Lambrecht Van Loo Partyvergaderingen OP HET SPOOR Brievenbus Arrondissement Kortrijk Te bekomen Notaris Charles Da Busschere goede Hofstede Schoenmakerij Dré HERTOG dat gij dat gazet je van een cent zult weten op zijne plaats te zetten De algemeene werkstaking'is ook zijne goest niet. Het is natuurlijk beter voor zijnen winkel dat de volksvijanden 3 stemmen hebben, alsook de 10,000 pastoors en paters. Aanvaard heer advokaat mijne hartelijke groetenissen MACHINISTEN EN STOKERS (Vervolg) Velen onder u waarde lezers zullen nu wellicht denken dat het loon die aan de Machinisten en Stokers betaald wordt betrekkelijk hoog moet zijn zulks ware maar recht en rechtveerdig, niet waar 't Is spijtig en droevig om te bestatigen, 't is ongelukkiglijk niet zoo. Zulks wil ik hier met gegronde en juiste cijfers doen uitschijnen. Het minimumloon van den Machi nist bedraagt 130 fr. te maande. Dit van den Stoker bedraagt 100 fr. te maande. Daarvoor moeten die lieden ge middeld rond de 340 uren dienst doen. Berekend komt men aan een loon dat voor den Stoker zoo wat 29 cen tiemen per uur en voor den Machi nist 38 centiemen per uur be draagt. Mag zulks geen hongerloon geheeten worden Kort gezegd ja, het loon der Machinisten en Stokers is bespotteiijk laag, want ieder rechtzinnig en recht schapen menschdie het hert op de ware plaats draagt zal het met mij eens zijn om te verklaren dat deze schaar werklieden niet genoog kan gewaardeord, in acht genomen en beloond worden. Elkeen is immers niet bezield met den zelfden opofferingsgeest, waarmede de machinisten en stokers zich aan al de gevaren die hun ambt opleveren over geven. Elkeen is ook niet bereid om die zware drukkende verantwoordelijkheid die op deze lieden weegt op zich te nemen. Die verantwoordelijkheid dit is een punt die bijzonderlijk diont aangestipt te worden en in aanmerking genomen. Ja zwaar en overwegend is die verantwoor delijkheid. Hoe vele duizende menschenlevens han gen niet af van die koene, heldhaftige werklieden En op wie valt gewoonlijk om niet te zeggen altijd de verantwoording Is het doorgaans op den machinist en den stoker niet Ja, niet waar Wat men ook niet mag uit het oog verliezen is het slijten der kleederen waar aan den stoker en den machinist zoo onderhevig zijn. Inderdaad, ik heb ze zoo dikwerf in het begin der week, net en proper ge kleed zien optrekken, en wanneer ik hen een tweetal dagen nadien terug zag, waren dezelve die zij zoo proper, zoo net, zoo zorgvuldig gewasschen en ge streken hadden aangetrokkenvan onder tot boven besmeurd en bevuild met kolenstof, vet en olieplekken. Hoe moeten na elke week de vrouwen of de moeders dier werkers op die kleederen niet 9 MENGELWERK GESCHIEDKUNDIGE REDDER-ROMAN UIT DB ELFDE EEUW door H. Plancquaert I wasschen en plasschen om dezelve terug zuiver te krijgen Hoe ras zijn ook door al dat vuil en smeerig werk de kleederen niet versleten? Machinisten en stoters i verzekerden mij dat zij colossaal veel I kleederen verslijten. Dit alles wil ik hier enkel alleen maar aanstippen om te doen uitschijnen dat het j niet overdreven is, wanneer ik zeg, dat hot loon der machinisten en stokers een i waar hongerloon mag genoemd worden, j Voegen wij hier terloops nog bij dat van 't loon van de machinisten en stokeis nog wordt afgehouden voor hun pensioen. Is het loon die hen betaald wordt waarlijk nog Diet laag genoeg, dat men er nog moet van afhouden om hen wanneer zij uitgemergeld en uitgeput, oud gewor- den en versleten, geknakt en gebroken gaan onder den last van zoovele jaren lastigen en oplettcnden dienst een pen sioen te bezorgen Zeg mij, Vrienden Lezers, is dit geone ware schande Ja, niet waar Men zcu deze verdienstelijke lieden gemakkelijk een kosteloos en degelijk pensioen mogen geven, zij verdienen het waarlijk genoeg, doch wat wilt ge, 't zijn immers maar arme drommels en voor den werkman is nooit geld te vinden of hij moet het uitzweeten en vergoeden. Hoe wreed en tergend is hier het verschil tu8schen den vhjtigen en oplettenden werkman en sommige van die gasten, die vetbetaalde plaatsen bekleeden, nemen wij bijvoorbeeld een generaal, die trekt jaarlijks duizenden en duizenden franken om niets te doen dan wat soldaten te tril len, en wanneer hem dit comediespel wat verveelt, vraagt hij om in pensioen gesteld te worden, tot belooning voor zijne bewezen diensten geeft men hem dan jaarlijks nog eenige duizenden franken pensioen. ASTENE Toekomende week, brief. KORTRIJK.Vergeet niet voor 3n Zondag van October wel overdacht te hebben wat ik u gevraagd heb. 