Eene bom in de Kamer Als zij vallen, dan is 't in de boter Voor de pachters van bouwlanden Godsdienst en Politiek j HENDRIK CONSCIENCE ÉÉN MAN, ÉÉN STEM De vijand werkt, hij is sluw en arglistig en 't zij een gele, een roode of een blauwe, zijn hoogste en eenigste begeerte is De vrije christen democraten van België te vernietigen en uit te roeien. En daarom, mannen, democraten aan 't werk A l'oeuvre Dat gedoemde geknoei der vijanden zal of mag niet ten goede komen. Het volk mag niet meegesleept worden door oneerlijke kiespolemiek, door laf, vuig, vuil en rot werk, 't eenige wat men tegen ons inbrengen kan. Doch om dit te verhelpen zijn woorden i bewijs dat onze strijd iets meer is dan een strijd met woorden. En verder De boeren van Vlaanderen kwijnen, roept men. ze zijn ten achteren, er is hulp noodig. Ja, dat is zoo. De vereeniging, onder welken vorm ook, brengt voordeel bij Voordeel voor den boer, voordeel voor den inrichter. De bewaarders hebben het extra goed begrepen. En z'liebben, niet om den wille van den boer, bijlange niet, maar om de wille hunner politiek, z'liebben zooverre uit- •edacht dat ze bonden van verkens, ko- En als hij geen kristen vrije arbeiders partij vindt, ondanks zijn godsdienstzin zal hij niet liever bij de socialisten gaan, waar onvermijdelijk zijn christen geloof moet schipbreuk lijden Priester Daens voegde erbij Niemand mag zich christen demo craat noemen, of hij moet vurige aanhan ger zijn van algemeen stemrecht. Het moet ons niet gevraagd worden of de kristen demokraten bereid zijn voor den strijd tot verovering van algemeen stemrecht bereid zijn wij tot alle moge lijke opofferingen. P. Daens. alleen niet in staat, werken moeten er bij nijnen, geiten, bokken, hoenders, enz gesticht hebben. Metal die bonden vesti gen zij hunne politieke macht, worden de Welke werken zullen we ten uitvoer groote jannen bij kleine boerkens en strij- I zijn. En daarom kom ik nu tot besluit brengen, Vooreerst dient er gewerkt aan het innerlijke onzer partij. Een wel ingerichte Landsraad met vast bepaalde afgeveerdigden zou de ziel, de drijfkracht van geheel ons partijwezen moeten zijn. TUCHT en ORDE zouden we kost wat kost, moeten gecrbiedigd krijgeu, niet door dezen of genen, door eenigen, maar door allen, van den eersten tot den laat- sten zouden er zich zonder afwijkingen, moeten aan gedragen. Verder Er werd reeds geschreven over de inrichting of de herinrichting der Jonge Wachten. Ernstig dient daar ook op nagedacht. Kost wat kost, moeten de oude strijders bijgesprongen en geholpen worden door jongeren, 't Werk wordt van dag tot dag lastiger, de vijand wordt al heviger en de nood is waarlijk drin gend. Dat de oude strijders spreken. Jonge Wachten dus, van waar er eene algemeene jonge en vurige werking uit gaat en die het voor taak nemen het jong element thans ingenomen met spel en sport een weinig politiek gevoel, een weinig oordeel en besef van eigenwaarde in te stampen, omdat het later geen kies- vee, geene politieke idioten of marionnet- ten zouden zijn. Verder Wil een politieker niet afgeleefd zijn op enkele jaren, hij moet zich hervormen, schikken naar de eischen van den tijd en de omstandigheden waarin hij ziclï be vindt. We hebben vroeger verschillige lansen gebroken ten voordeele van onpartijdige vakbonden. Goed, doch we zijn er niet door ge raakt. Hoe schoon het ideaal ook is, 't is en blijft nog altijd een ideaal, nog niet te verwezentlijken in onze polieke opbrui- schende maatschappij. En wat hebben wij gezien Katholiek, liberaal en socialist, allen hebben zich op "t volk geworpen, vakver- eenigingen gesticht, er het etiket hunner partij opgeslagen, hunne politiek vast gevestigd en 'tvolk aan hunnen wagen Wij, met ons hoog rein ideaal: ONPAR TIJDIGE vakbonden, wij hebben het volk niet genoeg kunnen vasthouden, omdat ze niet gebreideld waren aan ons door de eene of andere vakvereenigingwe zijn op vele plaatsen door die reden, geene goede vakbonden hebbende, achteruit geslagen en nu 't slot van al onze