Een Nieuw Proces M. Monthaye spant een proees in tegen M. Minnebo De schoolrifters verworpen Nog de Schoolrifters Democraten Hoe troostend voor hem A propos van M. Ruzette Huichelaars en valschaards Nog over hooge loonen Een schoon voorbeeld 30 millioen frank gestolen - - Leest en verspreidt ons blad OP HET SPOOR De Volksliederen Ja, medeburgers, wij komen in Brugge terug tot de tyranie van Rusland. Niemand mag aan een bewaarder een woord waarheid zeggen of ze sleuren u voor 't gerecht. De zaak van den kerkvader Braet, die zich beleedigd gevoelde, door eens zwart naar hem te zien, spande een proces in tegen Minnebo, en hij werd te Brugge veroordeeld voor 25 fr. boete voorwaar delijk De zaak is nu in beroep te Gent. Nu is M. Monthaye, dischmeester, in zijne eer en reputatie gekwetst en geschon den, zegt hij, voor de volgende woorden die in den gemeenteraad hem zijn toege- richt door M. Minnebo. Deze woorden zijn letterlijk zooals ze uitgesproken zijn en opgenomen door de snelschrijvers. M. Minnebo. Als gij geeft aan de arme menschen, komt het van u niet M. Monthaye. Je demande la parole pour un fait personnel. M. Minnebo komt te zeggen dat het van mijn geld niet is dat ik geef. M. Minnebo. 't Is van eigen van uw geld niet, anders zoudt gij het niet geven. Een lid. Gij zijt een leugenaar 1 (Tusschen haakjes gezeid dat lid is te laf van zijn naam te laten kennen). M. Monthaye. Gij wilt weten wat ik geef uit mijnen zak dat zijn uwe zaken niet I M. Minnebo. Gij moet er dan niet mede boffen. M. Monthaye. Hetgeen ik geef is eerlijk en treffelijk met mijne handen verdiend. Ik heb het niet gehad van M. Marquet 1 M. Minnebo. Het voedsel dat ik in het hospitaal genoten heb, kwam ook niet van M. Marquet. Het kwam van 't armbestuur dat gij exploiteert.... (hevige tegenspraak rechts). M. Monthaye. Ik verzoek den heer secretaris deze woorden aan te teekenen. M. Minnebo.... tegen mij 1 M. Claeys. Gij verandert uwe woorden I M. Minnebo. Er zijn hier advokaten die naar de woorden van eenen werkman snakken om hem voor het gerecht te kunnen sleuren. Vandaag is er nog een advokaat meer M. de Burgemeester. Ik moet u tot de orde roepen. Hetgeen gij komt te zeggen, is eene beschuldiging die gij niet moogt uitbren gen. (Pe heer Burgemeester had geen enkel woord van het voorval verstaan en M. Dewulf moest hem alles in 't fransch gende handelwijze roept om wraak voor God en voor de menschen. In uwe partij, waar een aantal volks verdrukkers nestelen, zult gij nu als een held verheven worden en mogelijks een eerekruis van de nieuwe kerkvaders van de Concorde ontvangen voor uwemensch- lievende en edelmoedige daad maar een dingen is zeker 't is dat gij door alle eerlijke en treffelijke lieden, waarvan velen uwer partij, met verachting zult bejegend worden. Een dingen troost ons, en 't is dat de dag der verlossing nabij is. Het Algemeen Stemrecht staat voor de deur en dan ook zal voor ons, gemarteld en, gebroodroof- den en gelasterden,de uur van vergelding slaan, maar ook de uur van boete voor degene die zoo herteloos hebben geweest eene werkersfamilie te willen ten onderen brengen. M. Monthaye, onthoudt ook hei: spreekwoord die zich verheft zal vernederd worden. M. Monthaye, spant nu nog een nieuw proces in, om u op zulke vrije manier de waarheid onder uwe neus te hebben, ge schreven Bitter kan maar bitter zijn. 't Zoete zal toch volgen. Tot later, dischmeester Monthaye. Bern. MINNEBO. M. Minnebo. Die andere heeren mogen mij ook niet beleedigen. Ziedaar nu eene van de onverdrage- lijkste toestanden die men ooit kan uit denken. Een millioenrijke kerel, de heer Van Steenkiste, brengt de vermetelheid zoo ver van een oud-wees te verwijten in den raad dat hij het brood van de openbare weldadigheid geëten heeft en omdat ik die beleediging niet deèmoedig en verdul dig verdraag en aan die beleedigers zeg dat zij het armbureel exploi- teeren tegen mij, sleurt de heer Monthaye mij voor de Burgerrechtbank en vraagt om te beginnen 2000 fr. en al andere kosten om artikels in tien