't Is eene belangrijke kwestie. We moeten allen ods verstand samen leggen. H. Pl. RONSSE. Ja, daar zal ik eens een arti kel over echrijven. H. Pl. Wij lezen in g Volksrecht dat de socialisten een brief gezonden hebben aan de Kris'.ene Volkspartij om hare deelneming te vragen aan aan de betooging voor het A. S. en E. V. op 10 November te Kortrijk. Heel goed. De dagorde in de laatste vergadering van den] arrondissementsbond der Kristene Volkspartij gestemd, heeft reeds het besluit desaangaande doen kennen, doch, daarbenevens dient de kristene volkspartij ook hare voorwaarden te stellen, 't is te zeggen zij dient te eischen dat er in den stoet geene opschriften gedragen worden of liederen gezongen die de godsdien- I stige gevoelens kunnen krenken van een groot deel medestrijders voor het beoogde doel, het algemeen stemrecht. In de eerstkomende vergadering, die gehou den wordt op Zondag 20 October, zal dit aan de dagorde gebracht worden. Het Bestuur GENT Op 2* Zondag van October vergadering va den arrondissementsbond. Deze vergadering z 's namiddags gehouden worden om 2 uren. Wij doen een bijzonderen oproep aan onze vrienden. Belangrijke punten zullen er bespro ken worden. H Plancquaert zal aanwezig zijn en ver scheidene oude vrienden van <:omerghem, Deynze en Evergem. Wij rekenen voor den tweeden Zondag van October op eene talrijke opkomst. Er zullen belangrijke punten besproken worden. We verwachten veel vrienden van Deynze, Waarschoot, Zomerghem en Oost Eecloo. H. Pl. Arrondissementsbond van Kortrijk Zondag, 20 October, om 2 1 /2 ure namiddag algemeene vergadering in 't gewoon lokaal. Zeer belangrijke besprekingen. H. Plancquaert heeft zijne tegenwoordigheid beloofd. Niemand ontbreke dus Studieen Sprekersbond Zondag, 20 October, onmiddelijk na de ver gadering van den arrondissementsbond in het zelfde lokaal, vergadering van den studie- en sprekersbond. DagordeVoorstel van den voorzitter en algemeene bespreking er van. Het bestuur. RON SE BELANGRIJK BERICHT Aan al de leden van de vrije christen demo cratische vakverecniging, Werkersbond, propa- gandac'.ub, clairoDSclub en spaarmaatschappij. Bezoek ten minste een maal te week uw lokaal, daar zult gij een goed glas bier beko- meD, alsook alle volksspelen vinden. Albama. Vrije Demokratische Klaironsclub Alle Dijnsdagen van iedere week, repetitie. Dat alle leden dus op post weze. Het Bestuur. bij de verkoopers van 0 Het Recht te Deerlijk, Waereghem, Anseghem, Gijselbrechteghem, enz. DE VLAAMSCHE VOLKSALMANAK, uitggegeven door de demokraten van Aalst, een nuttig en schoon boekje aan 10 c. Ook het nieuw liederenboekje der kristene volkspartij met verscheidene nieuwe liederen Ier partij. Demokraten koopt het 1 Hij droomde van heldendaden, van eér en roem, die den afgrond moesten vullen door de fortuin tusschen hemen zijne geliefde gegraven. Een dienaar kwam hem uit zijne streelende mijmeringen trekken. Heer, sprak hij, eene rijke koopman smeekt u om herbergzaamheid voor hem en zijn gevolg. Dat hen niets ontbreke, wedervoer Lam brecht, en laat den koopman zeiven hier bij mij binnen. Eenige stonden later zaten edelman en burger minzaam bij den haard te praten. Van waar is de reis vroeg Lambrecht, om wat te vragen. Heer, ik kom uit de Maasstreken, ant woordde de koopman en ben op weg naar Brugge. Dezen morgen verliet ik Schoorisse. Doch mijn handel heeft mij lang