Lambrecht Van Loo Partijvergaderingen j Arrondissement Kortrijk Geschiedenis van een oude vrijster RONSë Te bekomen Notaris Chlrks De Busschere goede Hofstede Schoenmakerij Dré HERTOG zoolang mogelijk weigeren het geëischte recht toe te kennen omdat het in hunnen aard ligt den minderen man te weigeren wat hem toe komt. De strijd zal dus, naar alle waarschijn lijkheid, tot het uiterste moeten gedreven wor den, tot de algemeene werkstaking. In zulk geval met ijdele handen staan, met ledige beurs, ware eene onmacht voor ons die bekiagens- weerdig, die noodlottig zoude zijn voor de zaak van algemeen stemrecht, voor ons volk en ook voor onze partij zelve. Zulks mag niet gebeuren wij moeten in dezen strijd onzen man kunnen staan. Ons mannen die in dezen strijd als slachtoffer zouden vallen, moeten wij kunnen helpen en bljstaaD. Daarvoor hoeven wij van nu te zorgen. Wij achten het noödig de democraten dit op 't herte te drukken. Wij vinden het ons als een plicht een oproep te doen tot het vormen van een strijdkas met dat doel. .Elke democraat, wij twijfelen er niet aan, zal het zijne bijbrengen opdat wij binnen kort gewapend voor den strijd zouden staan. De rijke bewaarders nemen van nu af hunne voorzorgen om het volk in zijner, strijd te kun nen wedemtaan. Wij, volkspartij, moeten met meer zorg onze voorzorgen nemen om den arg list van die rechtroovende heerschers te kunnen wederstreven en ons volk eene zegepraal te bezorgen die het tot nu toe nog niet heeft ge kend. Democraten aan 't werk hiervoor geeft, zingt, doet omhalingen. Steekt den geestdrift voor 't Algemeen Stemrecht en E. V. in uwe pmgeving, zorgt voor penningen die ons in den strijd vGor djt heilig volkenrecht moeten tot de overwinning leiden. Toekomende week reeds moeten wij inet eene schoone lijst in ons blad kunnen verschijnen. Alles wordt in dank ontvangen bij Remi Vanderschelden te Deerlijk. De arrondissementbond der kristene volks partij van 't arrondissement Kortrijk vergaderd in algemeene vergadering op zondag i5 Sep tember 1912 heeft met algemeene stemmen de volgende dagorde gestemd De arrondissementsbond. Gezien de aanstaande strijd voor de ver overing der politieke gelijkheid en een recht- veerdige V. beslist 1. Met alle mogelijke kracht dezen recht- veerdigen strijd te voeren. In het arrondissement Kortrijk eene reeks meetings in te'rickten voor A. S. en E. V. 3. Vluchtschriften voor E. V. en A, S. in het arrondissement te verspreiden. 4. De algemeene werkstaking, indien deze moet uitbreken, in ai de mate onzer krachten ie steunen. 5Zooveel mogelijk stoeten in te richten of aan stoeten deel te nemen voor A. S. en E. V. ingericht. Het middenbestuur der kristene. volks partij te verzoeke .1 in eene geschikte plaats eene betooging in te richten van kristene demo craten voor A. S. en breedere E. V. 15 jaar. Zij brandt van verlangen om groot te worden en de aandacht van mannen te trekken. 16 jaar. Zij begint een flauw idéé te krijgen van wat men liefde noemt. 17 jaar. Zij spreekt van liefde onder het dak van een hut en van teedere toegenegend- heid zonder stoffelijke belangen. 