De grondwet en Algemeen Stemrecht Ie groots jannen aan 't werk Vragen gesteld Voor Algemeen Stemrecht OP HET SPOOR Een wassende vloed Pastoor en burgemeester Strijdkas voor A. S. en E. V. meer rijkdommen dan de 900 andere arme huisgezinnen die dag in dag uit voor hun brood en hun familie 1,00 of i.5o of 2,00 fr. verdienen. En als ge geld noodig hebt ge gaat het niet zoeken bij de rijken maar ge legt be lastingen op hetgeen het volk gebruikt en alzoo neemt ge 6120 fr. aan de armen die weinig of niets bezitten en voor wie iedere cent een druppel zweet vertegenwoordigt, en uit den zak van deze die honderd ja misschien duizende malen meer bezitten dan al die arme menschen en niet leven van hun werk maar van de op brengst hunner goederen, 680 fr. Is dat niet de armen doen betalen voor de rijken Als uwe lezers dat niet verstaan is het een teeken dat de katholieke verstomping nog meer op hen gewerkt heeft dan ik dacht. We weten wel dat de twee fr. rechten op de bloem gelegd zijn omdat de franscbe bloem- molens de Belgische niet dood zouden doen neen vriend maar wel om nogmaals geld te slaan op 't brood van den werkman en de coffre-forts der rijken te sparen. i Doch De Landwacht bekent dus nu I reeds al dat de katholieken wel lasten hebben gelegd op etelijke waren, 't Heeft dit vroeger nogthans menigmaal geloochend. Gelukkig voor haar dat ze van de duizendste leugen niet dood is, zooniet ze ware al lang j dood en vergeten. H Pt In vele middens hoort men spreken, over hetgeen er gaat gebeuren door het stellen der kwestie van Algemeen Stem recht. Ieder heeft er zijn praatje over alle man wilt het best op de hoogte zijn van de zaken en men redetwist in een adem o ver werkstaking en grondwetsherziening, zonder een woord te kennen van de wettelijke voorschriften, welke het berei ken van dit doel voorafgaan Daarom willen wij daarvan een weinig uitleg geven. Het meervoudige stemrecht, is voor de kiezingen van Kamer en Senaat in de grondwet geschreven. Wil men daar nu verandering aan door een andere vorm van kiesrecht, 't zij gelijk de welke dan moest eert en vooral DE GRONDWET herzien worden. Dus, moet men eerst in de Kamers het voorstel tot her ziening der grondwet worden gedaan en besproken, vooral eer er spraak kan zijn van aan het meervoudig stemrecht iets te veranderen. Dat voorstel tot herziening der grond wet, kan, door Kamers en Senaat met èène stem meerderheid worden aange nomen. Eens dit gestemd, ontbindt Z. M. den Koning Kamer en Senaat en moeten er algemeene nieuive icetgevende kiezingen plaats hébben en zulks nog door het oud stelselvan het meervoudig stemrecht. De nieuw gekozen Kamers, stellen dan met den Koning de punten vast, waarover de grondwetsherziening zal loopen en welke aan de bespreking der Kamers zullen onderworpen worden. Elk voorstel van grondwetsherziening, moet alsdan gestemd worden door de Kamers, door twee derden der tegenwoor dige zijnde ledenen er moeten bij de stemming twee derden der Kamerleden aanwezig zijn, zonder het welk de stem ming geen plaats kan hebben. Wordt er aldus aan de grondwet eene verandering toegebracht, op het stuk van stemrecht voor Kamers en Senaat, dan wordt die verandering weer dadelijk gevolgd door eene nieuwe ontbinding der Kamers en nieuwe algemeene wetgevende kiezingenwélke alsdan moeten geschieden door het nieuw in de grondwet geschreven kiesrecht. Wat nu betreft, de invoering van alge meen stemrecht of zelfs vrouwenstem recht voor de provincie en gemeeente- kiezingen daarvoor moet de grondwet niet herzien worden en zulke wet kan door de Kamers gestemd worden met een enkele stem meerderheid. Ziedaar dus hetgeen voor iedereen nuttig is te weten en dat wij zelfs nood zakelijk hebben geacht uit te leggen. Op Dinsdag 12 November wordt de zit ting van de Kamers geopend, zonder troonrede. Alles doet voorzien dat het ministerie de inachtneming van het voorstel tot herziening der grondwet zal aanvoerden. te geven aan de rechtveerdige eischen van het volk. De groote nijver aars en handelaars van do vlaamsche gewesten, zooals Brussel en Antwerpen zijn ook reeds tot deze beslis sing gekomen on men is ten volle bezig met verzoekschriften in omloop te bren gen, ten einde door hunne