gazetten I te drukken om zijne eere, die zou ge krenkt zijn, te herstellen. En zeggen dat in de katholieke partij de grootste lasteraars en eerroovers zijn. Zij mogen iemand verwijten voor leu genaar, voor opeter van 't armbureel, voor alles wat ge denken kunt, en als men zich verdedigt en hunne handelwijze aan de schandpaal stelt, dan sleurt men u voor :t gerecht. En dat al uit wraak omdat wij hen dwingen de schoolrifters te geven, en dat het volk op hen zoo leelijk gebeten is, omdat zij dit weigeren. Hoort bewaarders, er is hier geen spraak van beleediging tegenover u,maar enkel en alleen van Minnebo te treffen. M. Monthaye, wil kost wat kost Minnebo in 't gevang en hem en zijne vrouw en kinderen uithongeren. Doch al wat gij M. Monthaye en uwen aanhang doet, zal mij niet doen schrik ken, en ik verklaar mij tot uwe voldoe ning en deze van al de hertelooze bewaar ders, bereid, den kelk van bitterheid tot den gronde toe te ledigen. Gijheer Monthaye, die als armmeester, nood en troost zoudt moeten lenigen, en uw menschlievend en weldadig hert, waarmede gij zoo hoog oploopt, boven de politiek zoudt moeten stellen, schaamt u niet eene werkersfamilie te folteren, te pijnigen en al 't mogelijke in het werk te stellen om ze te doen honger lijden. Ik die ten minsten zoo eerlijk en treffe lijk ben als gij en velen van den bewaar dersboel, moet dus op uw aandringen voor 't gerecht. Gij die behoort tot die zoogezegde machtige katholieke partij, sleurt degene voor 't gerecht, die niet gedwee voor uwe partijgenooten, heer dischmeester, willen kruipen en onderdoen. Hoort, heer Monthaye, uwe hemelter- De katholieke meerderheid van den gemeenteraad heeft dus het werk der schoolrifters verworpen. Zij hebben dus zoo herteloos geweest zij, bijna allen rijke menscheneen stukje warm eten te weigeren aan onze arme zwakke volkskinderen. Dat is zeer christelijk werk Zij weten dat zij daardoor den haat van 't arme volk op hen getrokken heb ben en trachten met een spotblad over de schoolsoep, de zaak belachelijk te maken. Zij zitten dus in het zweet met deze zaak, en zullen mogelijks nog versmooren in de soep. Wacht maar tot in het korte. Zij vallen op Priester Fonteyne en Minnebo gelijk wilde beesten, uit wraak, omdat het volk op hen verbitterd en kwaad is. Hoort bewaarders Huilt en briescht zooveel gij wilt op de democraten, 't en zal toch maar zijnen tijd meer duren. De dag van 't algemeen stemrecht is nabij, en, dan zal het uit zijn voor u yan te spotten met. arme dutsen van kinderen. Het volk zal dan op tijd en stond zijne weerwraak kunnen nemen en eerst en vooral voor de zwakke arme kinderen zorgen door het inrichten van de school rifters, die gij weigert te geven. Een werkman. Schoolrifters inrichten, in andere woor den, aan de arme schoolkinderen, een j deugdelijk noenmaal verschaffen, een goê I; teiloor soep met een stuk vleesch... oli dat mag niet zijn. De stad is onbevoegdzoo hebben al de groote katholieke wetgeleerden van den gemeenteraad van Brugge beslist en plechtig verklaard De ministers en volksvertegenwoor digers van alle partijen, hebben ja ge zegd in de Kamers, en dat de steden dat recht hebben.onze beroemde katho- i lieke wethouders van Brugge, zeggen van neen Vele groote steden van 't land hebben reeds dat schoone volkswerk ingericht, en in tien jaren tijd zal er geen stad meer zijn, waar dat werk niet zal bestaan... En de katholieke stad Brugge zegt: nooit De stad is onbevoegd. Zouden de katholieke gazetten van Brugge, zoo goed niet willen zijn van de volgende beslissing van den Provincialen Raad van Brabant, te willen drukken en hunne lezers mede te deelen De Provinciale raad van Brabant, in zitting van 23 October laatst leden, stemt 27.000 fr. hulpgelden aan de gemeenten die een deel hunner inkomsten gebruiken om eene regelmatigeuitdeeling te doen van voedsel en kleeding, aan de arme kindertjes van de gemeente scholen.... enz. Leest en oordeelt De katholieke rijkaards van Brugge de stad is onbevoegd 1 Priester Fonteyne. Zorg voor de