan 500 personen, allen werklie den en trouwe vrienden vervoegden zich bij de diepbeproefde familie, als blijk van innige deelneming. Aan de woning van den overledene werd het lijk afgezet en een der aandoen- lijkste tooneelen greep daar plaats. Na eenige minuten werd het lijk door de steenkappers, zijne werkgezellen van den onafhankelijken bend, opgenomen en een lange, treurige stoet trok naar het kerk hof van S. Pieters. 5 kronen waren op de kist neergelegd namens zijne vaklieden, vrienden en partijgenooten. Nadat de geestelijke oefeningen in de kerk gedaan waren, trok de stoet naar de grafplaats, waar 2 lijkreden, een namens de steenkapperswerklieden en eens namens onze partij werden afgelezen. j Mochte de algemeene deelneming van die talrijke schaar werklieden, daar zoo talrijk vereenigd om hun geliefden werk- broeder te betreuren en te beweenen, een zekeren troost schenken aan de achtbare werkersfamilie van den vriend Victor Plancke. LIJKREDE Op het graf van VICTOR PLANCKE, uit- gesproken door Louis Laloo, schrijver van j den tvliddenraad der Christene Volkspartij Met toegencpen hart, en diep terneêr geslagen, neem ik het mij als plicht in naam van den Middenraad der Christene Volkspartij van Brugge, een laatste hulde en vaarwel te sturen aan hem, die niet alleen ons aller vriend, maar ook een ieverigen partijgenoot was. i Hier op deze akelige plaats, hier aan de voeten van uwe vrienden, en partijgenooten. ligt gij, levenloos, ontroofd van alles, die U dierbaar was de onverbidde lijke dood kwam als een dief in de nacht, en ontrukte U, van de zijde van uwe beminnelijke gade, en dierbaar kindje, alsook uit het midden uwer talrijke vrienden, en niet één was machtig genoeg, om te beletten wat Hij wilde. Immers, de dood komt, als een dief in den nacht maait den mensch zijn leven af, als het koren op den akker ontroofd hem zijne liefde alles die den mensch duurbaar is zoo ook werd onzen jeugdigen, slechts vijf en twintig jarigen vriend, uit de zijnen gerukt, zonder medelijden, werd hij ook, door de onverbiddelijke dood getroffen, en weggerukt, uil het oord van beminden, vrienden en partijgenooten. Van partijgenooten, ja want wie herinnert zich niet, die strijdende oogenblikken in onze partijwaar onzen vriend Victor immer op de bresse stond waar hij, benevens al die moedige strijders, het zijne bijdroeg, tot welgclukken van al onze strijdtochten en in dewelke hij. een .►udedige werkers was, om onze Trom- pettej' èunen dcor woord en daad want ja, slechts twee jaar scheiden ons m.C. - zijn huwelijksdag, wanneer hij. zijne beminde gadé als vrouw mocht noemen zijne bekom mering was met haar. een laag werkzaam, eerlijk en gelukkig leven te slijten maar neen eenige maanden geluk slechts, is genoeg geweest, want de dood benijdde het, en rukte Victor Plancke uit bare armen, om onmee- doogend geworpen te worden, in den eenzamen kuil der aarde. Van vrienden heb ik gesproken Victor kende niets dan vrienden. Vijanden waren hem immers onbekend, want alltn die hem kenden, hadden hem lief, niet alleenlijk om zijn goedaardig karakter maar ook, om zijnen verstandigen omgang met meesters en gezellen. Niet een van ons. en al deze die Victor kenden zal eenig nadeel aan zijne dierbare nagedachtenis kunnen inbrengen, want. wat hij deed was wel gedaan, en wat hij zegde, waren woorden van waarheid en stipte kennissen. Ook mag zijne nagedachtenis, met een parel méér bekroond worden, om zijnen iever tot vooruitzicht om zijnen moed naar betere dagen, om zijne hoop op wel- stand door den arbeid want het bewijs daarvan was, dat Victor onverpoosd zwoegde, om zijn ideaal, het edel programma, der christene demokratie te helpen ver- wezentlijken en met een zijnen arbeid te zien eerbiedigen. O dcch, zooverre mocht hij het niet brengen, en elaas .op 25jarigen ouderdem, werdt hem het leven uit het lichaam gerukt, en blijft er. van den eens zoo kloeken, luimigen en strijdveerdigen vriend, niet