18 jaar. Zij droomt van een teere verbin- 7 MENGELWERK GESCHIEDKUNDIGE RIDDER-ROMAN UIT DB BLFDE EEUW door Ho Plancquaert Nochtans hadde hij den adelaar zijnen scher pen, doordringenden blik kunnen ontleenen, hij zou voor de rameu van een der bovonvertrekken der burcht eené jonge maagd hebben zien staan, wier droomend weemoedig oog, de Wortegem- sche krijgers op de baan van Oudenaarde volgde. IV. OP JACHT Lambrecht, op het slot van Worteghem wedergekeerd, hernamzijne gewone bezigheden. Hij leerde de wapens hanteeren, vischte en joeg. Lambrecht was altijd een driftige jager gevyeest. Van 's morgends vroeg, trok hij dik wijls slechts door ééne brak vergezeld en de vuist met eenen sterken jachtspriet gewapend, de bosschen in. De razende ever en de eenzame beer, die toen in Vlaanderen's wouden huisden, ging hij tot in hunne verdokenste krochten opzoeken en zelden kwam hij met ledige handen weder. Na zijne thuiskomst uit de Maaslanden, legde hij zich nog meer op het jagen toe. Doch wat iedereen bemerkte, zonder er den uitleg van te kunnen geven, was dat de felle jongeling met zulken schaarschen buit binnen kwam. Wel Lambrecht, riep de oude B oudewijn zekeren avond den jongeling toe, die weder zonder het kleinste stuk wild de Voorzaal binnen trad, wel, er heeft zeker eene doodelijke ziekte onder de woudbewoners geheerscht Ofwel heeft de ondervinding hun geleerd en zijn zij slimmer geworden dan de jagers zelve voegde hij er spottend bij. Lambrecht wist niet wat antwoorden en blooBde. I f tenis met een aardigen jongen, die haar eens eene beleefdheid heeft bewezen. 19 jaar. Zij wordt iets Isstiger en minder aardig, omdat zij wat meer gevierd wordt. 20 jaar. Omdat zij er wel aardig uitziet, meent zij zich op haar bekoorlijkheden te laten voorstaan. 21 jaar. Zij is nog sterker overtuigd van de macht harer mooie oogên en droomt van 'n schitterend huwelijk. 22 jaar. Zij slaat een uitstekende partij van de hand, omdat de liefhebber niet geheel een man van de mode is. 2 3 jaar. Zij speelt de coquette tegen alle jorige lieden. 24 jaar. Het verwondert haar dat zij nog niet getrouwd is. 25 jaar. Zij wordt een weinig meer inge togen in haar manieren. 26 jaar. Zij begint te denken, dat men, als 't moet, ook buiten een groot fortuin kan. 27 jaar. Zij stelt meer belang in het gezel schap van bedaarde mannen dan in 't tentoon spreiden van coqueterie. 28 jaar. Zij beperkt haar wenschen tot 'n eenvoudig huwelijk, met een bescheiden be staan. 29 jaar. Zij begint langzamerhand de hoop te verliezen om ooit te trouwen. 30 jaar. De naam van oude vrijster wordt een schrikbeeld voor haar. 31 jaar. Zij verdubbelt de zorg van haar toilet. 32 jaar. Zij wendt afkeer van bals voor en beklaagt er zich over dat men geen goede dansers kan vinden. 33 jaar. Zij verwondert er zich over, dat de mannen een verstandige vrouw verwaar- loozen, om aan een jong ding te fladderen. 34 jaar. In den omgang met mannen spreidt zij een vroolijk humeur ten toon. 35 jaar. Zij wordt jaloersch op alle vrou wen, die men in haar tegenwoordigheid prijst. 36 jaar. Zij breekt met haar beste vrien din, omdat deze gaat trouwen. 37 jaar. Zij vindt zich een weinig eenzaam in de wereld. 38 jaar. Zij houdt er van, van hare vrien dinnen te spreken, die een slecht huwelijk heb ben gedaan en vindt troost in het lij ien van dezen. 3g jaar. Haar slecht humeur neemt sterk toe. 40 jaar. Zij wordt nieuwsgierig en intri gant, twee deugden die gewoonlijk overhand toenemen. 41 jaar. Omdat zij rijk is, hoopte zij door haar fortuin nog een mooien jongen man te lokken, die het op haar fortuin voorzien heeft. 42 jaar. Doch ook deze hoop blijkt ijdel zij begint nu uit te varen tegen een trotsche en trouwelooze sekse. 43 jaar. Zij krijgt smaakt in kaartspel en j kwaadsprekendheid. 44 jaar. Zij toont zich streng tegen de zeden van haar tijd. 45 jaar. Zij begint te wanhoopen aan haar toekomst en brengt h.-ar tijd zoek op theepar tijtjes, waar men kwaad van anderen spreekt. 46 jaar. Zij neemt een afme verwant bij zich om voor haar beesten te zorgen en haar j kwaad humeur te verdragen. 