Eene nationale partij TOLK DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ De vlaamsche beweging en hare organisatie Aan onze vrienden van Audenaerde en Ronse De Socialistische partij Hulde aan wijlen Advokaat De Backer Zondag 25 August! 1912 't Bied 5 centiemen 19' jaar Nr 34 HET RECHT Voor Qo4 on Volk Vlaanderen voor Christuat Inschrijvingsprijs nar l Per jaai fr. 3.oo. Negen maenden fr. a-a5 Zes maanden fr. 1.75 Drie maanden fr. 1.00 voor buiten het land de vrachtloon daarbij. Hoofde patellar H. PLANCQUAERT. Men schrijft in ten bureele van dit blad en bij alle postmeesters en brievendraeers Alles moet vrachtvrij gestuurd worden naar het bureel van bet blad COUPUREREI, BRUGGE AANKONDIGINGEN Bekendmakingen, per drukregel fr. 0.25 Reclamen, op de 4® bladzijde. «0.45 s 3e 1 o.SH Bijzondere voorwaarden voor notarissen, zaak. 1 waarnemers. Afslag voor herhaalde invoeging- I Onze vlaamsche christene volkspar tij, zij, de eenige vlaamsche politieke partij, is nog eens, nu bij de eere- betooging aan den vader der vlaamsche hergeboorte, Hendrik Conscience, mis kend geworden. Dit is de eerste maal niet, ook niet de tweede maal, dat zulks voorvalt, dat wij in den vergeethoek geplaatst wor den. Zulks gebeurde, nog niet lang ge leden in de grootsche beweging voor dé vervlaamsching der Gentsche Hooge- school. Te Gent en in sommige andere steden gebaarde men, alsof er geene demokraten bestonden, en te Brugge, waar onze parlii sterker is dan de liberale en de socialistische partij, daar ook mocht er geen vertegenwoordiger onzer partij het woord voeren in de groote meetingen die er plaats grepen. Dus aan' ons, aan de koppigste der j koppige vlamingen, wierd er recht i geweigerd. Wij, die lijden en strijden voor onze vlaamsche overtuiging, voor de verheffing van ons vlaamsche volk, wij wierden vergeten en miskend en dit alles, voor den onwankelbaren moed dien wij aan den dag legden, in den i strijd voor de her opbeuring van onzen vlaamschen stam. Denkt men soms alzoo, onze vlaam sche stijfhoofdigheid te breken met onze geliefde volkspartij te vernederen onze arme volkspartij die niet anders telt dan overtuigde vlaamsche strijders I Men wil niet eens onze leiders erken nen, onze schrijvers, sprekers, dichters en kunstenaars, totaal, alles wat onze partij in haren schoot bergt, niet j geven, wat hun zoo rechtmatig toe- - j00pen. Uit honderden borsten is er komt. Het zij zoo een zegekreet ontsnapt, bij 't vernemen Maar vergeet niet, comiteitsleden der der goedkeuring der stemming van de verschillende afdeelingen der vlaam- volkspriester Fonteyne. sche beweging, dat, zoolang onze partij p)e pjeer Fonteyne heeft nog maar door u niet zal erkend worden, met al enkele -^oorden in de Staatskamer den eerbied die men haar verschuldigd gesproken, en gansch Vlaanderen heeft is, zoolang men onze partijgenooten j ze toegejuicht. Vandaar die rilling, niet zal erkennen als de beste apostels van(jaar die politieke omkeering die der vlaamsche beweging, zoolang men Vlaanderen op handen is, want onze bonden en kringen niet zal erken- ------ nen als de keurbenden aller maat schappijen voor het inrichten uwer betoogingen, zal er in uwe organisatie ons bij de partij aan te sluiten, dat, ,j In het heetste van den strijd, wanneer nooit of nooit. i den machtigen vijand ons het gewei- Tusschen hen en ons bestaat er in -- c-jgjst aanviel, dan dachten misschien j J f-ëfen^j'rzêr oude strijdmakkers, sommige punten van ons programma een afgrond, waarvan de godsdienst kwestie reeds eene der bijzonderste is. Voegen wij daarbij, daarom nu ook in alles niet. Hand in hand, znllen wij te samen strijden, voor het zuiver algemeen stemrecht. Schouder aan schouder trekken wij op, voor verplichtend schoolgaan der jeugd, vrijheid aan den vader latende, de school te kiezen daarbij willen wij schoolvoeding en zelfs schoolkleedij voorde arme kinderen voorden ouder ling vragen wij een beter pensioen en tal van andere hervormingen onze werkers heilzaam. Ziedaar dus punten die wij, met hen mede, zullen eischen en den vijand afdwingen. Trekt de liberale partij zich achteruit, hetgeen ons niet zou verwonderen, dat geeft ons niet rus ten zullen wij niet, vóór wij de over winning behaald hebben. Maar om die reden, is er geen ver bond noodig. Onze onafhankelijkheid staan wij niet af, en bevelen ontvangen