ondersteunings- lijsten voor het ALGEMEEN STEMRECHT Sedert eenige weken spuwt Stock en Cie opnieuw al hunne gal uit op Priester Fonteyne. Doch nog nooit werden aan Priester Fonteyne zooveel blijken van achting en genegenheid betoond als nu. En als klinkend antwoord op de vuilig heid van de bewaarderskliek, drukken wij hier een der troostende briefkes aan onzen geliefden volkspriester gezonden Eerweerde Heer Niettegenstaande de laagheden U toe gebracht op de muren der stad Brugge niettegenstaande alle soorten van eerloos heden en spotternijen, vraag ik U, en mijn familie en mijne vrienden, dat gij zoudet volherdeu in het verdedigen van de be langen van do kleinen en van de nede- rigen Handelt voort, brave herder op de voetstappen van dozen, dien wij nog dagelijks aanbidden. A. W. Brugge, 28 October 1912. Wij lezen in Het Brugsch Handelsblad van Brugge BUREEL DER KAMER j M. Schollaert heeft voorloopig aan- vaard het voorzitterschap der Kamer j waar te nemen. I Wat de heeren baron Ruzette en Thibaut betreft, de Carillon van Oostende verklaart te mogen verzekeren, dat onze geachte volksvertegenwoordiger dit ambt van ondervoorzitter niet aan vaardt, het werd hem overi gens tot nog toe niet aange boden en dat de heer Thibaut niet meer van zin is deze bediening aan te nemen. Wat beteekende dan al die comedie rond de naam van M. Ruzette om onder voorzitter te worden. Stock heeft wel 10 wierookvaten in stuk geslagen ter eere van M. Ruzette en er was alleens geen gedacht van hem ondervoorzitter te maken. Wat comedianten toch In groote letters drukken zij Hewel Bruggelingen sedert dat Fonteyne ■in den gemeenteraad is, hebt gij nu al een beter leven en zijn al de eetwaren nu min duur als te vooren En als Priester Fonteyne verhooging van loon vraagt voor de schilders, dan roept Goethals dat ze genoeg winnen. En als Priester Fonteyne aan den ge meenteraad een voorstel doet om aan de arme zwakke noodlijdende schoolkinders een stukje warm eten te geven in de koude wintermaanden, dan stemmen al de vetleggers en champagne lappers van den gemeente raad er tegen. En dan roepen zij valsch weg wat heeft hij gedaan, als ZIJ tegen alle ver betering voor de arme menschen stem men. Vele werklieden die ingelijfd zijn in de politieke vakvereenigingen van de Gilde, zijn er nog niet in gelukt een loon te bekomen welke de vrije vakvereenigingen reeds jaren veroverd hebben. Ik weet toch nog een middel om te maken dat ook hunne leden er voordeel zouden kunnen van genieten en dat is dat al wat rijk en machtig is, zoowel wereldlijken als geestelijken, een vast voornemen maken van met het begin van het nieuwe jaar aan niemand meer den penning te junnen of werk te verschaffen die aan hun werkvolk hongerloonen be talen. Er zijn brave bazen die hun werkvolk goed hun brood laten verdienen, en deze zullen blij zijn van meer werk te hebben en ook meer knechten te kunnen aan vaarden. Op deze manier zullen vele werklieden (zonder slag of stoot) ook een hoog loon kunnen bekomen. Tot nu toe bestatigde men dat het juist diegene waren die de kleinste loonen betaalden, het meest bevoordeeligd wer den door werk van geestelijken en katho lieken. Wat zeggen de kopstukken van de gilde daarvan Vaarwel. Een schoon en navolgenswaardig voor beeld is gegeven door de eigenaars van koolmijnen van het noorden des lands van Gallen, behalve Northumberland en Durhamzij hebben besloten met 1,25 fr. het weekloon te verhoogen van 400,000 mijnwerkers, hetwelk eene vermeerdering van uitgaven ten beloope van 25 millioen per jaar zal veroorzaken. Schoon navol genswaardig voorbeeld door de rijke mijnbezitters van Engeland gegeven want de kleine en ontoereikende loonen zijn oorzaak van de ellende, de armoede, het gebrek en de verbittering der wer kende klassen, die tot alle kwaad leiden. D. J. R. In 't land, op de treins, men spreekt van niets anders De bestuurder van den ijzerenweg Gent-Terneuzen, die zwierde als 'ne Koning, verscheide kasteelen had in de Walen, nu is 't uitgekomen dat hij al 10 jaar bedrog pleegde met valsche obligatiën, 5 a 9 op éen en dezelfde numero, zoo heeft hij 30 millioen ge stolen. Als 't bedrog ging uitkomen is hij per auto naar Frankrijk gevlucht, j De Justicie zit er achter. Zijn bijzonderste kasteel is te Morialmé. "i Rij gaf feesten en jachtpartijtjes waaraan i zelfs rechters deelnamen. 