in Oudenaarde bezig gehouden en daarmede heb ik dezen avond slechts uw herbergzaam slot kunnen bereiken. Hoe gaat het nog in het land van Over- schelde, vroeg Lambrecht met zichtbare belang stelling. Is er ginder niets bijzonders Niets dat ik weet, sprak de koopman, en na een stond denkens En toch wel, hernam hij zoo 't schijnt zal het weldra feest zijn op het slot van Schoo risse. Ziedaar aangenaam nieuws, sprak Lam brecht glimlachend. Doch zijn lach was bitter en verried eene zekere onrust. En te welker gelegenheid zou dat wezen, vroeg hij verder. De dochter van den machtigen heer van Schoorisse, zoo 't schijnt eene bloem van eene jonkvrouw, gaat in 't kort in het huwelijk treden. Hoe Lambrecht zijn eigen ook geweld aan deed om zijne aandoening te bedwiDgeD, zijne wangen verbleekten en zijne lidmaten trilden. Ik heb daar insgelijks zoo iets van ge hoord, sprak de jonge ridder met licht bevende stem. En dan op vaster en onverschilliger toon Is het niet de jonge Raas, zoon van den heer van Gavere, die naar hare hand dingt Zoo heeft men mij ook verteld, antwoord de de koopman knikkend. Het zal voor beiden eene schoone partij wezen, vervolgde Lambrecht, als onverschillig met een stokje in het vuur spelend. Zij zullen gelukkig zijn, voegde hij er bij en de boezem werd hem zoo eng. Mogelijk, edele heer, antwoordde de koopman, het hoofd dubbend vooruitstekend om zijnen twijfel te kennen geven, nochtans schijnt de jonkvrouw niet zeer in het huwelijk te zinnen. Zou zij zulke heerlijke partij van de hand wijzen vroeg Lambrecht het hoofd driftig opheffend. Indien het slechts van haar afhing, we dervoer de koopman. Doch haar vader, een hoogmoedige stijfhoofdige ridder, wou gaarne zijn huis met den doorluchtten stam van Gaver verbinden. Hij wil dat het meisje zich aan zijnen wil ondersverpe. 't Is schande een weerloos kind tot zijn ongeluk te dwingen I riep Lambrecht veront waardigd en zich niet meer kunnende inhouden: En de heer van Gaver, wil hij een bruid, die men met geweld hem in de armeü voeren moet Hij is zoodanig op de jonge schoone verslingerd, dat hij kost wat kost dien onschat- baren perel wil bezitten. En de jonkvrouw vroeg Lambrecht koortsachtig en somber. Zij is droevig en schijnt te treuren. Elkeen is ten uiterste verwonderd. Niemand kent de reden van 's meisjes afkeer voor den heer van Gavere. Naar men zegt, vindt men nergens schooneren ncch schitterender ridder dan den jongen Raas. Lambrechts gelaat verhelderde. Tracht men soms er de reden niet van te raden vroeg Lambrecht, met klimmende nieuwsgierigheid. Zooals altijd in zulke gevallen doet men alle slag van tegenstrijdige gissingen, de eene wat uitzinniger dan de andere. De minnezanger van het slot vooral, beweert stellig teweten, waarom de schoone Godelieve zulken afkeer voor het huwelijk gevoelt. De minnezanger sprak Lambrechr driftig en vragend. Een jonge bevallige schelm, bevestigde de koopman. Over eenige jaren vertelt hij, kwam zekeren avond een liefelijke vreemde vogel in de burcht gevlogen. Nooit droeg een vogel prachtigere vederen als die. De kop hief hij fier in de lucht en zijne oogen brandden en laaiden vuriger als die eens adelaars. Gestadig hield hij den blik op de jonge Godelieve Parlijgenooten. i In zake A. S en E. V. moet onze partij haren wil kunnen toonen in garsch het land als volkspartij moet zij kunnen eischen, krach tig eischen, de rechten van dat \olk wiens partij zij is. Elke demokraat moet dus het zijne bijbrengen om dien eisch te kunnen kracht bijzetten en te doen overwinnen. Alles wordt in dank ontvangen bij R. Van- derschelde, te Deerlijk. KANTOOR te Brugge, Kuiperstraat, 16. De Notaris De Busschere, te Brugge, zal overgaan op Dijnsdag 8 October 1912, ten 2 ure stipt namiddag, in de Café de la Station te Lichtervclde statie, tot den INSTEL met gewin van 1/2 °/0 voor instelper.nink, van EENE SCHOONE en MET ZAAILANDEN BOUWGRONDEN MEERSCH staande en gelegen te Lichtervelde, wijk