schoone theoriën, begoochelingen en idealen politiek verzwakt en den spot, den hoon, den lach, schimp en smaad op den hoop toe. Zoodus ik besluite We moeten onze partij sterker vestigen dat is een. En de vakbond alleen brengt duurzame sterkte mee dus stichten wij vakbonden en slaan wij er maar stout weg ons etiket op, 't etiket der VRIJE christene democratie, dan zal men ons niet meer verwijten kunnen, .is 't werk wat min schoon dan een onpartijdige vakbond, van nog niets voor 't volk ge daan te hebben, van geene vakbonden te bezitten. Ons volk heeft er toch onmiddellijk belang bij en ONS politiek werk wordt duizendvouds vergemakkelijkt, dus nog eens aan 't werk, a l'oeuvre Voor de stichting van alle slach van vakbonden. En verder Op hoevele gemeenten kunnen we geen ziekenfonds stichten. Ziekenfonds voor mannen Ziekenfonds voor vrouwen Ziekenfonds voor kinderen Ha, wat schoone inrichting voor eene politieke partij Wat schoone edele zaak voor den werkman, voor den kleinen burger. Men bemerke de inrichting onzer vrien den te Aalst. De steden hebben ons het voorbeeld getoond, geen enkele gemeente zou er mogen gevonden worden, of 't Zieken fonds zou er moeten bestaan. Dit ook moet ons bezonder werk zijn. We geven nog daarmee aan 't volk onmiddelijk voordeel en tevens ook een ken jaarlijks op den hoop toe duizenden en duizenden op, uit de kas van 't gouvernement om al die bonden te onderhouden en steunen. Doch voor den boer is er nog duizend maal meer te doen dan al die kleine bon den in te richten. Welnu Aan ons is net weer tot den boet* gaan en hem daar eene vereeniging te schenken die vrij wat meer beteekent, vereenigingen zooals er kunnen gesticht worden die broeien in ons hoofd en die verzekerd opgang zouden maken onder 't volk. Later komen we daar nog op terug. En dan De burgerij. Dezes lot zou ook een groot deel van onze aandacht moeten innemen. Er kan toch ook wel voor onze kwij nende burgerij een degelijk werk worden opgericht. En al wat we hier, in breede trekken slechts, hebben uiteengezet en opgesomd, dit alles dient nu uitgewerkt, nu dat de wilde, woeste politieke strijd wat is afge dreven. 't Is niet met hard en hevig te werken, eenige dagen voor de kiezing dat we tot een zegepraal komen. Dit moet iedereen, maar vooral onze bonden gedenken. Want alleen kunnen we dit alles niet ten uitvoer brengen. Alleen is die taak te zwaar, te lastig, z'is doodend, als men geene hulp heeft. En die hulp moet ko men van de verschillige bonden die reeds bestaan. Als wij den weg wijzen, 't fonda ment leggen van nieuwe, groote vereeni gingen, dan moeten de bonden 't verdere gebouw voltrekken. En 't is daarom, om op dat nieuwe groote werk dat we aanvangen moeten en aanvangen ZULLEN, om op dat grooj- te werk te wijzen, dat we, nu alles tegen over ons is gebeurd, dit artikel hebben geschreven om de aandacht van heel dè partij hierop te vestigen. 't Is de wenscli van velen, ik weet heti Dat het om Godswille, toch geen preek is in de woestijn, dat er toch iemand iè die ons bijspringt, op wien we rekenen mogen, en we verzekeren dat, na twee, drij jaar dapper, onverpoosd werken onzë partij als 'nen arduinen rotse zal geves tigd zijn waartegen de woede der kleri- kalen of anti-klerikalen niets meer zal vermogen. Dan zullen onze volgelingen als uit den grond oprijzen, een krachtiger bloed zal ons door de aderen loopen, onze partij zal hier in Vlaanderen worden wat de socialisten in 't Walenland zijn, en dan zullen de woorden van onze grooten ge sneuvelden leider priester Daens tot waar heid zijn geworden, want zijne verdorde beenderen zullen -oen gezond zaad van nieuwe democraten geworden zijn. Christen democraten van Belgie, met ons in 't krijt Aan 't werk A l'oeuvre A. Vanden Bruele. Verschiet niet lezers, want 't en is van geen dijnamietbom dat wij spreken. Maar ziehier wat er Donderdag 8n Augusti in de Kamer is gebeurd en dit is door de katholieken met zulken schrik ontvangen dat men meende dat er eene bom in de Kamer geworpen wierd. De heer