Algemeen Stemrecht Zondag 6 October 1912 TOLK DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ Inschrijvingsprijs veer Bslgenland DE STRIJD VOOR A. S. Aan de christen demokraten i WERKONGEVALLEN De groene bril t Biatf 5 centiemen 1 9* Jaar N" 40 HET RECHT Voor God en Volk 1 Alles voor Vlaanderenl Vlaanderen voor ChristusI Per jaai fr. 3.oc. Negen maanden fr. i a5 Zes maanden fr. T.75 Drie maanden fr. 1.00 voor buiten het land de vrachtloon daazbij. Hoefde psteiler H. PLANCQUAERT. Men schrijft m ten bureele v&a dit blad en bij siie postmeesters ru bnevendrai-ers Alles moet vzachtvrij gestuurd worden n=ar hér bureel van het blad COUPUREREI, BRUGGE AAN KONDIGINGEN j Bekendmakingen, per drukregel fr. o.a5 Reciamen, op de 4e bladzijde. 0.45 3' o SS j Bijzondere voorwaarden voor notarissen, zaak- I waarnemers. Afslag voor herhaalde invoeging. Alle eerste Maandagen en derde 2 on- dagsn der m?and kostelooze raadpleging dx>r M. Hector c iancquaeit, in Prins B mdewijn markt) te Kortiijk, van 9 tot n ure. EEGLOOi -Alle vierde Donderdagen dv. r maand, van 8 tot ro uren, kostelooze raxd- pleging door H. Plancquaert, voor werklieden, boeren en kleine burgers, In den Ossekop. DEYNZE. Alle tweede woensdagen, van 8 tot 10 ure voormiddag, te Deyoze, In den Mexicaan, Gentsiraat. GENT. Alle Vrijdagen van 1 tot 2 ure in den Nuwen Boer, lokaal der West-Vlami ïgen op de Koornmarkt. Hij zal hevig zijn. De waalsche werk lieden zijn waarlijk bewonderenswaar dig 't schijnt dat zij op alles sparen om de werkstaking lang genoeg te kunnen doen duren. Verscheidene bladen b- kennen reeds met een soort van verstomming dat 't werkvolk uit de Walenstreken zich werkelijk voorbe reidt en vast besloten den strijd tot het uiterste te drijven. Vergelijk met die krachtige en man haftige houding voor 't bekomen van een heilig recht, de laffe onwaardige houding der katholieke werklieden Hebben zij er ook geen belang bij dat die smaad verdwijne dat de werk man voor 't derde en 't vierde gedeelte van een mensch gerekend worde Weten zij ook niet dat A. S. de macht der werkende standen zal ver meerderen en zoo een tegen gewicht voortbrengen tegen de overheerschende macht van geld, eigendom, geleerd heid en godsdienst ten dienste gesteld der groote rijken En welke is de houding dier fameuze katholieke werklieden Wat doen zij Welke werking zetten zij op touw om 't A. S. te veroveren Zij doen niets integendeel hun bladen als Het Volk spelen 't spel der rijke vierstemmers Lafhertig buigen die zoogezegde godsdienstige menschen het hoofd onder dwang en onrecht Vrij en zelfstandig dat zijn zij, mogen zij soms roepen, als 't er op aankomt konkurrentie te doen aan de socialisten en alzoo op kiesgebied 't spel te spelen der behouders maar vrij en onafhan kelijk handelen dat mogen zij niet en dat durven zij niet. Is dat niet nogmaals een klinkend bewijs van 't geen we zoo dikwijls schreven dat een katholiek bestuur, dat al wat katholiek is, de menschen verlaagt en minder maakt Veronderstel dat morgen socialisten en christen demokraten verdwijnen, onmiddelijk wordt het zonde demo- kraat ja zich zelfs katholiek-demokraat te noemen en de werkman wordt lijk vroeger aan handen en voeten gebon den aan kapitaal overgeleverd. Werklieden, werpt uw katholiek dwanggereel af. Weest lijk wij christen, 't is te zeggen godsdienstig en vrij. H. Pl. Wij hebben de groote macht niet van de socialisten, maar wij hebben even veel ijver en overtuiging waar het de belangen van het volk geldt. De strijd voor A. S. is aanstaande, maakt u allen bereid spaart en neemt uw voorzorgen. Bewerkt ook uwe katholieke werkbroeders. Doet hen inzien 't schandelijke van hun verraad. 