van andere partijen, die aanvaarden wij niet. Trouw en eerlijk zullen onze volks vertegenwoordigers onze eischen verde digen. dat verzekeren wij hen. Het verleden onzer christene volks partij staat borg voor de toekomst. Brutus Mannen, hond u gereed Eene rilling heeft Vlaanderen door- honderdtallen beloven nu hun steun aan onze partij. Ten allen kanten begint men te roepen leve de demokraten Ten tijde het bijzonderste deel ontbreken die er van pieter de Kluizenaar en der kruis onmisbaar is, 't is te zeggen de iel Gij zelf heeren, zult eerst moeten be- vaarten riep het volk God wilt het en nu voor onze kruisvaart roept onze ginnen met ons rechtvaardig' te behan- christene bevolking eveneens God delen, wilt gij hebben, dat rechtvaar- - - digheid er u geschieden zal. Herinnert u de groote belooging van verleden jaar te Brussel gehouden voor het zuiver algemeen stemrecht, waar de inrichters overtuigd waren dat de be tooging niet algemeen had geweest, zonder de deelneming der christene demokraten. Neemt zulks tot voorbeeld heeren Brutus. Wij zijn een antwoord verschuldigd aan verscheidene socialitische dag en weekbladen, die, sinds de stemming der kiezing van Priester Fonteyne, nu meenen, over de christene volkspartij met daarbij hun Brugschen volksver tegenwoordiger, meester te zijn. Ons antwoord zal kort maar klaar zijn, om op dezelfde kwestie niet meer te moeten terugkeeren. Hebben de socialistische kamerleden voor de goedkeuring dier kiezing ge stemd, laat het ons maar vrij en vrank zeggen, dit was hun plicht, gezien de rechtveerdigheid zulks eischt, maar, dat er daarom een reden bestaat om wilt het Dit geeft moed aan ons, veteranen, in onzen overmoeibaren strijd. Binnen twee jaren, gaan wij waar schijnlijk den strijd aan in al de arron dissementen van Oost - Vlaanderen, want wij willen de ware macht onzer partij in die provincie eens kennen, nu wij overtuigd zijn en wij bestatigd heb ben dat het volk bij ons wilt zijn. Het arrondissement Audenaerde Ronse mag en zal niet ten achteren blijven, om dien uitslag zoo schitterend mogelijk te maken. Met onze taaie werkers Buysschaert en Prevost dient gij den strijd met vuur voort te zetten. Harop d*s, en aan 't werk. Brutus Het is iets meer dan 4 jaren geleên, dat wij hem ten grave brachten, den nederigen maar nooit volprezen man. Sinds dien tijd heeft onze partij menige algemeen stemrecht strijd aangegaan, maar nooit zijn wij Zooniet hebt gij een stap zijner idealenweg afgedwaald, spreken. aan onzen tevroeg gestorven vriend, wiens krachtige en onvermoeibare hulp die wij nu moeten missen, zulke gevoe- j lige slag aan de partij toebracht. En dan kon dikwijls eene traan van diep- gevoel zich niet weerhouden en menig zware zucht eindigde in weêgeklaag hadden wij ons vriend van weleer Want, was hij het niet, die ons vroeg van nooit den strijd op te geven Was zijn leven voor ons, geen voorbeeld van werkzaamheid en opoffering Is het daardoor niet, dat voor velen onzer, i zijne herinnering zoo aangenaam en nooitvergetend schijnt. Is het misschien j daar niet meê, dat er velen van ons het verlangen uitdrukken van allen te samen zijne grafzerk eens te gaan be- j zoeken en daar onzen eed van trouw, j aan onze geliefde volkspartij te her- nieuwen Welaan dan, gij partijgenooten van Ninove en Denderhautem, wanneer schijnt het oogenbijk ugepast.Komaan, en laat het ons kennen, want gansch Vlaanderen komt meê. Brutus Het Kortrijksche Volk van 4° August! 1912, geeft een artikel over het karakter der katholieke partij. Wij nemen de vrijheid dat artikel eens in overweging te nemen er eenig- zins onze meening over uit te drukken en verders, natuurlijk het lezend en belangstellend publiek er te laten over oordeelen Het Kortrijksche Volk begint in dezen zin 1. De katholieke partij is eene nationale partij zij streeft het welzijn der natie, der algemeenheid na. Het blad, en de katholieke werkers moeten dit natuurlijk zoo de wereld inzenden, zooniet zouden zij, zich zelf veroordeelen. Welke partij zegt dit immers niet o'.'er zich zelve Ook de katholieken moeten dit zoo verstaan, immers, het vuur en de geestdrift voor hunnen strijd kan niet al uitgaan van persoonlijke heersch- en belangzucht alleen er zijn daar ook menschen die het goed meenen en wezentlijk zoo voor zich hebben. Maar of de natie, de alge meenheid zelve