5o jaar. Zij trekt zich geheel uit de wereld terug en sterft enkeie jaren daarna, zonder door iemand betreurd te worden, zelfs niet j door de erfgenamen, wien zij een aardig fortuin nalaat Ja zoo loopen er verduiveld veel cupidos. Op voor het Zuiver Algemeen Stemrecht Nooit was er zooveel beweging voor het veroveren van dat heilig menschenrecht als thans. En waarom Omdat nu ieder rechtzin nige mensch meer dan ooit de drukkiDg en miskenning voelt van de schandelijke wet der vier eerloosheden. Hewel, partijgenooten en vrienden, die strijd moet hier ook in onze stad ook gevoerd worden wij moeten onze strijd- broeders uit andere sieden en gemeenten de hand reiken en hem helpen in dienreuzenkamp. Wij ook dulden niet langer meer dat wij aan de kiesbus aanzien worden voor het derde of 't vierde van een mensch, wij dulden niet langer dat het eerste artikel der grondwet delgen zijn gelijk voor de wet, een leugen zij, wij dulden niet langer meer het onzedelijk meervoudig stemrecht dat door de vasthoudiste partij in zwang wordt gehouden om gansch het arbeidersvolk te verdrukken. Wij willen vrije belgen zijn en geene slaven Wij werkers van het arme Vlaanderen voelen meer dan wie ook den druk van het huidig kiesstelsel, daarom is het aller plicht onze strijdbroeders te helpen. Alleen het algemeen stemrecht is rechtveer- •ig, omdat dit ons de noodige hervormingen geven zal, zooals een pensioen van 1 fr. daags in onzen ouden dag, betere werkers wetten, verplichtend onderwijs met vrije keus van scholen, minimum van dagloon, ens. Ai.ba.ma. BELANGRIJK BERICHT aan al de leden van de Vrije Christene Demokratische Vakvereeniging, Werkersbond, Klaironsclub en Spaarmaatscbappij. Bezoekt te miusten een maal te week uw lokaal, daar zult gij voorzeker een goed glas demokratisch bier bekomen, als ook alle volks spelen vinden. De Hoofhraad. GENT Op 2e Zondag van October vergadering van den arrondissementsbond. Deze vergadering zal 's namiddags gehouden worden om 2 uren. Wij doen een bijzonderen oproep aan onze vrienden. Belangrijke punten zullen er bespro- j ken worden. H Plancquaert zal aanwezig zijn en ver i scheidene oude vrienden van Zomerghem, j Deynze en Evergem. AUDENAERDE j Op Zondag 29 September, om 9 ure 's voor- middags, verplichtende algemeene vergadering van de Vrije Christene Demokratische Wer- kersbond, in ons gewoon lokaal. Dagorde 1. Toestand der kas 2. Verslag j over de Tombola 3. Herneming van den 1 strijd; 4. De strijd voor Z. A. S. 5. Voor- dracht door ne spreker uit Kortrijk. j N. B. De vrienden uit Oudenaerde, Leupe- i gem, Wortegem, Bever, Eyne, enz. worden op post verwacht. Voor 't Bestuur. RONSE Vrije Demokratische Klaironsclub. Alle Dijnsdagen van iedere week, repetitie. j Dat alle leden dus op post weze, SWEVEGHEM Gewone maandelijksche vergadering op Zon- j dag 29 September, om 7 ure 's avonds, bij A. Vangheluwe. Dagorde Bijzondere mede- deelingen j de vrienden worden stellig ob post ver- Het Bestuur. PARTIJGENOOTEN, Wij kunnen niet geDoeg uwe aandacht roepen op het steunfonds gedurig moet er gesteund worden. Dat allen dus het voorbeeld volgen van Meenen. I Alles wordt in dank ontvangen bij R. Van- derschelden, te Deerlijk. Strijdpenning voor den bond van Deerlijk (Van eenige leden, na de vergadering). Omdat wij op Kermis-zondag een scbcon feest zouden hebben op de Oostwijk, o,o5. Omdat dansen nu geen kwaad meer is op Deerlijk, F. V. o 10. Omdat al de demnkraten nu meer dan ooit zouden denken aan de goede inrichting der partij in ons land, in alle arron dissementen en in alle steden en dorpen, o.a5. En omdat alle demokraten het zich zouden als plicht aanzien in alle bijeengeroepene vergade ringen tegenwoordig