't Is nu dat er moet gewerkt worden alle dagen, alle uren van den dag. Laat ons allen in de mate onzer krach ten doch met de grootste wilskracht medewerken tot het bekomen van eerlijke en rechtvaardige kieswetten. Christen demokraten op, aan 'twerk, geen minuut verloren. H. Pl. I In mijn laatste schrijven, heb ik de gedachten uiteengezet en de gevoelensdie heerschen in ons land, in zake van algemeen stemrecht. Ik wil vandaag eens mijn gedacht zeggen, over eene tweede vraag die moet gesteld worden wat zal men zooal doen of hoe zal men te werke gaan. Wat zullen de socialisten doen Ik zal niet antwoorden op die vraag, met hetgeen ik daarover in sommige katholieke bewaardersgazetten heb ge lezen. Dat trekt er niet op, want die bladen doen al wat mogelijk is, om de waarheid over den toestand den nek af te wringen. Maar ik ga voort, op hetgeen ikzelf gehoord heb, gezien op eigen onder vinding. En ik mag en moet zeggen dat het werkvolk vast besloten is van het alge meen stemrecht te veroveren. Dat men mij wel begrijpe, als ik zeg vast besloten I Dat wil zeggen dat het zijn recht hebben moet en hebben Zalal moest het gaan tot de algemeene werkstaking.al moest het gaan tot de grootste opofferingen tot weken on I weken honger en lijden Dat zit in den kop en in het hert van het arbeidende volk, en dat zit er in ankervast, rotsevast. - En dat men niet en denke, dat het. bij het werkvolk alleen is, bij de socialisten ingelijfd, dat die koppige, die stalen wil bestaat, van het algemeen stemrecht te veroveren Ik gevoel dezelfde begeestering bij al het werkvolk, en overal, en wellicht nog geweldigst bij ons, sedert eeuwen lang verdrukte en uitgebuite werkvolk van Vlaanderen Bijgevolg in korte woorden geen begoochelingen, heeren burgers van het land het werkvolk wil kost wat kost zijn volle recht veroveren, en de strijd dien wij aangaan voor 't volk, is een strijd op leven en dood I Dat is de toestand bij het werkvolk, volgens mijne waarnemingen, vrij en vrank, en openhartig voorgedragen. Wat zal de LIBERALE BURGERS- PARTIJ doen Die partij, in hare bladen, in hare ver gaderingen, schrijft en spreekt en belijdt openbaar dat zij opkomt voor het alge meen stemrecht. Men mag het zeker zijn, er zijn daar onder nog al veel rijkaards die het maar weinig meenen Maar toch, in 't algemeen genomen, de liberalen, zooals wij liooger hebben ge zegd, aan veerden het alg emeen stemrecht als stelsel en grondbegin in hun pro gramma. Maar als het er op aankomt van te be slissen, wat zij zullen doen om er aan te geraken, dan is het volop geharrewar in de partij. Redevoeringen genoeg, en prachtige artikels over het grondbegin van alge meen stemrecht, maar toch nooit geene werkstaking De handel, de handel... De nijverheid, de nijverheid... De zaken, de zaken... zuchten zij En zij hebben gelijk, want de werk staking ware cene erge zaak voor het land. Maar dat is de vraag niet. De werkstaking, of... algemeen stem recht, dat blijft beslist en men heeft te kiezen. Wat zal dus de liberale burgerspartij doen Een dingen is zeker, en 't is dat de liberale burgerspartij verschrikt is voor de algemeene werkstaking En het is niet zonder reien, want het zijn bijzonderlijk hunne stoffelijke belan gen die gevaar loopen. Men beklaagt en beweent de werklie- dek die zoo vermetel zouden zijn, van in wijrkstaking te gaan eu met vrouwen kinderen honger en ontberingen te ge- lii'Td te gaan. Dat is alles waar, maar dat men niet vergete, het werkvolk is er gewoon aan, van zijn leven lang, armoe en ellende te lijden, en men mag zeker zijn, dat, als het er zal op aankomen van 't algemeen stemrecht te veroveren, dat de verlossing