daar in dezen zin over denkt is iets anders. Wij meenen inte gendeel het tegenovergestelde te zien. Stelt al de klassen der natie in gelijke rechten om hierover uitspraak te doen en alle betwisting zal oogenblikkelijk ophouden. Die groote legerschaar van arbeiders vormt toch een belangrijk deel der natie 't is de spil waarop de geheele maatschappelijke samenhang draait. Dat deel der natie is niet genoeg door onze maatschappelijke wetten be- schermd 't is niet voldoende verze kerd tegen werkongevallen, tegen ziekte en werkeloosheid wordt ook niet vol doende beschermd tegen de uitbuiting van een ander deel der natie die men patroons noemt 't is niet verzekerd tegen armoede in den ouden dag ter- wijl het geheel zijn leven bestede aan i de rijkmaking van een ander gedeelte der natie die hem dan nog slecht be- i handelt, enz. En 28 jaren lang is die zoogezegde I nationale partij onafgebroken aan het l bestuur van ons land j Durft gij, die beweert een nationale partij te zijn, 't oordeel der natie toe- I laten, over uwe bewering, met zuiver Iedereen die niet is voor eene poli tiek van verdrukking van al wie ge- loovig fs, die niet is voor een uiteen schakeling van den godsdienst en van de godsdienstige werking uit geheel het openbaar leven kan lid worden van de katholieke partij, zegt Het Kort rijksche Volk Wij zeggen de grootste klasse der natie, de werkende klasse, voor wie onze nationale wetten in allerhande opzichten zoo onvoldoende zijn, en die de 28jarige onverschilligheid ziet der katholieke partij, wij vragen kan het bewuste deel uit dat deel der natie nog deel maken van de katholieke partij Neen, en het maakt er geen deel meer van ook. 't Is niet door verdrukkiDg te plegen tegen geloovigen of om de uiteenscha keling van godsdienst en van gods dienstige werking dat een zeker gedeelte der natie van die zoogezegde nationale partij geen deel meer kan of wil maken maar 't is om redenen van stoffelijk klassenbelang, om nationale redenen. Deze laatsten bestrijden dan ook den godsdienst niet, noch den godsdienst bestrijdt hen niet, maar de bedienaars van den godsdienst, er rechtstreeks of onrechtstreeks toe gedwongen door de leden van die zoogezegde nationale partij, bestrijden hen uit politieke redenen, uit redenen van eer- en hserschzucht die anti-nationaal moeten genoemd worden, en dat in eene partij ::ie beweert eene nationale partij te zijn. 2. De katholieke partij, zegt Het Kortrijksche Volk is niet eene con fessionneele partij, indien men daar door verstaat dat het niet noodig is tot eene bepaalde geloofsbelijdenis te be- hooren. Ook niet Roomsch-katholieken kunnen lid worden van hunne partij, zegt het blad. Indien er in België eene partij bestaat die verdient eene confession neele partij genoemd te worden, 't is fcjï te zeggen eene bepaald godsdienstige geen partij, dan is het wel de kristene volkspartii. Ook gelooven wij per soonlijk dat onze partij door dat schijnbaar uitzicht altijd geleden heeft en nog lijdt in haren vooruitgang. De katholieke partij vindt het dus niet noodig eene confessionneele partij te zijn om 't wille van den godsdienst. Nu, de kristene volkspartij, die men kan beschuldigen eene TE confession neele partij te zijn iets wat men voortaan zou moeten onmogelijk maken wordt door die mannen bestreden, niet in programma, niet op staatkundig gebied, niet omdat zij niet genoeg nationaal is, maar omdat zij niet genoeg confessionneel, volgens hunne bewee ringen niet genoeg bepaald uit recht zinnige godsdienstigen bestaat, terwijl onder de leiders en gekende strijders der kristene volkspartij er niet een kan gevonden worden die niet als een pra- tikeerende kristene bekend staat en aldus zijne plichten vervult. Wij vragen aan de katholieken, aan die zoogezegde nationale niet-confes- sionneele partij, of eene andere partij ook het recht kan hebben, evenals zij, eene niet-confessionneele partij te zijn en welke voorwaarden er moeten ver vuld worden om dat recht te bezitten Indien eene andere partij ook dat recht ^ntQpR^end^v/ovdev^ vragen .wij d&moT*zgi*^r~zrch zulleff^bepalen, 'folie ook aldus bestaat, te bekampen op Maatschappelijk politiek gebied alleen, zooals hft e^ne^niet confessionneele partij zou beffiia|ü"i iv, in plaats van recht van uitsluitelijk ze te bekampen op gods dienstig gebied

Het Recht | 1912 | | pagina 1