Warocqué is op de tribuin ge gaan en heeft daar op het bureel der Kamer een verzoekschrift neergelegd namens 5672 handteekens uit 86 gemeen ten van 't Centrum en waarbij zij een kiesstelsel vragen dat de gelijkheid van alle burgers voor de stembus huldigt. Hetzelfde verzoekschrift zal aan zijne Majesteit den Koning overgemaakt wor den. De neerlegging van dit verzoekschrift werd met een grijnslach van wege de katholieken onthaald, wat hunne schrik bevestigt voor den grooten strijd voor 't Algemeen Stemrecht. En 't is nog maar een begin. Men weet dat de afgedankte katholieke ministers geen armoede lijden, nadat zij zich eenige jaren voor hun geloof, 't is te zeggen voor hunnen porte-monnaie opge offerd hebben. De heeren de Lantsheere, De volder, Begerem, de Smet de Naeyer, Liebaert en nog vele andere, die in de Société Générale, Nationale Bank of Spaar kas, schamele jaarweddekens trekken van 60,000 tot 100,000 franks zijn daar een sprekend bewijs van En wat nu Pas is de gewezen minister van Oorlog, heer Hellebaut, in verlof of men spreekt voor hem een nieuw postje te maken de post van opzichter van de kanongieterij Wat dunkt u daarvan, beste lezers En Woeste die zegde dat het volk te veel reist, te veel in weelde leeft, dat het moet matiger zijn. Kan hij dat niet zeggen aan die vet leg gers, maar zij hooren langs dien kant niet hé, heer Woeste 't Zijn de Franschmans die nu gaan reizen, ver van hunne vrouw en kinders, 'tzijn zij die gaan in weelde leven in schu ren en stallen Zij beloven u ook van matig te zijn, heer Woeste zij zullen zooveel niet ver leven op hunne gansche campagne, als uwe finantie barons op één dag, ge moogt gerust zijn Maar, zij zullen aan vrienden en ken nissen zeggen dat gij het volk veracht en miskent en gij dan nog hunne stem ont steelt, het eenigste wapen dat zij hebben om zich te wreken De besprekingen in de Kamer hebben aangetoond, welke schandalige drukking en wraak wordt uitgeoefend door som mige eigenaars op pachters die niet willen dansen zooals hunne eigenaars schuifelen. Ten einde een einde te stellen aan dien staat van zaken is er door vier leden van de Kamer een wetsvoorstel opgemaakt, dat bij de heropening van den wetge- venden zittijd zal ingediend worden Dit voorstel luidt De pacht van landelijke goederen zal niet mogen opgezegd worden voor het tijdstip, hiertoe vastgesteld door de zeden en gewoonten der streek, en zulks mits voorafgaande aanzegging van een jaar. Elke tegenstrijdige beschikking is nietig. Wij zijn waarlijk benieuwd te vernemen welk onthaal dit voorstel in de Kamer bij al die groote en machtige eigenaars zal genieten. Nogthans, wensclien wij dat dit tijdstip van langer duur zou wezen, mits wij altijd voorstaanders zijn geweest van lange pachten. Sommige priesters klagen weieens en terecht, dat hunne kerken ontvolken, maar, wie zou daar wel de grootste schuld aan hebben Laten wij maar zon der aarzelen zeggen, dat het grootendeels de Priesters zelf zijn die het volk uit hunne kerken doen wegblijven eerst en met door Van Ryswyck, geen eens win- vooral met den godsdienst als politiek wapen, in de handen van den bewaar dersboel te leveren, dat en dat eerst en j Veertien dagen in kermis en feest voor den volksschrijver Hendrik Conscience. I Wie zou dat gepeisd hebben over 100 jaar, als in een klein huizeken eener volkswijk in de Pompstraat een kind geboren werd, teer en tengel, dat de moeder weêmoedig neerzag op haar lieve- lingske, dat de gebuurvrouwen die kaffé, rijst en suiker kwamen koopen in dat specerijwinkelken, ondereen zegden Dat kind is een vogel voor de kat, het zal niet opkomen dat Hendriksken tot zijn 6 jaar tusschen leven en dood bleef op kruksken gaan door moederken op haar armen naar boven gedragen worden op een prondelkamer waar veel prondpapier lag, ook prentenboeken 7 jaar zijnde, die goede moeder verloren, hij beschrijft het zoo aandoenlijkdan beter geworden, eenzaam liggen mijmeren en droomen te flauw voor een ambachtondermeester geworden in een fransche