te zijn, 0,10. Omdat de oude mannen van de rhetorica hun deel vragen van den overschot, 0.10. Een lezer van Stockskens vuilblek moet lachen als hij de uitvallen leest tegen Priester Fontfyne, 0.10. Broederliefde, o! ol he, Stockske 0.10. bij de verkoopers van Het Recht te Deerlijk, WaereghemAnseghem, Gijselbrechteghem. enz. DE VLAAMSCHE VOLKSALMANAK, uitggegeven door de demokraten van Aalst, een nuttig en schoon boekje aan 10 c. Demokraten koopt het 1 KANTOOR te Brugge, Kuiperstraat, 16. De Notaris De Busschere, te Brugge, zal overgaan op Dljnsdag 8 October 1912, ten 2 ure slipt namiddag, inde Café de la Station te Lichtervelde-statie, tot den IN8TEL met gewin van 1/2 0/o voor instelpennink, van EENE SCHOONE en MET ZAAILANDEN BOUWGRONDEN MEERSCH staaode en gelegen te Lichtervelde, wijk Artois, hoek, groot volgens meting i5 hectaren, 71 aren, 86 centiaren, en vol gens kadaster i5 hectareD, 68 aren, 14 centiaren. Gebruikt door Hippolyte De Kimpe, mits 2100 franks 's faars boven de lasten, tot 3o September 1913. Het best geassocieerd Huls in Schoeisels is voorzeker de groote 5, Vlamingstraat, BRUGGE Fraaie en sterke schoenen en bottinen in alle slach voor heeren, damen en kinderen. Amerikaaosche en Rationnelle Modellen. Het huis houdt ook Imperméables van de beste Engelsche firmas. Schoone en deugde lijke Regenschermen. Laatste nieuwigheden. Onmogelijke concurrentie Sportdepot van het huis G. Verbist vau Gent. Tennisspel: Roquetten en ballen enz. «MSS—■ll'lll III .ttlU'UWMIWBHIA—I— Brugscho samenwerkende Brouwerij GAM8RISVUS ST. KRUIS (Brugge) 1 ie kwaliteit tegen voordeelige prijzen. De volgende dagen beterde het. Nu eens bukte hij onder den last van een prachtig hert, dan onder eenen machtigen ever of onder eenen zwaren beer. Weldra echter was het wederom hetzelfde. Gansche dagen hield Lambrecht zich in de bos schen op, en nauwelijks bracht hij eenige onbe duidende stukken mede. Was het wild inderdaad zoo schaarsch geworden Of was Lambrechts arm verzwakt Gewoonlijk richtte Lambrecht zich naar de diepe wouden van Anseghem of naar de denne- bosschen van Oud-Mooreghem. Maar hoe aardig toch I Immer draaide het wild dat hij vervolgde, naar de hoogten van Gijselbrechteghem of Pete- ghem. Van op die hoogten zag men de heuvelen van O verschelde, in een prachtig tafereel, voor zich ontrold. Daar stond de wakkere, leven dige, ongeduldige, jongeling, soms uren lang, pal en onbeweeglijk het zuiden in te staren. Zijn strakke blik was op de hoogte van Etichove gehecht, als wilde hij ze met de oogen door- booren. Daarachter immers, lag het herberg zame slot van Schoorisse. Zekeren avond verwachtte men vergeefs den jongen jager op het slot. Het werd reeds nacht; Lambrecht verscheen niet. Weet niemand waar mijn zoon gevaren is,'vroeg Baudewijn aan zijne knechten Ik zag mijnen jongen meester, rond den middag, het woud van Elseghem binnen trek ken, beweerde een herder. Sedert heb ik hem niet meer gezien noch gehoord. Boudewijn werd ongerust. Was er zijn eenig kind misschien een ongeluk overgekomen Het lag misschien door eenen ever verplet, of in eenen moeras jammerlijk verzonken Doch de evers duchtte Lambrecht niet, en geen water plas op drie mijlen in de ronde, die hij niet kende. 