moet brengen, dat zij, in het algemeen zullen zeggenLie ver de korte pijn als de lange Onthoudt dat, heeren rijke burgers. Maar nog eens gevraagd, en dat is de zaak, wat zullen zij doen Er bestaan twee stroomingen in die partij. De oude grolpotton zullen voort als naar gewoonte, blijven grollen en grin- zen, en eindigen met van langsom meer naar de katholieke bewaarders, hunne geldbroeders, over te loopen. De jonge krachten zullen vooruitstor- men met de democratie, en eindigen met in het vaarwater der democratie te blijven varen. Men kan reeds veronderstellen en voor zien, hoe de liberale burgerspartij er zal uitzien na den veldslag. Wat zal de KATHOLIEKE PARTIJ doen Men mag het zeker zijn, de die zal nog eens slim spelen, vosseslim. Zooals ik schreef, de oude kopstukken van de partij, zijn aartsvijand van het algemeen stemrecht, want zij zijn schuw vau 't kleine volk, en daarom zwaaien zij reeds de armen i:i de lucht en roepen en tieren, dat zij het leger zullen oproe pen. en do gendarmen, en de pompiers en al de suissen van de kerken met hunne pijken om die stoutmoedigheid van het volk, dat durft zijn recht eischen, in zijn bloed te versmachten Dat zeggen ze, maar, veel wind en weinig regen. J Maar de jongere mannen, min of meer j volksgezind, en die gevoelen dat ze nu meê moeten in die grootsche volksbe- i weging, die aan den gang is, of dat ze bij het volk gedaan hebben, zij zullen ook niet beter vragen als van meê te doen, enmeedoen. En eindelijk, en dat is de knoop luistert good Geheel de hoogere burgerij, handel en nijverheid, vreest, en niet zonder reden, de werkstaking. Nu het is beslist, algemeen stemrecht of werkstaking het volk moet zijn recht hebben, kost wat kost, en 't heeft gelijk De burgerij zal zoggen aan de regee ring dat moet eindigen En de Koning, wijs genoeg, zal zeggen aan zijne ministers Ik zeg u niets, maar het zou mij zeer aange naam zijn die zaak te zien op lossen, hoe eerder hoe beter, want het algemeen stemrecht moet er toch eens komen. Ik zou er meè gedaan maken. En er zal geene werkstaking zijn,.... en wij zullen het aliremeen stemrecht heb ben. Priester Fonteyne. Al wie met aandacht een dagblad leest en nagaat het schrikkelijk groot getal werkonge vallen die er dagelijks gebeuren, zal het met ons waarschijnlijk ééos zijn om uit te roepen Schande voor de wanorde die er thans nog heerscht want een groot aantal dier ongelukken kunnen vermeden worden. Hoevele werkers zijn er niet, die in de fabrieken door de riemen medegesleurd en doodgeslagen worden. Hoevele zijn er niet die hand en arm, ja soms geheel door een tandwiel worden gevat, gekneed, in stukken gerukt en wier lichaam dan nog slechts vormelooze klompen vleesch gelijken. Hoevele zijn er niet van de bouwnijverheid die van ladders en stel lingen vallen, die gepletterd worden en ook nog andere, die door de electriciteit lamge slagen of totaal geëlectriceerd worden. Komt de vraag dan vanzelf niet opgerezen: Kunnen een groot getal ongelukken niet ver meden worden. Hooren wij onze fabriekwer kers niet dikwerj Hagen dat de riemen, jacht en tandwielen op de werkhuizen en fabrieken onvoldoende afgesloten zijn, om hun leven te bevrijden dat de electriciteiisgeleidiog niet ver genoeg geïsoleerd is en zij niet gerust kun nen werken, omdat zij weten dat eene slechte geleiding van electriciteit ook brandgevaar bij brengt. Zijn de metsers, plakkers, timmerlieden, schilders en andere ambachtslieden van de bouwnijverheid, niet dikwijls stoffelijk ge dwongen, op onvolmaakte en gevaarvolle stel lingen, schoreD, en ladders te werken op stellingen wieDS weerstand maar al te dikwijls te zwak is tegenover den