Artois, hoek, groot volgens meting i5 hectaren, 71 aren, 86 centiaren, en vol gens kadaster i5 hectareD, 68 aren, 14 centiaren. Gebruikt door Hippolyte De Kimpe, mits 2100 franks 's jaars boven de lasten, tot 3o September igi3. Het best geassocieerd Huis in Schoeisels is voorzeker de groote 5, Vlamingstraat, BRUGGE Fraaie en sterke schoenen en bottinen in alle slach voor heeren, damen en kinderen. Amerikaansche en Rationnelle Modellen. Het huis houdt ook Imperméabk.s van de beste Engelsche firmas. Schoone en deugde lijke Regenschermen. Laatste nienufiah^^n Onmogelijke concurrentie Sportdepot van het huis G. Verbist van Gent TennisspelRcquetten en ballen enz. Brugsche samenwerkende Brouwerll GAMBRINUS ST. KRUIS (Brugge) Bier van ie kwaliteit tegen voordeclige prijzen. De jonkvrouw, onvoorzichtig genoeg, het eens gewaagd hebbende bem in de oogen te staren, werd door zijne schoonheid zoo verleid, dat zij hem sedert dien geen enkelen stond uit het geheugen kon verliezeu. Nooit, beweert de minnezanger, nooit zal de jonge Godelieve trouwen, al bood men haar de hand van 's kouiugs zoon van Frankrijk, tenzij de vreemde vogel haar kome halen. De lieden van Schoorisse gelooven dat de vreemde vogel niets andeis was dan een ver momde tooveraar, die hunne bevallige meeste res begoocheld heeft. Een zoete glimlach van innig geiuk speelde gedurende het verhaal van den koopman op Lambrechts lippen. Zijn voorhoofd glansde. Ja, hij kende wel den liefdelijken vreemden vogel, en de maagd was inderdaad betooverd. Nochtans de wooiden van den koopman deden hem weldra in diepe, ernstige gepeinzen verzinken. Zoo Godelieve blijven weerstaan Zou zij niet eindelijk voor den onverbiddelijken wil van haren strengen, ha'starrigen vader buigen Ik moet mijne getrouwe maagd ter zijde Omer Van Wynendaele APOTHEKER S. Michielsstraat, 17, GENT (bij de S' Michielskerk) Prijsvermindering voor de leden onzer bonden die het arrondissement Gent bewonen. springen, sprak Lambrecht tot zichzelven, het is tijd mij rechtuit, aan haren vader te verklaren. Eenige weken nadien motst een luisterrijk steekspel, door den graaf Boudewijn in Oude naarde gegeven, plaats grijpen. Lambrecht besloot er zich naar toe te begeven. Hij kende zijne macht en zijne behendigheid. Hugo van Schoorisse is daar voorzeker aanwezig, dacht hij. Ik wil mij onder zijne oogen zooveel mogelijk onderscheiden, en dan vol vertrouwen op God en mijne zuivere recht zinnige liefde, dan waag ik den moeilijken stap. Sinds dien avond oefende Lambrecht zich bijzonder in de wapens. Dagelijks moesten zijne sterlste en behendigste krijgslieden met hem kampen. Deze verstonden zich aan hunnen jongen meester niet meer. Voortijds streed hij wel met vurigheid, maar toch zonder drift. Nu echter sloeg en stak hij zoo bitsig, dat de ongelukkigen er somtijds deerlijk van afkwa- meD. Eensdaags met Koenraad zijnen ervaren leermeester, te paard met de lans kampende, gaf hij den ouden man zulk eenen machtigen stoot op de borst, dat de ongelukkige kop over teen, tien stappen verder in bet zand tuimelde. Lambrecht verschoot, sprong anstig van zijn ros en aan Koenraads zijde knielende Koenraad goede vriend, s rak hij smee- kend, heb ik u leed gedaan Vergeef het mij. Mijne inbeelding heeft mij verleid. Ik dacht Raasik dacht, hernam hij blozend, eenen wezenlijken vijand voor mij te hebben. De brave dienstknecht rechtte zich met moeite op de lende», half geknakt door zijnen schrik- kelijkcn val, en het hoofd met fi rheid in de i hoogte heffende j Met honderden ridders heb ik getoor- ncoid, sprak hij met vuur, maar nog nooit voelde ik zulken slag. O mijn edele heer, gij j zult eens den roem zijn van uwen getrouwen leermeester, van uwen ouden Koenraad en tra nen van geluk blonken in 's grijzaards oogen. Lambrecht glimlachte om den ecnvoudigen hoogmoed van den braven Koenraad, en 's avonds zond hij hem een schoon nieuw kleed, met een prachtigen degen. ('I Vervolg).

Het Recht | 1912 | | pagina 3