's Anderendaags in den morgend verscheen de verloren zoon. Waar hebt gij toch zoolang vertoefd vroeg de oude Boudewijn streng. Ach, mijn lieve Lambrecht, wat hebt gij mij angst ver oorzaakt Welke is toch de reden van dat lang wegblijven Het hoogrood der schaamte vlamde op Lam- bi echts wangen. Verschoon, vader, sprak hij op eerbiedigen toon. Mijne drift heeft mij te ver gebracht, j Mijne trouwe brak stak eenen prachtigen hert uit zijn leger. Ik vervolgde hem tot aan de Schelde. Het dier zwom het water over. Ik vlieg het achterna. Ijlings schiet het de bosschen van Melden binnen. Van jachtlust vervoerd zat ik het tot bij den avond op de hielen. Ik moest j het toch eindelijk opgeven. Het was reeds S duister en aan wederkeeren viel niet te denken Daar ik op dien oogenblik niet ver meer van het slot van Schoorisse was, (Lambrecht werd purperrood) hebt ik het gewaagd, de herberg zaamheid van uwen ouden krijgsmakker af te smeeken, hetgeen mij met de grootste blijd schap werd vergund. Daarin hebt gij wel gedaan, antwoordde Boudewijn, eenigzins gestild, doch eene andere maal, wees niet meer te driftig. Dat wegblijven doet mij te veel onrust, te veel angst onder staan. Ach, Lambrecht, de hert vlood naar Schoo risse. Nauwelijks het water over, schoot het schuwe dier, als een pijl uit den boog, in de richting van Sulsicke. Doch uw hart, en niet uw oog zocht het spoor van den" hert, en zoo dooldet gij berg op berg af, door woud en kant tot op de hoogten die het schilderachtige Schoo risse beheerschen. Maar ziet I heeft eene toovergodin het oord behekst Lambrecht, die voor eenige stonden zoo driftig, vlammend van jachtlust door bosch en velden sprong, staat onbeweeglijk, met strakken blik te mijmeren. Soms doet hij eenige stappen naar het slot van Schoorisse, dan staat hij eensklaps stil, als versperde hem een onzicht baar spook den weg. Eindelijk na lang arzelen: Ik moet den schoonen engel nog eens wederzien, sprak hij en met vasten tred richtte hij zich naar het slot van Godelieve's vader. De avond viel snel. Hoe jammer dat ik niet vroeger een be sluit heb genomen, zuchtte de jongeling. Allicht had ik eenen schoone vogel of een lieflijk konijntje voor d; minzame Godelieve kunnen vangen, en nu moet ik met ledige handen voor haar verschijnen. Doch hoort I Wat geplets en gcplons I Lam brechts brak spitste haar oor grollend van innige razernij, sluipt zij snuivend door het kreupelhout. Eene vertoornde vermaning van haren jongen meester roept haar terug. Omzich tig kruipt Lambrecht door struik en braam, en tuurt door het hour, in de richting van het gerucht. Een kreet van blijdschap ontsnapte aan 's jongelings borst. Daar, in eenen poeh lag een reusachtig ever zich in het slijk te rollen en te wentelen. Welk heerlijk geschenk voor mijne gastenl riep Lambrecht zegevierend. Het verontruste dier springt op, recht de borstelige haireri. Bloedrood vUUr brandt in zijne toornig rollende oogen. Een afgrijselijke grijns ontbloot zijn bliksemend gebit. De brak blaft en jankt van woede, maar durft den vreeselijken vijand niet naderen. Lambrecht zonder omzien, vliegt als de blik sem zoo ras, het drollige beest op het lijf. Een enkele slag met deD jachtspriet en het suizebolt in den modder. Het scherpe wapen, door eene machtige hand gedreven, was door huid en ingewanden, hei ever dwars door het lijf ge vlogen. Huilend van onmachtige razernij en stuiptrekkend van pijn, kampte het nog eenige stonden met den dood, tot dat de moedige jon geling, met zijn lang geslepen jachtmes een einde aan zijn lijden stelde. Lambrecht ledigde het dier, hijschte het op zijne machtige schouders en met dezen prach tigen buit geladeu, klopte hij aan de poort van het adelijk slot van Schoorisse. Lambrecht werd terstond erkend en in de binnenzaal geleid. Hugo zat voor eene eikenhouten tafel, in diepe gepeinzen verzonken. In eenen hoek der zaal zaten Geertruid, Godelieve en hare gezel linnen bezig met spinnen, breien en andere handwerk. ('t Vervolg),

Het Recht | 1912 | | pagina 3