anders meer ever, dan eene levenloos lichaam. Wanneer wij, het droevig nieuws vernamen, van deze zoo onverwachte scheiding, bleef niet één van ons cngevoelig bij die wreede ramp welke niet alleenlijk ce zijnen, maar ook ons allen kwam te treffen Het medelijden over zijne ongelukkige dood als ook de genegenheid die wij hen allen toedroegen zijn heden in onze herten vereenigd en gevoelig getroffen, komen wij u, goede vriend op uw graf, onze deelneming uit drukken. Vaarwel, beminde vriend en strijdmakker j Uwe vrienden zullen u niet vergeten, misschien hebt ge reeds het loon ontvangen, welke gij christene arbeider maar al te wel verdiend hebt.. Rust zacht, diepbetreurden vriend en ontvangt den groet van al uwe vrienden en strijdgenooten der Christene Volkspartij. Vaarwel, Victor... Vaarwel L. Laloo. KATHOLIEKE DEMOKRATIE In de kamerzitting van 17 julie 1912 vraagt de komisiie der kamer die gelast is met het onderzoek der geloofsbrieven der verkozenen van het arrondissement Doornijk de stembrieven van dat arrondissement te mogen nazien, daar hel blijkt dat er tijdens de kiesverrichtingen onregelmatigheden of bedrog zou hebben plaats gehad. De katholieken weigeren de stembrieven ta laten nazien I Er werd beslist door stemming bij naamafroeping. Het voorstel wordt verwor- door de katholieken tegen ds minderheid (87 stemmen tegen 77 en drie onthoudingen.) De katholieke demokraat bij uitmuntendheid, Goethals van Kortrijk, stemt ook tegen het onderzoek De lratholieken vreezen het onderzoek, zij zijn btjs 1 dat huune kiesdraverij zoo klaar uitkcj* Dat; 'katholieke demokratie I 't Is de eerste bilrps van demokratisebe rechtgeaardheid van den heer Goethals in?de kamer. 't Wordt in ons notaboekje aangeteekend- R. Vanderschelden H. ig 28 Juli is 't Deerlijk Omme gang. jaren kregen onze herbergiers een siu^ Jriefken met de aankondiging van een pafci velokoersen en Jat voor geheel het ommeging bericht Ook ter gelegenheid der kermis krijgen wij de kermisberichten 5 a 6 dagen voor de kermis zondag Nn, evenwel heeft dc ommegang van Deerlijk een geheel ander karakterHet is niet eene kleine kermis der gemeente, het is een katho- j lieke feest dat officieel van de gemeente uitgaat 1 Het ommegang bericht bevat niets anders dan het programma van het katholiek feest, met een rijwielloopstrijd voor den maandag, en is door de gemeente uit gegeven 15 f vijftien) i dagen voor den ommegangdag. Dus een politieke ommegang in plaats van eene kleine gemeentekermis I Ook hebben al de herbergiers die bekent j staan als niet tot de katholieke partij behooren- de, buiten enkele uitzondering, geen bericht j of beter geen katholiek feestprogramma ont- j vangen. j 't Is al politiek op Deerlijk zelfs de wind waait politiek en c ns gemeentebestuur mag diens Volgens officieel politieke feesten geven. R. V. Een simpel vrasgskeaan 't Landwachtje Landwacht, jongen, ik geloof dat gij met uwe poerdoozen inden jenever zit. 'K zoek ik haast moeten gelo.;ven dat gij wel met 19 j druppels getrakteerd geweest zijt. 'K en geloove niet dat met de kiezingen de democraten het zijn die druppels en bier-bons gegeven hebben, zelve is er nen kerksuis te Brussel die zijn pieke verloren heeft, en nen koe'sic-r zijn voiture, - maar wel diegenen die Den wet gestemd hebben en omdat de menschen, geen rooien of blauwen of nen grooten neus zouden krijgeD, enfin in - korte woorden de wet tegeu de jeneverplaag. En diezelfde menschen geven daags voor de kiezing de arme vroeters jenever te zuipen dat het huider neuze uitliep. De Catholieken zijn toch kluchtigaards. Ja, maar kaproeD, ge klapt van en vraag aan 't Landwachtje te stellen, en ge zit op de zeurzakken bulder nekken, 't Is waar. Maar 't is al lang geleden dat ze met 19 van Aslene op nen Zaterdag naar Gent gingen, en de week nadien stond er nog niels in 't Landwachtje, hij die anders, regelmatig zulk nieuws geeft a!s het van zijn volk niet is, en ik zei ikke, hij zit hier met een stuk in zijn krage. Nu ik zou simpelijk willen weten, zoo een beetje Dieuws daarover, Landwachtje ge zult gij al wel nuchter zijn en de menschen zijn colossaal.