10 jaar lang 't volk bestelen met bedrog en aftroggelarij, zonder dat men hem kan knippen, daarom moet men toch slimme en rappe vogel zijn, en nog dubbel slim van op den oogenblik dat men de i schurkerijen ontdekte, aan het gerecht te kunnen ontvluchten. ISL" i -«• MACHINISTEN EN STOKERS (Vervolg en slot) Er is nog iets, en dat is dat er naar wij ver- nemen, een ministerieel besluit zou genomen zijn, waarbij de machinisten in den kader der bedienden zouden opgenomen worden. Dat is wel en goed, maar laat ons hier niet uit het oog verliezen dat de machinisten dan ook be- nevens den eersten den besten burger zullen moeten grondlasten betalen; moesten dus de machinisten in den kader der bedienden opge- nomen worden zonder een verhooging van loon i die kan opwegen tegen die belastingen, dan ware zulks eene nieuwe onrechtveerdigheid ge voegd bij de andere, en deze zijn er waarlijk reeds talrijk genoeg; daarom ook durven wij de hoop uitdrukken, dat zulks wel in acht geno men worde. Het besluit is dat de toestand van de machinisten en stokers na achttien- en twintig jaren klerikaal bestuur, veel, zeer veel to wooaohoTj laat. Grondige en rechtveerdige verbeteringen dienen ingevoerd te worden. Natuurlijk zijn de bewaarders van ons ge dacht niet daar waar wij zeggen, dat de toestand der machinisten en stokers jammerlijk is. Zulks ware immers voor hen zeiven zeggen, dat zij aan hunnen plicht als regeerders van het volk zijn te kort gebleven, met hunne be dienden aan hongerloonen en slechte en onrechtveerdige werkvoorwaarden te doen werken. Ten anderen moesten zij van ons gedacht zijn, moesten zij het eens zijn met onze bewijsvoeringen en gezegdens, zij zouden door tastend, doordrijvende en voor hunne bedien den noodzakelijke verbeteringen invoeren, maar niet telkens er eene kiezing op handen is, met wat beloften eD vorte appels afkomen. Gelukkiglijk beginnen de machinisten en stokers en ook alle andere bedienden van den Staat klaar te zien, en zij ondervinden geheel goed dat er van al die beloften in kiezingstijd uitgesproken en uitgebazuind, maar weinig te goede komt. Zij beginnen ook te zien, waar de ware ver dedigers van hunne belangen te vinden zijn wij weten dat de Christen Democraten, altijd en overal bereid zijn om op de bres te springen, daar waar het geldt de belangen van den min deren man te verdedigen. Het is daarom ook dat onze Volkspartij meer en meer het vertrou wen begint te genieten van de machinisten, de stokers en alle andere mindere bedienden. Ooze partij is overigens (het weze hier ter loops gezegd) ten volle het vertrouwen waard dat de machinisten en stokers en alle andere staatsbedienden in haar stellen, want, onze afgevaardigden hebben steeds in het parlement de onrechtveerdige wantoestanden weten aan te klagen die onder de staatsbedienden heersch- ten, en zij zullen in de toekomst ook nog zoo handelen, want te samen met onzen grijzen Pieter Daens van Aalst heeft Priester Fonteyne besloten eene ondervraging te richten tot de verantwoordelijke Minister, opdat er een einde zou komen aan de onrechtveerdigheden en wantoestanden die onder die lieden heerschen. Daarom ook zullen de machinisten en stokers in de mate hunner krachten met ons medewer ken, om het edele doel dat wij beoogen te be reiken, 't is te zeggen om alle onrechtveer digheden en alle hongerloonen te doen ver dwijnen, en in de plaats te stellen, meerder loon en betere werkvoorwaarden, dus beter leven en beter bestaan en meer Vrijheid en Rechtveerdigheid. A. D. werkman. zijn te verkrijgen bij Edw. BOSSIER, Pliilipstockstraat Alfons DUPONT, Florimond PANIER, Genthofstraat, en bij den uitgever L. LALOO-DUPONT, Langestraat, 152, aan 10 c. het stuk.

Het Recht | 1912 | | pagina 2