hooge tusschen- komst hot ministerie en den koning te bewilligen en alzoo ons land van een onheil te vrijwaren door het toekennen van het zuiver algemeen stemrecht. Wij zullen nu afwachten of de katho lieke meerderheid, de vernieling van handel en nijverheid zal verkiezen boven de toepassing van het rechtveordig alge meen stemrecht. j De waterdemocraten genre Verhaeghe, i zullen Zondag 22 dezer te Namen, een 1 congres houden. De bijzonderste punten die ze zullen 1 bespreken, zijn j ])p vaKVëreemgingén, ine' zë' tegen wil en dank moesten stichten, om dat zij al hot werkvolk van hun zagen wegtrekken. Artikel 310, nopens de aanslag op de vrijheid van het werk, die reeds duizen den arme dompelaars van werklieden in 't gevang deed zetten, en wier behoud zij altijd verdedigen. Werkmanswoningen, die aan de rijke geldschieters 10 tot 15 en misschien 20 fr. ten honderd winsten verzekert, welke de geringe lieden betalen. Verders de schoolwet, den huisarbeid het stemrecht voor de vrouwen, enz. Doch het grootste werk dat zij zullen verrichten is naar de middelen to zoeken om de algemeene werkstaking tegen te werken en zoo de zegepraal van het algemeen stemrecht te beletten. Dat zijn volksmannen, niet waar, lezer? Ze zullen zooals altijd wat feesten en groote redevoeringen gaan aftappen en de zaken zullen blijven zooals gewoonte 't Is immers til comedie welke die mannen spelen. aan den H. Minister der Staatsspoorwegen, Telegrafen en Posterijen door E. H. Fonteyne, Volksvertegenwoordiger "Vraag Over de betalingen. Over enkele maanden is een bijzonder bevel uitgeveerdigd, waardoor de trakte menten aan de bedienden en ambtenaars maandelijks betaald worden tusschen 5n en 10" dus minstens twintig dagen vóór het einde der maand. De werklieden daarentegen worden hnn loon toegekend 1° deze van de uitba ting- en trekdienst tusschen 5n en 7" en tusschen 20" en 22n der maand 2* deze der wegen en werken tusschen 7" en 10" en tusschen 23n en 26" der maand, hetzij nu telkemale van 5 tot 10 dagen na de verloopen quinzaine. Ofschoon de geno men maatregel jegens de bedienden goed keurende, verzoeken wij U middelen te beramen dat het loon der werklieden uitbetaald worde, hoogstens daags na de vervallende termijn. 1 2e Vraag Over de Brugsche koopwarenstatie. i De toestand in de statie Brugge (koop waren afdeeling) laat veel te wenschen, de dienst is er soms totaal ontredderd, en dit tengevolge i 1° de ontoereikenheid van personeel (goederenbeambten en vooral werklie- i den) 2° de te kleine uitgestrektheid van het magazijn, onvoldoende voor het bergen der steeds toenemende hoeveelheid goe- deren bij aankomsten vertrek. Het is hoogst dringend, in het belang van 's lands schatkist zelve dat de heer j Minister spoedig maatregelen neme om aan den toestand te verhelpen, des te meer daar een ontiverp tot vergrooting van het magazijn reeds vier of vijf jaren goed- gekeurd en nog niet uitgevoerd is. Pb. FONTEYNE. De burgerij heeft in 't algemeen een grooten schrik van de algemeene werk staking, die onvermijdelijk zal uitbreken, van den oogenblik dat het ministerie zich ongustig verklaart aan het algemeen stemrecht. Zoo is er in 't Walenland eene groote beweging ontstaan onder de burgerij en de groot-handelaars, ten einde aan de Kamer verzoekschriften te sturen om toe MACHINISTEN EN STOKERS Wie van u beste Vrienden Lezers heeft al ooit gedacht aan het lot van deze schaar werklieden Wie van u heeft al ooit gedacht aan de gevaren, waaraan die mannen zijn blootgesteld, aan de verantwoordelijkheid die op hen weegt, aan de behendigheid die zij hoeven aan den dag te leggen zeg mij beste vrien den wie van u heeft daar al eens aan gedacht En nochtans hoe bewonderensweerdig zijn die mannen niet. 