school, begin nen te schrijven, bespot worden half moedeloos pen en papier wegsmijten, in 1830 vol geestdrift voor de revolutie eerst ging zijn vader, een franschman, die zeekapitein geweest was, hem met zijn ooren uit de rangen trekken maar j op zijn smeeken kocht hij hem toch een blauwe kiel en een oud geweer zoo ging Hendrikske tegen den Hollander vechten weldra werd hij alras de schrijver en dichter der soldaten men verhief hem tot sergeant-foerier, al was hij geen pap j tabak weerd voor soldaten-dienst, 't was altijd mijmeren, droomen, blij zijn van cachot te hebben, om vrij te zijn, in een zaamheid eindelijk terug in 't burgers- leven, kennis krijgen met Jan De Laet, Zuiver algemeen stemrecht, één man, één stem, bestaat in vele protestansche landen Hoe kan het meervoudig stelsel, die afgrond van bedrog in ons eerlijk kristen land blijven bestaan ALGEMEEN STEMRECHT is de deur der goede krachtige volkswettendoor Paus Leo XIII afgesmeekt in zijn Wereldbrief. In Januari 1906 schreef en onder- teekende Priester Daens met vaste hand zijn laatste artikelik zegde toen Broe der, het is uw testament. In dit laatste artikel schreef hij o. a. u 't Algemeen Stemrecht, zuiver en rein, is het eerste en voornaamste artikel van den Democratischen Credo nu, een arbeider, bij de katholieken ingelijfd, mag die eerlijke gelijkheid niet meer eischen. De arbeider, bewust van zijne weer- digheid als mensch, wat kan hij doen dan de katholieke partij verlaten en zich aansluiten bij een werkliedenpartij vooral is het, die de Godsdienst in de oogen van vele rechtzinnige christenen heeft doen dalen. Vervolgens, al dien hoon en smaad, laster en eerroof, verachting en bespot ting, tegenover een priester, die geen I andere misdaad op het geweten heeft dan het arme volk lief te hebben. Ook nog het weigeren der H. Commu- nie, aan onze vrienden, Bern. Minnebo i en Cyriel Huys, nadat zij reeds dertien jaren in den strijd voor de demokratie 1 waren. Ja, al die kleingeestigheden van sckijn- l heilige katholieken, die den godsdienst i misvormen en misbruiken zijn het die het i volk meer en meer ongeloovig doen wor- j den. Kort gezegd priesters, laat de ker ken wat meer de tempels Gods wezen en wat min, de meetingzalen der bewaar- ders, en wij durven u.verzekeren, dat dan, de kerken evenveel als vroeger bezocht zullen worden. Volherdt ge voort met de politiek te verhandelen in Gods Huis, welnu, doet het, maar dan i zal het volk zich van langs om meer van u afkeeren, en ons christen geloof, dat wij zoo schoon hebben geleerd op den schoot onzer moeder en op de school- nen voor het huishouden, beknokkeld worden door zijn vader, die hertrouwd was en veel kinderen kreeg zoo goed als aan de deur gezet toch altijd beleefd en liefderijk voor zijn vader op een zolder kamerken zijn eerste werk schrijven Het Wonderjaar in den hemel zijn, als zijn boek gedrukt werd Met zijn naam erop als schrijver Maar zoo arm als Job, en met schuld bij den boekdrukker in angst en schrik levea een kloek vast besluit nemen denken, denken dag en nachtarbeiden met het hoofd, om erbij te vallen, hulp en steun vinden voor zijnen Leeuw van Vlaanderen, dat groot verheven meester stuk veel eer behalen van dat werk, doch arm blijven, benijd, vervolgd Voort werken met moed en aanhouden- heid Och, in alle vakken, ook voor de vorming der ziel, nietsniets zonder arbeid; Het is niet al spelende dat Conscience de roem en de bloem van zijn Vaderland is geworden. Wie zou dat gepeisd hebben over 100 jaar, dat voor dat manneken uit dit klein specerijwinkelken een ongehoorde strooming van volk naar Antwerpen zou opgetogen zijn De stad Antwerpen gaf 150.000 fr. geheel Antwerpen helpt meê voor Hendrik L mvjo T'JUl A ACUUl l tv banken, zal er alles bij verliezen, en daar Conscience die al zijn boeken schreef tot zult gij priesters, op uwe borst mogen 1 vreugd en deugd, tot verhffing en sterkte kloppen en zeggen Mea culpaaan van het vRamsche volk. mij de schuld. Splendor. Pieter Daens.

Het Recht | 1912 | | pagina 2