last die zij te dragen hebben op schoren die niet gemaakt zijn volgens de regelen der kunst en aldus niet uit gevoerd worden, omdat de aannemer terug schrikt voor de groote onkosten op ladders waarin meermalen sporten ontbreken of soms gerot staan. En waarom dit alles Omdat de werkgever geen voldoende materialen bezit, en indien hij het soms bezit, omdat de zucht van altijd grooter winst, hem den tijd om de noodige beschtrmsmaatregelen te nemen overt oept, en daarbij ook, omdat hij rekent en hij goed weet, dat het toezicht van staatswege daarover op sommige punten nog veel te wenschen laat. Maar, wanneer wij dit alles goed overwegen en dan de zorgeloosheid nagaan van zekere bazen en patroons ten opzichte hunner werk lieden met daarbij de niet voldoende strengheid van de Staatsarbeidsopzichters wanneer wij de honderde oude vaders en bedrukte moeders zien weenen, over het verlies van hunne doch ters en zonen, die hun steun en troost waren, en die op het fabriek door de krachtvolle werk tuigen geknakt, gebroken, mcêgerukt, version- dec en gedood zijn geworden wanneer wij do duizende weduwen en weezen hooren kermen - en honger zien lijden, door dat hun vader dik werf het slachtoffer is geworden van een werk ongeval, dan breekt ons hart van medelijden en ontsnapt er onze keel een verontwaardigd protest, een deel voor de onvolmaakte maat schappelijke orde en tucht waar er gemakkelijk verbetering kan aangebracht worden, door een weinig goeden wil onzer wetgevers, die wat strenger toezicht en toepassing der wetten zouden moeten eischen, en ook een deel voor de winstzuchtige kapitalisten, die zich weinig storeu en bekommeren om het leveu van hun werkman, van deze die gestadig hun fortuin vergroot. Aan deze maatschappelijke kwaal of beter gezegd, aan die nalatigheid dient er verandering gebracht tc worden, door eene strengere wet die de werkgevers en bazen betere voorzorgen en stipte uitvoering vergen zou. Onze christene volkspartij, in wier rangen de werklieden de eereplaats bekleeden, zal er met hare gewone krachtdadigheid voor strijden, om daaraan verbetering te brengen. Brutus Onder dezen titel, dischte op 25 September De Landwacht nog eens eenige onwaar heden op. De Landwacht die dagelijks verschijnt, zou willen dat wij in hare minste bijzonderheden, puntje voor puntje alles weer leggen wat het schrijft, dan hadden wij gan- sche bladzijden noodig. Immers bevestigen zonder bewijzen vraagt weinig plaats weer leggen met feiten of aanhalingen aan de hand vraagt gewoonlijk veel plaats. Wij zullen dit nu zoo bondig mogelijk doen, alhoewel wij in onze antwoorden liever wat lang zijn omdat de lezers dan de antwoorden gemakkelijker verstaan. 1. We hebben gevraagd, schrijft De Land wacht wanneer het accijnsrccht op het bier verhoogd is. Geen antwoord. Het accijnsrecht op het bier is verhoogd wanneer het katholiek bestuur do rechten heeft doen betalen per kilo gestort mout. Vraag dit aan de brouwers. 2. Wij hebben gevraagd wanneer Italië grooter is geweest dan onder de Pauzen Italië stond nooit geheel onder de Pauzen. Sommige, namelijk Juiius II hebben door bloe dige oorlogen gepoogd het geheel meester te worden zij zijn mislukt. Italië werd groot door zijn wereldlijke brsturen prinsen en republieken. 3. Wij hebben gevraagd in welk land de luister van het Rome der Pauzen overtroffen werd Als men door den luister van Rome vei staat de pracht van het Pauzelijk paleis en van eenige kerkeu geene. Als men door luister verstaat de bloei van handel en nijverheid, onderwijs, welstand der bevolking, goed onderhoud van wegen, schoon heid van huizen en straten, netheid, enz en

Het Recht | 1912 | | pagina 1