't Zij dat het regent of vriest, 't zij dat het warm of koud is, 't zij dat het weder helder is of mistig, 't zij dat de banen vrij j zijn of dat de sneeuw er zich langs op i hoopt, steeds staan zij daar onversaagd j vol moed op dit reusachtig locomotif, nu i eens langs fraaie landschappen, omgeven met prachtige weiden, en velden, waar- j over zoo menig dichter heeft uitgespro- i ken, waarvoor zoo menig landschap j schilder prachtige tafereelen heeft op het doek gebracht, en waarop het hun niet 5 eens gegund is een blik te slagen. Dan weer langs reusachtige bergen omringd van onmetelijke diepe, diepe kloven, wier aanblik alleen u zou doen huiveren, verders langs woeste ongenaak bare vlakten en wouden, waar uren op uren ver, noch huis noch kluis te ontwa ren zijn, ook nog door duistere tunnels, kilometers lang moeten zij trekken, in een woord overal in een duizelingwek kende vaart moeten zij heenstoomen om ij alle volkoren der gansche wereld met elkaar in betrekking te stellen, en altoos, altoos met die ware verantwoordelijkheid op zich. TndM'cLanri ho.ev.ele menschenslevens hangen somtijds niet af van de behondig- heid dier lofweerdige mannen. Ik ben zoo menigmaal in vervoering en bewondering staan zien wanneer ik 't die menschen aan 't werk zag als zij op het punt stonden te vertrekken, hoe zorg- I vuldig zij alles nazien om te weten of alles j in orde is, hoe zij met den kommer op het j gelaat geprent, het oogenblik afwachten tot het teeken wordt gegeven om te ver- trekken. Nauwelijks is het sein daar, en j zwaar steunend en zuchtend gaat het machien zijnen gang, van dien oogenblik j afmoeten zij in koude en wind, misten regen gedurig uit zien als er geen onraad I is, geen oogenblik is rust, altijd maar I met bekommering belaan, en dat niet voor eer voor hen zelf dan voor diegenen wier leven zij om zoo te zeggen in hunne handen hebben. Ziet eens, wanneer er somtijds een ongeval plaats grijpt, eene botsing, eene 1 ontriggeling of iets anders dergelijks, 5 blijven die helden niet steeds tot der dood I toe op hun machien, stellen zij niet tot j op het allerlaatste oogenblik alle middelen i in 't werk, (niettegenstaande zij weten dat I het hun leven moet kosten) om de reizi- gers die zich op hunnen trein bevinden I van de dood te redden, ji Waarlijk die werkers kunnen best ver- geleken worden aan de kapitains der zeeschepen, die, wanneer hun schip vergaat, al het volk trachten te red Jen f om dan zelf met hunnen boot in de zee verzwolgen te worden. Hoe oplettend en gevaarlijk dus, maar i tevens hoe vuil ook is het werk die voor 1 den machinist en den stoker en bijzon- l derlijk voor den laatste te verrichten valt. Gedurig en altijd voor dien gloeiënden, heeten, vlammenden, vuurpoel, dit stand vastig inwerpen van koien van de welke het stof, in het zweet diër koene mannen blijft plakken. Hoe vuil en smerig zijn na elke week de kleeren niet die zij in het begin der week net aandoen. Waarlijk het leven dat die menschen door worstelen, om het stukje brood voor vrouw en kinderen te bezorgen is weinig ben ij dens waardig Hoe jammer dat het werk dier helden zoo weinig gewaardeerd wordt; zij die niet alleenlijk steeds in gevaar verkeeren en vuil en smerig werk te verrichten heb ben, maar die bovendien telkens er iets voren.valt, voor het geval staan, te kun nen in beschuldiging gesteld en in het gevang geworpen worden, en jaren straf j somtijds, om niet te zeggen bijna altijd 1 zonder plicht of schuld, te moeten uit- doen. Ziedaar in gansch hare bittere naakt- heid het lot dier zoo weinig besproken helden van den arbeid. 't Vervolgt. A. D. {werkman). Evenals een vliet bergafwaards ko mend, gedurig toeneemt in kracht om in het dal een breede strooming te nemen, zoo ook neemt onze volksstroom toe in macht en grootschheid. Eeuwen lang, lag ons volk, het land volk bijzonderlijk, nog versteken van alle licht en leven, verachterd bij al wat den vooruitgang bewerkt, overal en door elkeen als een nietsbeduidend werktuig beschouwd, en waar 's lands algemeene belangen goldt daar was het van geen tel. Doch een woord was genoeg om dit eeuwenlang verdrukte volk tot bewust zijn te roepen, en thans dat het zijne macht beseft en ziet en gevoelt waartoe zijne krachten vermogen, recht het den kop fier omhoog gelijk een ontzaggelijke stroom rolt het opkomende heir voor- waards, alles medeslepend wat hem in den weg staat, spreidend over dijk en duin, zijn alomwerpende, onwederstaanbare vloed. Hoe prachtig is hij om aanschouwen, hoe aangrijpend voor die hem beminnen, en die de bronnen liefhebben die hem voeden, maar ook hoe schrikwekkend voor diegene die nog aarzelen eD naar middels uitzien om hem te stremmen. Neen, daar