*"> -wsgierig over die zake te Astene. De \warte kaproen. GENT Op Zondag, 4 Oogst, vergadering van den arrondissementsbond, en den bond van Gent om ïo ij2 voormiddag zeer stipt in ons lokaal, Toe komststraat 48, Gent. De vergadering van Zondag, 14 Juli, wordt dus verschoven. Het bestuur. DEERLIJK Ter gelegenheid van den Ommegang, op Zondag 28 Juli, ter herberg de Koornbloem, bij Gabriel Paonccoucke, muziek en gezang alsook den Maandag. Op ommegang Maandag, 29 Juli, bolling voor een^ best kleed voor het vrouwvolk, voor het maunevolk een pikke en een krauweel te winnen. RONSE Vrije Demokratische Klaironsclub Alle Dijnsdagen van iedere week, repetitie. Dat alle leden dus op post weze. Het Bestuur. Vrije Demokratische Propagandaclub Vooruit voor Recht, Vrijheid, en Plicht. Op Zondag 28 Juli, om 9 ure 's voormiddags, verplichtende Algemeene Vergadering in ons gewoon 1 kaal Café de l'Agriculture Groote Markt, op boete van 25 centiemen. Dagorde: i. Verslag der vorige Algemeene Vergadering. 2. Verslag over den toestand der kas. 3. De zangfeest. 4. Het Congres van Brugge. 5. De werkstaking voor zuiver A. S. Het Bestuur. Fedsratia van Vrije Christene Demokratische Vakverenigingen Op Zondag, 4 Augustus, om 10 ure 's voor- middags, verplichtende Algemeene Vergadering s voor alle aangeslotene Vakvereenigingen in het lokaal Café de I'Agriculture, bij Fransois Hantson, Groote Markt, te Ronse. Dagorde 1Verslag der voorige algemeene I vergadering 2. Toestand der kas 3. De be noeming van een bestendige schrijver 4. De propaganda tot het stichten van christen demo kratische vakvereenigingen. De hoofdmans der christen volkspartijen zullen de vergadering met hunne tegenwoor- digheid vereeren. Het bestuur. ANSEGHEM I Heden, Zondag 28 Juli, om 6 ure namiddag, vergadering van den bond in 't gewoon lokaal. Al de leden worden zonder faut op post ver- vracht. Dagorde Belangrijke mededeeling. Het bestuur. Arrondissementsbond Kortrijk Studie en Sprekersbond Heden Zondag, namiddag om 2 i[2 ure, vergadering van den studie- en sprekersbond in 't gewoon lokaal Prins Baudewijn Groote Markt, Kortrijk. Deze maand wordt de gebruikelijke arrondis sementsvergadering niet gehouden, zij zal plaats hebben op derden Zondag van Augustus, i Dus partijgenooten allen op post. Voor 't arrondissement Kortrijk. DEERLIJL Omdat de democraten beter op hunne vergadering zouden passen, 0,10 c. Omdat de democraten zich sterk zouden veree nigen om 't algemeen stemrecht te eischen, 0,10 c. Zonder vereenigiDg geen macht, o. ioc. Voor de vernemiog van de werking in ons arrondissement, 0,20 c. I nschrijvingslijst Ten voordeele der slachtoffers van de mis lukte werkstaking der trambedienden te Gent Van eenen democraat uit Holland fr. t.5o; Den zwarten kaproen geeft ook, i.5o; Een volksgezinden flamingant, 1.00; Van Hector Plancquaert, 5.00 Van eene volkgezinde juf vrouw, 25o Van vriend M., 1.00. De gelden mogen gezonden worden aan A. Vanpaiys, partijsecretaris in ons lokaal Toe- komststraat 48, Gent. Brugsche samenwerkende Brouwerll GAMBRINUS ST. KRUIS (Brugge) Biervan ic kwaliteit tegen voordeelige prijzen. Het best geassocieerd Huls In Schoeisels is voorzeker de groote 5, Vlamingstraat, BRUGGE Fraaie en sterke schoenen en bottinen in alle slach voor heeren, damen en kinderen. AmerikaaDSche en Rationnelle Modellen. Het huis houdt ook Imperméables van de beste Engelsche firmas. Schoone en deugde lijke Regenschermen. Laatste nieuwigheden. Onmogelijke concurrentie Sportdepot van het huis G. Verbist van Gent. TennisspelRoquetten en ballen enz. Omer Van Wynendaele APOTHEKER S. Miohielsstraat, 17, GENT (bij dc S' Michielskerk) Prijsvermindering voor de leden onzer bonden die het arrondissement Gent bewonen.

Het Recht | 1912 | | pagina 3