valt niet aan Je stutten, alle belemmeringen en tegenkantingen wor den onweerstaanbaar uit den weg gesla gen. Ziet maar toe, heeren behoudsge- zinden, hoe het'volk ons hulde brengt alle harten zijn aan ons verknocht, aller oogen stralen van bezielden geestdrift. Zij eischen luidop hun heilig recht, zij schamen zich niet meer om hun vrijen naam, noch bekommeren zij zich om uwe bedreigingen. Doemt maar, verbiedt maer, verbant al wie gij wilt, wij volgen trouw onzen weg en onze leiders,al dat donderen en blikse men in den predikstoel kan piet meer baten De vliet verbreedt, hij overstroomt de velden en de weiden alom verkwikkend en lavend wie zich er aan komt lesschen. De stroom wordt eene zee uit wier Daren liet sclruim rondom spat en laven de zwellende tij, verheffen wij onze strijdvlaggen in top die wapperen in de winden. Zooals C. Connell de verlosser van Ierland, zooals Sobyeski de redder van Polen, gaat onze volkspriester Fonteyne, .spijts hoon en laster vooruit, alles mede slepend, allen opbeurend en opwekkend voor hun recht, het algemeen stemrecht, voor het rechtvaardig pensioen, voor de ontvoogding der werkende klasse, voor ons aller vrij en onafhankelijk bestaan, vooruit ja, naar den zegepraal, gevolgd en gesteund door zijn trouwe volk. 't Is een zegetocht gansch "Vlaanderen door. Lieden van stad en buiten, de koppen bijeen, nauwer en dichter in 't gelid, en weêrklinke, zooals op 't oude noordzee- strand de noodhoorn der "Wikings, ons houwe en trouwe wachtwoord Alles voor Priester Fonteyne en Priester Fon teyne vooral. E. D. Op vele vlaamsche dorpen speelt de pastoor feitelijk burgemeester zonder op het gemeentehuis te zetelen doch in Frankrijk bestaat een dorp waar een geestelijke werkelijk burgemeester en pastoor is, namelijk te Saint-Fargeol-bij- MontluQon. In de jongste gemeenteverkiezing werd de pastoor, die zich kandidaat gesteld j had, gekozen en werd maire (burge meester) door den gemeenteraad benoemd. (In Frankrijk wordt de burgemeester door de raadsleden gekozen), t Dezer dagen moest nu de pastoor- j burgemeester zijn eerste huwelijk ten gemeentehuize voltrekken. Boven zijn priesterkleed trok hij den driekleurigen sjerp aan en legde den huwelijks knoop en, naar de plaatselijke gewoonte, de j blozende bruid op beide wangen kussend. Daarna trok hij dadelijk naar de kerk waar hij zelfs het huwelijk, dat hij kwam te" voltrekken, inzegende en een prachtige toespraak hield over de heiligheid van den huwelijken staat. i De Brabantsche afdeeling van het Verbond der Belgische Visschers gaat eerlang in gansch het land een vertoog op touw zetten, tot bekomen 1°) Van de herstelling van de vrije oeverranden°)De bespreking en de stemming van het ont werp op de gezondheidspolitie der rivie ren 3°) De instelling van spoorweg abonnementen voor vijf opeenvolgende Zondagen of ten minste voor al de Zonda- I gen eener loopende maand. De strijd voor A. S. en E. V., zoowel voor Gemeenten en Provinciën als voor Kamer en Senaat en voor deze laatsten op grootere Arron dissementen toegepast, wordt gedurig aan door alle volksgezinden van Belgie, gelijk tot welke politieke partij zij behooren, gesteund, voorbe reid en ingericht. Wie niet is voor de politieke gelijkheid een man een stem heeft het recht niet zich volks gezind te noemen. Het opperste recht van den mensch is het levensrecht. In onze maatschappij wordt dat levensrecht van den arbeider bedreigd, te kort gedaan, geknakt. Daartegen moet den arbeider zich kunnen verzetten, zich kunnen verdedigen met wettige middelen en wapens, anders als de nood hem dwingt moet hij zijnen toevlucht nemen tot geweld, tot opstanding. Dat wettig wapen is het stemrecht den ar beider in gelijke mate toegekend als den rijken bezitter, omdat hij ook in gelijke mate mensch is als den rijke en Gods wet en de natuur wet hem ook in gelijke mate het levensrecht toekent. Elke demokraat en vooral elke kristen demo- kraat, moet dus den strijd voor A. S. en E. V. steunen en medeJ^irgsa. De Kristene mrtij moet het als partij op zich nemen nee, bij te dragen in de maat barer krachten^ om dien strijd door te drijven en te doen gelukken. De behoudsgezinden van hunnen kant zullen

Het Recht | 1912 | | pagina 2